Elf vrouwen tot priester gewijd Samenwerking gerefen hervormde diakonieen PATER B. Friese regenbogen winnen toch op het Sneekermeer BERK JUBILEERT APPIE HAPPIE iSSPgr W erkgroep Homofilie uit kritiek op Gijsen Bekende ruiters dit weekeinde op Pegasus Elf vrouwen, allen diakenen (lagere geestelijken) van de Ame rikaanse Episcopale (Anglikaan- se) kerk, zijn maandag tijdens een kerkdienst in Philadelphia door drie bisschoppen, die zich Alfrink bezorgd over mgr. Tji UTRECHT (ANP) Kardinaal Al frink heeft aan kardinaal Stefan Kim van Seoel het volgende tele gram verzonden: "De wereldopinie is ten zeerste verontrust door berichten over 't proces tegen bisschop Daniël Tji Hok Sun van Wan Ju. Reeds op 11 juli heb ik tegenover de ambas sadeur van uw land blijk gegeven van mijn diepe verontrusting en van myn solidariteit met bisschop Tji. Als internationaal president van de katholieke vredesbeweging "Pax Christi" ondersteun ik van harte de pogingen van uwe eminentie ter be scherming en verdediging van uw collega bisschop". uit hun kerkelijke functies had den teruggetrokken, tot priester ge-wijd. Op het laatste moment voegde zich nog een diocesane bisschop bij het gezelschap. Deze gebeurtenis heeft grote ver ontwaardiging en tegenstand in de Episcopale kerk opgeroepen, vooral ook van de kerkelijke hiërarchie. Een en ander gaat in tegen de beslissin gen van de algemene vergadering van deze kerk. Tot nu toe is er geen enkele diocesane bisschop die sym pathie voor de actie van de vrouwen heeft laten blijken. De drie bisschoppen die de wijding verrichten, hadden reeds hun func ties in de diocesane of algemene kerkleiding opgegeven. In een open brief hebben de elf vrouwen verklaard, dat zij zich „pijnlijk bewust zijn van de verdeeld heid van meningen op dit punt". Zij tekenen er echter bij aan, dat het „Huis van de bisschoppen" (kerkver gadering) er om bekend staat gun stig tegenover de wijding van vrou wen te staan, eveneens als een meerderheid van de geestelijkheid en de leken van het „Huis van af gevaardigden". Alleen de telling van de stemmen geeft een verkeerd beeld, omdat tel kens als er verdeeldheid in opvatting bestond in een diocesane afvaardi ging, deze als „tegen" werd gekwali ficeerd. De vrouwen variëren in leeftijd van 21 tot 79 jaar. De meeste bis schoppen van de diocesen, waaruit de vrouwen afkomstig zijn, hebben ver klaard, dat de wijdingen geldig zijn omdat zij door handoplegging door een bisschop zijn verricht. Maar zij waarschuwden de vrouwen dat de wijdingen als onregelmatig zouden worden beschouwd en dat zij onder werp van disciplinaire maatregelen zouden worden, die zouden kunnen neerkomen op ontheffing uit hun functies of het verbod enigerlei pries terlijke handeling te verrichten. De voorzittende bisschop van de Ameri kaanse Episcopale kerk, John M. Al- lin, heeft gezegd, dat de wijdingen in tegenspraak zijn met de consti tutie en de regels van de Episcopale kerk. De bisschop van Pennsylvania, on der wiens Jurisdictie de kerk in Phi ladelphia vaJlt, heeft zich niet met deze zaak willen bemoeien en advi seerde anderen hetzelfde te doen. Een dag na de wijding werd bekend, dat twee vrouwen inderdaad uit him functies zijn ontheven. BERG EN DAL De Centrale Pastorale Werkgroep Homofilie onderdeel van het nationaal cen trum voor Geestelijke Volksge zondheid heeft in een ver klaring kritiek geuit op uitlatin gen van bisschop J. M. Gijsen van Roermond over homofilie. De Pastorale Werkgroep zegt, dat de bisschop zijn medegelovigen op "uitermate gevaarlijke dwaalwe gen" kan leiden, en spreekt van "bedenkelijk, wetenschappelijk onjuist en pastoraal levensgevaar lijk". Bisschop Gijsen behandelde de homofilie in het juli-nummer van het informatiebulletin van ztjn bisdom. De Pastorale Werkgroep heeft er groot bezwaar tegen. "De homofilie wordt in één adem ge noemd met schaamteloosheid en egoïstisch beleven van de sexuali- teit. Daarbij ontbreekt iedere aanduiding hoe iemand dde bij zichzelf ontdekt dat hij overwe gend homofiel gericht is, daarmee ohrüstelijk zou kunnen leven". Zeer ernstig bezwaar heeft de Werkgroep van het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg te gen de "ongenuanceerde verwij zing" naar de bijbel waarin spe cifieke anti-homosexuele teksten staan als een bewijs dat God de homofilie en de homofiele mens zou veroordelen". In omstreeks 100 gemeenten is spra ke van samenwerking tussen de her vormde en gereformeerde diakonie en), zo blijkt uait een enquête. Bij de gezamenlijke hervormd-gere- formeerde, landelijke enquête werd een vragenlijst toegestuurd aan alle (823) gereformeerde en (1444) her vormde diakonieen, in totaal 2267 adressen. De eerste vraag luidde: 'Bestaan in uw gemeente tussen diakenen van de gereformeerde kerk en diakenen van de hervormde kerk zodanige contacten op ambtelijk ter rein, dat gesproken kan worden van een reeds bestaande of een zich aan kondigende samenwerking?' Op deze vraag kwamen ruim 200 be vestigende antwoorden (zeg ca 10%). Nader bezien: slechts in 13 plaatsen was de samenwerking van dien aard, dat een gezamenlijk antwoord werd ingestuurd. Na vergelijking, correctie en completering van de overige, her vormde en gereformeerde afzonder lijke antwoorden bleven er 95 plaat sen over met hanteerbare gegevens, de al genoemde 13 inbegrepen. Bij een enquête is niet gevraagd naar de (meer institutionele) samen werking op het gebied van maat schappelijk werk, gezinsverzorging, bejaardentehuizen enz. Wel ter spra ke kwam de ambtelijke samenwer king van diakenen 'op ander terrein'. In vrijwel ale van de 95 plaatsen bleek ook samenwerking op ander kerkelijk gebied: gemeenschappelijke kerkdiensten (81). kanselrufl (74), gzamenlijke kerkeraadsverg adering (59), gemeenschappelijk gebruik kerkgebouw '(58)gezamenlijk jeugd werk (37). Samenvattend bleek dat in ongeveer 550 plaatsen sprake is van de een of andere vorm van hervormd-gerefor- meerde samenwerking in welke uit gesproken of vage vorm dan ook. De 95 gemeenten met hervormd-ge- reformeerde diakonale samenwerking liggen in de volgende provincies: Groningen (in 2 gemeenten), Fries land (14), Drenthe (3), Overijssel (7), Gelderland (10), Utrecht (7), Noord- Holland (15), Zuid-Holland (26), Zeeland (5), Noord-Brabant/Lim burg (6). In 60% is van samenwerking sprake in de zin van incidentele contacten/ samenwerking en regelmatig over leg: in 40% is van samenwerking sprake op een aantal of op allerlei terreinen (hiervan zijn er acht die op aJfle terreinen alles samendoen). Overigens is in veel gevallen de sa menwerking breder: Met de R. K. Kerk (35x), met Doopsgezinden en Luthersen (4), met de NP3. (3), Gespecificeerd naar werkterrein bleek het meeste te worden samen gewerkt in 'overige vormen van be- jaardenjwerk' (in 68 gemeenten) en bij collecten in de eredienst 53 gem.) en andere inzamelingen (46). Het minst gemeenschappelijk gebeurt: 't diakanaal huisbezoek (6 gem.) en 't Jongeren-diakonaat (7). Meer gegevens over de uitslag van deze enquête van het gereformeerd algemeen diakonaal bureau en de hervormde generale diakonale raad zijn te vinden in het recente nummer van 'Diakonia', maandblad ten diens te van het hervormd pastoraat. Re dacteur P. W. A. de Wit, die verslag doet van de enquête-resultaten, te kent daarbij o.m. aan: 'W&ar van samenwerking gesproken kan wor den blijkt deze merendeels ten dele te zijn. Het zijn incidentele contatcen of bepaalde vormen van overleg. Het samendoen komt maar bettrekkelijk weinig voor. Slechts in 8 gevallen is van volledige samenwerking sprake, slechts in 13 gevallen werden de vra gen gezamenlijk beantwoord. Kerk- ordeHjke struikelblokken vallen ech ter mee". ROME De Nederlandse equipe heeft ztidh gisteren teruggetrokken uit de wedstrijden om het Europese kampioenschap military voor junio ren in Rome. Aanleiding was de moeilijkheidsgraad van enkele onder delen van de zogenaamde „uithou dingsproef", de steeple chase en de cross country. In de cross blesseer den verscheidene paarden zich zo ernstig, dat zij moesten worden af gemaakt. De Nederlandse chef d'equipe ,de heer Ruitenkamp, besloot zijn ruiters en paarden te sparen en trok zijn ploeg terug. De paarden zullen vandaag op transport naar Nederland warden gesteld. Drie leiders in titelstrijd golf Uithoudingsproef is te moeilijk SNEEK Het Fries regenboog team heeft op de laatste dag van de Sneekweek de ontmoeting met Hol land in zijn voordeel beslist. In de derde en laatste wedstrijd op het on stuimige Sneekermeer versloegen de gastheren, de Hollanders opnieuw met 33.75 tegen 44 punten. De twee teams gingen met gelijke papieren van start. Zo wel Holland als Fries land had één wedstrijd gewonnen, ook met de cijfers 33,75 en 44. De winst ging uiteindelijk naar Friesland met 111,5 punten en Holland werd xnet 21,75 punten verliezer. Friesland haalde daarmee zijn derde achter eenvolgende overwinning en de 31ste in totaal. In tegenstelling tot de voorlaatste wedstrijd hadden de Friezen geen pech van hun tegenstanders nodig om de eindstreep winnend te halen. Al bij de start en in het kruis- rakje na de eerste boei was het pleit beslecht. Harry Amsterdam (Sneek) maakte de weg vrij voor captain Jacky de Wilde (Sneek) en toen di rect daarna ook de „twaalf am bachten" van Bertus ter Beek (Al melo), die voor Friesland uitkwam, zich in de voorste gelederen meldde, was de zaak wel bekeken. Te meer daar UI rik Jager (Lemmer) als een veldheer de achterhoede regeerde. Bertus de Vries uit Rijnsaterwoude werd uiteindelijk de beste Hollander mét een vierde plaats vóór zijn teamgenoten Peter Kempeneers (Lei den) en Hein de Goederen (Waddinx veen). Op de foto ronden de regenbogen de eerste boei. Voorop de algemeen winnaar (no. 37) Harry Amsterdam uit Sneek. HILVERSUM De Belg Donald Swaelens, de Engelsman Brian Bar nes en de Ier Eddie Polland zijn na de eersite ronde van het toernooi om het open golfkampioenschap van Nederland, dat donderdag op de ba nen van de Hilversuimse Golfclub is begonnen, de leiders met een score van 71 slagen, drie onder par. Dc vierde plaats wordt gedeeld door zeven spelers met 72. De beste Nederlandse reizende professional. Jan Dorrestein, kwam in de eerste ronde in 73 slagen bin nen, de eerste negen holes in 38, de tweede negen in 35. Hij staat daarmee op de gedeelde elfde plaats yyetvans -MT:styr-J •—VOETBAL Het Zweedse voetbalelftal heeft in Molen in Zwe den met 2—1 (0—1 een interland wedstrijd gewonnen van Noorwegen. In de eerste helft scoorde Harry He- stad, die twee jaar geleden voor de FC Den Haag voetbalde, voor het Noorse elftal. Na rust brachten Fre- driksson en Tapper de stand op 2-1 in het voordeed van de Zweden. ZOETERWOUDE Morgen is het precies zestig jaar geleden dat de in Zoeterwoude geboren pater Bernardus Berk, missiona ris van de Pater van de H. Fami lie, tot priester werd gewijd. Een comité van familieleden en vrien den is nu van plan de jubilerende pater op zondag 18 augustus een feest te bereiden in zijn geboorte plaats. 's Ochtends om half twaalf is er in de parochiekerk aan de Zuidbuurt een H. Eucha ristieviering en 's middags wordt er voor iedereen een receptie ge houden in gebouw Het Centrum aan de Schenkelweg (van drie uur tot half vijf). Inmiddels is er ook een „Jubi leumfonds Pater B. Berk" in het leven geroepen om bijdragen in te zamelen voor het feest zowel als voor een cadeaiu. Bijdragen kunnen worden gestort op post girorekening 3169071 tn_v. pen ningmeester v/h Jubileumfonds Pa/ter B. Berk, Kaasmarkt 4 in Leiden. Na zijn priesterwijding (op 9 augustus 1914 in Grave) werd pa ter Berk leraar, eerst in Grave en in 1915 in het toen pas ge opende missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel. In 1921 werd hij overgeplaatst naar he>t scholas- tnJkaat in Nieuwkerk-Goinle om daar filosofie te doceren en twee jaar later, in 1923, vertrok IriJ naar Kazimierz in Polen om daar eveneens een docentschap te aan vaarden. In 1929 kwam pater Berk ziek uit Kazimierz terug en verbleef hij twee maanden in een zieken huis. In 1930 werd hij in Ouden bosch benoemd voor de zielzorg onder zo'n 12.000 Polen die werk zaam waren in de mijnen van Rouvroy in Noord-Frankrijk. In 1938 werd hij weer ernstig ziek. In januari 1945 werd hij benoemd tot aalmoezenier van de Poolse soldaten. In december van dat jaar ontving hij van de Poolse regering het „Gouden kruis met de zwaarden", waar hij overigens behoorlijk trots op is De Franse regering beloonde zijn moedig optreden tijdens de oorlog met het „Légion D'Hon- neur" en de Fools-Franse onder grondse beweging schonk hem het „Kruis van Verdiensten" In 1955 kreeg pater Berk om gezondheidsredenen eervol ont slag als zielzorger in Rouvroy en ging hij wonen in het scholasti- kaat van Oudenbosch. Hij kreeg een pauselijke onderscheiding voor zijn werk onder de Polen. Nadien heeft hij nog diverse as- sistenties waargenomen, o.a. in Bodegraven en Hazerswoude. Toen in 1964 het scholastikaat verhuisde naar Kaatsheuvel ging pater Berk mee; hij had z'n eme ritaat verdiend. De jubilerende pater bleef in Kaatsheuvel wonen toen in 1969 het missiehuis St. Antonius werd opgeheven en veranderd werd in een bejaardencentrum dat „De Vossenberg" heet. "DUS JE WEET T APP't: 2C«£. ESZMOOd OCSTJÊ IN (EDee eeNAL MAM ACHTS2 JE UJEET TE HouO£U JAPAMMS? YEM Yems&J, OE KDP- MAM VAM O NZ& Cowcuerêmt TMMOTUH EU ALS JE TUEEL MOCHT WlNWeN.TIL pan 8 j De Finish s\(^m ALLEBEI CVVttI je Ér ACM6M mj-4I ommoos. BT m gcGDEAox -v/lak \ioas MlODSZfJACHT. START VAN "DE MOUSIEE RACE NJAAP «ARUS (600ICH) l/VAAG VB RENNERS TB Yfc>L6£NPE PA&TBSÊM ZI UOR MOEIEN AAN-/ ROMEN 200PT IEDERE TBIb- <sraaf onze rema- WAAM (SCÊD IN beeld krdst ADVERTENTIE WIELRENNEN De Nederlan der Albert Huizebosch beeft in het Belgische Booischot een wegwedstrijd over 150 kilometer voor beroepsren ners gewonnen. Hulzenbosch legde cie afstand af in 3 uur en 30 minuten. CLARK STOPT MET BOKSEN LONDEN Johnny Clark, da we reldkampioen boksen in het bantam- gewicht, zal niet meer in de ring ko men. De 26-jarige Brit, die vorig Jaar door een overwinning op punten te gen de Italiaan Franco Zurlo we reldkampioen werd, heeft van een oogarts het advies gehad te stoppen. In zijn laatste gevecht liep Clark tegen de Italiaan Sal va tore Fabrizzi een zware verwonding aan de wetvk- brauw op. Bij een onderzoek in een Londense kliniek bleek dat Clark bij het voortzetten van zijn carrière het gevaar loopt, het licht in een van zijn ogen te verliezen. In de 42 ge vechten als prof, verliet Clark slechts driemaal als verliezer de ring. DRINKWATER ROTTERDAM F1PER M3 ROTTERDAM (ANP) De prijs van het leidingwater in Rotterdam zal binnen niet al te lange tijd wor den verhoogd tot f 1- per kubieke meter. Maar daarvoor hebben de Rotterdammers dan ook een kwali teit drinkwater dat zij lange tijd niet hebben gekend. Sinds Rotterdam in april vorig jaar voor wat de drink watervoorziening betreft overschakel de van de Rijn op de Maas is de kwaliteit steeds beter geworden: minder hard en zeer goed van smaak. Dit zei prof. ir. P. L. Knoppert, directeur van de N.V. Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch, gisteren op een persbijeenkomst op het ter rein van de waterwinning. Prins Claus zal op 13 augustus de nu ge heel gereed gekomen installaties van de spaarbekkens officieel in gebruik stelten. WARMOND Wat er ook ge beurt al hoost het met bakken van de hemel zo dag wordt het volledige programma van het Kaag- concours-hippique, dat manege Pe gasus voor dit weekeinde op touw heeft gezet, geheel afgewerkt. Of dit ook zaterdag zal gebeuren hangt voor een deel van het weer af. Het terrein aan de Teylingerhof is een beetje kwetsbaar. Als er derhalve al te veel water naar beneden komt dan moet men een streep door de onderdelen voor morgen halen. Maar normaal gesproken wordt er om morgenochtend om tien uur be gonnen met een springconcours voor pony's over een parcours met hin dernissen van 80 cm. Zo nodig volgt één barrage. Dan gaat men verder met een be oordeling van het .mooiste rijpaard", daarna een zg. "Tally how", ook voor pony's. Dat is een snelheidsproef over verschillende afstanden in stap, diraf en galop. De dag van morgen wordt besloten met een springcon cours over hindernissen van 80 en 90 cm., ook met één barrage. De in schrijving stond daarvoor open voor jonge paarden en aankomende com binaties. Stam rijdt in Scheveningen SCHEVENINGEN De Stichting Organisatie Sportevenementen (SOS) heeft voor vanavond op de boulevard in Scheveningen een wielerwedstrijd achter motoren georganiseerd. Aan de start, gepland om 18.30 uur, ver schijnen o.a. Cees Stam, Leo Duyn- dam Harrie van Leeuwen en Bas Hordijk. Zondag wordt al om negen uur be gonnen. Er wordt heel wat belang stelling verwacht, getuige de tribu ne, die voor deze gelegenheid spe ciaal werd neergezet. De toegang is gratis. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Jachtspringconcours over 1.20 2. Springconcours over 1 m., met een op tijd. 3. Puissance met 1.20 tot 1.40 m. als aanvangshoogte. 4. American (een achtervolgings- parcours voor twee ruiters met hin dernissen tot 1.20 m.). In totaal zullen zondag zo'n dikke tweehonderd combinaties aan de start verschijnen. Onder de deelne mers treft men bekende ruiters aan als Piet Mooy, Peter Diks, Tom Olst- meyer, Daan Nanning en Sieg Prui kemaker. Aanvangsdata- afdelings competitie LEIDEN Als aanvangsdata van de voetbalcompetitie van de Afde ling Leiden zijn vastgesteld: 31 au gustus, voor de zaterdagclubs en 1 september voor de zondagafdeling. De D- en E-junioren beginnen op zaterdag 24 augustus. De zaalvoetbalcompetitie 1974/75 zal beginnen op dinsdag 17 septem ber. Dan vangen de wedstrijden in de Groenoordhal aan. De competitie In de THB-hal in Lisse begint op dinsdag 1 oktober. Voor de wedstrij denreeks in Noordwijk hebben een drietal verenigingen een naamswijzi ging ondergaan. Jaap Augustinus Sport wordt Augustinus Vleespaleis, Van Rooyen wordt FC Joop Faase en 't Zeepaardje is getransformeerd in Beach Club FC. Kunstzwemmen in Sloterparkbad AMSTERDAM Aan het eind van een dag vol dolfijnen met hele draai, salto's achterover gehoekt, ballet- beenrol, zwavicuda's en duikboot dubbels luidt de stand bij het Euro pees kampioenschap kunstzwemmen in het Sloterparkbad in Amsterdam: Solo's: 1. Jane Holland (Eng) 49.82 punten; 2. Angelika Honsbeek (Ned) 47.04; 3. Brigithe Serwonski (WDld) 46.32; 4. Marie Cervin (Zwe) 44.40; 5. Syl via Gudel (Zwi) 42.84; Duetten: 1. Engeland 53.05 punten; 2. West- Duitsland 45.415; 3. Zweden 44 46 4. Nederland 44.00; 5. Frankrijk 42.265.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17