SCHUITEN IS WERELDKAMPIOEN Nieuweling Venix rijdt naar zilver Slechts brons voor Keetie. Uitslagen Montreal Harrie v. Leeuwen maakt zich waar PETER POST OOGSTTE WAT FRANS MAHN ZAAIDE Tandem rijdt zich naar halve finales MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT MONTREAL Roy Schuiten heeft zondagavond zijn eerste wereldtitel voor de poorten van de hel weggesleept. Niet in de finale tegen de bijna 12 jaar oudere Belg Ferdinand Bracke, wel in de halve eindstrijd tegen zijn leeftijdsgenoot, de eveneens 23-jarige, Knud Knudsen. Tegen de Noor had Schuiten, met nog drie ronden van 285 meter te rijden een achterstand van meer dan twee seconden, meer dan 25 meter. Op de streep lag hij drie en een halve seconde voor. Drie mannen waren van een verschrikkelijke last bevrijd. Het karwei was geklaard. Bracke kon voor Schuiten in deze vorm geen hindernis meer zijn. Schuiten had zijn stap naar de professionals meer dan waar gemaakt, hij was onder de druk ten minste zilver te moeten win nen ongeschokt gebleven. Hij was zelfs niet bezweken tegen de machine Knudsen die hem met zijn moordende tempo bijna over de afgrond had gestort. De tweede gelukkige man was Pe ter Post, die eindelijk het succes voor zijn Raleighploeg veroverde, waar zijn Engelse werkgevers een heel seizoen op hadden gewacht. En Frans Mahn had wellicht de meeste voldoening. De baancoaoh van de Nedertanders had Schuiten in de afgelopen winter overtuigd dat hij geen eind aan zijn wielerloopbaan moest maken. Mahn hielp bij het vinden van een oplossing voor de za kelijke problemen van Roy Schuiten. Mahn bracht de man terug die in rijn amateurploeg de kern van het achtervolgingskwartet had moeten zijn, die een favoriet op de achter volging was geweest. Frans Mahn be hield de man die zo veel voor de wielersport in dit seizoen heeft bete kend. Frans Mahn zaaide, Peter Post oogstte. Eind Juni ondertekende Roy Schuiten bij Raleigh het vetite con tract dat hij niet mocht laten schie ten, maar dat voor Frans Mahn een onvulbare leegte achterliet. Zondagavond stond Frans Mahn, nadat Schuiten hun beider werk had bekroond, aan de rand van de baan. De baancoach, toch waarlijk niet een van de meest emotionele mensen in de Nederlandse wielerwereld, kon de traan niet wegdwingen die naar bo ven kwam toen Roy Schuiten met beide armen hoog zijn Jubelronde reed. Hij ving Roy Schuiten op. Feli citeerde hem en kreeg het bedankje van Roy Schuiten. Daarna liep de wereldkampioen door. Het zou over dreven zijn te beweren dat Frans Mahn en Peter Post dikke vrienden zijn. De confrontatie rond Schuiten heeft de verstandhouding niet verbe terd. Peter Post stond zijn renner in zijn hart slechts met tegenzin af aan het gezag van de baancoach.-Post liep zich van de zenuwen op te vreten ("MRn hart sloeg over") toen Schui- Voetbal Pele heeft een Brazi liaanse firma een proces aangedaan wegens misbruik van eijn bijnaam voor commerciële doeleinden. ten door Knudsen op ruime achter stand was gereden. "Mahn begrijpt het niet. Die geeft aan dat Schuiten zo'n grote achterstand heeft, maar dat moet je niet doen bij Roy. Die moet de illusie hebben te gaan win nen. Ik heb steeds geroepen; je wint. Schuiten won". Maar hoe. Knudsen toch ook geen voorbeeld van de razende vertrekker draaide weer zijn mechanische ron den. Het perfecte tempo dat tot in de tweede kilometer net een streepje hoger lag dan dat van Schuiten. In de derde en de vierde kilometer sta biliseerde het beeld zich en langzamer dan Knudsen zijn voorsprong had veroverd krabbelde Schuiten terug. Twee en een halve seconde lagen er nog, in het nadeel van Schuiten toen de laatste kilometer begon. Schuiten plaatste de tweede demarrage, het unieke wapen dat alleen hij in zijn arsenaal heeft. Op hetzelfde moment brak Knudsen. De Noor: "Ik weet niet hoe het komt. Ik was waar schijnlijk voor het eerst in mijn loop baan nerveus. Misschien is dat door die start gekomen, waar mijn ketting van het wiel schoot. Wij moesten op nieuw vertrekken. Werkelijk, mijn handen trilden. Vier kilometer ging het goed. Toen was alles voorbij. Er kan altijd maar één renner win nen en die ene was ik vandaag toe vallig niet." De andere halve eindstrijd, tussen Pijnen en Bracke werd volledig over schaduwd door de sensationele ont wikkeling van de adembenemende 6trijd van Schuiten en Knudsen. De oude Ferdinand, grijs in zijn hele haardos reed als in zijn beste jaren een periode die eigenlijk nog steeds niet is afgelopen, hoewel zijn car rière nog dateert uit de periode dat Peter Post zelf fietste en in 1964 al gemarkeerd werd door de eerste van zijn twee wereldtitels. Drie jaar later was Ferdinand Bracke houder van het werelduurrecord, in 1968 werd hij derde in de Ronde van Frankrijk. Die man was de tegenstander van Roy Schuiten nadat Pijnen de bron zen troostprijs had veroverd op de nog steeds aangeslagen Knud Knud sen. Bracke kon de strijd niet win nen, ieder wist het, hij zelf ook, ten zij natuurlijk Roy Schuiten een enor me inzinking zou krijgen. Maar Bracke gaf zich niet op voorhand gewonnen. Hij werkte een achter stand van twee seconden weg, opge lopen in de eerste halve ronde. Na 1200 meter lag hij precies gelijk, liep een paar meter weg van Schuiten en had na 3000 meter weer precies de zelfde tijd als de Nederlandse kam pioen. Nog één keer nam Bracke een mi nimale voorsprong, nimmer was zijn winst groter dan drie meter, tot Roy Schuiten in de laatste 1300 meter ongenaakbaar toesloeg. Schuiten kon weer grijpen uit die onuitputtelijk lijkende reservevoorraad van kracht. Bracke in zijn derde achtervolgings- rit op één dag niet meer. Zes secon den, bijna tachtig meter moest hij op de laatste kilometer toegeven aan de man, die Nederland zijn eerste we reldkampioenschap gaf bij de titel strijd in Montreal. René Pijnen veroverde ten koste van de ontgoochelde Knud Knudsen de bronzen troostprijs. De uitslagen van het achtervolgingstoernooi van de beroepsrenners zijn: eerste halve finale: Bracke (Bel), 5000 meter in 6 minuten 2,64 seconden, 2. Pijnen (Ned) 6.06.71. Tweede halve finale 1. Schuiten (Ned) 5.59.86, 2. Knudsen (Noo) 6.03.81. Om de derde prijs: 1. Pijnen 6.08.47, 2. Knudsen 6.16.05. Fi nale: 1. Schuiten 6.04.71, 2. Bracke 6.12.58. MONTREAL Voor de zesde keer in haar carrière heeft Tamara Garkoesjina uit de Sowjet Unie de wereldtitel achter volging bij de dames behaald. Zilver was voor landgenote Va- lentina Smirnova, Keetie van Oosten-Hage won de bronzen medaille. Keetie van Oosten heeft pech ge had. Na bijna 1090 meter in de halve finale liep zij een lekke band op, waardoor op de 1000-meterlij n op- gedachten. Aan de ene kant zeggen zij dat twee landgenoten niet tegen elkaar kunnen rijden in een achter- volgingsrit voor de finale. nieuw moest worden gestart. De Ne- andere kant is bepaald dat de inde- derlandse kampioene, die bij het ste vertrek de volle ferme wind In de rug had gehad moest er bij de twee de start tegen optornen. De verlei delijke voorsprong vain 1,64 seconden, die zij mede dank zij het gunstige vertrekpunt had opgebouwd (1,41 se conde winst In de eerste ronde) werd vrijwel onmiddellijk verwoest door Smirnova die in de eerste ronde na de tweede start een volle seconde terugpakte. De voor Russische begrippen ten gere Smirnova heroverde daarna streepje voor streepje en begon de laatste ronde met 1,60 meter achter stand. Het 2.80 winst geworden na de laatste omloop. Baancoach Frans Mahn troostte ling van de ritten wordt vastgesteld op basis van de uitslagen uit de vo rige ronde, waarbij steeds de snel ste tegen de langzaamste komt enzo voort. De UCI wijkt daar alleen maar vanaf voor zover het om landgenoten gaat omdat Antonio Bevilaqua eens in een halve finale (Amsterdam 1948) Fausto Coppi geen party heeft gegeven. Coppi kon daardoor free wheelen, terwijl Schulte zich leeg moest rijden om Koblet te verslaan. Als dat niet was gebeurd had Keetie van Oosten ook in Montreal weer ziKer gehaald." Dat is nu volledig waar. Keetie van Oosten, düe tenslotte met 23/100 seconde verloor had zeker van Mary Keetie van Oosten die in de kwart- Zane Reoch gewonnen en vrijwel finale de op een na snelste tijd had zeker ook zilver gehaald als zij niet Roy Schuiten gereden, met de opmerking: "dan maar brons" en voegde er aan toe: "Eigenlijk had je tegen die Ameri kaanse moeten rijden en dan was je wel in de finale gekomen." Frans Mahn haalde zelfs de geest van Fausto Coppi nog even naar Montreal"De UCI hinkt op twee Montreal Rinie Langkruis en Lau Veldt hebben woord gehouden. Na hun uitschakeling in het sprintnum- Lau Veldt achterop. i groot als tegen de Nederlan- Langkruis overblufde de Italianen het Nederlandse duo. De overwinning ,w mer stelden beiden dat zij het op de ders in de serie op de Amerikanen al ln de eerste rit. Midden in de baan tandem samen verder zouden bren- Ash en Woznick was een simpel uit- rijdend drukte hij Ferrucio Ferro i meer kracht, meer in- Claudio Barrello koel omhoog, snelheid. Minder is een goed koppel, de slimme durfer hand liggend was dat het krachtver- tenom kiezen. Het was een te grote Langkruis met de sterke maar nog schil tussen Nederland en Italië in de opgaaf. In de tweede rit kregen Fer- twee ritten uit de kwartfinales evii- klein Stuurfoutje had gemaakt. Na 1090 meter reed zij in de bocht over een van de met metaal ver sterkte schuimrubber strips, die de baan markeren. Het gevolg was prompt een lekke band, een schrik achtig galletje vam de Kleine Zeeuw se en een nieuwe start tegen de wind in, die haar een seconde en zilver kostte. Uitslagen: Eerste halve finale: 1. Tamara Garkoesina (SU) de 3 km in 4.04,99; 2. Mary Jan Reoch (VS) 4.1098. Tweede halve finale: 1. Valentina Smirnova (SU) 353.92; 2. Keetie van gen. Sinds zondagavond hebben zij vloeisel een medaille binnen hun bereik. Het zicht, i Met Nederland reden de Tsjechi- oosten (Ned) 3.54.15 De sche wereldkampioenen Vackar/Vy- Italianen moesten de lange weg bui- mazal, de Russen Semjenets/Kopilov ooaten"(NedT 3000 en de Polen Bek/Kocot naar de voor laatste ronde van het gevecht om Barrello precies eenzelfde pak goud, zilver en brons. Om de derde plaats: 1. Keetie van in 4.0036 2. Mary Jane Reoch (VS) 4.06.5 Finale 1. Tamara Garkoesjina (SU) 3.58.73; 2. Valentina Smirnova (SU) 4.02.47. Bij amateurstayers MONTREAL Horst Gnas, de wereldkampioen 1971, 1972 en 1973 en Gaby Minneboo, de gedoodverfde favoriet voor de titel van Montreal, hebben gisteren de stayersfinale van de amateurs niet voltooid. De titel ging naar Jean Breuer, die nog nooit uit de schaduw van Horst Gnas had kunnen stappen, zilver was voor nieuweling Martin Venix en brons voor Miguel Espinos. De overwinning van Jean Breuer, mee vertrok niet alleen de grote favo- een midden-dertiger al, is de triomf riet, die enkele ronden daarvoor nog de mentaliteit. Twee maanden geleden bij het Duitse kampioen schap in Bielefeld reed Breuer in de Martin Venix, de prille stayer, die srwaoht en onvoorbereid de rol Nederlands eerste man kreeg drie opgedrongen, heeft Venix reed dat moment in derde positie, een ronde achter Minneboo en Breuer, die elkaar in een directe confrontatie hadden ontmoet, vlak na de start toen Minneboo de Duit ser was voorbij gegaan. Het was allemaal zo mooi begon nen voor Nederland. Breuer vertrok kop en achter hem Van den ballustrade, kwam zwaar ten val, lag met een barst in het heupbeen en een gebroken sleutelbeen weken in het ziekenhuis en voor Montreal maar één trainings wedstrijd kunnen rijden. Die man werd wereldkampioen, nadat hij zich via de herkansing had moeten plaatsen voor de eindstrijd. Deze eindstrijd van de amateur stayer is een onwaarschijnjjk mooie derlandse trio ruilde binnen een ronde van positie. Minneboo achter Breuer en achter de Nederlandss kampioen Venix en Van den Broek diens positie te beschermen. Een weest. Er was triomf en drama, strijd en tactiek, moed en kunde, kortom een wedstrijd die alles had. Behalve misschien voor Nederland dat zijn favoriet Gaby Minneboo na bijna dertig biiometer ontgoocheld ZSZZE S en onmachtig zag afstappen. Daar- van Martln wierstra. En het werkte prachtig. Van den Broek hield de an deren uit de moeilijkheden en gelei- Boksen Wereldkampioen in het deRjk dreef Minneboo Breuer naar zwaargewicht George Foreman, Mo- van den Broek toe. Van den Broek hamed Ali en Joe Fraaier zullen op hield Breuer, die hem op een ronde 3 september in Salt Lake City (VS) demonstraties geven voor een liefda dig doel, het zgn, "overlevings pro ject". Het gaat hier om Afrikaanse 0,line landen die erg te lflden hebben on- der de grote droogte. Men verwacht De slag was gemaakt, de "coupe- dat het evenement ongeveer 150.000 gelukt. Maar stayers zijn geen machi nes. Venix kreeg een inzinking eri Breuer schoof weer een plaatsje op. Na bijna dertig kilometer stortte Gaby Minneboo volledig in. Op een stukje van minder dan een kilome ter verloor hij een volle ronde op dezelfde Motorsport Het Nederlandse duo Oosterhuis-Noorlanider is op een Guzzi 750 zesde geworden in de 24 uren vanLuik. Het koppel legde 260 Breuer, die doorstoomde ronden af op het circuit van Fran- vaart, corchamps, 28 minder dan de win naars de Fransen Chemarin en De tract. Zy legden 4066 kilometers af. Martin Venix is niet meer aan een bedreiging van Breuer toegekomen, Jaap van den Broek, de 26-jarige, die nog nooit eerder Sn een wereld kampioenschap had gereden, kon zijn derde plaats niet vasthouden te genover de Spanjaard Miguel Espi nos, die volledig zijn eigen koers had kunnen rijden en voor niemand enig werk had moeten opknappen. "Als wij voor ons zelf hadden kunnen rijden", zei Koch tegen Van den Broek, "had jij nu op het podium gestaan." Van den Broek: "Ik wist dat ik hier als derde man was heen gekomen en dat ik de anderen moest helpen." Martin Venix won niet meer dan zilver, maar wel de bewondering van de ruim 3000 toeschouwers, door de manier waarop hij een afschuwelijke val voorkwam. Uit de bocht komend, schoot Venix van de rol af, in zijn poging weer de goede positie te vin den, raakte hij de zijkant van de rol. Venix redde zich op miraculeuze wij ze- Hij bleef in het zadel, hij viel zelfs niet toen stuk voor stuk 28 van de 36 spaken in zijn voorwiel knap ten. Met een slingerend voorwiel, op een fiets die nauwelijks onder con trole was te houden, moest Martin Venix, die pas 2*4 maand stayert van 60 kilometer tot stilstand komen. Het lukte hem zonder te vallen. Hij werd onmiddellijk op de reservefiets gezet en ving de strijd met de machtige Breuer opnieuw aan. Hij kon niet winnen. Het kampioen schap had een groot kampioen en een handvol ontgoochelde verliezers. Inzinking Martin Venix was net zo teleurge steld als de eerste drie van vorig jaar, die in dit kampioenschap niet meetelden: Horst Gnas, Rainer Pod- lesoh en Gaby Minneboo. Venix: "Als Ik echt goed had gere den, was de titel voor mij geweest, maar het ging niet. Er is ook wat ge beurd. Eerst die inzinking, maar daar was ik niet stuk van, ik wist dat ik er over heen zou komen. Toen het afstappen van Gaby, dat gaf mijn concentratie een enorme klap en tot slot dat voorwiel. Op zo'n moment kun je alleen maar hopen heel bene den te komen. Dat is gelukt." Gaby Minneboo was stuk gegaan aan de druk van favoriet te zijn: "Voor mij is de spanning te veel ge weest. Iedereen heeft mijn kansen opgeblazen. Na tien kilometer was het eigenlijk al mis. Ik had het gevoel veel te "groot" te rijden. Het is jam mer. Een verloren dag is nog wel geen verloren Jaar, maar toevallig is dit wel de enige dag in het hele jaar die werkelijk telt." Horst Gnas miste de instelling om deze wedstrijd te rijden en het was begrijpelijk. Vorig jaar, Vlak na zijn wereldtitel in San Sebastian veron gelukte zijn vrouw en die afschuwe lijke herinnering kwam weer boven toen hij klaar stond voor de volgende beoefent, in Montreal op weg finale. "Ik had geen moraal, in het afgelopen jaar heb ik te veel moeten doormaken." Horst Gnas had een hart onder de riem nodig. Bruno Walra- ve, die zelf de teleurstelling van Min neboo had meegemaakt, deed het. "Met die man ben ik twee keer we reldkampioen geweest. Ik kan begrij pen was hij voelt na alles wat er sinds San Sebastian met hem is gebeurd." Groter tegenstelling dan tussen de onttroonde wereldkampioen en de in-en-in gelukkige nieuwe was niet denkbaar. MONTREAL Harrie van Leeu wen, winnaar van de tweede serie van de profstayers en met Stam en Been zeker van een plaats ln de eind strijd, was dolgelukkig. Aangewezen op het laatste moment als derde Ne derlander omdat uitgerekend de KNWU het zich niet kon veroorloven met minder dan het maximale aan tal stayers naar Montreal te gaan. won hij zijn eerste stayerswedstrijd, waarin hij Deloof en Kamper, Kem per, Hortelano en Dupontreue voor bleef. Van Leeuwen, als 6tayer hier niet gewend nog aan het succes, reed Ju belend een ereronde, lachend, vol daan. Hij had het bewijs geleverd erbij te horen. Op eigen kracht, met hulp van gangmaker Bruno Walrs- ve. "Geweldig", riep Van Leeuwen". Ik heb nog te weinig ervaring, maar het gaat iedere keer beter. Twee maanden stayer ik pas en nu al in de finale. Fantastisch". De 29-Jari- ge Hagenaar is nog niet verwend door het succes. Stam won de andere serie, indruk wekkender, gemakkelijker, iets snel ler ook, overtuigender, maar hij is dan ook de man die in Montreal zijn wereldtitel gaat verdedigen. Al in de aanvangsfase maakte de razend snel rondrollende Stam duidelijk dat hij om te beginnen even deze serie wilde winnen. Er was geen twijfel, Theo Verschür bleef enigszins in zijn nabijheid, maar dat kwam voorna melijk doordat Cees Stam en Sta kenburg het wat rustiger aan de den nadat Nico Been zich op de der de plaats had genesteld en zij f overtuiging hadden gekregen en dat de Italiaan Benfatto hem er niet meer van af zou rijden. Cees Stam was zo zeker van zijn eigen kunnen, dat hij vrijwel nuch ter aan de start was verschenen. Stam had weinig zin in een matineus avontuur en bleef zo lang mogelijk slapen. Liever een kop thee en een paar toostjes als ontbijt om kwart over zeven dan en een volledige maal tijd om vijf uur in de morgen. Door de regen van zaterdag begon het pro gramma gistermorgen al om acht uur en de start op dat moment was slechts mogelijk omdat men de hele nacht met hete-lucht kanonnen is bezig geweest de baan te drogen. Het nieuwe hout van de baan van Mon treal bleek namelijk als een spons te werken en dat maakte de wedstrij den op zaterdag zelfs uren na de re genbui onmogelyk. De demonstratie van Stam was indrukwekkend, maar hij bleef de Verschuren deed, is mij alles meege vallen. Ieder riep dat hij geen meter kon rijden, maar hij bleef toch maar erg gemakkelijk bij. En de Loof mag nou wel rustig achter Van Leeuwen blijven rijden, hij kan veel beter. Mij strooien zij geen zand in de ogen". Paardesport Tijdens het natio nale concours hippique in Baren- drechit hebben enkele ruiters de kans aangegrepen zich voor te bereiden op het CHIO van Rotterdam, dat woensdag van start gaat. Zo was Stal Zangersheide van Leon Melchdor ver tegenwoordigd en Henk Nooren was aanwezig met enkle paarden van zijn leermeester Hans Günter Wink ler. Hij won met Jagermeister toe passelijk het jachtspringconcours. Andere winnaars waren Wiel Heber, Jan Coppelmans en Piet Mooy. Sprint amateurs: Finale: Tkac (Tsj) wint in 3 rit ten van Kravtson (SU); Rossi (It) wint brons door Jabloenovski (SU) te verslaan SPRINT DAMES Finale: Tamara Pilitsikova (SU) wint in twee ritten van Sue Nov ar ra (VS), tijd over de laatste 200 meter 12,29 seconden en 12.51 seconden; om de dferde plaats: Galina Tsareva (SU) wint in twee ritten van Linda Steine (VS) 12.72 en 1266; om de vijfde plaats: Linda Rombouts (Bei) gediskwalificeerd5. Iva Zajickova (Tsj) 13.41; 6. Sheila Young (VS); 7. Minni Nieuwenhuis (Ned.). ACHTERVOLGING AMATEURS Finale: 1. Hans Lute (WDld), 4.000 meter in 452.72; 2. Qrfeo Pizzofer- rato (Ita) 454.24; om de derde plaats: 1. Thomas Huschke (ODld) 4.50.49; 2. Dieter Thau (WDld) 453.61. STAYEREN PROFS le serie: 1. Cees Stam (Ned) 50 km in 42.2057; 2. Theo Verschueren (Bel) op een ronde en 200 m; 3. Nico Been (Ned) op 9 ronden en 100 m; 4. Attillio Benfatto (Ita) op 9 ronden en 220 m; 5. Cadashi Sato (Jaip) op 28 ronden en 100 m. 2e serie: 1. Harrie van Leeuwen (Ned) 50 km in 43.2252; 2. Romain DeLoof (Bei) op 45 m; 3. Dieter Kemper (WDld) op 260 m; 4. Alain Dupontreue (Fra) op 9 ronden en 190 m; 5. Amalio Mortelano (Ita) op 13 ronden en 90 m. De eerste drie naar de finale, overi gen plaatsen zich voor de herkansing.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13