jHsirrK 'FIETSPADEN OM VERKEERSCHAOS TE VOORKOMEN BETER DAN AUTOWEGEN Eerst rapport openbaar maken Bestemmingsplan Centrum behandeld door de raad mmrn WIS agenda WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 Voorstel voor méér fietspaden rond Valkenburg VALKENBURG De werkgroep Fiets uit Leiden en de verkeers- werkgroep Valkenburg/Katwijk hebben, tegelijk met hun nota te gen de aanleg van secondaireweg 4 (zie het LD van gisteren), een plan ontworpen voor fietsroutes rond Valkenburg. Dit voorstel zou kunnen worden uitgevoerd na de realisatie van de randweg, het al ternatief van de werkgroepen voor de S4. In de nota zelf wordt al het een en ander gezegd over fietspaden en mogelijke bevordering van fietsverkeer. Als de randweg er komt. inplaats van de gewraakte S4. zou het centrum van Valkenburg vrijwel autovrij kunnen worden gemaakt. In elk geval de Hoofd straat zou een rustige en aantrekkelijke fietsroute kunnen worden. Het gaat erom dat men het fietsen, dat blijkens de verkoopcijfers steeds méér wordt gedaan, minder gevaarlijk en ook aantrekkelijker wil maken dan tot nu toe het geval is. Wanneer men nu van Leiden naar Katwijk wil fietsen, gaat dit lange afstanden over de rijweg, soms over een fietspad waarbij men rekening moet houden met te genliggers, en in elk geval altijd vlak naast de autorijbaan. De werkgroep maakt daar bezwaar tegen. Zij ziet wel, zowel in Leiden en Katwijk als in Valkenburg zelf, een tendens om de fiets priori teit te geven boven grote voorzieningen voor het snelverkeer, zeker waar het betreft de binnenstad. In de praktijk is daar tot nu toe weinig van gekomen. In het fiets - wegplan zegt de werkgroep: „De verkeerssoorten moeten gescheiden worden. Zolang de auto prioriteit krijgt, betekent dat, dat de fietser bijna altijd meer of minder om moet rijden. Bij het opstellen van fietswegen kunnen de volgende uitgangspunten worden gehanteerd: de wegen en paden, opgenomen in het plan. moeten allereerst veilig zijn; ze moeten een redelijk berijdbaar wegdek hebben; er moeten niet te steile hellingen in voorkomen op belangrijke punten moet er gelegenheid zijn tot het stallen; er mag niet teveel lawaai- en stankoverlast zijn (fietspaden die deel uitmaken van een toeristische route, dienen dan ook ver boden te zijn voor bromfietsen) de paden moeten in een aantrekkelijke omgeving liggen; voor ulitaire routes geldt dit niet: hier is Juist de voorwaarde, dat de korste weg gevolgd moet kunnen worden (geen opont houd door drukke kruispunten met auto's, stoplichten etc)". In de bebouwde kom van Valkenburg zijn verschillende straten ge schikt om te worden opgenomen in het plan voor doorgaande fiets routes, zegt de werkgroep. De belangrijkste hiervan is de Hoofd straat, die na de aanleg van de randweg afgesloten moet worden voor doorgaand verkeer van auto's, zodat er meer ruimte vrijkomt voor het openbaar vervoer en de fiets (zoals bijvoorbeeld nu al het geval is op de Steenstraat in Leiden). Het voetveer over de Oude Rijn in Valkenburg vormt een belang rijke schakel in de routes naar Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. De werkgroep stelt voor het voetveer buiten de gewone bedieningsuren door het publiek zelf te laten bedienen. Op een aantal plaatsen zijn dergelijke pontjes al zo in gebruik. Het fiets wegenplan geeft vervolgens enkele suggesties voor de ver bindingen met de omliggende plaatsen. De verbinding met Leiden zou over verschillende routes gemaakt kunnen worden, bijvoorbeeld via het voetveer, de Valkenburgerweg, een stukje Rhynhofweg, doorsteek via het laantje naar de (nu doodlopende) Rijnsburger- weg, onder het viaduct van de RW 44 door naar de Wassen aar se- weg (richting Leiden centrum of Leiden noord). Men zou dan ook de Rhynhofweg kunnen volgen tot aan Het Haagsche Schouw en vervolgens het fietspad langs de Haagsche Schouwweg en langs de Plesmanweg (richting centrum en Leiden zuid)Een verbinding tus sen het fietspad langs de Plesmanweg en dat langs de Wassenaarse weg is dan wel noodzakelijk, vindt de werkgroep, die heel summier ook de mogelijke verbindingen van Valkenburg met Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk aan Zee en Wassenaar schetst. De verbinding met Wassenaar, die er nu nog niet is, zou men ge realiseerd willen zien door een fietspad langs de Wassenaarse Wa tering. Voor een groot deel ligt hier al een pad, langs de zandwin put en aan het andere eind tussen de Wassenaarse grof vuilstort plaats en de Oostdorperweg; in het tussenliggende gedeelte staan slechts enkel hekken die vervangen zouden kunnen worden door veeroosters, zodat het pad dwars door het weiland kan lopen. Als de geruchten, zo zegt de werkgroep, over het in de toekomst ver dwijnen van vliegveld „Valkenburg" juist blijken te zijn, is er een andere mogelijkheid voor een pad naar Wassenaar: het doortrekken van de Broekweg. Het voorstel vervolgt: „De fietsroutes in de omgeving van Valken burg zijn van groot belang uit recreatief oogpunt voqr de dichtbe volkte randstad. Door het aanleggen van enkele verbindingen kun nen strand en duinen (bijvoorbeeld ook de Pan van Persijn) sneller worden bereikt per fiets. Dit kan een verkeerschaos zoals die nu ontstaat als het even mooi weer is, voorkomen. Beter zelfs dan het aanleggen van weer meer wegen en grotere parkeerplaatsen. Ook kleine rondritten door het prachtige polderlandschap tussen Val kenburg en Wassenaar zijn ook met weinig moeite en waarschijnlijk veel goed resultaat, te verwezenlijken". VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor onderwijs- en culturele zaken besloot gisteravond om bet rapport uitgebracht door de culturele commissie pas te be spreken zodra het rapport openbaar gemaakt is. Ook de commissieleden konden slechts beschikken over een uittrek sel en niet over het rapport zelf. Het rapport werd tijdens de vergadering aan de commissieleden uitgereikt. Voorzitter wethouder Esselaar vond het een vreemde zaak dat het rap port nog niet gedistribueerd was onder de raad- en commis sieleden. De behandeling zal nu plaats vinden donderdag avond 22 augustus. In de wijk Noord-Hofland is drin- spoedig kan de gemeenteraad nog een gend huisvesting nodig voor het kleu- voorstel verwachten tot de bouw van tèronderwijs. In tegenstelling tot de een kleuterschool, waardoor de 23 andere Voorschotense wijken groeit klassige school geheel voor het ba- het aantal leerlingen zowel voor kleu- sisonderwijs beschikbaar komt. Da ter- als basisonderwijs nog steeds in dit scholencomplex gevestigde drie Omdat de 23 klassige school in dia scholen groeien sterk. De r.k. school wijk geheel voor het basisonderwijs start zelfs met twee eerste klassen, nodig is. zal met spoed een tweede aparte kleuterschool gebouwd worden Op verzoek van de commissie is uit- in de nabijheid van het scholencom- gezocht of verzekering van belang- plex. De commissie kon akkoord gaan rijke leerhulpmiddelen zoals radio's. met de bouw van kleuterschool televisies en bandrecorders tegen bestaande uit drie werklokalen een speellokaal. Gekozen is voor semi-permanente mobiele school. De dragen f700.- per jaar. In bouwkosten bedragen f 605.000,- de ontsluiting van het bouwterrein f41.000,-. Wethouder Esselaar gelijkend overzicht blijkt dat de pre mie vrijwel evenhoog ligt als de scha de door inbraken. De commissie zekerde dat deze school werkelijk van mening dat verzekeren weinig verplaatsbaar is. Eventuele verplaat- voordeel zal hebben en gaf aan b. singskosten bedragen steeds 6 tot 10 en w. het voorzichtige advies de zaak procent van de nieuwwaarde. Zeer nog maar even te bekijken. SCHIPHOL Vergezeld van acht mannequins werd de Parijse mode-ontwerper Pierre Balmain op de luchthaven aangetroffen. Het gezelschap was op doorreis naar Singapore voor het tonen van de door Balmain ontworpen uniformen voor het personeel van Singapore Airlines. Bejaarden Zoeterwoude voor 24ste keer "uit" ZOETERWOUDE Ruim 200 Zoeterwoudse bejaarden zijn gister avond muzikaal onthaald door de St. Jans Fanfare en drumband VIOS. Dat gebeurde rond acht uur aan het einde van het jaarlijkse uitgaans- dagje. Een geslaagd reisje, vier bus sen en vijf personenauto's vervoerden in totaal 208 bejaarden. Na het ver trek vanaf de Schenkelweg, voerde de rit naar Noordwtfkerhout waar in de Nachtegaal koffie werd gedronken. Vervolgons werd een kustroute geko zen naar Schoorl waar de lunch werd gebruikt. Daarna ging het rich ting Halfweg. Na het diner in de Zoete Inval keerde het gezelschap huiswaarts en het laatste deel van de reis werd door het muziekkorps en de drumband, die voor het be jaardentehuis Emma us nog een showtje weggaf. Maar dat was wel het einde van de 24ste uitgave van het bejaardenreisje, georganiseerd door een comité van 9 leden. Een co mité dat in samenwerking met de visclub VW en de Zoeterwoudse be volking via een collecte jaarlijks de financiën rond krijgt voor de reis. Volgend jaar willen de organisatoren de uitgaansdag een speciaal karakter geven vanwege het zilveren jubileum. "telefoon 25260 Redactie Paul Wolfswinkel Nummers Vanaf 23 augustus krijgt de Rijkspo litie in Oegstgeest nieuwe telefoon nummers Draaide men tot dan 01710/52222, 52322, 52422 en 52522, vanaf 18 uur volgende week vrijdag wordt het: 01710/55440, 55441, 55442 en 55443. Vergeet na 28 september ook niet het andere netnummer van Oegstgeest te bellen. 01710 verandert in 07L Het mag! Helaas is hij met ingang van vol gende maand raadslid-af: Willem (of Wil) van Rooijen, één van de aardigste leden van de huidige ge meenteraad en iemand die in ieder geval een duidelijke visie heeft waar het toenemend aantal auto's op de weg betreft: hij vindt het maar niete. Terecht, die dingen stinken, maken herrie en kosten ruimte. En om dan maar meteen, zoals wethou der Kret zich dat maandagavond in de gemeenteraadsvergadering veroor loofde, niet meer in te gaan op be zwaren van Willem tegen de bouw van een brug (want: "HU is tegen elke auto"), gaat natuurlijk te ver. Bovendien: gisteravond werd bewe zen, dat de wethouder gewoon onge lijk'heeft. En het bewijs daarvan is dank zij Herman Amptmeijer, het PSP-raadslid, in dc notulen van de vergadering 'die de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden (of zo iets) hield, op- 10 genomen. Gesproken werd even over Wat staat hier? Morgen de oplossing. de festiviteiten rond 3 oktober, waar- bij ook een aantal antieke automo- torische woorden. Niet hardop, maar bielen door de stad trekken. Willem zachtjes bromde hij voor zich uit: van Rooijen hoorde dat en uitte his- "Dat mag wel". OEGSTGEEST De Oegstgeester raad krijgt donderdagavond het be stemmingsplan Centrum en de daar tegen ingediende bezwaarschriften te behandelen. Het pion Centrum is ontworpen om een aanpassing aan de voorschriften op de wet op de ruimtelijke ordleMng te bewerkstel ligen. Hat bestemmingsplan Centrum heeft een bijna geheel gerealiseerd woon-werk- en recreatiegebied. Dit plan geeft daarom weinig verschillen te zien met de reeds bestaande be stemmingsplannen voor Oegstgeest. Enkele in het oog vallende verschil len zijn: Een klein gebied van de Overveer- polder naast de voor bijzondere doeleinden bestemde grond tegenover het zwembad, is be stemd voor woningbouw. Er kan daar een tiental aaneengébouwde patio woningen worden gebouwd. Een ander terrein in de Overveer- polder naast het zwembad is gepro jecteerd als uitbreiding van de lig- weóde van het Zwembad Poelmeer. Hiertegen zijn door verscheidene mensen bezwaren ingediend, o.a. door de eigenaars van volkstuinen die him lapje grond dan zouden kwijtraken. B. en W. stellen de raad dan ook voor de beziwaren tegen de geplande uitbreiding van de ligwei- de gegrond te verklaren en de weide in de richting van de Haarlemmer- trekvaart uit te breiden. Het noordelijk gedeelte van de Overveerpolder heeft een woonbe stemming gekregen, in het nu gel dende plan is dit stuk gereserveerd voor agrarische doeleinden. Het plan voorziet ook in een nieu we verbinding tussen de Dorpsstraat en de Almondeweg, ter ontlasting van het smalle gedeelte van de Dorps straat. De Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" heeft aa. bezwaarge- maakt tegen de bestemming ver- kersdoeleinden aan de zuidpunt van de Ezelweide bij Oud-Poelgeest. Hoe wel het bezwaarschrift van de stich ting te laat binnen was willen B. en W. de raad voorstellen het zuidelijk gedeelte van de EzeHwedde uit Bui tenplaats met bijbehorende erven, gedeeltelijk tot openbaar groen te Commissie bijeen VOORSCHOTEN De commissie voor openbar© werken vergadert morgenavond 20.00 uur in het ge meentehuis. De volgende voorstellen zullen aan de orde komen: Aangaan van grondtransacties in het complex Noord-Hofland met Westland-Utrecht Projectontwik keling N.V. te Amsterdam; verkoop van een strook grond, ge legen aan de Veurseweg, aan de heer B. P. Duivenvoorde; Verkoop van een strook grond, ge legen aan de Hooghkamer, aan de heer P. Wayenberg; Voteren van een krediet voor de aanleg van een schoolsportterrein in de wijk Noord-Hofland; Voteren van een krediet voor de bouw van een kleuterschool in de wijk Noord-Hofland; Beschikbaar stellen van een kre diet inzake het aanleggen van een voetgangersbrug in "De Horsten"; Beschikbaar stellen van een aan vullend krediet voor de uitvoering van het verkeersplan tKan-Lan- genhorst; Stand van zaken sanering Burge meester Vernèdepark; Mededelingen van de Voorzitter. Woensdag Blauwpoortsbrug/Kort Galgewater, 65, Oegstgeest. sociëteit kamerbewoners alleens taan- Apotheken regio i door: Her- - w erd 171 tel. 20502; Voorschoten: Leldseweg 66. tel. 01717—2525; Beker. Lijtweg 4. Oegst geest, tel. 53274. Donderdag Blauwpoortsbrug/Kort Galgewater. 10.15 uur voorm. Vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtocht. Terug plm, 17.30 uur. Inl 01710— 21 'iu513655. Breestraat 19, sociëteit voor gehan- dioapte n. 2 tot 5 uur nam. Kreatief Sentrum. defensievoorllch- •^aikowskllaan 39, Voorschoten, ge- spreksavond Baha'i gemeenschap. 8 u. Stadhuis half vijf nam: vergadering commissie financiën. Vrijdag Geversstraat 65. Oegstgeest sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan de tn, 8—12 uu nam. Konlngekerk. ruilclub 7.3010 uur Oude Singel 140, open hulsavond Leidise werkgroep Homofille/COC. 8 u. Breestraat 19. sociëteit voor kamer, bewoners. 9 uur nam. Arendshorst „Q-Fé 1924 uur. Zaterdag Blauwpoortsbrug/Kort Galgewater 10.15 uur voorm. Vertrek solanschlp naar Avifauna en Braassemtocht. Terug plm. 17.30 uur. Inl. 01710— 21095—43655. Hooglandse Kerkgracht 48. dansen De Vink, dansen 92 uur nam. Antiekmarkt 9.30 voorm. tot 5 uur nam. Grote zaal De Burcht. Morsweg 114. Leidse Jeugd Schaak sociëteit, schaaklessen gevorderden i pin 10—18 ja w. ouvivreii, >uui aauici bewoners Twentei. vanaf 9 uur nam Zondag Antonlus Clubhuls dansen 811 u Hcoglandse Kerkgracht 48. dansen vanaf 8 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest. sociëteit ^kamerbewoner* en alleenstaanden Breestraat 19*. sociëteit voor kamer bewoners Twentel vanaf 9 uur nam. Maandag Rapenburg 10 (gebouw) Rehoboth) ^liu? Fotografen Vereniging Steensshuur 6, ruilavond Leidse post zegel vrienden 8 uur nam. SOS-dienst SOS-tel 5202 Vo_. den verkeren dag 25202 Voor allen die ken. nacht te berel- Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging bureau: 61112 weduwnaars tel. Lelds advles- Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelden. Aanvragen hnin hpioaM.n mj.. htllD bejaarden .«ikuj- gezinsverzorging. Mare 45. tel. 49441 (ma t/m vrij 9—10 uur voorm) Moeders voor moeders B- Jansen—Nlemeyer Hof- dück 32 Oegstgeest Release 01710—53652. 24555 ïn verband >ai>auucD de openin eind augustus gewijzigd In i - Is gesloten «.wju «„a bei ooo in veroai vakanties zlln de openingstilden -".gusturf 2—5 juli tot Twentwel Sociëteit rwentewel. Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma. do v a 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand. Adres: Leidse Volkshuls. ApothekersdiJk 33. Alléén donderdagavond 79 uur verklaren. Het plan voorziet ook in de bouw van bejaardenwoningen aan de M. H. Tromplaan, Verder gaat de raad praten over de verlichting van de markt en de verhoging: van het markitgelditarief. Tot nu toe werd van een gehuurde installatie gebruik ge maakt een tijdelijke oplossing) Voorgesteld wordt een eigen installa tie aan te leggen. Het huidige markt geld zal enigermate worden ver hoogd, waarmee de ambulante han del akkoord gaat. Er is schade aangebracht door bal dadige jeugd aan het dak van de Terweesohooa en het by de school behorende gymnastieklokaal, waar door ernstige lekkages zijn ontstaan. Het ruberoiddak zal moeten worden vernieuwd. Kosten f 5500,—. Er komt een grotere abri bij het Rynzicht- viaduct ten behoeve van reizigers van de KLM. De vrij gekomen abri zal worden verplaatst naar de halte nabij het viaduct richting Katwijk. Door de bouw van 34 woningen ten westen van de Rhij n ge ester straatweg is het wenselijk gebleken een nieu we straatnaam in te voeren. Voor gesteld wordt: „van Houdringelaan" Jean Muchalet Van Houdringe was de bouwer van het nabijgelegen huis „De Grunerie". De laan vormt het weggedeelte gelegen tussen de Apol lo laan en de ingang van de korf- balvelden. Er komt een nieuwe Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollen streek die het werk van de Inter kerkelijke Stichting voor Gezinsver- ging Oegstgeest en Warmond gaat overnemen. De gemeentelijke subsi die wordt voortaan aan de nieuwe Stichting verstrekt. Voorgesteld wordt mej. S. Planten de Vassey te benoemen in vaste dienst als hoofdleidser van de kleu terschool „de Bakkesprong". Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum, Begijn hof 2 Rapenburg) 7.3010.30 uur Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maanen en G. C. Mare? zn T en P.' Kromhout: Jeroen, zn. van E. J. Pex en J. P. de Waal. OVERLEDEN: C. W. de Graaf (68)_ man; I. Joppe (71) LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement t 10.77 f 31 80 f 34.20 f 116.20 f 0.45 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten. Nabezorging van 18.00—20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2