Louk Sanders kampioen na 'donderspeech' van vriend Twente lonkt naar Elting Tweede GP-zege Reutemann Ook tennistitel Marijke Schaar Periodetitel eerste divisie Feyenoord wint Spaans toernooi Wenen in cijfers PAGINA 10 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1974 Symbolisch beeld van het einde van een illusie. Fred Hemmes is neergegaan in de finale tegen Louk Sanders. Nu nog letterlijk, later ook figuurlijk. Louk Sanders kreeg tenslotte toch het tastbare bewijs in handen dat de aanval de beste verdediging is: de beker. FINALES 200 meter vlinderslag heren: 1. Andras Hargitay (Hong) 2.03.80, 2. Brian Brinkley (Gb) 2.04.13, 3. 3. Hartmut Flöckner (Odl.) 2.04.55, 4. Viktor Jarigin (SU) 2.04.85, 5. Michael Kraus (Wdl.) 2.05.40, 6. Fol- kert Meeuw (Wdl.) 2.05.64, 7. Anders Bellbring (Zwe.) 2.05.85, 8. Csaba Sos (Hong) 2.08.94. 200 meter wisselslag dames: 1. Ulrike Tauber (Odl.) 2.18.97 (we reldrecord), 2. Andrea Hübner (Od!) 2.23.97, 3. Ira Fetissova (6U) 2.25.40. 4. Sue Richardson (GB) 2.27.12, 5. Anita Zarnowiecki (Zwe) 2.27.85, 6. Anne Adams (Gb) 2.28.08, 7. Wijda Mazereeuw (Ned) 2.28.95, 8. Natasja Popova (SU) 2.29.56. 4x100 m. vrije slag estafette heren: 1. West Duitsland (Steinbach, Schiller. Meier en Nocke) 3.30.61, 2. Sowjet Unie 3.32.01, 3 Oost Duitsland 3.32.54. 4. Italië 3.3.33.03. 5. Zweden 3.^ 53. 6. Frankrijk 3.34.58. 7. Span je 3.34.98, 8. Bulgarije 3.43.30. Waterpolo Groep A: Hongarije—West Duitsland 6—2 (2 —1, 1—1, 0—0, 3—0), Joegoslavië— Nederland 5—3 (1—1, 0—1, 2—1, 2— 0), Sowjet Unie—Spanje 9—5 (3—1, 1—1,2—2,3—1). Groep B: Bulgarije—Polen 8—5 (2—0, 2—2, 2—1, 2—2), Zweden—België 9—2 '3 WESTDUITSE TV BOYCOT ZWEMSTRIJD DüSSELDORP De West- duitse televisie heeft besloten de uitzendingen van de Europese zwemkampioenschappen in We nen te boycotten vanwege te in het oog lopende sluikreclame Proef opnamen vanuit het zwembad toonden aan dat de re clame ver boven het normale kwantum lag. De rand van het bassin was tot aan het water met reclameteksten bedekt. Mo menteel zijn de ARD en het ZDF (eerste en tweede net) de enige die tot het het niet uitzenden van de kampioenschappen heb ben besloten. ADVERTENTIE SCHEVENINGEN Hulde aan de nieuwe tenniskampioenen Louk Sanders (24) en Marijke Schaar (29). Hulde ook voor Fred Hemmes, die er toch maar weer in slaagde de finale te halen door o.a. zaterdag onze profkandidaat Rolf Thung bij zonder knap en rap op te ruimen met 63, 62, 64. Maar met de opleiding en de begeleiding van onze toptennissers is er duidelijk iets mis. Zolang een speler van het matige kaliber van Fred Hemmes met z'n vertragende "prikspel" en zijn da messervice nog altijd zonder veel inspanning tot de eindstrijd van de "nationale" voortboemelt, dienen de heren van de tech nische commissie van de KNLTB zich ernstige zorgen te ma ken. En hetzelfde geldt voor de dames waar Marijke Schaar, vanaf de baseline, nu al voor de vijfde maal binnen 7 jaar vrij gemakkelijk overeind bleef temidden van de "aanstormende" jeugd. Neem toch maar liever een occasion 1 van de VW-dealer 3 zekerheden J ^garantie - ANWB4wuring- ®-««vi»paspoort Door Piet Kienhuis Ans Smulders gaat weer topturnen Den Haag Ans Smulders - Van Gerwen heeft dit weekeinde besloten zich weer volledig in te gaan zetten voor het topturnen. De viervoudige Nederlandse kampioene (zij werd dit Jaar door Ans Dekker onttroond) stopte eind vorig Jaar met de wed strijdsport omdat zij het niet eens was met de maatschappelijke bege leiding door het KNGV. Deze bege leiding is inmiddels zodanig gewijzigd dat Ans Smulders in de gelegenheid wordt gesteld aan het CIOS in Arn hem te studeren. Dit is voor de sport vrouw van het Jaar 1972 (toen zij 19de werd tijdens de Olympische Spelen van München) aanleiding haar rentree te maken. De afgelo pen dagen liep zij reeds een stage ia Roemenië met de nationale ploeg. Zodra een speler als Fred Hemmes zijn neus over de grens steekt wordt hij door elke willekeurige speler kansloos platgewalst omdat zij dwars door zijn louter verdedi gende slagen heenslaan met gecon troleerde vaart en pressie. Het sim pele „geheim" waardoor ook Louk Sanders (eindelijk) de nationale ti tel heeft kunnen grijpen. Maar voor het zover was! Toen de broodmagere student met 2 tegen 1 set in zijn nadeel ging pau zeren zag hij het eindelijk helemaal niet meer zitten, zoals hij na afloop ruiterlijk bekende. Maar een oude vriend van hem, Hans Meijer gaf hem vervolgens „flink op z'n don der", zoals Louk hetzelf uitdrukte. En hij wees deze Meijer dan ook met de vinger aan toen hij met de glimmende beker en een stopwatch als geschenk in de kleedkamer te rugkeerde. „Aan hem heb ik het te danken dat ik het uiteindelijk toch gemaakt heb". Als je maar in Jezelf gelooft", sprak de oude kennis zo ongeveer „en elke bal aankijkt. Want jij kunt uitstekend tennissen". Vastberaden Het gevolg van deze peptalk was dat er een andere Sanders na de rust terugkeerde. Nu vastberaden, niet bang meer voor de „luchtba- lonnen" van Hemmes. Hij prikte ze aUe koelbloedig door met tempo en aanval en ging met vlag en wimpel naar het kampioenschap met 6-1 6-2, na 7-5 2-6 3-6. Een terechte uitslag wat aanleg en talent betreft, want - we schreven het al eerder - Sanders is een begenadigd tennis ser. Een Jongen met een gemak van slaan en een stijl die elke tennis- kenner het water in de mond brengt. Maaarrr.... Louk Sanders heeft een nogal labiel moreel en laat gauw het koppie hangen en weet dat zelf maar al te goed. Daarom was het goed dat er op het Juiste ogenblik een Hans Meijer was die hem zelfvertrouwen en lef in pompte waardoor hij opeens weer het volle profijt kon trekken van zijn capaciteiten. Zoals het ook nog in de eerste set was gebeurd, al zij het dan op het nippertje. Maar toen hij eenmaal die tweede set volkomen krachteloos uit handen had laten glippen („Hemmes sloeg dan ook alles te rug") was het voor insiders niet moeilijk te voorspellen dat ook het verdere verloop van de partij een hachelijke zaak zou worden. Sanders heeft dan gelukkig nog het bewijs in handen gekregen dat aan val toch nog altijd de beste verde diging is. want hoe snel smolt ook in dit geval de taaie tegenstand van Fred Hemmes weg. We willen echter nog even benadrukken dat Fred dat vertragende spelletje van lang en kort erg sterk speelt. Rolf Thung, die intussen al weer op weg is naar Amerika om zijn Grand Prix-circuit voort te zetten, weet het nu ook maar al te goed. Thung moet er zaterdag helemaal wanho pig van geworden zijn. want hij kon geen bal meer binnen de lijnen houden en blunderde keer op keer als een beginneling. Maar hij moest Thung: leren leven met dit soort dingen SCHEVENINGEN Rolf Thung, die van Amerika speciaal was overgekomen voor de Ne derlandse tenniskampioen schappen in Scheveningen, ver trok vandaag weer naar de Ver enigde Staten. Hij zal de komen de week deelnemen aan een Grand Prix-toernooi in Merlon. De als eerste geplaatste Rolf Thung heeft de nationale titel niet kunnen winnen. Zaterdag verloor hij in de halve finale kansloos van Fred Hemmes, het geen veel toeschouwers aanlei ding gaf tot schampere opmer kingen. In Nederland wordt de durf om de koffers te pakken en af te reizen naar sterke toer nooien nog altijd vereenzelvigd met de pretentie die te willen winnen. Duidelijk is echter in Scheve ningen geworden dat Thung's "serve-and-volley-game" op het trage gravel niet rendabel kan worden gemaakt. De Hilversum mer: "Ik had wel verwacht dat de omschakeling moeilijk zou zijn, maar het is me toch wel tegengevallen. Daarnaast was er toch de druk om me waar te moeten maken, een nieuwe ervaring. Met dit soort dingen moet Je leren leven". ENSCHEDE FC TWente heeft de Westduitse doelmai Joseph Elting van FC Kaiserslautern een tweejarig contraci met een optie voor een derde seizoen aangeboden Vandaag zal de definitieve overeenkomst door beide partijen worden ondertekend, als de Enschedese club met de Bundes- ligavereniging overeenstemmine neeft bereikt over het tr betalen transferbedrag. 'Jupp' Elting, afkomstig uit Bocholt speelde negen jaar in de Westduitse Bundesliea, eerst voo* Schalke '04 en de laatste vier jaar voor FC Kaiserslautern Toen deze club de Zweedse international Ronny Helström aantrok, besloot Elting uit te zien naar een andere werkgever De Spaanse eerste-divisie club Murcia deed hem een aan trekkelijke aanbieding vorige week vertoefde Elting enkele dagen in Zuid-Spanje, onder andere voor het spelen van een proef wedstrijd maar toen FC Twente ten tonele verscheen gaf Elting er de voorkeur aan zo dicht mogelijk in de buurt van zijn woonplaats Bocholt te blijven. Morgenavond zal de 29-iarige Duitser zijn debuut maken in de vriendschappelijke wedstrijd tussen FC Twente, dat ook nog Henny Ardesch en de Belg Mare de Clerck als doel verdedigers heeft, en Vasas Boedapest. ZEIST Het sectiebestuur van de KNVB (Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond) heeft in een vergadering in Zeist besloten de competitie van de eerste divisie ook het komende seizoen in vier perioden te laten spelen ondanks de moeilijk heden die zijn gerezen door het oneven aantal clubs. De eer ste drie perioden zullen negen wedstrijden omvatten, de laatste tien. De ploeg die over de eerste acht wedstrijden van een periode de meeste punten behaalt, mag zich kampioen van die periode noemen. Op de negende speeldag krijgen de clubs die een wedstrijd achter liggen hun zgn. 'gelijkmakende beurt'. Dat resultaat telt voor de betreffende periode. Dr teams die op de die dag hun negende wedstrijd spelen kun nen de daarin behaalde punten niet meer voor het periode kampioenschap aanwenden maar alleen voor het totale kam pioenschap. Ook in de laatste periode van tien wedstrijde» geldt het resultaat in de eerste acht wedstrijden. De overif regelingen zijn gelijk aan die van de twee voorafgaande 1ar*r De KNVB heeft getracht door middel van epn enn"*te ondo de betreffende clubs de nodige informatie te krijgen, ma* daar bleek dat er geen meerderheid was voor een banaal' systeem. Vandaar dat de bond op de vergadering in 7.°i* het bovenstaande voorstel deponeerde dat ook werd aaner nomen. Zege (1-0) op Ujpest Dosza zo nodig van de heren van de ten- nisbond terugkomen om de nationa le titelstrijd te spelen met alle na delen van tijd, aanpassing en ande re banen van dien. Hij gaat nu te rug om te proberen de draad bij de profs weer op te nemen, maar hij zal voorlopig nog wel met een forse kater zitten opgescheept. Nadelig Een ander voorbeeld van hoe nade lig afwachtend spel kan zijn was te bespeuren in de damesfinale waar Tine Zwaan zich in twee sets (9-7 6-3) liet slachtofferen door de felle vechtster Marijke Schaar. Tine Zwaan speelde zonder het nodige zelfvertrouwen, durfde de aanval niet door te zetten en probeerde mee te gaan in het eentonige drive- duel van haar tegenstandster. Maar dat speelt Marijke met haar twee flitsende forehands altijd beter en daarom was Tine onherroepelijk ge doemd te verliezen. En dan spreken we nog maar niet van al die Jeugdfinalisten die het in deze grote „nationale" hebben mo gen proberen, maar allen zonder uitzondering door de mand zijn ge vallen. Omdat zij te gauw denken grote tennissers te zijn, in welke waan zij maar al te zeer worden gesterkt door de technische heren die zo royaal zijn met schouder klopjes uitdelen. We kunnen zo een die Jeugdspelers en -speel- aanwijzen die het racket maar eens een jaartje in de kast zouden moeten zetten om eens flink aan atlertiek te gaan doen en af te slan- jen (zie onze finalisten meisjes ou dere jeugd). Misschien wordt Marij ke Schaar dan nog eens een keer voor haar 35ste Jaar van de natio nale top verdreven. Voorlopig kan zij nog tegen een stootje, evenals trouwens taaie vechter Fred Hem mes. Zaterdag had Louk Sanders bijna 3^a uur nodig om titelhouder Jan Hordijk te onttronen. Dit taaie duel was eveneens zeker geen voorbeeld van hoe tennis het beste gespeeld moet worden. Ook in dit geval moest Sanders uit 2-1 achterstand in sets terugvechten: 2-6 10-8 3-6 6-3 6-4. Sanders: „Hordijk is mijn angstgegner". Daarna voelde ik me een stuk beter". Tine Zwaan en Ada Bakker prolon geerden hun dubbeltitel door in de finale Elly Appel en Judith Salomé met 7-5 7-9 9-7 te verslaan. In het herendubbel hadden Hordijk en Fleury weinig moeite hun titel te prolongeren. Een vermoeide Hem mes kreeg niet voldoende steun van voor Laudin ingevallen Frank Ko ning en zij verloren met 6-3 7-5 6- 3. De finale gemengd dubbel werd za terdag afgebroken wegens duisternis en is gisteren gestaakt met de stand 10-8 voor Judith Salomé en Fred Hemmes en 4-6 voor Tine Zwaan en Niek Fleury. Regen maakte verder spelen onmogelijk. Wanneer de partij zal worden uit gespeeld is nog niet bekend. HUELVA Feyenoord heeft het in ternationale voetbaltoernooi in Hu- elva gewonnen. In de finale wonnen de Rotterdammers met 1—0 van Uj pest Dosza door een treffer van De Jong in de 50e minuut. Feyenoord veroverde daarmee de tiende trofee Colombino. Het was een snel gespeel de wedstrijd, waarin Feyenoord in de tweede helft de iets betere ploeg had. Overigens werd het duel door talrijke harde acties ontsierd. Schoenmaker Rami jak en de Hongaar Horvath werden zelfs uit het veld gestuurd. Feyenoord had zich zaterdag voor de finale geplaatst door een zege op Real Betis (3—2). De ruststand was 1—0 voor de Spaanse ploeg door een doelpunt van Anzarde in de 34ste minuut. Vier minuten na de hervat ting werd het zelfs 2—0 door een be nutte strafschop van Rogelio. Daar na sloeg Feyenoord drie maal toe. De Jong (55ste min.), Ressel en De Jong brachten Feyenoord naar de finale. Duitse beker voor Eintraeht DÜSSELDORP De „uitgestelde" finalewedstrijd om de DFB-pokal de Westduitse beker, tussen Ein traeht Frankfurt en Hamburger. Sportverein is aan het begin van het nieuwe seizoen zaterdag een voetbal- feest van de eerste orde geworden. De 53.000 toeschouwers in het Rhein- stadion van Dusseldorp beleefden een duel vol dramatiek en met tal rijke hoogtepunten. Pas na verlen ging wist Eintraeht Frankfurt uit eindelijk met 3-1 te zegevieren. Het was de eerste keer in het 75-jarig bestaan van Eintraeht dat de Duitse beker een plaats in de prijzenkast kreeg. In het toernooi om de Euro pacup voor bekerwinnaars treft Ein traeht Frankfurt nu het Franse AS Monaco. Ujpest Dosza had de eindstrijd be reikt door Bayern München na straf schoppen te verslaan. Na de regle mentaire speeltijd was de stand 2—2. Bayern München werd later in de strijd om de derde en vierde plaats nog vernederd door Real Betis. Het werd 5—0 voor de Spanjaarden.... Ajax 3-1 Ajax heeft gisteravond in Vichy een vriendschappelijke wedstrijd tegen Reims gewonnen met 3—1. By de rust hadden de Amsterdammers een voorsprong van 2—1. Ruud Geels maakte twee doelpunten, respectieve lijk in de 6e en 60ste minuut. Arnold Mühren scoorde drie minuten voor de pauze. In de laatste minuut /an de eerste helft tekende Bianchi vont; het Franse doelpunt. Het duel werd door 9.000 toeschouwers bijgewoond. Uitslagen overige vriendschappelijke wedstrijden: Appingedam FC Am sterdam 03, Heerenveen Hubert Sneek 51, Haarlem Amateurs afd. Haarlem 5—0, Hillegersberg De Graafschap 0-4, PSV - Rot W. Essen 4—0, FC Den Haag VFL Bochum 00, Go Ahead Eagles VFL Osnabrück 3—3, Roda JC St. Truiden 5—1, RBC Sparta 1—4. Golf De 19-jarige Engelse grilf- speder Nigel Burch heeft op de Eind- hovense golfclub in Valkenswaard het internationale amateur kampioen schap van Nederland gewonnen. Li de eindstrijd versloeg hij de Neder lander Jaap van Nedk (Breda) met twee en een. In het dames toernooi won Alice Janmaat (Hilversum) in een hoogstaande finale met twee en een van Ineke Keunen. Zwemmen De Nederlandse Lot- ty ten Veen heeft een wedstrijd over 15,5 kilometer op de Spaanse rivier de Ebro, van Tortosa naar Amposta, gewonnen. Zij legde de afstand af in drie uur, vier minuten en veertiig seconden. Volleybal De Nederlandse vol- leybaiploeg (spelers tot en met 20 jaar) is tijdens het toernooi om de "Goecsej-Cup" in Zalaegersberg (Hongarije) op de achtste en laatste plaats geëindigd. De overwinning was voor Roemenië. Tennis Met een gemakkelijke overwinning op de Spanjaard Ma nuel Orantes (6—4, 6—2, 6—3) heeft de Argentijn Guillermo Vilas giste ren het open Canadese tennistoer nooi in Toronto op zijn naam ge bracht. Vilas had in de halve finale Tom Okker met 7—5, 6—2 verslagen. De finale van het damesenkelspel leverde een zege op voor de Ameri kaanse Chris Evert. Zij won van Julie Heldman (eveneens VS) met 6-0. 6-3. Zeltweg De Argentijn Carlos Reu temann blijkt van de huidige lich ting formule 1-coureurs het beste be stand tegen de hitte. Na zijn triomf in de Grote Prijs van Zuid-Afrika behaalde hij gisteren op het circuit van Zeltweg in de Grote Prijs van Oostenrijk, die onder vrijwel identie ke omstandigheden werd gehouden - een verzengende hitte met tempera turen tot veertig graden Celsius - zijn tweede Grand Prix-overwinning van dit seizoen. Als enige van de 25 gestarte coureurs, van wie hij bij de training de een-na snelste was ge weest achter de Oostenrijkse favoriet Niki Lauda, reed hij zonder proble men de 54 ronden, daarbij steeds het veld aanvoerend. De drukkende hitote heeft niet alleen van de coureurs, maar ook van de motoren en de banden het uiterste gevergd. De renners bleken er over t algemeen beter tegen bestand dan het materiaal, want hl een lange rij verdwenen de racewagens van het circuit door mankementen. De eerste was de Tyrrel van de Zuidafrikaan Jody Soheckter, de grootste bedrei ger van de in het klassement, voor de wereldtitel leidende Zwitser Clay Re- gaszoni, in de negende ronde. Tien ronden later kwam de grote schok voor de Oostenrijkers die ten getale van 150.000 het circuit omzoomden, toen de rode Ferrari van Niki Lauda niet meer doorkwam. Een warm ge lopen motor had Lauda. die op Zelt weg voor de achtste keer dit jaar voor een Grand Prix de beste trai- ningstijd maakte, genoopt de strjo te staken. Carlos Reutemann scheen echter nergens hinder van te hebben en on bedreigd reed hij naar de overwin ning. Toen hij werd afgevlagd zaten velen van zijn concurrenten reeds aan een verfrissende dronk. Uiitslag 1. Carlos Reutemann (Arg) met Brabham-bt 44, 319,194 km (54 ron den) in 1 uur 28 min 44,72 sec (gem 215,810 km per uur. nieuw wedstrijd- record)., 2. Denis Hulme (Nw Zee land) met McLaren. 1.29.27.64., j Ja mes Hunt (Gb) met Hesketh-Ford, 1.29.46.26. Het resultaat van de Grote Prijs van Oostenrijk heeft slechts kleine wijzi gingen gebracht in de kop van het klassement voor het wereldkampioen schap. Dit klassement luidt nu: 1. Clay Regazzonl (Zwits). 46 pnt.. 2. Jody Scheckter (Z. Afrika) 41., 3. Emerson Fittipaldi (Braz) 37.. 4. Niki Lauda (Oost) 36., 5. Carlos Reute mann (Arg), 24., 6- Ronnie Peterson (Zweden), 22., 7. Denis Hulme (Nw. Zeel). 19, 8. Mike Hailwood (Gb) en Jacky Ickx (Belg), beiden 12 pnt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10