begrijpt het niet Ome Tinus Petitie voor parkeerverbod om beter te kunnen spelen Man moet in bouw- Leidenaar verwacht het meest van gemeenteraad es hengel"? j?0Rr iamuirgp -? Aan jeugd Temminckstraat BOTSING OP HOOIGRACHT DE WEG NAAR DE BRUG HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans. Citizen, Ewe-Ancre Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uufwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Hengelsportvereniging DVS hield met 22 deelnemers een viswedstrijd in de Ringvaart te Lis- se. De vangst was goed: ruim 85 pond. Uitslag: 1. A. Sraphorst 32 st., 4100 g 2. W. van Berkel 45—3090, 3. H. van Loon 35—3080, 4. W. Weenink 21— 2960, 5. A. Filippo 23—2850, E. Mooi- broek 33—2745, 7. J. van Loon Jr. 37 —2650. 8. J. Mark 26—2450, 9. W. van Loon 36—2250 en 10. J. Korenhof 25 —2155. Bouwbedrijf Niersman viste zijn 3de wedstrijd in Oud Ade. De vangst was matig. Uitslag: 1. J. van Dent 24 punten, 2. A. v.d. Hoeven 15, 3. H. Dijkstra 14, 4. P. Verboom 12. 5. R. Neuteboom 10, 6 S. Barst 9, 7. W. Bierman 8, 8. J. Vogelaar sr. 6, 9. D. Hotswüder 4 en 10. K. Zandbergen 2. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1974 «mnnn PAGINA 3 Hovenier LEIDEN Vier jongens uit de omgeving van de Temminckstraat (Professorenwijk) hebben op het stadhuis een petitie ingediend waar in ze vragen in deze straat een par keerverbod in te stellen. Ze vinden dat ze worden beknot in hun speel- mogelijkheden doordat tal van be woners hun auto vlak voor de deur parkeren inplaats van op één van de twee parkeerterreintjes aan weers zijden van de Temminckstraat. Volgens Jan-Paul Witteman (12), één van de indieners van het ver zoekschrift (de anderen zijn Robin Mulder, Ronald Straathof en Hans Limmers) is het voor hem en vele andere kinderen uit de buurt van de Temminckstraat onmogelijk in de bestaande situatie een balletje te trappen of „klaar-overlopertje" te spelen. „Als je aan het voetballen bent en die bal komt tegen een auto aan, dan worden de mensen kwaad. En met al die auto's in de straat, gebeurt dat natuurlijk erg gauw". Volgens de indieners van de pe titie, die is voorzien van zo'n veertig handtekeningen, 1s het helemaal niet nodig dat bewoners hun auto vlak voor de deur parkeren. Jan-Paul: „Op die parkeerterreintjes is plaats voor 44 auto's. Maar je ziet er bijna nooit een auto. Als mensen uit de LEIDEN Met een zeer oude stoomwals naar de hu welijksreceptie. Niet iedereen zal dit als vanzelfsprekend bij een bruiloft tegenkomen. Het bruidspaar Eshuis-Smit ervoer het evenwel aan den lijve. Tijdens z'n rit per taxi naar De Beukenhof werd het kersverse echtpaar op de Oegstgeesterweg door een boom tot stoppen gedwongen, die door 'n aantal in Twent se klederdracht gestoken lieden op de weg werd ge houden. De boom werd pas verwijderd nadat de bruide gom zelf een oud-Twente naar de omstanders vol gends oud Twents gebruik op brandewijn met suiker had getracteerd. Na dit aangena me incident werden Harm Eshuis en Wija Smit overge heveld in de oude stoomwals van het wegenbouwbedrijf N.V. Zaanen, waar de bruide gom werkzaam is, en voer de tocht naar De Beukenhof in Oegstgeest. Daar werden het bruidspaar en het oponthoud zo goed opgevangen dat ge concludeerd mag worden dat men van het stoomwals- en brandewijnincident uitste kend op de hoogte w'as. (Foto Jan Holvast) omgeving er hun wagen neerzetten, is er neg plaats genoeg voor de auto's uit de Temminckstraat. Kunt u na gaan". De actievoerders illustreerden hun actie rond het moment waarop zij hun petitie aanboden, met een span doek waarop aan de ene kant een auto is afgebeeld met een paar stre pen er doorheen en een hamer er boven. Jan-Paul: „Toen wij dat span doek midden in de straat widen hangen, werd er een vrouw kwaad. Dat was een vrouw die een auto heeft". De Temminckstraat is volgens de vier jongens de enige mogelijke speelgelegenheid in de buurt, omdat de overige straten veelal te druk zijn. „Er is hier wel een park in de buurt. Maar dan moet je een be hoorlijk eind lopen om er te komen", aldus Jan-Paul. Er is overigens al eens eerder actie gevoerd om in de Temminckstraat een parkeerverbod te krijgen vol gens Jan-Paul was dat een actie van ouders maar „dat heeft niets uit gericht". „Toen besloten wij maar spijkers met koppen te slaan en op het Stadhuis een petitie aan te bie den. We wilden hem eigenlijk aan de burgemeester geven, maar dat ge beurde niet. Ze zouden hem door geven aan de burgemeester, zeiden ze daar. En ze zeiden ook dat de petitie in de vergaderzaal zal komen". LEIDEN Een 46-jarige brom fietser uit Leiden liep zaterdagavond een gebroken rechterknie op. De man reed op de Hooigracht voor een personenauto, die hem wil de inhalen. De bromfietser had dat niet in de gaten cn ging op zijn beurt een fietser voorbij. De automobilist kon hem niet meer ontwijken. Het ongeval vond plaats ter hoog te van de Ir. Driessenstraat. kracht geeft om iedere keer maar weer door te gaan". Toestanden Een telefoontje naar de firma Jansen leert, dat men op de hoogte is van het merkwaardige gebruik van de keet. De boekhouder: „Van ons mag die man daar slapen, we gebrui ken de keet momenteel toch niet en hij is zo slecht dat het'de vraag is of we dat nog ooit wel zullen doen. Maar ik snap niet dat zulke toestan den zich nog kurtnen voordoen". Een telefoontje naar de Sociale Dienst. „Gros? Even kijken in de mappen". De telefoon gaat kraken. Dan: .Het spijt me, maar we mogen zeker door de telefoon niet,-geen in lichtingen over personen aan derden geven. We hebben de plicht tot ge heimhouding. Als van de recherche zou zijn, en U zou uw verzoek schrif telijk indienen, zou ik nog aarzelen". Begrip. Bij Bureau Huisvesting bleek Gros niet ingeschreven te zijn. Ome Tinus begrijpt daar niets van. LEIDEN De meerderheid van de 600 bij het onderzoek betrokken Leid- se burgers verwacht het meest van gemeenteraadsleden. Zij worden wat effeotiviteitsverwaohting betreft op de voet gevolgd door wethouders, ho ge ambtenaren en voorlichtings ambtenaren, van wie ongeveer even veel onderzochten resultaat verwach ten. Van de loketambtenaren ver wacht men wat dit betreft weinig. Gezagsdragers overschatten de ef- fectiviteitsverwaohtmg ten aanzien vaai raadsleden, wethouders en lo- ketambtenaren, maar vooral die van de burgemeester. Bü het burgerij-on derzoek verwacht 16 pet. en n: -m 45 pet weinig van de burgemeester. Men verwacht met name van een sociaal raadsman ,de wetswinkel en —in mindere mate van actiegroe pen, dat het iets zal uithalen als men zich daartoe wendt. Een bestuurslid van een plaatselijke politieke partij scoort wat dit betreft net iets hoger dan een journalist van een plaatse lijke krant, die evenwel op de tweede plaats staat (met 4pot) achter de wetswinkel (met 9), dat er erg veel van hem wordt verwacht. Over actiegroepen gesproken, aar dig is te lezen wat de gezagsdragers raadsleden en ambtenaren den ken van een aantal actiegroepen in Leaden. Tegenover de BHW blijkt 70 pot. negatief te staan en 30 pot neu traal. Van Van Haver tot Gortbuurt scoort het hoogst wat het positieve aspect betreft. Men denkt, dat het minder zal uit halen als men naar een raadslid gaat naarmate ment minder interesse heeft in gemeen telijke politieke zaken; een lagere opleiding heeft; minder kennis heeft over gemeen telijke zaken; meer autoriteitsvrees heeft; een lager welstandsniveau heeft; een negatieve houding ten aan zien van ambtenaren heeft; ouder is; vindt, dat actiegroepen minder invloed moeten hebben; zich meer sociaal geïsoleerd voelt; minder bestuurlijke functies in verenigingen heeft; vrouw is. De volgende keer (a.s. vrijdag) iets over participatie en inspraak, waar mee we het einde van deze serie na deren. LEIDEN De Fokkestraat is een klein, onopvallend straatje tussen de Lammermarkt en de Oude Singel. Bij de Fokkestraat ligt een braak terréiritje, waar drie bouwketen van de firma Jansen staan. De middelste ziet er wat gammel uit, in de deur zitten grote gaten. Daar slaapt Ome Tinus elke nacht, al vijf weken lang. Op een matras, die op een bank is neergelegd en een stuk of wat kussens. Verder is de keet leeg en kaal. „Van de week zijn op een ochtend vier van die jonge Eigenten me ko men halen. Ga maar in het Van der Werfpark slapen, zeiden ze. Waarom toch? Ik ben toch geen misdadiger. Ik heb toch een goede staat van dienst? Ik ben jaren hovenier ge weest. In de hortus, bij vliegveld Valkenburg en later ben ik overge plaatst naar Soesterberg. Tot 1952, toen kreeg ik last van rheuma en ben ik afgekeurd. En ik ben ook niet gek. In ben wel op Endegeest ge weest, maar niet voor dit hoor (wijst op het voorhoofd). Ik had last van evenwichtstoorndssen. Daar had ik het geweldig. Je kon op zijn tijd bil jarten, een kaartje leggen. Maar ik kon daar niet blijven. Ze zeiden: Ome Tinus, je bent niet geestelijk ge stoord. Maar waarom kan ik niet naar een bejaardencentrum? Daar zou ik graag heen willen. De Lorentz- hof of zo. Een logement, dat is toch niks voor mij. Dertig of veertig gul den in' de week betalen. Ik heb op een kamer in de Hooigracht gezeten. Zonder lidht. Ik heb mijn AOW en mijn zegels, maar dat gaat via de So ciale Dienst. Daar krijg ik elke week 75 gulden". „Dit is toch geen leven zo? Wat moet ik de hele dag doen? Ik sta al leen op de wereld. Familie heb ik niet meer. Mijn vrouw is in 1930 ge storven. Kennissen? Ja ze kennen me allemaal als ome Tinus. Maar wat heb je aan kennissen. Ze zeggen al lemaal: Ome Tinus we willen je wel hebben, maarDie mensen daar (wijst op een caié), zijn goed voor k "Dit is toch geen leven zo?" me. Daar mag ik overdag komen. Ja dat zijn zeelui, die kennen de wereld. Verder zit ik maar in het Plantsoen of bij het museum van Volkenkunde. En als je de hele dag niets te doen hebt. dan drink je wél eens wat. Dan zeggen ze weer, dat ik alcoholist ben, maar dat is helemaal niet zo. Ik be grijp het niet. Wachten ze tot ze me hier dood vinden? Ze hebben me al twee maal uit de Oude Rijn moeten halen. Hoe moet dat nu van de win ter in die keet?. Ik moet er niet aan denken. Ik heb geen dokter meer ook. In ben geroyeerd uit het zieken fonds. Dat is ook zo gek gegaan. Bij de Sociale Dienst zeilden ze, dat zij de premie voor me betaalden en later zei een sociaal werkster tegen me, dat ik geroyeerd was. Ik heb astma en die evenwichtsstoornissen zijn ook niet weg. Ik ben net nog gevallen. Van morgen op de wegzo'n stukje van de autobanden vandaan. Die man schrok zich rot. En ik heb astma en kijk, mijn huid1 begint te schilferen. Dat gaat ook niet goed. Dat krijg Je van die toestanden hier. Ik geloof niet, maar ik begrijp niet wat me de Tiende van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid Ome Tinus staat in de burgerlijke stand ingeschreven als M. A. J. Gros. Hij is 66 jaar oud, geboren Leidenaar. Ome Tinus begrijpt niet, hoe dat nou allemaal kan. „Als ik bij de Sociale Dienst komt, zeggen ze: wij kennen je ook niet helpen. En bij Huisvesting sturen ze me gewoon weg. Ik ken niets versieren. Een ander komt bin nen, die krijgt dan gelid en een huis, daar betalen ze ook het gas nog voor en diie heeft dan eerst de boel in brand gestoken. Ik ken dat niet begrijpen. Tot mei heb ik op de Geregracht gewoond. Daar ben ik er uit gezet, toen ik ruzie met iemand kreeg. Daarna heb ik een tijd in een Dpor John Kroon Foto's Jan Holvast bushuisje op de Plantage geslapen, maar dat mocht niet. Toen heb ik een tijd in een auto geslapen en in een pakhuis op Minnebroersgracht. Daar ben ik ook uit gezet. Ze hebben er wel een heleboel kleren van me gestolen. Daar weet de recherche van, ik kon namen noemen".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3