Dierproeven van groot belang Bezwaren tegen plan Dorp '74 Actie bewoners Steenschuur 7 een voorbeeld Wonderlijk vulmiddel voor vakman en «ezin PORION Lezers schrijven Voor de laatste maal springen op De Leede Leidse Werkgroepen Milieubeheer en Fiets MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 Stichting 'Bouwstenen voor dierenbeschelming,, Door Wim Wirtz LEIDEN In de wetenschap wordt veelvuldig gebruik gemaakt van proefdieren. Duizenden dieren per jaar vinden via de laboratoria hun weg naar de onderzoeker. En duizenden ook vinden daar hun ein de. Het woord proefdieren is uiterst emotioneel beladen. Maar blijkbaar ook een begrip dat niet los kan wor den gezien van de wetenschap. Simpel gezegd komt het erop neer dat je zonder proefdieren geen on derzoek kunt verrichten. En onder zoek is o.a. ten behoeve van de volksgezondheid noodzakelijk. Wil je in die sector dus aan dierenbe- schermen doen dan kun je niet te recht met emoties. Wel met een ver- 6tandelgjke benuadering. Het is daarom dat in 1967 de Stich ting „Bouwstenen voor dierenbe- ADVERTENTIE PROFESSIONEEL... MAAR ALUNG ONTDEKT DOOR DE OOE-HET-ZELVER! KANT- EN - KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Om een idee te geven: houtrot herstellen. Betonreparatie. Gaten, kieren, en scheuren BLIJVEND afdich ten. Lek halkon of dunne plek 5n goot dichten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken. Dat zag u op de TV. Betonnen ra men beglazen of stopverf bij werken. Dakpan of trapleuning muurvast zetten, ook tegels, enz. enz. Super hechting tussen HOUT en STEEN, aan ELK ma teriaal, droog of vochtig, gok aan metaal en glas. Krimpt of scheurt niet, is BLIJVEND taai- elastisch èn slijtvast. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter: STOPPEN, blijvend AFDICHTEN, VOEGEN, UIT VLAKKEN. ragdun PLEISTE REN, dik PLAMUREN en BLIJ VEND herstellen metPORION. De in Zwitserland ontwikkel de gebruiksklare universele kunsthars-vulpasta. Bekroond met hoge Engelse onderschei ding "The Blue Ribbon". On schadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aangebroken pot. 3/2 kg lkg 2 kg 5 kg 4,85 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 DE HOUTWARENHOEK HOOFDSTRAAT 9, LEIDERDORP. scherming" werd opgericht. Deze stichting stelt zich ten doel het on nodig verbruik van proefdieren te voorkomen, met behoud of verbete ring van de kwaliteit van het weten schappelijk onderzoek. De stichting werd opgezet door mevrouw Van Poeigeest-Spatkowa, weduwe van de Leiderdorpse steenfa brikant Hugo van Poelgeest, doe een groot dierenliefhebber was, maar ook een man die besefte dat je met emoties alleen weinig zou bereiken. Om haar doelstelling waar te ma ken looft de stichting om de vier jaar geldprijzen uit van duizend gul den of veelvouden daarvan voor ex perimentele onderzoekingen die het mogelijk maken op het aantal proef, dieren te besparen. Dat geldt vooral de honden, katten en apen. Maar ook de lagere diersoorten, zoals ratten en muizen. De onderzoekingen, die in het wetenschappelijk werk dus een proefdieren besparende methode moeten inbrengen, worden beoor deeld door een drie man sterke jury, die uit hoogleraren bestaat. Voorzit ter van deze jury is volgens de sta tuten van de stichting een Leids hoogleraar. Dierenleed minimaal De huidige jury bestaat uit de hoogleraren Lammers (Groningen), Noach (Leiden) en De Wied (Utreoht). Prof. dr. E. L. Noach is fannaooloog. In zijn werk experi menteert hij met dieren. Aan de an dere kant is hij ook een groot die renvriend. Hij zegt: „Ik ben geneigd om te zeggen dat alleen diegenen die dierenvriend zijn, moreel gerech tigd zijn om proeven te nemen met dieren. Je kunt verwachten dat er aan de proefdieren geen grote scha de zafl worden berokkend en dat het dierenleed minimaal zal zijn". Volgens prof. Noach Is de dieren liefde van de wetenschapper evenwel niet van doorslaggevende betekenis als 't er om gaat op het aantal proef, dieren te besparen. „Men zal elkaar in de wetetnschap dan niet zozeer vinden op de ethische kant dan we! op het feit da.t een besparing het werk goedkoper maakt. Het zijn dus pragmatische gronden waarop men elkaar vindt". Toch is gebleken dat de praktische benadering van de wetenschapper en de ethische van de dierenbeschermer hand in hand kunnen gaan. Sinds de Stichting werd opgerioht, zijn er ver schillende geldprijzen uitgereikt aan •wetenschapsmensen die door het vinden van ofwel een nieuwe metho de ofwel een verfijning van een sta tistische methode van wetenschap pelijk onderzoek, een bijdrage lever den aan de besparing op het aantal proefdieren. In 1967 bijvoorbeeld le verde een nieuwe methode bij kan keronderzoek een duizendvoudige be sparing aan ratten op. In plaats van 50.000 waren er nu slechts 50 nodig. In 1971 bracht een verfijning van een statistische methode een drie- winnaar hoe groot exact de bespa ring zou zijn bij toepassing van de door hem gevonden, nieuwe metho de: (per jaar) 11 koeien, 25 honden en 300 muizen. Eveneens in 1971 ho noreerde de stichting een onderzoek dat o.a. verband hield met de zwan- gerschapsdiagpose. Het leverde een enorme besparing op aan proefdie ren: één konijn kwam in de plaats van een half tot één miljoen muizen. Onvermijdelijk Volgens prof. Noach is het doen van dierproeven onvermijdelijk, wil men in de wetenschap een vooruit gang bereiken. „Je werkt met proefdie ren altijd om te kijken of er iets kan voorkomen. Het doen van dier- kan voorkomen. Het doen van drie- proeven is dus van groot belang voor de volksgezondheid. Daarbij wordt er ook met dieren geëxperimenteerd voor de veterinaire geneeskunde. En dat kan van groot belang zijn voor bijvoorbeeld de veeteelt". Prof. Noach gelooft niet dat je het aantal proefdieren dat door de wetenschapper gebruikt wordt van tevoren kunt vaststellen om op die manier een besparing te bereiken. „Je kunt de wetenschap niet voor drie jaar vooruit plannen. En daar om kun je ook nooit van tevoren de quota vaststellen, omdat je niet weet hoeveel proefdieren je nodig hebt op een nieuw terrein van het wetenschappelijk onderzoek". Volgens de Leddse hoogleraar is het aantal dieren dat voor proeven wordt gebruikt de laatste jaren trou. wens kleiner geworden doordat de research zich stabiliseert bij gebrek aan voldoende financiële middelen. De weerstand tegen dierproeven: Dat is heel wisselend. Op de prak- tica heb ik bij de studenten een ten dens opgemerkt van: waarom moe ten we dierproeven doen die al dui zend keer zijn gedaan? En in het al gemeen kan ik dat wel onderschrij ven. Die weerstand is volkomen te billijken. Maar echte weerstand tegen dierproeven ten behoeve van de volksgezondheid merk ik nauwelijks op. Je hebt wel eens mensen die zeggen: jullie hebben leven en dood van een d!ier in de hand. En dan zeg ik: ja meneer, maar wat hebt u daar aan uw voeten? We maken na tuurlijk erg veel gebruik van dieren. Maar er zijn veel methoden die min der oirbaar zijn dan de methode om heb dier te gebruiken ten behoeve van de volksgezondheid". LEIDEN De postduivenvereni ging Het Oosten hield een wedvlucht uit Duffel. Afstand 120 km; in con cours 340 duiven. Uitslag: C. Vesseur 1 5 8; C. Gijsman 2 3; W. de Wit sr. 4; B. Singerling 6; P. Juffermans 7; K. Dokkum-Zn. 9; C. Seller 10. Prof. dr. Noach: „Je kunt de wetenschap niet drie jaar vooruit plannen". (Foto Jan Holvast) WARMOND De springwedstrijden van gistermiddag betekenden een sportief afscheid van de verdwijnen de manege "De Leede" aan de Oran je Nassaulaan in Warmond. Eige naar-pikeur Smits (die zoals geméld maar Brabant gaat) had kennelijk niet op zo'n grote opkomst gerekend, want hij startte pas om één uur, zo dat het al in de avond was voor de derde en laatste rubriek was verre den. Mede natuurlijk door het aan gename weertje was er ook flink wat publiek. Maar daar was niet zo bar veel meer van over, toen Aad ten Donkelaar tot ieders verrassing de puissance winnend afsloot. Het programma begon met een concours over twee manches. In de barrage toonde Jacomine Ravens- bergen met Betty zich de snelste. Tweede werd Irvy van Gestel met Honky Tonky, 3. Jacomine Ravens- bergen met Flipper, 4. Jacques van Bellen met Mistral, 5. Agaath de Zwart met Gipsy, 6. Aad ten Donke- HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AEW-Ancre Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f79,50. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. laar met Carlos. Speel uw spel: 1. Greet van Gen- deren met Cheetah, 2, ex aequo Corry van Rijn met Ivar en Jacomine Ra- vensbergen met Betty, 4. Emiel Arnst met Jolly Jumper, 5. Caroline Post met Big Spender, 6. Siem Star met Callos Hill. Puissance: 1. Aad ten Donkelaar met Carlos, 2. Caroline Post met Big Spender, 3. ex aequo Jacomine Ra- vensbergen met Flipper en met Wil- ma, 5. ex aequo Kees Imthorn met Carlos en Jan van Klaveren met een nog naamloos paard. Vlootschouw op Kagerplassen LEIDEN Op zaterdag 7 septem ber houden de gezamenlijke zeever- kennersgroepen uit de omgeving op de Kagerplassen een vlootschouw, waarmee ze zich aan gemeentelijke autoriteiten en andere genodigden willen presenteren en tevens propa ganda willen maken voor het water werk van Scouting Nederland. De groepen komen uit Wassenaar, Noordwijk, Hillegom, Katwijk, Oegst- geest, Zoeterwoude, Leiden, Leider dorp en Voorschoten. De organisatie is in handen van de Admiraliteit 4 Rijnland, in samenwerking met Ad miraliteit 1 Delfland. By een vloot schouw is het de bedoeling dat alle deelnemende groepen voorbij trek ken aan het admiraalsschip, waarop de genodigden zich zullen bevinden. De vlootschouw is één van die evene menten tijdens dit weekeinde. Ver schillend© groepen kamperen dan op het eiland Kogjespolder. Op zondag worden zeilwedstrijden gehouden. De vlootschouw zal van twee tot vijf uur duren. Begin maart besloten de buiten landse bewoners van het pand Steenschuur 7 een eind te maken aan het schrikbewind van hun huis baas, de 'heer' J. Stipdonk. Kort geleden boekten zij, na een half jaar moeilijkheden, een belangrijke over winning: de rechter stelde hen vol ledig in het gelijk en verbood Stip donk nog langer naar eigen willekeur zijn huurders lastig te vallen of hen het huis uit te zetten. Hoewel de zaak nog lang niet afgerond is, lijkt dit een geschikt moment om een aantal gebeurtenissen eens op een rijtje te zetten. De bewoners brachten de zaak aan het rollen via een in alle Leidse kranten gepubliceerde brief aan hun huisbaas. Zij vroegen hem hierin enerzijds om een groot aantal ver beteringen in het pension en ander zijds eisten zij dat hij zou ophouden alleenheerser te spelen. Ook het ge meentebestuur, bouw- en woningtoe zicht, de brandweer en de politie werden in kennis gesteld van de toe stand in het pension. Een gesprek met Stipdonk over deze eisen leverde niets op. Hij kondigde 6lechts aan dat hij in korte tijd alle bewoners het huls uit zou werken. Om him eisen wat kracht bij te zet ten was het voor de Marokkanen dus nodig de huuradviescommissie en de kantonrechter in te schakelen. Stipdonk liet het niet by woorden maar ging al snel tot daden over. Een Marokkaan werd het huis uit gezet. Drie anderen troffen hun ka mer volledig vernield aan en moesten daarna hun intrek nemen in twee piepkleine tussenkamertjes. Enige tyd later werden echter ook deze tussenkamertjes letteriyk boven hun hoofd weggebroken, zogenaamd om deze te verbouwen. De drie bewoners brachten hun spullen daarna weer naar een andere kamer en mochten daar van Stipdonk enkele weken wonen, maar (het kon niet op) ook hier werden ze weer uitgegooid. Steeds probeerde de huisbaas de be woners te intimideren en een wig te dryven tussen enerzijds de bewoners onderling en anderzyds de bewoners en leden van de werkgroep buiten landse arbeiders. De gas- én lichtinstallaties werden afgekeurd en afgesloten. Stipdonk weigerde aanvankelijk de noodzakeiyke reparaties uit te voeren tot hy door het gemeente-bestuur daartoe gedwongen werd. Wel moes ten de bewoners het een maand zon der elektriciteit doen. - Desondanks hielden alle Marokkanen vol. Na Ja ren diktatuur van hun huisbaas ge slikt te hebben, voelden zü zich nu sterk genoeg om voor him rechten als huurder op te komen. Tot nu toe hebben de bewoners door hun volhouden een aantal be langrijke resultaten bereikt, al zal het nog wel enige tyd duren voor zy al hun eisen er door hebben. Nu al heb ben zü het volgende bereikt: De gemeente heeft de mogelyk- heden, die de woningwet haar biedt, gebruikt en de huisbaas enige reparaties afgedwongen. De hele gas- en elektriciteits installatie is nu prima in orde. De huuradviescommissie heeft 'n advies uitgebracht dat de huren met gemiddeld 67% doet kelde- De kantonrechter heeft de be woners in het geiyk gesteld en iedere onrechtmatige streek van Stipdonk kost hem nu f 500,-. De bewoners van Steenschuur 7 hebben aangetoond dat kamerbewo ners (werkende jongeren, buitenland se arbeiders, jonge gezinnen, studen ten) zeker niet machteloos staan te genover hun huisbaas, maar een aan tal middelen hébben om hem af te troeven. Als het tot eetn conflict komt moet men er wel op rekenen dat het een langdurige kwestie kan worden. Eendrachtig volhouden is dan ook geboden. Men hoeft overigens niet te reke nen op hulp van de politie als de hulsbaas antwoordt met zeer verve lende tegenmaatregelen. Zeker wan neer de laatste eén beetje slim is, kan de 'sterke arm' namelyk zeer weinig beginnen. In deze omstandig heden kunnen huurders beter ver trouwen op stevige nieuwe sloten en op wat zeer belangrijk is steun van de buurt. Als men desondanks toch uit een kamer of huis gegooid wordt, kan men het beste langs de rechter hier iets tegen proberen te doen. Als de politie al iets zou ondernemen komt de huisbaas er met hoogstens een kleine boete af. Via de rechter kan men edhter fikse schadevergoedingen etsen en dat is nogal onprettig voor huisjesmelkers die zo snel mogelyk rijk willen worden. Juridisch Adviesbureau Werkgroep Buitenlandse Arbeiders Apothekersdyk 33 Leiden. Zeilen De Nederlander Tom Vlek is dit weekeinde by de Engelse plaats Brancaster derde geworden in de strijd om de Europese zeilfcitel in de Sharpyklasse. De Brit ScoleB behaalde het kampioenschap voor zyn landgenoot Cracknel!. De Ne derlanders Van Dijk, Snel, Marinus en Baas finishten achtereenvolgens op de vierde tot en met de zevende plaats. Schaken De Nederlander Roy Dieks heeft door een verrassende overwinning in de vyfde ronde op de Zweed Lars-Ake Schneider samen met de Rus Alexander Kochiev de leiding genomen in het toernooi om ■t wereldkampioenschap schaken voor spelers tot 20 jaar. Beide spelers hébben 4 punten. De Engeflsman Antihony Miles, dae zyii eerste verkes leed, en Scheider staan op de twee de plaats met een half punt minder. LEIDEN Op het zonnige tuincomplex van Ons Buiten in Noord is het jaarlijks kindercorso zaterdag een succes gewor den. VIOS en Nieuw Leven zorgden voor de muziek. Prijzen verwierven Bern v. d. Weerdt, Dick van Oosten, Stefan Sinteur, Carolien Houniet, Wilma de Boer, Rita Sloos, Mieke v. d. Vlugt, Wilma Paauw en Theo van Leeuwen. (Foto Jan Holvast) LEIDEN/VALKENBURG De Leidse Werkgroepen Milieubeheer en Fiets hebben bezwaarschriften inge diend tegen het bestemmingsplan „Dorp '74". Zy vinden dat een te ho ge prioriteit is gegeven aan het snel verkeer. De Werkgroep Milieubeheer maakt met name bezwaar tegen een twee tal uitgangspunten: het feit dat er zonder meer van uit wordt gegaan dat de secundaire weg S4 zal worden aangelegd en het feit, dat deson danks de Hoofdstraat zal worden verbreed en geasfalteerd. De werk groep vindt het onbegrijpelijk dat men eerst het karakter van het dorp op ernstige wijze gaat aantasten en dan bovendien de aanleg van de S4 als een gegeven aanvaardt. Het ar gument van beperking van sluipver- keer, dat voor de aanleg van deze weg zou pleiten, gaat niet op, aldus de werkgroep, als men tegelijkertijd de route door het dorp veel aantrek- kelyker maakt door een grootscheep se reconstructie. Een patroon, dat in veel plaatsen in Nederland te on derkennen is. De werkgroep wyst op: de gemeente Voorschoten, die pleit voor de aanleg van de Leidse Baan en tevens de Koningin Julia- nalaan door het dorp wil reconstru- de gemeente Wassenaar, die ook voor de aanleg van de Leidse Baan pleit en tevens plannen in voorbe reiding heeft voor het doortrekken van het Jagerslaantje: de gemeente Leidschendam, die pleit voor de aanleg van de Verleng de Landscheidingsweg (rijksweg 14) en tevens de route sluitbruggen Damlaan Bachsitraat wil recon strueren; de gemeente Alphen, die pleit voor de aanleg van rijksweg II en tevens de reconstructie van de Prins Bernhardlaan dwars door het dorp ter hand neemt. In het bezwaarschrift, dat namens de werkgroep door de heren E. Mee lis en H. A. Udo de Haes is onder tekend, wordt er by de gemeenteraad van Valkenburg op aangedrongen om bovenstaande lyst niet langer te ma ken en geen maatregelen zal beplei De Hoofdstraat in Valkenburg die volgens het plan verbreed en j ten, die het particuliere autoverkeer en het zware vrachtverkeer verder zullen stimuleren. Leiden De werkgroep heeft de volgende be zwaren tegen de aanleg van de S4 (die de Leidse Plesmanlaan tussen het vliegveld en het dorp Valkenburg over de Oude Ryn zou doortrekken naar Katwijk en daar aansluiten op de SI) geformuleerd: de verkeersproblemen in Leiden, vooral op en in de nabyheid van het Stationsplein, worden vergroot; de nieuw aan te leggen Hortus van de Ryksuniversiteit wordt in twee stukken gesplitst, die gescheiden worden door een hoog en breed zandlichaam; het karakter van de Rhynhofweg wordt ernstig aangetast; de weg eist een kolossaal gedeel te van het oppervlak van de ge meente Valkenburg voor zich op en zal zowel visueel als wat de geluids- produktie betreft in hoge mate gaan domineren; de weg is de zoveelste aantasting van de open ruimte, die ondanks alles toch nog aanwezig is in de Leidse agglomeratie; het autoverkeer van Leiden naar de kust en terug zou alleen maar worden bevorderd; alle plannen met betrekking tot een verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en kuststreek zouden veel minder levensvatbaar worden. De werkgroep Is er zich van bewust, dat een gemeentelyke overheid be- trekkelyk weinig kan uitrichten te gen de plannen van de provinciale overheid. Maar er zyn wel mogelyk- heden: fel en hardnekkig verzet van Valkenburg zou een belangrijke bij drage kunnen vormen tegen voort gaande aantasting van de groene ruimte in de randstad. De werkgroep doet de gemeente de suggestie de gronden, die tot nu toe voor de aan leg van de S4 waren bestemd, een ander bestemming te geven. Zy sluit zich verder aan by de bezwaren te gen de reconstructie van de Hoofd straat, die onlangs door de Verkeers- werkgroep Valkenburg aan de Ryn/ Katwyk naar voren zyn gebracht. De Werkgroep Milieubeheer voegt er nog aan toe, dat uit het hele bestem mingsplan Dorp '74 niet blykt dat de opstellers hebben nagedacht over de plaats van de voetganger, de (brom) fiets en het openbaar vervoer. Tot slot merkt ze nog op, dat reeds aanwezige industrie langs de Ryn de oever ernstig heeft aangestast geen argument kan zyn om voor vestiging van nog meer bedryven. De Ryn kan met sommige gedeelten van de oever van grote recreatieve betekenis wor den, als getracht wordt de vervuiling te verminderen. Fietsverkeer De Werkgroep Fiets vat haar bezwa ren samen in één centraal thema; in het bestemmingsplan valt keer op keer het ontbreken van de integratie op tussen snelverkeers- en andere voorzieningen. Ook deze werkgroep vindt het onjuist, dat de aanleg van de S4 zonder meer als uitgangspunt in het bestemmingsplan wordt aan vaard. De consequenties daarvan zyn niet onderkend. 70 m—werk groep. Verder wordt bezwaar gemaakt te gen het ontbreken van voorzieningen voor het fietsverkeer. Verbreding en asfaltering van de Hoofdstraat, zou nog sneller rydende auto's en meer gevaar voor fietsers en voetgangers opleveren. Tenslotte maakt de Werk groep Fiets bezwaar tegen het feit dat het plan voor de dorpskernen buiten het bestemmingsplan is ge houden. Ze dringt er op aan "Dorp 1974" in zyn geheel te herzien.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3