MARINE ISRAËL BESCHIET KAMP PALESTIJNEN Cyprus-conferentie is mislukt Politiek blijft twee jaar taboe voor Chilenen RUSSISCHE VIOLIST VERWART AUSTRALIË Mevrouw Ford: Witte Huis valt mee Eert dode; huizen vernield GENERAAL PINOCHET KAPER BETAALT VOOR VLUCHT WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 WASHINGTON (Reuter) - Evenals ieder ander die gaat ver huizen heeft de nieuwe First La dy in Washington zorgvuldig de ruimte in haar nieuwe behuizing geïnspecteerd en haar oog laten gaan over de kleurencombinaties. Na een rondgang van bijna twee uur riep mevrouw Ford, die er aanvankelijk erg tegenop zag in het Witte Huis te moeten trekken, uit: „Ik ben enthousiast bü de ge dachte daarheen te verhuizen. Het ziet er uitstekend uit". Na haar uitvoerige inspectie tocht deelde zij verslaggevers mee geen reden te zien het Witte Huis helemaal opnieuw in te richten. „De vind dat het er leuk uitziet". De president en zijn echtgenote kunnen kiezen uit een stuk of tien slaapkamers, maar zü zullen ver moedelijk dezelfde nemen als de Nixons. Deze ligt vlakbij een keu kentje waar Ford. die van koken houdt, wat kan kokkerellen als hij dat wil. Zal hij zelf voor zijn ontbijt zorgen, zo werd gevraagd. „Na tuurlijk. Hij heeft niet veel no dig", riep mevrouw Ford uit. Een van de weinige veranderin gen die zullen worden aange bracht zal op verzoek van haar 17-jarige dochter gebeuren. Zij wilde een deel van haar kamer lichtgeel geschilderd hebben in plaats van lichtblauw. Het presidentiële gezin hoopt maandag te verhuizen. Intussen is het staatshoofd een forens. Hij pendelt van zijn huis in de voor stad Alexandria naar Washing ton. Mevrouw Ford zei van plan te zijn haar werkzaamheden op ar tistiek gebied en haar bezigheid met achtergebleven kinderen voort te zetten. Zij weigerde commentaar op de vraag hoe zij het zou vinden als haar man een vrouw koos als vice-president. Ford heeft daar over nog niet met haar gesproken. Toen werd aangedrongen op een duidelijker antwoord, zei de First Lady: ,Jk geloof dat het tijd is dat vrouwen hun eigen plaats in nemen". Op de vraag of dat betekent of zij voor de emancipatiebeweging van vrouwen is. antwoordde zij: zeker voor gelijke betaling en ge lijke kansen. Voorts zei mevrouw Ford dat zij was voor vrouwelilke priesters in haar kerk. De Fords ziin lid van de episcopaalse kerk. Eerder deze maand werden 11 vrouwen tot episcopaalse priesters gewijd. Mevrouw Ford SANTIAGO (AP) Tenminste twee jaar lang zullen poli tieke aktiviteiten in Chili verboden zijn. Marxistische en an dere politieke partijen zijn echter voorgoed verboden, zo heeft junta-leider generaal Augusto Pinochet in een interview ver- LOEANDA (Reuter) Een ka per heeft gisteren de piloot van een chartervliegtuig gedwongen hem van Angola naar Zuidwest- Af rika (Namibië) te brengen en betaalde daarna volledig voor de vlucht. Dit heeft de betrokken piloot in Loeanda bekendgemaakt. De onbekende passagier waarschijnlijk een van de eerste kapers die voor zijn reis betaalde had het vliegtuig gecharterd om hem van San da Bandeira in het zuiden van Angola naar de stad Pereira dTfca bij de grens met Namibië te brengen. Toen het toestel zijn bestemming naderde dwong de man de piloot verder te vliegen naar een landingsstrip in Namibië. Na de landing betaalde de ka per voor zijn vlucht en bleef in Namibië achter terwijl de piloot naar Angola mocht terugkeren. De beschrijving die de piloot van de passagier gaf zou kunnen wij zen in de richting van het vroe gere hoofd van de geheime politie bij het gevangenkamp Sao Nico- lau, die een week geleden uit de gevangenis ontsnapte. BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Vijf kanon neerboten van de Israëlische marilne hebben het Palestijnse vluchtelingenkamp Rashidieh en een nabijgelegen Libanese legerpost met raketten en kanonnen beschoten. Bij deze ac tie kwamen in het Palestijnse kamp een Palestijn om het leven en er vielen vijf gewonden, zo deelde het ministerie van Defensie in Beiroet mee. Schatmeester Haile Selassie gearresteerd ADDIS ABEBA (Reuter) De persoon ijke schatmeester van kei zer Hade Selassie, Blatta Admassu Retta, heeft zich aan de Ethiopische strijdkrachten overgegeven, zo is gisteren in Addis Abeba bekendge maakt. Vorige week lieten de strijdkrach ten weten dat hij werd gezocht, even als luitenant-generaal Assefa Demis sie de adjudant van de keizer. De twee mannen namen de wijk in het paleis. Demissie werd daar enkele ds-mn geleden opgepakt. Volgens de bekendmaking van de strildkr tchten was Blatta Admassu Retta ziek naar een hospitaal over gebracht, waar hij onder bewaking staat. In totaal zijn nu 150 oud-mi nisters er andere functionarissen van net oude regime in hechtenis, hangende een onderzoek naar be schuldigingen wegens wanbestuur en corruptie. Duitse Politie voorkomt wraak boze minnaar In een door het ministerie en het Palestijnse persbureau Wafa uitge geven communiqué wordt gezegd dat de Israëlische vaartuigen door het Libanese leger en Palestijnse guer rillastrijders zijn beschoten, waarbij op een van de schepen een voltreffer werd geplaatst, waarna het in brand vloog. Volgens een ooggetuige zijn bij de beschieting 24 huizen in het kamp beschadigd of gedeeltelijk verwoest. Rashidien ligt bij de historische ha venstad Soer, (Tyrus), 72 km ten zuiden van Beiroet. Het op een na grootste vluchtelingenkamp in Li banon werd tot voor kort door on geveer 12.000 mensen bewoond, doch de meesten zijn naar andere plaatsen vertrokken na de grootscheepse Is raëlische luchtaanval van 20 Juni, waarbij tientallen doden zijn ge vallen. Een Palestijnse woordvoerder zei dat bij de Israëlische aanval, die ongeveer een half uur duurde, al leen slachtoffers onder vrouwen, kin deren en bejaarden waren gevallen. Van Israëlische zijde is verklaard dat de actie was gericht tegen een in het kamp gevestigde basis van Palestijnse guerrillastrijders van waaruit aanvallen op Israël wer den ondernomen. Het Israëlische vuur werd beant- Nieuwu ambassadeur President Ford heeft gisteren bekendgemaakt dat de beroepsdiplomaat Jack. B. Kubish is benoemd tot ambassa deur in Athene, als opvolger van Henry lasca. De benoeming van Ku bish, thans onderminister van staat voor Interamerikaanse aangelegen heden voltooit de veranderingen in de hoo-jste leiding van de Ameri kaanse ambassade in Athene. Gastarbeiders Volgens gege vens van de EG bedraagt het aantal gastarbeiders in de landen der ge meenschap thans ongeveer 5.750.000. woord door artillerie van de Pales tijnse Fedajjien en het Libanese le ger, aldus een mededeling van het Palestijnse persbureau Wafa. Hier bij was een Israëlische kanoneerboot geraakt. Dit vaartuig moest door twee andere schepen worden wegge sleept. Uit Tel Aviv was eerder ver nomen dat alle Israëlische schepen behouden waren teruggekeerd op hun plaats van vertrek. Het Israëlische leger heeft In middels allerlei maatregelen geno men „om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn". Zo zijn naar de Israëlische pers gisteren heeft be richt de salarissen van de technici van het leger opgetrokken aan die in de burgermaatschappij. Tweedui zend van deze technici, die dit Jaar de dienst hebben verlaten, zijn voor enige weken weer opgeroepen voor het herstel van de tanks en ander oorlogsmaterieel dat tijdens de okto- ber-oorlog is beschadigd. Verder zijn vijftien grote particu liere garagebedrijven ingescha keld voor het onderhoud van mili taire voertuigen. Enige duizenden re servisten zijn onder de wapenen ge roepen, van wie een groot deel te werk is gesteld bij het wagenpark van het leger, waar reeds leerlingen van technische scholen werk zaam zijn. De komende algemene mobilisatie oefening, waarvan de datum nog niet bekend is, stond gisteren ook in de belangstelling van de militaire com mentatoren. Ze wezen erop dat „als de Arabieren zich er rekenschap van geven dat zij niet nog eens zich van het element van verrassing kun nen bedienen, zij zich wel twee maal zullen bedenken alvorens de vijande lijkheden te hervatten". Volgens de correspondent van het blad „Ha'aretz in Washington zou de Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Ismail Fahmi, dr. Kissin ger om opheldering over de komende Israëlische manoeuvres hebben ge vraagd. klaard. "We zijn nog niet rijp", voor poli tieke vrijheid, zo zei de generaal. Hij noemde politieke corruptie de oor zaak van de omverwerping van de re gering Allende. "Sommige personen waren lid van twee, drie of vier poli tieke partijen en hadden vier ver schillende bewijzen", zo meende Pi nochet. Clementie gevraagd De ambas sadeurs van België en Frankrijk heb ben gisteren een beroep gedaan op de Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken Kim Dong-Jo om de rooms-kAtholieke bisschop die tot 15 Jaar g 5 /angenisstraf is veroordeeld clementie te geven. De 53-jarige bisschop Daniel TJi werd eerder deze week schuldig bevonden aan het ge ven van hulp aan studenten die de Zuidkoreaanse regering omver wil den Het centrum van Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, staat voor een groot deel onder water. De mensen moeten in veel straten door water waden dat tot hun knieën komt. Prak tisch het gehele land wordt geteisterd door de ergste overstro mingen sinds 20 jaar. Zeker 2000 mensen hebben al het leven verloren en nog steeds komen er meldingen van nieuwe cho- lera-haarden. Vandaag begon het water te zakken en men hoopt binnen enkele dagen een inzicht te krijgen in de ware grootte van de ramp, die nu al voor miljarden schade heeft aangericht. Busongeluk Bij een botsing tus sen een bus met Spaanse vakantie gangers en een groentewagen in de buurt van het dorpje La Muela, 300 kilomet ;r van Zaragoza, zijn negen personen om het leven gekomen, 23 anderen liepen verwondingen op. Veto van Ford President Ford heeft gisteren zijn eerste veto uitge sproken. Het betrof een wet die voor zag in verhoging van de salarissen van federale officieren van Justitie. Ford verklaarde zijn veto te hebben uitgesproken omdat hij de maatre gel 'ongepast en discriminerend" acht. Opgebracht Een mijnenveger van de Ierse marine heeft maandag het Russische vis-fabrieksschip Wik- tor Choedjakow opgebracht naar Cork. H°t zou in Iers water hebben gevist. De Wiktor Choedjakow meet 2.58.1 toi en had ongeveer 150 ton vis aan boord. Bomaanslag Bij een bomont ploffing in Crossmaglen (Ulster) in de buurt van de grens met de Ierse republiek zijn gisteren twee Britse militairen om het leven gekomen. Twee anderen raakten ernstig ge wond. Volgens de voorlichtingsdienst van het leger waren de mannen op patroui'.e. De bom was vermoede lijk door het IRA gelegd in een post die utzicht bood op de Ierse republiek De post was al enige dagen niet ge bruikt. "Wat betreft de Marxistische par tijen die hebben spanning, strijd en haat gebracht, en daarmee kan Chili niet worden geregeerd". De 58-Jarige Pinochet weigerde te voorspellen hoelang het militaire bewind aan de macht zal blijven. "Ik kan niet een, twee, vijf of tien Jaar zeggen, we hebben tijd nodig om onze taak te voltooien". Over de avondklok in het land zei hij dat deze erg bevorderiijk voor de rust was en zeker nog lang zal worden gehandhaafd. "De vader komt vroeg thuis en zijn vrouw is daar blij om". Op de vraag of in Chili nog meer mensen zullen worden geëxecuteerd antwoordde Plnoohet na eerst "nee" te hebben geschud: "er wordt nog gevochten, dus kunnen er meer do den vallen". Naar wordt geschat zijn 100 per sonen na de militaire processen die volgde op de staatsgreep van vorig Jaar september door een vuurpeloton geëxcuteerd. Sinds Januari van dit Jaar is echter geen melding meer ge maakt van executies. Vier doodstraf fen, die 30 Juli door een militaire rechtbank werden opgelegd zijn in middels omgezet in gevangenisstraf fen. Over het feit dat buitenlandse Journalisten en persbureau melding hebben gemaakt van martelingen in het land zei Pinochet dat degenen die worden betrapt op het folteren van gevangenen worden gestraft )e generaal voegde eraan toe dat een kapitein uit het leger en een generaal inmiddels ontslag hebben gekregen omdat zij zich schuldig hadden ge maakt aan machtsmisbruik. Zo'n dertig andere functionarissen zou den eveneens zijn gestraft. Pinochet zei dat de processen te gen de leiders van de regering Allen de zullen blijven doorgaan. Er wor den momenteel nog zo'n 2000 men sen vastgehouden die na de staats greep zijn gearresteerd en die nog vervolgd moeten worden. CANBERRA (AP) De Australische regering wil dat de 18-jarige Russische violist Georgi Ermolenko in een duidelijke verklaring zegt of hij in Australië wil blijven of naar zijn land wil terugkeren. Minister van Buitenlandse Zaken Donald Willesee zei dit tijdens een debat in de Senaat over een motie van de oppositie over de zaak Ermolenko. De oppositie wenst, dat de violist 24 uur in Perth wordt vastgezet zodat hij in die tijd over zijn toekomst kan nadenken. De senatoren van de oppositie hebben de regering gevraagd ervoor te zorgen dat Ermolenko niet onder druk wordt gezet door Russische functionarissen. Willesee verklaarde tegenover de Senaat: „Het enige dat mijn regering nu wil weten is wat Ermolenko wenst". De violist zag zich genoodzaakt gisteren naar zijn hotel in Perth terug te keren omdat het balieper- soneel op de luchthaven weigerde hem een vliegticket te verstrekken. Zondag had Ermolenko ver klaard het leven in zijn land beu te zijn en in Australië te willen blijven. Maandag was hij, naar veel Australische groeperingen menen, een andere mening toege-idaan omdat hij door Russische functio narissen onder druk was gezet. Het personeel van de luchthaven Weigerde toen medewerking te verlenen aan het vertrek van het Britse vliegtuig dat de violist en zijn muziekgezelschap naar Moskou zou terugbrengen. GENEVE (AFP/Reuter/AP/UPI) Het vredesoverleg over Cyprus is vannacht mislukt en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken James Callaghan heeft in verband met de gebeurtenissen in het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee een spoedvergadering van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties bijeengeroepen. Ook van Britse zijde wordt ver nomen, dat de besprekingen op niets zijn uitgelopen en dat er geen afspraak is gemaakt voor verdere onderhandelingen. FRANKFURT (AP) Door een massaal optreden van de Duitse po litie kon worden voorkomen dat 27-jarige man het huis van zijn schoonouders opblies met een benzi- ne-tankwagen van 10 ton. Hij was van plan deze wagen binnen te rij den in het huis van zijn gewezen schoon -mders. Volgen- de politie waren 28 pa trouillewagens en de brandweer ge- alarmeerc voor de man kon worden vast geraden in een doodlopende straat. Dat was het einde van een wilde lacht van 75 minuten over de drukke autosnelweg tussen Wiesba den en Fiankfurt De man wilde wraak nemen om dat zijn vrouw na een huwelijk van tweeëneenhalf Jaar van hem was gescheiden. Hij stal de tankwagen en reed naar het huis van zijn ge wezen schoonouders Zijn ex-schoon vader bemerkte de man echter tijdig «n alarmeerde de potitt» De laatste vergadering heeft acht uur geduurd. Een Brits voorstel voor een afkoelingsperiode van vond geen instemming. Op van de Britse minister va tenlandse Zaken Callaghan heeft Amerikaanse ambtgenoot Kissinger met Ankara getelefoneerd. Callaghan zei op de persconferen tie: „Ik kan niet geloven dat de vre de in het oostelijk deel van de Mid- verzoek dellandse Zee afhangt van 36 uur Bui- schorsing en ik heb dat Gunes dui delijk gezegd. Naar onze mening was een mislukken van de conferentie onnodig. Er had best Turkije ging niet met de voorgestel- kunnen worden gevonden. Wij antwoordelijk zijn voor het misluk- EG-landen hebben Turkije ook la ken van de conferentie. De Turkse ten weten dot zij deze mening delen". weigering akkoord te gaan met schorsing van 36 of 48 uur noemde hij onredelijk en willekeurig, voor al omdat het om een zaak van oor log of vrede ging. De Turkse minister Gunes wilde te voorkomen. De dreiging slechts met een schorsing instemmen hernieuwde confrontatie tussen op voorwaarde dat Griekenland Henry Kissinger heeft gisteren in allerijl nog boodschappen gestuurd naar Griekenland en Turkije om 'n nieuwe oorlog tussen de twee landen twee bondgenoten i de Griekse Cyprioten erin toestem- avond ernstig toe doordat de bespre- den dat er verder zou worden on- kingen over Cyprus in Genève in derhandeld op basis van een verde- een chaotische en ultimatieve sfeer ling van Cyprus in zelfbesturende kwamen. Over voorstellen van Tur- Griekse en Turkse districten, onder kije en later van de Cyprische pre- een federale regering. De Griekse sident Clerides werd nauwelijks nog minister Mavros en de Grieks-Cy- onderhandeld, hetgeen voor de Brit- jrus Cleri- se bemiddelaar James Callaghan aanleiding was een rustpauze voor te stellen. Echter Tevens kwamen er berichten bin nen over Griekse troepenbewegingen aan de grens met Turkije en over een zeer gespannen sfeer in de Turk se hoofdstad. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken deed gisterochtend persoonlijke boodschappen toekomen aan Athene en Ankara waarin hij aandrong op zelfbeheersing om de Geneefse besprekingen te redden. In de Griekse hoofdstad werd de boodschap door de Amerikaanse am bassadeur overhandigd aan pre mier Karamanlis. Karamanlis tele foneerde daarop onmiddellijk naar Genève om zijn minister van Bui tenlandse Zaken George Mavros nieuwe instructies te geven, aldus een Griekse woordvoerder. Een Amerikaanse diplomatieke bron weigerde de inhoud van Kis singers boodschap te maken, maar zei dat ze in algemene termen was gesteld. Ze riep op tot een nuchtere benadering van de Turkse eisen dat Cyprus geografisch wordt verdeeld in een federatie van Griekse en Turks-Cyprische kantons. „Ik heb begrepen dat we ons standpunt even eens aan de Turkse regering hebben duidelijk gemaakt," aldus de bron. Of dat echter ook via een schrifte lijke boodschap ging is niet bekend. Het State Department in Was hington liet later op de dag weten dat Kissinger in de laatste 24 uur viermaal met de Turkse premier Ecevit heeft getelefoneerd. Vermoe delijk was de inhoud van die tele foongesprekken gelijk aan de schrif telijke boodschap die naar Athene was gestuurd. Het State Depart ment verklaarde immers dat „de di plomatieke mogelijkheden nog niet zijn uitgeput en dat de Verenigde Staten daarom een teruggrijpen naar de wapens als ongerechtvaar digd beschouwen. We hebben diit de betrokken partijen duidelijk ge maakt". De Turkse premier hield gisteren een aantal topbesprekingen en liet zijn kabinet in de avond tweemaal in spoedzitting bijeenkomen. Ecevit noemde de situatie in Genève moei lijk, maar weigerde te zeggen wat er op de eerste kabinetszitting was besproken. Eerder op de dag had de Turkse premier een gesprek van twee uur met militaire bevelhebbers, terwijl berichten vanuit Athene bin nenkwamen dat Griekenland moge lijk van plan was troepen naar Cy prus te sturen als tegenmaatregel te gen de Turkse invasie van het eiland, vorige maand. De sfeer in de Turk se hoofdstad was de gehele dag zeer gespannen en kranten waarschuw den voor een Griekse militaire ver sterking in de Aegeische Zee, slechts een paar kilometer van de Turkse kust. Deze berichten werden bevestigd door reizigers in de Turkse kustplaats Mugla, die ongeveer te genover het Griekse eiland Rhodos Minister Callaghan ligt. In Athene deden berichten de ronde dat Griekse troepen langs de Turkse grens loopgraven maakten en mijnen legden langs de Griekse oever van de rivier de Evros, die Griekenland van Turkije scheidt. Het nieuws uit Cyprus, Athene en Ankara is nog verward, maar zeker lijkt dat de situatie met het uur verslechtert. De gehele broze veiligheid in het oostelijk Middellandse-zeebek- ken bevindt zich ver in de ge varenzone. Griekenland heeft bij de aankondiging dat het zijn troepen uit de NAVO terugtrekt een laatste hopeloze troefkaart willen trekken. De regering- Karamanlis heeft er vanmor gen in een communiqué uit drukkelijk bij gezegd dat de maatregel is ingegeven, omdat de NAVO niet bij machte is ge bleken, pact-partner Turkije van het scheppen van een con flictsituatie te weerhouden. Dat is natuurlijk een nogal eenzij dige interpretatie wanneer men bedenkt dat het vuur op Cyprus juist weer werd aangezwengeld door de morele en daadwerke lijke steun van het vroegere kolonelsregiem in Athene en zijn trawanten op het ver scheurde eiland. Dat neemt niet weg dat Turkije het spel hoogst onverantwoor delijk speelt. Ook met alle be grip dat men moet hebben voor de taak die Ankara voelt voor de ethnisch-verwante minder heid op Cyprus, valt niet goed te keuren dat Turkije weer de oorlog is begonnen. Vooral ook omdat het krappe en compro misloze Geneefse ultimatum verder beraadslagen praktisch onmogelijk maakte. Het risico bestaat dat in Grieken land de militaire coterie de macht weer aan zich zal trek ken onder het motto dat de burgerlijke regering van Kara manlis geen hoofd kan bieden aan de problemen. Dat zou dan betekenen dat de kolonels om Cyprus de laan uitgingen en er met een grote bocht ook weer op binnenkomen. Het revanche- gevoelen in Athene is op dit moment zeer explosief: dat is vruchtbare grond voor de roep om wraak van de sterke man. Voor de NAVO is vanzelfsprekend de situatie zeer kwalijk. De laatste jaren is de Russische aanwezigheid m dit deel van de Middellandse Zee al veel mani fester geworden. De jongste ge beurtenissen zullen de flank nog meer verzwakken, zeker als Griekenland de NAVO-bases zou laten ontruimen. De kluwen in dat gebied is moei lijk te ontwarren. Een gemeen schappelijk initiatief vah de su permachten liet moeiliik. juist omdat men zich hier in de neri- ferie van het ene marhts^^'pd bevindt, waaraan het andere politiek en stratecJsrb traebt te knabbelen. Toch ziin het alleen d'e grote mogendheden die het bloedvergieten in elk geval kunnen stelüen. De unanieme uitsnraak van de Veiligheids raad vanmorgen kan mogelijk het begin ziin van snelle initia tieven van de Vijf.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6