"Dan maar de harde kop, maar wat staat, dat staat" f luba voof alk uitzendkrachten BOUWER GAAT LEIDEN RAAD LEIDEN VERGADERT Vlieland KRET OVER LEIDSE JAREN: ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 doorgebouwd uiten bleven vallen, ook met een links college, ook met een PvdA-wethouder van stadsont wikkeling als Waal" Die oontömiïïtedt van deze plannings- portefeui'lle maakt het Kret gemakkelijk om de zaak los te laten, iets, waarmee zijn collega Ham van openbare werken meer moeite heeft. "A3 zou ik nog vier jaar hebben kunnen bijtekenen, dan zou ik in 1978 ook niet met een afgerond werkstuk afscheid kunnen nemen Dat kan nooit met dit werk en ik voed er niets voor te lang op een bestuurdersstoel te blijven zitten, omdat er nog iets te doen ia- Hij geeft het toe: vier Jaar wethouder is te kort eigenlijk. "Maar het zijn jaren geweest, waarin iets gebeurd is en waar van ik veel geleerd heb. Fysiek moeilijke jaren. Je kunt op een post als deze beter zitten als je gedragen wordt, dan dat men doorlopend probeert je beentje te lichten. Dat is in de afgelopen jaren gebeurd, zij het de laatste tijd minder. Ook de oppositie had het moeilijk met polarisa tie" Het klinkt kalm uit de mond van de man, die in de verkiezingstijd de po larisatie niet schuwde, die zelfs het vuur tje wel wou opstoken. Dat vuur is nu wag en in die sfeer blikt hij terug op zijn vier Leidse jaren, die eigenlijk wel als de "jaren Kret" het geschiedenis boekje mogen ingaan. Zo sterk heeft h zijn stempel wel gedrukt, op het beleid van het nu bijna verdwenen college. Hij had zich erop verheugd op de voet te gaan volgen wat het nieuwe college gaat doen en hoe zijn opvolger het aan pakt. "Ook Waal zal fysiek van beton moeten zijn, de continuïteit moeten hand haven en consequent zijn. Kortom: be trouwbaar. En zijn zaken leren. Als raads lid heeft hij er weieens blijk van gegeven zijn stukken niet te kennen. Dat kan hü zich als wethouder niet permitteren." Bram Kret gaat Oees Waal ondanks alle verschillen en ondanks strijd zeggen ze jij en jou tegen elkaar en drinken samen een borrel van enige afstand vcflgen. Vanuit Sassenheim, waar hij over i enkele maanden de ambtswoning zal be trekken. Eerste burger van een vrij kleine plaats, is dat het "einde" voor de dyna mische 46-jarige? "Dat weet Je nooit Ik heb niet aan carrièreplanning gedaan en heb er dus ook de frustraties niet van en ben dat ook niet van plan. Sommigen vragen of Saesenheim een springplank is. Dat weet ik niet. Anderen denken mij in de richting van de Tweede Kamer. Ik heb daar nooit naar gedaan. Ik ben geen wethouder van Leiden geworden, omdat ik een grotendeels in het onderwijs te rechtgekomen predikant was. Ik word geen burgemeester van Sassenheim om dat ik wethouder ben geweest. Voor Sassenheim kan ik gewoon een aantal jaren iets doen. Het is misschien een minder drukke baan. maar dat mag best weieens na de vier zware Leidse Ja ren. Er is het één en ander te doen aan uitbreiding en ik wil eens bekijken al weet ik bij lange na niet hoe of Sassenheim en de hele Bollenstreek kun nen wordien ontlast van het doorgaande verkeer zonder de middenstand schade te berokkenen In Sassenheim is de enige angst, dat ze met een Lendenaar te maken krijgen, een man uit de centrumstad, die gewend is in één richting te denken: de omgeving is er voor de stad. Ik zal misschien hst juiste midden vinden tussen deze mening en de omgekeerde: de stad is er voor de omgeving. Misschien krijgt Leiden wel met een Sassenhsómer te maken." komt stil te liggen, zoals de overzichts foto van de bouwplaatsen in de Meren - wijk (gemaakt in de bouwvafcvakawttle) suggereert. Het is de grootste bouwplaats van de provincie en het weggaan van de wethouder van stadsontwikkeling veran dert daaraan niets. "Integendeel", zegt de man in kwestie zelf, ds, A. J. Kret, die op 16 augustus burgemeester van Sassenheim wordt en ln de Leödise raad alleen nog maar zal verschijnen om afscheid te nemen, gelijk met de anderen in de oude raad op woensdag 28 augustus. "Al zou er vanaf dit moment geen besluit meer vallen om te bouwen, wordt bevolking, maar dat is extra het ge val bij polarisatie in de raad, in een sfeer van georganiseerd wantrou- Hij steekt een verse sigaar op en brengt het gesprek in rustiger vaar water. Slokje cognac, nootje. „Er ligt het één en ander voor het ver keer. Er is een goed plan voor het openbaar vervoer, dat misschien zelfs van een tien-in een zevenminu- tenfrequentie kan worden veranderd". En relativerend: „Geen vijf minu ten: Leiden is immers geen wereld stad". Er ligt een plan voor bebou wing van het Schuttersveld, dat de stad f 20 miljoen kan opbrengen. Ja, met kantoorgebouwen, zoals de hui dige twee. Die staan nog leeg, dat weet ik. Kan me niets schelen. Ze komen echt wel vol. En er worden hulzen gebouwd. Het volkshuis vestingsplan van Ham is een on haalbare kaart. Dat zal de toekomst leren". Wat er (niet) was Wie dat erkent, hoeft zich niet veel aan te trekken van de kritiek, van de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit, die een sala mi taktiek hanteert: alles wordt af gekeurd en alternatieven worden niet gegeven, omdat dat een zaak van het gemeentebestuur is. Men zegt, dat ik zwak ben op het gebied van inspraak. Nee, ik voel niets voor de manier van inspraak, die velen willen: ergens tegen zijn en Je zin krijgen. Inspraak is Je ideeën inbrengen en dan komen, tot een compromis als dat mogelijk is. Vroegtijdig en niet als de zaak beklonken is. Kijk, een aantal bewo ners van het Morskwartier kon we ten, dat er vóór hun huizen zou wor den gebouwd. Dat staat op het be stemmingsplan. Over de aard van de bebouwing is te praten, maar ge woon zeggen, dat er niet gebouwd mag worden, dat is niet meer dan vuile belangenstrijd. Vroegtijdig inspraak, want in een la«iv stadium kan het niet meer, kost her, gevoan te veel. Als mensen als Oosterman (toekomstige wethouder van onderwijs redactie) hun zin krijgen, is er inspraak tot de laatste steen, die wordt gemetseld. Ga daar in de Merenwijk eens aanstaan, een project van f 100 miljoen. Reken eens uit wat drie maanden vertra ging daar aan renteverlies kost. Dwars gelegen Over de Merenwijk en inspraak ge sproken, de bouw van het wijkcen trum zou tegelijk begonnen kunnen zijn met die van het winkelcentrum op 1 augustus. Ik heb daaraan ge trokken, ik heb er dwars voor gele gen. Mevrouw Den Haan heeft het niet gered. In de hoek van CRM wordt zoveel geluld vergeef me het woord dat er nooit iets van de grond kan komen. De ene nota over de andere verschijnt. Driekwart van de stad moet vrij blijven omdat Kantoorgebouw en Mors kwartier op één foto. Kret over het kantoor: "Dat komt wel vol." Over de Mors: "Het wordt finan cieel moeilijk haalbaar. Het heeft veel te lang geduurd." er wel eens iets cultureels zou kun nen gebeuren. Dat kan niet. Dat is hetzelfde als men in een gezin te lang praat over de aan schaf van een koelkast. Dat duurt dan zo lang, dat voor het geld de gekozen koelkast niet meer kan worden gekocht. In de Merenwijk heb ik een noodwinkel willen zetten op de plaats van het wijkgebouw, die later misschien aangepast in de plannen zou kunnen worden be trokken. De culturele hoek zei „nee" en ik heb een Jaar ln plaats van zeven weken nodig gehad om de bewoners aan een noodwinkel te hel pen. En dan ben ik de harde kop. de dwarsligger. Nou, laat het maar zo. Wat er ligt, ligt er en wat er staat, staat er. Daaraan verandert nie mand iets. Je bent op deze post al tijd een buffer tussen bestuur en Van de toekomst naar het verle den. Er stond het één en ander op papier toen Kret wethouder werd. „Er is een stuk wegenplan (cityring) verwezenlijkt. Dat had er al kun nen liggen. Het was echt niet alleen een kwestie van gebrek aan geld, iraar ook van mentaliteit. In alle hoeken van de stad waren panden gekocht voor eventuele doorbraken in de toekomst. Voor alle stadsde len waren er plannen, maar er ge beurde niets. Ik heb de machine geolied. Ik wil niets zeggen over de kwaliteit van de technische dienst van de gemeente, maar het is een antiek ambtelijk ap paraat. Het zijn geen dynamische runners, die een stad als Leiden no dig heeft. Daarom heb ik gewerkt met externe adviseurs. Wat de tech nische dienst maakt, moet voor de eeuwigheid zijn en daarom komt het zo technocratisch over. Er is niet voldoende teamgeest, maar er zijn koninkrijkjes. Ik ben er niet van overtuigd, dat de reorganisatie hier in voldoende verandering zal bren gen. Nogmaals, het gaat niet om de kwaliteit, maar men was in Leiden gewena de zaak degelijk van onder af te bekijken. Ik heb geprobeerd dat te veranderen in een blik van boven, waardoor je de stuurloosheid kan wegnemen. Een structuur- of be stemmingsplan voor de binnenstad is in de vier jaar niet van de grond ge komen. Daarvoor bleek de tijd tekort. Maar er is nu onderzoek. En er was niets. De ambtelijke activiteiten zijn nu gebundeld en geactiveerd". LEIDEN Na een zomerreces van anderhalve maand komt de gemeen teraad maandagavond om half acht weer bijeen. Officieel zijn er in augus tus twee vergaderingen gepland 5 en 26 augustus waarvan de laatste bedoeld is tpr afscheid van de huidige raadsleden, maar gezien de omvangrijke agenda lijkt het onver mijdelijk dat er ook op 12 augustus en eventueel 19 augustus vergaderd zal moeten worden. In september gaat de nieuw gekozen gemeenteraad functioneren. De agenda bevat oa. de volgende punten: onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde raadsleden: vaststelling van verordening op het voortgezet onderwijs; verkoop industrieterrein in de Waard; brieven wijkcomité Plan Noord en mevrouw Van der Burgh-Teske in zake stankoverlast, veroorzaakt door het huiidenpaichuis aan de Maresingel 18b; verpachten van het recht van aan plakken en het hebben van recla mes op de gemeentelijke aanplak borden; vervolgkrediet voor het nieuwe wegenbeloop rondom molen De Valk, alsmede voor aanpassing van de verkeerslichteninstallatie; i renovatie 55 woningwetwoningen Ons Belang in Leiden-noord i wijziging en opnieuw vaststelling van de statuten van de Stichting tot beheer en exploitatie van wo ningen; onderzoek op risicofactoren bij ambtenaren van 35 Jaar en ouder; i garanderen van betaling van rente en aflossing van een aan de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren te verstrekken geldlening; i bouwkundige voorzieningen in het Weide Paviljoen van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest: i verbouwing en inrichting voorma lig LJA-kantoor ten behoeve van de burgerraadsman i algemene plaatselijke verordening; i wijkpark in het Morskwartier; i bouw van Sumatrabrug over de Oude Rijn. Subsidie voor restauratie LEIDEN In het kader van de ex cessieve werMoosheidbestrijding heeft het rijk een subsidie toegekend in de kosten van restauratie van de vol gende panden: Lokhorststraat 18, 20 en 22, landhuis Rhijnhof aan de Rhijnhofweg, Herengracht 96, Vliet 37/37a, Oude Rijn 40, Oude Singel 6. Hooigracht 92 en Nieuwe Beesten markt 3. De gemeente zal eveneens een bijdrage van dertig procent in de kosten verlenen. De raadscommissie voor stadsontwikkeling vergadert hier dinsdag over. De restauratie van het Gemeenlandshuis van Rijnland in de Breestraat blijkt duurder uitgevallen te zijn dan was geraamd. Daarom stellen B. en W. de raad voor een subsidie van nog eens 132. 242 gulden (25 procent van de kosten) 'beschik baar te stellen. Met de Pedagogische Advies- en Begeleidingspraktijk te Leiden heb ben B. en W. overeenstemming be reikt over de verkoop van de grond met opstal van het perceel Rijns- burgerweg 134. Met de prijsbepaling is rekening gehouden met de zeer slechte staat, waarin het opstal ver keert. Met de huurder van het fa- brieksgebouwtje aan de Oranjegracht 54-56 is overeengekomen, dat de huur beëindigd wordt. Dit is noodzakelijk in verband met de stedebouwkundige plan-mor» tef pUOatSC. Luba barst weer van de best betalende banen, voor mensen die van aanpakken weten. Mannen en vrouwèn vanaf 18 jaar: wè zitten om je te springen 1 Kom dus11 snel, pak :deb hoge netto weekloon 1 4-DAAGSE WERKWEEK vrUdag. ERVAREN CAISSIÈRE voor dinsdag, woensdag, donderdag WAS U CAISSIÈRE EN NU GETROUWD verveelt de hele dag thuiszitten? in het huishouden té veel tijd over? wilt wat extra geld verdienen? Ook voor twee dames, die het onderling vier dagen bezetten, een mogelijkheid. Kom maar rustig praten, dan zullen wy U vertellen hoe de zaak draait en welke verdienstmogelijkheid er ligt. Sollicitaties dagelijks van 9—12 en van 2—6 uur, of 's avonds na een tele fonische afspraak met onze heer v. Zegveld. kunnen worden, hoe zij die Nieuwe Rijn SO Tin 20824 011710) Door Foto's Hans Melkert Jan Holvast LEIDEN "Vier jaar geleden zei PvdA-lijsttrekker Cock Kerling, dat binnen drie jaar de binnenstad afgesloten zou zijn voor het autoverkeer. We zijn nóg een jaar verder en het is niet gebeurd. Het gaat ook niet gebeuren. Ook in het linkse kamp erkent men de economische functie van de binnenstad. Kijk maar naar de discussienota van Progressief Leiden, welke groep zich op verkeersgebied het meest progressief opstelt. Daar ben ik blij om en dan neem ik de trappen-na op de koop toe, zoals de stelling, dat er de komende jaren veel geld voor het verkeer moet worden uitgegeven omdat er in de afgelopen jaren zoveel verpest is. Ja, ja De scheidende wethouder Kret, van stadsontwikkeling en verkeer, heeft er vertrouwen in, dat de eco nomische functie wordt gehand haafd. "CenA en VenD krijgen echt wel de bouwvergunning in de binnen stad. Die worden niet weggejaagd, ook niet door een links college. En de Breestraat gaat echt wel dicht. Ze komen er wel achter, dat niet alles ongestraft dicht kan zoals ook Ra penburg en marktenroute. En dat terwijl de Galgewaterbrug voorlo pig geschrapt is". Links krijgt nu bestuursverant- woordelijkheid en Kret is niet bang, dat het misgaat met de stad. "Ze krijgen wel problemen met de ach terban. In de oppositie is het mak kelijk om te zeggen, dat het ver keerd is wat wordt gedaan. Nu zul len ze het zelf moeten doen. En dat verandert de zaak. Kijk maar naar Han Lammers in Amsterdam. Wijkcomité's laten beslissen over afsluiting van straten, dat gaat goed zolang er wordt gepraat over voor het verkeer onbelangrijke straten. Maar ongestraft straten dicht doen, die in het wegennet van de stad be langrijk zijn, dat kan gewoon niet. Je kunt de Morsstraat niet afslui ten, omdat de Oude Mors dat wil. Ergens heb Je verbindingen nodig.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3