Mooie Sjors 'tilde' Rijkspostspaarbank voor kwart miljoen HAAGSE AGENT VAN POGING TOT OPLICHTING VERDACHT Profimarkt laakt van prijzendwang Heineken D.E. Grote onrust op het eiland Sint Maarten I Ik Luxe-leven in Hilton dit Prijzen stegen jaar al 5.7 procent Hendriks luidt de doodsklok voor PI rir irva&r svssarssr-ï ïïsksaws WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 DEN HAAG Mooie Sjors, een 18 jaar jonge Hagenaar, wordt door de officier vain Justitie gedoodverfd als de organisator en het brein van de oplichtersbende die met een stortvloed van vervalste spaarbankboekjes in een half jaar tijd de Staat der Nederlanden een kwart miljoen heeft ontfutseld. Door Sybe Stamm „Dus zij zouden hun wapens even tueel gebruiken. Dat betekent dat u een verschrikkelijk risico hebt geno- concludeert mevrouw mr. DEN HAAG De rijksrecher- mentsparket in Rotterdam, che is een onderzoek begonnen D. de Jong, op vragen tegen de 20-Jarige agent van de Haagse politie, J. de H., die wordt verdacht van een poging tot op lichting van eein financieringsin- zou de Haagse agent de poging rende een Jaax rywieLsiuveillant tot oplichting op 6 augustus heb- bij het bureau kant niet in staat nadere bijzon- ben gepleegd. Daarbij derheden te geven over deze zaak. burger het Financifiringsinstituut Mundus in Gouda dochteronder- „Ik weet niet hoe groot het met neming van de AMRO-bank) voor Deijnootweg. Vervolgens werd hij als agent te werk gesteld bij het bureau aan de Duinstraat, in welke functie hij vorige week stituut in Gouda. De Hagenaar is de poging tot oplichting gemoeide tienduizend gulden getracht heb- donderdag is geschorst, inmiddels per 8 augustus jl. door bedrag is. Neen, de leeftijd, de ben op te lichten. De Rotterdam- en de van ie be- trokken politieman kan ik u even- verstrekken En wanneer de de korpsleiding van de Haagse politie tijdelijk buiten functie ge steld. Dit is gebeurd in afwach- justitie was niet in staat te delen op welke wijze de poging tot oplichting aan het licht is ge- Niet fair ting mogelijke schorsing verdachte is aangehouden en wel- komen en welke motieven de Ha l de politieman door de burge- ke instelling de meester van Den Haag. Volgens tracht op te lichten kan ik u ook heeft ge- genaar hiervoor heeft gehad. Ook Peijster het onderzoek van de rijksrecher che heeft De H. het hem tenlaste gelegde buiten zijn politionele functie en dus als burger ge pleegd. Hoewel dit onderzoek reeds een week geleden op gang is gekomen, was het hoofd van het arrondisse- niet vertellen", aldus mr. De Jong. De hoofdofficier van Justitie mo tiveerde het niet verstrekken van deze inlichtingen met de opmer king „zolang ik geen proces-ver baal in handen heb, kan ik daar over geen informatie geven". Volgens ooze onderzoekingen „Ik vind het ten op zichte van de betrokken agent niet fair nu al uitgebreid op de zaak te reageren aangezien ik de in houd van de stukken van de rijks- Nadat De H. bij de Haagse po- recherche niet ken. In dit opzicht collega's zün hier niet achter ge komen, omdat De H. zich in stilzwijgen hult. lltie zijn opleiding als aspirant agent was begonnen, trad hij op 1 januari 1973 in actieve dienst. Van die datum af was hij gedu- kan ik nog geen exact oordeel vellen over de wijze waarop en de omstandigheden waaronder het delict is gepleegd". In de allerduurste auto's flitsten ^a!^e[ Sjors en zijn handlangers van post- "^a ,bea?jn}d'e Sl°rs, kantoor naar postkantoor, door heel Nederland. Overal werden spaar bankboekjes geopend met inleggen van 25 tot 40 gulden. In zijn hotel kamer in het Amsterdamse Hilton verhoogde Sjors daarna vlug en handig het tegoed in elk boekje tot bedragen tussen 4.000 en 8.000 gul- den, waarna de buit kon worden binnengehaald. Simpel pistool deden moest wel Hoe riskant het is gefeest blijkt uit het feit dat in Den Haag een 16- jarig bendelid een op scherp staand pistool heeft getrokken om zijn val- rij bewijs met echte foto terug te argwanende loketbe diende. Toen hadden er doden kun nen vallen. Kind Officier van Jstitie mr. Van der Schans eist dat de jeugdige maar veelvuldig veroordeelde bendeleider postkantoor van De Lier had Sjors zal worden veroordeeld tot medio vorig jaar volgens plan inlegstempel en een datumstempel van de Rijkspostspaarbank buitge maakt. Vervolgens werden zo veel mogelijk rijbewijzen gestolen uit ge parkeerd staande auto's. Even de pasfoto's verwisseld voor foto's van zijn helpers en de operatie Rijks postspaarbank kon beginnen. De affaire is uitvoerig in het nieuws geweest omdat verscheidene handlangers al eerder waren gear resteerd en berecht. Zij kregen straffen tot zeven maanden. Maar Sjors, de man die de stempels had, bleef buiten schot. En hij ging dóór. terwijl een legertje van re chercheurs vertwijfeld jacht op hem maakte. In mei van dit jaar werd zijn laat ste helper gearresteerd op het mo ment dat hij het vierde spaarbank boekje van die dag verzilverde. En kele uren later zat ook Sjors In de cel. De speurders van de postale re- cherdhe konden voor het eerst sinds zes maanden weer rustig slapen. Hoe bestaat 't ge vangenisstraf van een jaar en ne gen maanden met aftrek. Voor ille gaal vuurwapenbezit eist de officier buitendien nog een straf van drie maanden. waarvan een maand voorwaardelijk. Advocaat mr. K. W. Zieleman vindt dat deze eis is gebaseerd op een scheve voorstelling van zaken. Vol gens pleiter moet Sjors niet worden gezien als de leider van een onder wereldbende, maar als een ont spoord 18-jarig kind, dat met een stel andere vlegels een slim planne tje heeft bedacht en uitgevoerd. Mr. Zieleman bepleit dat Sjors con form de adviezen van een psycho loog en van de reclassering zal wor den veroordeeld tot een grotendeels voorwaardelijke straf. Vonnis 27 au gustus. Amsterdam - Met vereende krach ten heboen de giganten Heineken en Douwe Egberts gtsteraiidiag de pin op de neus gezet van Profi markt, een supermarktbedrijf met vestigingen in Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Delft, het Westland en Maassluis. In kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank werd Profimarkt beschul digd van wanprestatie omdat in dit bedrijf Keineken-pils en Douwe Eg- berts-koffie worden verkocht onder de vastgestelde prijzen. Namens Heineken en DE betoogde de Amsterdamse advocaat mr. M. M. Flesseman dat deze prijsbrekerij <,,Ik wil geen kritiek uiten op de PTT, maar Je vraagt je wel af: hoe is het mogelijk?", zegt ter zitting officier van Justitie mr. Van der Schans. „Hoe is het mogelijk dat deze affaire een half Jaar kon doorgaan zonder dat er afdoende Prins Claus heeft gistermor gen de twee spaarbekkens van de NV Waterwinningbedrijf Bra bantse Biesbosch op de Petrus plaat officieel in gebruik ge steld. Sinds april vorig jaar maakte de Maasstad al gébruik van de bekkens ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Door de overschakeling van het Rijnwater op het water van de Maas is de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater duidelijk verbeterd, aldus constateerde de directeur van het bedrijf, prof. ir. P. L. Knoppert, gisteren in zijn STn Juli gestegen met 0.4 procent. Dc to- Door de prijsverhogingen zou volgens Het totale project omvat vier man-uren aan besteed omdeze tole stijging sinds het be«ln vim 014 het Konsumenten Kontakt de infla- spaarbekkens. Twee daarvan zijn zaak te ontwarren, afgezien directe schade Deze schade bedraagt tenminste Shag wordt duurder OEN HAAG - De Prii- .zijn in de Kon^ heelt dit gisiemn vergaard Reacties nota gezondheidszorg het Centraal Bureau i de buit heeft Sjors opgestreken. De uiterst antwoordt op vragen van de recht bankpresident dat hij heeft opgemaakt met gokken, dure auto's, van Hilton, Caranza en Atlanta rip Jaar is daarmee gekomen op 5.7 pro- tie in sterke mate worden aange- thans gereed. Als in 1977 het 3e cent. Van de goederen en diensten wakkerd, terwijl dergelijke prijsver- bekken in bedrijf gaat, wordt hogingen ook geen echte oplossing Zeeland op het leidingnet aange- voor de boeren zouden betekenen, sloten en naar verwachting ook Het Konsumenten Kontakt zegt in het westelijk deel van Noord- ander zün telegram aan de bewindslieden Brabant. Het vierde bekken wordt voor brood, dat de EG-landbouwpolitiek, zoals niet verwacht voor de jaren tach- s fruit, suiker, die de afgelopen jaren is gevoerd planten, huis- grondig dient te worden herzien. oplosing komen dan verzamelt gaf in juli de helft hnt^tVninMn howJeU)"» artikelen, elektriciteit Hotelrekeningen «etsen tig. dagbladen, honoraria van artsen en ten er niet alleen maatregelen in de bieke meter water per jaar. De i vakantie met tianta en apeclftllateI^ kraamverpleging alsme- fiscale sfeer worden genomen, meisje in ziekenhuistarieven. Bü ruim een is het noodzakelijk de koers vs de ziekenhuistarieven. Bü ruim Spanje. Mooie Sjore had ook een kwart van de geregLstre€rdc goede i trad een prijsdaling op. De totale kosten van het project JjJj® het worden geraamd op 580 miljoen meisje gestrikt om hem te helpen bij zijn oplichterspraktijken. gnomen "dalingen waren* voorname- Kontakt. Zijn mannelijke handlangers pïach- geyQlg yan ^^open van ten altijd op pad te gaan met gela- kleding schoeisel. Ook werden de den pistolen op zak. Over dit kwa- goedkoper. EG-landbouwbeleid fudamenteel te gulden. Prins Claus kreeg van wüzigen. meent het Konsumenten ontwerper Michels een landkaart van de gehele Biesbosch, zie foto. DEN HAAG Sbaalissecreitaros Hendriks heeft bü de presentatie van de structuurnota gezondheidszorg („géén bezuinigingsnota") wait zwe verig gepraat over het particuliere inibl'aJtief. Het zogenaamde Pi dat in confessionele kring nog altijd met hoofdletters wordt geschreven en waar vroeger de zieke maar arme mens van afhankelyk was. Menig kerkbestuur heeft in het verleden geüd gestoken in een ziekenhuis bü concreet teken van naas tenliefde. Hendriks erkent nu wel mot zoveel woorden, dait het gedaan is met de volledige zelfstandigheid van aJl die lijke punt wordt Sjors uitvoerig dervraagd door rechter mevrouw De prijzen van shag-, pruim- en mr E Kalker PÜptabak gaan m september met 15 Zélf 'had ik een pistool aange- cent per pakje van 50 gram omhoog, schaft voor de veiligheid, omdat ik Het ministerie van Economische Za aitijd zo veel geld bi] me had", zegt ken heeft de Veremging Nederlandse Sjors zonder blikken of blozen. Kerftabakindustrie toegestaan deze De rechter wil weten waarom hij Prijsverhoging door te voeren. De in voer al zijn helpers ook pistolen dustrle zal met ingang van 9 septem- heeft gekocht. „Omdat zij dat eisten", zegt de dachte: „Zij wilden niet ongewa pend een postkantoor in, voor het 8»*J geval er iets zou misgaan' Scheepsbrand in Dordrecht: kapitein omgekomen ber beginnen met de aflevering te- gen de verhoogde prijzen. Oorzaak deze verhoging is o.m. het stü- van de wereldprijs van tabak. Het Konsumenten Kontakt vindt dat exorbitante prijsverhogingen van een aantal landbouwprodukten als oplossing van de huidige ^hdbouw- PHIIjipsbuRG, SINTMAARTEN- personeel problematiek van h^ moeten Qp het Bovenwindse eiland St Maar- worden gewezen. Het Konsmenten grote Qisternacht zün vyfentwintig man extra politie- DORDRECHT Vanmorgen heeft in de Tweede Merwedehaven in Dor drecht een felle brand gewoed op de Deense gastanker Ida Hoyer (500 ton. Bü de brand is de Deense ka pitein om het leven gekomen. De zeven overige bemanningsleden Denen en Spanjaarden konden zich in veiligheid brengen. Vüf van hen deden dat door in het water te springen. De brand is omstreeks twee uur op het achterschip uitgebroken. Hoewel de tanker, die voor reparatie werk zaamheden in de haven lag, niet ge laden was bestond er toch ontplof fingsgevaar. De brandweer van Dor drecht heeft echter door het nat houden van de niet ontluchte gas tanks erger voorkomen. De brandweer vermoedt dat de brand ontstaan is in een van de hutten van de bemanning. In de loop van van daag zal samen met de recherche een onderzoek hiernaar ingesteld wonir* het eiland overgevlo- les wilde zetten om het lossen van het gen. Er zün stakingen uitgebroken schip te verhinderen. De politie en maandagavond brandde het be- sloot echter de weg naar de pier af, stuurskantoor en de ambtswoning zodat de UFA niet bü het betrokken van de gezaghebber tot de grond toe schip kon komen, af. Men vermoedt dat de brand is half tien werd In verband met de gespannen toe- k™"4 ge™Id in het bestuursgebouw stand heeft de Antilliaanse premier Juancho Evertsz zün reis naar Santo Domingo uitgesteld. Hü zou daar particuliere stichtingen en instellin gen die zich op welk terrein van de gezondheidszorg dan ook bewegen. Hun zeggenschap wordt gemuil korfd door een .nationaal plan", maar dat betekent niet dat de re gering streeft naar een nationale gezondheidsdienst zoals bü voorbeeld in Engeland. Hendriks: „De nota doet respect wedervaren aan het particulier initiatief waaruit zoveel goeds juist op dit gebied is tot stand gekomen. Dit verdient voor de toekomst behouden te biüven". Het Nationaal Centrum voor Gees- teUjke VoQksgezondhead vindt regio naal zelfbestuur in de gezondheids zorg in principe een erg goede zaak. Het NCGV betreurt het, dat de nota alleen de gezondheidszorg om vat en niet de totale weizünszorg. De geestelüke gezondheidszorg krügt daardoor teveel een medisch accent. De nota zegt, dat aandacht moet worden geschonken aan de prijsvor ming van geneesmiddelen. Mr. E. D. Harderwük van de Koninklüke Nederlandse Maaitschappü ter Be vordering der Pharmacie merkt in dit verband op, dat de apothekers in grote lünen positief oordelen over het bestaande ziekenfondssysteem (een afzonderlijke vergoeding van de geneesmiddelen naast een abonne mentsvergoeding met een honora rium en een onkostemdeel) Da voorzitter van de Koninklüke Nederlandse Maatschappü tot Bevor dering der Geneeskunst, dr. A. E. Leuftink, liet zich in een eerste re actie zeer positief uit over de nota. De KNMG is blü dat de nota er nu eiindelük is en dr. Leufink zed dat de artsen met „heel grote stukken ervan wel een eind mee kunnen gaan". het koninkrijk de Inauguratie van president Balaguer bü wonen. "Ql" Den Uyl die een bezoek brengt aan Curacao zal ook Sint Maarten aan doen". annex ambtswoning in de Voorstraat Sint Maarten. In dit gebouw woont op de bovenverdieping de ge- de Bovenwinden R. O. Delden en was een deel van zijn tot stand zal komen kantoor gevestigd. Op de beneden- he4; „achterdeurtje" v een do-rigewone verkoopstunt van Profimarkt is: door bijna tegen kostprijs bier en koffie aan te bie den hoopt het bedrijf veel klanten te lokken, aan wie dan meteen de overige artikelen verkocht worden met winst. Maar deze stuntverkoop is in strijd met de leveringsvoorwaarden van Heineken en DE, waaraan Profi markt als afnemer gebonden is op elke factuur wordt naar deze leve- ringsvoo.-waarden verwezen), aldus mr. Flesseman, die stopzetting eiste van de prijsontduikingen op straffe van een dwangsom van 250 gulden per overtreding, alsmede een verbod tot verder adverteren met te goed kope DE-koffie en Heineken-pils op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding. Geen stuntwerk, maar service voor de consumenten. Zo noemde Profi- markts advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag de omstre den prijsontduiking. Volgens deze pleültier zym het Wouwe Egberts en Heineken die met hun prijsvoor- schriften de Nederlandse consument benadelen door het grootwinkelbe drijf winsten op te dringen die het niet nodig heeft en niet wil maken. Mr. Klaassen noemde de conserva tieve manier van DE en Heineken om van boven af de prijzen te dic teren „onmaatschappelijk" en drong er bij de Amsterdamse vice-presi dent mr. j Heintz op aan om het economisch bestel de vrije loop te laten en niet door een vonnis in te grijpen in de vrije prijsvorming. De prof markt-advocaat meende dat voor eea rechterlijk ingrijpen Juri disch ook geen gronden zijn. Profi markt .'s volgens hem niet contrac tueel gebonden en het prüssysteem van DE en Heineken vertoont zo veel lekken, dat men Profimarkt re delijkerwijs ook niet tot nakoming zou kunnen dwingen. Mr. KI \assen vond het „schijnhei lig" van Heineken om zo hoog van de toren te blazen, terwijl de prij zen van Amstel-bier wél vrij wor den ge'%ten. Amstel en Heineken komen uit. dezelfde fabriek. Het be lang dat Douwe Egberts bij dit ge ding neeft zag pleiter niet zitten, want de DE-koffievoorraad van Profim\.kt is al uitgeput. Men ver koopt nu Van Nelle. Vonnis 23 au- gusius. KERK GEEFT RUIM VIER TON VOOR BANGLADESJ Sam verdieping waren de kantoren gedeputeerden (wethouders) Hazel en Joe Richardson en ook van financiën en onderwüszaken. gint Tegen het middernachtelyk uur had de brand onder controle en konden de bewoners van het nabu rige bejaardentehuis, St. Rose Home, die waren geëvacueerd, komen. Verkeer Ernest Voges, die zelf Bovenwinden afkomstig is. Maarten vertrokken. De Antilliaanse minister van Justitie Watty Vos, die op Aruba verbleef, is met spoed naar Willemstad teruggekeerd. Het was maandagavond overal al on rustig op Sint Maarten nadat er zon- dag een staking was uitgebroken bü het Japanse visbedrijf „Curacao Pio- getoltoeid met uit dat nering Company". Dertien havenar- beiders weigerden een schip te lossen, totdat vakbond UFA zou beginnen tere lonen. Erg bedangrük noemde hy het, dat de herstructurering vaa de wetgeving niet langs het openen sluiten van financiële kranen. Er kan uit deze nota een impuls onibstaan voor een versnelde aanpak van het vraagstuk van de gezond heidszorg, aldus de heer J. de Vries, secretaris van de Unie van Zieken fondsen. Hü hoopt, dat de volksver tegenwoordiging gpoed zal betrach ten met de behandeling van de nota en dat zü duidelyk uitspraken zal terug- doen, omdat de veranderingen anders te lang op zich zuilen laten wach ten. de brandstichting. ,„rn„n „en Het eilandgebied Sint Maarten ls de nota. dat aan de eerste lijn een 'rtndorhandelmirfai met de büzonder ernstig getroffen door de belangrijke taak wordt toegedacht, onderhandelingen met^de waardeyoUe Het gewicht dat daarbü pieren en plannen verloren zün ge- functie van de huisarts Een archieffoto van het bestuurskantoor op Sint Maarten dat een prooi werd van de vlammen. Maandag werden de dertien op by de afdeling financiën groot aantal declaraties met be staande voet ontslagen, wat tot ge- wüsstukken een prooi der vlammen volg had dat de vakbond alles op al- werd. lükt de kruisorganisatie op het eerste gezicht wat overtrokken en ten nadele van de mogelykheden van anderen. UTRECHT De hulpverlenende instanties van de Nederlandse ker ken hebben f425 000,— beschikbaar gesteld voor hulpverlening in het door overstromingen getroffen Ban- gladesj. De instanties zullen het geld via de Wereldraad van Keiken en de Rooms-Katholieke hulporganisa tie Caritas besteden, aldus een me dedeling van de heer Van Wely, se cretaris van de sectie internationale hulpverlening van de Nederlandse Hervormde Kerk. Deze week zal aan alle gemeenten en parochies worden gevraagd zich bezig te houden met Bangladesj. De „Wilde Ganzen" (IKOR) zullen zon dag voor dit doel vliegen, terwyl rechtstreekse bijdragen kunnen wor den gestort bü het Algemeen D.a- konaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Utrecht. Minister Pronk van Ontwikkelingshulp heefta namens de Nederlandse regering een miljoen gulden overgemaakt naar het hulpfonds van de Verenigde Noties.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7