Niet meer dan 20.000 werklozen geholpen Moordenaar Basje El lm er was al bij zedendelict betrokken Uit in de Randstad Door plan-Boersma "Ir. Lardinois speelt met vuur" Utrechtse Dom wordt wellicht hersteld Litht op groen voor hulpactie in Soedan Particuliere patiënten duurder uit DEN HAAG De tarieven die huisartsen in rekening bren gen aan hun particuliere pa tiënten, mogen met ingang van vandaag wonden verhoogd met f 1,25 voor een consult en f 1,75 voor een visite. De hoogst toe laatbare consult- en visitetarie ven stijgen hierdoor in het al gemeen tot f 15,75 en f 23,50. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 1 t/m 10 aAJg 20.15 uur 'D3e Lustige Witwe" operette. Nieuwe De la Mar Theater: t/m 17 aug. (beh. zo. en ma.) 2050 uur "The truth behind the dykes", Paul van VÜdt. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 2, 3 en 8 aug. 20.15 uur Wim Kan en Oorrie Vonk, mmjv. Ru van Veen, piano. Kurzaal: 2, 3 en 8 aug. 2050 uur "Moimties Show" en Seth Gaai- kema. Theater Pepijn: 2, 3 en 8 aug. 21.00 uur "Een klein Concert, LLse- lore Gerritsen, Laurens van Rooyen en Harry SaoksioriL Grote Kerk: 2 aug 20.15 uur Charles de Wolff, orgel; werken van Franck, Dupré, Messiaen, Sweeönok en Baoh; 8 aug. 12.45— 13.15 uur Piet Wiersma, orgeL Openluchttheater Zuiderpark: 2 aug. 14.00 uur "De avonturen van "Bulletje en Bolletje"; 6 aug. 14 00 uur de Conny Vink Sho.v, "Ben je betoeterd"; 20 00 uur Roemeens gezelschap "Strugurelul Galate"; Diligentia: 2, 6 t/m 8 aug. 20.15 uur Pons Jansen "Kwartetten" mm.v. Frans Oudhoff (piano). DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 TERSCHELLING De 18-Jarige Arnoldus B.M.B. uit het kindertehuis de Drintel in Enkhudzen heeft be kend op Terschelling de 8-jarige Basje Ellmer te hebben vermoord. Aan de mdord is een zedenmisdrijf voorafgegaan. Voor zijn daad ge bruikte de moordenaar een vismes, dat op zijn aanwijzing op ongeveer 100 meter van de plaats van het mis drijf is teruggevonden. Een motief kon hij niet opgeven: hój zegt in een impuls gehandeld te Rebben. Hij was eerder bij zedendelicten betrok ken geweest. Onmiddellijk na de moord, die vo rige week donderdagmiddag werd gepleegd, kwamen tal van tips bin nen bij de politie. Daarbij waren er negen van mensen die vanaf half twee Is moidtiags een eenzame jonge man hadden zien zitten op een weg splitsing in het bos, niet ver van de plaats van het misdrijf. Zij konden een goed signalement geven van de ze Jongeman. Dat signalement klopte met het signalement dat het 8-jarige vriendje van Basje Ellmer, dat eveneens was meegelokt, maar wist te vluchten, gaf. Een zeer belangrijke getuige on der het negental was ook een 6-jarig meisje, dat ongeveer een uur voor de moord door deze jongeman was aan gesproken en haar gevraagd had met hem mee te gaan om spelletjes te doen. "Als Je niet precies doet wat ik zeg, krijg Je een pak slaag", bad hij eraan toegevoegd. Het meisje was daarop huilend naar haar vader ge lopen, die na het vernemen van de moord met haar aangifte kwam doen. Ook het signalement dat dit kind gaf klopte met de andere. De politie had dius een goed signa lement van de dader, maar helaas was dit het signalement waaraan veïe jongelui beantwoorden. Vandaar dan ook dat er verschillende arres taties verricht zijn men wilde niet het risico nemen dat de dader zou ontsnappen voor de werkelijke dader gepakt werd. Dinsdag werd deze naar Terschelling overgebracht, waar ter plaatse het verhoor begon. Na aanvankelijk ontkend te hebben, kwam gistermorgen om half elf 't verhoor duurde toen ongeveer twee uur de bekentenis. Arnoldus B.M.B. is afkomstig uit Amstelveen. Als pupil van de kin derrechter in Amsterdam was hij in het tehuis in Enkhudzen geplaatst. Hij behoorde tot een groep van vijf tien kinderen uit dit tehuis, die een vakantie van twee weken doorbracht in de camping van Staatsbosbeheer op Terschelling. Vrijdag, de dag na de moord, keerde hij terug naar Enkhuizen. De middag van de moord was hij van half twee tot vdjf uur al leen weg-geweest, maar niemand had iets aan hem gemerkt. Een dag voor de moord was de groep (kinderen van 14 tot 18 jaar) wezen vissen op het wad, vandaar het vismes. Een complicatie was ook nog dat de bijna 16-jarige broer Alex van de dader eveneens uit het kinderte huis in Enkhuizen eerder een va ge bekentenis aflegde de moord ge pleegd «te hébben. Hij trok deze ech ter meteen weer in, terwijl de details die hij gegeven had niet klopten. Arnoldus B.M.B. bekende na de moord zijn wapen weggeworpen te hebben. Hij heeft dit in de grond ge stoken en geprobeerd het daar dieper in te trappen. Daarbij brak het lem met af. Het heft en de schede heeft hij daarop verderop weggeworpen. Een inwoner van Terschelling met een metaaldetector heeft bij de op sporing belangrijke hulp verleend. Dit mes is een belangrijk stuk be wijsmateriaal- De opheldering van de moord is ge schied door de rijksrecherche uit Leeuwarden, onder leiding van ka pitein Vellinga, in samenwerking met de plaatselijke politie. In totaal wa- ren 30 mensen ingezet, die de afge lopen dagen uiterst hard gewerkt hebben. Terschelling haalt opgelucht adem nu de moord is opgelost. Deze had t plaatselijke toerisme duidelijk al na delig beïnvloed. Justitie en politie plegen reeds overleg over maatrege len om de mogelijkheid van herha ling te voorkomen. „Nooit weer" "Dilt is eens maar nooit weer", zei gistermiddag burgemeester Louw Hoogland van Terschelling. „Het is onbegrijpelijk dat pupillen van een dergelijke inrichting zonder overleg en zonder medeweten van de politie of andere officiële instanties op het eiland vertoeven". „Het jongetje was duidelijk het slachtoffer van een lustmoord, be gaan door een Jongeman waarvan men wist dat hij die neigingen had. Bovendien was hij al eerder gegre pen in verband met een zedenmis drijf", aldus de burgemeester. De heer Hoogland heeft een ge sprek gehad met de offioier van 1us- tjltie in Leeuwarden, mr. H. W. Kui pers. Mr. Kuipers bevestigde dat bij dergelijke kampementen van Jon gens die begeleiding nodig hebben, het vaak aan een goede leiding ont breekt Ook hij was van mening dat er maatregelen moeten worden ge troffen. Volgens mr. Kuipers mochten de Jongens van het kindertehuis een mes dragen. De vermaarde cellist Mstlslaw RoétropowitsJ, die niet lang geleden toestemming kreeg zijn vaderland de Sowjet-Unie te mogen verlaten, is In Nice aangekomen met zijn vrouw de zangeres Galina Witsjnewskaja, en hun twee dochters Elena en Olga. Tot Journalisten zei de 47-jarige kun stenaar dat hij de eerste twee Jaar niet naar de Sowjet-Unie zal terug keren maar dat hij niet van plan is zich ergens anders te vestigen. 'De Sowjet-Unie is mijn vaderland". Vrijdag geeft mevrouw Rostropo- witsj in Monaco een concert daarbij aan de vleugel begeleid door haar man. Op 7 augustus zal de kunste naar optreden ln het paleis van prins Reinier en dan de eerste uitvoering geven van Aram Katsjatoerians nieu we celloconcert. Dit concert zal door de 71-Jarige componist Kif worden gedirigeerd. Drs. Vaandrager (KNLC): DEN HAAG De drie centrale landbouworganisaties heb ben gisteren besloten op korte termijn een bijeenkomst met demonstratief karakter te beleggen. Duidelijk werd, dat zowel het KNLC als ook de NCBTB en de KNBTB één lijn trekken. Het overlegorgaan van de drie CLO's heeft een telegram aan de re gering verstuurd, waarin de ongerust heid over .de snel verslechterende situatie in land- en tuinbouw wordt geschetst. Een deel van de tekst luid de: "Het overlegorgaan dringt er bij u met klem op aan ln uw beleid hiermede ernstig rekening te hou den. De organisaties stellen zich voor, om op zeer korte termijn met u overleg te plegen over een aantal be leidsmaatregelen". Drs. N. A. Vaandrager, secretaris van het KNLC vroegen wij naar de situatie vac de organisaties en de ver. wachtingen over het navolgen van de richtlijnen, die gistermiddag wer den opgesteld. "Het zal wel iedereen duidelijk zijn, dat wij in een bijzonder precaire si tuatie zitten. Enerzijds kloppen we op de deur bij de regering om steun en anderzijds Staan dear de leden, die van hun organisatie willen horen, dat er wat gebeurt. In de grond van de zaak hebben we liever dat de harde acties en dan praten we over het afzetten van wegen en het opwerpen van barrica den voorlopig worden stopgezet. We gaan nu die demonstratieve bij eenkomst vermoedelijk in Utrecht houden en tot die tijd hebben we liever rust. We willen acties, die gevaar voor de veiligheid opleveren vermijden. Maar we hebben begrip voor diege nen, die in de afgelopen dagen stap pen ondernamen. De nood is hoog. Vorige week kwam EG-landbouw- commissaris ir. L. Lardinois in ons land. Iedereen rekende eigenlijk op een gesprek met uitzicht op een an dere toekomst. Hij gaf een vriendelij ke persconferentie en was daarna verdwenen. Ik geloof niet, dat hij be seft, dat hij met vuur speelt". Is het vertrouwen van de achterban verdwenen? "Nee, nog niet. Maar de regering, eüke regering,ongeacht de sLgmafbuur, moet begrijpen, dat als zij ons als volwaardige gesprekspartners wil zien dat wij dan ook moeten kunnen spre ken namens de leden. En die leden willen resultaten". Hoe komt het dat juist nu de ge moederen overkoken. Wat leidde tot het explosieve gedrag van de boeren? "Het is een proces van groeien. Er zijn vele oorzaken en natuurlijk heb ben de voorbeelden van demonstre rende boeren in het buitenland door gewerkt. De revaHuatieoampenBOtie weric- te niet zoals het moest, het ts voor veel boeren een bijzonder slecht voorjaar geweest, de prijzen voor eieren, pluimvee (slacht) en rund vlees liggen beneden de kostprijzen, de prijzen voor voeders zijn hoog en zo zijn er vele factoren waarom Juist nu is gegrepen naar andere midde len. Ik zal u nog een voorbeeld geven. Er is een produktiebeperking voor suiker in ons land. Goed, dat quote ringssysteem is er nu eenmaal. Ne- deriand produceert niet genoeg er worden geïmporteerd. Maar als de boeren die Juist nu ook nog worstelen met een slech te bietenstand horen, dat voor de bietsuiker uit het buitenland 130 per ton wordt betaald en dat zij zelf >n- geveer 70 gulden krijgen, dan zet dat kwaad bloed". De demonstratieve bijeenkomst in Utrecht zal alleen toegankelijk z«m voor leden van de drie centrale land bouworganisaties "Over het wel of niet toelaten van niet-leden moeten we nog praten. Ik hoop alleen dat men van deze bij eenkomst geen ontregelende demon stratie maakt. Geen optochten van trekkers naar Utrecht en dat soort zaken. Er zijn ludiekere manieren oln het misnoegen kenbaar te maken. Ik hoop evenwel dat het de regering duidelijk is dat er snel iets moet ;p- beuren willen wij uit naam van on ze leden kunnen blijven spreken. Honkbal De Italiaanse honkbal- ploeg Colombo Nettuno heeft zich gisteren in Nettuno at) dank zij een overwinning van 5—1 op het West- duitse VFR Mannheim geplaatst voor de finale van het Europese be kertoernooi voor landskampioenen waarin het Raak Nicols als tegen stander zal treffen. Een dode bij overvaring plezierboot AMSTERDAM De echt genote van de eigenaar van een Nederlands plezierjacht, dat gisteren in het Noordzee kanaal werd overvaren door een achterop komende Zwit serse binnenvaarttanker is daarbij om het leven geko men. De vrouw raakte te wa ter maar werd door haar twee zoons, die overboord sprongen, naar de kant ge bracht. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek zij echter te zgn overleden. Een zoon werd licht ge wond, terwijl haar echtge- noot en een andere zoon on- gedeerd bleven. Op de foto het vernielde interieur van de achtersteven van het scheep- DEN HAAG Met de huidige maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, inclusief het scholingsproject in de metaal, kunnen, zelfs wanneer alle registers zijn openge trokken toch niet meer dan 15 a 20.000 werklozen aan werk worden geholpen. UTRECHT In Utrecht Is vanmorgen de "Stichting onder zoek herstel Domkerk" opgericht. De stidhitiing zal onderzoeken of het md)d- dentsohip van de Domkerk in Utrecht, dat precies 300 jaar geleden tijdens een noodweer is weggeslagen, even tueel herbouwd kan worden. De op richting van de stichting volt sa men met een herdenkingsten toon stelling in hat Utrechtse Centraal Museum, getiteld "De Dom in puin. 1 augustus 1674". BU de onderzoekingen wil de stichting pp zakelijke basis nagaan of herbouw van het middenschip van de Gotische Domkerk een reële mo gelijkheid is. Diit in tegenstelling tot de vage en idealistische plannen die ln het verleden gemaakt zijn. Do studie naar de hereteknoge- lijfcheden omvat vijf aspecten: cul tuur-historische, stedebouwkunddge, bouwkundige, economische en finan ciële. Voor de inpassingsmogelijkheden van het middenschip zal behalve met de bestaande bebouwing ook re kening moeten worden gehouden met het verkeer. Zo rijden op dit moment twee stadsbussen "dwars door de kerk", en onder de Domto ren door. De gebruiksmogelijkheden van een volledige Domkerk zullen worden be keken, ook in verband met bestaande en toekomstige ruimten voor sociale en culturele activiteiten. De hervormde gemeente in Utrecht, eigenaresse van de kerk, is vanaf het begin bij de besprekingen be trokken. DEN HAAG (ANP) In Ma- durodam zal deze maand met een tentoonstelling bijzonde re aandacht besteed worden aan de internationale actie "Redt de tijger", van het wereldnatuur- fonds. Prins Bernhard gaf begin vorig jaar het startsein voor de in ons land te houden actie. De bedoeling is door internatio nale werving een miljoen dol lar bijeen te brengen om be veiligde reservaten aan de leg gen voor de met uitroeiing be dreigde tijger, waarvan er voi- gens het Wereld Natuur Fonds nog maar vijfduizend »a leven zijn. De helft daarvan komt voor in India. Aan de foto-ten toonstelling over de actie van het Wereld Natuur Fonds is een foto-expositie over India gekop peld. De weduwe van de India se Maharadja van Jaipur, mevr. Rajmata Gaitri Devi (rechts op de foto) bestuurslid van het We reld Natuur Fonds in India, ls voor de opening van de ten toonstelling, op 1 augustus naar Nederland gekomen. Op de expo sitie zal het publiek'de consul ten kunnen inwinnen van de Indiase handïeeskundiige en as troloog Raima Krishna (Inks). In Huize Doorn voor miljoenen antiek gestolen DOORN Gistermiddag is tussen de middag een collectie antiek gesto len uit Huize Doorn, dat bekendheid verwierf als tijdelijke verblijfplaats van de laatste Duitse keizer, Wilhelm de Tweede. Drie vitrines werden vernield, ver mist worden 51 antieke snuifdozen, 11 antieke doosjes, een orde van de kousenband, een Turkse onderschei ding, 14 gouden horloges met ket ting en 8 gouden ringen. Huize Doorn is rijkseigendom. Aan gezien de staat niet verzekert, zijn de voorwerpen nooit getaxeerd, maar men vermoedt dat ze enkele miljoe nen guldens waard zijn. De diefstal moet gepleegd zijn kort na half één, toen Huize Doorn voor het publiek werd gesloten. Mr. F. H. A. M. Kruse, plaatsver vangend directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening van het mi nisterie van Sociale Zaken heeft dit verklaard tegenover 'De Werkgever" het blad van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond Het nu opgezette project voor de metaal maar dan landelijk toege past in plaats van in een beperkt aantal proefgebieden zoals nu zou er daarvan zo'n vier vijfduizend voor zijn rekening kunnen nemen. Het is duidelijk dat deze 20.000 maar een betrekkelijk klein deel van de momenteel 144.000 werklozen zijn. Met al het soort maatregelen, zoals de migratieregelingen de loonsupple- tieregeling, de 30 pct.-regeling en de echolings mogelijkheden, kan vol gens mr. Kruse geen wonderen wor den verricht. Momenteel zijn er 38.000 werkloze Jongeren tot 25 Jaar, zo verklaart hij voorts. In de oorzaken bestaat nog geen duidelijk Inzicht, het is vraag van het bedrijfsleven genoeg. Mr. Kruse spreekt in dit verband van 'n "moeilijk probleem", waarin wei eens een verschil in mentale instel ling een grote rol sou kunnen spe len". Doorlichten De regering is zo bezorgd over de toenemende werkloosheid dat een ambtelijke commissie, de Interdepar tementale Commissie voor de Ar beidsmarkt, op het ogenblik alle rijksbegrotingen die op Prinsjesdag worden ingediend, aan het doorlich ten is op hun gevolgen voor de werk gelegenheid. Wanneer begrotings posten worden gevonden die vermoe delijk ongunstig uitwerken op werk gelegenheid. probeert men ze met be houd van de principes van het kabi netsbeleid zodanig aan te passen, dat deze gevolgen worden voorkomen. Deze werkwijze, waardoor naast de gebruikelijke miljoenennota ook een zogenaamde personeelsnota ont staat, betekent een novum in het be grotingsbeleid van de overheid. Het Desluit hiertoe werd genomen, nadat kortgeleden bij een proef was gebleken dat met behoud van het be leid andere oplossingen te bedenken waren, waardoor bestaande werkge legenheid kon worden veilig gesteld. De interdepartementale oommissie die met het doorlichten van de be grotingen is belast, bestaat uit ver tegenwoordigers van alle ministeries. Deze commissie is een soort ambte lijke tegenhanger van de Raad voor de Arbeidsmarkt, waarin het georga niseerde bedrijfsleven over het ar beidsmarktbeleid adviseert. Half augustus vertrekken soldaten DEN HAAG (ANP) Een detachement Nederlandse mili tairen zal behoudens onvoorziene omstandigheden half augustus naar het door langdurige droogte geteisterde weste lijke deel van het Sahelland Soedan (midden-Afrika) vertrek ken om daar hulp te gaan verlenen bij voedseltransporten en -distributies. Het definitieve groene licht voor deze operatie is gstiermiddag in Den Haag gegeven door de betrokken ministeries van Ontwikkelingssa menwerking en van Defensie. De di recteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties had Nederland in april Jl. om ootLeve hulp voor de distri butie van goederen in droogtegebie- den in Afrika gevraagd De uitzen ding van het detachement wordt gefinancierd uit ontwikkelingsgelden en zal circa vier miljoen gulden kos ten. In eerste instantie is de duur van de uitzending van de militairen be paald op twee maanden. Het deta chement; zal vrijwel geheel zelfstan dig zijn getroffen, zoals de aanvoer door de lucht van benzine uit de ha venstad Port Soedan. Tevens zal men zelf voor het onderhoud van de voer tuigen cn voor de medische begelei ding van het personeel kunnen zorg dragen. De toestemming voor de operatie in Soedan kon gisteren worden gegeven nadat de Juristen van het ministerie van Defensie de tekst van de verkla ring tussen beide landen nauwkeurig hadden bestudeerd en in orde be vonden. Tevoren had de militaire missie, onder leiding van luitenant kolonel J. P. Hoondert, bij de be trokken departementen rapport uit gebracht van hun bevindingen naar de uitvoerbaarheid van de hulpac tie in dit door droogte geteisterde gebied in Soedan. Boewei heit rap port niet op alle punten even gunstig oordeelde, bleken er voldoende we gen te zijn, dlle vrij goede staat ver keerden. De grote mate van omzichtigheid, waarmee de besprekingen over uit— zending van Ned. militairen zijn geschied, vloeien voort uit de "onaan gename" ervaringen, die Nederland heeft gehad met een ander Sahel land, te weten Niger. Aanvankelijk zouden militairen begin mei in dit land aulp gaan verlenen, maar toen de voorbereidingen voor het convooi al in een vergevorderd stadium wa ren, liet de Nigeriaanse regering op 20 mei weten dat dit land een Neder lands militair convooi geen toegang zou verlenen. Het pas gevormde, nieuwe bewind tolereerde geen bui tenlandse militairen meer op zijn grondgebied, zo werd gezegd. Toen de militaire missie op 18 Juli Jl. terugkwam in Nederland dreig den opnieuw problemen: het ?ou in Soedan hard regenen. De Soedan e- se ambassade in Londen bevestigde, dat er in de week van 15—20 juli in Soedan regen was gevallen, maar dat bleek bij navraag alleen het ge val geweest te zijn in de buurt van de hoofdstad Khartoem.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7