De Groot: injectie voor ZLC "Aan fusie denken we niet" 'SPELVERRUWING IS EEN MODEWOORD GEWORDEN' ■Q.xtra Afdeling Leiden - Afdeling Leiden - Afdeling Leiden - Afdeling Leiden - Afdeling Leiden WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 PAGINA LEIDEN De aanwezigheid gedurende twee jaar van Ruud de Groot bij ZLC, heeft de club aan de Boshuizerkade duide lijk goed gedaan. Het recreatievoetbal pur sang, waarvoor ZLC altijd placht te kiezen, maakte plaats voor een meer op prestaties gerichte voetbalinstelling. De injectie betere be geleiding doelgerichte training die Ruud de Groot toe diende, bracht ZLC na die twee jaar weer terug in de eerste klasse van de afdeling Leiden. Ruud de Groot: 'Toen ik twee Jaar geleden bij ZLC kwam, kwam het voor, dat een speler vijf minuten voor het begin van de wedstrijd pas ln de kleedkamer verscheen of dat 'n 6peler een broekje moest lenen van een medespeler". Dat zijn zaken die niet meer voorkomen. "Ik heb ge zegd dit is mijn beleid en wie zich niet kan aanpassen, die gaat eruit". Reeds voor de aanvang van de com petitie kregen alle selectiespelers 'n enquêteformulier onder hun neus ge schoven, waarin zij hun bedoelin gen ten aanzien van het leveren van prestaties konden kenbaar maken. "Ik heb gevraagd: willen jullie nu eens kampioen worden of niet? Uit de antwoorden bleek, dat ze alle maal prestaties wilden leveren en dat de training inderdaad verplicht ge steld moest worden. Blijft een spe ler in dat opzicht dan toch in gebre ke, dan kan ik hem gemakkelijk bui ten het elftal laten. Daar hebben ze immers zelf mee ingsetemd? Ik pak ze dan gewoon op hun eigen uitspra ken". Op die enquêteformulieren, waarin de leraar lichamelijke opvoe ding lijkt te grossieren, kwam ook de volgende schone leuze te staan: "Het is gemakkelijker op te houden, dan door te gaan". Het was blijkbaar niet voor dovemansoren gezegd, gezien de promotie naar de eerste klasse. Geen moeilijke prestatie, volgens Ruud de Groot. Door Piet vain Dam Het kon gewoon niet slechter gaan. In het seizoen voor mijn komst be haalde de ploeg zes punten uit acht tien wedstrijden, dat aantal had men in mijn eerste jaar al spoedig na het begin van de competitie ver gaard. De zwakheid van ZLC had overigens een psychologische achter grond. ZLC kampte met een min derwaardigheidscomplex, voelde zich de mindere van een tegenstander. Wanneer vroeger bij rust een 2—0 voorsprong was opgebouwd, maar in de tweede helft snel een tegendoel punt moest worden geïncas seerd dan werd die wedstrijd verlo ren. Dat zal nu niet meer zo snel ge beuren". ZLC is teveel afhankelijk van de inbreng van enkele spelers Van bijvoorbeeld Rob Crama, vol gens mij de beste spitsspeler die er in heel Leiden te vinden is. ZLC is in de breedte te weinig gegroeid en kan niet terugvallen op een talentvolle Jeugd. En als dat talent er wel is, dan trekken die Jeugdspelers weg naar de grotere verenigingen, ook al ko men ze bij ons niets te kort. Desondanks geloof ik, dat er vol doende kwaliteit aanwezig is om een kampioenschap te behalen. Ik ga er tenminste van uit dat wij doorstomen naar de vierde klas KNVB. Anders was ik niet gebleven". Nu bleef De Groot wel, al zegt hij bij voorbaat dat dit zijn laatste sei zoen bij ZLC is, als hij volgend Jaar zijn B-licentie van de KNVB haalt. Maar als hij vertrekt, doet hij dat niet zonder enige terughoudendheid. De Groot: "Ik voel me erg verbonden met ZLC. Dat is een familietrekje. Mijn vader is penningmeester ge weest en ik zelf was speler, voor mijn UVS- en Holland Sport tijd". De se lectiespelers van ZLC hebben De Groot leren kennen als een "gesple ten persoonlijkheid. "Als ik thuis mijn voetbaltas pak, word ik een ander mens. Op de trainingen en tij dens de wedstrijden wil ik met trai ner of oefenmeester aangesproken worden. Dan speel ik graag de baas en wil ik het image ophouden dat ik keihard ben. Dat stuit niet op weer standen, want de spelers weten, dat ik na afloop van een training of wed strijd weer een gewoon "mens" ben, dat ze weer Ruud tegen mij kun nen zeggen. Ik leef dus eigenlijk in een soort vicieuze cirkel. Of ik over drijf? Welnee, want op het veld ben ik doelgericht met de wedstrijd be zig en dat verwaoht ik ook van mijn spelers. Dat geldt ook voor de spelers, die van een andere vereniging ko men. Die moeten zich eerst in de vereniging aanpassen. Ik weet nu wat met mijn elftal mogelijk is. Van nieuwe spelers weet ik dat niet. Bij mij staat voetbal nu eenmaal voor op. Ik ben een resultaat-trainer. Dat bracht een voor ZLC andere instel ling met zich mee. "In zijn totaliteit is ZLC zakelijker geworden. Het bestuur is daarbij meegegroeid. De spelers krijgen een volledige verzor ging: ze krijgen shirtjes van de ver eniging en er is een masseur en een fysiptherapeut. Dat is erg belangrijk. Ook'bijvoorbeeld zo'n stukje kauw gom voor de wedstrijd of dat kratje "fris" na afloop. De spelers voelen, zich belangrijk en zijn net zo trots als een speler van een eersteklasser. Ze kunnen zich dan ook verschrik kelijk ergeren als iemand nog nooit van ZLC heeft gehoord". LEIDEN Oranje Groen en in het bijzonder voorzitter Daaf Holswilder ziet de toekomst weer rooskleurig tegemoet. De fusiegedachten, die ooit eens door de hoofden van de bestuurs leden waarden in een jaar, dat het de club aan de Boshuizer kade niet zo best verging, zijn alweer overboord gezet. Voor sommige gemeentebestuur ders misschien een teleurstelling, maar momenteel voorziet Oranje Groen voor 250 mensen duidelijk in een behoefte en gezien de aanwas van nieuwe Jeugdspelers, zal die behoefte volgens Daaf Holswilder ze ker blijven bestaan. Spel technisch is het allemaal dan nog wel geen roze- geur en maneschijn. Sinds 1965 is veel voetbalterrein prijsgegeven, toen Oranje Groen uit de vierde klasse van de KNVB duikelde en tot over maat van ramp ook nog eens in de 2e kl. van de afd. Leiden belandde. Zes seniorenelftallen brengt Oranje Groen binnen de lijnen en dat aan tal wil men vasthouden, vooral om dat de club daartoe gedwongen wordt door een veldentekort. "We hebben nu zes seniorenelftallen en zo willen dat houden. Daarom zullen wjj slechts nieuwe senioren aannemen, als het goede voetballers blijken te zijn. Spe lers uit 6tandaardelftallen van an dere verenigingen. Voor recreatie voetballers hebben wij in dat opzioht geen plaats. Voor hen bestaat ge woon een ledenstop. Dit Jaar bij voorbeeld gaan tien Junioren over naar de senioren en van hen zullen misschien drie spelers een plaatsje in het eerste elftal toebedeeld krijgen". Hamvraag blijft echter, waarom niet verder werd gewerkt aan de fusiege- daohte. Daaf Holswilder: Meer aandacht voor het eerste elftal van Oranje Groen. Vooral omdat Daaf Holswilder zelf van mening is, dot er aan de Boshui zerkade in ieder geval één vereniging definitief moet verdwijnen. Oranje Groen werd het niet, want na een kleine communicatiestoornis in de vereniging, hadden de fusiegedach ten slechts een tijdelijk karakter. Daaf Holswilder: "Vorig seizoen waren er veel moeilijkheden in de vereniging en werden we geconfron teerd met alleen maar slechte resul taten. Op zo'n moment ga Je Je wel eens afvragen of het nog veel zin heeft om door te gaan. Toen hebben we ook serieus nagedacht over een fusie. Die gedachtenbepalingen zijn toen overigens alleen maar binnen 't bestuur gebleven, want in de ver eniging zelf leefden ze stellig niet. Wij stonden op dat moment in ieder geval positief tegenover een fusie en hadden met Leidse Boys reeds con tact gezocht. Toch geloof ik niet dat het snel tot een fusie zal ko men, als daar serieus aan gewerkt zou worden. Zeker met de Boshuizer- kadeverenigingen is dat geen haal bare kaart, omdat tussen de clubs te veel verschillen bestaan. Er is te zeer sprake van 'verenigingsverliefdheid. Nu hebben we die gedachten helemaal laten varen, vooral door drs. Smink, die voor Oranje Groen een verlossing betekende. Die heeft het spulletje weer draaiende gekregen. Alle com missies zijn voltallig en we hebben weer een bestuur, dat uit negen man bestaat. Wij zijn anders gaan wer ken, vroeger wachtten we af tot iemand zich meldde voor een be stuursfunctie, nu gaan wij iemand daarover polsen. Ach, misschien heb ben we op een bepaald moment wel teveel gedaan voor de vereniging, waardoor de vaart er is uitgegaan. De bouw van ons clubgebouw was pas beëindigd en in die bouw heb ben vele mensen erg veel tijd gestopt. Misschien, "van daar". Oranje Groen heeft dus nog een toekomst? Ja, er moet ons na tuurlijk niet een belangrijke vorm van inkomsten als de toto-opbrengst ontvallen. Dat zou funest zijn voor de jeugd, voor wie wij erg veel geld uit geven. Ik weet bijvoorbeeld dat wij het vorig seizoen voor de Jeugd f 1000 meer uitgegeven hebben dan Roo- denburg. Volgend jaar willen wjj ons eens volledig achter het eerste elftal zetten. Zij krijgen medische bege leiding en indien nodig rechtskundi ge bijstand. En de kwaliteit van het spelersmateriaal is goed genoeg voor promotie". VOETBAL Foto's Jan Holvast Scheidsrechter Koos van der Leek: „lk wil het onderste uit de kan hebben LEIDEN Spelverruwing lijkt de ernstigste ziekte van de voet balsport te zijn geworden. Iedere wedstrijd lijkt er mee besmet, in vele verslagen keert zij als 'n mis troostig refrein terug. Zowel bij de profs als bij de amateurs. Daar om is het des .te opvallender dat de Leidse scheidsrechter Koos v.d. Leek tot de conclusie komt dat de grenzen van het toelaatbare nog niet zijn genaderd, laat staan overschreden. "Het is gewoon een modewoord geworden. Ik geloof dat er teveel over wordt geroe pen. Het is echt niet zo dat het vandaag of morgen uit de hand zal lopen. Moeilijker dan in voor gaande Jaren heb ik het ook be slist niet gehad. Zeker gezien de belangen, die er met de promotie- degradatieregeling op 't spel ston den is het erg meegevallen". Het neemt niet weg dat ook Van der Leek zesde jongste voetbaljaar gang twee spelers voortijdig bui- Door Jan Preenen tenspel moest zetten. "Een van hen was het niet eens met een strafschop. Hij werd eerst beledi gend en wilde me toen aanpakken. Met zijn medespelers moest ik hem van het veld helpen". Voor 't overige is de Leddenaar blij dat hij in de tweede en derde klasse van de amateurs geen fluitconcer ten ten beste behoefde te geven. Dat hij op dat niveau wel "uitge floten" is, staat voor hem vast. 'Ik voel me sterk genoeg om het laatste stapje te zetten en over te gaan naar de eerste groep. Dat zou inhouden dat ik hoofd- en eer ste klasse kan fluiten. Ik hoop nog voor het nieuwe seizoen uitsluit sel te krijgen". Op het punt conditie zal er be slist geen aanleiding kunnen be staan om Van der Leek in zijn voetbalontwikkeling te hinderen. Gedreven door eerzucht werkt de Leidenaar wekelijks een intensief programma af, dat professionele trekjes vertoont. "Voor de vorige competitie ben ik met een paar collega's vreselijk hard gaan trai nen. Ik woog altijd 83 kilo, maar na de vakantie was het gewicht opgelopen tot 87.5 kilo. Dat moest er af. In tweeëneenhalve maand viel ik terug tot 73.5 kilo. Velen hebben me toen gevraagd of ik ziek was of dat ik was geopereerd". Voor een nieuw seizoen pleegt hij zich klaar te stomen in een sau na. Voorts worden met collega Cees van Britsum wekelijks twee zware trainingen afgewerkt en tenslotte zorgt masseur Koos Sin- gerling ervoor dat de spieren soe pel blijven. Eerzucht "Als je een wedstrijd optimaal wil fluiten, moet Je ook optimaal in conditie zijn", verduidelijkt Van der Leek. "Daarbij komt dat ik eerzuchtig ben. Ik wil het hoog ste bereiken. Iedere scheidsrech ter, en zeker een Jongere, moet een zekere eerzucht hebben. Je moet niet zeggen, ik zie wel waar ik kom. Ik wil het onderste uit de kan hebben. Daarom ben ik ook hard voor me zelf. Maar begrijp me in West-Duitsland de wedstrijd Nederland—Bulgarije leidde, is Van der Leek niet bepaald een supporter geworden. De besnorde Leidenaar, die in Hannover het eerste Oranjefeest meevierde en de vaderlandse elf tegen de Bulgaren via het tee veeoog volgde"Die scheidsrechter was te emotioneel en lokte discus sies uit. Ik vond het ook helemaal niet Juist dat hij voor praten met een een gele kaart gaf en voor zwaardere overtredingen niet". Effect Zou hij zelf met een gele kaart uitgerust willen zijn? "Ja, als Je nu iemand een waarschuwing wil geven moet je eerst de naam vra gen en kost het de nodige tijd. Een gele kaart ziet iedereen. Twijfel kan er dan ook niet zijn. Iedereen ziet het. Bovendien geeft zo'n kaart een psychologisch ef fect". Voorlopig zal Van der Leek zich nog uitsluitend moeten be helpen met een notitieboekje. De vraag is alleen nog op welk ni veau. "Ik hoop zo snel mogelijk te promoveren naar groep I, wat er op neerkomt dat ik in de eerste en hoofdklasse zou kunnen flui ten. Dan kom ik tenminste einde lijk eens uit t district. DaA ik dan ook in Limburg of Groningen wedstrijden moet leiden vind ik geen bezwaar. Je krijgt te maken met een andere mentaliteit, an dere verenigingen, andere men sen. Of het 'n uitdaging is? Waar om? De spelers zijn toch geen te genstanders van een scheidsrech ter". Maar laat lk nou al hebben geflo ten voor een vrije trap. Gewoon pech. Voor hetzelfde geld schiet zo'n speler de bal naast en krijgt hij dankzij die vrije trap Juist 'n tweede kans. De reacties vielen nogal mee, terwijl de tendens toch is dat de spelers steeds meer pra ten in het veld. Ze zijn ook prik kelbaarder en sneller geïrriteerd. Het hangt daarom af van het op treden van de scheidsrechter hoe ver zij gaan. De spelers voelen ook wel waar de grens van het toelaat bare ligt. Het wordt voor een scheidsrechter pas moeilijk als hij fouten gaat maken. Hoe is dan de instelling van de spelers. goed, ik doe het graag. Het plezier van het fluiten wil ik combineren met de eerzucht, die ik heb". Dat een dosis geluk daarbij ontont- beerlijk is is duidelijk. "Neem de finale Feyenoord—Celic voor de Europa Cup enkele jaren geleden. De laatste man van Celtic maakt Koos van der Leek wordt onder handen genomen door Koos Singerling: de conditie moet optimaal zijn. Uiterst voorzichtige Koos van der Leek, die zijn'woorden soms weegt als een diplomaat en zichzelf dan nog vaak voor de zekerheid cor rigeert, "vergelijkt" zidh met Charles Corver. "Vroeger had ik altijd de meeste bewondering voor Schalks. Nu spreekt Corver me 't meest aan. Zijn rustige manier van optreden, zijn tact. Ik ben ook niet iemand die voor de hoofd tribune een speler zal gaan uit kafferen om toch maar te laten zien hoe goed ik ben. Of het zou wel erg grof moeten zijn geweest wat die speler heeft uitgehaald". Ook van het arbitrale trio dat tij dens de wereldkampioenschappen hands. Bij een hoge voorzet wil hij de bal wegslaan. De bal schiet echter door, Lo Bello laat doorspe len en Kindvall scoort. Zou hij hebben gefloten dan had hij het bij de Feyenoorders natuurlijk gedaan. Zo word Je als scheids rechter ook altijd aangeraden om het eerste kwartier van een wedstrijd de voordeelregel toe te passen en streng op te treden. Vo rig seizoen kostte het een elftal bij mij de overwinning. In de tweede minuut was het al raak. Goal. Ruud de Groot: "Na afloop van een training of een wedstrijd ben ik Dai kunnen de spelers weer Ruud tegen me zeggen." een gewoon

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9