Gevangenisstraf voor adviseur Ehrlichman Kritiek van communisten op president Karamanlis NIXON STELDE EISEN OVER GELUIDSBANDEN Hervorming Frans gevangenis systeem voorlopig uitgesteld Voor aandeel inbraak in kantoor psychiater Arabieren en de EG bereiken akkoord FAO wil een nieuwe Sahel-ramp voorkomen WASHINGTON John Ehrlichman, voormalig raads man van Nixon voor binnenlandse politiek, is gisteren voor rijn aandeel in de inbraak in het kantoor van psychiater Lewif Fielding veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 maanden tot 5 jaar. Fielding is de psychiater van Daniel Ellsberg, de man van de Pentagon-papieren. Het vonnis werd uitgesproken door districtsrechter Gerhard Gesell. De ze zei dat hij de "gunsstige kanten" van Ehrlichmans leven had laten meetellen, anders zou het vonnis veel strenger geweest zijn. EhriAchmain had wegens inbreuk op de burgerrechten van Fielding tot 20 jaar gevangenisstraf en 30.000 dollar boete veroordeeld kun nen worden. Voordat het vonnis werd uitgesproken verklaarde Ehr lichman zich aan het ten laste gelegde niet schuldig te achten. Met Ehrlichman werd zijn mede-beklaag de Gordon Liddy veroordeeld, tot een tot drie Jaar gevangenisstraf. De twee andere beklaagden in de- re zaak, Bernard R. Barker en Eu- genio Martinez, kregen drie Jaar voorwaardelijk. De vier beklaagden waren op 12 Juli door een jury in Washington schuldig bevonden. De 49-jarige Ehrlichman is door H. Haldeman, eveneens oud-mede werker van Nixon, in het Witte Huis gebracht. Nixon noemde hem eens „een van mijn beste vrienden en mijn betrouwbaarste medewer ker." Evenals Haldeman die eveneens behoorde tot de zoge naamde „Duitse mafia" van het Witte Huis, was Ehrlichman iemand die zich geheel inzette voor zyn taak zeer trouw en ijverig. Hij werd ge vreesd en gerespecteerd en soms ge haat door congresleden en regerings functionarissen. Tot zijn aftreden in april 1973 nad hij tot taak alle aspecten van bin nenlandse zaken te overzien, gege vens en ideëen te verzamelen, te schiften en in samengevatte vorm aan de president voor te leggen. Ehrlichman had Haldeman aan de universiteit van Californië voor het CONNALLY KREEG GELD WASHINGTON Nixons vroege re minister van Financiën, John ConaUy, heeft indertijd wel degelijk geld van de zuivelindustrie ontvan gen voor het fonds voor de herverkie zing van Nixon. Dit heeft Harold Nelson, oud-directeur van de "Asso ciated Milk Producers inc.", de be langrijkste melk coöperatie in de Ver. Staten, gisteren verklaard voor een federale rechtbank in Washing ton. eerst ontmoet Hij werkte als advo caat in Seattle toen Haldeman hem verzocht mee te werken aan de pre sidentscampagne van Nixon in 1960 die mislukte. Zij werkten opnieuw samen toen Nixon in 1962 dong naar de post van gouverneur van Californië. Op nieuw zonder succes. Ehrlidhman bleef bij Nixon tijdens diens politiek magere jaren van 1962 tot 1968. Hij was toerleider van de succes volle presidentscampagne van Nixon in 1968 en kwam in het Witte Huis. Hij werkte hard en eiste hetzelfde van zijn personeel. Hij is gehuwd, heeft vijf kinderen en woont in een buitenwijk van Washington. Recht* Gesell zei tegen Liddy dat deze half verantwoordelijkheid droeg in deze zaak maar dat Barker en Martinez, bedden Cubanen, misleid waren. Deze twee hadden ook gezegd van mening te zijn een wettige op dracht van het Witte Huis uitge voerd te hebben en dat zij helemaal niet van plan waren geweest, misda digers te worden. Met dit vonnis is Ehrlichman er nog niet vanaf. Hij moet in september ook terecht staan met Haldeman, oud-minister van Justitie John Mit chell en drie anderen in de zaak van het in de doofpot stoppen van de in braak in het Watergate-gebouw. Hij blijft nu in afwachting van hoger be roep op borgtocht vrij. Tegen verslaggevers buiten het ge rechtsgebouw zei hij een zuiver ge weten te hebben. 'Het bomt wei goed' zei hij. "De mensen in de regering moeten voortdurend het belang van het individu afwegen tegen dat van het volk als geheel. In deze zaak wais zoiets 't geval". Tijdens het pro ces had hij toegegeven een memoran dum te hebben ondertekend waarin toestemming gegeven werd tot een "geheime operatie" die bestudering van de gegevens van Fielding over Ellsberg tot doel had. Hij hield ech ter vol nooit de bedoeling gehad te hebben dat dit een illegale operatie zou worden. Twee voormalige medewerkers van het Wiite Huis, Egil Krogh en Da vid Young, hadden voor de rechter verklaard dat Ehrlichman wist wat er op touw werd gezet en voormalig raadsman Charles Colson verklaarde dat Ehrlichman, evenals de toenma lige raadsman voor Buitenlandse Za ken Henry Kissinger, er buitenge woon op gebrand waren "iets naar vo ren te kunnen brengen" dat een te genwicht zou vormen tegen de filoso fie van Ellsberg en anderen tegen de oorlog in Vietnam. PARIJS/BRUSSEL De Eu ropese Gemeenschap en de olie rijke Arabische landen zullen 'n permanente gezamenlijke com missie in het leven roepen die plannen moet opstellen voor een economische samenwerking op l^nge termijn. Dit is gisteren besloten bij het overleg dat in Parijs wordt ge voerd tussen vertegvnwoordigers van de gemeenschappelijke markt en van de Arabische Liga. Van beide kanten is dit besluit verwelkomd als een eerste stap op de weg naar nauwere politieke en economische samenwerking tus sen de Arabieren en de landen van de EG. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Jean Sauvag- nargues. zei op een persconferen tie dat de overeenkomst van po litieke betekenis is en een stabili serende factor zal zijn in een nog steeds onevenwichtig gebied als het Midden-Oosten. De secretaris-generaal van de Arabische Liga. Maohmoed Riad, verklaarde: "We hebben sterke hoop dat dit akkoord voordelen voor beide partijen zal opleve ren. Wij in de Arabische wereld proberen een sterke basis voor economische ontwikkeling te bouwen". Voorafgaande aan de vorming van de commissie zullen Europese en Arabische functionarissen in de komende drie maanden nauw overleg met elkaar Diegen over de terreinen waar de samenwerking het vruchtbaarst kan zijn. De Europese Gemeenschap, in sterke mate afhankelijk van de Arabische olie voor haar energie voorziening, koestert duidelijk de hoop dat met technologische bij stand op lange termijn aan de Arabische wereld een herhaling van de oliecrisis van onlangs voor komen kan worden. Mi uister Sauvagnargues klaarde verder dat de niet -n het leven wordt geroepen om over de olievoorziening te pra ten, doch dat beide kanten zich bewust zijn van de gevolgen van hogere olieprijzen voor de econo- miën van de geïndustraliseerde landen. Om iin de toekomst een eventuele nieuwe oliecrisis het hoofd te kunnen bieden bestude ren Jeskundigen uit 12 industrie landen in Brussel maatregelen om 'v geval van nood de beschik bare olievoorraden eerlijk onder eikair te verdelen. De voorberei dende besprekingen over 't "in- - tegrated emergency orogram", die kort na de energieconferentie van februari in Washington begonnen, zijn al goed gevorderd en sinds maandag houden de deskundigen zich vooral bezig met ie vraag hoe en vanaf welk ogenblik de inter nationale solidariteit een rol moet spelen Onder de experts uit de VS, Ja pan, Canada. Noorwegen en de EG-landen (behalve Frankrijk dat indertijd weigerde zich bij groep aan teslui't bestaat nog versohil van mening over de vraag wanneer er van een olie crisis sprake is. Demobilisatie in Griekenland John D. Ehrlichman komt wel goed ATHENE Griekenland is van daag begonnen met de demobilisatie van de militairen die tijdens de zes dagen van de Geneefse bespre kingen over een bestand op Cyprus op voet van oorlog zijn gehouden, zo wordt van militaire zijde in Athene vernomen. Ondanks het feit dat het akkoord van Genève in Griekenland met ge mengde gevoelens is ontvangen, kreeg minister van Buitenlandse Za ken Mavros bij terugkeer in Athe ne de ontvangst van een held. De Griekse communistenleider To ny Ambatielos, lid van het politburo van de Griekse communistische par tij in ballingschap, heeft gisteren kri tiek geoefend op de nieuwe regering vain premier Constanten Karaman lis, die volgens hem niet ver genoeg De 60-jarige Ambatielos zei, dat de nieuwe regering „niet de wijdver breide beweging tegen de dictatuur vertegenwoordigt en niet de bevor dering van de democratische gang va zaken op het oog heeft". Op een persconferentie pleitte Ambatielos voor afschaffing van de staat van beleg, vrijlating van alle politieke gevangenen en de onmid dellijke invoering van de democratie. Hij verzette zich tegen het stand punt van Karamanlis, dat de de mocratie moet volgen op het regelen van de kwestie Cyprus. Ambatielos is in zijn kritiek voor gegaan door Andreas Papandreoe, de linkse liberaal, die ook kritiek op het nieuwe bewind heeft gegeven. Ver der hebben alle politieke partijen in Griekenland zich achter Ka ramanlis geschaard. WASHINGTON President Ndxon heeft gisteren geeist dat 48 minuten gesprek met topfunctionarissen nooit openbaar zullen worden gemaakt. De betrokken geluidsbandjes heeft hij dinsdag aan de onderzoekers van de W ate rg ate - kwestie overhandigd. Tegelijkertijd werd gisteren bekend gemaakt dat vijf minuten en 12 secon den van een der bandjes ontbreekt. Volgens de advocaten van de presi dent was dat veroorzaakt doordat het zet. Beide zaken zijn vermeld in een ge detailleerde index en analyse die de advocaat van de president James St. Clair bij de 20 bandjes voor rechter Sirica heeft gevoegd. St. Clair somt er gedeelten van tien van die gesprekken die volgens Ni xon geheim moeten blijven in op. De gesprekken mogen ook niet tijdens ROME Vertegenwoordigers van 42 Afrikaanse landen zijn naar het in de Indische Oceaan gelegen eiland Mauritius gekomen om voor stellen te besprc-ken die op dramati sche wijze de levens van miljoenen mensen kunnen beïnvloeden. Zij zijn gekomen om de achtste regionale conferentie van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties bij te wonen. De conferentie is van groot belang, om dat zij is gewijd aan de zes jaar van rampzalige droogte in het Westafri- kaanse Sahelgebied en aan ideeën om het leven van de bevolking van dit gebied weer wat dragelijker te maken. Deskundigen van de FAO zijn van mening dat alleen een gebundeld in ternationaal optreden een nieuwe ramp kan voorkomen. De directeur van de FAO, de Ne derlander dr. Boerma, zal op de van 1 tot 17 augustus durende conferen tie een ambitieus plan presenteren dat de aanleg wil van voedselvoorra den in de bedreigde gebieden zelf. In noodgevallen kan dan onmiddellijk uit deze "graanschuren" worden ge put en hoeft men niet te wachten tot het trage apparaat van interna tionale hulp op gang is gekomen. Miljoenen Afrikanen hoeven dan ook niet langer voor hun voortbe staan afhankelijk te zijn van de gril lige liefdadigheid van de beter be deelden in de ontwikkelde landen. Tóen zes Westafrikaanse landen uiteindelijk de Sahelzone in Maart vorig Jaar tot rampgebied verklaar den was het al te laat om de ergste gevolgen van de droogte weg te ne- het Watergate-proces worden ont huld. Dit proces zal op 9 septem ber beginnen. Nixon moet volgens opdracht van het hooggerechtshof nog bandjes van 44 andere gesprekken inleveren die door de speciale officier van Justitie, Leon Jaworski, zijn opgeetst. Ver wacht wordt dat enkele daarvan later in deze week bij de rechtbank zul len worden ingeleverd. De ontbrekende vijf minuten zijn van een gesprek tussen Nixon en zijn top mannen Haldeman en Ehrlichman, gevoerd op 17 april 1973. In de op 30 april door Nixon vrijge geven schriftelijke weergave van de betreffende bandjes werd niet over het ontbreken van een gedeelte van het gesprek gerept. In het onderhoud met Ehrlichman en Haldeman pleeg de Ndxon overleg over wat hij zou zeggen in een televisietoespraak over Watergate. De drie mannen spraken verder over het dreigement van Nixon's ad vocaat John Dean alles te onthullen wat hij over Watergate wist en de hangende ontslagen van Haldeman en Ehrlichman uit de presidentiële staf. Gezondheidszorg Het Italiaanse kabinet heeft gisteren een wetsont werp goedgekeurd, dat alle burgers kwalitatief en kwantitatief een ge lijke behandeling bij ziekte waar borgt. Als het ontwerp door de volksvertegenwoordiging wordt goed gekeurd, zal het 1 Januari 1975 in werking treden. De vakbeweging Juicht het hervor mingsplan toe, maar de artsen wij zen het af. Zij hebben stakingsac ties aangekondigd. Dit is de zes dagen oude Hol lis Haines uit New Orleans die vlak na de geboorte een pace-ma- ker kreeg omdat de hartslag veel te laag was. De baby maakt het uitstekend. tische partij en vrijlating van de communisten die na de mislukte staatsgreep op het einde der Jaren veertig, gevangen gezet werden. Het hoofd van de Veiligheidsdienst van Athene, commissaris Georges Karouzos, is gisteren ontslagen. Zijn opvolger is commissaris Constan ts Yannimaras, tot dusver hoofd van de Atheense recherche. Karouzos was door het vorige be wind aangesteld. Moskou steunt Oostduitse maatregelen West-Berlijn OOST BERLIJN De Sowjet- Unie heeft zich geschaard achter de Oostduitse maatregelen waarbij het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn wordt gehinderd. Oost en West beschuldigen elkaar nu van, het schenden van de overeenkomst van Berlijn (1971) en het in gevaar brengen van de internationale ont spanning De Russische ambassade in Oost- Berlijn gaf gisteren een verklaring uit waarin het standpunt van de DDR wordt verdedigd dat de vesti ging van een federaal milieukantoor in West-Berlijn een stap is "die be doeld is om de viermogendheden- overeenkomst te schenden". De DDR, die dinsdag een Westduitse functio naris yan het milieukantoor belette over Oost-duits grondgebied naar West-Berlijn te gaan, ging door met de ooncroles aan de grensovergan gen. Deze controles werden vorige week vrijdag ingevoerd, op de dag dat het milieukantoor werd geopend. De Russische ambassade wees de verklaring van de hand die de Westerse geallieerden vorige week uitgaven en waarin de Russen ver antwoordelijk werden gesteld voor 't waarborgen van een ongehinderd transito-verkeer. De betreffende no ta van Engeland, Frankrijk en Ame rika met Rusland mede-onderte kenaars van de overeenkomst van Berlijn werd omschr-^en als een poging de illegale vestiging van het milieukantoor te rechtvaardigen. De herenigde Staten hebben Oost- Duitsdand gisteren laten weten dat de twee landen pas diplomatieke betrek kingen kunnen aanknopen wanneer de DDR geen moeilijkheden meer maakt rond de toegangswegen tot West-Berlijn. De besprekingen met de Oostduit se delegatie in Washington zijn maandag afgebroken. De delegatie onder leiding van ambassadeur Her- bert Suss is echter in Washington ge bleven in de hoop dat aan de inci denten rond het verkeer naar West- Berlijn spoedig een einde zal kamen. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 Deze baby werd gisteren geboren aan boord van een Boeing 747B. Het toestel vloog op dat ogenblik op 10 kilometer hoogte boven centraal Australië. De gelukkige moeder was de 21-ja- rige Jutta Tomiolla. Het bijna zes pond wegende zoontje werd 3es weken te vroeg geboren PARIJS De Franse regering heeft gisteren de lang verwachte plannen voor hervorming van het gevangenissysteem uitgesteld met het oog op de onrust en geweldple ging in de gevangenissen in de af gelopen dagen. President Goscard d'Estaöng zei gisteren op 'n kabinets vergadering dat hervorming wel noodzakelijk is maar dat de huidige onrust die veel moeilijker maakt, omdat het publiek er vijandig door wordt en het gevangenispersoneel wordt opgeschrikt, terwijl de mede werking van dit personeel aan her vorming onmisbaar is. De gevange- nenbewaarders hebben al geëist dat hun loon gelijk getrokken wordt met dat van de politie. De regeringswoordvoerder, André Rossi, die het uitstel bekendmaakte, zei dat bij hervorming rekening ge houden moet worden met de per soonlijke veiligheid van het perso neel. Hij zei dat de regering de plan nen zal bestuderen die minister van Justitie Jean Lecanuet bij het kabi net heeft ingediend. Daaronder zal het aantal gevan genen in Frankrijk, ongeveer 28.000 drastisch worden verminderd door andere manier van bestraffing voor minderjarigen. De eis van de gevan genen voor hun werk het nationale minimumloon uitbetaald te krijgen zal worden overwogen. De bezoek uren zullen minder straf worden en de rehabilitatieprocedures zullen on der het plan worden herzien. De Franse politie heeft de gevan genis op het eiland Saint Mar tin-de- Re bestormd om een eind te maken aan een gevangenisoproer dat aan twee gevangenen het leven heeft ge kost. Een van hen kwam om door een ontploffende granaat van de politie toen die het gebouw bestormde en de nder door een ontploffende gasfles in de werkplaats. De politie had eerder gezegd dat een man was vermoord door mede gevangenen. Bij de bestorming zijn 15 mensen gewond, onder wie drie politiemannen. De rel brak dinsdagavond uit toen een gevangene een bewaker over weldigde en zijn sleutels afpakte. Hij bevrijdde enkele tientallen gevange nen die op de binnenplaats en in de werkplaatsen branden stichtten. De politie maakte na middernacht een eind aan het oproer. Twee van de ge wonden zijn er ernstig aan toe. In de gevangenis van Avignon, vielen bij ernstige ongeregeldheden verscheidene gewonden. Enkele tientallen van de 160 ge straften klommen op het daken van het gebouw en gooiden dakpannen naar de gealarmeerde politie. Deze ging tot de aanval over en dwong de gevangenen naar him cellen terug te keren. Aan beide kanten vielen ge wonden. Een gevangene maakte een val van twintig meter van het dak van de inrichting.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6