Moordenaar van Heleentje en Basje werd ontmaskerd Liefdesdrama in de Bijlmer: twee doden Indringer slaat bejaarde weduwe met bijl neer ...en gisteren Speurtocht van politie leidt naar tijdschriftenbezorger DUITSE TV i RADIOPROGRAMMA Bemanning verlaat supertanker TV morgen) MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 AMSTERDAM Een drama in de Bijlmermeer heeft zater dag twee doden geëist: de 34- jarige PTT-telexlste P. W. van Doornem en de man, die er door de politie sterk van werd ver dacht haar te hebben gedood, de 54-Jarige tekenaar J. M. G. Hij maakte zaterdagmiddag na uren- la<ng door de politie verhoord te zijn, in een cel van het bureau U-tunnel een eind aan zijn le- Tot dan was de tekenaar blij ven ontkennen zijn vriendin om het leven te hebben gebracht. Zijn lezing was dat de Jonge vrouw uit wanhoop, omdat hij de relatie wilde verbreken, van de negende etage van de flat Pris- senstein naar beneden was ge sprongen en daarbij de dood had gevonden. Maar al vrij spoedig nadat de politie in de nacht van vrijdag was gewaarschuwd en aan de voet van de flat het stoffelijk over schot van de vrouw had gevon den, was er aanleiding geweest, om aan de onschuld van de te kenaar te gaan twijfelen. Volgens hoofdinspecteur J. B. Schreur, die mede het onderzoek leidde, deed de man, die de po litie in de flat van zijn vriendin ontving, erg vreemd en gaf gek ke verklaringen. Toen bovendien broeders van de GG en GD met stelligheid beweerden dat de vrouw al geruime tijd dood moest zijn, werd de tekenaar aange houden. De door de politie-arts, dr. J. Zeldenrust gehouden sectie bracht daarna zaterdagmorgen aan het licht, dat de vrouw door wurging om het elven was geko men. De politie nam toen aan, dat de tekenaar zijn vriendin had gedood en vervolgens haar lijk van negenhoog naar beneden had gegooid. Volgens buren was er in de flat van de Jonge vrouw om ongeveer half twee ruzie geweest. Na een kwartier echter was het stil ge worden. Daarna had men voet stappen gehoord tussen de kamer en het balkon. Aangenomen werd door de politie, dat de tekenaar na een worsteling de flat weer op orde had gebracht. Dat er een worsteling moest zijn geweest, bleek bij een nauwgezet onder zoek van zijn handen. Die wa ren opgezwollen en vertoonden miniscule wondjes. Maar ook na deze bezwarende vondsten bleef de tekenaar vast houden aan zijn oorspronkelijke verhaal. Om kwart voor vijf za terdagmiddag, ruim een uur na dat de politie nog met hem had gesproken, werd de man leven loos in zijn cel aangetroffen. Hij had een strik van zijn sokken gemaakt en zichzelf gewurgd. AMSTERDAM De moordzaak-Helene Isaac heeft dit weekeinde een dramatische ontknoping gekregen. De en kele dagen gelegen aangehouden tijdschriftenbezorger G. C. S. (52) bekende niet alleen het tienjarige meisje iin zijn woning in Am sterdam-West te hebben gedood, maar gaf ook toe drie jaar geleden de geruchtmakende moord op de negenjarige Basje Bloemena te hebben gepleegd. De tijdschriftenbezorger is ge trouwd en heeft uit twee huwelijken vier kinderen. Hij was geen onbeken de van de zedenpolitie: tussen 1941 en 1973 kwam hij meer dan eens met de zedenpolitie in aanraking. S. heeft behoord tot de vele hon derden ondervraagden in de zaak Basje Bloemena. Al vrij spoedig na dat vorige week dinsdagochtend het lijkje van Heleentje Isaac bij een sportpark in Amsterdam-Noord werd gevonden, werd hij door de po litie onder de verdachte personen gerangschikt. De man was in de buurt geweest waaruit het meisje ver dwenen was. .Maar", zei gistewnid- dag commissaris W. van der Voort die dagenlang met 20 rechercheurs in de weer is geweest, „hij had eigen lijk te weinig gezien. Dat wekte on ze argwaan". De man werd dinsdag weer heen gezonden. Maar er bleef een sterke verdenking op hem rusten. Donder dagmiddag haalde de Amsterdamse politie hem op van de camping in Epe, waar hij met zijn gezin vakan tie hield. In zijn huis trof de po litie een op een stuk papier gekrab beld tekeningetje aan waarop de stra ten stonden waar Heleentje het laatst gezien was. Het net werd aangetrokken. De tijdschriftenbezorger kwam klem te zitten met zijn verklaringen over het schema van zijn bezorging. Zater dagmiddag. ruim 36 uur na zijn aan houding, ging C. door de knieën. „Ik wil alles opbiechten", zei hij tien. De moordenaar had het meisje ontmoet in de Guido Gezellestraat. Het kind toonde belangstelling voor de tijdschriften die hij in zijn motor- carrier rondventte. „Ik heb er thuis nog veel meer die je mag hebben", zei C. Heleentje had tegengestrib beld en had nog geroepen: .Mijn moeder komt zo thuis". Maar toen C. antwoordde dat hij haar met zijn motorbakfiets vlug heen en weer kon rijden was het meisje achterop gaan zitten voor het ritje naar C.'s wo ning, waar in verband met de va kantie in Epe niemand thuis was. In het huis wurgde C. het kind, waarna hij haar aanrandde. Na zijn daad werkte hij de rest van zijn wijk af. „Om zeven uur", aldus commis saris Van der Voort, „kwam hij weer thuis, at een hapje, werkte zijn ad ministratie bij en deed toen het lijk je van Heleentje in een wasmand. Die droeg hij naar zijn auto". Volgens de commissaris is C. daar na in het wilde weg naar Amster dam-Noord gereden. „Toen hij bij het sportpark Elzenhagen bosjes zag gooide hij daar het lijkje neer". C. reed vervolgens terhg naar de stad, ging bij een familielid op bezoek, dronk er een pilsje en keek naar de televisie. C. biechtte zaterdag inderdaad al les op. Het gruwelijke verhaal over Heleentje stopte niet bij het pilsje bij het familielid dat zo lekker smaakte. De tijdschriftenbezorger vertelde de politie op 4 augustus 1971 op de dag af drie Jaar voor de moord op Heleentje Basje Bloe mena eveneens bij zich thuis te heb ben gedood. Ook op die dag was zijn gezin met vakantie. C. vertelde Basje, die in dezelfde buurt als Heleentje woonde, op de zelfde manier met tijdschriften lok kend te hebben meegenomen naar zijn huis. Na de moord had hij het lijkje van het jongetje in een kleed gewikkeld en het bij Wilnis neerge gooid. Details over dit drama zijn nog niet bekend. „De man heeft gezegd dat hij de moord op Basje zorgvul dig heeft voorbereid", aldus commis saris Van der Voort, „maar wat hij daarmee precies bedoelt weten we nog niet. Op het ogenblik staan de verhoren stil. Maar voor dinsdag zul len we ongetwijfeld meer weten". Dit is de kar van de 52-jarige Amsterdamse tijdschriftenbezorger, waarmee hij de 10-jarige Heleentje Isaac vorige week naar zijn huis bracht, en vervolgens wurgde en aanrandde. Ook in de moord op Basje Bloemena speelde de wagen een centrale rol. MAANDAG 12 AUG 10.00 (K) Journaal. 10.05 (K) Met de Nordschau onderweg. 10.45 (K) Showprogramma 11.25 (K) Reportage. ieportages van buitenlandse korres ponden ten. 16.15 (K) Journaal. 16 20 (K) Wereldmuziekfestival Kerkrade. 17.05 (K) Kinderprogramma. 17.55 18.00 (K) Journ. (Regionale program ma's: NDR: 18.00 (K) Informatief pro gramma. 18.30 (K) Aktuallteiten 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Sport- (K) Vervolg lnforma- (Z/W) Pro- De 24-jarige Turkse mevrouw Fatma Turk-Ertrura uit Schie dam schonk in het Schiedamse Noletziekenhuis het leven aan een drieling. Op de foto de drie kinderen, van boven naar beneden het jongetje Murat, het meisje Ayse en het meisje Hamise in de couveuse. GRO VINGEN In de nacht van zaterdag op zondag heeft een nog onbekende Jongeman in haar wo ning te Groningen de 78-Jarige we duwe R. Bolhuis-Sikkema met een bijl ernstig gewond. De vrouw is op genomen in het Diakonessenhuis. De indringer sloeg haar tweemaal. Daarbij werd haar linker schouder blad verbrijzeld. Haar toestand wordt de omstan digheden in aanmerking genomen nu redelijk genoemd. De vrouw is aan een vrijwel zekere dood ontsnapt doordat zij op het ogenblik dat de mam sloeg zich in de donkere woon kamer Juist bukte om een schoen te pakken. Daarmee wilde mevrouw Bolhuis, die in haar slaap wakker was ge worden door gestommel, de indringer te lijf gaan. De vrouw woont alleen in een eengezinswoning aan de Frie sestraatweg. Toen zij omstreeks twee uur iets hoorde ging zij met haar stok, die zij voor het lopen nodig heeft, naar de woonkamer. Vrijwel op hetzelfde ogenblik dat zij daar binnenkwam, kwam daar ook de in dringer binnen. Door de sloten van twee deuren te forceren had hij zich via de serre toegang tot de woon kamer weten te verschaffen. De vrouw bukte zich onmiddellijk om een schoen te pakken, maar voordat zij dit had kunnen doen begon de in dringer al met de scherpe kant van een korte bijl te hakken. De vrouw gilde, waarop de man verdween. De bijl werd later in de tuin teruggevon den. Roof is vermoedelijk het motief van het binnendringen geweest. Me vrouw Bolhuis zag zelf nog kans de politie te waarschuwen. De dader is nog spoorloos. NEDERLAND I 18.45 t abeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 AVRO's Super King Size Toppop (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Jane Eyre, tv-serie (3) (AVRO) Jane redt op een nacht het leven van Rochester. Me vrouw Fairfax denkt dat Rlchester binnenkort zal trou wen met Blanche Ingram, een Jongedame die hij op een party ontmoet. Dan komt Jane tot de ontdekking dat ze verliefd is op haar werkgever. Dan komt er bezoek: Richard Mason wil Rochester spreken. Rond zijn komst vindt een aantal geheimzin^ nige gebeurtenissen plaats. 21.15 Televizier Magazine (AVRO) 22.05 Alle Hens, tv-serie (AVRO) 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19,30 De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon (NCRV) 20.45 Doc Elliot, tv-serie (NCRV) 21.35 Terug met muziek in uw straatje (NCRV) 22.30 Omlijst: dagsluiting (NCRV) 22.45 Journaal (NOS) En regenen en regenen, en ouders en kinderen maar thuis zitten, hopend op een tv-programma dat voor enig vertier zou zorgen. En wat waar is is waar: zaterdagmiddag om vier uur kwam de NCRV met het eerste deel van „Prins en bedelknaap" tot bijna half zes, waarna we („eerst even eten, daarna mogen Jullie weer kij ken') om zeven uur de tweede helft mochten zien, tot acht uur. Dat was tenminste aardig geregeld, bovendien was deze Tsjechische verfilming van Mark Twains verhaal van een Engels-aandoende perfectie. En maar regenen en maar re genen, alsof het geen zondag was, en nu zou ik liegen als ik zei dat er niets te zien was op de tv, maar redeneer ik nu volkomen van mezelf uit als ik 25 minuten Ti-Ta Tovenaar, gevolgd door minuten Pi-Pa- Pinguins, gevolgd door 38 mi nuten Bi-Ba-Beethoven niet de Ideale remedie vind tegen een verregende zondag, behalve dan voor die muziekminnaars onder de dierenvrienden wier nichtje in Ti-Ta Tovenaar meespeelt. Bovendien hoeven we in zo'n geval niet alleen vanuit de kinderen te redeneren, want het leeuwendeel van de kijkers wordt toch gevormd door de ouderen, en Juist de ouderen hebben de meeste last van re gen. Kinderen willen altijd nog wel in een regenjas de straat op, maar ouden-van-dagen moeten dan zeker binnen blij ven, dus die vervelen zich he lemaal te pletter.. Duitsland II had zondagmiddag tussen kwart over drie en vijf uur „The Great Caruso", een film uit 1951, die me perfekt op de oudere kijkers afgestemd leek. Maar goed, geen gejeremieer verder over wat er niet was, terwijl er toch ook zo veel wel was. Laat ik om te beginnen, bij wijze van afscheid, even mijn grote waardering uitspre ken voor de serie „Landleven", die krachtens zijn onopvallen de, nietszeggende naam de nei ging had onder Je aandacht door te glippen, maar wel iede re keer voor een subtiel verteld een mooi gespeeld verhaal zorg de. Hebt u wel eens overwogen of u uw tv-toestel zou houden al6 door een of andere maffe En gelse regeringsmaatregel iedere export van Engelse tv-pro- gramma's verboden werd? Geen „Landleven" meer, geen „Razende Stilte" (ook lang geen slechte serie, krijg ik de indruk), geen „Jane Eyre", geen „Alle Hens" en zelfs geen Bronowski en John Berger De Vara had „Anders zien met John Berger", na de gerezen klachten over het samenvallen met Bronowski's JDe mens in wording" (het is gek dat zoiets de mensen wier vak het is pro gramma's in te delen niet te voren opvalt, ze zijn toch wel geschikt voor hun werk mag ik hopen?) zodanig vervroegd dat beide gelijksoortige program ma's niet meer samenvielen. Maar zie, een extra Achter het nieuws waarin de wisseling Nixon-Ford vanuit het ge zichtspunt van de Amerikaanse negers werd bekeken, zorgde toch nog voor een botsing van enkele minuten. Bronowski noch Berger raakte daardoor total-loss, er was alleen wat blikschade, maar dat het ge beurde was wel weer curieus. Ik heb me overigens wel weer uitstekend vermaakt met John Berger. Wat hij ons wijs pro beert te maken is voor een groot deel onzin, maar wie daarop let is een kniesoor. Als hij poneert dat in het stilleven „De Koopwaar" geschilderd werd, geeft hij er blijk van vo rig jaar de tentoonstelling over het stillleven in Haarlem niet gezien te hebben, waar werd aangetoond hoe al die vruchten en noten en andere voorwerpen en emblematische dus zinne beeldige betekenis hadden, dus niet als ding (een appel) ge zien moesten worden, maar als zinnebeeld (bijvoorbeeld geluk of gierigheid of vruchtbaar heid). John Berger trekt ook alles naar zijn eigen (Marxistische) levensbeschouwing toe, bijvoor beeld als hij ons een reeks schilderijen toont met kastelen erop, en „vergeet" ons de schil derijen van Brauwer. van Os- tade en anderen te tonen waarop schamele herbergen en boerenhuizen te zien zijn. Bij Vermeer raakte hij helemaal in de knoop met zijn eigen theo rieën en begon te raaskallen (toen was er ineens sprake van een mysterie van licht en tijd, in plaats van een vrouw die dingen stond af te wegen, ter wijl hij bij die stillevens toch alleen de .grondstoffelijke" werkelijkheid wilde erkennen), maar desondanks past ons de nodige dankbaarheid voor een programma waarin in ieder ge val iets beweerd wordt waar over te discussiëren valt, en dat ons bovendien deze prach tige voluptueze zin opleverde: „Gezichten die zwemmen ln zeeën van zijde en satijn.." issellngsprogramma i Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojourn. 22.50 (S) Hobbyscoop: een populair pro- KsssfS^AkttaL 23.55-24.00 Nieuws. muziek. EO: 14.00 Woord der waar heid. 14.15 (S) Over en weer. radio magazine. 14.55 (S) Licht ensemble. 15.15 (S) Licht en uitzicht: gewijd» muziek 16.00 Nieuws. 16.03 Klank bord. lè.10 (S) Voor de kleuters. 16.30 (S) Voor de Jeugd. AVRO: 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma v. beweeglijke muz 17.55 Mededelingen. Hilversum n KRO: 7 00 Nieuws. 7.08 Het levende Woord. 7.07 (S) Badlnerle: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7.41—7.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 3.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. ziek). 21.40 Deurwaardersdel lrlum, hoorspel (deel 1). 22.00 (S) Interna tionaal Orgelconcours Haarlem 1974 23.00 Bevrijding in het Nieuwe Testa ment, college. 23.35 (S) Deze tijd, deze muziek, (gr.) 23.56/24.00 Nws. Hilversum 3 NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO 19.03 Drie loopt achter. 20.02 Radlo- 20.05 (S) Take the 8-train. 8.45 Moeders wü is sfeer 10.00 De wereld om ons heen: informatieve rubriek. 10.20 (S) Auba de: klassieke muziek, met om 10.30 Nieuws. 11.00 Gebakjes en een Beter leven verhalen van wei en wee. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met om 12.30 Nieuws en om 12.41 Echo. 14.00 Schoolradio 14 30 (S) Interlokaal op dinsdag met om 15.30 Nieuws. 17.00 Overheidsvoorlich ting: Aruba Ariba. 17.10 Voor de kleu. tere. 17.30 Nieuws. 17.33 Echo. Hilversum III Ieder heel uur 2 minuten nieuws. garde in uw radio. 12.08 (S) Drie middag: een opvallend vrolijke Journaal. tief programma. gramma-overzicht. WDR: 18.00 (K) film. 18.40 Journaal. 19.48 (K) In- mezzo blete an) 20.00 (K) Journaal en weer overzicht. 20.15 (K) Panorama. 21.00 (K) Ein Herz und eine Seele. serie. 21.45 (K) Dokumentaire film. 22.30 (K) Journaal kommentaar Rallo Journ! 0.05 (S) Dat had Je (s> Mbc. gedroomd. 1.02 Krijn Torringa. 2.02 Radiojournaal). Duitsland II Aktuallteiten en muziek. 18.26 ((K) Tekentrucwedstryd. 19.00 (K) Jour- Weder bel Tag noch bei Nacht. ROTTERDAM Alle 34 be manningsleden van de Shell-tanker Metula (210.000 ton) hebben gister avond om elf uur hun in de Straat van Magelhaen (zuidpunt Zuid- Amerika) vastgelopen schip verlaten. Voordat de gezagvoerder als laatste de supertanker verliet kon hij het bureau van Shell-tankers in Rotter dam nog melden, dat het schip wel, maar de bemanning geen gevaar loopt. Alle opvarenden van de onder Antilliaanse vlag varende Metula zijn Nederlanders. De Metula liep zaterdag door nog onbekende oorzaak vast in de be ruchte straat van Magelhaen. Het schip was met 190.000 ton ruwe olie van de Perzische Golf onder weg naar een Chileense haven. Vol gens een woordvoerder van Shell- tankers in Rotterdam, die via de radio voortdurend in contact heeft gestaan met de kapitein van de Megula leek de situatie niet ernstig. Maar in de loop van gisteren werd de situatie ongunstiger. Als ge volg van de sterke 6troming begon het schip te draaien waarbij plotse ling het gevaar begon te bestaan, dat het aohterschlp van de Metula te pletter zou slaan tegen de ratsen. In de loop van gisteravond nam de kapitein, gezien de plotseling ge vaarlijk geworden situatie, de be slissing, dat de bemanning het schip zou moeten verlaten. Een Chileense reddingsboot pikte tussen tien en elf uur de 33 officieren en matrozen op. De kapitein van de Metula verliet als laatste zijn schip, nadat hij via de radio nog gegevens over de toe stand aan Shell-tankers in Neder land had doorgegeven. Een hevig noodweer heeft Mededeiingen. 23.02 jsj vanavond iaat gisteren in midden-Brabant voor ernstige wateroverlast gezorgd. Op de foto een beeld van een straat in Gilze die volkomen blank kwam te staan. In Bergen op Zoom moest ruim de helft van de inwoners het zonder televisie doen omdat de bliksem in de een- nastiêk. 7.20 (S) Dag" trale antenne-inrichting sloeg. p p. Romantisch Orkestconcert (XVI) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- (K) Journ. 19.05 (K) Redeo. (K) Leraren Duits In Kiel is zater dag aam het slot van een congres van vijf dagen van de internationale bond van leraren Duits prof. Karl Hyl- gaard-Jensen uit Denemarken tot voorzitter gekozen. De Nederlander D. Koldijk werd tot lid van het be stuur gekozen. 1 9.35—9.40 Waterstanden. 10.00 NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journ. VA~ filmreport&ge. VARA: 20.20 (K) Zomaar avond. 21.25 (K) Coldltz-tv-serle. 22.15 (K) Achter het Nieuws Special: Jon geren als vrijwilligers ln de Derde We reld. NOS: 22.45—22.50 (K) Journ. Nederland II ddojourn. 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei voor iedereen met Pa ris vous parle en om 11.56 Beuraber. 12.30 Overheidsvoorlichtinng: Uiteen- ding v. d. landbouw. 12.40(S) Europ. Muziekfestival voor de Jeugd te Neer- pelt. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojourn. 13.21 (S) Residentie-Orkest): klassieke Journ. Gonzales. 19.10 (K) Peppi speelfilm. 19.30 (K) De Melchlors. tv- NOS: 20.00 (K) Journ. KRO: 1 Brando. NOS: 2120—22.26 (K)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5