"Sta achter hem, die er alleen voor staat" 'Als ik met tennis goed geld kan instuif AV Holland verdienen stop ik met studie' SPORTAGENDA Winst bij Meneba is zwaar gedaald Landbouwtop EG 3 sept. bijeen Rolf Thung even terug van de profs Goede prestaties op KOERSEN IN HILVERSUM Nationale reclasseringsactie Koninkrijksspelen STEENKEN NIET NAAR ROTTERDAM WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 SCHEVENINGEN Rolf Thung stond gisteren nogal onwennig op het doordrenkte gravel van de METS-banen in Scheveningen. Even terug van de Amerikaanse „tennisleer- gang" bij de profs om aan de Nederlandse kampioenschappen deel te nemen. Van de grote tennisbusiness naar het nogal bekrompen kringetje van de Hollandse „liefheb bers". Gelukkig hoefde hij, als eerste geplaa tste nog wel, nog niet aan te treden in het enkelspel, maar kon hij van de snelle Amerikaanse banen al vast wat „touch" zoeken in het dubbelspel samen met Paul van Min. Waartoe tegenstanders Fried Schmitz en Lex Constandse ook wel gelegenheid boden (tweemaal 63). Door Piet Kienhuis De nationale titelstrijd betekent dlanapotis, maar toen verloor ik slechts een kort intermezzo van zün meteen resp. van Pinto Bravo en fervente pogingen om een plaats te van Van Dillen, waarschijnlijk om- veroveren in het lucratieve prof we- dat ik toch wat te gespannen was reldje. Wel of geen nationale titel Bovendien waren die clay-banen erg zal weinig wijziging brengen in zijn snel en sprong>m de lichte ballen plannen voor het verdere jaar. Vol- byzonder hoog. Een beetje jammer, gende week zet Thung zijn Ameri- maar ik heb wei het gevoel dat ik Rolf Thung vindt het wel voor de hand liggend dat hij als eerste de nationale titelstrijd heeft mogen in- kaanse circuit voort, hoewel hij niet dergelijke spelers moet lammen heb- helemaal tevreden is over de vier ben en dan zit ik al op het niveau toernooien die achter hen liggen. waar flink wat te verdienen is. Het bevalt me anders uitstekend bij de „Voor Chicago en Washington heb profs. Ik heb veel met allerlei spe- ik kwalificatiewedstiryden moeten Iers geoefend en dat is natuurlijk dat mislukte. Achteraf zeer lee.-zaam en er wordt daar niet dat eigenlijk niet nodig geweest gelantefanterd. Tot eind september want men had vergeten me op de blijf ik nog toernooien spelen in n de ATP (de bond van Amerika en dan zal ik in oktober tennisp"ofs> te plaatsen en daar- en november een aantal Garand vóór nad ik genoeg punten verza- Prix-toernooien in Europa afwerken, meld om meteen in de toernooien in Barcelona, Madrid, Teheran, Pa- geplaatst te worden. Dat is daaraa rijs, Stockholm en Oslo", wel gebeurd met Louisville gaan. „IS heb in de competitie Hordijk en Sanders gewonnen en in het pro (toernooi van Rotterdam en de Daviscup de beste resultaten be. haald". Het bezwaart hem overigens niet spelen erg drie druk van 't favoriet zijn, hoewel hij wel vindt dat het nu misschien extra moeilijk voor hem ranglijst wordt omdat hij bijna niet heeft kunnen oefenen op het langzame gravel „Ik geef mezelf wel meer kans dan de anderen, maar zeker geen tachtig procent". Betaald voetbal EERSTE DIVISIE 18 augustus Helmond Sport—FC Den Bosch Eindhoven FC Dordrecht Heracles Veendam FC Vlaardingen PEC Zwolle For tuna SC SC Amersfoort Vitesse SW FC Groningen Volendam Willem II PC VW NEC SC Oambuur 21 augustus Volendam FC VW SVV SC Cambuur SC Amersfoort NEC PEC Zwolle Willem II Veendam FC Groningen FC Dordrecht Vitesse FC Den Bosch Fortuna SC Heerenveen FC Vlaardingen Helmond Sport Heracles Oefenduels (18.30 u.); RCL Kennemerland 19.00 u.) 15 aug.: Foreholte SVLV, Docos Die Haghe. De plannen om economie te gaan studeren aan de Amsterdamse uni versiteit schuift Thung derhalve nog even op de achtergrond. „Alletn als ik met tennissen goed geld kan verdienen zal ik de studie helemaal afschrijven. De tennisbond steunt me voorlopig drie maanden finan cieel zover ik dat nodig heb en de bond heeft nu mijn overtocht be taald om te kunnen meedoen aan de nationale. Ik ben nu ook officieel 17 aug.: Noordwijk - SJC (19.00 Iid ge»urcl<-„ van de ATP waardoor u.); RCL Quick Boys (14.30 u.); Roodenburg Utrecht (14.30 u.); Rynsburgse Boys Volendam-ama teurs; Ter Leede Katwijk (finale toernooi Sikkens Toren, 16.00 u.); Koudekerk Docos. 18 aug.: VCS UVS (14.30 u.); LFC Randstad Sport (14.00 u.); Alphen Hillegom; Ilpendam SVLV; VVSB Quick Steps; MMO SJZ; UDO ASC; Lisse West. landia. Cricket HOOFDKLASSE I HBS Hercules; HCC I Quick Hg VOC Rood en Wit; UD HCC II; HCC II VOC (17/8). TWEEDE KLASSE A II je Cherie Spencer-prys, eerste afd.: Lange Ros:,M. Bouwhuis, 3.28.9, 2000 m, autostart: 1. Liberia, J. G. H. 1.25.6, 2. Kris Areta, 3. Jimmy Scotch, de Jong, 2.48.1, 1.24.1, 2. Kimberley Winn. 7.10, pl. 2.00, 2.40, 3.20, koppel Gregor, 3. Klara Bond. Winn. 4.10, pl. 28.70. 1.60, 2.60, 2.60, koppel 18.70, trio Kaï 189.10. den, I Quicksüver-prijs, eerste afd., 2000 tenzorg, J. Wagenaar, 3.15.8, 1.20.2, autostart: 1. Linda Scotch, L. 2. Jojo Buitenzorg, 3. Ideal Dear. 5.90, 4.10, 2.10, koppel 169.40. Felixprijs, 2040 TWEEDE KLASSE C III Jojo Buifcenzorgprijs, 2000 m, auto- Bonni, J. Obermeyer, 2.48.7, 1.22.7, 2. start: 1. Lepelaar, A. Mollema, 2.42.1, Henri van Wendy, 3. Iwin Buiten- 1.21.1, 2. Loes Areta, 3. King Baker. zorg. Winn. 3.60, pl. 2.10, 2.60, 10.40, Winn. 2.60, pl. 1.40, 2.00, 1.70, koppel koppel 17.60. u.); Quick Boys Ter Leede (18.30 Alkmaar II ACC IH; Rood en Wit 9.00, trio 120.30. u.)Rijnsburgse Boys Roodenburg IV Den Helder; VCC II Ajax II. Henri Buitenzorgprijs, 2440 1.21.7, 2. Implus W, 3. Ike Hollandia. Winn. 12.40, pl. 2.70, 1.50, 6.30, kop pel 17.10, trio 1508,60. Quicksilver S-prys, tweede afd., 2000 m. autostart: 1. Luxor A, J. Wa genaar, 2.51.1, 125.6, 2. Lady Rene, 3. Lisette. Winn. 2.10, pl. 1.30, 2.40, 3,.40 koppel 16.60. Cherie Spencerprijs. tweede afd.: 2000 m. met autostart: 1.Kwikstaart A (J. Wagenaar) 2.44.5, 1.22.3, 2. Lark Nardinclant, 3. La Kolo. Winn 190, pl. 1.20, 1.80, 1.50, koppel 7.30, trio 3220. Axkit Hollandiaprys, 2040 m.: 1. Mercidol F. Eerenberg 2.54.5, 1.26.4, 2. Iana Rodnev, 3. Mvros Buiten zorg. Winn. 12.30, pl. 3.20, 2.90, 2.40, koppel 58.40. De totalisatar-amzet bedroeg: f426.181,-. LEIDEN De instuifatletiekwed- strijd die de AV Holland gisteravond in de Leiidse Hout organiseerde voor zag kennelijk lm een behoefte, want er was een grote deelname. De pres taties lagen over het algemeen, on danks de door de vele regenval van de laatste tijd wat zachte baan, pp een goed niveau. Rda Stalman uit Den Haag, nalöionaal recordhoudster discuswerpen, kwam weliswaar niet in de buurt van haar record maar zorgde met 49.44m toch voor één van de beste prestaties van de avond. Wim van Gerven (Spartaan) eci Dré de Wit (Holland) vochten op de 3 km een aantrekkelijk duel uit. Van Gerven beschikte in de slotfase over de meeste snelheid: 9.03.8 tegen 9.06.0. Ook Gert Ooms (Bataven) liet zich naar een goede tijd van 9.095 meeslepen. Op de 100 meiter traden de Holland-sprinters op de voorgrond. Alfred" Verhoef was su perieur in 11.2 sec. terwijl A-junior Diok v. d. Vijver tot 115 kwam. Nieuweling Dick Oostergo verraste met 11.7 sec. De verrichtingen van enkele junioren sprongen er ook dui delijk uit. Lende van de Poel (Spar taan), nog A-junSlare, noteerde na een eenzame race op de 800m 220.8. Bij de B-Jongens won Rudie Eve- leens (Holland) de 100m in 11.9 sec. en sprong Hennie Hakker (Holland) 3.10m polahoog. Uitslagen: Dames: 100m: Lyda Egberts (Holland) 13.3, Jeanet On derwater (Bataven) 13.4; ver: Fr an cien Kootnen (Spartaan) 5.01, Ella Hoogendoorn (AAV36) 456; discus: Paula Kortekaas (Spartaan) 29.70. Anneües Deyn (Holland) 26.77; He ren: 100m: Ab van Doorn (Spar taan) 11.6, Bert Paauw (Holland) 11.7, Frans Kroone (Holland) 115; ZANDVOORT In een wedstrijd voor de Koninkrijksspelen heeft de vertegenwoordigende voetbalploeg van Nederland dinsdagavond in Zandvoort met 7—3 (rust 1—1) ge wonnen van de Nederlandse Antillen. Het score-verloop: Plasman 1—0, Sintiago 1—1, De Korte 2—1, Janzen 2—2, Kok 3—2, Nijssen 4—2, Blije 5—2, Wisman 6—2, Alberto 6—3, Nijs sen 73. Scheidsrechter was dé Su rinamer G. Kranenburg. Er waren duizend toeschouwers. De Surinaamse Judoploeg won in De Bilt met 3—2 van de Nederlandse Antillen. De Surinaamse basketbalploeg zege vierde, eveneens in De Bilt, met 105- 54 over de Antillen. ZEILEN Gisteren zijn onder heel wat betere omstandigheden dan een dag tevoren op het IJsselmeer voor Enkhuizen de tweede en derde wed strijd gezeild van 't Europees kam pioenschap in de flying juniorklasse. Na de drie races heeft Rob Huisman de leiding in het klassement. 800m: Arte van Tol (Bataven) 159.4. Hans Langeveld (Spartaan) 2.004, Jan van Zeil (Bataven) 2.01.4; kogel: Harry Frauenfelder (Holland) 1159; polshoog: Theo Brusche (Bafcaven) 3.40, Hans van Noort (Holland) 3.20, Bert Paauw (Holland) 320; 3000m: Arie van Tol (Bataven) 9.20.0, Ge rard v. d. Ham (Holland) 9.30.7, Jan Hendriks (Bataven) 9.332, Nico Vol- ker (Holland) 955.5; Jongens: 800B: Paul Grimbergen (Spartaan) 2.095, Koen Gijsbers (Bataven) 2.10.4, Kees van Beelen (AVL) 2.11.0; Meisjes: 100B: Jcske Boom (Holland) 135; kogel B: Jacqueline Koolstra (AAV '36) 10.13, Cunie de Nie (Spartaan) 8.73. Rotterdam Hoewel niet direct verontwaardigd, is men toch bij het bestuur van het Rotterdamse CHIO wel een tikje teleurgesteld over de houding van de Duitse hippische bond. Rotterdam namelijk verzette de datum van haar CHIO ten be hoeve van het concours hippique in Aken, omdat Aken in verband met het wereldkampioenschap voetbal niet op de gebruikelijke tijd in juni werd gehouden. Maar nu heeft de Duitse bond het nationaal kam pioenschap vastgesteld op 24 en 25 augustus, tegelijk dus met Rotter dam. En dat betekent dan weer, dat met name de huidige wereldkampioen Hartwig Steenken daar moet star ten en niet naar Rotterdan kan ko men. Steenken zelf zou liever zijn rivalen -^an Hickstead nog een keer ontmoeten dan te strijden voor de Duitse titel. „Als ik wereldkampioen ben, dan is voor mij de Duitse titel niet zo belangrik meer", aldus heeft Steenk-m verklaard. De D.ütse bond redeneerde echter anders en daarom zal de wereldkam pioen niet meedoen aan het CHIO in het Kralingse bos. En dat vinden de organisatoren natuurlijk Jammer, want zo'n wereldkampioen geeft ui teraard cachet aan 'n concours hip pique. Niet dat er nu geen groten in Rotterdam in de ring zullen ver-, schijnen. Al win Schockemölle en Hans Günther Winkler kregen na melijk wel toestemming om in Rot-, terdam te verschijnen en dat zijn nog altijd twee ruiters van wereld klasse. En dan verder de Oostenrij ker Simon, de Engelsen Smith en Broome en de wereldkampioene bij de dames, de Frangaise Janou Tis- sot. Zij )s overigens de laatste kam pioene bij de dames, want vanaf volgend Jaar zullen dames en heren strijden om één wereldtitel. Den Bosch Heel wat mensen staan alleen in het leven. Maar er zijn maar weinig mensen, die de samenleving zo nadrukkelijk uitstoot als degenen, die met justitie in aanraking zijn geweest. Dikwijls ervaart de naaste familie het als een schande, haar aan gedaan. Zij, die zich vrienden noemden keren zich af. Collega's doen schichtig of negeren hun ex-medewerker. Sommigen zeggen: k,HiJ heeft pech gehad", maar zelfs in dat geval is de animo om contact met hem te onderhouden verdwe- Alle betrokkenen zijn er steevast hvan overtuigd dat him zoiets niet zou gebeuren. Het merkwaardige is dat er heel wat meer misdrijven worden ge pleegd, dan ontdekt. Voor mannen is de kans om gepakt te worden 3,6 op de duizend delicten. Voor vrouwen 3 op de duizend delicten. Bij die niet gepakten moeten toch heel wat mensen zitten die als RIJSWIJK Volgens voorlopige cijfers is de winstontwikkeling bij de NV Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij Meneba in de eerste 24 we ken van dit Jaar, tegen de verwach tingen in teleurstellend geweest. De winst is gedaald tot omstreeks 30 pet. van het vergelijkbare cijfer van 1973. De omzet steeg in vergelijking met dezelfde periode in 1973 met 90 pet. De verdere ontwikkeling in het tweede halfjaar is moeilijk te voor spellen, maar zal niet veel afwijken van die in het eerste halfjaar, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Aan r*e resultatenrekening is 54 pet. van de voorziening voor prijs- risico's toegevoegd overeenkomstig de daarvoor gestelde richtlijnen. De sterke omzetgroei is vooral toe te schrijve aan de consolidatie van in 1973—74 overgenomen ondernemin gen, onder meer Koudijs. Hoofdoorzaken van de tegenvallen de winstontwikkeling zijn: de op nieuw 'iterk bij de kostenontwikke ling achtergebleven brooddivisie een aanzienlijk verlies leed; de negatieve uitkomsten van de dierprodukten divisie door de felle concurrentie op de braadkuiken- markt; de toegenomen rentelast door de sterk gestegen grondstof fenprij - zen en dp rentevoet. De broodprijzen zijn nog steeds onvoldoende aangepast aan de ge stegen kosten in deze sector. In de dierproduktendivisie geldt datzelfde problematiek voor de braadkuiken- sector. Maar op goede gronden wordt verwacht dat de situatie in beide di visies aaa het eind van dit Jaar dus danig zal zijn dat voor 1975 op een gunstiger resultaat mag worden ge rekend. oer-fatsoenlijke burgers door het leven gaan. In elk geval worden zij door hun medeburgers als zodanig gezien. Dit alleen al maakt het vreemd dat de afwijzing en de uitstoting van iemand wiens delict wel is ontdekt en vervolgd, zo duidelijk is. „Zoiets" kan namelijk kennelijk heel wat meer mensen gebeuren dan we weten. En in dat „weten" zit het hem Juist. We vonden buurman A. altijd z'n geschikte vent: Aardig voor zijn kinderen. Attent voor z'n vrouw en een Juweel van een volkstuin. Dan horen we dat hij er met de kas van zijn werkgever vandoor is. En plotseling is er niets meer aardig aan hem. Was ie wel zo aardig met z'n kinderen? Wat ie wel attent voor z'n vrouw? Is z'n volkstuin echt iets bijzonders? Zo doorgaande zijn we dan geneigd om te zeggen: „Eigenlijk hebben we hem nooit helemaal vertrouwd". Verbaast ons niets dat hij dit heeft gedaan". Wat is dit voor een trekje? Gaan we zo denken omdat de rechter heeft gezegd: „Meneer A. heeft een misdrijf begaan en daarom wordt hij gestraft"? De rechter heeft zijn vonnis namens de samenleving uitgesproken en daarmee zou de kous wat betreft onze vergeldingsdrang of ons rechtvaardigheidsgevoel af moeten zijn. Niets is minder waar. Na het vonnis van de rechter volgt nog eens het vonnis van de samenleving. En dat luidt dikwijls: levenslang. Misschien valt daar iets aan te veranderen". Dit is het verhaal van mevrouw I. M. A. Donker-Rutgers. Zij werkt bij de Samenwerkende Reclasserings Instellingen in Den Bosch. In september zalq er weer een landelijke reclasseringsactie worden gevoerd. Het motto van de actie is: „Sta achter hem, die er alleen voor staat". Want telkens blijkt toch weer dat het grote publiek van reclassering te weinig weet of er en verkeerde voorstelling van heeft. „De hulp, die de reclassering verleent speelt zich min of meer af in het verborgene. Is er iemand, die het aan de grote klok zou willen hangen dat hij met de justitie in aanraking is geweest met alle gevolgen van dien? Is er iemand, die rondbazuint: „Ik heb nu toch zo'n aardige reclasseerder getroffen"! Niemand immers", zegt Donker-Rutgers. Ons land telt 5 grote en 25 kleine reclasseringslns tellingen. Ze zijn verenigd in de Vereniging van Reclasseringsinstellingen in Den Bosch. De ruim 600 maatschappelijke werkers, die bij de reclassering werken, maken samen per Jaar ongeveer 15.000 voorlichtingsrappor ten. Het voorlichtingsrapport dient om de achtergronden, waartegen een misdrijf zich heeft afgespeeld, aan te tonen. Door het tekort aan bewakend per soneel van de gevangenissen wordt dikwijls aan de reclassering gevraagd een gedetineerde bij een sollicitatiebe- zoek te begeleiden. Vanuit het oog punt van hulpverlening stelt de re classering daar prijs op. Toch gebeurt het, vooral de laat ste tijd in toenemende mate, dat de gedetineerde er tijdens het sol- licitatiebezoek vandoor gaat. Derge lijke ontsnappingen deden zich re centelijk voor in Rotterdam, Haarlem, Eindhoven. In deze laatste plaats tot grote woede van de politie. De Samenwerkende Reclasserings instellingen hebben daarom de minis ter van Justitie voorgesteld om dui delijke afspraken te maken als maat schappelijk werkers gedetineerden vergezellen bij sollicitaties. De re classering wil namelijk de rol van de bewaarder beslist niet overnemen. De verantwoordelijkheid voor het al of niet ontvluchten van de gedetineerde ligt dan ook bij het gevangeniswezen, zo meent de reclassering. BRUSSEL (AP) Onderdruk ge zet door de demonstraties van boe ren zullen de ministers van land bouw van de landen van de EG op 3 september te Brussel gaan verga deren, dat ls drie weken eerder dan eerst de bedoeling was geweest. Dit is gisteren te Brussel bekend gemaakt. Met het stijgen der overschotten, het dalen van de inkomsten der boeren en het omhoog schieten van de prijzen die de consumenten moe ten betalen is de EG komen te staan voor een ware crisis in haar ge meenschappelijke landbouwbeleid. Die crisis is rechtstreeks veroor zaakt door de boeren die al Jaren woelig waren in Frankrijk en in België, maar die onlangs ook in Ne derland zeer actief zijn geworden met demonstreren. Wat het publiek be treft, dat alsmaar meer betaalt, dit heeft zich tot nu toe in grote lijnen passief gehouden. En wat de grote overschotten be treft waarvan het in de kranten kennis kan nemen, vraagt men zich alleen maar in verbijstering af hoe zoiets kon ontstaan. Nederland, dat stappen had onder nomen om de raad nog deze maand te doen bijeenkomen, krijgt, wat de datum betreft niet geheel zijn zin. Wel echter wat de agenda be treft. Deze zal drie punten omvat ten: 1. Prysantwikeling, 2. Kos tenontwikkeling. Bij dit punt zullen o-m. de gevolgen van gestegen ener gieprijzen en van de inflatie be handeld worden. 3. Harmonisering van nationale steunmaatregelen. In de week voor de vergadering, omstreeks 29 augustus, zal de Euro pese Commissie, die anders pas op 9 of 10 september had zullen ver gaderen, vervroegd bijeenkomen. In die bijeenkomst van 29 augustus hoopt de commissie een standpunt te bepalen. Italiaanse vakantiegangers moesten zelfs de rijtuigen in klimmen als snél een plaatsje wilden krijgen in de overvolle vakantietreinen, die vanuit het hete Rome vertrokken naar de koele stranden en de hergen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13