Vier van Asopos naar royale winst in serie Nederlands succes compleet Olympische regels iets verruimd Frank Nusse haalt limiet U.V.S- H.I.O.N. APPIE HAPPIE Lugdunum-FC Utrecht Ingrid Dusseldorp herovert skiftitel Bosbaan Magdeburg niet tegen Bayern voor supercup ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1974 Aad van den Hoek wint Ronde van Rijnland Palts; ritzege Snoeyink ADVERTENTIE KUSEL Voor de tweede maal in de geschiedenis van de Ronde van Rijnland-Palts is deze zwaarste W.- duiitse ehaippewedstrijd voor amateurs gcëlndügid in een Nederlandse over winning. Na Fedor den Hertog in 1969, zegevierde niu de 23-jarige Aad van den Hoek, die vanaf de tweede etappe het ledtierstrioot heeft gedra gen. De Nederlandse zege in deze ne gende editie van de Ronde was niet alleen te danken aan de kwaliteiten van Van den Hoek, maar vooral aan de grote samenwerking in de for matie van de ploegleider Ketting. ADVERTENTIE Bezoek zondag a.s. de wedstrijd (eredivisieteam). AANVANG 14.00 UUR. Terrein aan de Oegstgeesterweg. Nadat Van den Hoek door zijn ge weldige overwinning in de tijdrit aan de leiding was gekomen, hebben die overige renners vergeefs getracht de Nederlander te onttronen. Hoe groot de superioriteit van de Nederlandse ploeg was blijkt wel uit het feit dat de Westduitse wegkampiioen KILaus- Peter Thaller in het eindklassement bijna vijf minuten achterstand op liep. De tweede plaats van de Duitse titelhouder werd nog ernstig bedreigd door Pons van Katwijk. De Neder lander slaagde er echter niet in op de laatste dag de zes seconden ach terstand op Thaler weg te werken. Om het Nederlandse succes oom pleet te maken ook het ptoegen- klassement werd gewonnen zege vierde Herman Snoeyink gisteren in de tiende en laatste etappe. Hij ver sloeg in de eindsprint een groepje van zes renners. Voordat de 54 van de 78 overgebleven renners uit Slm- mern vertrokken had ploegleider Ketting aangekondigd dat de Neder landers op de laatste dag nog eens voluit in de aanval zouden gaan. Toen zich na 50 kilometer dertig ren ners van het véld afscheidden, be vonden zich in die groep alle Neder landers. De grote ontsnapping kwam 45 kilometer vóór de eindstreep. Zes man maakten zich los en bij hen be vonden zich de latere etappewinnaar Herman Snoeyink en Ad Gevers. In de eindsprint Week Snoeyink de snel ste. Het groepje vluchters had bijna twee minuten voorsprong op de rest van het veld, waarin ook Van den Hoek en Thaler, die zich uitsluitend bepaalde tot het verdedigen van zijn tweede plaats. TIENDE ETAPPE 1. Snoeyink (Ned.) 4.07.13 (imolus. 30 sec. bonificatie)2. Michalsky (W. Did.) 4 07.23 (incL 20 sec. bonifica tie); 3. Paltaan (W.-Dld.) 4.07.33 (in- clus. 10 sec. bon.)4. Nyffetter (Zwi.) 4.07A3; 5. Gevers (Ned.) ZJt. EINDKLASSEMENT 1. Van den Hoek (Ned.) 37 uur 19 min. en 26 sec.; 2. Thaller (W.-Dld.) 37.24.22; 3. Van Katwijk (Nederl.) 3724.28; 4. Prachél (Ts.-Sl.) 2724.35; 5. Zaman (TS.-S1.) 372427; 6. Wei bel (W.-Dld.) 3725.16; 7. Carnbel (TS.-S1.) 372728; 8. Scheffers (Ned.) 37.28.36 9. Jagua (Pol.) 37.28.47; 10. Snoeyink (Ned.) 37.2927; 13. Gevers 3720.4; 34. Alins 38.06.04. DEN HAAG De leiding van de wielerploeg Frisol is bereid het startverbod voor het wereldkam pioenschap in Montreal, dat is opgelegd aan de beroepsrenners Priem en Van Katwijk op te hef fen. Frisol heeft de sportcommis- sie van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie namelijk gis teren schriftelijk een aantal voor stellen gedaan. De leiding van de profploeg uit Dordrecht heeft de KNWU laten weten dat zij bereid is het startverbod voor Priem en Van Katwijk op te heffen wan neer de Unie voor maandag 17 00 uur laat weten of zij positief rea geert op de voorstellen en die in overweging neemt. De stichting Frisol Sport over handigde gistermiddag na over leg met ploegleider Liebregts aan het hoofdbestuur en de sport- commissie van de KNWU een vijftal punten omvattend voorstel. Frisol is van mening dat deze punten kunnen leiden tot oplos sing en voorkoming van de moei lijkheden, die nu zijn ontstaafi. De door Frisol genoemde pun ten zijn: 1. Een in oktober te houden al gemene vergadering met de KNWU, de sponsors en de be roepsrenners. 2. Het samenstellen van een aparte sportcommissie voor de profs. Deze moet bestaan uit twee vaktechnische leden en een com mercieel medewerker. 3. De selectie voor afvaardiging naar de wereldkampioenschappen profs moet door deze commissie worden samengesteld. De commis sie moet overleg plegen met allle ploegleiders van Nederlandse prof teams. 4. De commissie moet in de ge legenheid worden gesteld prof wedstrijden te volgen om de ren ners te beoordelen. By financiële problemen zouden de sponsors hierin moeten bijdragen. 5. De leiding van de ploeg voor het wereldkampioenschap moet in de toekomst in handen zijn van deze speciale sportcommissie voor profs en een door de commissie aan te wijzen ploegleider van de bestaande Nederlandse sponsors voor profs. AMSTERDAM Ingrid Dusseldorp is terug. De Europese skif-kampioene van 1972, die het vorige seizoen vrijwel geheel moest missen wegens ziekte, heeft gisteravond op de Amsterdamse Bosbaan haar nationale skiftitel heroverd. De Groningse deed dat zeeT overtuigend. Even overtuigend als daags te voren haar triomfen in de serie en de halve finale waren geweest. De Aegir-skiffeuze werd nauwelijks be dreigd door Ans Gravesteyn (twee de) en Hette Borrias (derde). Ruim drie lengten bedroeg haar voorsprong op haar rivalen uit Utrecht toen de finish was bereikt- De tijd van In grid Dusseldorp was 3.50.89. De ewee met stuurman van Laga kwam op deze derde en voorlaatste dag van het roeitoernoot, waar op de weersomstandigheden wederom ideaal waren, *rg gemakkelijk aan de titel. Grothuis en Van Woudenberg, al kampioen in het ongestuurde num mer. zouden alleen Triton als te genstander treffen. De Utrechters trokken zich echter terug zodat de Delf ten aren zonder directe tegen stand over de baan moesten. Wan neer men rekening houdt met die omstandigheid is de 7.18.07 een ui torst acceptabele tijd. In de series van de vier zonder stuurman behaalde titelverdedi ger Asooos wederom een royale zege op de Dudok-ploeg, al kampioen vier met stuurman. Nereus werd in de serie met Aegir/Phocas gediskwali ficeerd omdat de Amsterdammers de tweeduizend meter niet volledig in wedstrijdtempo hadden afgelegd. Daardoor waren de voorwedstrijden in feite *n formaliteit. Alle drie over gebleven ploegen gingen Immers nu over naar de eindstrijd, die vandaag WINST VOOR CEES STAM UTRECHT Tydens internatio nale wielerwedstrijden, diie gister avond voor drieduizend toeschouwers in 't Galgenwaardstadion in Utrecht werden gehouden, heeft wereldkam pioen Cees Stam de wedstrijd achter motoren gewonnen. Stam won zowel de eerste (20 km) als tweede manche (40 km). Bij de amateurs, die 25 km reden was Gaby Minneboo de sterk ste De voorlopige nationale achtervol- gingsploeg van KNWU-coach Frans Mahn, bestaande uit Herman Pon steen, Peter Nieuwenhuis, Gerrie van Gerwen en Ger Slot reed de 4000 meter in 4 minuten en 43.1 sec. Hun tegenstanders, een team be staande uit Jan Lenferink, Gerrit Möhlman, Ruud de Vries en Peter Ruiter werden ingelopen. Door een fout van de rondeteller reed de na tionale selectie één ronde te veel. Nederlands kampioen Rini Langkruis won een wedstrijd voor sprinters bij de amateurs. Tennis Na de eerste dag van de Europese finale van groep A in de Daviscup tussen Italië en Roe menië is de stand 1—1. In Me6tre bij Venetië had de Roemeense top- 6peler Ilie Nastase alleen in de eerste 6eb moeite met de nummer vier van de Italiaanse ranglijst Corrado Ba- razutti. Nastase won met 9—7, 6—0, 6—1. In het tweede enkelspel versloeg Adriano Panatta oud-kam pioen Ion Tiriac verrassend gei makkelijk met 6—1,6-3, 6—2. wordt gevaren. De vastgestelde her kansing werd door het uitvallen van de Nereiden overbodig. De prominente damesploegen lie ten zich later op de avond niet ver rassen. DDS zegevierde met een leng te, een voorsprong, die al op de eerste 500 meter was veroverd, bij de dubbel vieren. Tweede werd de RIC/Triton/Het Spaarne combinate. De Nereus/Aeglr combinatie werd nationaal kampioen vier met stuur- vrouw met een dubbel zo grote voor sprong op het Leldse NJord (3.37.65 om 3.41.77). Uitslagen De andere uitslagen lulden Heren lichte sklf: Eerste voorwed strijd: 1. Punt (De Laak) 7.30.36, 2. Mertens (Euros) 7.43.60, tweede voorwelstrijd: 1. Brouwer (Hades)' 7.40.99, 2. Adriaansz (RIC) 7.58.36. Herkansing: 1. Adriaansz 7.48.20, 2. Mertens 7.51.26. Lichte vier zonder stuurman: Fi nale 1. en Nederl. kampioen Ska- di (Los, Pieterman, Lucklama, V. d. Kloot-Meyburg) 6.33.05, 2. Nereus 6.38.22, 3. Orca/Triton 6.4^.41. Lichte twee zonder stuurman: Fi nale: 1. en Nederlands kampioen Tachos (S wennen, Raemaekers) 720.90, Euros 8.13.21. Dubbel vier (row over) 1. en Nederlands kam pioen Hollandia Roei Club (Droog, v. Enst, Bruyn en Brouwer) 6.1028. Lichte vier met stuurman: 1. en Nederlands kampioen Skadi (Los, Pieterman Lycklama, Van de Kloot-Meyburg, Stuurman Swane) 6.59.95, 2. Orca/Triton (geen tijd), gaat voor Ans Gravesteyn (voor- LASANNE Het bestuur van het Internationaal Olympisch Co mité heeft opnieuw gesleuteld aan de fameuze regel 26. de z.g. „ama teur-paragraaf". Het oorspron kelijke, in april gepubliceerde ontwerp is teruggebracht tot twee paragrafen en een uit drie punten bestaand sub-reglement. In te genstelling tot het oorspronke lijke ontwerp wordt shirtreclame (reclame op de man) niet uit drukkelijk verboden. Het geheel is per brief aan de leden aange boden, die tijdens het I.O.C.-con- gres van 20 tot 24 oktober in We nen er over zullen stemmen. De vraaag: of een professional in de ene tak van sport als amateur mag deelnemen aan een andere tak van sport, ls omzeild Men heeft de I.O.C.-leden de keuze gelaten uit twee versies van punt a van het sub-reglement. Over het algemeen ls sprake van enige verruiming ten opzichte van de bestaande toestand, al is het de vraag of deze zover gaat, als velen verwachtten, toen Lord Killanin twee Jaar geleden by de overname van het presidentschap van Avery Brundage, aankondig de met zyn tyd mee te willen gaan. In een begeleidend schrij ven zegt Killian, dat de nieuwe regel 26 is ontworpen om de Olympische Spelen nietprofessio- neel te houden en te verhinderen, dat de individuele deelnemer er financieel beter van wordt. Wel zal loon-derving zyn toegestaan, maar de hoogte daarvan mag in geen geval het bedrag te boven gaan, dat anders in die periode zou zyn verdiend. Een financiële tegemoetkoming zal ook zyn toe gestaan voor voedsel, logies, ver voer, zakgeld, verzekeringen, me dische verzorging en persooniyke wedstrijd-uitrusting en kleding. De nieuwe regel 26 heeft de volgende inhoud: Om voor deelneming aan de Olympische Spelen in aanmerking te komen, moet een deelnemer: 1. Nooit enige financiële belo ning of materiële tegemoetkoming hebben ontvangen, die voortvloeit uit zyn of haar deelneming aan de sport, met uitzondering van hetgeen is toegestaan in het sub reglement van dit artikel. 2. Zich houden aan de regels van zyn of haar internationale federatie of Nationaal Olympisch Comité, zoals deze zyn goedge keurd door het I.O.C., zelfs als deze regels strikter zyn dan die van het I.O.C. Het sub-reglement luidt: Een deelnemer mag niet: A. «zyn of geweest zyn een professional in enige tak van sport (met al of niet toevoeging: „met uitzondering van overeen stemming met de betrokken in ternationale federatie en toe stemming van het I.O.C."). B. Hebben toegestaan dat zyn persoon, naam, foto om sportpres tatie wordt gebruikt voor reclame, anders dat zyn of haar interna tionale federatie, nationaal Olym pisch Comité of nationale fede ratie hiertoe een contract heeft afgesloten met een firma, die sponsort of uitrusting verstrekt. Alle betalingen dienen te geschie den aan de internationale fede ratie, het Nationale Olympische Comité of de betrokken nationale federatie en niet aan de indivi duele sportbeoefenaar. C. Werkzaam zyn geweest als professionele coach of trainer in welke tak van sport dan ook. Een apart artikel van het nieu we voorstel handelt over de anti- doping controle, waaraan elke deelnemer zich dient te onder werpen. Dit geldt ook voor de sexe-controle by Zondag 2 uur oefenwedstrijd Ter kennismaking GRATIS TOEGANG. NK atletiek PAPENDAL Onder ideale om standigheden en op de beste atletiek accommodatie die Nederland heeft, zijn gisteravond op Papendal de na tionale atletiek kampioenschappen '74 van start gegaan. Op de eerste avond werden de series op de 400 m. horen, 800 m. (heren) en 400 m. (da mes) verwerkt. Frank Nusse (AAC) die al van te voren had aangekon digd om in de series een poging te doen om de limiet op de 400 meter horden (51.2 sec.) voor de Europe se kampioenschappen (1 t/m 8 sep tember in Rome) te voldoen, slaag de in die opzet. De Amsterdammer, die langdurig geplaagd is door een blessure, liep enkele weken geleden al 51.4 sec. Hij kwam nu tot 51.05 sec., voor Aad Kortekaas van De Spar taan (5520). Jan Struyk (AVR), die ook tot de Rome-kandidaten be hoort, noteerde in de andere serie 52.10 sec. AV Holland-atleet Bert Paauw werd in deze serie vijfde met 55.73. Evert Hoving, de grote favoriet voor de 800 meter titel en kampioen Rijn van de Heuvel ontliepen elkaar niet veel in de serie. Van de Heuvel noteerde in de eerste serie 1.49.18 en trok clubgenoot Rik Snoep mee naar een nieuw Jeugdrecord van 121.02. Evert Hoving was in de tweede serie iets sneller dan v.d. Heuvel: 1.49.15, Gerard Ooms van De Bataven ein digde met 1.59.08 als vijfde. Trudy Wunderink (GAC) bena drukte haar aanspraken op de titel op de 400 meter door 53.56 seconden te lopen. ZIJ voldeed daarmee voor de zesde maal aan de limiet voor Rome, die 54.0 seconden bedraagt. Heren: 400 m. horden: Eerste serie 1. Jan Struyk (AVR) 52.10, 2. Bert Kolman (GAC) 5421, 4. Jan Wel- lerdieck (Hellas) 54.58, 4. John LJzér- man (Thor) 55.73, 5. Bert Paauw (AV Holland) 55.73. Tweede serie: 1. Frank Nusse (AAC) 51.05,. 2. Aad Kortekaas (De Spartaan) 55.80. 800 meter: Eerste serie: 1 Ryn v.d. Heuvel (AVR) 1.49.18 2. Rik Snoep (AVR) 1.51.02 (Ned. Jeugd record), 3 .Philip Smits (VLTC) 121.48, 4. Jan Rijnders (KImbria) 1.55.84, 5. Richard Lltjens 'Sprint) 12624. Tweede serie: 1. Evert Hoving (AV Nop) 1.49.15, 2. Caspar van Daalert (Sparta) 123.49 3. Niek Flipse (AV *56) 1.53.49, 4. Jan Benus (Impala) 1.5421, 5. Gerad Ooms (De Bataven) 1.59.08. 400 meter dames: Eerste serie 1. Trudy Wunderink (GAC) 5326, 2. Marianne de Schipper (AVR) 54.55, 3. Netty van Hedel (57.84), 4. Tine ke van Amsteld (Olympia '48) 58-00. Tweede serie: 1. Riet Kruiswijk (AV 40) 56.73, 2. Wilma Hillen (TION) 57.46, 3. Joke Winkelman (PAC) £8.72, 4. Ine v.d. Goot (Hellas) 58.88. De nummers een en twee van de series en de twee tijdsnelSten plaat sten zich voor de finales. NUSTAD SLUIT CARRIERE AF EMMEN Egbert Nystad, die al een paar Jaar in Arnhem woont maar altyd lid is gebleven van de vereniging DOS uit Dwingelo, heeft zyn loopbaan als topatleet afgeslo ten. Nystad die de langste tyd van zyn atletiekloopbaan in Dwingelo onder leiding van Ger van Leeuwen heeft doorgebracht, is by de recher che in Arnhem gekomen en door de ongeregelde diensttyden kan van een Intensieve training geen sprake meer zyn. zyn recente reis naar Afrika moet als een beëindiging van zyn carrière worden beschouwd. In totaal is hij zestienmaal Nederlands recordhou der geweest. Op cross-wedstrijden, 5 en 10 km races, de 3000 meter steep le chase, de 1500 en 3000 meter in door heeft hy titels veroverd. Hij is nog altyd Nederlands recordhouder op de 3000 meter indoor en de 3000 meter steeple Chase. MUNCHEN Nauwelijks zes we ken na de voetbalontmoeting tussen de beide Duitslanden in het Volks- parkstadion in Hamburg is de hoop op een tweede treffen, ditmaal tus sen Bayern Müncheo en PC Magde burg, de bodem ingeslagen. De FC Magdeburg heeft de UEFA laten weten niet geïnteresseerd te zyn in een strijd met Bayern München voor de „Super-Cup". Roemeense snel op 800 meter SOFIA Op de eerste dag van de 33e Balkanspelen, die ln Sofia wor den gehouden, zyn gisteren enige voortreffeiyke prestaties geleverd. De Roemeense Maria Suman kwam als eerste vrouw dit seizoen op de 800 meter dames beneden de grens van twee minuten: 128.6. De Bul gaarse Liliane Tom ova noteerde 1.59.1. Hetzelfde nummer by de heren werd een overwinning voor Luciano Su- sanj, die geldt als één van de grote favorieten voor de Europese kam pioenschappen. De Joegoslaaf, die dit seizoen al 1.45.1 heeft gelopen, finishte nu in 1.45.8. Een andere Joegoslaaf, Daniël Temin, vestigde by het hoogspringen met 220 m een nieuw nationaal record. De Roemeen Serban werd met 2.17 tweede. By het discuswerpen dames wierp Maria Jergova (Buig.) 68.48 meter. Alleen wereldrecordhoudster Faina Melnik (Rusland) heeft twee maal verder gegooid: 69,48 en 69,90 m (wereldrecord). Het veto van de Oostduitse win naar van de Europa cup voor beker winnaars is uitgegaan van het over koepelend Oostduits sportllchaam. De club zelf had wel belangstelling. Clubs uit het betaalde voetbal hebben ook gisteravond hun oefen- oampagne ter voorbereiding op het nieuwe seizoen voortgezet. De uitslagen zyn: NEC—PC Amsterdam 2-1 (2-1). Doelpunten Gerritsen en Kamps (NEC), Meyer (FC Amsterdam). Toeschouwers: 3500. Spel EibergenAJax 6-2 (0—1). Doelpunten: Geels (3), Steffenha- gen en Gerrie Mühren. Toeschou wers: 6000. Streekelftal Achterhoek—Sparta 2—7 (1-2). Doelpunten: Sparta: Ven- neker, Skipper, V. d. Munnlk, Heyer- man, Walbeek (strafschop) en Van Staveren (2). AWEM?.') Appie Happiê. e*PLO«TATÏ& Maatséwapp-J VERLIES REE AMSTERDAM Hans Ree heeft gisteren zyn afgebroken party in de veertiende ronde van het IBM- schaaktoernooi in Amsterdam tegen de Joegoslaviër Velimlrovic verlo ren. Wil Ree alsnog het grootmees terresultaat behalen dan zal hy vandaag in de vyftiende en laatste ronde moeten winnen van So6onko. Langeweg won zyn afgebroken par ty tegen de Amerikaan Kaplan en bezet nu de gedeelde negende plaats met 6% punt. Velimirovic heeft ze ven punten en staat op de gedeelde zesde plaats in het klassement. Slechte start Van Baarle VELPin de eersteronde van het „open schaakkampioenschap van Nederland," dat in Velp wordt ge houden, hebben de internationale meesters Wester inen (Finland), Ghizdavu (Roemenië), Debarnot (Argentinië) en Cortlever (Neder land) overwinningen behaald tegen resp. Smit, Ten Kate. Ehreneren en Westerveld. De nationale snelschaak kampioen John van Baarle. die vorig Jaar tweede werd, achter Kurajlca, had een slechte start. De Oostenrij ker Nickl drong met twee pionnen de stelling van Van Baarle ln, waar door er voor de Nederlandse hoofd klasser geen houden meer aan was. De wedstrijd om de open titel telt negen ronden volgens het Zwitsers systeem.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11