DE BEZITTERS EN DE NIET-BEZITTERS Waardering van Spaans publiek voor Feyenoord Hordijk snelt langs Scholtes in enige partij van A-heren Rotterdammers winnen met 2-1 van B Munchen Herstel Tolenaar in schaaktoernooi RCL - Jodan Boys VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 Door Nico Scheepmaker Ik heb hier voor me de spelers lijst van Sparta, voor de aan vang van het seizoen 1971—1972. Drie jaar geleden dus. In totaal 26 spelers, die me niet allemaal bekend voorkomen (De Bie, Vos- selman. Loggen?), maar voor het merendeel toch spelers wier na men enige klank hebben gekregen in Nederland. Ik som de klank- reeks even voor u op: Bentzon, Bosveld, Doesburg, Drijver, Eijkenbroek, Heijerman, Ter Horst, Jansen, Klijnjan, Koud- ijzer, Kowalik, Kreuz, Kristensen, Van der Munnik, Pot, De Quant, Van der Sluis, Van Staveren, Van der Veen, Venneker, Visser en Walbeek. Tweeëntwintig stuks, twee elf tallen bij wijze van spreken. Daarvan zijn er, als ik goed geteld heb, inmiddels 12 bij Sparta weg gegaan, te weten Drijver, Eijken broek, De Quant en Bentzon, Bosveld, Kreuz en Klijnjan, Ko walik, Koudijzer en Kristensen, Pot en Van der Sluis. Ik heb ze vast in elftalformatie gezet (zo goed en zo kwaad als dat ging) om u enigszins een idee te geven van het verlies dat Sparta in drie jaar tijd leed. Zet er een redelijke keeper bij, en Je kan met dit ex- Sparta-elftal in de subtop mee draaien Sparta is sinds 1971—1972 ook zijn trainer Elek Schwartz kwijt geraakt, zoals PSV zijn trainer Kurt Under inwisselde voor Kees Rijvers. Ook bij PSV kunt Je een soortgelijke aftelsom maken. Spe lers die daar in de afgelopen drie jaar zijn vertrokken zijn: Sobc- zak, Van den Dungen, Radovic, Dijkstra, Henning, Munk, Jensen, Hiddink, Van Tilburg, Van Stip- pent, Hoekema, Devrindt en Mul ders. Ook een aardig ex-elftal, al zou het geloof ik ruimschoots ver liezen van ex-Sparta. Het grote verschil tussen Sparta en PSV is bovendien, dat PSV spelers af schafte in ruil voor betere, terwijl Sparta uit financiële nood alleen maar zijn beste spelers kwijtraak te, en geen kans zag er even goe de of betere remplacanten voor terug te kopen. De redelijkheid gebiedt natuurlijk wel te zeggen dat sommige spelers domweg uit- gevoetbald waren: óf in werke lijkheid, óf als eredivisiespeler (Bentzon, Drijver, Radovic, Van Tilburg). Daar staat tegenover, dat beide clubs ook nog spelers kwijtraakten die zijn in 1971— 1972 nog niet bezaten, maar vorig seizoen nog wel, zoals Sadek (Sparta) en Van Esdonk (PSV). Ik zie geen kans een heel nieuw aangekocht elftal van PSV op de been te brengen vergeleken met 1971, maar je komt toch een heel eind met v. Gerven, Krijgh, Nord- qvist, Deijkers, Willy van de Kerkhof, René van de Kerkhof, Quaars, Edström en Dahlqvist. De winst die PSV boekte is onmis kenbaar, al is het voor mij een onbegrijpelijke zaak dat Van Es- donk en Van den Dungen nu de bons hebben gekregen. Wim van den Dungen is 29 Jaar, wat voor een back toch niet overbejaard mag heten (en hij speelde in de tweede helft van de competitie enkele uitstekende wedstrijden) en Van Esdonk is een groot, maar naar gezegd wordt „onhandel baar" talent, zo'n kleine blonde langharige jongen die („een gar naal heeft ook een kop") zo zijn eigen opvattingen heeft en niet om geld maalt. Tja Uit een en ander blijkt nog eens overduidelijk, dat we ook in ons voetbal te maken hebben met de „haves" en „have-nots", de bezit ters en niet-bezitters. Sparta be hoort (met clubs als NEC en Go Ahead Eagles) tot de belangrijke have-nots die wat zijn spelersta lent betreft elk jaar weer wat meer afkalven, terwijl de „haves" als Ajax, PSV en Feyenoord het zich kunnen veroorloven de beste spelers elders weg te kopen. Feyenoord troggelde Theo de Jong van NEC af, Kreuz en Kris tensen van Sparta, Schneider van Go Ahead Eagles, Schoenmaker van FC Den Haag, allemaal top- spelers van de concurrentie, en wat Kristensen en Kreuz betreft zelfs de spectaculairste publiek- spelers van de dichtbijzijnde Rot terdamse concurrent. Ajax heeft nu Schrijvers van FC Twente afhandig gemaakt, en zit ook nog achter Notten aan, terwijl PSV eerder de broertjes Van de Kerkhof van FC Twente (de naaste concurrent voor de tweede en derde plaats) aftrog gelde, met het gevolg dat deze „haves" niet alleen zichzef ver sterkten, maar bovendien de grootste concurrenten verzwakten. Ik begrijp best dat Ajax com pensatie zoekt voor het verlies van Cruijff en Neeskens, maar het is de pest voor het Nederlandse voetbal dat Ajax en (en Feyen oord en PSV) zichzelf verrijken door hun minder kapitaalkrach tige concurrenten te verzwakken. Wat komt er op die manier nog van de competiti terecht? Er zit eigenlijk wel iets rechtvaardigs in, dat het rijke Ajax afgeroomd wordt door het nog rijkere Barce lona, zoals het semi-rijke FC Twente (vergeleken met clubs als NEC en Sparta) wordt afgeroomd door het rijkere Ajax. Je weet weliswaar nooit hoe de bal rolt, maar wel hoe het geld rolt: van rijk naar arm, met profijt voor rijk. Dat de eredivisieclubs de beste spelers van de eerste divisieclubs wegkopen, vind ik een normale zaak. De beste spelers horen in de hoogste klasse te spelen. Dat is ook niet te vergelijken met transfers van Cruijff en Neeskens naar Barcelona, want hier was Ajax de betere club en Barcelo na alleen maar de rijkere club. Ajax had zich dit seizoen niet moeten versterken met Schrijvers en (misschien) Notten, maar met Mazuskevicz en Oblak, of met Maric en Marinho. Ik weet wel dat dit niet zo eenvoudig is als ik het nu zeg, en dat er ook pogin gen in die richtingen gedaan zijn, maar in dat geval zou Ajax zich zelf versterkt hebben zonder de andere Nederlandse clubs te heb ben verzwakt. Want de enige reden waarom FC Twente steeds net naast het kampioenschap grijpt is niet, dat het slechter voetbalt dan Ajax of Feyenoord, maar omdat het (door gebrek aan geld en toeschouwers) steeds zijn beste spelers moet af staan op het moment dat zij PSV-riïP of AJax-rijp geworden rijn BILBAO Lang, heel lang na de wedstrijd wilden de oogjes van Guus Brox nog steeds twinkelen. Terwijl hij met de winnende Feyenoord-équipe al weer geruime tijd in hotel Avenida in Bilbao was teruggekeerd sprak hij, bedaard ais altijd maar inwendig apetrots: „Die sympathie voor ons, voor Feyenoord, de waardering van het publiek voor ons spel, die heeft me toch eigenlijk wel erg goed gedaan". Guus Brox, het was duide lijk, was na de imposaiTte 21 zege van Feyenoord op Europa Cup-houdeT Bayern München nog altijd lichtelijk onder de indruk van de warmte waarmee de 30.000 Spaanse toeschouwers de nationale Nederlandse kampioen hadden bejegend. Hij meende dat ook wel te kunnen had uitgevoerd teneinde de verklaren: "Dat heeft natuurlijk de treffer achter Sepp Maier te de kant. mede Ie maken met de geweldige plaatsen. En al miste de voor Theo wijze waarop het Nederlands elftal de Jong halverwege de tweede helft tijdens het wereldkampioenschap ingevallen Lex Schoenmaker eerst zulk een propaganda voor het voet- nog een briljante scoringsmogelijk- Hetgeen bal neeft gemaakt. En natuur- Tx lijk....Johan Cruyff kens die nu in Spanje spelen, die betekenen voor de Nederlandse zaak eveneens voorbeeldige representan ten". - aanschouwen, zat geblesseerd Irespeelitijd held, een sterke Jörgen Kristensen Kreue" welisw^r nfefh^geval^Ï! Johan Nees- compenseerde met nog die driehon- "te gaan" ruim- Spoortjes wel spoortjes Goed, Guus Brox dus tevreden. Te Toen had Willem recht ook: want door die overwin- «U» *ale kaart overigens al ïiing op Bayern München plaatste Feyenoord zich in de finale van het Si toernooi van Atletico Bilbao, een eindstrijd waarin het vanavond in hetzelfde San Mamesstadion zal aantreden tegen gastheer Atletico de Oostenrijker gaf er weder- blijk van het eerste stadium van het gewenningsproces nog lang niet te hebben overwonnen. Of schoon Kreuz zeker niet direct de Hanegem eerste de beste, zeker geen ongerou- il weer te tineerde speler mag worden ge vielen toch nog noemd, werd bevestigd dat Feyen- revanchegevoe- oord en Kreuz nog wel enige in- Bilbao zeil. De Spanjaarden immers Partijen ontmoetten elkaar lens waar te nemen als uitvloeisel speeltijd nodig zullen hebben ten- van de grote, maar verloren finale einde tot vloeiende onderlinge con- in München tussen West Duitsland tacten te komen. Of, om het ietsje Nederland. Ettelijke spelers VELP De Leidenaar Tolenaar dopingmiddel heeft gisteren in de zevende positief stond. Het hielp de Leidenaar niet, want het Reinbouwschaaktoernooi hij moest het verliespunt incasseren het Nederlands kampioenschap De Alphenaren Mechelse en Van gedeelde negen- Loon bereikten in deze ronde beiden remise. Van de tienkamper blijven R. en O. de Aardweg uit Lisse het goed opgewerkt de plaats. In een fraai duel versloeg hij Rotterdammer Maliangkay v door hij op vijf punten kwam. Ren- doen. Zij scoorden resp. tot tes uit Boskoop kwam ook uitstekend viereneenhalf en vier punten. Zes- de dag met een zege op de Ut- kamper G. Kemperman verloor van Boemaars uit Leusden terwijl de Leidse achtkamper Ketting nog steeds op een half punt staat Rost van Tonningen uit Leidschendam doet het goed in de avondvierkam pen met twee uit twee. rechter Rietveld, terwijl De Visser uit Zoe term eer een vol punt binnen haalde tegen nationaal dameskam pioene Ada Van der Giessen uit Rot terdam In de hoofdgroep gaat de Hage naar Van der Vliet met 6% pnt. nog steeds op kop, na Tolenaar remise met de Argentijnse meester De Bar- not. Tolenaar heeft gisteren wel licht ziln beste partij van het toer nooi gespeeld. Samen met zijn genstander maakte hij eerste zet een geweldig spektakel van waarbij het er op het eerste ge zicht op leek dat Tolenaar Gadocha mag zijn te- -p, rolen met uit WARSCHAU Poolse sportauto- worden weggespeeld. Tolenaar her- riteiten hebben de international Ro bert Gadocha, de opvallende links buiten tijdens het toernooi om het niet alleen met wit moet worden ge- wereldkampioenschap voetbal, geen heeft met wit een honderd procent club uit te komen. Gadocha, 28, had score. Rentes had nu wit en greep al daartoe een verzoek ingediend in Juni snel een pion. Later kwam er daar; Hij wilde na het wereldkampioen- nog één bij en dat was ruim vol- schap zijn club Legia Warschau i doende voor de winst. Winst boekte ook Roel en Kemper man uit Oegstgeest en De Visser. Sohüring uit Leiden heeft in ron de zeven niet alleen zijn partij laten wegens een afnemende gezond heid en om zich op de hoogte te stel len van de moderne technieken in het Europese voetbal. Hij zou die ken nis later als coach in Polen willen loren, maar zeker ook een kleine onderwijzen. Legia liet hem vandaag halve liter brandewijn. De Leidenaar weten dat zijn gezondheid nog goed gebruikt dit vocht namelijk voor de genoeg is om in Polen te blijven concentratie en vond in Markus uit spelen en dat de reglementen niet Amsterdam een partner die tegen dit toestaan dat een speler onder de der tig jaar het land verlaat en in het buitenland gaat spelen. Voor Gado cha werd daarop geen uitzondering gemaakt. hadden de avond ervoor het Belgi sche Racing White/Crossing Molen beek naar de strijd om de derde en vierde plaats sinds die zevende Juli nu opnieuw, Kreuz daar in Bilbao nog niet uit. wilden opnieuw het recht v sterkste uitdagen. Vooral Van Hanegem en ADVERTENTIE Nederlaagwedstrijd A.S. ZATERDAG Aanvang half drie. Sportpark de Bloemerd. TENNIS Rolf Thung heeft in de eerste ronde van het tennis toernooi om het open kampioen schap van de Verenigde Staten or* verharde banen in Indianapolis ver loren van de Amerikaan Erik van Dillen: 6-7 2-6. Spaanse publiek dan wé*r zo op kon inderdaad hand zal zijn". Zoa., vijf mi nuten voor tijd, toen Feyenoord al vele aanslagen in Duits doelgebied nog wat". Maar uiteindelijk liepen de zaken dus slechts met een enke le gele fisser af. Tot een confronta tie tussen Van Hanegem en Gerd verloren van het Engelse Queens ten via linksbuiten Munder vrij snel Park Rangers. De stand word reeds in de vijfde minuut bereikt door een doelpunt van Thomas. De 6trijd werd bijgewoond door toeschouwers. de leiding zag komen maar vijf minute a voor rust een uiterst fraaie red- gelijkmaker van Theo de Jong 2000 (hard schot met de linkervoet na een korte combinatie) diende te Ladies Day op Roomburg op vierde dag van strijd om Leidse tennistitels LEIDEN „Wie is nu Hordijk", vroeg gisteren een van de kijkers, toein de natio nale kampioen aantrad voor zijn partij tegen tennisleraar Scholtes. Het was natuurlijk geen „insider", maar zijn vraag was wel begrijpelijk. Scholtes en Hordijk zouden best familie vam elkaar kunnen zijn, zo lijken zij op elkaar qua postuur en uiterlijk. Wat sla- genbeheersing betreft is een vergelijking moeilijker. Scholtes bood goede tegenstand, dat wel, maar hij moest het natuurlijk duidelijk afleggen. Door Frank Bonte Hordylc, die zich overigens «iet zo behoedzaam op de baan bewoog als Scholtes de regen had de piste verraderlijk glad gemaakt hield ruim afstand ln de score: 63, 62. Behalve Hordijk kwamen er geen A- spelers binnen de lijnen voor een enkelspel. Gisteren was 't op Room burg in de strijd om de open Leidse tennistitels namelijk „Ladies Day", Van die eerste „volledige" confron tatie van de dames kan alleen wor- den gezegd, dat zü hun stand op een enkele uitzondering na hebben hoog gehouden. Niet steeds even gemak- de talentvolle M. Bruysten overeind te blijven (2-6, 7—5, 6—4) maar het gebeurde. De uitzondering was Patricia van der Heuvel die ma 1—6 tegen Yvonne van der Eeckhout moest opgeven. Een tennisarm be lette haar om haar kansen naar be horen te verdedigen. Dat zou toch al nooi niet zo'n eenvoudige zaak zijn ge weest omdat Yvonne van der Eeck- gooien voor de titel in B. Zonder ai Een zege die gebaseerd was op goed kijken en pas dan vaart met vaart beantwoorden, wanneer de kans op een puntje aanwezig was. Evelien de Weger daarentegen had in haar spelpatroon maar één lijn: vaart en nog eens vaart. Dat kan zij met haar techniek normaal gesproken doen, maar gisteren wilde het niet lukken. Mede door het doordachte verweer van Milou Penseel. De vierde halve finaliste, Annelies Prins, was heel snel klaar. Lisette Boshouwers, stel lig geen speelster die toevallig zover komt in een sterk bezet B-toernooi, had haar dag helemaal niet en scoorde maar één spel: 6—0, 6—1 voor Annelies Prins, sine van der Koogh aan het langste In het herenenkelspel B verdient eind. Marjan Krediet kon het niet Adri van Leeuwen een pluim voor bolwerken tegen de sterk vollerende zijn tafctisch voortreffelijk concept 2 ge tal jaren terug met Anja Ybema- Lepoutre en Trudy Walhof het kwartet dat Nederland op Wimble don internationaal in de belangstel ling bracht, hadden met hun tegen standsters Hanke Faase (61, 61) en Marjan Krediet (6-3, 6-2) wei nig moeite. Hanke Faase wist zich in B wèl te plaatsen. Voor de halve finale. Zij schakelde Josine van der Koogh uit met 6—4, 7—5 en die zege op haar oude clubgenote van de Noordwijkse SV zal haar een extra hout een gaaf spelletje speelde, i dat werd nu helemaal een onbegon nen karwei. Laatstgenoemde stapte met gemengde gevoelens van het gravel. Geen enkele tennisster van enie allure vindt een dergelijke zege plezierig. De twee speelsters die in de finale worden verwacht, Elly Blomberg en Els Veentjer, een aan- te willen doen aan de prestaties van de twee juist genoemde speelsters, die hun partijen winnend afsloten dera, had geen antwoord op het af wisselende korte en lange spel van de no. 1 van De Munnik. Het was die afwisseling die er de oorzaak van was dat Treffers, gevreesd vanwege zijn scherpe en vaste spel vanuit het blijven. Die derde halve finaliste in zoals hij dat zelf na afloop zo tref- ffveiien de Weger: 7—5, 6—4. mentaliteit heeft Trailers •verigeus wel want hij liet op die opmerking meteen volgen: „Volgende keer pak ik hem, wat hij ook doet". Gepakt voelden züch gisteren Blom- mendaal en Pasma in het dubbel spel. Op het toernooi in Noordwijk bleven zij in de finale gemakkelijk met 6—3, 6—2 de baas over het duo Kuypers/van der Pols. Ditmaal wa ren de laatstgenoemden met 7—5, 6—4 de sterksten. Het gelukkigste meisje op Room burg was op de vierde dag van het toernooi ongetwijfeld Kristine Teeuw. Via mevrouw Van Leeuwen (61, 7—5) bereikte zij in het damesenkel- sped C de halve finale. Het werd haar duidelijk gegund, bescheiden als zij immers is waar het haar eigen prestaties betreft en nooit kleinerend waar het de prestaties van haar tegenstandsters betreft. Herman van der CapeUen en Bert Modderman, een combinatie van jarenlange er varing (van laatstgenoemde) met jeugdige (over) moed hadden hun wedstrijd in het herendubbelspel C tegen Koemans Sr. en De Jong al vele malen triomferend kunnen be sluiten, maar na zeven matchpunten werd de strijd vaniwege de duisternis gestaakt op 3—6, 6—4, 5—5. „40—0 en 5—4". „Hoe bestaat het", ver zuchtte Herman v. d Cap ellen. Nieuw Vennep Als grote verrassing gold gisteren in Nieuw-Vennep de uitschakeling van de in het HE3. geplaatste N. Weijers door Peters Pauwels. Pauwels die dank zij deze overwinning een finaleplaats heeft weten te behalen, won via de tie-break de eerste set met 7—6. In het begin van de tweede set zag het er naar uit dart; het mo reel van Weijers volledig gebroken was. Toch kwam hij goed terug en de stand ging tot 5—5 gelijk op. Toen drukte Pauwels, die op de kritieke momenten het risico vermeed, door naar 7—5, Een andere bijzonder aantrekke lijke partij was die tussen de als eerste geplaatste DDV-speler Gerard Dogger en de zoon van de Perzische ambassadeur in Nederland Farzana- gan. Op het nippertje haalde Dogger de eerste set met 6—4 binnen. Maar Farzanagan wist via secuur spel de tweede s©t terug te pakken. In de derde en beslissende set bleef dat de grotere wedstrijdervaring van Dog ger de doorslag zou geven, want hij stond in deze laatste reeks slechts twee games af: 6—2. In het DUB. had de ads eerste ge plaatste mej. M. Kramer bijzonder veel moeite om haar plaatsing tegen mej. H. Langeveld waar te maken. Nadat mej. Kramer de eerste set met 61 had gewonnen begon mej. Lan geveld verbeten terug te vechten. Dit had duidelijk resultaat, want via de tie-toreak zegevierde zij in de tweede set: 7—6. In de derde en beslissende reeks moest de tie-break eveneens de doorslag geven. Het was ditmaal mej. Kramer die met 7—6 als win nares van het gravel kon stappen. De als tweede geplaatste mej. Graeve had het heel wat makkelijker om de finale te bereiken. In twee korte sets van 61, 6—2 zette zü haar tegen standster mej. Uilkema van het gra vel. In de C-klasse was mej. Uilkema heel wat gelukkiger. Dank zü een overwinning van tweemaal 64 op mej. M. Liefbroer stelde zü haar fi naleplaats veilig en het is niet on waarschijnlijk dat zü in die finale haar moeder zal tegenkomen, die gisteren op het nippertje met 3—6, 6—4, 6—2 van mej. Dingjan won.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15