Portugal vraagt VN erkenning Guinee-Bissau Ford zoekt vice-president Meeste Amerikanen tegen proces-Nixon Nederland erkent ex-kolonie Turkse gevangenen °P Cyprus vrij MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 NEW YORK (AFP) De meeste Amerikanen zouden te gen een gerechtelijke vervolging van ex-president Nixon zijn. Dit blijkt uit een opiniepeiling die het Amerikaanse weekblad „New- week" door het Gallup-instituut onder 550 Amerikanen heeft la ten verrichten. Van de ondervraagden sprak 55 procent zich uit tegen vervolging, terwijl 37 procent er een voorstan der van bleek te zijn. 56 procent dacht niet dat de tegenstanders van Nixon diens aandeel in het Watergate-schandaal hebben overdreven, 33 procent dacht van wel. Op de vraag of Nixon er ver standig aan heeft gedacht af te treden antwoordde 71 procent met „ja" en 13 procent vond dat de ex-president had moeten blijven. Time schrijft ook dat de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken Henry Kissinger heeft geholpen Nixon over te halen als president af te treden. Volgens Time had Nixon Kissinger vorige week woensdag herhaaldelijk op gebeld en hem tenslotte naar het Witte Huis laten komen middernachtelijk gesprek. Tijdens dit lange en emotionele onderhoud, zou Nixon de minis ter van Buitenlandse Zaken heb ben gezegd dat hij de dag daar op zou aftreden, omdat hij inzag dat zijn steun zowel in 't Congres als bij het publiek wegsmolt. Bij deze gesprekken zou Kissin ger Nixon ofwel subtiel dan wel openlik hebben aangemoedigd maar af te treden, aldus het tijd schrift en tijdens het dramatische gesprek van woensdagnacht, had Nixon over zijn gezin en andere zaken gepraat en Kissinger ge vraagd of hij de geschiedenis in zou gaan als een man die de we reld vrede heeft gebracht. Henry Kissinger verzekerde hem dat dit ongetwijfeld zo zal zijn. De democratische conventie in Oregon heeft er op aangedron gen dat ex-president Nixon in de Amerikaanse Senaat en voor de rechter zal worden berecht. Gedelegeerden naar de partij- conventie in de staat stemden met 82 tegen 35 voor een resolu tie waarin er bij het Huis van Afgevaardigden op werd aange drongen de Senaat snel een wets ontwerp voor impeachment te zenden. Vervolgens verklaarden de ge delegeerden met overweldigende meerderheid dat Nixon voor de rechter zou moeten verschijnen. In de resolutie stond dat Nixon de rechtsgang had belemmerd en herhaaldelijk het Amerikaanse volk heeft voorgelogen. Verklaard werd dat men niet moet toestaan dat een grondwet telijke procedure door aftreden word omzeild. Stroef vredesoverleg GENEVE (Reuter/UPI) Minister van Buitenlandse Zaken Mavros van Griekenland heeft in Genève meegedeeld, dat de Grieks-Cyprische autoriteiten vandaag zullen beginnen de Turks-Cyprische en de Turkse gevangenen vrij te laten, Hij zei te hopen dat zijn Turkse collega Gunes in antwoord op dit „eenzijdige gebaar van goede wil" zich bereid zal verklaren de Griekse en Grieks-Cyprische gevangenen los te laten. Mavros zei dat de vrijlating zal gebeuren onder toezicht vj ternationale comité van Kruis. De woordvoerder van Griekse afvaardiging in Genève Na ongeveer een uur braken de het in- drie ministers hun besprekingen af het Rode en gingen in een Geneefs restau- van de rant dineren. Men wilde om veilig heidsredenen niet zeggen in welk Griekse Cyprioten vasthoudt in een foontjes kondigde een man met een kamp bij Adana op het Turkse vaste- Iers accent aan dat de Britse mi- land. De kwestie evenals het vraagstuk nister Genève niet levend de krijgsgevangenen laten. roordvoerder van de confe- ontruiming van Turkse enclaves door rentie heeft gisteravond meegedeeld be- dat nog niet bekend is of de be sprekingen vandaag zullen worden voortgezet. De drie ministers Portugese regering". In de boosohap die Veiga Simao namens minister van Buitenlandse zaken Mario Soares bij de Veilig heidsraad van de VN zal indienen LISSABON (AP, ANP) De Portugese regering heeft KaapvercHsche eilanden - en de gisteren bekend gemaakt dait zij de Verenigde Naties zal verzoeken Guinee-Bissau te erkennen en alls lid vam de vol kerenorganisatie toe te laten. Met dit besluit ligt de weg maar de onafhankelijkheid voor de Westafrikaanse kolonie wordt "Portugais wil uitgedrukt de wettige erkenning van de repu- dermitier open. bliek Guinee-Bissau op een zeer na- v w r» i i -7i lil i i biJ tijdstip te formaliseren". Het mumsterie van buitenlandse Zaken deelde mee dat de De bekendmaking vervolgde, "met Portugese VN-ambassadeur Jose Veiga Simao vandaag: een boodschap van die strekking zaïl indienen bij de Veiligheids raad. In verklaring van het ministerie werd echter niets ge- zegd over een statusverandering van de Kaapverdische ei landen, voor de kust van Guinee-Bissau. De Nederlandse regering heeft be- afhankelijkheid afgekondigd. Eind sloten de voormalige Portugese ko lonie Guinee-Bissau te erkennen, als onafhankelijke staat. Dit is gebeurd na intensief overleg, deze week, met de Skandinavische landen en met de Portugese regering. Minister-president Den Uyl heeft dit zaterdagmiddag desgevraagd meegedeeld in het VARA-radiopro- gramma Dingen van de Dag. Nederland zal zo spoedig mogelijk bericht sturen aan de onafhankelij ke regering van Guinee-Bissau, zei hv verder. Over het tijdstip van de erkenning en de "modaliteiten" daarvan vindt momenteel afrondend overleg plaats met andere EG-lan- den. Op een vraag over het preciese Buitenlandse Zaken Soares: SM™ srzz Portugese regering heeft de minister Buitenlandse Zaken bij de ge- vrlendsdhappelijke lan den een verzoek ingediend de repu bliek Guinee-Bissau met onmiddel lijke ingang te erkennen en de toe lating van dit derde Portugees-tali ge land tot de Verenigde Naties te vergemakkelijken. In de bekendmaking werd gezegd dat de boodschap aan de Verenigde Naties direct is voortgevloeid uit de op 27 Juli door president Antonio de Spinola gehouden rede en een ver klaring die een week geleden in Lis sabon aan secretaris-genearal Kurt Waldheim is overhandigd. Autobotsing Bij Gerede op 120 km ten westen van Ankara in Tur kije zijn zondagochtend 22 mensen om het leven gekomen en 42 gewond bij een botsing tussen twee autobus sen. De bussen ondier hielden voor twee maatschappijen diensten tussen Istariboel en Ankara. Grieks-Cyprische troepen langrijke hinderpaal voor vorderin gen op de vredesconferentie in Genè ve. Volgens minister Mavros zou de den hierover tijdens hun diner ontruiming van de enclaves nog be- beslissing nemen, ginnen. Als deze twee punten zijn gere geld blijft alleen nog het moeilijk constitutionele vraagstuk over. Ten aanzien van dit probleem lopen de opvattingen sterk uiteen. Terwijl Griekenland de handhaving wenst van een onafhankelijk, soeverein en verenigd Cyprus up basis van de grondwet van 1960, willen de Turken een federatieve staat. waarin de Grieks-Cyprioten en de Turks- Cyprioten afzonderlijke autonome besturen krijgen. De tweede fase van de vredescon ferentie over Cyprus waarmee don derdag in het hoofdkwartier der Ver enigde Naties in Genève een begin De 23-jarige Japanse parachutist Nobutaka Yoshinoya op weg naar de dood (stip iets onder midden van foto) toen tijdens een show voor 20.000 mensen zijn parachute weigerde. Volgens de politie raakte zijn parachute die van een andere springerwaarna het scherm niet meer open wilde gaan. Al zeker 2500 doden Voedseltekorten na overstroming in Bangladesj DACCA CAP/AFP) Tenminste dertig miljoen mensen hebben nu grote schade ondervonden van de grootscheepse overstromingen die bij na twee maanden geleden een groot deel van Bangladesj onder water is gemaakt, is gisteren niet erg vlot hebben gezet, oe». schatting werd verlopen. zaterdag gepubliceerd door de minis- De Britse. Griekse en Turkse mi- ter VOOr Wederopbouw, Abdoel Mo- nisters van Buitenlandse Zaken min. en Turan Gunes zouden 's morgens Het officiële dodental is tot nu toe om half elf bijeenkomen. Op ver- 2500 maar van officieuze zijde is ge- uur, maar ook toen ging het niet helft van de dertig miljoen door. die door de ramp zijn getroffen zijn kinderen die nu bovendien als ge- Eerst om kwart over zeven, nadat volg van voedseltekorten gevaar lo- Gunes eerst afzonderlijk had gespro- pen. ken met Mavros en daarna met Gal- in de overstromingsgebieden wordt vankelijk ook de Cyprische president in nood verkerende bevolkingsgioe- en leider van de Grieks-Cyprioten, pen te sturen. Er wordt vooral ge- wezig zijn, maar bijeen kwamen, v prioten er niet bij. de andere Europese landen i trekken". Guinee-Bissau, het voormalige ge- regering h^'^toüw"heeft'gehad bied Portugees-Guinee. heeft in sep- tkfaigefopen week". Drs. Den Uyl zei, dat de Nederland- eerder in uren rekenen dan in da gen. De kogel ls door de kerk mag wel zeggen, dat de Nederlandse vorig jaar eenzijdig zijn arii_ Juli van dit Jaar hadden ruim 80 lan- - Riccp,, no den Guinee-Bissau reeds erkend. Het N in Portugal wilde ÏÜSÏ voorafmet 2 S dg~£ WASHINGTON (AFP/Reutery Prins Rainier van Mo naco opende gisteravond met zijn dochter Caroline het galabal dat in zijn vorsten dom ten bate van het Rode Kruis werd gegeven. nog geen beslissing over genomen. President Ford heeft de leiders In de Portugese bekendmaking van de Republikeinen en de De- gisteren werd gezegd dat de afhankelijkheid aal worden, vastge legd "in de Afrikaanse partij voor de onaf hankelijkheid van Guinee-Bissau moe raten in het Congres, de Re- ^rt™p£ST- P«M*einse gouverneurs en aan zijn vrienden en adviseurs ge vraagd, hem voor woensdag in een gezegelde envelop aan hem persoonlijk geadresseerd de na men op te geven van drie perso nen die naar hun mening ge schikt zouden zijn voor het vice- presidentschap. Volgens woord voerder Gerald Terhorst zal de president alleen beslissen wie hij bij het Congres zal voordragen. Zaterdagochtend, hield Ford zijn eer ste kabinetvergadering. Hij verzocht de ministers op hun post te blijven, zeggend dat hij geloofde in continuï teit en stabiliteit. Namens de minis ters verklaarde Kissinger: „Wij wil len graag uitdrukking geven aan on ze onverflauwde steun en trouw". La ter had Ford een gesprek met de le den van de nationale veiligheidsraad In het weekeinde zou de nieuwe pre sident de rede voorbereiden die hij vanavond zal uitspreken op een bij eenkomst van de leden van de Se naat en het Huis van Afgevaardig den. Deze toespraak begint om 2 uur in de nacht van maandag op dinsriwg onze tijd. Intussen heeft Moskou positief ge reageerd op de verzekering van de nieuwe president dat de Amerikaan se politiek gericht blijft op ontspan ning en vrede. In een discussie voor de Russische televisie tussen de hoofdredacteur van t officiële pers bureau Tas, Leonid Zamjatin, i toen de ministers In zeventien districten verbetert de aren de beide Cy- toestand nu geleidelijk maar in de drie districten Dacca, Faridpoer en Comilla verslechtert de situatie nog. Met uitzondering van een paar wij ken staat de hoofdstad Dacca nu ook helemaal onder water. Het trein verkeer tussen Dacca en de anders delen van het land ligt helemaal stiL Door het stijgende water wordt het reddingswerk met de dag moeilijker. Er zijn slechts zeer weinig streken waar het water nog niet is doorge drongen,. De aangerichte schade wordt voorlopig geschat op meer dan 10 miljard gulden. over Russische plannen tot ontspan- ning na de beëdiging van de nieuw» Amerikaanse president. Het blad merkte op dat de machts- vooraanstaande politieke commenta- wisseling in Washington dan wel eer tor Valeria Zorin werd gesteld, dat Amerikaanse „binnenlandse aangele- speeld. de Russische communistische partij genheid" is, maar dat het buitenland Brandstichting Het huis waar ex-president Nixons echtgenote Pa tricia haar jeugd heeft doorgebracht is Cerritos in Californië is zondag in brand gestoken, zo heeft de orand- weer meegedeeld. De schade aan de woning, die door de gemeente op de monumentenlijst was gezet en onbe woond was, bedraagt 1.000 dollar Onverwacht bezoek President Giscard dEstaing heeft zaterdag on verwacht een bezoek gebracht aan twee gevangenissen in Lyon. In ge sprekken met gedetineerden en ge vangenispersoneel probeerde hij zich een oordeel te vormen over de pro blemen diie de laatste tijd hebben ge leid tot talrijke gevangenisopstanden. Een van de grieven van de gevan genen is het lang evoorarrest, ter wijl zij ook vinden dat zü voor het werk dat zij in de werkplaatsen doen, te weinig betaling ontvangen. Vietcong-aanval Vietcong tree- pen hebben zaterdagochtend de luchtmachtbasis Bien Hoa, die 25 ki lometer ten noorden van Saigon ligt, bestookt, aldus is door het militaire opperbevel in Saigon bekendgemaakt. Volgens de militaire woordvoerder werden tien Russische 122 mm ra ketten op de basis afgevuurd. Drie daarvan kwamen echter in dorpen terecht en doodden een drietal bur gers. Oude vondst Amateur-oudheid kundigen en handelaren in antiek hebben tijdens achtdaagse "schatgra- vingen" bij de pijlers van de 2.000 De nieuwe Amerikaanse presi- °ude bru« Trtier- tergate-zaak was zijns Inziens loF„,. - - als een wapen In de strtid tussen de dent Gerald Ford aan het hoofd rulm dmzend Oudromemse munten, twee partijen gebruikt. Zamjatin van de Veiligheidsraad. Links nngenf" sprak niet over de rol die Nixon zelf van hem minister van Buiten- in het Watergate-schandaal heeft ge- landse Zaken Kissinger: rechts f8 661 aneeld- minister van Defensie Schlessin- fS™01 haar koers naar ontspanning niet onverschillig kan blijven „omdat Nixon bracht zijn eerste dag als amb- vasthoudt en het vredesprogram, dat het lot van de wereld in grote mate t«toos burger door in zijn buitenver- afhangt van de Sowjet-Unle en de blUf Verenigde Staten en het proces de internationale ont- de ontspanning". l de vrede. De Prawda liet zich kritisch uit c San Clemente (Californië). David Eisenhower. nabij het Witte Huis De vele nieuwsgierigen slaagden gespen gevonden. De goud namen hun kans waar tij- verlaging van de waterspie- herstelwerk aan de Moezel sluizen. Volgens deskundigen in Trier werden de voorwerpen door Romeinse terwyl haar zuster Julie, gehuwd met schippers in de Moezel gegooid als niet in een glimp van de afgetreden genoten vrijdag met hun ouders i flatgebouw offergave aan de riviergoden. Washington Gouden Ark Prins Bernhard woont. Zü zijn beiden met hun echt- heeft zaterdag aan president Nyerere De Sowjet-Unie heeft gisteren be- „zekere kringen in Amerika" die „de president op te vangen. Het echtpaar gereisd naar San Clemente. loofd de politiek zullen voortzetten Amerikaanse president Gerald Ford de recente te zullen streven naar verdere verbe- ning tussen Oost Nixon blijft onder bescherming s In Washington zijn de meeste des- houd van de wildstand en het leef- bij de ontspan- kinderen de veiligheidsdienst. Terwijl de kundigen van oordeel dat de afge- milieu. Bij het overhandigen van de tering in de Amerikaans-Russische Zamjatin zei dat Nixon had moeten scherming genieten, geldt dit president ook be- treden president waarschijnlijk alle onderscheiding verklaarde de prins betrekkingen. Deze belofte werd gepubliceerd door de Prawda, het dagblad van de Rus sische Communistische Partij, aftreden als gevolg i politieke Democratische dochters meerderheid in het Congres op emoties gebaseerde compagne nog geheime bandopnamen betreffen- dat de Gouden Ark alleen wordt uit- kinderen van een ex-president slechts de het Watergate-schandaal in zijn gereikt aan staatshoofden en geleer- zolang zij minderjarig zijn. Voor de bezit zaïl houden. Het is traditie den die zich onderscheiden hebben op oud-president recht heeft op het gebied Nixon is de bescher- de natuurbescher- de eerste rechtstreekse verklaring de nieuwsmedia tegen hem. De Wa- Edward Cox, woont in New York, verzameld. ming door de veiligheidsdienst dus de persoonlijke documenten die hij ming. Hij noemde president Nyerere afgelopen. Tricia die getrouwd is met gedurende zijn ambtstermijn heeft

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6