Nixon bekent achterhouden bewijs materiaal IN ITALIË HEERST WARE BOM-PSYCHOSE Alleen wonder kan Nixon redden nu nog Voorlopig akkoord op Cyprus President keurde belemmering van Watergate onderzoek al in juni 1972 persoonlijk goed Na aanslag op sneltrein Amerika steunde coup op Cyprus" DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 President Nixon 1 juli 1973 in gesvrek met zijn voormalige assistent H. R. Halieman. WASHINGTON (AP) President Nixon heeft in een verklaring toegegeven dat hij belangrijk bewijsmateriaal in het onderzoek naar de Watergate-affaiire voor het Congres en zijn eigen advocaten heeft achtergehouden. Tegelijk met de verklaring gaf Nixon de afschriften van drie op de band opgenomen besprekingen vrij, waaruit blijkt dat hij in 1972, zes dagen na de inbraak in het hoofdkwartier van het nationale comité van de Democratische Partij, zijn goedkeuring hechtte aan een poging het Watergate onder zoek van de federale recherche, de FBI, te belemmeren. tilt het afschrift 5 dagen na de inbraak in 't President Nixon maakte na zijn bekentenis over het achterhouden van bewijsmateriaal met zijn gezin op het presidentiële jacht een tocht op de Potomac-rivier in Washington. Nixon toen reeds vertelde dat de lei der van zijn verkiezingscampagne, de vroegere minister van Justitie John Mitchell, wellicht op de hoogte plannen voor de inbraak en het af luisteren van de telefoongesprekken in het Watergate-gebouw. Hij zei dat Mitchell en de Juridi sche adviseur van het Witte Huis, John Dean UI, hadden voorgesteld om hoge functionarissen van de Cen trale Inlichtengendienst (CIA) tegen L. Patrick Gray, de waarnemend di recteur van de FBI te laten zeggen medewerkers dat hij zich niet met deze kwestie de bandop- dat hij blijkt verder dat de chefstaf Watergate-gebouw geprobeerd heeft het Witte Huis, H. Haldeman, het FBI-onderzoek te remmen om dat anders CIA-geheimen aan het daglicht zouden komen. De bandopnamen maken boven- tevoren- dien duidelijk dat de president, zoals hij zelf in zijn verklaring zegt, "zich zeer wel bewust was" van de voorde len die "deze handelswijze" zou bie den. Als het FBI-onderzoek beperkt zou blijven, zou namelijk ook niet bekend worden dat de inbrekers "contacten onderhielden met het comité voor de herverkiezing" van de president. De president zei verder dat hij zijn .edewerkers en zelfs zijn advocaten niet op de hoogte had gebracht WASHINGTON President sche commissie van het Huis 1 Richard Nixons dramatische ont hullingen van gisteravond dat hij bijna vanaf het begin op de hoog te is geweest van het in de doof pot stoppen van het Watergate- afluisterschandaal, heeft aan zijn structie van de Justitie, kansen om zijn ambt te kunnen kracht te geven, blijven vervullen wel een zeer zware slag toegebracht. Het heeft er na maandagavond de schijn van dat de president Afgevaardigden wordt gestuurd. In Washington werd gezegd dat hij zeker zou worden gebruikt om de impeachment-artikelen waarin Nixon wordt beschuldigd Veel Nixon-aanhangers on der wie Republikeinen die in de Juridische commissie stemden te gen impeachment omdat alleen nog door een wonder of den dat er geen bewijs was dat de aftreden gered kan worden veroordeling door de senaat een politieke dood. Een grote factor in de verdedi- president al langer dan hij had gezegd van het in de doofpot stoppen van het schandaal op de hoogte was worden sinds de president tegen de maandagavond wel de inbraak in het hoofdkwartier impeachment het gevolg de Democratische Partij in het Watergategebouw en haar gevolgen op 21 maart 1973 volle dig hoorde. Nu heeft Nixon toe gegeven dat hij al bijna een Jaar eerder, zegge en schrijve zes dagen na de Watergate-inbraak meerderheid gevonden i zijn de zittingen van het voltal lige Huis van Afgevaardigden met ingang van 19 augustus, maar de president en zijn raadgevers had den erop vertrouwd dat in de Se naat niet de vereiste tweederde op 17 juni 1972 .haar met ziin chef van staf (H. R. (Bob) Hal deman. besprak. zy hadden het toen volgens de stemden president ook over de manier ontkomen, waarop eventuele openbare ont- den om hem te veroordelen en uit zyn ambt te ontheffen. Als 34 senatoren voor hem hij aan veroordeling Maar Congresleden verklaarden dat de Jongste ont maskering van autoriteiten in het hulling twijfel moest zaaien zelfs comité voor zijn herverkiezing te gemoet getreden zou worden. Op 30 april liet de president onder president Nixons fervenste aanhangers. De hele toekomst van president redigeerde bandopnamen in het Nixon ziet er sinds gisteravond door officiële donker uit. „Dit doet de deur Watergate-onderzoekers onder dicht", zei zün party genoot Con- bedreiging van wettelijke maatre- greslid Harold Froelich, die vóór gelen was gevraagd, publiceren impeachment had gestemd. heeft hy toegegeven dat dit niet debatten in de juridische zo was. missie, zei dat hy zich op zyn standpunt zou beraden en het re sultaat dinsdag zou bekendmaken. „Obstructie van de Justitie zit er zeer dik in", zei hij. „Het feit dat de waarachtigheid van de president aan de orde is gesteld, is een tragedie", ver klaarde de leider van de Republi- Het gesprek waar het om draalde en dat gisteravond werd onthuld, werd op 23 Juni 1972 op geluidsband vastgelegd en on langs op last van het hoogge rechtshof overgedragen aan de speciale officier van Justitie voor Watergate. De geluidsbanden zyn keinse minderheid van het Huis. nodig voor de processen tegen John Rhodes. „In dit stadium Haldeman. John Ehrlichma n andere ex-adviseurs Witte Huis. De president deelde gewraakte band lucht opbiechten op", verklaarde het zijn Democratische collega Tho mas O'Neill. „Maar er komt nu stortvloed ten gunste van im- de Juridi- peachment in het Huis". moest bemoeien. Nixon was het daar de inhoud van deze bandopnamen 1 de besprekingen die hij op 23 Ju ni 1972 voerde met H. R. Haldeman, ontwikkeling die toen nog chefstaf van het Witte Huis was. Volgens Griekse ex-minister: RHODOS (AP) Een vroegere afgelegd over de politieke situatie in ernstige nalatigheid Griekse minister heeft de beschuldi- Griekenland tijdens een verklaring 99 Deze onverwachte leidde tot opmerkelijke reacties der Congresleden die Nixon tot dus- 4 verre trouw hebben gesteund. Char- waarvoor ik de volledige verantwoor- ging geuit dat de Amerikaanse" v. ies Wiggins, een Republikeinse afge- gelijkheid op mij neem en die ik diep gering en de heer Kissinger persoon- ROME (AFP/DPA) In Italië heerst een ware bom-psy- chose na de aanslag op de sneltrein „Italicus"", waarbij zondag 12 mensen om het leven kwamen en 48 werden gewond. Ver spreid over het gehele land kwamen gisteren ongeveer tien valse bommeldingen binnen. Naar aanleiding van een waar schuwing werd de sneltrein GenuaMilaan langdurig door zocht, maar er werd niets gevonden. De 700 passagiers had men intussen al met een andere trein hun reis laten vervolgen. De explosie deed zich de Juridische Commissie vaardigde van Californië, die zich in betreur", aldus Nixon in zijn verkla- het rins- 1.23 Huis van Afgevaardigden steeds pro- In zijn verklaring zei de president de trein Nixon heeft opgesteld, zei dat de pre- dat het nu wel zo goed als zeker is dat Afgevaardigden hem in beschuldiging zal stellen toen Juist moeten aankomen in Bo- sident naar zijn mening moet aftre- het Huis i logna. Door vertraging in Florence den. Als de president dat niet doet, staat lijk" de verantwoordelijkheid dragen voor de staatsgreep tegen het bewind van de Cyprische president aartsbisschop Makarios en de daar opvolgende crisis op Cyprus. de senaatscommissie tenlandse Zaken. Zigdis zei dat Kissinger ge probeerd heeft om „twee paranoid" de vroegere Griekse sterke man, brig. gen. Demetrios Ioannides. en de kortstondige president van Cv- Impeach- De Scala ,het beroemde opera gebouw in Milaan, werd onder hebben gehad, strenge bewaking gesteld, nadat een De minister richtte een w anonieme melding was ontvangen wing tot hen die Italië we« dat .Franse terroristen" het theater storten in de duistere jaren wilden opblazen. Ook de scheve to- fascisme". „Het optreden echter achter op het tyd- aldus Wiggins, "zal ik schema, waardoor de bom ontplofte ment stemmen", toen de trein zich vlak voor het sta tion van San Benedetto Val Di Sam- bro in een tunnel bevond. Als de Juridische commissie eveneens trein op tyd was geweest, zou het aanhanger van Nixon door dik en dim hij geheel TtAiimc sWhtn h#>rv»rirt* cxovnitrpn ucu aannanger van Nixon door a hebben gevolgen aantai slachtoffers op het station had getoond, liet weten dat de Pisa kreeg extra-bewaking overheid zal meedogenloos zyn, niet irrnricton" hot fin Aptp t/ip- ft.llpf»n ufvip rfo srhiilHitrpn maflr nnlr omdat „terroristen" het op deze toe ristische trekpleister voorzien zouden hebben. Er deed zich één explosie voor. Een met springstoffen geladen auto ont plofte op een afgelegen plaats by alleen voor de schuldigen, voor hen die aanzetten tot de aan slagen en voor hen die deze acties Bologna stellig veel groter zyn gweeest. Naar minister Tavian! heeft mee gedeeld, was de politie er van op de hoogte dat er deze zomer een aan- trein pleegd. Op 17 Juli had de leider de neo-fascistische M.SI. in het Huis van Afgevaardigden, Giorgio mening is veranderd i impeachment zal stemmen. Senator Robert P. Griffin, de op een na belangrijkste Republikein in de senaat, had reeds eerder, nog dat het dus tot een proces in senaat zal komen. Nixon legde uit dat hij in mei van dit Jaar de bandopna men van twee van de besprekingen w van de 23ste Juni 1972 had beluisterd kabinetten en..ffimachtsovername Hoewel ik inzag dat deze band opnamen potentiële problemen ople verden, heb ik er mijn medewerkers en mijn advocaat er niet van op de hoogte gebracht en evenmin heb ik het materiaal dat aan de Juridische Twee dagen na zijn terugkeer uit prus, Nikos Sampson te gebruiken de Verenigde Staten verklaarde John Zigdis. een vroeger lid van de ge matigde centrum-unie partij nister in een van de Democratisene de verdeling van Cyprus tot stand te brengen en het eiland te veranderen in wat hem al in Grie kenland zelf gelukt was: een uitge- worrien bp ""6 jLuiuiauue leider «an Nixon schokkende verklaring commissie werd afgestaan, aange vuld zodat ook dit erin zou zijn op genomen. Op dat ogenblik realiseer- 1967, dat Was- hington de Turkse militaire aanwe zigheid op Cyprus steunt. „Ik beschuldig de heer Kissinger ervan dat hij willens en wetens de brand op Cyprus heeft laten uitbre ken en dat hij nu willens en wetens verhindert dat die brand wordt ge blust door niet te eisen dat de militaire strekt concentratiekamp hiervoor mankracht betreft als financiën, zul len worden gebruikt om de weg naar het fascisme af te snyden". Taviani deed een beroep op „de trouw Vice-president Gerald R. Ford, die de ik mij niet welke verstrekkende Turk,®c troepen het eiland ontrui- man olrtiic T.lcrriio in oon op RhOdOS het bestryden van het terroris- tot dusverre steeds heeft gezegd hierover inlichtingen verstrekt, overtuigd te zijn van Nixon's Zyn gegeven waren echter onvolledig, schuld zei dat hij de kwestie i Daardoor had de politie gedacht dat impeachment niet langer in gevolgen deze besprekingen nu blij ken te hebben. Ten gevolge daarvan hebben degenen die mijn zaak heb- aldus Zigdis uitgegeven verklaring. Zigdis, een felle tegenstander Intussen heeft de Italiaanse minis- de Italiaanse grondwet, voortgeko- ein<J j,alatin(>.. de sneltrein openbaar zal bespreken, tot de feiten zaak hebben beoordeeld, dat gedaan dag _t Binnenlandse Zaken, Tavia ni, in de senaat verzekerd dat „de staat niet zal wijken voor geweld". Vofgens hem beschikken de autori teiten over machtige wapens tegen het terrorisme, maar hy moest toe- offers van de aanslag op de Italicus. geven dat het onmogeiyk is aansla- In de grote steden werden betogin- T-iiParys—Rome, het doelwit zou zyn, De bonden van de belangrykste WQ„ Tta.ii«ui drie Italiaanse vakcentrales hielden r het werd de Italicus enkele da gen later. het ben verdedigd en degenen die myn de Griekse dictatuur, keerde zater- zijn vaderland terug na verblijf van enkele maanden in de Verenigde Staten, waar hij onder meer een getuigenverklaring heeft geheel beschikbaar zijn. In zijn geschreven verklaring zei volledig en in sommige opzichten Nixon dat uit de bandopnamen blijkt juist waren". gen op de spoorwegen te voorkomen. Hy herinnerde er aan dat de acties tegen treinen tot de aanslag op de Leger India paraat bij overstroming NIEUW DELHI (AP) Eenheden van het Indiase leger zyn in paraat heid gebracht in verband met de wa tersnood in de in het noorden van het land gelegen staten Assem en West-Bengalen, aldus is gisteren van olficiële zyde meegedeeld. De onderdelen die reeds ter plaatse waren aangekomen zyn in Assam ai bezig met het evacueren van dui zenden burgers uit het heuvelland i Garo. De rivieren die ontsprin- delingen ontvangen die ondertekend waren door het Volksfront gen uit liet Himalaja-gebergte zijn bevrijding van Palestina, gen gehouden waarby politici de neo fascisten de schuld gaven van de bomaanslag. De Italiaanse politie is inmiddels druk bezig met een grootscheeps on derzoek naar de explosie, zy probeert er achter te komen waar de helse machine bestaande uit 3 tot 4 kilo springstof, tot ontploffing gebracht met behulp van een wekker in de trein is gezet. Een Jonge militair heeft meegedeeld dat hy in Florence een man de trein heeft zien binnen komen die zeer gehaast was. Deze liep door de wagons en stapte daarna snel uit waarby hy naar alle kan ten keek. Op grond van deze verklaring is een robotfoto samengesteld. De po litie houdt echter rekening met de mogelykheid dat de bom al by het De woordvoerder der Verenig- vertrek van de Italicus in Rome ge- de Naties heeft verder meegedeeld dat er gisteren hevige gevechten zijn uit- gebroken tussen Griekse en Turkse Bomaanslagen Enige Franse dag- Cyprioten in de stad Famagusta. De bladen hebben gisterochtend mede- VN-vredesmacht heeft AMERIKAANSE AFGEZANT PROBEERT BESTAND TE REDDEN onbeschermde tuin voor de Amerikaanse vloot en de Ameri kaanse strategische belangen". Arrestaties in Ethiopië ADDIS ABEBA (AP) De Ethio pische strydkrachten hebben giste ren de arrestatie bekendgemaakt van negen rechters en een districtsgou verneur, en de namen bekendgemaakt van de 23 personen die zy nog willen zoeken. Daarbij zyn die van 20 rech- tfrs. 'Sinds de strijdkrachten in april hun campagne tegen de corruptheid be gonnen. hebben zy nu al 118 officiële persooniykheden gearresteerd, onder wie enige oud-ministers, generaals van het leger, koninkiyke raadgevers, provinciale gouverneurs, rechters en andere hoge en lagere functionaris- zal een on- NICOSIA/ANKARA (UPI/AP/Reuter) Turkije en Grie kenland zijn het gisteravond eens geworden over een voor lopige overeenkomst over de bestandslinies op Cyprus.. Dit heeft een VN-woordvoerder in Nicosia meegedeeld. De demar- Wandaden catielijnen zijn tot stand gekomen nadat vertegenwoordigers het vuren en het uitwisselen van krijgsgivangenen en burgers, niet eerst geheel ten uitvoer is gebracht. Tegen al deze gardisten hebben geschoten op vluch derzoek worden ingesteld tende burgers en daarbij vier vrou wen en crie mannen hebben gedood, en 32 personen, volwassen en kinde- i, hennen gewond. hand waarvan wordt bepaald of zy terecht zullen staan. Tot de perso nen die nu nog door de strydkrach- worden gezocht behoren van beide partijen twee dagen lang met helicopters vluchten tische legering het Turkse leger op boven de stellingen aan de fronten hadden gemaakt. Cypriotische aégsmwh haitui GUek-" ,Elke nacht", aldus deze Turks- derminister uit het laatste kabinet. ger, kwam uit Ankara. Na het over leg te Nicosia vertrekt hij Bemiddelaar Cvnrus van het Dieeen van wanda- troepen 111 de stad Limassol den nad beschuldigd, hebben de Tur Cyprioten gisteren de aanklacht in- Athe- gediend dat hun mensen tijdens de eerste oorlogsdagen waren vermc en dat hun bezettingen werden nog worden geroofd. generaal-majoor een afdelingsdirecteur Selassie-stichting. de daar i wezige vrouwen" In Limassol staat vermoord J6? grK>t schoolBebouw eT „daarin Eeuw huizen ongeveer 1500 Turks-C-prio- ordt de De 21ste de ten. ZIJ zouden regelmatig worden heeft de Argentijnse president sterk gezwollen en hebben in de twee genoemde staten alsmede in Oettar Pradesj en Bihar zeer grote schade aangericht. in Assam alleen al heeft het water van de Bramapoetra meer dan 3.000 d«»rpen geheel onder water gezet, en de toestand wordt daar "ernstig" ge daan de strijd in deze havenstad de oostkust van het eiland te sta in het VJ3.P. zei verantwoordeiyk te ken. drin- Van welingelichte zyde is verno- gend beroep op beide partyen ge- men dat Hartman optreedt als zyn voor de zaterdagochtend vroeg te Parys gepleegde bomaanslagen Die aanslagen vonden plaats voor de kantoren van het dagblad L'Aurore gekomen en het weekblad Minute, die beide ring va.i Cyprus rechts-politieke ideeën aanhangen, Turks-Cypriotische en voor het gebouw waarin Joods hulpfonds is gevestigd. niet-off'dële bemiddelaar die gaat trachten de drie partijen te doen deelnemen aan de conferentie van De Amerikaanse onderminister be- Genève, die volgens de plannen op Zo deelde een Turks-Cypriotische functionaris Turkse Journalisten me dat Grieks-Cypriotische militairen Isabel Peron gisteren gezegd 'idus is door deze organisatie by de opening van hét 13de congres i het Internationale Verbond van vrouweiyke zakenlieden en acade- last met Europese Zaken, Arthur g augustus Hartman, is gisteren in Nicosia aan- overleg met de rege- r moet beginnen. Zowel Griekenland als Tim- de leiders der kije hebben gedreigd dit tweede sta- bezocht door vertegenwoordigers 1 de VN. 5 meegedeeld. De Grieks-Cyprioten, aldus de in de eerste dagen van de oorlog 30 klacht dei Turks-Cyprioten, stelen mici. Mevrouw Peron zei dat zy de mensen hadden terechtgesteld in de dorpen Yesilova er Mandria, die het eiland, zouden zij de druivenoogst Turks-Cypriotische boeren hebben binnengehaald en verkocht. Ook den regelmatig boerderijen liggen in het westen Doden de conferentie te gaan Te Giziveran, dat ongeveer Hartman, die optreedt als persoon- boycotten als de resolutie genomen kilometer ten westen Nicosia ningen lijke afgezant van minister Kissin- In het eerste, namelijk tot een staakt ligt, zouden de Grieks-Cypriotische geroofd verheugd zy is by het aanschouwen de oogst die biyft ontspruiten aan het zaad der zich voortschrij dende geiykheid". Het congres wordt bygewoond door ongeveer 500 afkomstig uit 80 landen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6