"Van binnenuit tegen KNAU aanschoppen" Arbiter in de rust aangevallen door toeschouwers Nieuw NTC-lid Mieke van Wissen: Visser weer winnaar thuis Suriname wint van Nederlandse voetbaljeugd: 2-1 PRINS CLAUS OPENDE SPELEN '74 Amsterdam speelt tweemaal PAGINA 12 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1974 SPORT Te gek Mieke van Wissen: Trainersbeleid moet worden aangepakt". Door Peter Dijkgraaf Amsterdam Mieke van Wissen voorgedragen als lid van de NTCS, de nationaal technische commissie voor senioren. De atlete, die een fa natiek plezier in de atletiek combi neert met een dermate kritische en progressieve instelling, dat zij soms een bijna militante indruk maakt, ingekapseld in de op één na be langrijkste KNAU-instantie. Mieke, die ruim twee jaar geleden door het door haar publikaties zeer ontstem de bondsbestuur werd uitgesloten van alle officiële wedstrijden (na dreiging met kort geding werd de straf ingetrokken), zal gaan probe ren het KNAU-beleid te hervormen, te verbeteren op al die punten, waar zij al jaren tegen aanhikt en schopt. Een gezonde en toe te Juichen ont wikkeling, gebaseerd op een in de sport steeds vaker toegepast princi pe: De lastigste voetballer wordt tot aanvoerder gebombardeerd, de meest kritische supporter ijlings in het bestuur opgenomen. Juist daar om werd de mededeling tijdens de nationale titelstrijd op Papendal over haar voordracht met gemengde ge voelens ontvangen. De reacties va rieerden van een doorbraak van nieuwe denkbeelden in de KNAU tot de verwachting, dat Mieke bin nen de kortst mogelijke tijd de grootste bonje zal krijgen met de mannen met wie zij samen het na tionaal technische beleid moet gaan bepalen. Belachelijk Des te vreemder is het, dat Mieke zelf nog nauwelijks een duidelijk beeld voor ogen staat van wat zij in de NTC gaat doen. „Ik ga er pas echt over denken, als ik ben geko zen. Natuurlijk heb ik bepaalde ideëen over selectie - het is na tuurlijk weer belachelijk, dat Geert Jansen niet en die speerwerpsters wel naar Rome gaan - over het or ganiseren van wedstrijden - het worden er steeds minder in ons land - en vele andere zaken, maar ik wil eerst de mensen eens goed leren kennen met wie ik ga samen werken". Jan Klein speelde al Jaren geleden met de gedachte om een actieve at lete, met name Mieke Sterk binnen te halen in de NTC en daarom is de uitnodiging voor haar zelf niet onverwacht gekomen. „Het lijkt me ook erg fijn en nuttig om met die mensen mee te discussiëren en re deneren. Ik zal ook niet aarzelen om een standpunt in te nemen en daar ontbreekt het bij vele KNAU- bestuurders nog wel eens aan. Al tijd maar voorzichtig om niemand te kwetsen, overal tussen door va- Barricades Uit haar laatste uitlatingen kan worden afgeleid, dat de scherpe kri tische kantjes van Mieke door haar huwelijk met sportjournalist Hans van Wissen en haar leeftijd (28 jaar) er toch nauwelijks zijn afge slepen, dat zij nog altijd bereid is op de barricades te stappen. Dat blijkt eens te meer. als er een teer onderwerp als medische begeleiding in de huidige atletiek wordt aange sneden ,als ze ouderwets fel uit vaart tegen de juist steeds minder wordende lichamelijke zorg voor de vaderlandse topatleten. De sociaal bewogen Amsterdamse, die sinds één week werkt op een vormingsinstituut voor werkende jongeren in Zaandam, heeft alleen wat afkeer van publiciteit gekregen, stond zeker niet te dringen om dit interview toe te staan. Na de stroom van publikaties rond de controverse tussen haar persoontje en de KNAU hield Mieke vorig Jaar consequent de boot af, wees alle (onbekende) collega's van haar man de deur. „Niet aardig, dat weet ik, maar Je kan me toch niet verplich ten om het leuk te vinden met be trekkelijk ondeskundigen uren te zitten praten. Dat is zonde van mijn tijd". Maar als Mieke eenmaal aan het praten is, komt zij vanzelf toe aan de zwakke plekken in het KNAU-li- chaam en ze is dan moeilijk af te remmen. Over de medische begelei ding: „Voor de EK in Helsinki en voor Münohen hebben alle atleten op Papendal een topsportkeuring ge kregen. Omdat de KNAU nu geen zogenaamde gerichte subsidie-aan vraag heeft ingediend bij de NSF, is deze post afgevoerd en nu is er dit jaar geen enkele atleet gekeurd. Een in en in trieste zaak natuur lijk. Er wordt in Nederland eigen lijk helemaal niets voor de topspor- Het publiek was het daar niet mee eens (Van Engel) had tot op dat moment nog geen overtreding be gaan) en dat zou De Boer aan den lijve ondervinden toen hij had af gefloten voor de eerste helft. Bij het verlaten van het veld werd hij inge sloten, geslagen en geschopt. De Boer wilde nog in discussie gaan met de voornamelijk Surinaamse toeschou wers, maar de Nederlandse scheids rechter Joop Vervoort, die als grens rechter fungeerde bij dit duel, voer de hem razendsnel naar de veilige kleedkamer. Dat was dan het onverkwikkelijke lijke einde van een eerste helft, waarin Nederland nauwelijks enige ters gedaan, zeker niet door de re gering, die beperkt zich tot het ge ven van lintjes en ridderorden, maar dan wel alleen voor voetbal lers. Hoeveel topsporters zullen er in Nederland nu helemaal zijn (echtgenoot Hans: ongeveer 400). Het moet (toch niet zo moeilijk zijn om die een goede gratis medische begeleiding te geven. Omdat de bond ook niet veel doet, moet alles uitgaan van het privé-inltiatief. Frank Nusse bijvoorbeeld is goed begeleid dit jaar, maar wel via zijn eigen sponsor". Slachtoffer Mieke mag ook rustig zelf een slachtoffer worden genoemd van de matige medische zorg. Van één achillespees heeft zij al vier jaar last en dit jaar kwam daar de ge voelige enkelpees van haar andere been bij. Via NSF-arts De Jongste ondergaat Mieke een speciale be handeling in het Amsterdamse re validatiecentrum Muiderpoort en met succes. „Maar het is toch weer een verloren seizoen. Ik heb de hele vakantie niet kunnen trainen en dan kan je natuurlijk geen wonde ren verwachten. De promotie tot NTC-lid betekent dus geen einde van de carrière? „Zeker niet, ik blijf doorgaan met atletiek zo lang ik er plezier in heb en ik geloof zeker, dat het wel te combineren is met het lidmaatschap van de NTC. In het weekeinde ben ik toch altijd waar dan ook op de atletiekbaan en verder zal het veel telefonisch werk worden. Op dit ge bied is er toch veel verbeterd. Dit jaar hebben ze voor het eerst opge beld om te informeren naar mijn blessures. Dat was nog nooit ge beurd en heeft me erg veel goed gedaan". Op besliste toon vervolgend: „Maar er is nog zo veel meer te doen. Het trainersbeleid moet worden aange pakt, de jeugd anders geïnspireerd. Het is toch eigenlijk te gek, dat ik met m'n manke poot en de horden omver trappend Nederlands kam pioene word. Naast Wil Westphal is er toch ook geen enkele goede hor dentrainer in Nederland". Om even onverwacht te relativeren: „Misschien ben ik wel een uitzonde ring. Mijn buren (aan de Weesper- zijde) kijken nog altijd hun ogen uit, als ik "s morgens vroeg langs de Amstel ren, of op het balkon met gewichten train". MEDEMBLIK Jan Visser uit Den Helder heeft zaterdagmiddag voor de derde keer in successie de 25 kilometer zwemmarathon vain Stavoren naar Medemblik gewonnen. Na 6 uur, 25 minuten en 37 seconden tokte hij in Me demblik aan, na een bijzonder zware overtocht. Alls tweede kwam Loótie ten Veen een half uur na Visser binnen. De in Medem blik woonachtige Sjaak Brak en- boer klom na 7 urn en 42 minu ten vermoeid uilt heft water. De overige drie deelnemers Ihafdiden de strijd vroegtijdig moeten sta ken. Met harde zuidwestenwind, die voor metershoge golven zorgde, vertrokken zaterdagmorgen zes deelnemers, onder wie drie dames rond zeven uur uit Stavoren. Voor het district IJsselmee gold een windwaarschuwing van kracht zeven. Al na een uur zwemmen moest de Engelse Valerie Taylor wegens zeeziekte opgeven. Ook de geroutineerde Hans Prins (Njord '59) uit Haarlem moest na twee- en-eera-half uur zwemmen door zeeziekte de strijd met de elemen ten opgeven. Mevrouw Hopman- TaJbak (40), die de overtocht met de schoolslag wilde volbrengen, werd wegens te grote achterstand door de jury uit het water ge haald. J De einduitslag is: 1. Jan Visser, 6 uur 25 minuten en 37 seconden; 2. Lotty ten Veen (Vechtstreek, Utrecht» 7.03.06; 3. Sjaak Braken- boer (Medemblik) 7.4206 Op de foto: Behulpzame hon den helpen winnaar Jan Visser op de vaste waL Golftoernooi om open NK voor Brit Brian Barnes HILVERSUM De Brit Brian Barnes (29) is winnaar geworde** van het golftoernooi om het open kampioenschap van Nederland. De laatste ronde moest gisteren wegens zware regenval worden afgelast, zo dat Barnes, die na drie ronden met een totaal van 211 slagen aan de lei ding ging, tot kampioen werd uit geroepen. Hij is de opvolger van zijn landgenoot Doug McClelland, die vorig jaar in Wassenaar won. De ge deelde tweede plaats was ditmaal voor Eddie Polland (Ier), Simon Owen (Nw.Zeel.) en Peter Ooster huis (GB). De laatste is voor du derde achtereenvolgende keer in het open kampioenschap van Nederland als tweedie geëindigd. Barnes ver diende met zijn zege een bedrag van 17.400 gulden. Jan Dorrestein, de beste Neder landse professional, steeg op de laatste dag door een ronde van 73 slagen (een onder par) naar de 21ste plaats. Zijn eindscore was 223 sla gen (73-77-73). Zaterdag mikte hu z ijn afslag op de 16e hole via een boom op een afstand van bijna 20* meter in de baan. De uitslag van het open kampioen schap van Nederland is: 1. Barnes (GB) 211 slagen; 2. Polland (Ier), Oosterhuis (GB) en Owen (N. Zeel.), allen 216 slagen; 5. Hayes (ZAF.) en Hobday (GB), beiden 218 slagen; 7. Oarrasco (VS), Smal (GB), Swae- liens (Bed), Jones (GB) en Cock (GB), allen 219 slagen; 21. Dorrestein (Ned), 223. LOTTO HAMBURG De winnende ge tallen in de Duitse Lotto zijn: 4 - 7 - 10 - 12 - 19 - 42. Reservegetal: 20. Tennis Een weer eens in ou derwetse vorm stekende Rod Laver heeft gisteren de finale van het met 50.000 dollar gedoteerde proftoernooi van Bretton Woods gewonnen. De 36-jarige Australiër ongenaakbaar als in zijn beste Jaren, versloeg de vijf tien jaar jongere Amerikaan Harold Solomon, onlangs winnaar in Was hington, met 64, 6—3. he tweede duel op zaterdag 21 sep tember zal worden afgewerkt. Dan zal echter de voor zondag 22 septem ber geplande competitiewedstrijd te gen AZ '67 moeten worden verscho ven naar 6 oktober. Hierover moet nog een beslissing worden genomen. AMSTERDAM Het voetbalteam van Suriname heeft gisteren voor een verrassing gezorgd door het officiële Nederlandse UEFA-elftal met 21 te verslaan. Het duel in het kader van de Koninkrijksspelen werd gespeeld op het sportpark van SDW in Amsterdam, waar 2500 toe schouwers de partij net niet zagen ontaarden in een chaos. Dat leek het te worden na de eerste helft. De Antilliaanse scheidsrechter De Boer was in de eerste rondgang niet opgewassen ge bleken tegen de allengs grimmiger acties na het eerste Surinaamse doelpunt van Adolf Hoen. Binnen drie minuten toonde De Boer de gele kaart aan de Surinaamse spelers IJssel en Play- fair, terwijl Maximiliaan Jozef van Engel zelfs het "rood" te zien kreeg. inzet had getoond. Op het gladde Na het incident met het publiek minuut. Een verkeerde terugspeel- Nederlands overwicht resulteerde bal van de Nederlandse verdediger veertien minuten na de pauze in een Norel werd door de Surinaamse treffer van Jan de Korte, die de Su- Volendammer Hoek en werd tract bij AJax tekenen) passeerde i vervolgens in het strafschopgebied .neergelegd" door Norel. Hoen benutte de penalty na? ren: 0—1. Onder het toeziend oog van prins Claus, die de Koninkrijk- spelen had geopend raakte arbiter De Boer vervolgens de kluts kwijt. AMSTERDAM De negende Koninkrijksspelen, die van 11 t/m 18 augustus in verschillende plaatsen in Nederland worden gehouden, zijn gistermiddag of ficieel geopend door zijne ko ninklijke hoogheid prins Claus. Op het sportpark van de Am sterdamse hoofdklasser SDW nam prins Claus, onder misera bele weersomstandigheden en in het bijzijn van verschillende Su rinaamse, Nederlandse en Ne- derlarads-Antiliiaanse vertegen woordigers het défilé af van de deelnemende sportlieden, die niet ouder mogen zijn dan ne gentien jaar, uit de Nederlandse Antillen, Suriname en Neder land. In zijn toespraak zei prins Claus te verwachten dat de wedstrijden in de verschillende takken van sport (atletiek, judo, basketbal, voetbal en zwemmen) nog spannender zullen worden dan in voorgaande jaren, aan gezien verwacht mag worden dat de Antilliaanse en Suri naamse deelnemers weer goede vorderingen hebben gemaakt. Eén van de voornaamste doel einden van de Koninkrijksspelen is de beoefening van sport in Suriname en de Antillen te be vorderen en topprestaties in wedstrijdverband te stimuleren. Prins Clans wees in dit verband op de prestaties van wereld formaat, die thans door vroegere deelnemers aan de Koninkrijks spelen worden geleverd. ,Jk hoef maar de namen van Enith Brigitha en van de atleten Fer- nades Mendes, Bottse en Mon- sels te noemen en u weet wat ik bedoel". Met de wens dat de spelen '74 aan de verwachtingen zuilen voldoen, zowel sport-technisch als udlt het oogpunt van onder linge sportiviteit, verklaarde prins Claus de Koninkrijks spelen voor geopend. schitterende solo van Hendriks. Adolf Die Go Ahead-speler kreeg later nog beho- de gele kaart omdat hij opmerkingen maakte over het tijdrekken van de Surinaamse spelers. Twee minuten na de gelijkmaker maakte De Boer zijn zoveelste blun der. Hij zag of wilde niet zien dat de Nederlandse buitenspelval vakkun dig was dichtgeklapt. Drie Suri naamse spelers stonden buitenspel en grensrechter Vervoort zwaaide met zijn vlag. De Antilliaan negeer de zijn grensrechter evenwel en keur de het doelpunt, gemaakt door Han kers, goed. Na protesten consulteer de hij Vervoort, maar ondanks deze samenspraak handhaafde hij zijn be slissing: 2—1 voor Suriname. Opstellingen: Nederland: Hoek (Volendam), V. d. Korput (Feye- noord), Norel (Go Ahead Eagles), Swerissen (FC Amsterdam), Schry- nemaker (MW), Wisman (FC Am sterdam (vervangen door Nyssel (MW), De Korte (Veendam), Blij (RVC), Kok (AJax), Hendriks (Go Ahead Eagles), Plasman (Feyenoord) De heer Timman, voorzitter van het bestuur van de Neder landse sportliga, probeert Prins Claus droog te houden op de tribune van het sportpark van SDW. Suriname: Sylvester, Pocornu, Hankers, Martin, Hoen, TJon Sack Kie (Koedjoe), Blokland. Playfair, IJssel, Van Engel, Burgzorg. AMSTERDAM FC Amsterdam de voorzitter van de Maltezer club, zal in die eerste ronde van het toer- Lawrence Quereb in Amsterdam tot booi om de UEFA-Cup beide wed- overeenstemming. Het eerste duel strijden tegen Hibernians Malta in zal worden gespeeld op woensdag 18 het Olympisch Stadion van Amster september. De tweede wedstrijd is dam spelen. Gistermiddag kwamen vastgesteld op dinsdag 24 september. Amsterdam-voorzitter De Stoop en Er bestaat nog een mogelijkheid, dat

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12