LEIDSCH DAGBLAD Strengere controle huisarts Grieks leger stuurt tanks naar grenzen Boeren stellen eisen, die er niet om liegen Ziekenfondsen: Twee kindermoorden opgelost nzn usflEiir vandaag DANSLES? LEIDSCH S» DAGBLAD EUROPA ERKENT G UINEE-BISSA U Veronica moet op 1 september stoppen naakt achter stuur Leidse automobilist MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 OPGERICHT I MAART I860 34396 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Jongetjes stichten brand in ijssalon UTRECHT Twee nog voorvluch- tige Jong ems hebben vanmorgen brand gesticht aam de achterzijde van de ijs- salon Venezia aan de Leidseweg in Utrecht. Het pand, dat voor de sloop bestemd was, brandde volledig uit, evenals een aangrenzende sigaren winkel. De brandweer bestreed het vuur met zeven lagedruk stralen, een waterkanon en twee ladderwagens. Vanmiddag bestond er gevaar voor instorting. Twee meisjes verkracht UTRECHT/ARNHEM Zowel in Utrecht als in Arnhem is vannacht een 17-jarig meisje verkracht IQ Utrecht gebeurde dat op een bank in het Thomas a Kempis-piantsoen door twee mannen. Het meisje was in een bar ingegaan op het aanbod van één van hen om haar thuis te brengen. Onderweg sleurde hi) naar het plantsoen in. Een van de daders kon worden aangehouden Een 17-Jarige meisje uit Vt ester voort werd, terwijl ze op een taxi in Arnhem wachtte vastgegreoer en in een auto gesleurd door drie Jonge mannen. Thuis bij een van oen moest het meisje zich ontkleden en vergre pen twee mannen zich aan haar Het drietal werd korte tijd later aange houden. Kostbare viool snel verdwenen MAARSBERGEN (ANP) Na vergenoegd over de aankoop van een kostbare viool 'n kopje koffie gedronken te hebben, trof de Apeldoomse antiquair J. van Ca- pelle op het parkeerterrein van Motel Maarsbergen gisteravond zijn auto aan met een opengebro ken kofferdeksel. Uit de kofferdeksel bleek de viool die in 1660 door een Ita liaanse meesterbouwer is vervaar digd en een waarde vertegen woordigt van f16.000 verdwenen te zijn. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor Landbouwminister Van der Stee ziet het niet meer zo zitten. Naast hem minister Duisen- berg, die zich zorgelijk afvraagt hoe hij als schatkistbewaarder aan al die gevraagde centjes moet komen. Op de voorgrond landbouwman Mertens, die in de Galgenwaard nauwelijks het woord kon krijgen. Op de achterste rij CHU- fractieleider Kruisinga (links) en naast hem KVP-collega Andriessen. De actievoerende boeren hebben er zaterdag in het Utrechtse stadion Galgenwaard geen twijfel over laten bestaan: ze zün dik ontevreden met de bestaande situatie, ze vinden de eisen, die hun eigen landbouworganisaties willen stellen maar zoethouder tjes en ze zijn niet van plan met zoethoudertjes genoegen te nemen. Ze willen meer. Enkele voorbeelden. De prijs van de in Nederland geproduceerde granen met 20 cent per kilo omhoog. Dat is een verhoging van 50 procent. De prijs van de suikerbieten ook met de helft omhoog. De melkprijs moet stevig de hoogte in: een dubbeltje per liter voor de boer. Vlees ook duurder, de interventieprijs moet twee gulden per kilo gaan bedragen. De prijzen van fabrieksaardappelen moeten vier cent per kilo stijgen wat eveneens ongeveer vijftig procent bedraagt. Alles bij elkaar moet de hulp aan de pluimvee zeker vier cent per ei bedragen. Het zijn eisen, die er niet om liegen. Volgens ingewijden zouden er bedragen tot twee miljard gulden mee zijn gemoeid. De regering zal nu moeten antwoorden op het gestelde ultimatum van de actiecomité's. „Als de regering volgende week onvol doende tegemoet komt aan de gerechtvaardigde wensen van de Nederlandse boeren en tuinders zal de WD-fractie in de Tweede Kamer onmiddellijk na het zomerreces het initiatief nemen tot een openbaar debat, waarin zij de regering ter verantwoording roept". Dit heeft fractievoorzitter Wiegel al gezegd. Hij kan zich blijkens uitlatingen verzekerd weet van de steun van de CHU. PAGINA 7 Twee kindermoorden in Am sterdam zün opgelost. De dader was 'n 52-jarige tüdschriften- bezorger. Tijdens de intensieve speurtocht naar de moorde naar van de 10-jarig Helene Isaac werd de man enkele da gen geleden aangehouden. Hij was al meermalen met de ze denpolitie in aanraking ge weest. Na dagenlange verho- red ging hij door de knieën. Hij had inderdaad het meisje bjj hem thuis gewurgd en aange rand. HU bekende nog meer. Ook de dood van de negenja rige Bas je Bloemena (augus tus 1971) had hy op zgn gewe ten. Ook die moord pleegde hij thuis. De politie vraagt zich af of de man zich aan *nog meer kinderlevens heeft ver grepen. Het verhoor wordt dan ook voortgezet. Voor ver dachte morgen voor de officier van Justitie wordt geleid wil de politie veel meer van hem weten By het nader onderzoek van verdachte vanochtend is geble ken, dat hij drie jaar geleden ook Bas Bloemena toevallig heeft ontmoet. Er was van voorbereiding geen sprake. De echtgenote van de tijdschrif tenbezorger had inderdaad het kleed gemist, waarin het lijkje van Bas werd gevonden. 16 PAGINA'S Ze had er met haar man over gesproken, maar die had haar wijs gemaakt, dat het allang weg was en dat niet naar de politie moest gaan. "Dan krijgen we misschien veel moei lijkheden om niets", zo over reedde hy haar PAGINA 5 Basje Bloemena Bij een verkeersongeval in Jubbega (gem. Heerenveen) zijn gisteravond drie jongens uit Oude en Nieuwe Home om het leven gekomen. Een vierde overleed la ter aan de opgelopen verwondin gen in het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde toen de auto waarin de jongelui (leeftijd van 20 tot 27 jaar) zaten achter op een trekker met aanhanger reed. Er ontstond een enorme ra vage die te laat werd opgemerkt door een auto, waarin ook vier jongelui zaten. Zij liepen alleen lichte verwon dingen op. Een echtpaar dat uit de tegenovergestelde richting in een auto naderde reeds eveneens op de ravage in. De vrouw werd met verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht. j'ongelul ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties Lhhm Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n ik word abonnee per 27 aug. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. UTRECHT De ziekenfondsen gaan binnenkort de buis ertsen die zelf een apotheek houden strenger controleren. Per brief zijn de 1500 betrokken huisartsen daarvan in ken nis gesteld door het Gemeenschappelijk Overleg van Zie kenfondsorganisaties (GOZ). Huisartsen die onjuiste de claraties hebben ingediend bij de fondsen, kunnen zich voor 1 oktober vrijwillig melden. Onbestendig In het algemeen veel bewolking met morgen opnieuw enige regen. Matige, morgen af en toe vrij krach tige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 12 graden. Maxima morgen ongeveer 19 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). IS AUGUSTUS De man had weliswaar zün kleding onder handbereik, maar op de bran dende vraag waarom hij er dan toch zo frisjes byzat, kon de man geen antwoord geven: hy wist het niet. In eerste instantie gaf de schichtende automobilist by zijn aanhouding zaterdagavond op ambtenaar te zijn, maar later veranderde hy zün beroep in transporteur verbonden aan een Leids ziekenhuis. Bü het onderzoek bleek dat de man zich ruimschoots had tegoed gedaan aan alcohol. Bijzonderheden echter omtrent de plaats van lafenis en de hoeveelheid alcoholische versnaperin gen bleven de nieuwsgierig informe-. rende politiemannen onthouden, PARIJS (AFP) De negen Udsta- ten van de Europese Gemeenschap hebben besloten de revolutionaire re gering van Guinee-Bissau te erken nen, zo heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag na mens de negen bekendgemaakt. "El ke regering afzonderlek zal haar be sluit bekendmaken." De Nederlandse regering heeft dat vanmorgen inmiddels gedaan. Zy heeft voorgesteld diplomatieke be trekkingen met Guinee-Bissau aan te gaan. De regering heeft de beslissing te legrafisch aan de regering van Gui nee-Bissau kenbaar gemaakt en daaraan haar gelukwensen verbon den. (Zie ook pagina 6). Gebleken is dat sommige apotheek- houdende huisartsen duurdere medi cijnen in rekening brengen dan zy aan hun patiënten afleveren. Het GOZ noemt daarvan in zün brief en kele voorbeelden. Zo is er een huis arts die steeds f 6,10 declareert voor valium, terwijl hy zün patiënten apaurin geeft waarvoor hy maar DEN HAAG De wet die omroep- uitzendingen van buiten het natio nale grondgebied vanaf schepen en vliegtuigen verbiedt treedt op 1 sep tember in werking. Dit heeft het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat vandaag meegedeeld. Dat betekent 't einde van oju. Radio Veronica en Radio Noordzee. Het niet opvolgen van het verbod is volgens de wet een misdrijf. Ver boden is ook het verlenen van mede werking aan dergelijke uitzendin gen. Onder medewerking zal worden verstaan o.m. het geven van op drachten, vervoer van personen van en naar het schip of vliegtuig, het beschikbaar stellen van materiaal en het maken van programma's voor uitzending. Op dergelijke me dewerking staat een straf van ma ximaal zes maanden gevangenis of 'n geldboete van f 1000 tot f 5000. Het gaat om de wet van 23 Janu ari 1974, een wijziging van de Tele graaf- en Telefoonwet van 1904. De ze was een gevolg van de Europese overeenkomst van 22 Januari 1965 gericht tegen "piratenzenders". f 2,81 in rekening zou mogen bren gen. Een andere arts koopt 1000 tabletten voor f 87,50 maar declareert f 175,- voor een ander merk met dezelfde werking. In een ander geval kreeg het ziekenfonds een rekening van f 260,- terwijl de tabletten die ge kocht waren f 165,- kostten. De ziekenfondsen herinneren er in hun brief aan, dat zy bevoegd zün, controle uit te oefenen op de inkoop facturen. Het GOZ waarschuwt de artsen dat een en ander kan leiden tot correcties en in bepaalde geval len zelfs tot straf- en tuchtrechte- lijke maatregelen. De brief van het GOZ is verzonden op initiatief van het presidium van de Ziekenfonds raad. Ontvoerde vermoord Een visser heeft zaterdag het lijk gevonden van een piawtseiyke r.k. Doliticus Het li chaam van de 33-Jarige Patrick Keily was aangespoeld aan de oever van een meer bij de grens met de Ierse Republiek. De man verdween in da nacht van de 23ste Juli. BODEGRAVEN/LEIDEN Surveil lanten van de Bodegraafse rijkspoli tie waren stomverbaasd, toen zy op de provinciale weg Alphen-Bodegra ven een slingerend rijdende automo bilist aanhielden, die poedelnaakt achter het stuur bleek te zitten. Op verzoek van de agenten is de 45-jarige gemobiliseerde streaker weer in zijn kleding gestapt en naar een camping in Woerden gebracht, waar de Leidenaar tijdelijk verblijft. Grieks-Cyprische troepen zijn van daag in drie dorpen slaags geraakt met Turkse Cyprioten, zo is van Turks Cyprische zijde bekendgemaakt. De gevechten deden zich voor in de Turkse plaatsen Aya Kebir by Nico sia en in Meloesja en Arsos in het zuidwesten. De voorlichtingsdienst van de Griekse Cyprioten verklaarde niets te weten van nieuwe gevechten. ATHENE ANKARA (AP/Reuter) Ongeveer honderd tanks, gevechts wagens en legereenheden zün uit kampen by Athene op weg naar troe pen in Thracië en de eilanden in de Aegeische zee. Het weekeind-verlof in Griekenland is gisteren ingetrok ken. Gisteren werd reeds besloten versterkingen te zenden naar de Griekse eilanden onder de Turkse zuidwest kust en Grieks-Turkse gren- Op 20 Juli, de dag van de Turkse invasie op Cyprus, werd in Grieken land de mobilisatie afgekondigd. Deze te nog steeds van kracht. Politieke en müitadre leiders van Griekenland hebben gisteren van gedachten ge wisseld over de militaire paraatheid van het land en de stand van zaken in de crisis op Cyprus. Uit het feit dat het overleg op zondag werd ge houden leiden waarnemers af dat de autoriteiten de toestand als ernstig beschouwen. Het was de derde maal dat de poli tieke en militaire leuters bijeen kwa men sinds Karamanlis op 24 juli een burgerregering vormden na zeven jaar van militaire dictatuur. Naar verluidt is gesproken over stappen die Griekenland zal doen als het vre desoverleg in Genève mislukt. Engeland is van plan zün strijd krachten op Cyprus te versterken. Een eenheid Ghoerka's van 600 man wordt vandaag op het eiland ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1