Feyenoord wint in Bilbao Jeugdige Martin Koek maakt het Jan Hordijk niet gemakkelijk De fiscus bestaat niet uit louter voetballiefhebbers APPIE HAPPIE Waarom Jansen niet? Strafschoppen beslissen na 2-2 stand Open Leidse tenniskampioenschappen NIKI LAUDA START NIET Reclame ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 Door Fred Racké Nu is er toch nog weer een financiële nasleep van het WK- voetbal gekomen. We waren het er - na de „morele overwinning" in West-Duitsland - over eens, dat het maar goed was, dat onze voetbalhel den alsnog, na al die ellende van acties met paspoorten en wat dies meer zij, een mooie beloning kregen. En komt daar het ministerie van Financien vertellen, dat op die premies zeer fors belasting zal moeten worden betaald. Wie 50 mille heeft verdiend, houdt er netto nog zoiets van 20 van over. mille heeft verdiend, houdt er netto nog zoiets van 20 van over. Wat nu? Gaat de tevredenheid over het bereikte resultaat nog altijd zo ver, dat we daarover in heilige verontwardiging ontsteken, of vallen we weer terug op het standpunt dat we al eerder innamen: die voetballerssalarissen zijn toch al zo hoog en die mannen moeten niet altijd zo over geld zeuren? Ik denk het laatste. Iedereen staat weer met beide benen op de grond en dat betekent in ons land, dat we weer -en vaste greep op de portemonnee gaan hebben. Dat hebben we al eens meer gezien: met tranen inde ogen afscheid nemen van SJakie Swart en dan later instemmend knikken bij de ant woorden op vragen in de Kamer, waaruit blijkt dat de inkomsten uit benefietwedstrijden voortaan toch maar normaal belast moeten wor den. Niet, dat u mij hoort zeggen dat zoiets verkeerd is. Want we moeten er zo langzamerhand wel rekening mee gaan houden dat de generatie voetballers, die zich nog rot hebben gelopen voor een schamel semi-prof- loontje, met SJakie zo ongeveer is uitgestorven. Wie later tot de profrijen is toegetreden heeft het al heel wat beter en dank zij de niet aflatende activiteiten van de vak vereniging hebben de voetballers nu zelfs ook al een regeling waarbij aan het principe „ze moeten het in korte tijd verdienen" al aardig recht is gedaan: een soort spaarregeling, die fiscaai voordelig uitpakt. Tja, de inspectie der belastingen bestaat niet uit louter voetballief hebbers en dus kun Je nu verwachten dat ze ook van voeballers wel het een en ander verlangt, of ze nu veel voor het vaderland hebben berekend of niet. Daar is in dit kader weinig tegen in te brengen: de topspelers zijn geen van allen na aan de bedelstaf toe, integendeel, en ze zullen zoals iedereen die op *t financiële vlak een aardige slag slaat het een en ander bij de inspecteur moeten inleveren. Het zou inderdaad anders zijn als de beroepsvoetballers in dagelijkse doen zo schamel werden gehono reerd dat ze er onmogelijk een spaarcentje voor hun „tweede leven" van over konden houden. Maar dat is bij mijn weten in de meeste gevallen niet zo en waar het bepaald geen vetpot is daar lopen dan toch ook weer geen oranjehem den rond, zodat bij zo'n WK het grote geld toch ook weer terecht komt waar het al is: bij het grote geld. Let wel: ik misgun de WK-voetballers de hoge premies niet, want ze hebben er genoeg voor gedaan, maar dat ze daarom ook bij de fiscus een uitzonderingspositie zouden moeten Innemen, dat zie ik niet zo. Een andere zaak is, dat de voetballers om meer van hun WK-premies over te houden van te voren met allerlei instanties en geldschieters regelingen hadden moeten of kunnen treffen. Men krijgt de indruk, dat ze dat dat bij al hun gecijfer vergeten zijn en daarmee blijken ze dan nu in hun eigen portemonnee te hebben gegrepen. DEN HAAG Het bestuur van de Amsterdamsche Athletiek Club f(AAC) heeft officieel geprotesteerd bij de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) wegens het niet aanwijzen van marathonloper Geert Jansen voor de Europese atletiek- kampioenschappen. In een brief tekent AAC protest aan tegen het standpunt van de KNAU dat Jansen zijn uitzending niet zou hebben waargemaakt. De heer L. M. Uijldert van AAC stelt dat zijn vereniging het oneens is met het besluit van de KNAU op grond van het feit dat Geert Jansen in Ja nuari de zg. midwintermarathon in Apeldoorn won in 2 uur 18 minuten en 39 seconden, het tweemaal ver beteren van het Nederlands record op de 30 kilometer en het winnen van de Paderborner Osberlauf, een w ed- strijd over 25 kilometer. Hoewel Hes Grewer, de voorzitter van de nationaal technische commis sie senioren van de KNAU met een vertegenwoordiger van AAC heeft af gesproken dat Jansen tijdens het Ne derlands kampioenschap 25 kilome ter op 17 augustus in Winschoten nog een kans zal krijgen om zich waar te maken, vindt AAC dat Geert Jansen los van de prestatie in Winschoten alsnog r.aar Rome moet worden af gevaardigd. ZONDAG 2 UUR OEFENWEDSTRIJD U.Y.S. - R.B.C. BILBAO En weer deed Feyenoord uitgebreid van zich spreken. In het mudvolle Stade San Marnes van Bilbao, waar het Coerver-korps donderdagavond al spotte met de reputatie van "Kaiser Franz en zijn vazallen", verwierf de Nederlandse kampioen zich nauwelijks 24 uur later opnieuw de gunst van het publiek. Dat was volkomen terecht. Immers, Feyenoord had donderdag, tegen Bayern München tot op de bodem moe ten gaan. En waar Atletica Bilbao betrekkelijk fris voor de finale aantrad, daar klaagden veel Feyenoorders over pijnlijke spieren. wisselde Wiel Coerver zijn ijverige pupil in voor de aanvankelijk bui ten de basisopstelling gelaten Willy Kreuz. Met dien verstande overi gens, dat Theo de Jong voorstopper ging spelen, dat Lex Schoenmaker terugviel op het middenveld Wiel Coerver: „Atletico schakelde 't Belgische HKDM al op woensdag uit. Die mannen hadden 24 uur meer om te reduperen". Eenmaal in de arena, bleek Feyenoord ondanks die vermoeidheid eens te meer een professionele brigade. De ploeg voetbalde opnieuw met samensmel- Kreüz als onopvallende* spits"in "de tend? linies, bovendien was er een vuurlijn rondliep. Harry Vos diende mentaliteit, die onverwoestbaar was. later op zijn beurt weer af te ha- Keek Feyenoord donderdag tegen de ken, waarna Wim van Hl mocht verhouding in tegen een achter- opdraven. Het is trouwens niet die De Nederlandse zwemploeg, die van 18 t/m 25 augustus deelneemt aan de Europese zwemkam- pioenschappen in Wenen heeft (in de beste stem ming) haar intrek genomen in een trainingskamp in Sittard. De ploeg blijft daar tot en met dinsdag a.s. V.l.n.r. op de voorste rij: Ada Pors, Jolanda Aggenback, José Damen, Enith Brigitha en Wijda Mazereeuwmiddelste rij: Paula v. Eyk, Ma- rianne Heijmans, Veronica Stel, Anneke Maas en Corrie Gramme-De Vos; achterste rij: Karin Pessang, Arnold Rood, Ronald Woutering en Henk Elzerman. stand aan, ook Atletico slaagde erin Feyenoord averij toe te brengen op een moment dat de Rotterdammers de kansen turfden. Peter Ressel zou de partijen na een smulpass van Wim van Hanegem echter weer recht trekken. En Lex Schoenmaker de zou in hetzelfde bedrijf nog Feyen oord aan een voorsprong helpen. Verdedigend was de situatie op dat moment zo dat Wim Jansen de post van de geblesseerde Mladen Raml- jak bezette. Twee wedstrijden in een tijdbestek van nauwelijks 24 uur bleek echter voor de man met de dubbele longen nog te veel van het goede. Donderdag al klaagde gelegenheidsopstelling geweest, het Atletico Bilbao mogelijk maakte in de tweede helft langszij te stu ren. Want daarna manifesteerde Feyenoord zich weer zo hecht dat serie uitgespeelde kansen uit s rolden. Dick Schneider (tweemaal) en Peter Ressel pakten het lekkers evenwel niet uit. Waar na strafsahoppen over het toernooi van Atletico Bilbao dienden te be slissen. Dat ging zo: Atletico miste de eerste. Lex Schoenmaker niet. Atletico maakte de tweede, Willy Kreuz (nog nooit strafschop gemist) niet. Atletico over, Kris tens en er in. Atletico naast, Everse ook. Waar- gegeven. Vijf minuten LEIDEN Geweldig, een andere kwalifica tie is er niet voor het gave tennis waarmee de jonge Martin Koek (19 jaar) de nationale kampioen Jan Hordijk de eerste set ontfutselde: 62. Zijn drives zaten diep en tegen de lijnen aan en op ziin afgemeten stopvolleys bleef Hordijk kansloos. "Hij kan heel sterk tennissen", bondschoacn Rinus Buytelaar, "maar de vraag is hoe lang hij het volhoudt. Niet conditioneel, want op dat punt behoort hij tot de allerbeste in ons land, maar mentaal. Aan de concentratie wil het nog wel eens schorten." een daag in het duel met Sanders ver- de moedelijk de doorslag geven. Want Een op dat onderdeel is Sanders heel, heel duidelijk, vooruitgegaan. Een eerste confrontatie tussen de twee tegenstanders van vandaag was er Met deze zege stapte Hordijk met- gisteren al en die confrontatie werd een de finale binnen, Wouter Fok, beslist in het voordeel van Sanders, de andere halve finalist via een 6-3 Met Koek als partner klopte hij het Door Frank Bonte Hordijk vond, hoe netelig de si tuatie voor hem leek tegen een Koek in vorm, toch de tijd om enkele grapjes te maken. Tegen Koek ket deed zingen van plezier klaterend applaus opleverde goed gevulde tribune: 6—2. applaus dat zeker ook bestemd voor zijn tegenstander. tegen de kijkers. Dat brak hem niet J""?' 8—6 winst °P GuWo Hornman, duo Schmitz/ Constandse in twee op. Hij hield niet alleen goed het een schouderblessure die hem sets: 6—4, 7—5. Ook Hordijk boek- hoofd bij wat hem te doen stond ,op Bevaar 11161 te kunnen meespe- te winst in het dubbelspel. Met Fleu- hij wist ook zijn touch op zijn sla- len ln de 116110,1616 kampioenschap- ry gaf hij de combinatie Engelen gen, die in de eerste fase van de S6"' op ,medlsch advies, van verdere burg/ Haks geen schijn van kans, partij niet zo best wilden lukken, te d^lneming °P Roomburg deed af- 6-2, 6-2. hervinden. Dat bracht Koek al vrij ziep-Er ,staat vandaag in het heren- m het herenenkelspel B had Ma- snel van de positie het spel maakt in de positie enkelspel A dus i de nale op het schema, namelijk die "moet afw^hten"'wat "zijn fandfa Pried SChmitz. één halve fi- dera geen moeite met een vermoeide Jansen dat de weinige trainingen door Dick Schneider niet meer die hij als gevolg van^zijn buikgriep actie hoefde komen WM Coer_ ver: „We kunnen slechts tevreden zijn. Het is tweemaal een tempo slag geweest. Vergeet niet dat we nog lang niet klaar zijn". De pres tatie van Feyenoord maakt nog meer indruk wanneer bedacht wordt dat Bayern München met 5-1 van het HKDM van Jantje Boskamp verloor. FC Twente verloor gisteravond in het stadion "Roselade" van Ma laga met 1—4 van de Spaanse eerste divisie club Malaga tijdens het toernooi om de Costa del Sol-be ker. Bij de rust stond de ploeg van trainer Spits Kohn al met 1—2 ach ter. SC Cambuur—Lemmer 9—1 (4 1). Doelpunten Cambuur: Kusma- novic (6), Haan (2) en De Blaauw. Lemmer: Bootsman. Toeschouwers: 1000. Heer—MW 0—1 (0—0). Doel punt: Smeets. Toeschouwers: 1500. FC Dordrecht—FC Algiers d -,. (kampioen van Algerije) 8—1 (4-0). vp!?,P finale ma® ook worden Doelpunten: Dordrecht: Van Kuyk verwacht m het damesenkelspel B tussen Hanke Faase, die zich op im ponerende wijze ontdeed jan Bruysten, 6—1, 6—2, lies Prins, die even imponerend af rekende met Roomburgs Milou Pen- Li' ^'Jti^'des^m^jn met dat optreden niet klaar. Hanke Faase heeft nog een damesdubbel spel finale op het programma via een 6—1, 6—3 zege op het duo Ka rin Braakman/ Ellen Gerrese en Annelies Prins zal het in de dames- dubbelspelfinale met Yvonne v. d. Eeckhout in A moeten opnemen te gen het geduchte paar Elly Blom berg/ Els Veentjer. In C boekte Kris tine Teeuw de tweede finale- Mar" bache. Toeschouwers: 1500. Scheids- Anne" rechter: Beukma. Heerenveen—FC Utrecht 2—2 (21). Doelpunten Heerenveen: Van Maurik. Toeschouwers: 4000. Scheidsrechter: Van Dijken. DEN HAAG De Oostenrijkse norrformule 1 coureur Niki Lauda zal ■MÉ Plaats in dit toernooi. Met Hans zondag bij de wedstrijd voor het Miilliii Janssen als partner redde zij zich Europees kampioenschap toerwa- in de halve finale uit een penibele gens op het circuit van Zandvoort achterstand van 1—6, 45 en 15-40 vervangen worden door de Westduit- Loek Sanders met 8—6, 6—2. Rolf Stommelen. Lauda kan op De eergisteren afgebroken partij in zandvoort niet starten omdat hij tegenstander zal gaan doen. Dat Louk Sanders won met ciJfers< die zichzelf te danken, want hij liet in zijn forehands ditmaal geen ant- ligt hem heel duidelijk veel minder weinig verder commentaar behoeven,, de kwartfinale tegen Visbeen goed. Hordijk pakte de tweede set 1 Nico Welsohen; 6-3, 6-1. Wel- &_i voorsprong in de tweede set, de met 6—2. Om in de derde set met- kon lopen wat hij wilde, hij eerste set had hij met 6—1 binnen- een weer te worden geconfronteerd k°" he,t temP° dat Sanders aangaf gehaald, bijna wegglippen, 12—10, na met een achterstand (0-1) tegen niet volgen- Er waren herhaaldelijk 6-5 voor Visbeen! Hans Vergoed een nu weer exploderende Koek. dat hij de ballen van me- gaf Adri van Leeuwen geen moge- ters afstand langs zich heen zag njkheden, 6—3, 6—1. Een Jaar in Maar de nationale kampioen liet gaan hetgeen hem evenzovele malen de eredivisie heeft Vergoed onmis- niet lang wachten op het antwoord, verlokte tot het, op de tribune met kenbaar goed gedaan. „Ik had op het herendubbelspel C tussen Her- met koorts in Salzburg te bed ligt. der Capellen/ Bert Mod- Lauda, die voor Ferrari in formule de Jong/ Koemans werd i races uitkomt, keerde enkele da- de eerst genoemden 6-3 gen geleden met een ernstige voed- „Herman moet de punten maken", selvergiftiging uit Italië terug. Hij woord. Die zijn zo verschrikkelijk derman snel en zuiveral,dus de kwali- winst v ficatie van Adri van Leeuwen var het spel van Vergoed. Finale Ma- grapte broer Arnold, „daarom duurt heeft "rich in het z iekenhuis dera-Vergoed. Moeilijk te voorspellen het zolang". Rodenburg won in het Salzburg laten behandelen. Het is wat de uitslag betreft, niet herenenkelspel C verrassend ook de vraag of Lauda volgende ge- week zondag kan starten in de Grote Prijs van Oostenrijk. De commissie sluikreclame in televisie-uitzendingen heeft in een rapport het geval aange haald van een internationaal reclamebureau, dat een groot bedrag wilde betalen ais de wedstrijdleiding bereid was een aantal valse starts te organi seren, opdat de bij de start plaatsen aan te brengen re clame extra lang in beeld zou kunnen blijven. Dit schijnt de commissie „helemaal te ver" te gaan. Ik kan me dat levendig vorstellen Helaas staat er niet in het rapport om welk reclamebureau en welke sport het gaat. Dank zij verbluffend speurwerk ben ik daar toch achter gekomen: het betrof een Zwitsers reclamebu reau en het ging om interna tionale roeiwedstrijden. Roei- wedstrijden zijn voor zo'n re clame-opzetje ideaal: na een valse start duurt het altijd ge ruime tijd dat de boten weer startklaar liggen, en al die tijd kan dan de strategisch opge stelde reclame in beeld blijven. Het enige wat niet duidelijk is, is hoe de organisatie die valse starts had moeten organiseren. Dan had toch op zijn minsteen ploeg omgekocht moeten wor den, of anders de starter. Neem bijvoorbeeld de atle tiek. Valse starts zijn daareven gewoon als goede starts. Het ligt voor een groot deel aan de starter of er vals gestart wordt of niet. Wacht hij te lang, dan "houden" de startklare sprin ters het ndet langer en vallen zij in het startschot, nog voor de trekker is overgehaald. Een beetje handige "onhandige" starter kan op die manier goud waard zijn voor het reclame bureau dat zijn leuzen pal achter de startlijn heeft gepos teerd. Andere sporten waarbij de valse start gepraktiseerd kan worden zijn paarderennen, schaatsen, wielrennen, zwem men en auto- en motorraces. Hier ligt dus nog een onaf zienbaar terrein braak voor de reclamejongens. Maar onge twijfeld zullen zij him technie ken niet tot de valse starts be perken, maar ook tot de sub tielere middelen overgaan. Als straks de shirtreclame een feit is, zal Van Hanegem van zijn shirtsponsor (bijvoorbeeld oran jebitter) opdracht krijgen een tijdje trekkebenend te blijven liggen na een tackle. De ver zorger zal opdracht krijgen toe te snellen, zijn tas met de naam oranjebitter zo voor de kromme op de grond te zetten dat de verontruste camera hem duide lijk in beeld krijgt, en Van Ha negem zelf zal er voor dienen te zorgen dat hij dusdanig ligt te krimpen van de pijn, dat de naam oranjebitter op zijn shirt nog wel duidehjk op het scherm komt. Ook zullen de achterspelers een extra toelage krijgen als zij ervoor zorgen dat de tegenpar tij bij de rechter hoekvlag veel corners mag nemen (doorstaat namelijk een bard van oranje bitter), en ails Eddy Treytel 'n penalty op zijn doel krijgt, moet hij consequent naar links uitvallen, waarheen de bal ook geschoten wordt, want daar, in die hoek achter zijn doel, staat ook weer het bord van oranje bitter. Het is dan nog maar een kleine stap naar de speerwer per, die zijn speer "per ongeluk" in de richting van het reclame bord'van zijn sponsor laat af dwalen (de camera, zich van geen kwaad bewust, volgt nauwlettend de baan van de speer, en plof, daar staat de speer, en over het hele beeld scherm lezen alle kijkers: de beste klokken maakt horloge. Enzovoorts enz. Bedenk verder zelf nog betere voorbeelden. NICO SCHEEPMAKER. In vier minuten hij de de nodige hilariteit ontvangen, com- vice van Koek: 1—1. Het volgende mentaar „Kassa, Ping". Indien de spel vergde bijna 20 minuten speel- gedachte bij Welschen inder tijd. Hordijk had drie maal de kans daad heeft voorgezeten Sanders voor om met een goede klap 2—1 te ma- zijn fraaie winners in baar geld te ken en Koek maar liefst vijf maal! honoreren was het gisteren een In die periode werden bovendien de „duur" dagje voor hem. Sanders- punten gescoord met juweeltjes van Schmitz dus vandaag. Geen karwei volleys en passeerslagen. Hordijk dat Sanders, hoe goed hij momen won het spel en eigenlijk beteken- teel ook „op tik" is, op zijn pantof- de dat het einde voor Koek, die vele fels zal kunnen klaren. Schmitz le- minuten nodig had om de teleur- verde daar in z"n partij tegen Fleu- stelling te verwerken. „Zoveel moge- ry (6—3, 6—3) teveel goed werk af. lijkheden en nog het spel verliezen", In het bijzonder op zijn backhand, klaagde hij tegen de kijkers na het Fleury had overigens in dit tref- wisselen van speelhelft. Toen hij weer een beetje bij was, had e< nu toch echt sterk spelende Hordijk zinde Vrouwe Fortuna te ma de stand al naar 41 gevoerd. Eén ken. Dat doet niets af aan het feit zwak spel van de nationale kam- dat Schmitz de winst gisteren vol- pioen kon de zaken voor Koek geen ledig verdiende. Zijn groundstrokes, andere, gunstiger wending geven, met de backhand als sterke punt, Na 4—2 stond Hordijk geen spel waren doorgaans diep en snel ge- af. Op het eerste matchpunt nomen. MET 600 ICIWME.-TJ32S viooe os. wielen is Her TEMfto VOi-SEMS EEM STIt2Uas&0DÊ AfïftïMK S11ZOMD02 LPfYs ..MAAG EB IS EBJ G9USEUR U/E ZICH VAM DE2Ê -TEAOITI& MIEK AAMTU&GV

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15