CYPRUS KOST TURKIJE 250 MAN Cyprioten zijn alles kwijt Israëli's arresteren smokkelende bisschop Rockefeller van blaam gezuiverd Bestand geschonden Met wapens voor guerrilla's Vluchtelingen groot probleem voor Rode Kruis Sadat en Gaddafi sluiten MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 ANKARA (AP/Reuter/AFP/UPI) In de „kleine oorlog op Cyprus die uit twee stadia bestond" zijn ongeveer 250 Turkse militairen gesneuveld en 550 gewond, aldus is hier mee gedeeld door de Turkse chefstaf, generaal Semih Sancar. De definitieve cijfers, aldus zei de generaal op een persconferentie „zouden hiervan niet veel afwijken". De Turken hebben 700 Grieken en Grieks-Cyprioten gevangen genomen. WASHINGTON (Reuter) De speciale aanklager voor Wa tergate, Leon Jaworski, heeft oud-gouverneur Nelson Rocke- feller van New York gezuiverd van de blaam dat hij in het verleden betrokken was bij een Watergate-achtig schandaal. De beschuldigingen leken zaterdag aanvankelijk RockefellersII kansen te hebben geminimaliseerd door president Ford aange-| wezen te worden als kandidaat voor het vice-presidentschap van Amerika, maar het Witte Huis, dat Jaworski had verzocht, een onderzoek in te stellen, meldde later dat beschuldigingen ongegrond waren. De strijd is echter nog niet voorbij. Turkse troepen op Cyprus zijn gisteren ondanks het bestand verder het begin van de tweede ronde van de Geneefse besprekingen een ge mengde militaire oommissie de be- dwars door het eiland getrokken standslinies vastlegde. „Attilla-lijn" doorgestoten zuiden. Volgens berichten uit Nicosia bewegen de Turkse pantsereenheden zich in de richting van de dorpen Piroi en Lourigina, in de provincie Larnaka, zuidoostelijk Andere troepen rukten in het westen op naar de plaats Denia, twaalf ki lometer ten westen van de hoofdstad. Hierdoor staan de Turken nu in een halve cirkel rond Nicosia, waarvan het Griekse gedeelte nu alleen nog Athene gaat er verder van uit dat voor een grondwettelijke regeling voor Cyprus de vertegenwoordigers van de beide bevolkingsgroepen niet uitgesloten kunnen worden derhalve de afgezette president Ma- karlos en diens opvolger Glafko6 Cle- rides gehoord dienen te worden. Overeenkomsten tussen de twee be volkingsgroepen over deze kwestie zullen door Athene geëerbiedigd wor- den, zo luidt het Griekse standpunt. Lunassol m het zuid- Griekse dee, van Nicosia is zo secundaire iw^door goed uitgestorven. Een groot deel de bevolking heeft de stad na beschietingen en bombar de weg oosten het Trodos-gebergte vrij heeft. In Nicosia maakt men hieruit op dat de Turken Nicosia volledig willen iso- dementen van vorige week verlaten. met zijn luchthaven verbindt, trokken zich later zonder strijd te rug. Het vliegveld staat onder con trole van VN-vredestroepen. zijn bij de gevechtshandelingen een groot deel buiten werking ge steld. Voorts beschuldigen de Griek- Cyprioten de Turken ervan de wa- De president van Cyprus. Glaftos <«rtoevoer te hebben afgesloten. De waterreservoirs r4"" Grieks-Cyprische studenten in Athene zijn sinds vrijdag in hongerstaking op een van de grote pleinen van de Griekse hoofdstad uit protest tegenhet feit dat Griekenland niet ingrijpt op Cyprus. JERUZALEM (AFP/UPI) De Grieks-katholieke aarts bisschop van Jeruzalem, mgr. Hilarion Capucci, is gearresteerd onder verdenking van terrorisme. Dit is gisteren van officiële zijde meegedeeld. Een Israëlische politie-woordvoerder ver klaarde dat de arrestatie werd verricht nadat in de auto van de prelaat grote hoeveelheden wapens en explosieven waren aangetroffen. Hij wordt ervan beschuldigd vertegenwoordiger van El Fatach voor het bezette gebied van de westelijke Jor- daanoever te zijn. Woordvoerder Jerry Terhorst zei dat Jaworski na zijn cndeTzrck de zaak als gestoten beschouwde. „Daarom ziet het er naar uit dat deze zaak geen invloed heeft op de keuze van president Ford inzake een kan- lanigrijtkiste kandidaten voor het vice- presiidentschap, was beschuldigd van het beschikbaar stellen van geld om individuen te huren die de Demo- tische nationale conventie van 1972 moesten verstoren. De beschuldigin gen zouden vervat zijn in documen ten die toöbehoren aan Watergate, inbreker Howard Hunt. Men dacht dat de documenten wa ren vernietigd, maar vorige week kreeg president Fords kersverse ju ridisch adviseur Philip Buchen een anoniem telefoontje waarin werd ge zegd dat kopieën van de documenten nog steeds bestonden en dat ze ma teriaal bevatten wat Rockefeller era- Clerides, heeft tegen de bestands- l NIcocia liggen in schendingen door de Turken krachtig «nder Turkse controle steamte ge- bij de commandant de VN-troepen op het eiland, „oordvoerder H« eiste dat Turkije zijn legers pas Naöes verklaarde gisteren dat de op de plaats laat maken Gevraagd is om vijf vracht auto's van de VN. De woordvoerder maakte eruit op dat het aantal slachtoffers groot Is. De Turkse premier, Bulent Ecevit, ÜÜÜvï" verklaarde gisteren dat de Turkse troepen op Cyprus zich aan het be stand houden, „ondanks dat zij door de Grieks-Cyprische strijdkrachten worden beschoten". De premier zei dat Turkije Grieken land niet zal dwingen het vredes overleg in Genève te hervatten, maar het zal wel de plichten vervullen die van haar verwacht worden. De be langrijkste taak, aldus Ecevit, is nu het opstellen van een grondwet voor Cyprus en het waarborgen van de rechten van de beide bevolkingsgroe pen op het eiland. De premier had gisteren een onder houd van drie kwartier met de Ame rikaanse ambassadeur. Daarbij zijn de vooruitzichten besproken voor een hervatting van de vastgelopen on derhandelingen in Genève over de toekomst van Cyprus. De Griekse noch de Cyprische rege ring zijn momenteel bereid aan de onderhandelingstafel terug te keren. Bij polsingen in deze richting zou volgens goedingelichte kringen dit antwoord zijn gekregen. Griekenland heeft te kennen gegeven slechts dan tot anderhandelingen bereid te zijn als de Turkse troepen op de stellingen van 9 augustus worden teruggetrok ken. Deze posities bestonden toen bij De aartsbisschop zou als verbin- dinigsman hebben gefungeerd tussen guerrilla-eenheden in Libanon en in „zijn" gebied. Hij zou mede-verant woordelijk zijn voor een recente reeks aanslagen in het gebied van Jeruzalem. Mgr. Hilarion Capucci werd in 1922 geboren ln de Syrische stad Aleppo en kwam in 1965 naar oost-Jeruzalem. De aartsbisschop werd woensdag al aangehouden, toen hij uit Libanon naar Israël terugkeerde, maar de militaire censuur verbood de bekend making van de arrestatie op dat tijd stip. Capucci deelt de Zielzorg voor meer dan 30.000 volgelingen in Israël met aartsbisschop Joseph Raya, Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, werd de aartsbisschop al enige tijd in het oog gehouden. Twee maanden geleden deed hij aangifte bij de politie, d&t er 75.000 dollar uit zijn woning in Jeruzalem was gesto len. De politie verrichtte twee ar restaties in deze zaak, en toen bleek De Israëlische raddo meldt, dat Capucci door het tribunaal van Je ruzalem zal worden berecht, beschul. digd van klandeetien vervoer van wapens en explosieven van sa menwerking met terroristische orga nisaties. Het Israëlische persbureau Itim bericht, dat een bedrag van 750.000 dollar in het bezit gevonden is van twee arabieren, die in de buurt van de aartsbisschop woonden. Zij heb ben bekend dat zij deze som hebben ontvangen van de verzetsorganisatie Al Fatah. Het was bekend, aldus Itim, dat de prelaat het AraJhjsche nationalisme een warm hart toe droeg. Hij was de enige kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder in Jeruza lem die weigerde plechtigheden of recepties bij te wonen, waarop Isra ëliërs aanwezig waren. De Grieks-katholieke aarts bisschop Hilarion Capucci, die er van wordt verdacht wapens te hebben gesmokkeld voor Arabi sche guerrillastrijders naar de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan. Conferentie over wereldbevolking begint vandaag BOEKAREST (ANP) Nederland komt niet naar de bevolkingsconfe rentie in Boekarest om algemene ge boortebeperking te propag anderen, de anti-conceptdonele pil of het con doom te verkopen of de sterilisatie van mannen te bepleiten. Op deze conferentie, die vandaag door president Ceausescu en de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, wordt ge opend, zal Nederland "een zeer ge nuanceerd" standpunt innemen, aldus is van de zijde van de Nederlandse delegatie verklaard. Minister Pronk zal niet aankondi gen, dat Nederland miljoenen guldens extra ter beschikking zal stellen van de ontwikkelingslanden. Nederland slaat in het algemeen wat betreft ontwikkelingshulp geen slecht figuur, en het behoort tot de belangrijkste donors voor bevolkingsprogramma's in ontwikkelingslanden. 'Deze hulp zal worden voortgezet en zo nodig worden verhoogd9', aldus een lid van de Nederlandse delegatie. In het algemeen zal de Nederlandse delegatie het standpunt naar voren brengen, dat Nederland bereid is zich offers te getroosten om tot meer rechtvaardiger verdeling van de rijk dommen in deze wereld te komen. ATHNA BOS (UPI) Gezeten in de weldadige schaduw van een Cederboom veegde Neophytos Xenophontos de zweet druppels uit zijn baard van vier dagen- Uit zijn ogen sprak vrees die even oud was als zijn baard. „Alles zijn we kwijt", zei hij. „Huis, kleren. Ik weet niet eens of m'n ouders nog leven", Xenophontos was barkeeper tot de Hngenorganisaities van de Verenigde Turken kwamen. Hij ja een van de ruim honderdduizend Cyprioten die van huis en haard verdreven zijn met veelal niet meer dan de kleren aan hun lijf. "We hebben moeite ze allemaal te eten te geven", vertélde een woordvoerder van het interna tionale Rode Kruis. "Ze vormen een levensgroot probleem. De regering van president Glatfkos Klerides heeft om hulp gevraagd aan de vluchte- Kou "We zitten dringend verlegen om veldkeukens, bakkerijen en zieken huizen", zei haar woordvoerder. "Voor de vluchtelingen in het ge bergte moetien we dekens en brand stof hebben om zich te wapenen te gen de kou. Ik heb kinderen gebo ren zien worden en weer zien sterven. In het laagland van zuid-Cyprus vormt warmte geen groot probleem. Maar er verblijven wel 60.000 Gmeks- Cyprische vluchtelingen die een tos- vlucht hebben gezocht in het Athna bos en omliggende streken binnen de Britse soevereine basis Dhekelia. Nog eens 7.000 Turkse Cyprioten en en kele honderden Grieken zitten op el kaar gepakt op de andere Britse ba sis, Akrotiri. BOS Xenophontos is een van de 60.000 in het Athna bos. Zoals de anderen kan hij maar aan één ding denken en over één ding praten: toen d« Turken vier dagen geleden naar het dorp Ashta aan de grote weg van Nicosia naar Famagusta kwamen. "Ik zat in een koffiehuis op het dorpsplein toen de eerste tank bin nenreed en op alles begon te schie ten met de boordmitrailleur", ver haalde hij. Terwijl een man door rondvliegende kogels werd gedood en zes anderen werden gewond, wierp Xenophontos zich op de vloer. Da Turkse tank was intussen op een ge parkeerde auto afgegaan en reed die plat, het plein even met rust latende. Vluchtelingen krijgen een lift van een boer op een tractor. Gewonden Xenophontos en andere Grieken sleepten de gewonden weg en vlucht ten naar zijstraten. Ze vonden 'n auto stopten even om een oom van Xeno phontos en zijn gezin op te halen en reden naar het bos. "Mijn familie leden konden we niet meer bereiken. Ik weet niet of mijn vader en moeder nog in leven zijn", vertelde Xeno phontos. Door de naar het zuiden Vluch tende Grieken werd het leven van de Britse sergeant Eric Ash ton plot seling zwaar. Ash ton vertoeft op Cy prus voor zijn militaire opleiding. HU kreeg de taak in het Athna bos, ge legen in het oostelijke einde van de basis Dhekelia, een mess te bedie nen. Het zag er als een gemakkelijk baantje uit. Het Britse leger had al een vluch- telingenplan opgesteld om voorbereid te zijn op natuurrampen. In het be gin voelde zich slechts een groep van een paar honderd Grieken zozeer bedreigd dat ze er een bestaan onder ruwe omstandigheden in het bes voor over had. had. Maar teen kwamen de Turken- Ineens hadden 45.000 Grieken geen huis meer waar ze zich veilig voel den. Binnen een paar uur belegerden ze sergeant Ash tons vriendelijke veldkeuken. "We proberen wat we ze te eten te geven hebben, zo smakelijk mogelijk te maken", aldius Aéhiton. "Het is bepaald geen feestelijk menu. maar het kan ermee door." De "dagschotel" bestaat voornamelijk uit met pro teïnen versterkte soep. thee en be schuit en speciaal b&byvoedsel voor stig zou kunnen schaden. -L Buchen vroeg een advocaat ln< j 2 Washington de zaak eens te bek Ij-'L ken. Deze meldde dat er enige waar-"L heid in de beschuldigingen kon zlt-Jc ten. Het Wi'tte Huis vroeg daarop, U aan Jaworski een uitgebreid onder zoek in te stellen. President Ford zal naar verwach- I ting morgen of woensdag zijn kandi- - m l pY ALEXANDRIë (Reuter) De lei- ders van Egypte en Libië, president' Anwar Sadat en kolonel Moeammar" Gaddafi, hebben besloten hun ge schillen voorlopig te laten rusten en de dialoog voor een oplossing ervan voort te zetten. ;Het akkoord tussen de twee be- windslieden kwam gisteren na *en gesprek van drie uur. dat werd ge voerd onder de bemiddelende lei ding van Sjeik Zaid Bin Sultn. pre sident van de Verenigde Arabische Emiraten. Kolonel Gaddafi, die zaterdag avond op uitnodiging van president Sadat naar Alexandrië kwam. is gis teren naar Tripli teruggekeerd. Politieke waarnemers betwijfelen of de twee staatslieden in een derge- lijke korte bespreking erin geslaagd zijn hun geschillen uit de weg te rui- I men. Zij vestigen er dan ook de C aandacht op dat kennelijk besloten is i de steeds feller wordende woorden strijd tussen Cairo en Tripoli achter- j wege te laten en de toenaderingspo- gingen langs diplomatieke weg voort 4 te zetten. Vooral president Sadat zou erop zijn: gebrand conflicten tussen de Arabi-'- sche landen te voorkomen op een moment dat Egypte zich nog steeds op voet van oorlog beschouwt. Dat het tussen de twee landen ech ter nog geen koek en ei is zou kun nen blijken uit het besluit van Egyp te een squadron Mirage-gevechts- i vliegtuigen, dat sinds de oorlog van. vorig Jaar oktober met Israël door j teren naar Tripoli teruggekeerd, niet terug te geven. Schenking De scheepsmagnaat Stavros Niarchos heeft de Griekse marine 4.4 miljoen dollar geschonken, waarschijnlijk voor de aankoop van materieel. Sommigen vermoeden dat, deze gift een concurrentiestrijd zal ontketenen tussen de "gouden Grie ken", zeer rijke reders zoals Arlstote- les Onassis, om de Griekse strijd krachten bij te springen met het oog op de Cyprische crisis. Het Griekse scheepvaartcomité in Londen heeft al aangekondigd de marine ze ventig milojen dollar te zullen schen ken. Veel Cyprioten hébben bij hun vlucht uit de gevarenzones vrijwel alles moeten achterlaten. de allerkleinsten. Onder Ash tons "gasten" was de 18-jarige Athinoela Hjantoni, wier vader een winkeltje in de buurt van Famagusta had. "We hebben ons niet de tijd gegund veel mee te ne men", vertelde ze. "Pa stopte ons maar gauw in een auto en we reden weg. Hl) gelooft dat ie alles kwijt is." Om dat aan de weet te komen stuurden de vluchtelingen afgevaar digden naar hun dorpen om te kij ken wat er was gebeurd sinds zater dag het staakt-het-vuren inging. Geen een is teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6