Ulrike Tauber geeft EK-start flitsend aanzien met record SPORT Voetbalrel in Noord-Londen Waterpoloteam nog onervaren Eerste medailles keurig verdeeld VANDAAG Al acht kaarten Enith Brigitha kan wellicht Oostduits zwemgeweld weerstaan Breitner in Madrid SPORT SPORT SPORT SPORT IN DEZE KRANT DEN HAAG De eerste com petitiedag van de eerste divisie heeft ötedhts twintig doelpunten in negen wedstrijden opgeleverd. Daarvan werden er maar zes voor de rust gescoord. Twee spe lers, Polk» van Heracles en EU- kenbroek van Willem H, kwa men tot een produktie van twee treffers. Het totaal aantal toe schouwers bedroeg 37.500, een ge middelde van ruim vierduizend per wedstrijd. De scheidsrechters zagen zich in acht gevallen ge noodzaakt een gele kaart uit te reiken, voornamelijk wegens het te ruw aanvallen van een tegen stander. Van het vorig seizoen uit de eredivisie gedegradeerde club6 kwam alleen NEC (1-0 te gen SC Cambuur) tot winst. PC Groningen verloor in eigen hu'Ls nog wel met 0-1 van Voflendam. Helmond Sport FC Den Bosch 0-2 (rust: 0-0)., scheids rechter: Keizer; toeschouwers: 6.000. Scoreverloop: 50ste minuut Vissers 0-1, 88 v. d. Bande 0-2. Eindhoven PC Dordrecht 3-0 (1-0)., Wellinga, 3.000. Score- verloop: 30 Jacobs 1-0, 70 Pijs 2-0, 88 Van der Pas 3-0. Heracles Veendam 4-0 (0- 0), Geurens, 2.000. Scoreverloop: 53 Van Duiven 1-0, 60 Polko 2-0, 74 Westerhof 3-0, 79 Polko 4-0. PC Vlaardtagen PEC Zwol le 0-1 (0-0), VermeiJ. 2.000. Sco re verloop: 50 Leidekker 0-1. Fortuna SC SC Amers foort 2-0 (1-0), Wee rink, 4.500. Scoreverloop: 42 Blotenberg 1-0, 85 Erkens 2-0. Vitesse SW 3-0 (2-0), Hoppenbrouwer, 4.500. Scorever loop: 15 Van Dijk 1-0, 38 Veen- stra 2-0, 84 P. v. d. Kerkhof 3-0. PC Groningen Volendam 0-1 (0-0), Jonker, 6.000. Score verloop: 75 Billy Bond 0-1. Willem H PC VW 3-0 (1-0), Mulder, 4.000. Scorever loop: 21 Eykenbroek 1-0, 59 Ey- kebroek 2-0, 89 Hilverts 3-0. NEC SC Cambuur 1-0 (1-0) Van dier Kroft, 8.000. Scorever loop: 41 Kornells 1-0. Donderdag behandeling zaak Notten ENSCHEDE Het door René Notten bij de KNVB gedepo neerde verzoek te arbitreren in zake 'n transfer van FC Twente naar AJax zai donderdagavond worden behandeld. De hiervoor geformeerde arbitragecommissie zal worden voorgezeten door prof. mr. P. A. Blaisse. De ove rige leden zijn de heren R. Wiersma en N. de Doelder. De belangen van Notten zulten wor den behartigd door mr. J. L. Jansen van Raay, de rechtskun dig adviseur van de vereniging van contractspelers (WCS), terwijl dr. B. W. Kruinenburg uit Wierden namens PC Twente zal optreden. Nottoen had de KNVB om ar bitrage verzocht nadat FC Twente niet bereid was geble ken zijn contract, dat nog tot het einde van het komende sei zoen loopt, voortijdig te verbre ken, toen Ajax de 24-Jarige mid denvelder wilde inlijven als de opvolger van de eveneens na arbitrage naar Barcelone ver trokken Johan Neeskens. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 MAAWJJAU 1» AU Louk Sanders (24) pakte de nationale tenmistitel tegen Fred Hemmes vanuit een verloren po sitie. Een donderspeech van een oude vriend hielp de Oegst- geestenaar. PAGINA 10 UVS Is nog altijd niet klaar voor de competitiestart; het vooihoedeprobleem achtervolgt de Le&dse hoofdklasser PAGINA 11 Mieke van Doorn uit Lisse werd een illusie armer; zij haal de de limiebt op die vijfkamp, maar gaat toch niet naar Rome. PAGINA 12 Goud voor Roy Schuiten bij prof-achtervolgers. PAGINA 13 Van Dooyeweerdg winnen geld van sponsor terug. PAGINA 14 LONDEN De supporters van Manchester United hebben de start van de Engelse voetbalcom petitie 'gevierd' met een reeks op vallende ongeregeldheden in de Britse hoofdstad. Honderden sup porters van United, dat voor het eerst sinds 38 Jaar in de tweede divisie uikamt, raakten slaags met de politie. Overigens niet alleen voor en tijdens de wedstrijd tegen Leyton Oriënt. Reeds -tijdens de reis van Man chester naar 't terrein van Oriënt deden zich incidenten voor. Trein- ruiiten sneuvelden en ook verschei dene winkels en huizen in Noord Londen werden door de kennelijk al weer op scherp staande fans ernstig beschadigd. Enkele weken geleden veroorzaak ten supporters van Manchester United ook al moeilijkheden in België, voor een vrienschappelljke wedstrijd tegen Oostende. Er zit ten er in België nog steeds vijf in voorarrest. De Britse minister van Sport, Denis Howell, heeft on langs gemaand streng op te treden tegen zich misdragende voetbal fans. Op de foto voeren Londense Bob by's een overgekookte Manchester United-supporter af naar koeler oorden LEIDEN De Joegoslavische trainer Miljan Miljanic en de Westduitser Paul Breitner (rechts op de foto), tegenstanders op het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, werken nu samen voor Real Madrid. Breitner tekende een contract voor drie jaar bij de Spaanse club. WENEN De krachttermen, die Sivo Trumbic de Oranje-ploeg toe riep, hadden een sterk Joegoslavisch accent. De full-time coach wilde maar één ding: dat Nederland Juist tegen zijn eigen vaderland een goede Indruk zou maken. Maar aan het einde van Nederland—Joegoslavië waarmee het Europese Waterpolo- kampioenschap in het zinderende stadionbad in Wenen van start ging, was de lange Joegoslaaf „gefrus treerd". Het Nederlands team had weer eens een op het oog geiykop- gaande wedstrijd in de laatste mi nuten uit handen gegeven. De einduitslag was 3—5, waarbij de cijfers een koele taal spraken: de Joegoslaven scoorden vier maal op een moment, dat zij een man meer in het water hadden, hoofdzakelijk via de getructe Belamaric. Nederland kreeg van de Belgische scheidsrech ter Fuchs eveneens viermaal een man meer en peurde daar slechts twee doelpunten uit. De slag viel, toen Wim Hermsen, die veel uitdeel de en evenveel incasseerde, in het begin van de vierde speeltijd voor de derde maai (en ditmaal definitief) uit het water werd gestuurd. Zonder de steun van deze ervaren aanvoer der verloor de Jonge ploeg het hoofd. Doelman Evert Kroon maakte nog enkele desparate parades, maar kon toch niet verhinderen, dat Joego slavië in het laatste kwart volkomen domineerde. ttAls het nodig is dat onze Jongens 200 procent opbrengen, kunnen ze dat niet", aldus de teleur gestelde Trumbic. „Ik ben tevreden over de manier waarop wij speelden, maar niet over de manier waarop de kansen onbe nut bleven. Dat alles is het gevolg van gebrek aan ervaring. Onze Jongens hebben gemiddeld 10 k 15 interlands gespeeld. De Joegoslaven 150 k 200. Er zijn er bij die drie Olympische Spelen meemaakten". Nederland vertrouwde noodgedwon gen op de jeugd. Rond de as Wim Hermsen en de veelal als laatste man optredende Mart Bras waren in de basisformatie Hans van Zeeland (Nepit., Arnhem), Piet de Zwarte (AZPC), Gijs Stroboer en Hans Smits (beiden Robben) aanwezig. Twee speelhelften lang werd Joe goslavië er mee in bedwang gehou den. De Zwarte (strafworp) en Bras (numerieke meerderheid) zetten Ne derland na het openingsdoelpunt van Belamaric op 2—1. In het derde kwart kwamen Landeweerd en Kee telaar Strobber en De Zwarte ver vangen. Rudic maakte 2—2 en Ma- rovic 2—3, voordat Wim Hermsen vlak voor het verstrijken van de speeltijd voor 3—3 zorgde. Het was de laatste daad van de Oranje-aan voerder. In het begin van de laatste periode werd hij voor de derde maal uit het water gestuurd en Belamaric scoor de. Van een Nederlands eindoffen- sief was geen sprake meer. Keman, die Wim Hermsen was komen ver vangen, moest het water uit en de Joegoslaven profiteerden bekwaam: 3—5. Het Nederlands team staat de komende dagen voor de moeilijke taak een plaats te veroveren bij de eerste zes. Daar zal naar alle waar schijnlijkheid de directe kwalificatie voor de Olympische Spelen van Montreal van af hangen. Bovendien moeten de nummers zeven en acht van de A-groep in Wenen met de nummers één en twee van de B- groep in het Jaar voor de volgende Europese kampioenschappen uitma ken, wie in de A-groep, dan wel in de B-groep mag spelen. WENEN De eerste medaille van de dertiende Europese kampioen schappen in Wenen werden keurig verdeeld. Andras Hargitay die acht Jaar geleden ln het water van de ijs koude Donau viel (het sedn voor zijn ouders om hem zwemmen te leren) greep voor Hongarije de titel op de 200 meter vlinderslag. Vijf Jaar ge leden was de sloom ogende Horigaag bij de Europese Jeugdkampioenschap pen al een klasse apart. Als veertien jarige bereikte hij bij het Europees kampioenschap van 1970 twee finale plaatsen. Bij de Olympische Spelen was hij ad gevorderd tot brons op de 400 meter wisselslag, dezelfde afstand waarop hij een Jaar later wereld kampioen werd. Nu de pupil van de beroemde trai ner Tamas Szechy de training heeft opgevoerd tot 20 k 24 km per dag, is hij werkelijk ongenaakbaar gewor den, ook voor de Oostduitsers, van wie de beste vertegenwoordiger Hart- mut Flöckner genoegen moest nemen met de derde plaats achter de Brit Brian Brinkley. Ulrike Tauber (O.- Dld.) greep met haar wereldrecord de titel op de 200 m wisselslag dames voor haar landgenote Andrea Hüb- ner en Ira Fetissova (S.U.). West-Duitsland zegevierde met het ervaren viertal Klaus Steinbach, Gerhard Schiller, Kersten Meier en Peter Nocke op de 4 x 100 meter vrije slag vóór Rusland en Oost-Duitsland. met de allergrootsten kan meten. WENEN Ulrike Tauber heeft de opening van de dertiende Europese zwemkampioenschappen in Wenen een flitsend aan zien gegeven. De 16-jarige pupil van Eberhard Mothes uit Karl Marxstad verbeterde op de 200 meter wisselslag, waarop zij een jaar geleden in Leeds Europees jeugdkampioene werd, het wereldrecord met meer dan anderhalve seconde: van 2-20.51 naar 2.18.97. Haar landgenote Andrea Hübner, die een jaar geleden wereldkampioene en wereldrecordhoudster werd, moest zich nu tevreden stellen met de tweede positie achter deze nieuwste ontdekking uit eigen land. Bij zoveel overmacht gingen de handen van de Oostenrijkse bezoe kers plichtmatig op elkaar. Temeer daar de Oostduitse ploegleiding kort tevoren een boekwerkje publiceerde, dat nogal vragen op riep. Vorig Jaar in Belgrado was het al opgevallen hoezeer de Oostduitse meisjes in kor- ge tijd in lengte en gewicht waren toegenomen. Vergeleken met een jaar geleden zijn ze weer veel zwaarder, maar niet groter geworden. Rosema- rie Kother werd vier kilo zwaarder, Hannelore Anke zes, Kornelia Ender eveneens zes, Angela Franken zeven en Gudrun Wegner had zelfs een ge wichtstoename van twaalf kilo. Gemiddeld Wegen ze nu bijna ze ventig kilo, bij een lengte van 1.75 meter. Afgezien van de vraag, hoe dat allemaal te rijmen valt, lijkt het erop dat de internationale zwembond ertoe zal moeten overgaan om wed strijden in gewichtsklassen uit te schrijven net zoals bij boksen, ge wichtheffen en worstelen en Judo. Het gemiddelde gewicht van de Ne derlandse meisjes bijvoorbeeld is eer der onder dan boven de zestig kilo. Alleen José Damen als vijftienjarige middenin de groei werd acht kilo zwaarder en zes centimeter groter. Maar alles bij elkaar weegt ze nu nog maar 53 kilo. Meisjes als Yolanda Aggenbach, Enith Brigitha en Anke Rijnders stellen er een eer in op hun gewicht te blijven. Ze willen htm leuke figuurtje niet aan de zwemsport opofferen en wie geeft ze daar ongelijk in. Maar wel is in Wenen op de eerste dag van het Europees kampioenschap al weer duidelijk geworden dat soepelheid, techniek en een hoog slagentempo, waarin de Westeuropese landen het zoeken, het slechts bij uitzondering zal kunnen opnemen tegen de Oost duitse pure kracht. Ontspannen Enith Brigitha is misschien zo'n uitzondering. Het Amsterdamse zwemstertje plaatste zich als tweede voor de finale van de honderd meter vrije slag. De halve seconde, die er lag tussen haar en wereldkampioene Kornelia Ender (58.01 tegen 57.54) maakte weinig indruk op haar. "Als Ender nu in de zesenvijftig secon den had gezwommen, zou het een andere zaak zijn geweest. Maar ik geloof dat ik die s vijf tighalf ook wel kan halen. Ik heb lekker ontspannen gezwommen. Naar mijn gevoel kan ik nog wel harder. De computers in het Oostduitse trainingskamp hadden rekening ge houden met een nieuw wereldrecord voor Brigitha, dat dan een serie later door Ender zou zijn gebroken. Nu bleef Ender driehonderdste van een seconde boven haar eigen toptijd. Met uitzondering van Enith Bri githa kon niemand van de Neder landse ploeg zich met enige kans op succes meten met de allergrootsten. Toch was de uiteindelijke balans van de eerste dag voor de ploeg van Bert Sitters niet slecht. Wij da Mazereeuw reikte naar een zevende plaats ln de eindstrijd van de 200 meter wisselslag, ver in de schaduw weliswaar van Ulrike Tau ber. Karim Ressang maakte zich voor het eerst dn een internationaal gezelschap waar door door te drin gen tot de finale van de 100 meter rugslag. Dat is een nummer, waar voor hij zich nota bene niet officieel gekwalificeerd heeft. Bij de all-in finales van de Nederlandse kam pioenschappen in Utrecht bleef hij zeshonderdste van een seconde boven de limiet van 1.00.8. Omdat de Heem- stedenaar zich wel plaatste voor de dubbele afstand streek de zwem bond de hand over het hart en schreef hem ook in voor de 100 me ter. Ressang toonde zijn dankbaarheid met een nieuw nationaal record van 1.00.34: zeshonderdste van een se conde onder zijn eigen toptijd die hij van de winter in Praag realiseer de. Als Ressang niet bij het naderen van het keerpunt omhoog had geke ken, zou hij waarschijnlijk als eerste Nederlander binnen de minuut zijn gekomen. "Dat zal nu maar in de fi nale moeten gebeuren", aldus Res sang. De titel op die afstand ligt al bijvoorbaat gereed voor Roland Mat thes, de lange Oostduitse licht gewicht, die al sinds 1967 ongesla gen is en zijn unieke carrière over twee weken bij de landenwedstrijd Verenigde Staten—Oost Duitsland wil afsluiten. Wij da Mazereeuw deed wat van haar verlangd werd op de 200 meter wisselslag, 's Morgens in de series maakte de nummer drie van de na tionale kampioenschappen (Enith Ulrike Tauber rust uit nadat zij het wereldrecord op de 200 wisselslag op haar naam heeft gébracht. Brigitha en Jose Damen werden in geschreven voor afstanden, die meer perspectief bieden) haar beste tijd (1.00.15), verwijderd. Ze had bin nen de minuut moeten blijven om in aanmerking te komen voor de fina- persoonlijke tijd 2.28.69. 's Avonds le. Dat deden acht meisjes, die daar- haar tussentijd na 150 meter mee diverse nationale records ves- anderhalve seconde beter, de laatste baan begaven haar krach ten het. T eleurstellingen tigden. Maar een werkelijke bedrei ging voor IJzersterke rivalen Korne lia Ender en Enith Brigitha lijken ze niet. Zelfs Angela Franke, de tweede Paula van Evk en Annelies Maas °0SKiulte<! vertegenwoordigster niet. vormden de teleurstellingen van de *n«el» heef' geleden tij- eerste dag. De HPC-zwemster knap- deas dc «^blg een schouderblessu- te af op de derde baan van de 200 me- opgelopen, hetgeen een streep is ter wissel. Annelies Maas struikelde door »ele rekeningen, die de zwem- halverwege de stap vanuit het onbe- trainers uit Leipzig hadden opge- kende naar het vedetteschap. Het maakt- Op de 200 meter vrije slag veertienjarige zwemstertje uit Wage- werd zlJ °P het laatBte ogenblik ningen, dat de grote verrassing vangen door Kornelia Ender. Daar- de nationale kampioenschappen, bij maakten de Oostduitsers ge- keek in Wenen wat vreemd aan te- bruik archaisch regie gen het spektakel dat een groot eve- mentsartikel, dat het congres van de nement nu eenmaal begeleidt. Met LEN met ingang van september ver- 1.01.36 bleef ze ver van haar Utrecht-vallen heeft verklaard.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9