Eclatante zege van Piet Mooy in de puissance Fraaie hordenrace Jan Struyk Mieke v. Doorn mist de limiet Slechte start voor Gaby Concours hippique op Pegasus Rotterdammer alsnog in Rome-equipe MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 PAGINA 13 SP O ÉT WARMOND De puissance het zwaarste onderdeel van het uitgebreide Kaagcon cours hippique, dat door manege Pegasus in Warmond dit weekeinde werd georganiseerd ts een eclatante zege geworden voor de nationale jeugdkampioen Piet Mooy. Door Koos Post Het laatste onderdeel (a 1 'Ameri- cain) was wellicht wat springen be- het dichtste by. Verder bleven de duo's Jkvr. Van Wijk-dhr. Rademakers was met maar één springfout nog het Meer dan de helft van de 38 combi naties, die in dit onderdeel aan de start verschenen, hadden de aan- vangshoogte van 1.40 meter over leefd. Tien van hen kwamen ook nog foutloos over de hindernissen van 1.60 meter, maar toen de muur op 1.80 meter was gekomen, slaagde er slechts één combinatie erin deze toch wel indrukwekkende hoogte te over bruggen: Piet Mooy met zyn vurige schimmel Jaica. Een paard, dat hij nog slechts een week onder zijn hoe de had en waarmee hü zonder al te hoge verwachtingen naaf Warmond was gekomen. Maar waar zijn andere paarden hem in de steek lieten ging Jai'ca door: naar de diep vrieskist die de hoofdprijs vormde in deze ru briek. Het was trouwens een goede middag voor de jeugdige Delftse ruiter, want al vroeg in de ochtend had hy gis teren ook het jachtspringen over 1,20 meter gewonnen. Toen was het zijn Lady Wlerijtja, die hem aan de hoog ste prijs teen smyrna tapijt) hielp. Pony's Het spits van *t tweedaagse concours werd zaterdagochtend afgebeten door de pony's. Slechts twee van de veer tien deelnemende combinaties kwa men foutloos over de 80 centimeter. De barrage werd gewonnen door Lies be th Voorham op Patrick voor Jacomine Ravensbergen met Betty. Daarna volgden: 3. P. Kramer met Brandy, 4. Piet Ravensbergen met Betty, 5. Eddy v. d. Mey met Folpo, 6. Paul Bavelaar met Donka. Achttien paarden dongen daarna naar de titel van het „mooiste rij paard". Last Promise van Jkvr. Bar nard ging met die hoge eer stryken, 2. Lotnik van mej. Ebas. 3. Chasseur van Marian Seur, 4. Nitro van P. Ny- De zaterdag werd besloten met een springconcours over hindernissen van 80 en 90 cm voor jonge paarden en aankomende combinaties. Tien com binaties haalden de barrage, die werd gewonnen door Jan van der Hoven met Olympic. Hy finishte voor 2. Jaap van Ryn met Korrigan, 3. ex aequo Caroline Post met Big Spender en mevr. Tappen beek met Bramma Loup, 5. Emiel Arnst met Jolly Jum per, 6. Herman van der Berg met Tarzan, 7. Marian Seur met Chaus- seur, 8. Peter Smits op een nog naamloos paard. Kletsnat De organisatoren van dit springcon cours hadden al aangekondigd, dat het onder alle weersomstandigheden zondag zeker zou doorgaan. De plens buien, die gisteren van de hemel vie len, maakten het echter de paarden niet gemakkeiyker. Verscheidene gle den dan ook onderuit. Maar weer of geen weer: het programma werd ge heel afgewerkt. Van 's ochtends ne gen tot 'S avonds acht uur, toen de laatste prijswinnaars werden gehul digd. Maar het moeilijkste hadden de Jachtspringers het. Die gingen op een kletsnat grasveld al heel vroeg van start. Het werd dus een overwinning voor Piet Mooy, gevolgd door 2. dhr. Brink met Karin B„ 3. dhr. Heymans met Mart, 4. dhr. Van Laar met Pier rot, 5. Piet Mooy met Diadeem MB, 6. Susanne Aubert met Galantry, 7. Peter Diks met Parcifal, 8. Douwe Rinkes met Amon Ray. Het springconcours over hindernissen van 1 meter, meteen op tyd, werd een dubbele overwinning voor Ma rianne Pronk. Van de bijna tachtig deelnemende combinaties kwamen er een kleine twintig foutloos rond, maar Marianne was duideiyk de snelste. Met haar Prikkebeen greep ze de draagbare tv en met Petit Ju- ment deed ze er nog een autoradio by. De derde plaats was voor Jac. Bakker met Sandy Gray, 4. dhr. Ver hoog met Panaka, 5. dhr. Cauwmans met Tara, 6. dhr. Holshuijren met Mo reno, 7. Melanie Longdon met Billy Will Well, 8. dhr. Knetermans met Clan. Achter winnaar Piet Mooy plaatsten zich voor de prijzen in de puissance: 2. ex aequo dhr. Van Heyningen met Pernod, dhr. Van Vught met Metri- form, dhr. Heymans met Caro, 5. ex aequo Piet Mooy met mr. Mundy. Susanne Aubert met Galantery. Zeilen De Nederlander Vlek heeft fisteren de eerste wedstrijd ge wonnen van het toernooi om het Europese kampioenschap zeilen in de sharpie klasse. Van de tien Neder landers die aan de wedstrijden in Engeland meedoen eindigden er drie bij de eerste vijl. trof niet het beste, (inmiddels niet bliek wel het aardigste. Twee binaties steeds geiyk aan start. Wan- ook goed overeind in"de"roy^J de één een fout maakte moest dalende strafpuntenregen talryk) pu- dhr. Lammers-dhr. Cauwmans dhr. De Weide-dhr. De Graaf (3) de ander het overnemen. De mensen langs de lyn leefden intens mee. Ze waarschuwden ruiter en volger luid keels als ergens een balkje werd af gegooid. Overigens waren de spelre gels zo ingewikkeld en was de Jacht op seconden zo verbeten, dat geen enkele equipe erin slaagde tweemaal foutloos rond te komen. Het duo Maar om even over acht stonden winnaars en paarden toch wel te trappelen van ongeduld om naar huis te gaan. Het was een erg lange dag geweest Piet Mooy in actie met zijn vurige schimmel Jaica. (Foto Jan Holvast) Een onfortuinlijke sprong van Rademakers. (Foto Jan Holvast) PAPENDAL Mieke v. Doorn. die ondanks het feit dat zy ver scheidene malen aan de limiet voor de Europese kampioenschap pen by het hoogspringen (1,80 m) heeft voldaan, door de KNAU niet voor Rome wend aangewezen, is er ook gisteren niet in gesQaagd via de vijfkamp in de Nederland se ploeg te komen. De Spartaan- atlete scoorde met 4161 puntten weliswaar een nieuw persoonlijk record maar bleef met haar re sultaat toch nog 39 punten van de limiet verwijderd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Mieke van Doorn royaal over de 4200 punten zou komen. Zy begon uitstekend met per soonlijke records op de 100 meter horden (14.2) en het kogelstoten (11,36 m). Het hoogspringen, haar sterkste onderdeel, viel echter te gen. Zy passeerde pas in haar derde poging de 1,70 m een hoogte waarmee zy normaal vry weinig moeite heeft maar daarna was het afgelopen Nu waren de weersomstandigheden bepaald niet ideaal. Tijdens dit n/ummer ontlaaJdde zich weer een regenbui boven Papendal, waar door de aanloop glad werd. By *t vèrspringen haalde de Lisser at lete 5,91 m en de 200 m ging to 25.3 sec. Mirjam van Laar, de talentvodle juniore, die in het begiin van het seüzoen een ernstige enkelblessure opliep. Wijkt toch te veel trai- ningsachterstand te hebben. De Limburgse kwam ook haar hoogspringen was zwak (1,65 m) tot een totaal van 3909 punten. Ook Mieke van Wissen had op Papendal nog een kans kunnen krijgen. De Nederlandse record houdster (4440 p.) bleef echter wegens een blessure aan de kant. Komende donderdag, tüdems de atletiekwedstrijden van de Ko- ntokrykswetistryden op Papen dal krygen Mieke van Doorn, Mirjam van Laar en Mieke van Wissen waarschijniyk nog een kans. PAPENDAL Het wordt vaak, te pas en te onpas, als excuus gebruikthet weer in Ne derland leent zich niet voor atletiek. En soms hebben de atleten gelijk, zoals gisteren. Met de lichten op en de kachel aan moet er naar Papendal worden gereden en met de lichten op en de kachel opnieuw aan (nu ook om de blauwe vingers te ontdooien) wordt de te rugweg aanvaard en in die tussentijd heeft er dan een wedstrijd plaatsgevonden, een of ficiële interlandwedstrijd tussen Nederland, België en Duitsland B voor heren. Door Ria Schuurhuizen Een van de allerlaatste mogelükheden voor een aantal atleten om nog de limiet te halen voor Rome. Ook at letes werd nog de gelegenheid gebo den zich te plaatsen via een vijf kamp. Voor Mieke van Wissen hoefde dat allemaal niet meer. Zij kreeg toch weer last van haar achillespees en besloot niet te for- Eén atleet slaagde er ondanks het koude, natte weer en nog een fikse tegenbries ook ,de limiet te lopen. Jan Struyk legde de 400 meter hor den af in 50,9 seconden en dat was 0,3 seconden binnen de limiet. Daardoor stond zijn reis naar Rome vast. want bij de KNAU had men al besloten dat hij zou worden uit gezonden als hij onder de limiettijd zou lopen. Jan Struyk wist dus wat hy moest doen en slaagde daarin ook. „Ik heb de hele week bijna niet getraind. Woensdag liep ik 2 x 200 meters en dat was vrij slecht, toen heb ik maar rust gehouden. Ik wist dat ik het zou kunnen halen-, het hele seizoen had ik goed gelo pen, alleen vorige week op de Ne derlandse kampioenschappen ging het minder". Jan Struyk dus naar Rome, samen met Frank Nusse, die tweede werd op deze 400 meter horden en dat was dan ook meteen de enige Ne derlandse dubbele overwinning van Jan Struyk bleek de enige die zich nog wist te plaatsen voor Rome; er waren trouwens niet zoveel mensen meer die nog een kans hadden, zo bleek uit het commentaar van KNAU-bestuurderen al voor de wedstrijd. In een persconferentie werd er commentaar gevraagd en gegeven op de geselecteerden, op de selectiemethode. Altijd een moeilijk punt natuurlijk. En ook nu werd er gepraat over Geert Jansen, over Eltjo Schutter, over Toine van de Goolberg. Geen basis Geert Jansen heeft volgens de tech nische mannen van de Atletiek Unie eigenlijk nog niet aan de li miet voldaan. Tijdens de midwin termarathon liep hij een geweldige tijd, maar later heeft hij niet kun nen imponeren en dus is er volgens hen geen basis voor uitzending. Elt jo Schutter heeft ook de limiet niet gehaald, maar er is voldoende ta lent aanwezig om door te gaan in het polsstokhoogspringen (hij miste gisteren inderdaad op een haar 4.85 m), omdat hij moet studeren en omdat hij op zijn slechte nummers niets maar dan ook niets vooruit gaat, zag men toch geen reden om hem naar Rome te sturen. Toine van de Goolberg won gisteren opnieuw een 400 meter: „Ik heb er dit Jaar nog niet een verloren en toch ga ik niet". Dat klopt, Van de Goolberg liep ook nu een uitsteken de race maar reikte toch niet onder de 47 seconden en van te voren was al gesteld dat hij 46.8 zou moeten lopen om een kans te maken. „Ze vinden me niet aardig, dat is het, maar het is ook wederzijds", aldus de teleurgestelde Van de Goolberg. Hij had nog een kans, op de 4 x 400 meter, maar ondanks een uit stekende race die ruim werd ge wonnen, kwam men tot 3 minuten en 10 seconden, terwijl men voor het kwartet een richttijd van 3.07 had gegeven. Voor hen hoeven dus geen plaatsen te worden gereser veerd. Van de atleten die al waren gese lecteerd, manifesteerde zich vooral Raymond Heerenveen. Hij won de 200 meter in 21,1 sec. en liep bo vendien als eerste loper van de 4 x 400 meter ploeg een uitstekende tijd. Van de andere Rome-kandida ten liep Haico Scharn een knappe 1500 meter. Maar tegen de over macht van Emiel Puttemans en Van Mullem was hij niet opgewas sen. Ze sloten hem keurig af. Voor de twee Belgen werd 3.43.9 geno teerd, voor Scharn 3.44.0. Fiimk stuk En dan Jos Hermens. Gevolgd door de Belg Leon Schots liep hij de laatste twee van de vijf kilometer op kop. In de laatste ronde pro beerde de Belg Hermens te passe ren, dat lukte 150 meter voor de fi nish en de pas 22-jarige Belg liep vervolgens nog een flink stuk weg van Hermens, tijden 13.40.2 en 13.45.4. Jos Hermens: „Ik zit nog wat vast van de training. Boven dien had ik twee kilometer met die wind op kop gelopen; toen hij me passeerde, ging het niet meer". De interland werd gewonnen door De Belgen van Mullem llinks) en Puttemans (2e van links) laten op de 1500 meter de Westduitser Von Papen het kop- werk doen. Haico Scharn gaat goed mee maar is door de twee Belgen handig ingesloten. de Westduitse B-ploeg, met nipt verschil voor de Belgen. Nederland werd slechts derde. By de Belgen Imponeerde vooral Thys op de 3000 meter steepel, terwijl Lismont en Polleunis eendrachtig naar een dub bele overwinning op de 10.000 meter gingen. Bij de technische nummers bleef Nederland weer ver achter. Alleen Eltjo Schutter behaalde een eervoUe plaats, tweede. Nadat hij 4.70 met ter tweemaal had gemist, nam hij de gok om 4.85 te proberen. Schut ter wipte erover, maar toen hij al wilde Juichen, viel de lat alsnog naar beneden. Geen Nederlands re cord en ook geen overwinning; die ging naar de Duitser Gedrat met 4.70 meter. MONTREAL Gaby Minneboo, een van Nederlands grootste favorie ten voor een wereldtitel to Montreal, heeft de slechtst mogeiyke start ge had. Op Schiphol bleef de Zudd- hollandse stayer achter omdat zyn paspoort op 24 juni '74 was verlopen. Chef d'equipe Jo Foster en KNWÜ directeur Harry Meuwisse wilden niet het risico lopen dat Minneboo met een verlopen paspoort niet in Canada zou worden toegelaten. Een voorzorgsmaatregel die achteraf ta melijk overbodig bleek, want zelden zal een ploeg zo snel en met zo wei nig plichtplegingen door de douane zyn geleid als de Nederlandse by aankomst to 's werelds grootste Frans-sprekende stad na Parijs. Beperkt Minneboo: („Ik heb helemaal niet op de datum in mijn paspoort gelet") zal vandaag proberen zyn reis pa pieren verlengd te krygen en dan de oversteek van bijna zeven uur ma ken. Waneer vandaag de hele af faire rond komt is zyn verlies be perkt tot een trainingsdag, een hin dernis die voor de bronzen medaille winnaar 1973 by de amateur-stayers vermoedelijk niet te zwaar zal we- Gaby Minneboo heeft alle redenen om bedroefd uit zijn ogen te kijken. Hij was vergeten zijn paspoort te verlengen en kon daardoor nog niet afreizen naar Montreal, waar de wereldkam pioenschappen wielrennen wor den gehouden. gen, al heeft hy ook een dag minder gelegenheid zich aan te passen aan het tydverschül van vyf uur. De band Stayercoach Martin Wierstra was met Harry Meuwisse het meest be trokken by de slechte start en de noodzakelyke herkansing van Gaby Minneboo. Wierstra echter had meer zorgen over wat hem zelf zou kun nen overkomen. Hy heeft het na melijk niet te zeer begrepen op vlieg reizen, te meer aiet omdat vlak voor de start als „geruststellende" mede deling door de gezagvoerder werd verteld dat het zware' toestel waar- schyniyk de gehele startbaan zall moeten gebruiken. Onderweg pro beerde de kleine coach zyn vrees voor de landing te verdring (k)en. t Lukte, maar pas op de luchthaven werd Wierstra weer helemaal zich zelf. Daar nameiyk mislukte een eerste poging om zyn koffer van de transportband te pakken. Hy kwam er zelf op terecht, maakte een korte „ereronde", schrok, en stond daarna letterlyk en figuuriyk weer vast met beide benen op de grond. Probleempje De fout van de slanke stayer was het enige probleempje op een lange reisdag, die slechts enigszins werd verlengd doordat de bagage-afhan deling het tempo van de immigratie- en douaneambtenaren niet kon by. benen op de luchthaven van Mont real waar de Nederlandse afvaardi ging werd geconfronteerd met ideaal Roy Dieks in finale-ronde MANILLA De Nederlander Roy Diéks heeft zich by de laatste tien geplaatst in het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor spelers tot 20 jaar in Manilla Dieks eindigde in de voorronde op de ge deelde vierde plaats met 4,5 punt, een half pqnt minder dan Miles (En geland), Schneider (Zweden) en G4- ardelli (Argentinië), die elk vyf pun ten behaalden De tien spelers komen uit in een halve competitie om te bepalen wie zich wereldkampioen mag noemen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13