De vele crises in het leven van Richard Nixon Inbraak in Water gate-hotel was het begin van het einde Laat'ns wat van je Geen tranen in Amerika NEW YORK De mensen huilden bij het verlies van hun vorige president. Dat was toen in 1963 president John Kennedy was vermoord. Er zyn heel wat minder tranen gestort by het heengaan van pre sident Nixon. Sommige Amerika nen juichten en anderen leken, bedroefd, maar echt diep onder de indruk was niemand. Rupert McPherson, een conser- vatieve Republikein, zei in de i Newyorkse conglomeratie Queens: „Hij maakte me ziek. Hij had al veel eerder weg moeten zijn". j En Martin Belinsky, drogist in New Jersey, zei over Nixons laat- I ste rede: „Voor de rede vroeg ik mij af wie hij de schuld zou geven. Ik luisterde en hy gaf de schuld aan het Congres. Ik had nooit gedacht dat dit de schuld zou krijgen". John Huffman, voorganger van de kerk die Nixon in Key Bis- cayne, Florida, bezocht, zag de hand van God in de val van de president. Hij zei in Pittsburgh: „Niemand, maar zeker niet een man die zijn ambt aanvaardde als kandidaat van recht en orde, kan zich boven de wet plaatsen en naar hartelust oneerlijk zijn en in de doofpot stoppen". Maar een andere oude tegen stander van de president, me vrouw Helen Douglas-Gahagan, door Nixon verslagen in een se naatsverkiezing in Californië als gevolg, naar wat algemeen werd aangenomen, een latercompagne. toonde medelijden. „Je kan op dit ogenblik niet ontkomen aan gevoelens van me delijden voor hem en zijn gezin", zei ze in haar huis in Fairlea, Vermont. ongeveer twintig procent voorspeld. Maar McGovern's staf bleef optimis tisch. De opinie-onderzoeken zouden de stem van de jeugd niet op zijn juiste waarde geschat hebben. Door een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd waren er maar liefst 26 mil joen nieuwe stemmen bijgekomen en wie durfde nu te voorspellen wat die zouden doen? Een zekere Arthur To- bier had zelfs een boek geschreven, dat getiteld was: „Hoe McGovern bet presidentschap won en waarom e opinie-onderzoeken het bij het ver keerde eind hadden". Aardverschuiving Tobier en McGovern's staf kregen ongelijk. Het werd een landslide", een aarriverschuving zoals nog nooit in de Amerikaanse geschiedenis was voorgekomen. McGovern was ner gens meer. Waarom hy de laatste weken ook uitsluitend over die Wa tergate-inbraak was blijven doorzeu ren was iedereen een raadsel. Zo moest je een verkiezingscampagne niet winnen. Dat was wel duidelijk geworden. We weten nu dat „het inbraakje in het Democratische hoofdkwartier" maar een onderdeel was van wat „het Watergate-schandaal" is gaan heten. We beseffen nu, dat McGo vern terecht verontwaardigd was over deze omverwikkelyke affaire. Dit was maar niet zo wat politieke spionage meer. Gisteren zag ik Nixon voorlopig voor het laatst. We zullen hem niet vaak meer zien, denk ik, maar ik zal me blijven afvragen wat hy bedoelde met die ene zin uit zyn boek „Zes crises". Was het de politiek die hem aantrok of het balanceren op het scherp van de snede? WASHINGTON Het was vrijdag de dertiende „Denk er aan „folks", had de disc jockey 's morgens wat jolig opgemerkt, „het wordt een moeilijk dagje voor ons al lemaal". Kinderen, op weg naar school, hadden grappen gemaakt over het al dan niet onder een ladder doorlopen. Een stenograaf van de Watergate-senaatscommissie droeg een klaverblad van vier iiv zijn knoopsgat om hem „geluk" te brengenHet was vrijdag 13 juli 1973, een moeilijke dag voor velen, maar een zwarte dag voor Richard Milhous Nixon, de zevenendertigste president van de Verenigde Staten van Amerika. Door Nico van Vliet Terwyi in het felle licht van de televisielampen, onder voorzitter schap van senator Sam Ervin weer een openbare hoorzitting over het Watergate-schandaal plaatsvond, hoorde een kleine groep mannen in een ander senaatsgebouw, een mo gelijke volgende getuige. Zyn naam was Alexander P. Butterfield, hoofd van de Amerikaanse burgerlucht vaart» rganisatie, vroeger werkzaam in het Witte Huis. HU vertelde, na lang aandringen, dat president Nixon in 1970 al aan de geheime dienst de opdracht had ge geven om al zijn gesprekken op de geluidsband op te nemen. Voor his torische doeleindenDrie dagen later herhaalde Butterfield jn ver klaring in de openbare zitting van de Watergate-commissie. Zyn woorden sloegen in als een kettingbom. De handen zouden Immers alle onzeker heden wegnemen. Vrijdag de dertien de van Juli 1973, betekende voor Ri chard Nixon het begin van het ein de Checkers Ik zag Nixon voor het eerst op film in zyn befaamde „Checkers Speech" van 1952, enkele jaren na dat hy deze toespraak voor de Ame rikaanse televisie had gehouden. In een groep vai zeventig journalisten en schryvers O West-Europa, in een klein kasteeltje in Salzburg, Oosten- ryk. Ik herinner me als de dag van gisteren, dat niemand van ons be greep waarom de Amerikanen uit gerekend deze man, als vice-presi dent hadden gekregen. De oneeriyk- haid, vonden we allemaal, droop van zyn gezicht. Zyn woorden klonken huichelachtig. Wat was er gebeurd? In september 1952, enkele maanden nadat de pre sidentiële kandidaat Eisenhower ty- dens de Republikeinse Conventie Nixon als zyn tweede man had ge kozen, verscheen op de voorpagina van de New York Post een artikel, waarin Nixon ervan werd beschul digd, achttienduizend dollar van Re publikeinse zakenlieden te hebben aangenomen voor „persoonlijke uit gaven". Druk werd uitgeoefend op Eisenhower om Nixon te laten val len. Op 23 september vyf dagen na dat de Post het verhaal gepubliceerd had, verscheen Nixon op de Ameri kaanse televisie voor naar schat ting 60 miljoen kykers. Hy ont kende de beschuldiging in alle toon aarden, terwyi zyn vrouw Pat, in een wat starre, ongemakkelijke houding, doodstil achter hem zat. Nooit, zei Nixon, had hy ook maar iets van de Republikeinen ten eigen bate aangewend... nooit had hy persooniyk ook maar iets van de Republikeinen gekregen of het moest (en nu kwam het over senti mentele eind van zyn toespraak) het hondje „Checkers" zyn, dat zyn kin- derein als geschenk hadden ontvan gen. Terwyl hy het beestje voor de lens hield, zei liU dat hy ndet geloof de dat dat onoirbaar was geweest. „Ik geloof ook niet dat ik het kan didaatschap moet opgeven", voegde hy eraan toe, „ik ben nameiyk een deorbyw* Steun Een oproep om steun tenslotte had een lawine van brieven tot gevolg. Eisenhower besloot Nixon aan te houden. Toen hy president werd, kwam Richard Nixon voor acht jaar als vice-president in Washington te zitten, van 1953 tot 1961. Toen het in 1954 duidelyk werd 'dat de Fransen zich uit Vietnam gingen terugtrekken, was Nixon de eerste die zich uitsprak voor het zendien van Amerikaanse troepen naar dat land, om te voorkomen dat het ten prooi zou vallen aan het communisme. Met deze stereotypering, dit "kant en-klare" negatieve beeld en het daarbij behorende vooroordeel van Nixon in myn hoofd1, keek ik in 1960 in een huiskamer in Nederland naar een montage van de Kennedy-Nixon debatten. Er stonden in de Verenigde Staten wederom verkiezingen voorde deur, en vice-president Nixon. de re publikeinse kandidaat voor het presi dentschap. had de uitnodiging van zyn Democratische tegenstander John Kennedy aanvaard om vier maal in een politieke discussie voor de Amerikaanse televisie te verschy- nen. Nixon besefte dat hy in de ver dediging gedrongen zou worden om dat hy nog steeds deed uitmaakte van de huidige regering. 'De aanvaller in een debat', zei hy, heeft een inge bouwd voordeel'. Later geloofde hy echter dat hy een ernstige fout had gemaakt door televisie make-up te weigeren. Het gevolg hiervan was dat hy er zeer slecht uit zag. Van de naar schatting tachtig miljoen ky kers, was er een die hem opbelde met de vraag 'of hy zich wel goed voelde.' Dat was zyn moeder. Televisie Politieke waarnemers zyn unaniem van oordeel dat Nixon als gevolg van dit televisie-optreden, verloor. Toch was de verkiezing een nek- aan-nek race. Toen alle stemmen geteld waren bleek Kennedy er 34.227.096 te hebben, Nixon kreeg er 34.108.546. De uitslag van de kies stemmen was: 303 tegen 219. Hoewel er aanwyzingen waren om aan de tellingen van de Staten Nixon met Henry Kissinger, eerst zijn trouwe en geheimzin nige adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, die later gepro moveerd werd tot minister van Buitenlandse Zaken. Illinois en Texas te twyfelen, die beiden in het voordeel van Kennedy uitvielen, vroeg Nixon geen nieuwe verkiezingen in die Staten aan. Hy zond Kennedy zyn ge lukwensen en trok zich, nadat hy zyn ambtstermyn als vice-president beëindigd had terug in Californië. Daar schreef hy zyn politieke biografie: „Zes crises", waarin hy vermeldde waarom hy de politiek nooit zou kunnen opgeven: „diegenen, die po litieke crises hebben meegemaakt de uitdaging, de spanning, de neder laag en de overwinning kunnen nooit meer aan een kalm leventje wennen. Ze hebben te veel geproefd van de drank, die het leven span nend maakt en het waard maakt om geleefd te worden..." De derde maal zag ik Nixon in een studentenkamer in Atherton, Cali fornië. Het was 1962. Elf maanden nadat hy de Amerikaanse presi dentsverkiezingen verloor, had hy bekendgemaakt dat hy zou deelne men aan de gouverneursverkiezing in Californië. Opnieuw werd hy versla gen. Ditmaal door de Democratische gouverneur Brown, die 53,6 procent van de stemmen kreeg. Deze nederlaag kwam harder aan. Toen ik myn televisietoestel aanzet te was het de ochtend na de verkie zingen. Er was een onaangekondigde persconferentie van Nixon. Zonder naar zyn medewerkers te luisteren, die met hem in het Beverly-Hilton hotel in Los Angeles de uitslag had den afgewacht, was de verslagen po liticus naar de hal gelopen, waar hy de journalisten eenzydigheid en on eerlijkheid verweet: „Jullie zullen in het vervolg geen trappen meer uit kunnen delen aan het adres van Nixon", zei hy, „omdat, myne heren, dit myn laatste persconferentie is". Huiilen Nixon zag er slecht en ongescho ren ulit. Het huilen stond hem nader dan het lachen. „Een sledhte verlie zer," dacht ik, terwyi ik myn televi sietoestel afzette... Ik zag Nixon de volgende maal ty- dens een persconferentie in het Witte Huis. Wat ik en met my velen voor onmogelyk had gehouden, was gebeurd. Nixon was president van de Verenigde Staten geworden. De moord op John Kennedy in 1963, diens weinig populaire opvolger Lyn- den Johnson en het feit dat er geen enkele Republikein was, die een mo gelijk suksesvol kandidaat zou kun nen zyn voor de presidentsverkiezin gen van 1968 hadden het balletje in Nixon's schoot geworpen. Toen Johnson in november 1966 van een reis naar Vietnam terug keerde en een communiqué uitgaf, vond Nixon, die inmiddels advocaat in New Lork was geworden, het nodig om hierop een Republikeins antwoord te geven. Er was weinig nieuws die dag. De New York Times wilde Nixon's reaktie wel hebben als het maar om zes uur binnen was De volgende morgen stond het ant woord van de Republikeinen op de voorpagina, en toen Johnson de fout beging om Nixon onbarmhartig in zijn volgende persconferentie aan te vallen, kwam dat eveneens op de voorpagina terecht. Maar nu van alle Amerikaanse kranten. Kandidaat Nadat vervolgens de Congresver kiezingen een herstel van de Repu blikeinse party te .zien hadden gege ven, was Nixon helemaal „in". Hy stelde zich kandidaat. Niemand dacht echter dat hy een redeiyke kans maakte, totdat Robert Kennedy werd vermoord in een hotel in San Fran cisco JNlxon was de enige politicus die met „orde en gezag" had ge schermd, en daar waren de Ameri kanen nu aan toe ze waren de moorden, de misdaad, de rassenrel- len, het studentenprotest en de oor log in Vietnam beu. De enige kan didaat die aan dit alles een eind be loofde te maken, was Richard Mil hous Nixon. Dilt was een van de persconferen ties die ik meemaakte, en als steeds Richard Nixon zoals hij zich graag met zijn gezin aan het Amerikaanse volk toonde. Op deze foto uit 1968 was Nixon 55. Links staan z'n dochters Julie en Tricia, rechts zijn vrouw Pat. bleek dat hy er niet vies van was om de meest platvoerse gemeenplaat sen te gebruiken, aJls "de grootste democratie ter wereld" (Amerika) "de machtigste functie ter wereld" (het Amerikaanse presidentschap), en "een generatie van vrede". Maar moest ik toegeven hy deed het dan toch maar. Met Kis singer als zyn belangryke adviseur, had Nixon dan toch maar de deuren naar Moskou en Peking geopend, de Amerikaanse oorlog in Vietnam na genoeg tot een eind gebracht en in Amerika-zelf een eind gemaakt aan rassenrellen en studentenprotest. Ik had zelfs een zekere be wondring voor zyn pragmatiek gekregen. Het was geen wonder, vond ik, dot hy in 1972 met een voor Amerika on gekende meerderheid werd herkozen. Uitslag Ik was op dat moment in Sioux Falls, South Dakota, waar Senator George McGovern, Nixon's tegen speler, de uitslag afwachtte. Die stond overigens voor de meesten van de vierhonderd journalisten, die de Democratische Senator naar zyn "Home-state" gevolgd waren, wel vast. McGovern maakte geen schyn van kans. Herhaaldelyk was hy van mening veranderd. Op aanraden van Amerika's invloedryke kranten de Washington Post en de New York Times had hy senator Eagleton laten vallen. Hy sprak ook niet meer over zyn programmapunten, 3 "issu es": de oorlog in Vietnam, de Eco nomie, de Welzijnszorg en de Defen sie. Hy bleef maar hameren op een Inbraiaikjë in het kantoor van de De mocratische party in Washington. De Gallup en de Harris-opinie- onderzoeken hadden een verlies van Een blije kinderstem door de telefoon. En een blij verraste opa. Want hij ziet z'n kleinkinderen niet zo vaak meer. Maar hij hoort ze graag Gun hem dat plezier. U draait en zij praten. En u weet het: 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel_ Nederland.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13