Bergingspoging van Metula pas eind van maand Grote drukte op wegen: verkeer eist 16 levens rff V] vandaag MDl RmgmmM] l ...e/7 gisteren} Deel bemanning terug in Nederland DUITSE TV TVmorgén\ MOORD OP AMSTERDAMMERS Ruzie om leeg kopje: een dode DEN HAAG Zeker zestien men sen zijn bij verkeersongelukken in verschillende delen van het land het afgelopen weekeinde om het leven gekomen. Het grootste aantal men senlevens eiste een verkeersongeluk op de rijksweg Maastricht-Vaals. Drie mensen kwamen om toen de auto waarin zij zaten bij het passe ren in een slip raakte en tegen een boom botste. De slachtoffers van dit ongeluk zijn: de 28-jarige mevr. M. K. A. Kamps-Kohl en haar driejarig zoon tje alsmede de 33-jarige mevr. J. A. W. de Vreede-Kohl. Twee mensen verloren het leven bij een verkeersongeluk in het Noordhollandse Akersloot zondag morgen in alle vroegte: de 18-jarige J. C. Kerssens en de 17-jarige R. de Geus, bedden uit Akersloot. Eveneens twee mensen kwamen om bij een verkeersongeluk op een kruising in Breda: de tweejarige Christ van Gommers en mevr. Vuur- mann uit Den Haag. De dertienjarige Maria Wilbers uit h?r Noordbrabantse We ij er kwam zaterdagavond om het leven toen zij in haar woonplaats met haar fiets werd geschept door een auto. De be stuurder van de auto reed na het ongeluk door. Gistermorgen overleed ln een zie kenhuis in Den Bosch de 25-jarige G. A. de Kroes aan de gevolgen van een verkeersongeluk zaterdag in Vughft. De 48-jarige M. Klinkenberg uit Deventer verongelukte bij een verkeersongeval in het Gelderse Nee- de gisteravond. De zevenjarige Guus Pronk uit ÏJmuiden kwam om het leven toen hij gistermiddag in Hoofddorp van achter een geparkeerde auto plotse ling de weg wilde oversteken en daarbij werd gegrepen door een per sonenauto. SCHIPHOL De 200.000 ton metende reuzetanker Metula, die sinds 9 augustus vastzit op een klif in de Straat van Magelhaen bij de zuidpunt van Chili, zal waarschijnlijk pas tegen het eind van deze maand worden geborgen. De sleper "Zwarte Zee", die inmiddels in de buurt van de Metula is aan gekomen, heeft onvoldoende paardekracht om dit karwei alleen te klaren, zodat er eerst andere slepers moeten worden gezocht. Twee personen kwamen om het leven bij dit verkeersongeval in Breda Op de met automatische knipper lichten beveiligde overweg ln de Nes te Sohagen (N-H) is gistermiddag een personenauto door de intercity naar Den Helder gegrepen, als gevolg waarvan de 28-jarige H. J. Brammer uit Schagen om het leven kwam. Gisteravond reed de 15-jarige P. van Grinsven uit Sint Oedenrode met een bromfiets tegen een boom en overleed ter plaatse. Een anidere bromfietser, de 19-jarige P. Vinje overleed boen hij op de onbeveiligde spoorwegovergang aan de Rotter damse Vrijetourgseweg tegen een pas serend e lokomotief van de NS botste. Reindert Zwolsman is gisteravond bU een verkeersongeval in Maarssen gewond geraakt. HU moest met een hersenschudding en inwendige kneu zingen in een Utrechts ziekenhuis worden opgenomen. Zwolsman vloog met zijn auto door onbekende oor zaak uit de bocht en kwam tegen een boom tot stilstand. De auto, een Benbley van t 126.000 brandde geheel uit. Een verkeersongeluk ln het Gro ningse Zufidbroek eiste het leven van de 60-jarige landarbeider T. Venema Tenslotte kwam mevr. G. Redeker- Hansen uit Kethel (Schiedam) om het leven bU een verkeersongeluk in het Wastduiftse Neustadt. Het fraaie zomerweer tijdens het afgelopen weekeinde heeft talrijke Nederlanders naar buiten gelokt en voor grote drukte op de wegen ge zorgd. Vooral in de namiddag, toen duizenden na een dagje uit huis waarts wilden keren, ontstonden er op de rijkswegen in verschillende de len van het land lange files. Tot laat in de avond heeft de verkeersdrukte geduurd. Om onge veer kwart voor vijf vormde zich op de Grevelingendam van Middelburg naar Rotterdam een file van vijf ki lometer. Op de weg Middelburg-Ber gen op Zoom in de richting Breda stond een rij auto's van vier kilome ter. Op de weg Arnhem-Utrecht-Den Haag waren verschillende langzaam rijdende files, die af en toe tot stil staan wenden gedwongen. Naarmate de avond vorderde kwa men er meer knelpunten bU en wer den de bestaande files langer. Dat duurde tot laat in de avond. Op het Hellegatsplein van Middelburg naar Rotterdam groeide een file aan tot ongeveer dertig kilometer. Op de weg van Den Bosch naar Utrecht stand bij het verkeersplein Deal in de loop van de avond een file van enkele kilometers. Op de weg van Brielle naar Ridderkerk bevond zioh een langzaam rUdende file van 15 kilo meter. Ook enkele kilometers lang was de rU stilstaande auto's op de weg van Muiderberg naar Lelystad. Tijdens het afgelopen weekeinde kwamen vijf mensen, merendeels kinderen, om het leven does- ver drinking. DUITSLAND I (Regionaal progn (K) Informatief p (K) Actualiteiten mamnet 19.26 Argusauge. TV-serle. 18.40 (K) Actua liteiten. 19.35 (K) Dokumentalr pro gramma. 19.48 (K) Intermezzo.) 20.00 (K) Journaal en weeroverzicht. 20.15 iS fiBfaSuTE SMS (K) FLlmreportage. 22.40 (K) Jour- 23.00 (Z/W) Tunnelta**, Chinese speelfilm. 0.40 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.25 (K) Tekenfilmserie. 19.00 (K) 'Journaal. 19.30 (K) Dokumentalre film. 20.15 (K) Wetenschappelijk pro gramma. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Ulla oder Die Flucht in der schwarzen Walder. TV-film. 22.35 (K) Eurovisie- uitzending van de Europese zwemkam- pioenschappen. 23.05 (K) Journaal. Nederland r. NOS: 17.45 (K) Wenen tijd heeft stilgestaan, docui film. NOS: 20.00 (K) Journ. vwta; 20.20 (K) Zomaar een zomeravond, gevarieerd programma. 21.25 (K) Col- ditz-tv-serle. 22.15 (K) Achter het nieuws. NOS: 22.45-22.50 (K) Journ. 18.55 (T) Journ. KRO: 19.05 (K) Speedy Gonzales tekenfilm. 19.10 (K) Peppl en Kokki, jeugdserie. 19.30 (K) speelfilm i 22.15 (K) Je moet er niet aan den ken. .documentaire. NOS: 23.00-23.05 (K) Journ. Door Alexander Munninghoff Aldus de heer D. Rodenburg, directeur van Shell Tankers BV. zaterdag op Schiphol I bij de aankomst van een deel van de Metula-bemanning. Van de 36 opvarenden, waaronder I twee zeemansvrouwen, zijn er zeven I ln de buurt van de Metula achter gebleven om bij het komende ber- j gingswerk te kunnen assisteren. Onder hen zijn kapitein F. Minkels, eerste stuurman M. Hus en hoofd- j werktuigkundige J. van der Schee. De rest van de bemanning, allen Nederlanders, is inmiddels weer thuis. Van tweede stuurman Van Dun en derde werktuigbouwkundige Boon vernamen wij de toedracht van het gebeurde. IVan Dun: „Om 22.16 uur in de nacht van vrijdag 9 augustus liep het schip met de neus vast op een klip. Er was op dat moment weinig i wind en nauwelijks deining. Het schip voer met een snelheid van 14.5 mijl per uur. Omdat het weer zo goed was bestond er eerst geen bezorgdheid over man en lading. Maar zondag ging het opeens mis; het weer veranderde plotseling, zoals dat in die streek vaak gebeurt, en er kwam deining. De Metula begon te draaien en sloeg toen met haar achtersteven tegen een andere i rotspunt". j Boon, op dat moment in de machi nekamer, beschrijft wat er daarna gebeurde: „Om 15.40 uur hoorden wij een geweldige klap, waarna het zeewater met grote kracht het ma- chineruim inspoot. We stonden met z'n tweeën op wacht; eerst probeer den we nog er zoveel mogelijk aan te doen, maar er was geen houden aan. De machinekamer, toch altijd nog een meter of twintig hoog, is bijna geheel ondergelopen". Volgens de bemanningsleden ls er van paniek aan boord geen sprake geweest: een Chdleens landingsvaar tuig was zeer snel ter plaatse na het SOS-sein. waarna de opvaren den de Metula verlieten. Woensdag kwam men terug om de persoonlij ke bezittingen van boord te halen. Het weer was inmiddels rustig en die Metula lag er, hoewel in hellen de positie, kalmpjes bij. Wie de sohuld heeft aan het onge val, zal door de Raad voor de Scheepvaart moeten worden behan deld. De twee Chileense loodsen, die volgens voorschrift aan boord wa ren, hadden in ieder geval de be schikking over kaarten, waarop de bewuste rotsformaties staan aange geven. Bovendien is het bepaald niet de eerste keer dat een mam moet-tanker (de Metula is 325 me ter lang) door de onberekenbare straat van Magelhaen is gevaren. Gezien het feit dat Chileense lood sen bijna allemaal oud-gezagvoer ders zijn met een goede staat van dienst, ds het vooralsnog een raadsel hoe de Metula heeft kunnen vastlo pen. Een andere zaak ls, dat voor koop vaardijschepen nog geen huipappa- ratuur zoals voor duikboten op de markt is, die uitkomst zou kunnen bieden. De heer Den Oude, ad junct-directeur van Shell Tankers BV: „We zijn aangewezen op echo lood, radar en kaarten. Dit geval bewijst wel dat er moderne akoes- tiese apparatuur nodig is". De Metula. die niet voor de Shell voer maar een chartertocht maakte, heeft enkele duizenden tonnen van haar lading lichte Arabische ruwe olie verloren. Het vastzitten van het schip kost de betrokkenen zestig a zeventigduizend gulden per dag, waarbij dan ook nog de zogenaam de milieuvervuillngskosten komen. De strop is niet voor de Shell, maar voor de „Tovelop", een internatio nale verzekeringsmaatschappij van en voor reders die per geval een maximum van tien miljoen dollar uitkeert. Mevrouw Boon, een van de twee echtgenotes die de tocht meemaak te, verklaarde door dit voorval niet huiverig te zijn geworden voor een volgende tocht. „Dit soort risico's zit er bij dit vak gewoon in, en zo angstig was het allemaal ook weer niet. Wel erg koud", was haar com mentaar. De Metula ligt nu op minder dan een mijl van het Zuidamerikaanse vasteland, in een temperatuur van om en nabU het nulpunt, af en toe gehuld in sneeuwstormen, op haar verlossing te wachten. De vijl jarige Italiaanse Roberto Zanon is herenigd met zijn overgelukkige moeder, nadat hij door de Nederlandse politie is teruggestuurd. De jongen stapte vrijdagmiddag in zijn eentje in het KLM-toestel van Rome naar Schiphol, terwijl zijn moeder en broertje op het toestel naar Australië wachtten. Zaterdagochtend werd hij met de eerste vlucht naar Rome teruggestuurd. AMSrERDAM De Amsterdam se moordbrigade moest dit weekeinde tweemaal in actie komen. Gister avond werd de 41-jarige eigenaar van een koffiehuis C. J. Gijsman dood in zijn woning aan de Eerste Sweelinckstraat in Amsterdam aan getroffen. De woning van het slachtoffer vertoonde sporen van 'n vechtpartij en de dode zelf had wurgsporen aan de hals. De politie denkt aan roofmoord. Buren, die de alleen wonende heer Gijsman al sinds zaterdag niet had den ge den en het vreemd vonden dat zijn gordijnen dicht bleven, alarmeerden gisteravond de politie. In de woning trof de politie een gro te chaos aan. De politie heeft tot dusver geen aanwijzingen. De ö4-Jarige J. G. Bleijswijk uit de hoofdstad werd zaterdag dood in een oude auto aangetroffen. Sectie wees uit dat de man is gedood door een of meer slagen op het hoofd. De heer BleyswUk, die doorgaans sliep bij het Leger des Heils moet vier a zes dagen geleden om het leven zijn gebrach'. De auto stond geparkeerd aan het Singel by de Roommolen- straat. De 23-Jarige Sally P. Dillon uit Georgetown in de Verenigde Staten is zaterdagmorgen dood aangetrof fen op een kamer in hotel Krasna- polsky in Amsterdam. De politie ver moedt dat het gebruik van drugs de doodsoorzaak is geweest. Drie gedetineerden van het zoge naamde Amsterdamse Lloyd-hotel hebben gistermorgen geprobeerd te ontsnappen door tijdens een kerk dienst de 61-jarige priester D. For mer, met een aardappelmesje, een kandelaar en een crucifix te bedrei gen. Door tussenkomst van verzor gend personeel zagen zaj by de uit gang eenter van hun plannen af. Gevecht met mes ARNHEM Bij een woeste steekpartij die volgde op een ru zie om een leeg koffiekopje is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 20-jarige Peter Artz uit Arn hem om het leven gekomen. De jongen hoorde bij een groepje, dat in een café in Arn hem zuid onenigheid kreeg en vervolgens naar buiten liep om 't daar verder uit te vechten. In het tumult raakten twee Jon gens levensgevaarlijk gewond: Peter Artz overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis, *n spoedoperatie redde het leven van de 19-jarige Theo Storteboom De politie kon direct na de vechtpartij de dader inrekenen. Vanuit zijn woning riep zijn fa milie de zoekende politiemacht toe dat ze hem daar konden vin den: de 19-jarige Allan J., die korte tijd: later zeer onder ds Indruk van het gebeurde toegaf met een hem in die verwarring toegestopt mes in het wilde weg in het rond te hebben gestoken. Volgens hem werd hij door meer mensen belaagd. NEDERLAND I 17.45 E.K. zwemmen in Wenen en W.K. wielrennen in Mon treal (NOS) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Jane Eyre, tv-serie (4) (AVRO) 21.10 Televizier Magazine (AVRO) 22.00 Alle Hens, tv-serie (AVRO) Een motorstoring aan de „Hero" wordt door de beman ning gebruikt om een bezoek te brengen aan de Noordafrikaanse stad Hafsida. Nialls brengt een be zoek aan het Britse consulaat, waar hij door een jonge binnenhuisarchitect voor onrust in de stad wordt gewaarschuwd. Dat het geen loze waarschuwing ls, zal de volgende morgen bUjken. 22.50 Staatsloterij (NOS) 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon, spelprogramma (NCRV) 20.45 Doris Day is terug! komische tv-serie (NCRV) Terug op het Nederlandse scherm: de destijds zo po pulaire Doris Day. De aflevering van vanavond speelt zich af in Rome, waar Doris als Journaliste verzeild raakt en verliefd wordt op een kunstschilder. Als zij, zonder het te weten dat het van hem is, zijn kunst werken kraakt, heb Je de poppen aan het dansen. 21.10 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 22.00 Ander Nieuws (NCRV) 22.40 Journaal (NOS) Dit tik ik voordat „De beste jaren van ons leven" van start is gegaan, terwijl mijn hart vol verwachting klopt. De film staat me bij als de eerste dub- bellange film, ook als de eerste film die het predikaat „film van de maand" kreeg (dat deed men nog in de jaren *40) en als mijn geheugen mij daarin bedriegt, dan weet ik toch in ieder geval wel zeker dat het de eerste naoorlogse film was (en vermoedelijk de enfige naoorlogse film) die ruim een Jaar achtereen in Tu- schinski in Amsterdam ver toond werd. Ik weet er nog alles van. Dat het Harold Russells enige film was en dat èn de flm, èn regisseur William Wyler, èn schrijver Robert E. Sherwood, èn hoofdrolspeler Fredric Mardh (de bankier) èn trou wens ook Harold Russell alle maal een oscar kregen. Tegenover al dat positieve dat ik me herinner staat natuurlijk ook de wetenschap dat William Wyler nooit helemaal serieus is genomen als filmregisseur, on danks de beste jaren van ons leven, mrs. Miniver, Roman Holiday, Wuthering Heights, The Collector, Ben Hur, Funny Gird en andere suc cessen. Een Franse regisseur roemde „zijn stijl zonder stijl", en Orson Welles noemde Wyler eens „de grote producer onder de regisseurs". In hoeverre zou The best years of our lives be stand zijn tegen mijn herinne ring? Zaterdagmiddag had ik al met enige verbijstering naar een andere jeugdfavoriet gekeken, George Formby, met wiens film It's in the air ik eens een lich te hersenschudding heb weten weg te masseren (met mijn oog gericht op een hoge bal die ik wilde vangen, struikelde ik vlak na de oorlog over het perkje waarvan de boom in de hongerwinter was omgezaagd, ik viel, kon me de namen van klasgenootjes niet meer herin neren, ging desondanks naar It's in <the air, en toen ik de bioscoop uitkwam, herinnerde ik me al die namen weer). Za terdag kwam de hoofdpijn weer terug. Zou het net zo gaan bij De beste Jaren van ons leven? En dit tik ik dan nadat ik de film heb gezien. Ik wist alles weer, ik zag elke scène weer van tevoren aankomen, mede dank zij het feit dat William Wyler er de tijd voor genomen had. Dat was het grootste ver schil met een hedendaagse film: de scènes worden tegen woordig minder lang uitge speeld, met de helft wordt vol staan omdat het geroutineerde bioscooppubliek de andere helft zelf wei kan aanvullen. Maar los van dit tempo ben ik het niet eens met het oordeel in het standaardwerk „The film- goer's companion", dat schrijft dat die naoorlogse stemming onmogelijk teruggedraaid kan worden en dat veel in de film „humdrum" lijkt. Ik zag er niets humdrums in. Vond u het erg humdrum? Humdrum schijnt zoiets als saai, alledaags, banaal te bete kenen, dus vond ik de film niet saai en ook niet banaal. Ik vond de kopie boven ver wachting goed (dat is tenslotte ook belangrijk voor het kijkge not) en ik vond het spel boven verwachting ingetogen en laat ik zeggen normaal en reëel voor die tijd van de eeuw. Ik bedoel: vergeleken bij „Een razende stilte" was het spel in „De beste jaren" heus niet zo veel irreëler en „Een razende stilte" is toch een van de bete re series, Misschien nog beter sal uiteindelijk „Dagboek van üen onderwijzer" blijken te aijn, een turbulente Italiaanse serie waarin kermeiijk weinig „gescript" is, waardoor vooral de kinderen, maar ook de ou deren, een grote natuurlijkheid hebben behouden. Ook een serie trouwens waarin men de tijd aan zichzelf houdt, zoals dat bijvoorbeeld ook in Coronation Street" gebeurt. In feite hebben veel tv-series dat zelfde uitgesponnene, dat oude films ook hebben, dat we in nieuwe films verfoeien, maar waardoor we ons bij heden daagse tv-series behaaglijk in onze fauteuils opkrullen. Mis schien is het weel dat bedaagde tempo van die oude films die ze zo populair maken bij het televisiepubliek. NICO SCHEEPMAKER journaal.) 86<rMorgenwiJdii^9.00 JS) Waterstanden.) 10.00 <S)*Voor dé kleu- (S) Jazz Spectrum. NOS: 19.00 (S) U ïtwlssel ingsprogramma ma. (11.00 Nieuws. 11.03-11.15 Radio journaal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf: gevarieerd programma. (12.15 Kwlspel. ek en 11.55 Beursberichten.Overheldsvoor- Finland. lichting: 12.30 Uitzending 22.15 Voor blinden en slechtzienden.' landbouw. AVRO: 12.40 (fa) Impr 22.25 Uitzending van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radlojourn. NOS: 22.50 (S) satles over kinderliedjes. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Heden daagse Kamermuziek. E.O.: 14.00 Woord populair program- d«" Waarheid. 14.15 (S) Over electronical23.20 (SÏnSS- T' Jazz ln Actie. 23.5524.00 18.00. (S) Bandstand. 18.30 Nieuws. 19.00 (S) Poëzie, kroniek over beeken. schrij- KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende vers en toneel. 20.00 Nieuws. 20.06 (S) woord. 7.07 (S) Badinerle: klassieke Avondoverdenking. 20.15 (S) Radio muziek, (gr.). (7.30 Nieuws. 7.41-7.50 Kamerorkest klassieke moderne Echo.) 8.24 Overweging. clmbeljcltal (gr.). 23.56—24.00 sfeer. 10.00 De wereld 10.30 Nieuws. 11.00 Gebakjes NOS: 18.01 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8- - - - 21.02 De negen-uur-show. 22 .(T uperolean Dreammachf el togen. 23.02 (S) laat. 0.02 Radlojourn. 0.05 had 1e gedroomd. 1.02 Krijn TorrIn ga. 2.02 Continu de nacht door. Aruba Ariba. 17.10 Voor de KM-kanalen. Ieder heel uur 2 minuten nieuws. VARA 7.02 Drie op Je 1 en 6.02 Radiojournaal) DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 HILVERSUM I 402 m en FM-kana- (7.45 Kwlqpei. 8.00 Nieuws. Kil Radio - Pop-Kontakt 2: Drledraal. 16.0

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5