Renovatie in impasse Waarmee stadsbestuur zich moet bezighouden Kleitabletten in N-Syrië nauwelijks een vondst Waarom heeft Boonstra gezwegen IN HAAGWEGKWARTIER Volksdansfestival in Leiden ging 'gesmeerd' DE WEG NAAR DE BRUG MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 In uw krant van Jl. vrijdag las ik tot mijn grote schrik, dat één der 'kandidaat-raadsleden van de VVD in de gemeente Leiden, B. J. Boon- etra, een zij het o zo kort S.S.- verleden heeft. Hij had dit feit ver swegen voor het bestuur van de af deling Leiden van de VVD. dat hem kandidaat stelde. Dank zij het raads lid Hoeven is een en ander bekend geworden. Het verbaast mij dat de toekom stige fractie-voorzitter van de VVD in de raad met nadruk heeft gesteld dat van VVD-zijde geen druk is uit geoefend op voornoemde Boonstra om zich nu terug te trekken. Dat wordt dan wel tijd! LEZERS SCHRIJVEN Boonstra zelf zegt hierover, aldus de krant: als mijn persoon Boonstra ter discussie komt, ga ik weg. De bedoeling van dit stukje is de persoon Boonstra ter discussie te 6tellen. Waarom heeft hij zijn politiek ver leden verzwegen tegenover het afde lingsbestuur dat hem kandidaat wil de stellen? Waarom heeft hij, toen dit toch bekend werd, niet de enige juiste weg gevolgd door zich alsnog terug te trekken? Hij moet toch begrijpen, aanne mend dat hij enige politieke feeling be it, dat weinig Nederlanders zich graag in een openbaar lichaam ver tegenwoordigd weten door iemand, die zich destijds zozeer tot de S.S. aangetrokken voelde, dat hij bij hen in dienst trad. Aan hem nu het woord of de daad. T. VAN PRAAG-TACONIS, 5- Melmansdam, Warmond. LEIDEN De enkele kleita bletten met de vroegste, thans be kende inscripties die begin Juli door een expeditie van Leidse we tenschapsmensen in Noord-Syrië werden gevonden, betekenen voor de archeologie niet de vondst waar gans de wereld op zat te wachten. Drs. S. van der Leeuw, leider van de expeditie en vorige week in Lei den teruggekeerd, vindt het pre dikaat "uniek" dan ook weinig toepasselijk. "Ook van vondst kun je eigenlijk niet spreken", zegt hij. "De vijfeneenhalve kleitablet die we daar hebben opgegraven, vor men maar een klein deel van een heel complex dat voor ons uitein delijk veel belangrijker is". Uniek is het complex voor drs. Van der Leeuw niet meer. Maar voor de leek is het op z'n minst "n boeiende aangelegenheid wanneer een aantal wetenschappers zich 't zweet in de handen staat te gra ven op een nederzetting van 3500 Jaar voor Christus. Een complex waarin vroeger een administratief centrum gevestigd moet zijn ge weest, waar vanuit handel en landbouw werden bestuurd. Drs. Van der Leeuw, weten schappelijk medewerker op het in stituut voor Palestijnse Oudheid kunde in Leiden, vertrok op 23 maart van dit Jaar met een land rover naar Noord-Syrië waar hij op 1 april arriveerde. Met acht tot elf Hollanders en een Syriër bi vakkeerde hij in een hut van on gebakken kleitegels "In tenten is het eigenlijk niet te doen. In de winter is het daar erg nat. En 's zomers erg heet. 't Kan daar bo vendien erg hard waaien. Die hutten zijn ideaal". En verrichtte hij z'n wetenschappelijke arbeid niet ver van de plaats waar een andere Hollandse expeditie (uit Amsterdam opereerde op een ne derzetting uit de middenbrons tijd, zo n 2000 jaar voor Christus. De expeditie van dre. Van der Leeuw werkte op de heuvels Teil Hadidi en Jebel Aruda aan de bo venloop van de rivier de Eufraat, waar vorig Jaar en het Jaar daar voor eveneens opgravingen wer den verricht. Een tamelijke zi id- zame gebeurtenis trouwens, daar in Syrië. Van der Leeuw: "Syrië is altijd moeilijk toegankelijk ge weest voor archeologen. Maar in het gebied waar wij werkten moest nu een stuwdam worden gebouwd, waarbij het gebied onder water zou komen. De Syrische regering heeft ons om die reden uitgeno digd om daar ons werk te verrich ten". De expeditie van Van der Leeuw gefinancierd door het Instituut voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO), haalde een aantal kleitabletten boven de grond die kort daarop in Neder land werden gepresenteerd als "zegelindrukken en tabletten met getaltekens die, naar men aan neemt, de voorlopers zin van het mesopotamische spijkerschrift". Hoewel dan misschien niet het belangrijkste, zijn de kleitablet ten voor het totale onderzoek toch in elk geval onmisbaar. Van der Leeuw: "Wij werken aan een manier om aardewerk te bekijken vanuit het standpunt van de pot tenbakker. We concentreren ons op een bepaald gebied. En aan de hand van wat je daar vindt, zie Je dan hoe de pottenbakker met een verschillende voorkennis, maar met hetzelfde materiaal de grondsoort is daar immers het zelfde verschillend aardewerk maakt. Er is daar in de buurt ook een Middeleeuws complex blootgelegd. En dan zie Je duide lijk de verschillen aan de hand van het aardewerk. In de archeo logie baseren wij ons op chronolo gische interpretaties van bepaal de parallelle problemen. En zo is 't aardewerk een fundamenteel iets in de archeologie". Van der Leeuw vertoefde in Noord-Syrië toen de oorlogsperi kelen in het Midden-Oosten zich nog erg duidelijk manifesteerden. Toch heeft hij er niets van ge merkt. Wel zegt hij: "Ik heb ont zettend prettige ervaringen gehad met de Syriërs. Ze waren bijzon der vriendelijk en bereidwillig. De gastvrijheid in Syrië gaat dan ook voor alles". WIM WIRTZ. Drs. S. van derLeeuw. (Foto Jan Holvast) Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Foto boven: voor het slotbal was de hal bijna te klein. Foto onder: de Tsjechische groep Roz- marinek had veel bekijks bij haar optreden zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat. Foto links: in 't Fortuintje bracht Coby Schreijer enkele Nederlandse volksliedjes ten gehore, wat bij de buitenlandse gasten erg aansloeg. (Foto's Jan Holvast) LEIDEN De renovatieplannen voor het Haagwegkwartier verkeren in een impasse. Op papier is welis waar een plan gereed voor verbete ring van 188 woningen, die in beheer zijn bij de Gemeentelijke Woning stichting, maar een conflict tussen de GWS enerzijds en de bewoners- contactcommissie en het Haagweg- comité anderzijds bemoeilijkt de uit voering ervan. De controverse heeft zich toege spitst op de bezetting van de be- womerscontactcommissie. Op ini tiatief van de wijkbewoners hebben daarin ook een aantal huurders zit ting die een huurschuld hebben. Vol gens wethouder Ham gaat het daarbij niet alleen om mensen, die huurverhoging weigeren, maar ook om bewoners, die in het geheel geen huur willen betalen. Dergelijke leden waren voor de GWS niet ac ceptabel. Dit is voor het Haagweg- comité mede aanleiding geweest om aan de GWS mede te delen, dat de renovaifcieplannen geboycot zullen worden en dat het zich ook zal verzetten tegen proefrenovatie. Op deze mededeling is bij het Haagwegcomité van de GWS nog geen reactie gekomen, zo blijkt uit een stencil, dat onder de bewoners is verspreid. Inmiddels heeft ook het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zich in deze kwestie gemengd. De consulent voor stadsvernieuwing, de heer W. Revet onderneemt pogingen om tussen de partijen te bemiddelen. Daartoe zal op 19 augustus een gesprek met de voltallige bewonerscommissie plaats hebben. De volgende vragen zullen aan de orde komen: staan de bewo ners nog steeds achter de renovatie? Accepteren de bewoners de heer Revet als bemiddelaar? Vindt de commissie nog steeds dat ook men sen met huurschuld als lid van de commissie geaccepteerd moeten wor den? Vindt de commissie dat het overleg met de GWS weer op gang moet komen? Verder zullen aan de orde worden gesteld de kwesties van het terugdraaien van de huurverho gingen van 1 april en de huurverho ging na renovatie. LEIDEN Een oorverdovend ap plaus klatert op, de gezichten glim men van voldoening, ze hebben alle-, bei. het publiek 10.000 man in 3 da gen de „artiesten", genoten van de laatste flonkerende voorstelling tijdens het Internationaal Volks dansfestival. „Het is allemaal ge smeerd gegaan." zegt Hans Kagie. „We kunnen de volgende keer het zelfde draaiboek gebruiken". Die vol gende keer is, hopen Kagie en NE- VO-bestuurslid Joop van Tol, 1975. Hans Kagie: „Als we dit festival in de Groenoordhal internationale be tekenis willen geven, moet het ieder Jaar terug komen. Het moet net zo'n begrip worden als bijvoorbeeld de Taptoe in Delft". En dat is iets waaraan de volks- dansenthousiasten hard gaan wer ken. Tot die volksdans-enthousiasten behoort echt niet alleen het „werk comité, dat zo aardig door de Roe menen is gefeteerd," maar ook de opruimploeg van het Leidse Volks huis en horeca-exploitant De Haas en zijn mensen, die ondanks veel im provisatie er toch maar voor zorgden dat de groepen op tijd hun maaltijd kregen. Er zijn in de Groenoordhal, om maar even een paar cijfertjes te noemen 1000 warme maaltijden, 1500 lunches en 20.000 drankjes „doorgegaan". In het gezellig café «ideetje van De Haas) met uit zicht op het marktplein en dicht bij het volksdansorkestje kon Je altijd wel een paar dansers vinden, ook dit is voor herhaling vatbaar. De sfeer was vrijdagavond al bijzonder goed en zaterdag was dat tijdens de les programma's nog beter. Men had el kaar een beetje leren kennen en daardoor werd het enthousiasme nog groter. Het enige schaduwplekje was dat zaterdagavond lang niet alle be zoekers aan een plaatsje konden worden geholpen. Vele honderden moesten teleurgesteld naar huis te rug keren. Als ze echter zondagmid dag terug zijn gekomen hebben ze een flitsend afscheid kunnen zien, want na het optreden in 't Fortuintje en het slotbal zat de stemming er natuurlijk goed in. Tegen vijf uur kon Joop van Tol afscheid nemen van zijn gasten en hun een laatste souvenir uit Nederland meegeven n.l. een boek van de NEVO, een lp en een gravure van Leiden (Dit laatste was een geschenk van Prentarium Hansen.) De groepen gaan Nederland nog niet verlaten. De Tsjechoslowaken en Israëli's zijn donderdag te gast in Boskoop waar ze 's avonds om acht uur in Florida zullen optreden. Deze „adoptie" is een eerste stap naar de vorm waar de organisato ren naartoe willen. Ze willen name lijk proberen de groepen voor een week door omliggende gemeenten te laten adopteren en ze alleen voor het driedaagse festival naar de Groenoordhal laten komen. Of dat allemaal zal lukken zullen we vol gend Jaar wel merken. HENRI ETTE VAN DER HOEVEN ADVERTENTIE Voor uw vakanti vrienden, wél - uit het oog maar niet uit het hart. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! Fleur op btterflora Nederland. Gegarandeerd goed. LEIDEN Het gemeentebe stuur van Oxford heeft besloten om het Leiden een Jumelage aan te gaan. Daarmee worden de sportieve en culturele banden, die beide gemeenten al jaren met elkaar hebben, nu omgezet in een officiële relatie. De Leid se raad had al eerder besloten om zowel met Oxford als het Westduitse Krefeld een Jumela ge te sluiten. Het is de bedoeling wel de Duitse als Engelse gasten dat rond 3 oktober, wanneer zo- in Leiden aanwezig zullen zijn, de documenten worden gete kend. LEIDEN Aan deze serie ging vooraf een vergelijking van de resul taten van 't Leidse onderzoek (on der 600 burgers, alsmede onder ge zagsdragers en intermediaire ka ders) met die in acht andere plaatsen. Uit een vergelijkend on derzoek blijkt verder, dat Leiden wat de demografische en socio-economi sche kenmerken betreft nauwelijks afwijkt van de landelijke verdelin gen. Alleen is het percentage stu derenden tweemaal zo groot als het landelijk gemiddelde en mede als gevolg daarvan is het aantal personen met een hogere opleidings niveau relatief groot. Het gemiddeld bruto gezinsinkomen ligt evenwel iets lager dan het landelijk peil. Tot slot een aantal punten, waar mee het nieuwe bestuur van deze stad zich intensief zal moeten gaan bezig houden; Met name de gewone burger en de buurt- en wijkverenigingen dienen volgens de ondervraagden meer invloed te hebben op beslissin gen, die door de gemeentelijke over heid worden genomen. Tachtig procent is voorstander van wijkraden en 90 pet. van func tionele raden. Er is een positieve houding ten aanzien van inspraak, die met na me samenhangt met een gering ge- vpel van machteloosheid over het ge meentelijk politiek gebeuren. Inspraakterreinen, die de bur gers vooral aanwijzen, zijn he«t wo- ningbeleid, gevolgd door verkeer, leefbaarheid, milieu en voorts sport, recreatie en stadsplanning. BUna 45 pot. stelt niet zoveel of weinig vertrouwen te hebben in de gemeentelijke overheid. Als de resultaten van de effec- Uviteitsverwachting worden vergeld* ken met de drempelvreesmeting blij ken de beste kansen te liggen bij raadsledenvoorlichtingsambtenaren, de wetswinkel en een sociaal raads man. Van hen verwacht men het meest en voor hen heeft men de minste drempelvrees. Bijna de helft is enigszins te vreden over de manier, waarop de ge meente wordt bestuurd (dat was dus in de bijna afgelopen raadsperiode). Ruim 40 pet. stelt er niet zo tevre den of ontevreden over te zijn. Een mindere tevredenheid met de in spraakmogelijkheden hangt hier Met de raadsbesluiten tot geïnte greerde beleidsvoorbereiding (met iedereen vanaf het begin) en decen tralisatie (wijkraden en functionele raden) op tafel is er voor de nieuwe raadsperiode op dit gebied werk aan de winkel. Laaltste van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3