Burgeroorlog bij retour Makarios madurodam Geen inval op Tanzania JUNTA STEEDS MEER IN ISOLEMENT Miss Poes Nixon in rol van de verdrukte DAF gebouwduit veiligheid FEISAL GEEFT EGYPTE EEN MILJARD DOLLAR Voorspelling Nikos Sampson: Ioannides op non-actief „Wat doet een vrouw tussen zulke mensen?" motor vooriiijvariomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen PROTEST TEGEN DOODVONNISSEN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 CAIRO Koning FeLsal van Saoedi-Arabië heeft besloten Egypte een miljard dollars te schenken, zo meldde gisteren het Egyptische blad „Akhbar el Yom". Volgens het blad zal de schenking in twee termijnen worden gedaan. Feisal zou voorts Egypte een renteloze lening van een half miljard dollar toestaan. Iran zal zijn olieproduktie be perken in geval Saoedi-Arabië om een daling van de olie prijzen te bewerkstelligen meer gaat produceren. Deze waarschuwende woorden zijn opgetekend uit de mond van de Iraanse minister van Eco nomische Zaken en Financiën, Hsuhang Ansari. De Saoedische minister van Olie, sjeik Achmed Zaki Jama- ni„ heeft in het recente verle den herhaaldelijk verklaard voorstander te zijn van lagere olieprijzen. Als Saoedi-Arabië zijn produktie uitbreidt, zullen volgens Ansari Iran en andere lidstaten van de organisatie van olie-exportlanden (OPEC) hun produktieplannen in gelij ke mate terugschroeven. „Als Jamani de rijke industrielan den een geschenk wil aanbie den, kan hij daarvoor zijn el- gen schatkist gebruiken", merk te de Iraanse minister op. NICOSIA Ex-president Nilkos Sampson van Cyprus heeft gisteren gewaarschuwd dat er een burgeroorlog op Cyprus zal uitbarsten als aartsbisschop Makarios naar het ei land terugkeert. ..Als Makarios werkelijk van zijn land houdt, dan zou hij niet terug moeten keren," aldus de vroegere guerrillastrijder die Makarios op 15 Juli in een door het leger gesteunde staatsgreep afzette en acht dagen later, toen de Turken Cyprus bin nenvielen, zelf gedwongen werd af te treden. Sampson zei een en ander ln een informeel gesprek met ver slaggevers in de bar van het Hilton hotel in Nicosia. Hij vertelde dat de staatsgreep tegen het bewind van Makarios op touw gezet was door vijf officieren van het Grieks-Cy priotische leger en ongeveer 25 offi cieren van het Griekse leger, die be langrijke posten bekleden in de Grieks-Cypriotische nationale garde. Hij beweerde dat hij voor, tijdens of na de staatsgreep geen contact met het bewind in Athene had gehad. Sampson uitte verder de beschul diging dat een grote mogendheid waarvan hij de naam niet noemde, Turkije had geholpen zijn aanval op Cyprus uit te voeren. Hij beweerde dat de Turkse strijdkrachten slechts 40 helicopters hebben, maar dat er ATHENE Het hoofd van de Griekse militaire politie, brigade-ge neraal Dimitrios Ioannidis, die on der het militaire bewind als de heer ser achter de schermen gold, wordt voor een half Jaar op non-aotief ge steld. Het ministerie sprak verder be richten tegen dat generaal Grigorios Bonanos, bevelhebber van de Griekse strijdkrachten, zijn functie heeft neergelegd. op een gegeven moment tijdens de derling gekrakeel, eerste dag van de invasie wel 220 helicopters in het Cyprische lucht- Hij zei verder dat ongeveer zestig procent van de bevolking van Cy prus tegen Makarios is en betuigde zijn volledige steun aan de regering van Clerides. Clerides heeft gisteren de waar schuwing uitgesproken dat hij zal aftreden als de Grieks-Cypriotische fracties niet ophouden met het on- Clerides sprak een bijeenkomst toe van dagblad directeuren en hoofd redacteuren. Hij zei dat de strijd tussen de pro- en anti-Ma karlos groepen het land zou ruïneren als deze niet ophield. HIJ voegde er aan toe dat hij in de komende week wij zigingen zou aanbrengen in zijn ka binet, om dit een bredere basis te verschaffen. KAMPALA President IcU Amin van Oeganda ziet af van een invasie in het buurtland Tanzania, waarmee hij twee dagen heeft gedreigd nadat hij duizenden militairen op de been had gebracht. In een telegram aan de president van Liberia, William Tolbert, zegt Amin: "Ik heb mijn soldaten verboden de grens met Tanzania te overschrijden". Wel verwijt hij dat land, evenals Zambia, dat zij met geweld de in 1971 ten val gebrachte voorganger van Amin, Milton Obote, weer aan de macht willen brengen. De politie in Kampala heeft gisteren vier automobilisten doodgeschoten, die geen gehoor gaven aan een bevel tot stoppen. De agenten handelden op instructie van president Amin, die de politie ook heeft opgedragen scherp te letten op mensen die "politieke of andere ondermijnende activiteit" aan de dag leggen. Eerste persconferentie Karamanlis ATHENE —De Griekse premier Constantine Karamanlis heeft giste ren zijn eerste informele persconfe rentie gegeven. Karamanlis ontving de pers in de ontvangstzaal van het oude parlementsgebouw, vermeed antwoorden op politieke vragen en grapte »*n grolde over punten varië rend van vrouwen tot democratie. MIAMI BEACH Shanghai, een Siameesje uit Roselle, New Jersey werd tot winnares gekozen van de wedstrijd voor de mooiste "poezen van Amerika, Zoals iedereen kan zien, mag Shanghai er inderdaad zijn. Na afloop poseerde zij, compleet met kroon en cape, bevallig voor de fotografen. In een korte voorbereide verklaring zei de premier: „De overschakeling van dictatuur naar democratie is moeilijk, maar ik weet zeker dat de geboorte van de democratie hier Dijnloos zal verlopen omdat mijn re gering het vertrouwen van het volk en de strijdkrachten geniet. Ik heb in acht dagen meer gedaan dan een ander in acht maanden", zo pochte hij. En vervolgens: „Geef deze jour nalist iets te drinken zodat hij geen vragen meer stelt" „U praat alweer een medewerker. ,.U praat alweer met volle mond", zei hij tegen een andere Journalist. „Hoe vindt u mij? Sommigen zeggen dat ik ouder ben geworden", vroeg Karamanlis aan een Turkse correspondent. ,.U ziet er jonger uit", antwoordde de Turk. Terwijl hij zich een weg baande door de wachtende Journalisten dron gen zijn medewerkers aan: „Geen politieke vragen". De vrouwelijke verslaggevers genoten Karamanlis' voorkeur. „U bent een erg mooie vrouw", zei hij tegen een Jonge Joe goslavische verslaggeefster. „Wat doet een vrouw, als u tussen zulke mensen?" Twee hoge functionarissen van de Atheense veiligheidspolitie zijn op last van de minister voor de open bare orde van hun functies onthe ven, zo is overigens in goed ingelich te kringen ln de Griekse hoofdstad vernomen. Het zijn de commissaris sen Evanghelos Mallios en Petros Babalis. Ze worden, evenals het don derdag ontslagen hoofd van de vei ligheidsdienst, Vassilios Lambrou, beschuldigd van sadistisch folteren tijdens het verhoren van politieke gevangenen. Achternicht Elizabeth voor rechter NEWBURY Een rechter in Reading heeft beslist dat een achternicht van koningin Eli zabeth van Engeland, de 37-Ja- rige mevrouw Elizabeth Wise, terecht moet staan op beschul diging van moord op haar tien maanden1 oude, dove en blinde dochtertje. Mevrouw Wise, die de moord op 6 juni zou hebben gepleegd, werd gisteren voorgeleid en na de zitting voorwaardelijk op borgtocht vrijgelaten hangende haar berechting. Raandsman David Napley zei voor de rechtbank dat zijn cliënt een instorting heeft ge had toen zij had vernomen dat haar dochtertje Emma Char lotte Abel Wise niet meer zou herstellen van haar blindheid en doofheid. Ze had het kind toen „iets toegediend". Een lijkschouwing toonde bloedver giftiging aan. 99 99 WASHINGTON Een woordvoer der van het Witte Huis heeft een nieuwe wending in de strategie van het Witte Huis te kennen gegeven ten opzicht van de behandeling van de Watergate-affaire in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. De plaatsvervangende perschef Ge rald Warren merkte tijdens een pers conferentie op: "Wij zien in dat de situatie zoals die in het Huis van Af gevaardigden bestaat, betekent dat wij een moeilijk gevecht moeten le veren, een politiek gevecht". Hij zei dat hij hiermee niet erkende dat het Huis van Afgevaardigden president Nixon in staat van beschuldiging zou stellen, maar hij voegde eraan toe, „dat als Je over kansen gaat praten, je wel moet toegeven dat de president ln de rol van de verdrukte dient te worden geplaatst". Warren zei voorts dat zijn opmer kingen alleen betrekking hadden op de "politieke situatie" ln het Huis van Afgevaardigden niet op de even tuele resultaten van een proces in de senaat. Hij vertelde nogmaals dat Nixon niet van plan is af te treden en dat "het resultaat van dit proces een vrijspraak van de president zal zijn omdat de feiten de beschuldi gingen niet rechtvaardigen". Warren meende dat de beslissin gen die op het ogenblik worden ge nomen niet gebaseerd zijn op het tellen van de stemmen in het huis en dat "wij op dit moment niet be reid zijn de zaak op te geven, maar wij begrijpen dat het een moeilijk gevecht zal worden". Hij zei verder dat Nixon zich ln een zeer goede stemming bevindt en dat hij een groot deel van zijn tijd doorbracht met het luisteren naar de bandop names die moeten worden overhan digd aan rechter John Sirica, aan wie door de advocaten van de presi dent gisteren weer geluidsbandjes over de Watergate-zaak overhandigd zijn. Het waren er nu 13. alle afzon derlijk in kleine kartonnen doosjes. De advocaten zeiden dat alle nog resterende bandjes, die zijn opgeëist, volgende week woensdag zullen wor den ingeleverd. Het Hooggerechtshof had Nixon vo rige week bevolen alle geluidsband jes die met de Watergate-zaak te maken hebben in te leveren. In een van de bandjes zit een gat van vijf minuten. De advocaten van Nixon konden niet zeggen of dat bij de nu ingeleverde en nog in te leveren band jes ook het geval is en of daar onver staanbare gedeelten van de gesprek ken op voorkomen. ADVERTENTIE LONDEN Zowel Amnesty International als de Socialis tische Internationale hebben de Chileense autoriteiten tele grammen gestuurd waarin zij protesteren tegen de zware vonnissen die een Chileense militaire rechtbank dinsdag heeft uitgesproken over voor malige aanhangers van de af gezette president Salvador Al- lende. Bij dit proces werden drie voormalige luchtmachtof ficieren en de vice-president van de Chileense bank ter dood veroordeeld op beschuldiging van verraad. Zestig anderen kregen straffen die varieerden van levenslang tot tien maan den gevangenisstraf. De enige .misdaad" van de ver oordeelden is geweest dat zij „de democratisch gekozen rege- ring-Allende hebben gesteund en geprobeerd hebben de om verwerping ervan te voorko men. Het is de Chileense mili taire Junta die zich schuldig heeft gemaakt aan verraad en opstand. We dringen aan op de onmiddellijke onvoorwaardelij ke vrijlating van deze personen en van alle politieke gevange nen", aldus de Socialistische Internationale. Oud-minister van Chili woont nu in Haarlemmermeer YOGI ASTROLOOG voorspelt uw toekomst! Van 1 aug. tot 26 aug. is in Madurodam aanwezig de astroloog en handlijn- kundige de heer Rama Krishna uit India. Hij zal gaarne uw horoscoop trekken en een analyse geven van de gevolg trekkingen die hij maakt bij het bestuderen van de lijnen in uw handpalm. Deze gelegenheid om u zelf door deze unieke expert op esoterisch gebied te ontdekken mag u zich niet laten ontgaan. Wie weet hoort u opzienbarend nieuws in daar valt wat te beleven. -Bezoek dan ook de boeiende expositie over India in het kader van de aktie "REDT DE TIJGER" in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. Door drs. W. van Lookeren Campagne noemd naar de schepper van Chili's Grondwet van 1833, die het bijna een eeuw heeft uitgehouden, heeft de heer Milas één enkele exemplaar kunnen redden, de andere zijn ver nietigd op last van de Junta. Er verschijnen nu vertalingen van in het Engels. Frans en Italiaans. In sommige ambassades te Santia- Staking „De Chileense Junta staat volkomen geïsoleerd en is voor de andere lan den van Latijns-Amerika bepaald go, onder andere in die van Oos- probleem". Aldus senor Orlando tenrijk en Italië, bevinden zich nog altijd vluchtelingen. Tot december kon men vrij makkelijk weg komen, maar nu is dat veel moeilijker. Milas, minister van economische za ken onder de vorig Jaar september afgezette president Allende. Acht maanden lang heeft Milas na deze gewelddadige omverwerping Verzet :en wettig gekozen regime Zich neerleggen bi] het regime van doorgebracht ln de Nederlandse °^]e'!»nrT«irt«rê ambassade te Santiago. Hi] heeft "£d daar, zo vertelde hij, in ruime mate Popnlar. de Unkse coalitie van Al- hulp ontvangen, <£k van ambassa- door. Er ls ■n anti-fascistisch uitgeoefend. Gelukkig boeken in tijd daar wel was door te komen Op toestemming tot vertrek hadden deur L J^ Goedhart, op wtë loals «™nt ontstaan, waaraan ook de bekend in Nederland n<*Tal kritiek is <^tep-demyrata1 d'e »lukkie waren er veel onder Allende's voorganger, pre si- ambassade, zodat de <|ent Frei, aan de macht waren. In de pers proberen de christen-demo craten voor zover dat nog mogelijk ?e" "ZtSSSJTSZ op het be ïnvloed; de beslissing lag btf de wlnd van de )unta Junta en die wilde in dit geval ken- Qok de rooms-katholieke kerk doet nelijk niet afwijken van het aloude zlch h0ren en Chili's beide kardina- Latijnsamerikaanse gebruik, dat len blijven daarbij niet achter, een vluchteling in een ambassade iMaar a) beperken zich tot de gro- ongehinderd mag gaan naar het te poiWek en maken geen werk van land, dat die ambassade vertegen- kleinere kwesties. In Chili is de ln- woordigt. stelling van de rooms-katholieke Thans woont de heer Milas ln Ne- kerk over het algemeen ruim en derland, in een modern huis mid- open geweest", aldus de heer Milas. den in de Haarlemmermeer, bij ander Chileens gezin met veel meeste landen drukke alleraardigste kindertjes. Hij merika, gaat echter naar Rome, om daar materiaal te verzamelen voor een nieuw beek over Chili, speciaal over de economische situatie. Dift in tegenstelling tot de situatie Latljns-A- de kerk veelal aan de kant van de gegoede, heersende klasse stond. Oud-minister rlando Milas. De Chileense strijdkrachten staan Van een vorig boek van zijn hand, zeker niet als één man achter de meer historisch van aard, getiteld Junta, uok daar zijn velen tegen het „Anti-militaire Portales", ge-huidige regime gekant. Voor protest-demonstraties deinzen de Chilenen ondanks de huidige terreur niet terug. Enige tijd gele gen gingen alle arbeiders van de Salvador-mijn te Aracama in sta king. Na tien uur verschenen er militairen ten tonele. Toen die wil den gaan schieten, gingen de mijn werkers stil en vol verachting aan het werk „Het waren vooral de ITT (de In ternationale Telefoon en Tele- graaf-Maatschappij) Anaconda, Kenneoj+t en Pepsicola die de coup hebbèn gefinancierd. Veel Noord- Amerikanen zijn echter fervent tegen de Junta en dat kan ook gezegd worden \an de pers in de Verenigde Staten De recente regeringswisselingen in Portugal en Griekenland zouden, aldus Milas, een gunstige Invloed kunnen hebben op de verdere gang van zasen in Chili. Met veel bombarie heeft de Junta toen zij aan de macht kwam gezegd orde op zaken te zullen stellen. Het resultaat was anders: een prijsstij ging van drieduizend procent sinds september 1973 en hollande inflatie. Chili is met andere landen van La tijns-Amerika door pacten verbon den als de AL AC, de Latijns-Ame rikaanse Vrijhandels Associatie, en de zogenoemde Andesgroep. Voor deze bondgenoten is de toestand in Chili ook beslist nadelig. Onder de bevolking in die landen bestaat veel solidariteit met Chili en het isole ment van de Junta wordt steeds sterker, aldus de heer Milas.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9