1 voor-in-de-week-voordeel „Als jullie naar de Antillen komen nemen jullie je mening al mee Tsjechen dansen in Oegstgeest 5,45 0,69 1,49 0,79 0,69 0,69 1/79 1/69 superslagerij presenteert: W KNALLERS 7,98 4,98 3,98 3,98 3,98 PAGINA 8 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 Antilliaanse mentaliteit ondervond ik in een winkel: „Ik zou graag een koffer willen kopen". De bediende lost een hagelschot papiaments naar een collega, deze komt naderbij en bestudeert me alsof ik een monster uit een voorraad etalagepoppen ben. „Ik zou graag een koffer..." „Aardige tas", zegt hij, kijkend naar m'n schoudertas. „Zeker. Maar ik zou graag. „North Sea Ferries", spelt hij. „Wat is dat?" „Een veerdienst tussen Engeland en Nederland. Maar." „Zijn er veel veerdiensten tussen Nederland en Engeland?" „DAT GAAT WEL. Ik zou..." „U komt uit Nederland?" „Ja, ik wilde..." „Heeft u een politieke overtuiging?" „Jawel. Of nee, eigenlijk. Die koffer..." „Ziet u", hij buigt zich vertrouwelijk naar me toe. „Ik ben gisteren gekozen in het bestuur van de Oranjepartij. Morgenavond hebben we een meeting. Als u komt krijgt u tien procent korting op die koffer. Het was een redelijke koffer. „Nu meer dan ooit zijn we gebaat bij een snelle sociaal-economische opbouw", zei een statenlid. „Louter economische steun leidt tot econo mische druk, er moet een sociale begeleiding zijn. Anders kan men moeilijk weerleggen dat hier geen neo-kolonialisme wordt bedreven. We staan voor kapitale problemen, werkgelegenheid misschien voorop. We zullen een visie moeten ontwikkelen die naar buiten is gericht. En geven Jullie* Hollanders, de laatste Jaren van onze verbintenis eindelijk eens objectieve voorlichting over ons boeiend volk...." Na de beruchte opstand op de 30ste mei '69. zei iemand tegen de Gezaghebber van Curacao: „wat een toestand, heé?" De Gezaghebber: „Als het kalf verdronken is, is de koe bedroefd". OPERA VAN ROME BEZET ROME (DPA) Het perso neel van de Opera van Rome heeft zaterdag het operagebouw bezet en een koffiekamer tot zijn hoofdkwartier gemaakt. Het eist uitbetaling van het salaris van Juli en waarborgen dat geen achterstalligheid bij de salaris uitkering meer optreedt. Verder wil het personeel her vorming van het operawezen en het weer op niveau brengen van het gebodene in de Opera van Rome. Voetbal Dynamo Kiev is za terdag in Moskou winnaar geworden van het toernooi om de Russische voetbalbeker. In de finale werd na verlenging de kampioen van vorig Jaar, Zarja Worosjilovgrad versla gen met 3—0. WAT IS EEN ANTILLIAAN Nog steeds is onze mening over "de Antilliaan" voorna melijk gebaseerd op waarne mingen van de in Nederland verblijvende Antilliaan (die trouwens nog vaak wordt ge kwalificeerd als "Surinamer") Dit spruit ten dele voort uit een nog steeds gebrekkige voorlich ting over de desbetreffende lan den. De nadruk wordt vooral gelegd op de economische en politieke situatie. Aan het iden tificeren van een zo verschei den volk als het Antilliaanse wordt slechts zelden toegekomen. Hun mentaliteit wordt veelal verkeerd uitgelegd. Dit artikel bedoelt niet meer dan een schets te zijn van de Antilliaan vlak voor de overgangsjaren naar onafhankelijkheid. Geen hoofdrol wieleramateurs in Zwitserland SURSEE De Nederlandse wie leramateurs zijn er in de Ronde om de Grote Prijs Wilhelm Tell, die in Zwitserland plaats vindt, nog niet in geslaagd een hoofdrol te vervul len. In de tweede etappe, gisteren, was Pirard de hoogst geklasseerde met een dertiende positie, gevolgd door Bakker (22) en Tak (24). De ritzege ging naar de Rus Aavo Pik- koes, die de 143,5 kilometer aflegde in 3 uur, 52 minuten en 16 seconden. Door deze triomf heeft hij tevens de eerste plaats in het algemeen klas sement overgenomen van de Belg Mare Steels. Zijn voorsprong op de Deen Joergen Marcussen, die nu tweede in de algemene rangschik king staat, bedraagt drie seconden. Jan Bakker was in de eerste etap pe, een tijdrit over 18,5 km, de bes te Nederlander met een 16e plaats. Brons (2x) voor Nederlandse kunstzwemsters AMSTERDAM In Amsterdam (Sloterparkbad) zijn zaterdag de Europese kampioenschappen kunst- zwemmen besloten met de wedstrij den voor duetten en groepen. Neder land eindigde in beide gevallen als derde. De uitslagen zijn: Duetten: l. Engeland 89.050 punten; 2 West- Duitsland 82.415; 3. Nederland (An- gelika Honsbeek en Helma Gluvers) 78.010; 4. Frankrijk 73.765 5 Zwe den 72.960. Groepen: 1. Engeland 88.490 punten; 2 West- Duitsland 85.293; 3. Nederland 78.859 4. Zwitserland 73.232; 5 Zwe den 72.376. Zeilen De Spanjaard Anto nio Gorostegvi is gisteren op de baai van Napels wereldkampioen zeilen in de 470-klasse geworden. Samen met zijn bemanningslid Manuel Albalat verzamelde hij 39.7 punten. De beste Nederlander was van Werk hoven, die negentiende werd. Volle- bregt eindigde als 36ste en van Pa- gee werd 39ste. Voetbal CSKA Sofia heeft za terdag in Sofia de Bulgaarse voeo- balbeker gewonnen. Stadgenoot Levski/Spartak werd na verlenging verslagen met 2—1. De 30.000 toe schouwers zagen Marasjilev en Kolev scoren voor de nieuwe bekerwinnaar. Volleybal De Nederlandse he- ren-volleybalploeg heeft zaterdag avond in Beverwijk met 0—3 verlo ren van de Verenigde Staten. De set standen waren 7—15, 15—17 en 13— 15. Ook gisteren in Harderwijk ver loren de Nederlanders van de Ver enigde Staten: 3-0. De setstanden waren nu 15—12,15—7 en 15—1. Zwemmen Nederlandse zwem sters en zwemmers zijn gisteren suc cesvol geweest bij de zwemtocht van Damme naar Brugge. Mike van de Vijver van de Bredase vereniging Surae won de 4500 meter vrije slag in één uur en 13 seconden, voor Ton Brouser van PSV Eindhoven. Bij de dames zegevierde Diane Ede- lijn van VZC Vlaardingen in 1.02.56. De 4500 meter schoolslag was voor Giny Kok van NJard '59 uit Haar lem in 1.18-53. In de lange kolk bij Olst zijn gis teren nationale langebaanwedstrij- den gehouden. Bij de dames ging de overwinning op de 3 km. vrije slag naar Rijna van der Helst (Zian/Vit) 40.56.9. De 3 km. schoolslag werd ge wonnen door: 1. Tineke Sleting ZPA Almelo) 53.13.04. Bij de heren zege vierde op de 3 km vrije slag: André in t Veld (ZPA Almelo) 37.57.0, ter wijl de schoolslag voor Viotor Nihot (Zian Vit) 52.47.04 was. Voetbal Ipswich Town, tegen stander van FC Twente in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA Cup, heeft zaterdag in Portsmouth een oefenwedstrijd tegen de club met die naam gewonnen met 20. OEGSTGEEST Op 14 augustus a s. om 14.30 uur zal een Tsjechische kindergroep een voorstelling verzor gen voor alle bejaarden en de vrij willigsters van het dienstverlenings centrum in Oegstgeest. De volksdansgroep „Rozmarynek" werd in 1967 in Ratiskovice opge richt. De leden van „Rozmarynek" zijn allen scholier op de de 9 jarige basisschool van Ratiskovice. Na het beëindigen van de studie verlaten zij automatisch de groep, zodat er ieder studiejaar een groot verloop is. De muzikale begeleiding van de groep wordt verzorgd door een tiental leer krachten. De groep „Rozmarynek" treedt veel op bij culturele manifes taties in heel Tsjecho-Slowakije en ook voor radio en t.v. vooral omdat de groep dans en zang in de oor spronkelijke vorm naar voren brengt. Op het bekende festival in Hodonin bereikte Rozmarynek dit Jaar een eervolle derde plaats. De groep brengt naast een aantal dan sen uit Bohemen voornamelijk dan sen uit Moravië. Wegpiraat valt echtpaar aan HANNOVER Een Nederlands echtpaar heeft gisteren in Zeven in de Westduitse deelstaat Neder-Sak- sen een ware nachtmerrie beleefd. De 60-Jarige Nederlander en zijn 54-Jarige echtgenote liepen aan de linkerkant van de weg toen zij door een Duitse automobilist werden aan gereden. De wegpiraat keerde zijn auto en reed opnieuw met grote snelheid op de vakantiegangers in. Dit herhaalde zich nog enige malen. Toen de Duitser voor de vierde maal op het echtpaar afraasde, wist de man zijn met een bekkenbreuk zwaargewonde vrouw in een greppel langs de weg te trekken. De Duitser stopte en bood aan de vrouw naar een ziekenhuis te bren gen. Plotseling haalde hij echter een lange schroevendraaier tevoorschijn en stak als een gek op de licht ge wonde Nederlander in. Deze liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd op en raakte buiten be wustzijn. Enke-e uren later arresteerde de politie de dader. Het was een 20- Jarige »rbeider uit Zeven. Hij gaf geen verklaring voor zijn bruut op treden. RENOIR ZOEK DETROIT, VS (AP) De Ame rikaanse douanerecherche zoekt sa men met de politie naar een voor 150.000 dollar verzekerde Renoir die verdwenen is op de luchtroute Lon- den-Detroit-Minneapolis. Het doek, „Dame met gebloemde hoed", is van Pierre Auguste Re noir, rie grote impressionist. Het is eigendom van de advocaat Samuel Maslon uit Minneapolis die het naar Londen had verstuurd met het doel het te laten veilen. De verkoop ging echter niet door en het doek werd naar de eigenaar teruggestuurd. Bij een douanecontro le tijdens de overlading op de lucht haven van Detroit bleek de pakkist leeg te zijn. Op de vraag waar en hoe het kost bare schilderij kan zijn zoekgeraakt kon niemand iets met zekerheid zeggen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De 20-Jarige mejuffrouw M. Koe man is zaterdagmiddag omstreeks 4 uur in haar woonplaats verongelukt. Het meisje stak zonder acht te slaan op het verkeer met haar brom fiets de weg over en werd daarbij door een auto, bestuurd door een inwoner van Koudekerk, gegrepen. Het slachtoffer werd met een ern stige schedelbasisfractuur naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht waar zij zondagmiddag aan haar verwondingen is bezweken. Op een van die gebruikelijke zwoe le avonden in Willemstad, ten huize van de welgevulde politicus S. W. Ri- gaud (Democratische Partij), liet de bekende Antilliaanse schrijver Boeli van Leeuwen terwijl de prachtpils nog werd ingeschonken al artillerie vuur losbranden: Dan komen er hier verslaggevers en tv-makers, die vooral op de sen satie en de gimmick uit lijken te zijn. Het gaat niet om afgewogen infor matie. De Antillen liggen ver van huis en niemand kan Je wat maken als Je terug bent. Feiten worden ver draaid. mensen verkeerde woorden in de mond gelegd en vooral: land, volk en politiek worden niet beoordeeld na de situatie, maar gezien volgens de mening, die men zich in Holland al had gevormd. Waarom al die ver draaiingen en onjuiste interpreta ties?" Boeli van Leeuwen zei dit niet vo rige week of maand, maar enkele Jaren geleden. Inmiddels zijn er meer verslaggevers en tv-ploegen in de Antillen neergestreken, hebben zich de lokale zwemgelegenheden goed la ten smaken en voorlichting bedreven. Steeds weer blijkt de enorme af stand in gedachtensfeer, die tussen vragensteller en be antwoorder be staat. In wezen staan we voor een raadsel. Vanuit Nederland nemen we de op vatting „ze zijn wat kinderlijk, maar 6lim" mee. Dat werkt zeker geen ge lijkwaardigheid in de hand. De arts Christiaan J. H. Engels uit Willemstad zag de verhouding tussen de Antillen en Nederland al dus: „Het is als een glas, dat aan één kant doorzichtig is. Holland kijkt en ziet niks, de Antillen kijken en zien Holland glashelder, maar met weinig perspectief.En hij zei: „Curasao is een eiland waar de behoeftes de principes scheppen. Als er hervormd moet worden, dan bij het kind begin nen, in aanraking brengen met za ken waar het in de praktijk wat aan heeft". „Live the Queen" De veranda van een huis op het stille, in-tropische pleintje van Oran jestad. een weidse benaming voor de hoofdplaats van het met ruïnes doorkruimelde eiland draagt een in slordige letters gekalkt opschrift: „Long live the Queen". Want nog al tijd ligt hier' Nederland dichter bij die zes nietige stippen in de Carribean dan omgekeerd. Nederland geldt nog steeds als een machtig land in het noorden waar alles vandaan zou moe ten komen maar waarvandaan zel den iets komt. Nederland met mach tig bruisende rivieren als de Dinkel en de Regge: vruchten van een doel treffend leerplan. Een Antilliaanse zegswijze: „In Amsterdam, daar woont God; En zijn Zoon werd in een zijstraat Hoe en wat is de Antilliaan? Met ci °rs kom Je er niet uit. Alleen al C -acap. in ieder geval de bakermat van alle cultuuruitingen, telt 79 na tionaliteiten en meer dan veertig ras sen op een bevolking van 134.000 zie len Opgave: kweek uit dit gegeven nu en vooral straks, bij onafhankelijk heid. één volk met een eigen identi teit. Hoe? Het verheffen van de ne groïde bevolking door burgerschaps zin. zelfbewustzijn, zelfkennis, trots, eigenwaarde te leren. Een beetje lastig met al die plassen water tussen die gebiedje* Politiek Het politieke leven wordt groten deels beheerst door „klein" denken, soms noodgedwongen. Curacao is maar een klein eiland en daarom leeft men er als in een web en de mede-vliegen zijn tegelijk spinnen... Iedereen ent elkaar met alle vooroordelen van dien en als politicus, die moet steunen op enkele honderden stemmen inplaats van tienduizenden, is dit voelbaar. Er zijn weinig manoeuvreermoge lijkheden en de visie reikt nauwelijks over de kale heuvels. Een stem is een stem en „het figuur" de inzet. Zo werd eens een bode op een ministerie ontslagen, omdat zijn activiteiten vooral op het bezoeken van tapperijen waren gericht. Maar niemand durfde door politieke belangen de beslissende handteke ning te plaatsen. De bode werd gehandhaafd. Willemstad mag dan Hollandse geveltjes hebben en Hollandse straatnamen en prachtpils, Neder land lag toch te ver weg om achter al die geveltjes te kunnen doordrin gen. Volgens een natuurlijk proces verzuidamerikaniseert men in steeds sneller tempo, aangevuld met een spoedcursus dollarritus. Boeli van Leeuwen: ,Ze willen hier alles van iedereen weten en dat doen ze dan ook. Dat kan pijnlijk zijn. Men wil overigens weten dat iemand iets doet. Niet waarom". „Het geeft niet als iemand overspel pleegt. Maar men wil wel weten met wie". Discriminatie Op het dorre platteland van Cura?ao staat de bevolking met één been in de nieuwe tijd, maar of de bodem houdt moet nog worden onderzocht. De Jongeren zweven met de andere voet al in de lucht. De blanke van vandaag krijgt nog steeds de slaventijd naar het bezwete hoofd geslingerd. Discriminatie op grond van kleur? Bestaat nog steeds, alle Antillen-el- landen door, culminerend op Cura- cao. Een lichtere kleur is voor velen ook ontwikkelden, een diploma van een hogere sociale status. De Curacaose samenleving van de negentiende eeuw geeft de sleutel tot dit verschijnsel. Veroordelen? Het moet worden weggeschept, laagje voor laagje. Dat kan ALLENTOW/PENNSYLVENIA (AP) De actrice Liza Minelli heeft vrijdag de geruchten dat zij van plan is om in september in het huwelijk te treden met de producer Jack Haley toegegeven. Liza, die momenteel in Allen town optreedt, weigerde echter om details over haar huwelijk te verstrekken. Pas twee weken geleden is de schei ding tussen de 28-Jarige Liza en de Australische zanger-componist Peter Allan definitief geworden. De 41-Jarige Haley is de produ cer van de film „That's entertain ment". wederom door het kweken van zelfbewustzijn. Voor de Nederlander allang loze woorden. Voor de Antilliaan een ideaal. Wanneer is een kind blank? Na acht vermengingen, te beginnen met die tussen een blanke en een negerin (waaruit een mulat voort vloeit) kan een blanke met een zogenaamde liplap paren (die uit een blanke en een liestiche voortkomt) en dat kind wordt als volwaardig blank beschouwd. Ge slachtsgemeenschap van gehuwde of ongehuwde vrouwen met „hogerge plaatste" kleuren behoort niet tot de uitzonderingen. Het kind wordt immers blanker? Maar als een Antilliaan met een Nederlands meisje trouwt en haar in zijn Curacaose familie introdu ceert. dan kan het voorkomen dat de familie zich van hem afkeert. Het gaait dan niet om die vrouw, maar om hem. Hij is zijn familie qus mentaliteit ontgroeid, hij is „te blank" geworden. Hij denkt niet Antilliaans meer, wordt er geklaagd. Het voorgaande is overigens geen algemeenheid. Algemener is het probleem van de maatschappelijke aanpassing (geldt ook voor Surina- mers), die meestal neerkomt op een of meer stappen terug doen. Wellicht een kapstok voor de DAMES GRIJP DE WINST! BONTMANTELS De grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland geeft alléén de maand augustus 20% zomerprijzen-korting Duizenden korte en lange bontmantels, bonthoeden en colliers m. 3 Jr. waarborgga- rantie Nu nog eerste keus uit volledige collectie 1974. Nu kopen en in de winter betalen, gratis bewaren. Des- ge w. zeer soepele credietser- vice. De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam-C., tel. 010 117117. Bij koop reisgeld v. 2 personen door geheel Neder land (ook benzine) terug, dus gratis reizen. Vrijdag avond tot 9 uur geopend. Gemeente Leiden Agenda voor de open bare vergadering van de commissie voor de maatschappelijke aan gelegenheden en de ge zondheidszorg op dins dag 13 augustus a.s. om 16.30 uur in kamer 204 van het stadhuis. Nota Inzake uitnemen bij Endegeest van aan de Stichting Centrum 45 in erfpacht uitgege ven grond. Pre-advies nota Bejaar denbeleid 1973. HEEL LEIDEN EN OMGEVING PROFITEERT ER NAAR HARTELUST VAN i 4" 2 zakken Koffer Puikbeste KLEIAARD APPELEN 1.19 Bloemenaarde SUNIL 5 kilo potgrond van 1,30 voor van f 7,95 voor HOLLANDSE SPERCIEBONEN 0,98 Literblik Pak Koffiekoeken HEEL KILO MALSE SNIJBONEN TUINBONEN 500 gram 0,79 fijn Hero, van f 2,10 voor Hellema, van f 0,95 voor Rode EXPORT-TOMATEN kilo 0,79 Grote fles Literfles Hagelwitte BLOEMKOOL 0,98 jus d'orange van f 0,95 voor CHOCOFRIS van f 0,95 voor Sappige HANDPEREN kilo 0.75 250 gram Almadc koffie Grote fles FIJNE HANDAPPELEN \Vt kilo 0,98 gemalen vakuum van f 2,45 voor Duyvis salafa van f 2,09 voor 2 kroppen sla grote kas- komkommer, samen 0,69 1 kilo MALSE BIEFLAPPEN paard deze aanbiedingen gelden alleen dinsdag en woensdag Nettorama discount Haarlemmerweg 4l* 1 kilo echte BIEFSTUK TARTAAR paard 1 kilo magere SPEKLAPPEN 1 kilo heerlijke gekruide SAUCIJZEN 1 kilo GEHAKT rund- en varkens

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 8