Leger verknalt de vakantierust op de Yeluwe 51AARS JAAR EN TBR GEËIST VOOR BRUTE MOORD NEGEN WORDT NOG OP DE GRUYTER TIJD BETER? Boos over brievenbussen groeispaarbewijs aan toonder groot f 1.000, Arbeiders bij Wilton- Fijenoord in de knel Twee doden bij scheepsbrand Geen akkoord over experiment eigen risico bij ziekte Boer Wim van den Berg op de bres voor schoonheid van het landschap LEIDSE SPAARBANK ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 ZUTPHEN De officier van Jus titie, ma-, H. van Buuren. heeft es ter e.n voor de rechtbank in Zutophen tegen de 24-jarige fabrieksarbeider A. A. J. S. van S. uit Deventer, een gevangenisstraf geëist van 9 jaar met aftrek en onvoorwaardelijke tbr met het advies verdachte in een psydhopatenasiel te plaatsen. De fabrieksarbeider stond terecht omdat hij op 7 februari van ddt jaar in tomeloze drift zijn ploatsgenote, de 22-jarige Hendriika M E. een meisje van onbesproken gedrag, op Boer Wim van den Berg uit Meer kerk, statenlid voor de boerenpartij in de provincie Zuid-Holland, is op de bres gesprongen voor de schoon heid van het platte landschap. Langs de idyllische polderwegen, op de dijken en in de dorpen worden wanstaltige, groene, plastic brieven bussen door de PTT neergeplant. „Die ontsierende dingen worden on gevraagd üi ons mooie land gezet", zegt de veehouder. „Bovendien zijn ze milieuverpestend. Ik begrijp de overheid soms niet zo goed. Een paar jaar geleden werden de tentjes en caravans van vakantiegangers. BONN De 26-Jarige le luite nant A. S. Bource uit Maarheeze is gisteren om het leven gekomen met zijn Northrop-gevechtsbommenwer- per. Tijdens een laagvliegoefening 20 kilometer ten noorden van Koblenz stortte hij neer Het vliegtuig kwam op honderd meter van een volle camping terecht. Een speciale on derzoekcommissie is uit Nederland per helicopter naar Koblenz afge reisd om de oorzaak van het ongeluk to pfhterhalpr), beestachtige wijze met messteken en door wurging om het leven had ge bracht. De dadier was 14 dagen er voor uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf had uitgezeten wegens een poging tot aanranding. S. had een wrok tegen het meisje omdat hij dacht dat zij debet was aan het schrijven van dreigbrieven aan zijn adres. Dit bleek niet het geval te zijn. Na een cafébezoek op 7 februari besloot hij op weg naar huis, de wo ning van Ria binnen te gaan. S. be zat daarvan een sleutel, omdat zijn zuster in hetzelfde huis enige tijd op kamers had gewoond. Wat er pre cies in Ria's woning is voorgevallen, is noodt helemaal bekend geworden. Vast staat dat S. en Ria ruzie heb ben gehad. Vast staat echter ook dat de ver dachte geslachtelijk verkeer met het meisje heeft gehad, hoewel hij dat lange tijd heeft ontkend. Volgens S. zou Ria hem daartoe uitgedaagd hebben door zich te ontkleden. De officier van justitie was de mening toegedaan dat het ui etsje bedreigd zou zijn en zidh uit angst uitgekleed heeft. Verdachte verklaarde dat Ria op een bepaald moment na de gemeen schap een opmerking had gemaakt, waardoor hij in tomeloze drift was ontstoken. Hij sloeg het meisje eerst met enorme kracht tegen het hoofd waarna hij haar met een aardappefl- mesje negen diepe steekwonden toe bracht, waarbij de halsslagader werd doorgesneden. Daarna pakte hij een lap stof, waarmee hij haar nek dichtdrukt». Na zijn daad waste ver dachte zijn handen ln een plas wa ter en ging nog een biertje drinken. Zijn trui, die nat was vain het bloed, had hij weggegooid. S. wist zich van zijn daad niets meer te herinneren. Uit de uitge brachte psychiatrische rapporten kwam verdachte, die een moeilijke jeugd heeft gehad en in gestichten is opgevoed, te voorschijn als een ge spleten figuur. Wanneer hy meent onrechtvaardig behandeld te zijn, wordt hij chaotisoh en explosief. Vol gens de psychiatrische rapporten is de verdachte gevaarlijk voor anderen en sterk verminderd toerekenings vatbaar. Geadviseerd wordt tot onvoorwaar delijk tbr, waarmee verdachte het eens was. Hij zei behandeld te willen worden om van zijn ziekelijke reac ties te genezen. De officier van jus titie trok de verklaringen va-n de verdachte echter in twijfel. Hij con cludeerde tot doodslag en eiste negen jaar met aftrek en onvoorwaardelijke tbr. De raadsman van verdachte, mr. G. J. van Frankenhuijzen uit De venter, viel de dagvaarding niet aan. Wed de lange gevangenisstraf. Deze was volgens hem niet in overeen stemming met de mate van toereke ningsvatbaarheid. Het enige waar da maatschappij volgens hem belang bij hesft, is dat S genezen uit de ge vangenis komt. Daarom kon hij mee gaan met de onvoorwaardelijke tbr, doch in een gevangenisstraf langer dan 2 jaar zag hij geen nut. De rechtbank zal op 16 augustus aanstaande uitspraak doen. Teveel buitenlanders ROTTERDAM (ANP) De be drijf sledengroep van de scheepswerf Wilton-Fijenoord van de Industrie bond NVV heeft de minister van So ciale Zaken in een brief verzocht de aanvraag van het bedrijf voor de werving van tweehonderd buiten landse werknemers af te wijzen. Steeds meer Nederlandse werkne mers, die in hot gedrang kamen door de grote groepen buitenlanders, ver laten het bedrijf. Het percentage buitenlandse krachten is de laatste jaren tot bijna 20 gestegen. De be drijfsgroep vraagt zich af hoe lang het nog zal duren, voordat er ern stige arbeidsonrust ontstaat. De heer B. Wilton, directeur, meent dat de toeloop van buitenlandse ar beidskrachten niet zon gevaar is voor de stemming onder de Neder landers. Het werk verloopt goed en er zijn geen klachten, zegt hij. Het bedrijf kan bovendien niet zonder de werknemers uit het buitenland, omdat Nederlanders eenvoudig niet te krijgen zyn. „Wij willen zelfs graag arbeidskrachten uit Neder land. We zijn bereid ze op te leiden, maar niemand meldt zich", aldus de heer Wilton. De voorzitter van de bedrijfsleden- groep, de heer G. J. Brons, meent dat er wel degelijk moeilijkheden zijn. Van de 4200 werknemers op de werf komen 660 uit het buitenland- Rekening houdend met de reeds ver. kregen toestemming van de minister voor het aantrekken van 70 Joego- slaven komt het percentage buiten landse krachten bij Wiltoon-Fijen oord neer op ongeveer 20%. Twee jaar geleden was dit 15,5%. Vooral in de sector handarbeiders ligt het percentage buitenlanders veel hoger. Vooral in de nachtdienst en de diensten in het weekeinde wordt de situatie volgens de heer Brons voor de Nederlanders on draaglijk. Ze raken geïrriteerd door dat ze met taalproblemen worden ge confronteerd. In bepaalde gevallen voelen de Nederlanders zich een minderheidsgroep. Als gevolg hier van vertrekken weer mensen, waar door de werksituatie verslechtert. In de afgelopen anderhalf jaar daalde het aantal Nederlandse werknemers met honderd en kwamen er negen tig buitenlanders bij. Op grond hiervan acht de heer Brons het niet wenselijk, dat het bedrijf er opnieuw honderd Joego slavische en honderd Turkse werk nemers bijkrijgt. WEZEP Duizenden vakantiegangers in het noordelijke deel van de Veluwe wanen zich deze weken af en toe midden in een oorlog. De schietoefeningen op de leger plaats Oldebroek tussen Wezep en 't Harde lijken namelijk zo realistisch, dat men ge looft regelrecht in een bombardement te zitten. Op veis kilometers afstand van de legerplaats worden de mensen nog opgeschrikt door het gebulder van de kanonnen. Niet alleen overdag. Maar regelmatig ook tot diep in de nacht. "Het is gewoon niet normaal meer", zegt een kampeerder op één van de 25 campings bij de legerplaats. "Dat ze nu juist in deze vakantie- tijd zo ontzettend moeten knallen. Wij komen hier voor onze rust. En wat vinden we. Het is precies een oorlog". "De tenten staan te schudden en in de caravans valt alles van de wand", zo klaagt een andere kam peerder. "Zo erg als dit Jaar is het nog nooit geweest. Je kan de kruid damp hier of en toe snijden. Ver schillende vakantiegangers kond?n het niet meer uithouden en 2jn vertrokken". "Voor de kinderen is het helemaal verschrikkelijk. Die worden ontzet tend bang. Het is vreselijk. Het ge schiet begint Juist vaak als het bedtijd is. En je dan die kleintjes bijna niet wijs maken, dat het ge woon een oefening is van soldaten", zegt een huisvrouw. DELFZIJL (AP) Het Zweedse vractschip Eos is gisteren op de Noordzee, 20 mijl ten noorden van Rottummerplaat inb rand geraakt. Bij de brand werden tenminste twee bemanningsleden gedood en drie ern stig gewond, zo heeft de Westdultse marine bericht. Aangenomen werd dat twee beman ningsleden in de machinekamer van het brandende schip zyn omgekomen. Toen de brand uitbrak bevonden zich vijftien bemanningsleden aan boord van het vaartuig. De meeste van hen ontsnapten in reddingsboten. Alleen de kapitein en de eerste stuurman zyn aan boord gebleven. Een bemanningslid werd vermist en zou overboord zyn geslagen. De lading timmerhout en papier brandde gisteravond nog steeds. De Eos is inmiddels op sleeptouw genomen door de Pamalario en wordt naar de haven van Delfzijl gesleept. Begin deze week werd de overlast van de kanonnen zo groot dat een groep kampeerders spontaan tot ac tie overging. Donderdagmiddag hiel den honderden vakantiegangers een demonstratieve optocht naar de poort van het Artillerie Schietkamp bij Wezep. Na aloop van de de monstratie boden zij aan de com mandant van het kamp, de luite- naant-kolonel Bouwman een petitie aan, waarin zij hun verontwaardi ging uitspraken over de geluidshin der van de schietoefeningen. "Ons vakantiegenot wordt ernstig geweld aangedaan. De overlast is voor de vakantiegangers zo groot, dat restitutie van het reeds geïnves teerde vakantiegeld kan worden geëist. We zullen een schadeclaim indienen by de minister van Defen sie, als aan het verzoek tot stopzet ting in de maanden Juni, juli en augustus niet wordt voldaan", zo stond »n de petitie die woordvoerder Stigtthans uit Rotterdam van de kampeerders aan de commandant gaf. De ovsrete reageerde nogal lakoniek op de klachten. Hij bleek nauwe lijks onder de indruk van de de monstratie. "Ach, in Oldebroek valt weieens een klapje te verwachten", aldus Bouwman, die verder van me ning bleek dat degenen, die er niet tegen kunnen, dan ook beter niet naar de Veluwe kunnen komen. "Maar waarom moet ik voor mijn eigen ïeger aan de haal", zo rea geerde één der kampeerders woe dend. "Waarom moet er Juist in de vakantie-piek hier zo enorm ge schoten worden". Inmiddels is ook de Recrona, waar- In 700 recreatieondernemers zijn verenigd, ingeschakeld om de schiet oefeningen tijdens het vakantiesei zoen stopgezet te krijgen. Naar mi nister Vredeling van Defensie is een telegram gestuurd, terwijl kamerle den zyn benaderd om vragen aan de minister te stellen. "Het wordt met het Jaar erger", zegt de heer Van der Kwast, be heerder van een buitencentrum voor schoolkinderen vlak bij het schiet- terrein. Hij wijst barsten in de mu ren aan en gesprongen ruiten, die volgens hem een gevolg zijn van het kanonnengeweld. "Dat dit ge woon maar allemaal mag", vraagt hij zich af. "De kinderen raken he lemaal in paniek en kruipen 's nachts van angst by elkaar in bed. gebarsten ruiten door de luchtdruk van het jeschut En dat terwijl ze Juist hier komen om het lawaai van de grote stad te ontvluchten". Niet ver van het schletterreln staat een Jeugdherberg" waar een groep gehandicapte kinderen de vakantie doorbrengt Ook daar overheerst echter oaniek en onrust. De meeste vakantiegangers hebben helemaal niets tegen het leger. "Maar we vinden onbegrijpelijk, dat er precies in deze maanden dag en nacht geschoten moet worden", zo vertelt een campingbewoner, die al twintig jaar elke zomer naar de Veluwe komt. "De overlast wordt elk Jaar erger. Maar zo erg als de laatste weken is het nog nooit ge weest". Zondag zal er in ieder geval op de legerplaats Oldebroek niet worden geschoten. Toch zal er ook die dag geen sprake van rust zijn in dit ge- bied. Dan worden namelijk de In- den nam het slagvaardige SHV- ternationale Wegraces van Olde broek verreden. En het snerpende gegier van de reacemotoren is even min een pretje voor het oor. Den Bosch Zo'n vier jaar gele- te hikken, dat de tien miljoen gul- Bosch moeten verdwijnen. n het slagvaardige SHV- den ver te boven ging. Al eerder was de totale personeels- de bijkans failliete inboedel Algemeen werd verwacht dat de omvang van De Gruyter terugge- het. gruttersbedrijf P. de SHV, na het dorret hout by he bracht van een kleine achtduizend gekapt, man tot tweeduizend werknemers. De Gruyter spoedig weer tot bloei Het aantal winkels werd in de loop zou brengen. De SHV-Holding (die der Jaren gehalveerd tot 200. Of het vroeger Steenkolen-Handelsvereeni- daarbij zal blijven, is nog helemaal ging heette, maar tegenwoordig al- niet zeker. Misschien zullen er hier les doet, behalve steenkolen ver- en daar kopen) had in haar tameiyk recent moeten", publieke verleden immers bewezen Bosch, geen verliesgevende takken te dul- Is De Gruyter den. Maar het is allemaal een beetje an ders verlopen. De miljoenenverlle- zen, die bijna tien Jaar geleden bij voorzichtig. „Dat hangt era De Gruyter ontstonden, zijn nog hoe snel het herstel zal gaan", steeds niet weggewerkt. De toekomst Wel noemden de SHV-topbestuur- miskoop geweest voor de SHV? „Dat is in dit sta dium nog moeilijk te zeggen", stelt woordvoerder van de directie af, UTRECHT In de subcommissie .Eigen Risico" van de Sociale Ver zekeringsraad is tussen de vertegen woordigers van de werkgevers en de werknemers geen overeenstemming bereikt over de wenselijkheid van ex perimenten met een eigen risico in de ziekengeldverzekering. De com missie had tot taak, na te gaan of invoering van een eigen risico mo gelijk en wenselijk is en hoe daar door het ziekteverzuim zou kunnen worden beïnvloed. Het rapport van de commissie, dat gisteren is gepubliceerd, is voorge legd aan de minister van Sociale Za ken. De discussies strandden op de vraag, wie het eigen risico moet be- De Gruyter is onzekerder dan ders in Utrecht een paar maanden geleden De Gruyter ,,'n negatief ele ment" binnen de holding. Op lange re termyn zou De Gruyter zelfs o„een gevaar voor een onderneming beide partyen een 'stuk van het éigen me Unilever-conoern zijn handen als de SHV kunnen betekenen". de kruidender aftrok. Unilever Want ook in 1973 had De Gruyter ooit. Dat de SHV indertijd een gok nam met de overname van De Gruyter talen. De werkgevers meenden, dat bewijst het feit, dat zelfs het risico moeten dragen; de werknemers stelden zich op het standpunt dat de deed zijn aandelen in De Gruyter ondernemingen de lasten voor hun rekening moeten nemen. Dit onder meer, omdat het weer invoeren een eigen risico aantasting al te graag aan de SHV Ook de familie De Gruyter werd De beslissing om De Gruyter al dan uitgekocht door de SHV. niet voort te zetten zal waarschijn- de werknemer Deze week moest de SHV opnieuw lijk pas aan het einde van dit jaar verkregen rech- een maatregel bekend maken, om te worden genomen. ge- „Inmiddels zijn we druk bezig met ten zou zyn: de twee „wachtodagen" trachten De Gruyter toch i zond te maken. Ongeveer 164 men sen uit de stafdiensten en de ver ongeschiktheid) en de beperking koopleiding van De Gruyter in Den in Den Bosch. van de uitkering tot 80% van het loon, zyn in de sfeer van het ar- beidsvoorwaardenbeü eid in de CAO's voor vrijwel alle werk nemers geheel of gedeelteiyk onge daan gemaakt. ADVERTENTIE die eindelijk een prachtig rustig plekje bij de boer hadden gevonden, door de politie weggesleept omdat zij het landschap zouden bederven. Tuinders die een bord op hun erf zetten om reclame te maken voor hun planten, fruit of groenten moe ten dat verwijderen, maar de rege ring laat zomaar toe dat er walge lijke flats uit de grond worden ge stampt aan de randen van de rus tieke polders, dat immense hoog spanningstorens de horizon verpes ten en ze laat de PTT gewoon doorgaan met de brievenbusactie tot ergernis van veel plattelanders. De postotarieven gaan nota bene binnenkort al weer omhoog en de service wordt steeds slechter, zo blijkt maar weer. Wij geven vaak post mee met de bode of kopen postzegels van hem, omdat het kan toor in het dorp dikwijls vrij ver weg is. Dit kan nu niet meer, want hij komt het erf niet meer op. De stukken worden ln het groene ap paraat gegooid, waar kinderen ze heel gemakkelijk uit kunnen halen. Daarom heb lk vijf vragen gesteld aan de Gedeputeerde Staten", ver telt boer Van den Berg verontwaar digd. „Als de overheid er niets aan doet zullen we zelf tot actie overgaan en de bussen netjes inleveren op het postkantoor. Als men ze daar niet wil hebben zal het plastic ook best een mooi kampvuurtje geven, denk ik". Wim van den Berg is een doorge winterde dwarsligger. Hdj vecht voor zijn idealen en gaat daarbij het dwarsbomende gezag nooit uit de weg. Hij heeft gestreden voor het vrij- kamperen op de boerderijen en ont vangt Jaarlijks heel wat bleekneu zen uit de randstad gastvrij op zijn bedrijf, voor een gulden per nacht, of per vierkante meter vette klei voor een seizoen. Gisteren keken verbaasde natuur- ontheemden, die bij hem te gast zyn, toen hoe een koe kalfde. Voor twee kwartjes per liter ver koopt hij het produkt van deze edele viervoeter - melk - aan de 'deur. Veel klanten komen 15 20 kilometer rijden om hun busje kerngezonde vette melk te halen. „Het ontkrachte, lamgeslagen af treksel dat naar de kleur melk wordt genoemd en ln de steden als zodanig wordt verkocht, zit vol bac teriën. „Niet te drinken", vindt boer Van den Bergh. uw geld groeit in 5 jaren met een rente van 101% per jaar, op basis van samengestelde interest, naar een totaalbedrag van f1.647,45 met ingang van 5 augustus a.s. verkrijgbaar bij uw Boer Wim van den Berg i

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7