KO DE KRAKER, EEN BOZE BOER VISSEN EIST SOMS EXTRA INSPANNING Meer Vissport I sport "Desnoods roepen ze de regering maar terug van vakantie ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 PAGINA 13 "Boeren zijn vanouds voornamelijk rechts, maar nu ga je een mentaliteit zien van: krijgen we twee gulden van links en één gulden van rechts, dan worden we links. Dan laten we onze principes varen en zeggen gewoon: "wie ons geld geeft kan ons krijgen." Ko de Kraker (32) is eaa Jonge boer. Dat is vandaag de dag synoniem aan een boze boer. Zijn bedrijf ligt aan een kronkelweg buiten het Zeeuws- vlaamse Axel; het ruime huis verscholen achter wat vroeger zo Bierlijk een bosschage heette. Teke naar Jetses heeft de pastorale sfeer van zo'n gedoente menigmaal vlijtig op zijn befaamde schoolplaten geschetst. Idyllisch hoor, en schattig als tweede huis. Door H. J. Oolbekkink Maar als zo'n boerenhuis het middelpunt is van twintig hektaren bouwgrond waar Je een bestaan voor Je gezin met zomerwerkweken van zeventig uur (het boerenbedrijf is nu eenmaal niet in een cao te vangen) hebt opgebouwd en een inkomen hebt dat beneden het minimumloon blijlt, dan is dat de keiharde realiteit Het ls de van streekromans bekende s.erke gebondenheid aan eigen grond oje veel boeren ertoe beweegt hun bedrijf voort te zetten, maar het gegrom wordt alom hoorbaar. De boeren gaan de weg op. Het prijsbeleid in de landbouw Jaagt de landmail in Groningen, Overijssel en Zeeland de traktor op om wegen te blokkeren en grensovergangen ?e ver sperren. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité wil het nog bij praten zien te houden, maar vele leden van de boerenorganisaties hebben aan woorden niet langer genoeg: zij willen actie en die zal er komen ook. Maandagavond had Ko de Kraker het tijdens een vergadering in Klooster- zande al uitgeroepen: „Moeten wij zo* met ons laten sollen, moeten wij ons dan zo laten discrimineren op het gebjed van de prijzen, sooialè lasten en belastingen?" De vraag stellen is hem beantwoorden, de retoriek van de vergaderzaal kent zijn eigen patroon, en het moet niet moeilijk zijn de getergde boerenstand in onafzienbare stoeten op weg naar Den Haag te krijgen. jarenlang in een kwaad daglicht hebben gesteld met rechtstreeks geweld bedreigen". Bedroefd De Kraker klinkt thuis minder heethoofdig dan voor het front van de troepen. De klei van de pootaardappelen die hij aan het rooien is steekt onder zijn nagels en het eveneens door streekromans bekend geworden boerenzweet lijmt de lange haren op zijn voorhoofd. Hij lijkt nu eerder bedroefd dan boos het KNLC heeft, ter eerste leniging van de nood, een BTW-compensatie van 4% voorgesteld en dat, zegt de Jonge boer is een lachertje. „Onder druk van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is van de week gezegd dat die compensatie voldoende zou zijn. Ze hebben ons toen gewoon doodgepraat, we hebben ons laten overdonderen. Vier procent, terwijl alle prijzen omhoog vliegen? Kom nou. Wij willen een subsidie van vijfendertig gulden per ton suikerbieten, twintig gulden per honderd kilo graan en ook nog eens twintig gulden per honderd kilo melk. Voor minder doen we het niet. Dat moet echt met het mes op tafel worden afgedwongen en desnoods roepen ze de regering dan maar terug van vakantie". Per Jaar worden omtrent 7000 Nederlandse boeren gedwongen hun bedrijf op te geven. Ruilverkaveling of slechte resultaten betekenen vaak het einde van een zich over eeuwen uitstrekkende boerendynastie. Een randstedeling, een Belg of een Duitser, die al een kleurentelevisie, een caravan en een zeilboot heeft, doet opnieuw een beroep op zijn bankrekening en schaft zich de ontruimde hoeve aan, want dat is best leuk voor de weekeinden. Gedurende het grootste deel van het jaar staat het huis met toegeklapte luiken aan de weg: symbool voor het gestage overlijden van de boeren stand. Geweld Het KNLC wil onderhandelen, de (voornamelijk jonge) boeren willen het mes op tafel. Ko de Kraker heeft een handzaam rijtje mogelijkheden voorradig „Blokkering van de wegen die toegang geven tot de veren in Zeeuws-Vlaan deren, eventueel in combinatie met Be.gische acties"; „Acties op provinciaal of landelijk „Opschorting van betaling van de inkomstenbelasting" „Bezetting van meel-, suiker- em melkfabrieken en veilingen"; „En desnoods degenen in politiek Den Haag en Brussel die de landbouw Ophouden Bijna de helft van de boeren die er mee ophouden is ouder dan vijftig Jaar en in 48 procent van de gevallen is er geen opvolger. De zoon heeft inmiddels geleerd dat je met 40 uur werken in een fabriek of in de bouw meer kunt verdienen dan met 70 uur ploegen, zaaien en oogsten. Ko de Kraker is zo'n zoon die het niet wil opgeven. Hij pacht de twintig hectaren grond van zijn vader en verbouwt er aardappelen, suikerbie ten, bonen, vlas en gladiolen op. Het levert hem een inkomen op dat, in een slecht jaar, kan dalen tot beneden nul en in een topjaar wel eens wil uitschieten naar veertigdui zend gulden. Dan komt de belasting man zijn hand ophouden en vervolgens moet De Kraker van het restant jaarlijks omtrent vijftiendui zend gulden investeren in zijn bedrijf dat nooit „afgerond" zal zijn. „Ik zit met mijn boerderij in totaal toch al gauw aan een ton invester.'ng voor machines en gewassen. Nou ls ons voorgerekend dat de gulden van 1970 nu nog maar zestig cent waard is. Dat betekent dat de ton' die ik vier jaar geleden in mijn bedrijf had zitten n ueigenlijk tot f 166.066 zou moeten zijn aangegroeid. Nou, vergeet het maar. Alles wat ik moet kopen wordt duurder, maar de prijzen die wU kunnen maken warden alleen maar lager". Afvalrace Ons land telt nu nog rond 150.000 boeren die twee miljoen hektaren grond tot hun beschikking hebben. Per jaar neemt de landbouwgrond af met 8000 tot 10.000 hektaren. Volgens het door vele boeren vervloekte plan van Sicco Mansholt mogen er rond 1980 nog maar zo'n 80.000 boeren zijn overgebleven. Het wordt dringen in de afvalrace, maar ook met deze cijfers voor ogen wil -Ko de Kraker niet van capitulatie horen. ,.Ik zie de advertenties in de krant van de fabrieken hier, wat die aan loon bieden, en dan zeg ik, nou, probeer het te redden zolang je kunt, maar zeg dat ik veertig ben en de situatie is nog net zo beroerd als nu, ja dan zie ik het niet meer, dan moet ik wel naar de fabriek. Dat lijkt me nog de hardste klap de beslissing te moeten nemen om er mee te kappen. Ik hoop dat het niet nodig is, maar wat moet Je als de regering niks doet? Neem alleen nou mijn rekeningen voor kunstmest en brandstof voor de machines. Vroeger wist Je waar Je op dat punt aan toe was. maar dat is nou elke keer weer een onaangename verrassing". Vakantie De boerenzoons die geen heil in het vaderlijk erfdeel zagen en zich in het vaderlandse industriële patroon heb ben ingepast hebben hun breekbare zelfstandigheid verruild voor aUe maatschappelijke zekertieden die ons bestel als vanzelfsprekend heeft te bieden. Een van die zekerheden heet doorbetaalde vakantie: het vliegtuig naar Spanje is vertrouwd transport middel geworden voor de Jongen die twintig jaar geleden misschien nog dagelijks zijn vele kilometers naar en van school op klompen aflegde. Wanneer Is Ko de Kraker voor het laatst met vakantie geweest? Hij blaast de wangen bol terwijl l)ij een mentale rekensom aanheft. Na overleg met zijn geheugen komt eruit: „Dat is in 1972 geweest, toen ben ik met mijn vrouw twee dagen naar Amsterdam gegaan om de Floriade te bezoeken. Dat was mijn vakantie. Kijk, ik kan de kinderen wel onderdak brengen bij familie en dan met mijn vrouw met vakantie gaan maar dat kost toch al gouw zo'n tweeduizend gulden en als ik dan voor de keuze sta, stop ik dat geld toch liever in het bedrijf. Je kan eigenlijk zeggen: het bedrijf pikt dat geld weer in". Zaaigoed De boer ls allang niet meer een man Tijd die met behulp van een natte vinger de windrichting bepaalt om vervol gens zijn zaaigoed in de voorgeschre ven richting uit te strooien. De Kraker: „Een boer moet een manusje-van-alles-wezen. Ik kan lassen, 'k heb kennis van motogen, ik moet biologie en scheikunde kennen om te weten waar ik mijn gewassen mee moet bespuiten en welke kunstmest ik moet gebruiken, ik moet zelf timmeren en metselen, want een vakman op die gebieden is ook niet meer te betalen". Ko de Kraker schuift nu wat ongedurtg op zijn stoel. Buiten zijn twee buren aan het aardappelrooien, hij wil aan de ene kant graag zijn grieven kwijt, maar zich aan de andere kant niet aan het werk onttrekken. Hij heeft een op papier vastgelegd samenwerkingsverband met £*n buren en als z*n aardappelen binnen zijn gaat hij straks een van zijn buurmannen helpen met rooien. „Het kost Je een stukje van Je vrijheid, maar je moet wel omdat het personeel en de machines zo duur zijn. We hebben bijvoorbeeld met ons drieën die r ooimachine buiten gekocht, dat kun Je in Je eentje niet meer opbrengen". De Kraker praat goed en intelligent. Je krijgt de indruk dat hij, als hij in een andere wieg was gevallen, naar een leidende functie in het bedrijfleven had kunnen groeien. Maar zijn vader was boer en hij wil zelf ook boer zijn en blijven. Hij is van zins er hard voor te vechten, maar er zijn dingen die hem al verdenk ik hem niet van Jaloezie „Vroeger had ik nog een kerkelijke functie, daar heb ik nou geen tijd meer voor. Maar dan kwam ik wel bij de mensen op het dorp en die hadden bijna allemaal een kleurentelevisie staan. Wij hebben nou twee Jaar geleden een tweedehands zwart-wit toestel gekocht; ik bedoel maar. Ik heb dat gedaan omdat ik hier niet als een inboorling wil wegzakken, ik wil biijn aigemene ontwikkeling bijhoudm. Daarom kijk ik voorname lijk naar het nieuws en de actualiteitenrubrieken. Als ik tijd heb ook wel eens naar een amusements programma, maar ik heb zo weinig tijd". Ko de Kraker heeft weinig tijd. Ornaat by In dieze zomerweken 70 uur per week op het land is. Maar als de boeren de opleggers gaan bemannen om de barricades tegen Den Haag op te richten, zal hij daar tijd voor maken. Hij zegt: „Ik ben wel tegen het blokkeren van veren en dergelijke omdat Je daar onschuldige mensen mee treft, maar ik zie zo gauw geen andere mogelijkheden". De boer is van nature behoudzuchtig, maar dient in het spel der seizoenen ook een gokker te zijn. Dat is, opgeklopt door emoties, een vervaar lijke combinatie van karaktereigen schappen. Als de rethoriek het v.in de rede zou winnen kan de stoet traktoren wel eens veranderen in een vuurspuwende draak die tussen Nieuwe schans in Groningen en Nieuwvliet m Zeéuws-Vlaanderen aan het brandschatten slaat. KO DE KRAKER ...twee dagen vakantie Pak niet altijd het steigertje, Het overgrote deel van de Neder landse sportvissers is een volkje dat op zijn gemak gesteld is. On derzoekingen hebben uitgewezen dat de meeste hengelaars ergens langs de waterkant hun vouwstoel neerplaniten en daar de rest van de visdag niet meer vandaan gaan. Ook al wordt er weinig gevangen. De mobiliteit van die Nederlandse sportvisser is dus gering en we zUn bovendien niet bereid ons ex tra inspanningen te getroosten. Toch zou met een beetje meer energie de kans om wat te vangen aanmerkelijk worden vergroot. Ik zal aan de hand van enkele voor beelden proberen aan te tonen, dat 'bet spreekwoord "Waarom zou Je het moeilijk doen als het ook mak kelijk kan" in de hengelsport niet opgaat. Dezelfde plekjes Wie zijn ogen eens de ko6t geeft langs een flink stuk viswater zal ontdekken dat de hengelaars vaak dezelfde plekjes opzoeken. En dat zijn die plekjes waar het vissen de minste moeite kost. Een steigertje, ■n walletje, een piekje waar geen riet staat, een stukje waar geen planten groeien, kortom steeds op die plaatsen die voor de hand lig gen. Wat is het gevaar van zulke vis- plekjes? Wei, omdat ze voor de hand loggen wordt er veel gevist en derhalve ook veel gevoerd. Nu is voeren op zich niet zo erg, maar helaas gebeurt het niet altijd even deskundig. Er worden nogal eens wat spullen in het water gesme ten die verzuren. Aardappelen zijn daarom berucht. Een voerplek waar flink wat aardappelen liggen wordt binnen een week een grote schimmelende en zure troep. In plaats van een aantrekkelijke voerplek waar veel vis huist is 1 er nu een plek ontstaan die de vis juist mijdt. De ongelukkige die er zijn visdag doorbrengt komt 's avonds thuis en verzucht dat ze het die dag niet deden. Maar was hij twintig, dertig meter verderop gaan zitten dan had hij misschien volop vis gevangen. Inlet direct ergens neer te vallen en de hengel uitgooien. Het kar. zeer nuttig zijn om eens vanuit een boot met behulp van een AC steekstok te onderzoeken hoe de bodemgesteldheid is. cPI It/li Pla-ssen waar die sterk rv(\R Bp variëre*1- Zo zijn er plaatsen waar en andere plaatsen waar de bodem juist hard is door de aanwezig heid van klei, kiezelstenen of voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden Ko, de kraker twee ft f akant ie Wees daarom voorzichtig met het bezetten van "uitgelezen plekjes". Probeer het een hall uurtje, drie kwartier en ziet u geen teken van leven verkas dan eens naar een plekje waar u zich wat meer moet inspannen. Vis eens over een riet kraag heen of schuif een extra deel aan de hengel zodat u net over die kruikebladen heen komt. Een ander voorbeeld, waarbij ex tra inspanning beloont wordt stamt uit Ierland maar is zeker ook toepasselijk voor viswater in De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 ons land. Doon Lake, is een uit gestrekt meer, met prachtige riet kragen. Vrijwel het hele meer is vrij schoon, met uitzondering van een grote hoek waar een zeer dichte plantenbegroeding bestaat. De meeste hengelaare blijven daar ver van verwijderd. Ze vissen met lepels treilend over het meer op zoek naar kanjers van snoeken. Die warden al en toe ook wel ge vangen, maar de werkelijke re cordexemplaren huizen Juist in dat dichtbegroeide deel van het meer dat moeilijk te bevissen is. Daar tussen de waterplanten liggen de twintig- en dertig-ponders te loeren, totdat er een ongelukkig aasvisje langs komt zwemmen. Vissen op die plek moet Je zomers doen met levend aas. Dat is niet zo eenvoudig als een lepel een zwieper geven en maar met de boot rondvaren totdat er 'n snoek zo actief is om het stuk metaal in de bek te nemen. Een flinke baars of een brasem wordt uitge zet tussen de waterplanten. Na tuurlijk zwemt zo'n vis zich omdat hij een lijn met zich mee trekt nogal eens vast. Je moet de lijn dan weer uit de planten proberen te halen en vervolgens opnieuw beginnen. Beloning Het vereist dus extra inspanning maar die wordt dan ook ruim schoots beloond. Zoals het ook de moeite loont om een nieuw'vis water eerst eens te verkennen en Boelee's hengelsportartikelen schelpen en stenen. Draag Je die kennis niet dan kan het gebeuren, dat Je op een plek waar een laag zeer zachte modder ligt vist met een zinker. Het aas aan de haak zakt onmiddellijk weé in de drab en de kans dat u iets vangt is zeer klein. Belangrijk kan ook de diepte zijn. Vaargeulen, baggerplaatsen kun nen bij uitstek goede visplaatsen zijn en wat kennis over de plan tengroei in een bepaald viswater kan ook geen kwaad. Vaak kan het ook nuttig zijn om eens een gesprekje aan te knopen met men sen dae al vaker op een bepaald water gevist hebben. Ze kunnen u vertellen waar en hoe u het best kunt vissen. En bent u van plan een bepaald viswater goed te leren kennen breng dan de plekjes waar u ge vist hebt eens in kaart en maak wat aantekeningen over vangsten, weersomstandigheden en gebruikt aas. In de loop der tijd ontstaat dan een duidelijk beeld van de mogelijkheden en onmogelijkheden die een bepaald viswater biedt. Om kort te gaan: wat extra in spanning op een visdag mag dan misschien niet direct vruchten af werpen, op de langere termijn kunt u er toch uw voordeel mee doen. Daarom deze variant op een békende zegswijze: „Doe het nu eens niet gemakkelijk al6 het ook moeilijk kan". ELAN echte visboten. YAMAHA. OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13