Mieke een illusie armer Geert Jansen overtuigt niet Noordwijk: 4-0 in oefenderby John v.d. Wiel naar schaak zege in Belgie Randstad S. (Za) verslaat tweede keus Zwart Wit Niet naar Rome Ondanks titel op 25 kilometer MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 In internationaal jeugdtoernooi WINSCHOTEN Nederland zal in Rome, waar over 2 weken de Europese atletiekkampioenschap- pen worden gehouden, waar schijnlijk niet vertegenwoordigd worden op de marathon. Geert Jansen (AAC), die zaterdag wel iswaar kampioen van Nederland op de 25 kilometer werd zal met zijn tijd van 1 uur 22 minuten en 20.2 seconden de keuzeheren van de KNAU niet overtuigd heb ben. Jansen toonde zich in Winschoten op een vrij lastig en bochtig parkoers van vijf kilometer wel opnieuw de sterkste lange afstandloper van Ne derland. Al direct na de start vorm de zioh een kopgroepje van drie lo pers met Geert Jansen, Henk Kalf en Cor Vriend. Vooral door het werk van de Groninger Kalf ging de eer ste vijf kilometer in 15 minuten en 22 seconden vrij hard. Voordat het tien kilometerpunt werd bereikt had Vriend moeten afhaken. De twee koplopers passeerden in 30.59.0 op 13 seconden gevolgd door Vriend. Het werk da/t Kalf in de beginfase had gedaan brak hem later op en de Nederlandse marathonkampioen raakte in de volgende vijf kilometer ruim een halve mlinuut achter op Jansen, die de 15 kilometer aflegde in 47.58.0. Kalf Viel nog verder terug en werd zelfs gepasseerd door Cor Vriend, die na 20 kilometer door kwam op 1-15.17. Jansen was op dat moment 45 seconden voor. In de laat ste ronde vergrootte Jansen z'n voor sprong op Vriend tot ruim een mi nuut. Van de 95 lopers, die van start gingen bereikten er 75 de eindstreep. Een race over 15 kilometer voor ve teranen werd gewonnen door Het Sdhoonen (Ilion) in 53 minuten en 24 seconden. De uitslag is: 1. Jansen (AAC) 1 uur 22 minuten en 20.2 seconden, 2. Vriend (PSV) 1.23.37.8, 3. Kalf (GVAV) 1.24.27.0, 4. v.d. Weyden (AV'23) 1.25.38.2, 5. Van Houte (RKHAV1.26.08.4, 6. Po- Uk (Metro) 1.26.43.8, 7. Simonsen (W. Did.) 1.26.47.2, 8. Borst (Lioni- tas) 1.26.49.0, 9. Grube (W. DJ.) 1.27.37.8,10. Strik (Tempo) 1.27.45. J eu gdinterland Tijdens de Jeugd interlandwed strijd voor jongens en meisjes (at letiek) in Basel heeft het Neder landse kiwartet Hans Moinat, Peter Appelman, Gerrit Verhoeven en Rik Snoep het jeugdrecord op de 4x400 meter verbéterd en gebraoht op 3 minuten 19.2 seconden. Het oude re cord stond sedert 16 juni (Utrecht) met 3.19.5 op naam van Harry Sahulting, Rik Snoep, Gerrit Ver hoeven en Peter Hurkmans. De wedstrijd werd bij de jongens gewonnen door Zwitserland met 174 punten voor België (130) en Ne derland (94). Bij de meisjes zegevier de België met 104 puniten. Nederland eindigde met 84 punten als tweede en Zwitserland ais derde (80).. Kees Riemens (AV Holland), geko zen voor het nummer speerwerpen, eindigde als 5e met 53.60 m. Lemie v.d. Poel (Spartaan) werd eveneens 5e op de 1500 m. meisjes in 4 35.2, ter wijl haar clubgenoot Peter van Noort 4e werd bij het kogelslinge ren met 41.38 m. Een dubbele Neder landse zege werd geboekt bij het hoogspringen meisjes met voor An- nemieke Bouma 180 m. en voor Mir jam van Laar 1.77 m. NOORDWIJK Een verrassend leuk voetballend Noordwijk drukte zaterdagavond het surplus aan tech nische en taktische kwaliteiten te gen SJC uit in vier gave treffers (4- 0). Alleen in het eerste kwartier was SJC in staat om behoorlijk tegenspel te geven, maar daarna trok Noord - wijk het initiatief volledig naar zich toe en kon zich uitleven in het opzet ten van diverse aanvalspatronen. De 1200 toeschouwers die de Noordwijk- se derby bijwoonden aan de Van Panhuysstraat, zagen Noordwijk na ruim dertig minuten aan de leiding komen. Uit een afgeslagen SJC aan val belandde de bal op rechts bij Arie Weijers, wiens voorzet ingekopt wei d door Cees Spaanderman. Die 1-0 voorsprong van Noordwijk, beteken de tevens de ruststand. Ook na rust toonde Noordwijk, dat Cees Spaanderman en Sjoerd Boot inwisselde voor Ton van Kesteren en Rudi Bröring, zich de sterkere. Het tempo voetbal van de roodwitten le verde keer op keer moeilijkheden op voor SJC, waarin good-old D. Heems kerk (35) een van de betere spelers Na ongeveer twintig minuten ver grootte Noordwijk de voorsprong door een doelpunt van Albert Spaan derman. Kort daarna tilden Kees Karstens (strafschop) en Jan Wil lem Bogers het superieure Noordwijk zelfs naar 4-0. Het slotoffensief je dat daarna bij SJC ontbrandde kwam te laat en leverde geen resultaten meer Badminton Het Nederlandse badmintonteam heeft gisteren in Jo hannesburg met 3—8 ook de derde van de zeis testwedstrijden tegen Zuid-Afrika verloren. Na de eerste dag hadden de Nederlanders nog esn achterstand van 2—3. Toernooi VNA voor junioren Roodenburg LEIDEN De Leidse voetbalver eniging VNA organiseerde afgelopen weekeinde een toernooi voor Junio ren E. De eerste plaats in deze strijd ging naar Roodenburg dat acht pun ten verzamelde. Aan een totaal van vijf punten kwamen VNA en WVS. Na het nemen van strafschoppen kwam de tweede plaats bij VNA te recht. Randstad Sport (vierde klasse een ruime 52 overwinning, zaterdagvoetbal) was tegen Zwart waarin Johan Békooy, Uier aan Wit '28 uitstekend op dreef. Een de bal een positief aandeel had. betere conditie legde de basis voor (Foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN Zes weken lang liet trainer Van der Zwan de zaterdag-selectie van Randstad Sport een zware conditietest ondergaan. In die periode onderwierp hij zijn spelers viermaal per week aan arbeidsintensieve duurtrainingen. Zodanig, dat zelfs een van zijn selectie spelers grapte aanbeland te zijn bij een atletiekvereni ging. Na afloop van de erewedstrijd Randstad Sport Zwart Wit '28 (of beter gezegd de tweede keus van de Rotterdamse eersteklasser) kon Van der Zwan tevreden vaststellen "dat de zware maanden hun rendement ten volle hadden opgeleverd". Ging de eerste oefenwedstrijd tegen Loosduinen nog met 21 verloren, in de tweede oefenwedstrijd was de uistekende conditie de basis voor een ruime 52 overwinning. Randstad Sport startte tegen Zwart Wit overigens zwak. On danks een snelle voorsprong - V. d. Geest strafte na een kwartier spelen in samenwerking metLin- gerak een verdedigingsfout van de Rotterdammers af- kende het spel van Randstad Sport enkele dissonanten. De balcontrole was niet best en de verdediging ging mank aan organisatie, ondanks de aanwezig heid van de van ASC overgeko men verdediger Hans van de Scheer. Door die desorganisatie kon Roestenberg vrij spoedig de voorsprong van Randstad Sport ongedaan maken. De ploeg voel de het verlies van doelman Frans de Vleeschouwer, de grote organi sator. Ook al kon de van VUC overgekomen jeugddoelman De Jager niet voor die organisatie zorgen, wel hield hij, nadat Peter van de Graaf voor 2-1 had ge zorgd, Roestenburg en Frees van de gelijkmaker af, door tijdig zijn doel te verlaten. Het surplus aan conditie van de Voorschotenaren zou in de tweede helft duidelijk tot uitdrukking komen. Terwij! aan de ene kant de Rotterdam mers hun overwicht door gebrek aan conditie moesten prijsgeven, was Randstad Sport in staat de nodige openingen te forceren, zich kansen te verschaffen en een overwicht op te bouwen. Binnen 20 minuten hadden De Graaf - op aangeven van Weyenberg - Keyser, met een kopbal over de mistastende doelman Magerlij de voorsprong uitgebouwd tot 4-1. Een voorsprong, die op dat mo ment nog groter had kunnen zijn als Hans van de Scheer alleen voor doelman Magerlij niet had gefaald. Ondanks de superioriteit, die Randstad Sport in de voor hoede ten toon spreidde, kon he1, in de verdediging toch weinig vat krijgen op de acties van Ro~ tenberg en Frees. Tweemaal wist doelman die Jager dit duo door goed uitlopen nog vam scoren af te houden: de derde maal moest hij zijn meerdere erkennen in Roestenberg: 4-2 o al werd het evenwicht in de Voorschotense ge lederen in de 2e helft vele ma len verstoord (Teske, Giesen en Van de Mei hadden in chronolo gische volgorde de plaatsen van Lingerak, Van de Scheer en Vonk ingenomen), toch bleef Randstad Sport tot aan het einde domine ren. Nadat Weyenberg in de 35ste minuut verzaakt had Randstad Sport op 5-2 te zetten - hij miste een penalty, nadat Van de Graaf in de laatste minuten die eind stand toch op het scorebord. Piet van Dam PAPENDAL Mieke van Doorn (De Spartaan), die ondanks het feit dat zij verscheidene malen de limiet voor de Europese kampioenschappen bij het hoogspringen had gehaald, door de KNAU niet werd aangewezen voor uitzending, heeft dit week einde de Rome-limiet gehaald op de vijfkamp. De Lisser-atlete kwam bij wedstrijden op Papendal tot een totaal van 4237 pun ten. De limiet voor Rome bedraagt 4200 punten. SJC in moeilijkheden door tempovoetbal Mieke van Wissen sterke vijfkamp Spel. Lisse kan niet imponeren LISSE Sportclub Lisse is tegen Westlandia niet verder gekomen dan een 3-3 spel. Anders dan de uitslag zou doen vermoeden, zijn beide ploe gen niet in staat geweest zich veel kansen te verschaffen. Daarvoor was de opbouw te slecht verzorgd en werd er vooral van Lisse-zijde teveel balverlies geleden. Sportclub Lisse noch Westlandia kon imponeren. Sportclub Lisse keek al snel na het begin van de wedstrijd tegen een 1-0 achterstand aan. Door het zwakke spel van de Lissenaren zou het tot vlak voor rust duren, voordat de ploeg van trainer Zwiers langszij kon ko men. Fred Dobbe nam het doelpunt voor zijn rekening. Na rust nam Lis se een 2-1 voorsprong door een doel punt van Frans van der Laan, maar Lisse was niet in staat deze stand vast te houden. Spoedig maakte West landia de achterstand ongedaan en liep zelfs uit naar 2-3. Gerard van Beek (overgekomen van Aalsmeer) bepaalde in de slotfase de eindstand op 3-3. ÏVaurienzeilers beker voor beste landenprestatie BARCELONA De Nederlandse equipe, die heeft deelgenomen aan de strijd om het wereldkampioen schap zeilen in de Vaurienklasse, heeft de beker voor de beste landen prestatie gewonnen. In het indivi dueel klassement was Van der Wal de best geklasseerde Nederlander. Hij bezette met 52 punten een vierde plaats. De wereldtitel ging naar de Spanjaard Abasacal (21 punten), tweede werd de Fransman Le Bihan '(46 punten) en derde diens landge noot Mernard (50 punten). Henry Sprague heeft bij Long Beach de wereldtitel bij de f inn jollen veroverd. Hij is de eerste zeiler uit de Verenigde Staten die beslag legt op de Finn Gold Cup. Sprague (22 pun ten) wordt in het klassement gevolgd door de Zweden Lill Jergren 43 pun ten en Carlson 47.5 put. Autosport De Brit John Fitz- patrick heeft gisteren op het auto circuit van Enna met een Porsche de vijfde race voor het wereldkam pioenschap grand toerismo gewon nen. Hij maakte over twee manches een totaal tijd van 1 uur 35 minuten en 59.6 seconden. Ook de maandenlang geblesseerd geweest zijnde Mieke van Wissen (Atmodes), die met 4440 puniten na tionaal recordhoudster is, voldeed aan de minimumeis voor Rome met een totaal van 4204 punten. NTC-S voorzitter Hes Grewer liet aanvankelijk op Papendal doorsche meren dat over Mieke van Doorn als nog gesproken zaJl worden evenals over een afvaardiging van Mieke van Wissen, die aan het begin van het seizoen ook de minimumeis op de 100 m horden haalde. Gisteravond besloot de Nationale Technische Com missie Senioren na onderling over leg Mieke van Doorn niet voor te dragen bij het bestuur van de KNAU voor uitzending naar de Europese titelstrijd. Eltjo Schutter, de talentvolle tien kamper uit Nijmegen, die ai eerder door de KNAU was afgewezen omdat hij in de ogen van de keuzeheren slechts een zevenkamper is, verbe terde zijn persoonlijk record tot 7380 punten en bleef daarmee 120 puniten verwijderd van de Rome-limiet. Daar bij dient echter wel in aanmerking te worden genomen dat hij op één van zijn sterkste onderdelen, het ver springen, met 6,76 m ruim beneden zijn mogelijkheden bleef. Een voor treffelijke prestatie leverde ook ju nior Frans v. d. Ham. die met 7152 punten voor de eerste maal in zijn carrière boven de zevenduizend pun ten kwam. De uitslagen van de meerkamp- wedstrijden op Papendal zijn: Vijf kamp: (resp. 100 m h, kogel stoten, hoog, ver en 200 m)1. Mieke van Doorn (De Spartaan) 14.1 - 11,02 1,78 - 5,91 - 25.2 4237 punten; 2. Mieke van Wissen (Atmodes) 14,0 - 10,79 - 1,69 - 5,88 - 24,5 - 4204 pnt. Tienkamp (resp. 100 m ver, kogel, hoog, 400 m, 110 m h, disous, pols- hoog, speer, 1500 m en totaal)1. Eltjo Schutter (Quick) 11,0 - 6,76 - 11,48 - 1,94 - 49,3 - 14,8 - 8 - 38,24 - 4,50 - 42,32 - 4.25.1 - 7380 pnt.; 2. Frans v. d. Ham (Avanti): 11.1 - 6,60 - 12,79 - 1,80 - 49,7 - 16.2 - 39,46 - 4,40 - 48,78 - 4.35.1 - 7152 pnt.; 3. Jack van Merode (Thor) 6635 pnt.; 4. Bart Wortman (AVR) 6599 punten. Op de streep Raymond Heerenveen liep zater dag op Papendal de 400 m in 47.0 sec. De Zwolse atleet versloeg nationaal kampioen Toine v. d. Goolberg. die dezelfde tijd kreeg toegewezen, op de streep. Trudy Wunderink noteerde, gemakkelijk lopend, op de 400 m da mes 53.3 sec. De Zaanse Elly van Lienen won de 100 m dames in 11.6 sec., waarmee zij voor de tweedie maal aan de Rome-limiet voldeed. Piet Waaning (De Spartaan) liet een goede tijd afdrukken op de 5000 meter: 14.13.6. Van 't Leidse AV Hol land trad Frans Kroone op de voor grond met 22.9 op de 200 m en 2.00.5 op de 800 m. Op de 800 m werden ook door zijn clubgenoten Bert Paauw en Arie Vos goede tijden afgeleverd, resp. 1.59.1 en 2.017. Paauw liep bo vendien de 110 m horden in 16.3 sec. Voorts liepen van Holland Dré de Wit en Nico Volker mee op de 5 km. De Wit kwam tot 16.10.8, Volker tot 16.30.4. Ineke Altona kwam goed mee op de 1500 m dames: 5.11.4. Van De Ba taven verschenen twee senioren aan de start. Arie van Tol noteerde 1.57.8 op de 800 m heren en Mirjam Brug man 60.7 sec, op de 400 m dames. Gisteren was er een flinke Jeugd groep van De Bataven op Papendal aanwezig. Wybo Lelieveld liep weer een knappe tijd op cbe 1500 m Jongens B: 4.09.7. Bij de meisjes C werd goed gesprint op de 80 m door Yolanda van Leeuwen (11.0), Carola Buzing (11.1) en Marion v. d. Klauw (11.2). De 60 m meisjes D bracht voor An neke de Groot 9.0 en voor Monique Schouten 9.2 sec. op de klokken. An dere opmerkelijke prestaties: Tineke de Groot 13.2 op 100 m meisjes B en 4,92 ver; Marise Hunck 600 m meisjes D in 2.01.4; Ans Kievlts 1.51.5 en Mieke v. d. Salm 1.51.8 op 600 m meisjes C; Remco Teegelaar (pupil) naar 3.25.0 op de 1000 m bij de jon gens D. Van de AV Holland haalde Rudie Eveleens bij het hinkstapspringen Jongens B 12,00 m en Roel Hendrik- sen 11,50 m. Op de 100 m, met lichte tegenwind, kwam Hendriksen tot 12.1 sec. en Eveleens tot 12.2 sec. Paul Craima liep bij de Jongens C een goede 100 m: 12.3 sec. Paardesport Tijdens het natio nale concours hippdque in Buur se heeft Ger Visser uit Gorssel gisteren bij een val een enkel gebroken. Visser struikelde met Iwan F op de laatste hindernis van de driesprong in de wedstrijd voor de z-competdtie en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De winnaars in Buur se wa ren Johan Heins, Herman Seiger en Hans Brugman. LEIDEN John van der Wiel, de Leidse en Nederlandse schaakkam pioen van de Jeugd tot 16 jaar, heeft de B-groep van een internationaal jeugdtoernooi in Sas van Gent ge wonnen. John van der Wiel greep als sterkste van achttien deelnemers de ECI bokaal op het door de schaak clubs Het Witte Paard (Sas van Gent) en MSV (Eeklo) georgani seerde toernooi. De uit Oegstgeest afkomstige jeugdspeler Joan Baart bezette in de A-groep een gedeelde tweede plaats. Op weerstandspunten werd hij tenslotte evenwel als vier- dè geklasseerd. John van der Wiel had in het cul tureel centrum De Speye, waar het toernooi van 9 tot en met 15 augus tus werd gehouden, zijn grootste concurrenten in Jaap Ramondt en Johan de Zwart uit Zeeuws Vlaan deren en Jean Luc Debouvrie uit het Franse Croix. Bij het begin van -de laatste ronde zag het er nog aller minst naar uit dat de Leidse verte genwoordiger van de KNSB de zege zou grijpen. Jaap Ramondt stond toen een vol punt voor omdat de net 15 Jaar geworden Van der Wiel drie maal remise had gespeeld (tegen Ramondt, Debouvrie en de 11-jarige Helmut Cardon), Johan de Zwa>-t toonde zich evenwel uitermate spor tief door streekgenoot Ramondt 1 -■ kloppen. Van der Wiel, die zelf Chris Willems versloeg en op 5% pr kwam bleek zich toen winnaar op weerstandspunten te mogen noemen Joan Baart had zijn uitzending te danken aan een knappe zege in een nationaal toernooi in Doetinohem, eerder dit jaar. Baart rechtvaardig de zijn keuze volledig en werd met 4!£ punt uit zeven partijen op weerstandspunten tenslotte vierde. Winnaar in de zestien deelnemers tellende A-groep werd de Engelsman David Goodman, met vier overwin ningen en drie remises. Tweede werd de Joegoslaaf Zoran Ilic, terwijl de Zweed Curt Johansson als derde ein- John van der Wiel (Foto Jan Holvast) digde. Met vijfmaal remise en twee maal winst bleef Oegstgeestenaar Baart ongeslagen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12