MTS-AVONDSCHOLIEREN MOETEN AFHAKEN Beleid voeren om sexclubs te weren Feestprogramma rond 3 oktober Bij gebrek aan cursisten geen plaats in Leiden Leidse raadsleden: Waarom? r WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 Door Wim Wirtz LEIDEN Zes leerlingen van de Leidse avond-MTS „Mathesis Scientiarum Genetrix" (Die per - poellaan) hebben de cursus bouw kunde die zij volgden, voortijdig moeten beëindigen. Nadat zü het eerste van de in totaal vijf cur susjaren met goed gevolg hadden afgesloten, kregen ze van de schoolleiding een brief waarin stond dat ze hun studie aan de avond-MTS In Leiden niet kon den voortzetten bij gebrek aan voldoende aanmeldingen voor het tweede Jaar. In de brief werd hun geadviseerd de cursus in één van de omliggende gemeenten (Den Haag of Utrecht) te vervolgen. Daags na de ontvangst van de brief hadden vier van de zes leer lingen een gesprek met de direc teur van de school, die hun dui delijk maakte dat de onderwijsin spectie een klas met zes leerlin gen nooit zou toestaan. Een her ziening van het leerprogramma om daarmee de leerlingen op een of andere manier ergens in te passen, was volgens de directeur onverantwoord, omdat op den duur het studieverloop ongetwij feld toch geschaad zou warden. Een aantal van de bouwkunde - cursisten, die overigens anoniem willen blijven, is over deze gang van zaken uiterst gebelgd. Te meer, omdat ze bij de aanvang van de cursus de stellige overtui ging hadden dat ze him studie in Leiden zouden kunnen voltooien. Nu ze zijn aangewezen op een avond-MTS elders, is het zelfs waarschijnlijk dat enkele van hen met de cursus zullen moeten stop pen. Een cursist: „De dichtstbij zijnde plaats waar ik naar toe zou moeten is Den Haag. Die school daar ligt ongeveer tegen Rijswijk aan, dat is zeker drie kwartier reizen. Als ik dan uit m"n werk kom, heb ik gewoon geen tijd om te eten. En dan nog zal ik waarschijnlijk te laat op school komen, 's Avonds ben lk dan om een uur of twaalf weer thuis, maar de volgende morgen moet ik om zes uur op. Ik weet van meezlf dat lk dat nooit kan volhouden. Dan stort ik gegaran deerd in elkaar". Deze cursist beschouwt het eer ste jaar bouwkunde dat hi) ge volgd heeft een algemeen vor mend Jaar en het bedrag aan cursusgeld en studieboeken, vol gens hem zo*n dikke tweehon derd gulden, voor gezien. Een an der cursist waagt het er op, hij zet z'n studie elders voort. Maar hij is er bang voor dat z'n adem te kort en de afstand te groot zal zijn. Hun mening: „Als een student gaat staken, dan krljgt- le vijfhonderd gulden van z'n col legegeld af. Zij kunnen één front vormen. Maar wij hebben daar geen tijd voor. We moeten over dag werken. Het is gewoon on rechtvaardig. De school lis er, de etof te er en de leerlingen zijn er. Dan moet het toch kunnen? Iedereen heeft toch recht op onderwijs?" Gemotiveerd De directeur van die avond- MTS. de heer J. van Waveren, zei in een commentaar dat hij deze gang van zaken „verschrik kelijk en uitermate triest" vindt, omdat het hier een type scholier betreft die doorgaans uiterst ge motiveerd te. Volgens de heer Van Waveren viel het evenwel te verwachten da* dit zou gebeuren. Hij zegt: „De scholen voor mid delbaar technisch onderwijs wer ken sinds 1971 volgens de nieuwe stijl. Dat wil zeggen dat men geen toelatingsexamen meer hoeft te doen. maar op basis van een eindexamen LTS een zg. T- Stroomdiploma met wiskunde tot de MTS kan wordien toege laten. Met die MTS nieuwe stijl ben je dus" verplicht om ieder een aan te nemen die zo'n di ploma in z'n zak heeft. En dat heeft tot gevolg gehad dat de toe loop op de MTS-dagschool en dan spreek ik alleen even over bouwkunde onbegrijpelijk is toegenomen en het aantal leer lingen op de avond-MTS minder is geworden. Vroeger deden de leerlingen van de LTS hun eind examen en leerden ze erbij voor automonteur of zo, maar nu stro men ze veel gemakkelijker door naar de MTS. Ik schat, dat sinds de nieuwe stijl werd ingevoerd, het aantal MTS-leerlingen op de dagscholen twee tot tweeënhalf maal zoveel is geworden". „Op het ogenblik gaan er ex treem weinig MTS-avondschool in tegenstel ling tot de avondsoholengemeen- schappen. Vorig jaar hadden we 65 mensen in het eerste jaar. Van die 65 lui is zeker de helft afge vallen. En wat er dan nog van overgaat te minimaal: een stuk of zes, zeven hooguit. En dan kun nen we wel zeggen: we gaan het programma herzien en wat vak ken bij elkaar zetten. Maar dat is uitstel van executie, dat is die jongens zand in de ogen strooien. Over een Jaar of wat zitten we dan weer met hetzelfde probleem dat jer een geen klas van kunt maken, omdat er te weinig zijn. En dan is het voor de cursisten veel moeilijker om over te stap pen. Na het eerste jaar zitten ze nog niet midden in de richting die ze hebbep gekozen. Daarom hebben we gezegd: nee, dat doen we niet, het is echt 't beste dat ze naar een andere school gaan" Volgens de heer Van Waveren is de minimale bezetting die door de overheid geëist en door de in spectie gecontroleerd wordt, 18 man per klas. Van Waveren: „En als je je daar niet aan houdt, dan zegt de inspectie: we betalen niet meer". Een uitzondering zou vol gens de heer Van Waveren wel worden gemaakt voor de laatste twee Jaar: „Dan zeggen ze: dat is een morele noodzaak". Open armen De zes leerlingen die hun stu die in Leiden voortijdig moesten afbreken zijn er niet allemaal mee geholpen, hoewel een aantal van hen zonder erg veel problemen de studie elders kan voortzetten. Directeur Van Waveren: „Ik heb voor deze cursisten een paar an dere MTS - avondscholen gebeld en daar worden ze met open ar men Ontvangen, want ook daar wordt het aantal leeriingen na tuurlijk minder. Dus ze zijn blij als ze er wat mensen bij kunnen krijgen". Er blijven er dan nog enkele over, die met af moeilijk hun stu die elders zullen kunnen vervol gen. De heer Van Waveren zegt dit ernstig te betreuren, „maar ik kan er gewoon niets aan doen. Zelfs de vereniging van MTS-be sturen heeft bij de overheid wel eens geprobeerd voor dit pro bleem een oplossing te vinden. Maar het heeft niets uitgehaald". Subsidiëring Koord-Studio nog onzeker LEIDEN Er is nog geen enkele zekerheid over de eventuele subsidië ring van Koord-studio. Wethou der mevrouw Den Haan deelde de oommissie voor maatschappelijke aangelegenheden en de gezondheids zorg gisteren mee dat er bekeken zal moeten worden of er gelden kunnen worden vrijgemaakt uit het zg. brug- fonds. Dit fonds dient om bepaalde projecten in de sociaal-culturele sfeer financiële steun te verlenen. Volgens de wethouder liggen de plannen voor de instelling van het brugfonds op het ogenblik ter goed keuring bij Ged. Staten. Eervol ontslag prof. dr. Sikkel LEIDEN Met ingang van 16 oktober a.s. is op zijn verzoek aan prof. dr. A. Sikkel eervol ontslag ver leend als gewoon hoogleraar gynae cologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden. LEIDEN De gemeente zal een Inventarisatie maken van de mo gelijkheden om de vestiging *van sexclubs in de Pieterswijk tegen te gaan. Burgemeester Vis zegde dit gisteravond toe in de vergade ring van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden. Aanleiding tot het beraad daar over was een brief van het actieco mité in de Pieterswijk, waarin aan gedrongen werd op maatregelen, die de toenemende vestiging van sexclubs ln de wijk tegengaan. Vis meende niet dat er, met de wet in de hand, veel tegen te doen was, maar het raadslid Amptmeijer (PSP) deed hem een aantal suggesties aan de hand. „We kunnen ze het wel zo moeilijk mogelijk maken. Bij voor beeld door een strenge controle van de sluitingstijden (volgens de drank en horecawet of het instellen van parkeerverboden of het plaatsen van parkeermeters". Driessen (KVP) wees daarbij op het feit, dat in het verleden kansen zijn gemist om ves tiging van sexclubs te voorkomen. Er zijn volgens hem panden voor dit doel aan de woningvoorraad ont trokken en de gemeente kan dat ver bieden. Amptmeijer: „We kunnen ge bruik maken van bevoegdheden, LEIDEN In een commissie vergadering sprak het raadslid Van der Horst (PvdA) er gister avond zijn verbazing over uit dat de rechtskundige commissie vorige week in het geheim heeft vergaderd over de kwestie rond de opknapbeurt van de burge meesterswoning, die in 1971 is uitgevoerd (zie deze krant van gisteren) en dat de commissie financiën volgens de agenda hier donderdag eveneens in be sloten zitting over zal vergade ren. "Waarom"? zo wilde hij we ten, burgemeester Vis repliceer de met: "Ik kan U dat niet zeg gen. Dit valt niet onder mijn verantwoordelijkheid", waarop Van der Horst hem mededeelde van mening te zijn, dat de bur gemeester de raadsvergadering, waarin deze kwestie te zijner tdjd ter sprake zal worden ge bracht zi. wel degelijk zou moe ten voorzitten en dat de be trokken wethouders in dit ge val geen stemrecht zouden mo gen hebben. zonder dat we de wet overtreden. We kunnen het dergelijke bedrijven zo moeilijk mogelijk maken, maar het is effeotiever als we ze daarnaast een escape bieden. Door te zeggen: lk heb je hier liever niet maar bv. ln de omgeving van mollen De Valk (waarook al enkele sexclubs zijn) wil ik Je wel tolereren, omdat die buurt er zich beter voor leent". Hetgeen mevrouw Geelkerken (prot. chr. fractie) de opmerking ontlokte: „Maar we zijn toch helemaal tegen sexclubs?," maar andere raadsleden wezen zelfs al op de regionale func tie, die Leiden ook in dit opzicht ken nelijk vervult voor dit „spel zonder grenzen," zoals Amptmeijer het noemde. Het wordt in ieder geval tijd om een beleid te gaan voeren, vond ook burgemeester Vis. Daartoe zal over dit probleem ook worden ge sproken met de commissie voor poli tionele aangelegenheden. Pieterskerk Waar sexclubs ongewenst zijn, moet de Pieterskerk blijven. Welaan, de akten voor de stichtingen, die dat moeten regelen, zijn gereed. Om de rijkdom van dit fraaie bezit te ac centueren, zal ook de gemeente een steentje bijdragen. In de commissie vergadering werd gisteravond een voorstel behandeld om geld be schikbaar te stellen voor de bouw van een Installatie, die de Pieterskerk tijdens de duistere uren in de schijn werpers zet. Voor het eerst zo rond 3 oktober. Er wordt naar gestreefd, vertelde burgemeester Vis, om ook de ruitjes van de kerk voor die tijd te herstellen. Vele zijn, zo als bekend, met windbuksen stukgeschoten. Hoe te voorkomen dat ruitjes én illumina tie straks niet opnieuw doelwit van vernielzucht worden? Burgemeester Vis: „We kunnen slechts hopen, dat de mensen zich fatsoenlijker gaan ge dragen als dit monument weer in oud luister is hersteld". De kosten van de verlichting, waarmee al proeven zijn genomen, bedragen 52.000 gulden. De PvdA-raadsleden Van Aken en Waal wensten hun stem nog even voor te behouden, om eerst overleg met hun fractie te kunnen plegen. De verlichting zou, aldus Amptmeij er en burgemeester Vis was het met hem eens, gezien kunnen worden als een geschenk van de gemeente aan de stad ter gelegenheid van het 400 NZH STELT PENDEL IN VOOR LEIDEN EN WARMOND LEIDEN In verband met rio leringswerkzaamheden in Warmond (Wasbeeklaan, Oosteinde en Heren weg) zal van maandag 19 augustus tot en met vrijdag 6 september het'ge deelte Herenweg tussen de Koren- molenbrug en de Beatrixlaan voor vierwielige voertuigen worden afge sloten. De NZH zal gedurende deze periode een pendeldienst instellen van Warmond (halte Warmunda- straat) naar Leiden (station) en te rug. De bus zal rijden om het half uur en in de spitsuren om het kwartier. Passagiers van Warmond met be stemming Bollenstreek moeten over stappen aan de halte Lijsterstraat in Leiden. Jaar Leids ontzet. Een blijvend ge schenk, zoals ook de universiteit van plan is om ter gelegenheid van haar eeuwfeest volgend Jaar de stad 400 bomen te schenken. Gewest De leden van de commissie gin gen akkoord met de strekking van de nieuwe regeling voor een gewest Leiden, die zich beperkt tot zes ge meenten: Leiden, Leiderdorp, Voor schoten, Sassenheim, Zoeterwoude en Warmond, omdat de overige gemeen ten, die thans nog in de gewestraad —die naar alle waarschijnlijkheid per 1 oktober in zijn huidige vorm zal worden opgeheven vertegen woordigd zijn (Katwijk, Oegstgeest, Wassenaar, Rijnsburg en Val kenburg) niet voor een verdergaan de regeling voelen. De overgebleven zes willen nu samen verder gaan. Burgemeester Vis, die tevens voorzit ter van de gewestraad is: „Dit te de enige mogelijkheid om er nog iets van te maken". Deze foto van Jan Holvastgunt ons een blik op de renovatie- werkzaamheden in de Driftstraat (De Kooi), waar evenals in het Noorderkwartier de eerste renovatieplannen in Leiden langzaam maar zeker worden uitgevoerd. Langzaam maar zeker. Want het is niet eenvoudig om voor de bewoners wier huis aan de beurt is" tijdelijk een passende huisvesting te vinden. Drs. Joop Beemer, die als coördinator sociale aspecten nauw betrokken is bij de reno vatie in Noord en in De Kooi, vestigde daar gisteren nog eens de aandacht op toen hij een inleiding hield voor de leden van de raads- commisise voor maatschappelijke aangelegenheden en de gezond heidszorg. Beemer deelde overigens mee dat op het bureau van de Welzijnsraad momenteel wordt gewerkt aan een soort beleidsplan voor de sociale kanten van de renovatie. Vermoedelijk zal dit plan in september of oktober worden vrijgegeven. Tentoonstellingenshows, bezoek koninginjeugdactiviteiten etc. LEIDEN De 3 Oc tober Vereeniging lichtte gisteren een tipje op van de fees telijkheden rond het 400-jarig herdenkings feest, dd'e diit jaar plaats zullen vinden van maandag 30 sep tember tot en met za terdag 5 oktober. Vooraf aan de feest- week krijgen de Leüise lagere scholieren alle maal een boekje „Be leg en Ontzet van Leiden" dat door drs. R. C. J. van Manen van de Leödise archief dienst te geschreven. Van 6 tot en 15 sep tember is er weer de LeddatotenltoonsteLling en op 16 september wondt er rechtstreeks vanuit Ledden het NCR V-spel „Sped zonder gren zen" uitgezonden. TENTOONSTELLINGEN: van 26 september tot en met 1 december herbergt het stedelijk museum De Lakenhal de tentoonstelling „Leiden '74.". De speciale film over Leiden zal dan worden vertoond. Van 27 sep tember tot en met 29 november is in het gemeentearchief aan de Boi- sotkade een tentoonstelling „400 jaar Leadens ontzet". Ook het archief vatn de 3 October Vereeniging zall daar voor de toeschouwers te bewonderen zijn. Op 28 en 29 september wordt in de Groenoordhal de internationale Kat- Expo gehouden en van 3 tot en met 5 oktober te er een bloemententoon stelling van Leidse amateurtuinders in de Hortus. Gedurende de feestweek zal een officieel bezoek worden gebracht door Hr. Ms. Hefring. Het schip kiest de ligplaats in het Galgewater en zal voor het publiek toegankelijk zijn. Eén van de fraaiste bezienswaar digheden moet een waJterorgel zijn, dat eveneens van 30 september tot en met 5 oktober in de stad te en wei aan de Apothedlersüijk. W eek programma Maandag, dinsdag en woensdag spelen de festivibeSten zich voorna- indijk in de avonduren af. Enkele hoogtepunten: een spectaculaire Ster tocht van Leidse muziekkorpsen naar de Breestraat (maandag), de Arnton Geestnkshow in de Groen, oordhal (dinsdag) en de opening van het traditionele lunapark op woensdagavond) De grote dag zelf wordt naast de gebruikelijke en traditionele zaken zoals haring en wittebrood, Oudhol landse markt enz., ook een memora bele dag. Koningin Juliana zal 's morgens in de stad zijn, vergezeld van prins Bernhard en prinses Bea trix. De koninklijke gasten zullen een eredienst bijwonen in de Pieterskerk. Prins Bernhard gaat daarna weg. maar de vorstin en haar dochter zul len een hutspotmaaltijd meemaken op het Rapenburg. Koningin Julia na heeft daarom gevraagd: ze wil mat Leidse mensen praten'. Na de maaltijd vertrekken de hoge gasten Tussen half tien 's morgens en. vijf uur 's middags zal het Stadhuisplein een muziekpledn zijn. Gasten zijnon- denneer de Koninklijke Militaire kapel, de Baker Street Jazzband en de Lord Polks' Singers. In de ochtenduren worden er even een binderwedstrijden georganiseerd door de vrouwelijke studenten van Minerva, worden er om 10 uur maar liefst tweeduizend postduiven aan de Vismarkt opgelaten, is er een de monstratie van het leger op het Stadhuisplein, is er Japans dagvuur werk aan het Waaghoofd. 's Middags is er een draaiorgelconcours op het Pieterskerkhof. Het gaat hier om an- •uieke draaiorgels, die allemaal nog met de hand moeten worden be diend. Ook 's middags is er een optreden van de Trabergroep. De Trabsrgroep kwam vorige week in het neuws toen drie acrobaten tijdens een voorstel ling in het kampeercentrum De Beekse Bergen een ernstige val maakten. Gelukkig bleek het alle maal mee te vallen en daags na het ongeluk zijn de contracten voor een optreden tóch getekend.. Mocht door weersomstandigheden niet kunnen worden opgetreden, dan wijken de artiesten uit naar zaterdag 5 oktober. In elk geval hebben ze be sloten ook op 4 oktober op te treden, samen met het Rode Kruis. Zo op het eerste gezicht een beetje wrange combinatie, maar geenszins als zoda nig bedoeld. De voorstellingen vinden plaats op het Schuttersveld. 3 October in de avonduren: Bier- terras en muziek voor sociëteit Mi nerva, een variétéavond in de Stads gehoorzaal met clowns, cascadeurs en veel gezellige muziek en het lun- napark dat tot middernacht ban worden bezocht. Vrijdag is bestemd voor de Leidse jeugd. De kinderen hebben vrij van school. Dat hebben de gemeenteamb tenaren ook, zodat het onderwijzend personeel dat in gemeentedienst is, eigenlijk een streepje door de reke ning trekken. In elk geval is er 's avonds een hengelwedstrijd voor de jeugd in de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel en is een puz- zelwandellLocht door de binnenstad georganiseerd. Tevens zijn er Jeugd wedstrijden op het terrein van de Doedenkazerne. 's Middags is er een programma voor geestelijk gehandicapten in de Stadsgehoorzaal met de medewer king van oa. Swiebertje. In de vijf Medhal wordt een internationale po litie volleybaltoernooi gehouden. 's avonds treden 12 majoretten- pelotons uit binnen- en buitenland op. Het concours wordt in de Br ee straat gehsudeai. Officials, studenten en de Leidse pers zpllen jury's vor men, die de beste groepen aanwij zen Natuurlijk te het lunapark weer tot 24 uur open. De laatste dag, zaterdag, is voor namelijk bestemd voor de grote op tocht door de stad. Echter 's morgens te er een dres suur van pohtflehonden, wordt er een demonstratie gegeven van parachu tespringen en kunnen belangstellen- lenden gaan kijken naar de liefheb bers deelnemen aa springen op de speelweide Van Voilenhovenkade, Van half elf tot half vfjf te er wederom een muzikale show op het Stadhuisplein (muziekplein). In de ochtenduren kan mem een stoet an tieke automobielen door de stad zien trekken. Klapstuk is de grote optocht, die dit keer het motto meekrijgt: „De tirannie verdrijven" 's Avonds te er weer een showavond in de Stadsgehoorzaal met Johnnie Woodihouse Marie-Cécile Moerdijk, het Rijnlands Mannenkoor en de Leidse Sleuteltjes. Radio Veronica zal waarschijnlijk met een drlve-in-show de Groenoordhal komen bezette* (gasten: George Baker Selection) ea de feestweek wordt beëindigd m« het grote slatvuurwerk. De programmapunten zijn zee» globaal. Ds 3 October Vereeniging zat middels persoammissarte Sam Plat- teel de Leódse bevolking snel en uit. gebreid verdere bijzonderheden ven. strekken. LEIDEN Ook het Leids City Centrum (LCC) en de vereniging voor Ambulante Handel hebben gisteren iets verteld over hun plannen in de feestweek. De Ambulante Handel zei bij monde van één van de leden dat nu kan worden begonnen met hun programma, "nu we weten (en daar zijn we blij om) dat de start van de grote optocht van 13 naar 15 uur is verschoven". "Wat we precies gaan doen, kan ik niet zeggen. Het is alls de spreekwoordelijke kak van ons: het komt erg snel". Het LCC had iets meer. Er komt een feestversiering. Er wor den spandoeken over de winkel straten gehangen. Daarop de af beelding van de munt, die in 1574 in Leiden werd gebruikt. Bree- straat Haarlemmerstraat, Don kers teeg, Botermarkt en Nieuwe - steeg zullen ermee worden ver sierd. Leiden moet volgens het LCC "gepromoted" worden. "Het slech te image moet verdwijnen. Het moet een begin zijn van een aan tal activiteiten. We denken aan het feest van de universiteit, we denken aan de hele stad. Niet al leen voor Leidenaars, maar ook voor mensen van buiten". Verder zullen de leden van het LCC in hun etalages museum stukken etaleren, die door Leidse musea worden afgestaan. Daar aan zal waarschijnlijk een puzzel- tocht worden verbonden. De puz- zeltocht zal zoveel mogelijk be trekking hebben op Leiden. Het LCC heef t nog andere pun ten, die in de week van 30 sep tember 5 oktober zouden kunnen worden gerealiseerd, maar liet zich er nog niet over uit, omdat daar nog niets met volle zekerheid over kon worden meegedeeld. ZOMER PRIJZEN V\N KCiMOXD «REESTRAAT- INTERNATIONALE LONT MODE BREESTR AAT173 TEL. 01710-23337 LEIDEN I

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3