LEIDSCH DAGBLAD V S-ambassadeur gedood in Nicosia vandaag Krakers Bijlmer uit het stadhuis gezet Vrouw stak haar man dood Eindhovense politie op leeuwenjacht BIJ DEMONSTRATIE VOOR AMBASSADE Goud voor Schuiten Olievlek Europoort tien keer zo groot DANSLES? LEIDSCH DAGBLAD Groentegigant koopt Dam Chips 'Sportschool Van Polanen/Luilen' INSCHRIJVING VOOR NIEUWE CURSUSSEN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 OPGERICHT I MAART I860 34402 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EINDHOVEN ,JIelp, er zitten leeuwen in mijn tuin", met die angstkreet belde een bewoonster van de Stoutheuvel in de nacht van zaterdag op zondag geheel overstuur de politie op. Hoewel het geen alledaagse melding was togen de Eind hovense politiemannen er met de nodige materialen onmid dellijk op uit. Bij het huis aangekomen zagen de politieman nen inderdaad twee leeuwen in de tuin zitten. Langzaam slopen zij naderbij, zonder dat de leeuwen ook maar tekenen vertoonden dat zij op de vlucht wilden gaan of de agenten aanvallen. Steeds dichterbij kwamen de agenten om dan tot hun opluchting te ontdekken dat het stenen leeu- De Nederlandse baanploeg by de wielerwereldkampioenschappen in Montreal is eindelijk uit de rode cijfers. De formatie van Frans Mahn kreeg, dankzij prof-achter volger Roy Schuiten, zelfs een gouden randje, want Roy „Ik wist dat ik een leuke achtervol ging kon ryden" deed in Ca nada een geslaagde greep naar de regenboogtrui. Met hem beklom men (van links naar rechts op de foto links) de Belg Ferdinand Bracke kansloos in de finale tegen de sterke Schuiten en de Nederlander René Pijnen, die het brons pakte, het ereplatform. Daarmee was voor oranje de koek nog niet op. Bij de amateur- stayers reed (lichte teleurstelling, want er was meer verwacht) nieu weling Venix naar een zilveren plak en veroverde Keetie van Oosten-Hage bij de damesachter volgers een bronzen medaille. Eremetaal ligt er ook gereed voor de Nederlandse zwemploeg. In het snikhete Wenen, waar de Euro pese kampioenschappen worden gehouden. Dat wil zeggen voor Enith Brigitha, de enige waar. schUniyk die het met een kans op succes zal kunnen opnemen te- 16 PAGINA'S gen de Oostduitse pure kracht. In de series 100 meter vrüe slag toonden Kornelia Ender (57.54) en Enith Brigitha (58.01) zich een klasse appart. Vanavond de fina le. Vanmorgen zwom WUda Maze- reeuw zich via een nieuw Neder lands record (2.42.99) in de finale 200 meter schoolslag. Er waren slechts 3 zwemsters, onder wie de 14-jarige Oostduitse Carla Linke, die met 2.37.44 een wereldrecord vestigde, sneller. Temidden van veel ander sport nieuws PAGINA 9—14 Het duurt nog weken, voor de ge strande supertanker Metula kan worden gelost en daarna vlotge- trokken. Kosten voor de Shell 60.000 gulden per dag. Een gedeel te van de bemanning is al in Ne derland teruggekeerd. PAGINA 6 Cyprus kost Turkse 250 man PAGINA 6 ROTTERDAM De olievlek ln de Vijfde Petroleumhaven in Europoort blijkt bijna tien keer zo groot te zijn geweest als iedereen vrijdag dacht. Rioolzuigers van de Roteb en de Ro- teb 6, het reinigingsvaartuig, had den tot en met vanochtend vroeg al 1800 ton ruwe olie geruimd. Vrijdag liet de Chevron-Esso Maatschap weten dat de bij haar lig gende Italiaanse supertanker Sant Ambrogio (126.140 ton) maar twee tot driehonderd ton ruwe olie had ge morst, doordat er aan boord enkele vergissingen waren begaan. De Roteb schat dat er zelfs nu nog een plas van ongeveer tweehonderd ton olie drijft. De Vijfde Petroleum haven is zo goed als schoon. Bij het draaien van de wind echter, is de hoeveelheid olie, die onmiddellijk na de lozing naar het Callandkanaal was ontsnapt, aan de wandel ge gaan. Die ligt nu bij de Zevende Pe troleumhaven, de Brittanniehaven en de Rozenburgsluis. Bij de Roteb gelooft men niet dat men bewust verkeerde cijfers heefl versterkt. Men heeft wel kunnen zien hoe groot het olie veld was, maar niet hoe dik. Vrij zonnig NICOSIA (Reuter-AP) De Amerikaanse ambassadeur op Cyprus, Roger Davis, is vandaag tijdens een anti-Ame rikaanse betoging voor de ambassade in Nicosia doodge schoten. De politie was niet in staat een menigte van naar schatting 2.000 mensen met traangas in bedwang te houden. Er toerden handgranaten gegooid en schoten met een machinepistool uit de menigte gelost. Het gebouw raakte in brand. Een marinier die in het gebouw de wacht had, voelde zich genoodzaakt over de hoofden van de demonstran ten te schieten om binnendringen van het gebouw te voorkomen. President Clerides onderbrak een persconferentie en spoedde zioh naar de Amerikaanse ambassade om de menigte te keren, maar toen was de ambassadeur al neergeschoten. Hij werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht maar daar constateerde men de dood. Clerides had op zijn persconferen tie kritiek geuit op de Verenigde Sta ten omdat deze een Turkse invasie op Cyprus niet hadden voorkomen. Ook de demonstratie werd gehouden om dat Amerika er niet in was geslaagd de Turkse invasie op Cyprus te gen te houden en ook nu een verdere Turkse opmars niet blokkeert. Ambassadeur Davis die nog geen twee maanden op zijn nieuwe post was. tevoren had hij gewerkt op ver scheidene plaatsen in het Midden- Oosten werd terwijl hij op het Minimumtemperaturen graden, maxima tnlg weer met een wind, eerst noord- later veranderlijk, van 13 tot 8 i omstreeks 21 op 9.20 uur; onder 20.30 water te Katwijk te 4.34 en laagwater te 0.41 en 12.58 jongelui ouderen gehuwden EYERT CASTELEIN Zie kleine advertenties baikon stond door schoten in de borst troffen, toen de demonstranten met machinegeweren het gebouw be stormden in een regen van kogels en traangas. Daarbij kwamen ook een Cyprische vrouw, die in de ambas sade werkte, en een Amerikaanse marinier om het leven en raakten twee stafleden gewond. Ooggetuigen waren zo in de war, dat zij niet kon. den vertellen wat er precies was ge beurd. En wie met schieten was be gonnen. Maar volgens hein behoorden zeker enkele van de mannen, die op de ambassade vuurden, tot de Eoka-B, de ondergrondse beweging, die verleden maand heeft meege werkt aan het verdrijven van presi dent Makarios. President Clerides die met een gasmasker op het ambassadegebouw moest betreden zei korte tijd la/ter m een radiorede „deze verschrikke lijke misdaad tegen Cyprus ln de krachtigste termen te veroordelen". Amerikaanse mariniers en Cyprioti sche brandweerlieden droegen het stoffelijk overschot van de ambassa deur op een brancard naar buiten. Zijn barst was bedekt met bloedvlek ken. Clerides stond bij de ingang, terwijl de kogels nog ln de deur van de ambassade aioegen. Ongeveer 150 meter verder werd een tierende me nigte op afstand gehouden door de politie. De bewaking van het ambas sadegebouw werd overgenomen door ae vredesmacht van de Ver. Naties. Surinamers en Antillianen bij de kamer van de Amsterdamse burgemeester Samkalden voordat zij door de politie werden verwijderd. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 3 sept. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer ml) aansluitend als abonnee. naam: adres Vislossers niet aan het werk gegaan IJ MUIDEN De IJmuidense vislos sers hebben het ultimatum van de Vislosregeling" naast zich neergelegd en zijn vannacht niet aan het werk gegaan. Zaterdag werd him per expressebrief verzooht in de nacht van zondag op maandag het lossen te hervatten. Zouden zij aan dit verzoek geen ge volg geven, dan volgde direct ontslag. Zover is het nog niet gekomen. Van middag vergadert het bestuur van de Stichting welke stappen er tegen de 6takers moeten worden genomen. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. HOOFDDORP BV lm- en Ex- porthandel H. van Dijk en Zonen in Delft (grootste groenten- en fruit handel in Nederland) is volledig eige naar geworden van Dam BV in Hoofddorp, fabrikant van chips, voor- gebakken- en diepgevroren patates frites en handelmaatschappij in eigen verpakte groenten. In november vorig Jaar had van Dijk al een 50 pet belang in Dam ge nomen. Met deze overneming is de financië le afwikkeling van de nieuwe fabriek in Hoofddorp gewaarborgd. De over neming heeft geen gevolgen voor de 265 personeelsleden van Dam, aldus een woordvoerder van Dam. Volgens een medewerker van de Katholieke Bond van personeel in de Voedingsindustrie (AVG) in de Voedingsindustrie (AVG) is de over neming van Dam BV door Van Dijk een goede zaak. „Zonder deze over neming zou het er voor de Hoofd- dorpse chipsfabrikant lelijk hebben kunnen gaan uitzien". AMSTERDAM Een mobiele een heid van de Amsterdamse politie heeft vanmiddag rond twaalf uur een honderdtal Surinamers en Antillianen het stadhuis uitgezet. Het waren gezinnen afkomstig uit de Bijlmermeer die burgemeester Samkalden te spreken eisten. Bij de ontruiming deden zich geen in cidenten voor. De mannen, vrouwen en kinderen be zetten vanochtend omstreeks tien uur de gang bij de burgemeester kamer. De Surinamers en Antil lianen, die enkele maanden gele den in het nieuws kwamen omdat ze flats in de Bijlmeer kraakten, eisten dat' de kraakgezinnen een huurovereenkomst zouden krij gen. Verder zouden zij hulp krij gen bij de inrichting van de wo ningen en zou voor de sociaal zwakkeren de huur betaald worden. De demonstranten zijn verontwaar digd dat B. en W. hun fiat nog niet hebben gegeven aan deze eisen en de Sociale Dienst en de woning bouwverenigingen opdracht zou den hebben gekregen om de hele zaak te blokkeren. Voorzitter J. Maatrijk van de Werkgroep Hu's- vesting Surinamers en Antillia nen kondigde aan dat de groep 't stadhuis niet zou verlaten voor dat er toezeggingen zouden wor den gedaan. Burgemeester Samkalden bleek niet bereid de demonstranten direct te ontmoeten. Wel liet hij weten woensdagmorgen een delegatie van vier of vijf man te woord te willen staan. Demonstranten waarschuw den dat de zaak uit de hand zou lopen wanneer er niet met de bur gemeester gesproker aou kunnen worden. De Surinamers en Antil lianen droegen borden en spandoe ken met opschriften als: "Geen mensenpakhuizen, maar wonin gen", "Samkalden, afspraak is af spraak" en "Wij eisen een goed op vangbeleid voor Surinamers en Antillianen". Prinses Beatrix had 't druk vanmorgen. Eerst bracht ze Prins Constantijn naar de kleuterschool (zie toto) en daarna waren Prins Alexander en Prins Johan Friso aan de beurt voor een nieuw schooljaar op de lagere school. GOUDA - Tijdens een echtelijke ruzie heeft de 29-Jarige vrouw H.K. uit Gouda vannacht in bed haar 34- Jarige man met een broodmes neer gestoken. Omstreeks één uur werd de Goud se politie door buren gealarmeerd. Bij aankomst in de eensgezinswoning trof de politie de echtgenote van het slachtoffer en haar drie kinderen ge-i heel overstuur en onder het bloed De man, van beroep spoorwegbe ambte, werd ln bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. De hele dag had het echtpaar met twee mannen allerlei cafés bezocht en in de woning van het echtpaar werd ook nog wat gedronken. De vrouw was naar bed gegaan, maar werd wakker toen haar man haar enkele stompen tegen het hoofd gaf. Toen hij haar met een waterpijp bedreig de trok zij het broodmes en stak haar man vermoedelijk eenmaal in de borst. Telefoon 23728 JUDO (v.o. 4 jaar) JIU JITSU. KARATE, DAMES- GYMNASTIEK, HERENCONDITIETRAINING (zonder foesfellenl en YOGA (alléén overdag). Inlichtingen en aanmelden dagelijks: Pieterskerkgracht 9, (achter Trianon Theater) De lessen worden gegeven door oud-Europees en oud-Nederlands Judokampioen A. J. v. Polanen (4e Dan).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1