Strijd tegen sluikreclame op het televisiescherm tfBroii» ...en gisteren Ik heb een massa stukken gelezen en erg veel gepraat 'Deskundigheid in het NOS-bestuur is soms ver te zoeken' top-ïien-top-tien.top-tien r(jy) vandaag Continental Singers gaven matig concert Raden TV morgén] DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 Commissie doet aanbevelingen bij NOS-bestuur Hilversum - De Commissie Sluikre clame ln televisieuitzendingen, on der leiding van oud-programma commissaris J. W. RengeLink, heeft in een nog geheim rapport aanbe velingen aan het NOS-bestuur ge daan ter beperking van een verder doordringen van reclame in alle mogelijke televisieprogramma's. Uit het rapport spreekt een zekere machteloosheid ten aanzien van de sluikreclame, al wil de commissie zelf alle schijn in de richting van een niet de rug tegen de muur staan" vermijden: „Hoewel de moeilijkheden er in ruime mate zijn, wordt elke gedachte aan een zeker berusting afgewezen", zo laat de commissie nadrukkelijk weten. Het rapport geeft een opsomming van allerlei reclameuitingen in tal van uitzendingen, die naar het oor deel van de commissie voor een deel ontoelaatbaar zijn maar niet of nauwelijks te voorkomen en deels zelfs wel toelaatbaar. Begrip wordt getoond voor pogingen van organisatoren van sportevene menten, om via sluikreclame wat extra inkomsten te kragen. „Tal van sportevenementen kunnen in financieel opzicht vrijwel niet meer zonder de reclame-inkomsten worden georganiseerd", aldus de commissie, die permanent in een sporthal of stadion aanwezige reclame nog wel acceptabel vindt, maar meer spe ciaal met het oog op uitzendingen aangebrachte reclame verwerpt. Reclame op sportkleddng wil de commissie aanvaarden, althans zo lang die zichtbaar is daar waar het sportgebeuren zich afspeelt. Bij stu dio-interviews zou reclame op kle ding echter niet getolereerd mogen worden. De commissie meent voorts o.a. dat de regeringscommissaris een onder- Nieuwe TROS-baas Leeman: Vanmorgen was het zijn „geboor tedag bij de TROS", zoals hij het zelf uitdrukte, drs. Louis Johannes Leeman, de 39-Jarige opvolger van mr. J. M. Landré als directeur van Neerlands jongste A-omroep. Gisteren hadden de komende en de gaande TROS-baas nog een lang durig gesprek met elkaar, vlak voor dat Landré zich op weg naar CRM- minister Van Doorn begaf voor een bespreking over hoe het nu verder moet, nu de TROS meer radio- en televisiezendtijd krijgt. Kan de TROS zijn nieuwe status aan, hoe worden de problemen als daar zijn: de personeels (ónder) be zetting onder het bewind van de nieuwe directeur Leeman opgelost? Drs. Leeman: „U vraagt me din gen waar ik nog geen antwoord op kan geven, dat zijn trouwens zaken die ik niet alleen beslis en die al lang onderwerp van intern beraad zijn". Dis. Leeman zal zich sedert zijn benoeming in mei toch wel ideeën gevormd hebben, als rector van een Hilvemunse scholengemeenschap moest hij toen toegev en een omroep - leek te zijn, maar sindsdien moet er toch enige geestelijke voorbereiding zijn geweest? Drs. Leeman: „Ha ha, daar moet ik om lachen. Maar serieus: natuur lijk heb ik me geestelijk voorbereid. Ik heb een massa stukken gelezen, en met talloze mensen gepraat. De ideeën die ik ondanks mijn deskun digheid natuurlijk toch wel over de radio en de televisie had. zijn er niet wezenlijk door veranderd. Wel verdiept". A VRO-voorzitter Keyzer: Oorlogsdreiging of niet, een Turkse en een Gri ekse miss geven hier op een demonstratieve ma nier uiting aan hun vriendschap voor elkaar. De twee meisjes zijn Deniz Kongu uit Turkije en Carina Panagiotakou uit Griekenland. Ze verblij ven op het ogenblik in de Japanse hoofdstad Tokio, waar zij met zevenendertig andere meisjes mee zullen dingen naar de titel Miss Young Interna tional. Hilversum „Het aftreden van mr. C. A. Steketee als lid van de raad van beheer van de NOS (begin dit jaar) heeft weer eens duidelijk aan het licht gebracht, dat aan de structuur van het gezamenlijk over heidslichaam toch wezenlijke onvol komenheden kleven, die met name uit de bestaande bestuursconstellatie voortvloeien". Dit schrijft A VRO-voorzitter M. J. Keyzer in het Jaarverslag van de AVRO over het gouden Jubileum jaar 1973. Naar zijn mening zijn in het be stuur van de NOS bovendien niet altijd „de deskundigheid en be stuurlijke ervaring aanwezig, die vereist zijn voor een zo specialis tisch en technisch bedrijf van zoda nige omvang en importantie als de omroep. Diit belemmert het effi cient functioneren van het NOS- bestuur", aldus de heer Keyzer. De televisiezendtijd van de AVRO werd vorig Jaar voor 21,6 procent gevuld met informatie, voor 5,4 pro cent met kunst, voor 27.6 procent met drama en voor 22,2 procent met amusement, terwijl voor sport 10 procent en voor jeugdprogram ma's 13,2 procent werd ingeruimd. Via de drie radio-zenders samen zond de AVRO vorig Jaar 13,3 pro cent klassieke muziek uit, 59 lichte muziek en 27,7 procent gesproken woord. Het jubileumjaar werd afgesloten met een ledenwinst van 5627. Het totale ledenbestand kwam daarmee op 835.730. De oplage van de beide programmabladen van de AVRO nam toe tot 976.000 exemplaren per week. Het lichaam van de dezer da gen in Londen overleden Ame rikaanse zangeres „Mama" Cass El liott zal morgen per vliegtuig naar Los Angeles worden gebracht om daar te wonden begraven. De doodsoorzaak van „Mama" Cass staat nog niet vast. Een arts ver klaarde dat zij mogelijk gestikt is tijdens het nuttigen van een broodje Amsterdam: 1 1) Sugar baby love: 4 1) The Rubettes 5 (13) 2 -) Night Chicago died: Paper Lace 6 (15) 3 3) OK. Chicago: Resonance 4 -) Rock the boat: 7 5) Hues Corporation 5 5) Let your hair hang down: 8 9) Catapult 9 (28) 6 2) Love of live: Earth and Fire 10 8) 7 (11) If you go away: Terry Jacks New 8 -) Die Sonne geht auf1 2) Freddy Breck 9 (13) Papa was a poor man: 2(1) Kack Jersey 10 -) Rock your baby: 3 3) George McCrae Londen: 4(4) 1 2) Rock your baby: George McCrae 5 5) 2 3) Band on the run: Wings Kissin' in the back i Drifters She: Charles Aznavour When will I see you again: Three Degrees Born with a smile on my face: Stephanie de Sykes Young gtirl: Gary Puckett and the Union Gap The six teens: Sweet Amateur hour: Sparks If you go away: Terry Jacks York: Don't let the sun go down on me: Elton John Annie's song: John Den- verm Rikki don't lose that num ber: Steely Dan Rock and roll heaven: Righteous Brothers Rock your baby: George McCrae 6 6) 7 (16) 10 (10) Bonn 1 1) 4 3) 5 4) 6 -) 7 7) 8 (11) zoek zou moeten instellen naar de voorwaarden waartegen cadeaus en prijzen voor quizprogramma's be schikbaar worden gesteld. De com missie zegt niet over bewijzen van misstanden te beschikken, maar zich toch wel iets van de talloze geruchten op dit terrein te willen aantrekken. De omroepen mogen volgens de com missie wel reclame voor zichzelf op het scherm maken. 18.45 18.55 19.05 19.20 19.45 20.00 20.21 20.45 22.15 22.45 23.15 Fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Beertje Colargol (VPRO) Van Oekel's Discohoek, muzikaal programma (VPRO) In dit „alternatieve" pop-programma treden als gas ten op: Captain Beefheart („Upon the my oh my">; Sympathy (.Don't press your nails into my eyes"); Circus („Do you like beer or sangria")Pirn Maas („Whate makes the world?"); Cindy („Ik ben zo ver liefd"); Anne Grönloh („Zomer"). Popeye (VPRO) Journaal (VPRO) All in the Family, tv-serie (VPRO) Vakantie '74 - Avontuur '74, komische vakantierepor tage (VPRO) West, doucumentaire film (VPRO) E.O. Metterdaad, gesprek met een ex-Moslim (EO) Moody Chorale op toernee III, koorzang (EO) Aan de rand, probleemfilm (EO) Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Black Beauty, jeugdserie (NCRV) 19.30 De Beverly Hillbillies, tv-serie (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Macbeth, opera van Verdl (NCRV) Opera van Giuseppe Verdi, naar het gelijknamige ko ningsdrama van William Shakespeare, in een televisie registratie van de opvoering tijdens het Glyndebourne Festival 1972. 22.45 Ds van den Bosch, praatjes (NCRV) 22.50 Journaal (NOS) "Ga met melk en honing, en u allen zij de vrede", is een wens van de Maasai, die Je in ondertitels, die nu eenmaal al tijd korter dienen te zijn dan de oorspronkelijke tekst, zou kun nen vertalen met "de mazzel". Nu denkt u misschien dat ik de spot drijf met een volk van zwer vende herders in Kenia, maar 'dat is toch niet, zo want „de mazzel" is volgens het bar- goens woordenboek evenzeer een heilwens als afscheidsgroet. De film over de Maasai, „Wie loopt heeft eerst gekropen", had iets mooi rustieks en be hoorde tot het genre films dat Je alleen maar goed gezien kunt hebben als Je een kleurentele visie bezit. Het was overigens een herhaling van 2 Januari van dit Jaar, maar een spreuk als "het kind is ouder dan de va der" is altijd weer het overden ken waard (het oude wijze, stamhoofd zei ook nog dat als een kind niet naar school gaat, ook de vader en de moeder dom blijven), evenals de uitdruk king „to buldozer the habbits", wat ongeveer wil zeggen: de ge woonten van een volk als met een buldozer omverwerpen. De samenstelling en regie wa ren van Manus van de Kamp, de camera werd gehanteerd door Piet van Strien, maar ik wijs in dit geval met nadruk even op Ruud Wonder, die voortreffe lijk werk had gedaan als ge luidsman. Juist in zo'n rustieke omgeving (koeien. lachende kinderen, een vertellende oude man) krijgt het geluid een ex tra functie, en daar was in de ze film uitstekend gebruik van gemaakt. Voor de rest was het een "programma voor arbeiders". Je kon eerst "De wrekers" be kijken en daarna "De commis saris", of eerst Charles Az navour en daarna een amuse mentsprogramma met allemaal zangers en zangeressen. Ik koos voor de series, constateerde dat Emma Peel toch te prefereren viel boven Tara King, en zag bij de commissaris dat de hulp- sherriff van commissaris Keiler in de serie Harry Klein gehe ten, werd afgelost door zijn "broer", die in de serie Erwin Klein heet. Ik maakte er uit op dat de ma kers van helt programma die Jongen Klein langzamerhand ook een beetje irritant begonnen te vinden, en daarom besloten hadden hem uit de serie te schrijven. Om het publiek niet helemaal onthand te laten zit ten (zoals het geval was toen Emma Peel zich liet vervangen door Tara King), dacht ik, deed men het nu voorkomen dat Har ry door zijn broer Erwin werd vervangen. Of je nu door Jules Croiset of door Hans Croiset ge beten wordt, dat maakt ge voelsmatig niet veel verschil. Maar wat bleek, toen ik even in de rolverdeling keek? Harry en Erwin Klein in de serie zijn in werkelijkheid ook broers: Fritz en Elmar Wepper is dat niet enig om te weten, dames? En voor het overige heb ik niets te melden. Alleen wil ik er nog even aan herinneren hoe er gesmaald en gemeesmuild werd toen Audrey van der Jagt en Fred Emmer en Eef Brou wer en Rien Huizing (hoe zou t toch met Jan Gerritsen gaan?) voor het eerst gebruik maakten van dat afleesapparaat waar door zij ons al lezend recht in de ogen kunnen blijven kijken. Wij vonden dat onnatuurlijk en be spottelijk en we zwoeren dure eden dat we er nooit aan zouden wennen, en wees nu eens eer lijk: valt het U nog op? Vindt u het nog steeds potsierlijk en onnatuurlijk? Ik niet. Ik heb trouwens altijd van mijn moe der geleerd, dat je iemand moet aankijken als je tegen hem spreekt. NICO SCHEEPMAKER Rock the boat: Hues Corporation The night Chicago died: Paper Lace Sideshow: Blue Magic Feel like ma kin' love: Roberta Flack Waterloo: Abba Sugar baby love: The Rubettes Waterloo: Abba Das Tor zum Garten der traume: Bernd Cluever If I didn't care: David Cassidy Seasons in the sun: Terry Jacks The six teens: Sweet Du bist sechzehn: Benny This town ain't big enough....: Sparks Teenage rampage: Sweet I cant stop: The Osmonds HILVERSUM I Donderdag 1/8 18.00 Nieuws. 18.11 1) Licht orgelsp informatie en België: muziek Vrijdag: rechtstreeks magazine (17.56 licht muziekpro gramma. 21.55 (S) Kerkorgelconcert. 22/20 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en nu. 22.50 Om de veiligheid van het beetaan. uitzending over Nederland en de NAVO. 23.05 (S) Klassieke muziek (gr.) 23.55 00.-24 Nieuw». HILVERSUM H 3) Tijd LJd: 'Juc 18.41 Wereldpanorama. Zojuist verschenenBoekbespreking. AVRO: 19.00 (S) Alt-mezzo, bariton en plano: ram. duetten. 19.30 (S) KL kamermuz. 19.46 (S) Vlooi en plano: (7.30 Nieuws. 7.41—7.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.46 Hoera vakantie: kinderprogramma. U|g|in vakantie - klassieke ka mermuziek. (10.30 Nieuws). 11.00 Ge bakjes en een beter leven verhalen van wel en wee. 11.55 Mededelingen. 12.00 (8) Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogramma met om 12.22 WIJ het land; 12.26 Mededelingen 12.30 LEIDERDORP De Leiderdorpse Scheppingskerk was aan Jong en oud uitverkocht voor de Amerikaanse Continental Singers, jongens en meisjes rond de twintig uit een sa menstelling van drie groepen, die België, Engeland, Frankrijk, Zwitser land bereizen. In ons land hebben 21 plaatsen de eer van hun bezoek. Ze waren er al eerder ook en volgend Jaar komen nieuwe Continentals. Dat vereist wel een als business in gerichte organisatie. Het dure pro gramma had volgedrukt vier krante pagina's omvang. Voor 3/4 deel in Engels en Nederlands de teksten van de gezongen liederen bevattend. Nie mand keek er in, dat was praktisch ondoenlijk. De wenk van de woord voerder om dit huis toch te doen was dan ook een bepaald positieve wenk. Engelse ongelezen teksten door koor of solostem gezongen gaan in de kerk een oor in, ander oor uit. Je bent aanwezig door reclame, plaat, tv. preekstoelaanbeveling. Niet als concertganger, al werd het woord concert doorlopend gebruikt. Alle accent komt op evangeliseren te lig gen. Zulks door een aan de tijd aan gepaste, maar tegelijk positief gepas te muzikale aankleding. Iedereen kreeg een mini-enquête formulier, waarbij onder punt 4 aan te kruisen of men het concert slecht vond of matig, aardig, goed, bijzon der, fantastisch. Onze eigen mening is maitig. Met welk rechit Wefl, als we Jeugdzang horen van de dirigen ten Peter Bontje en Dirk van Vliet ln Alphen, Katwijk Zee, Sassenheim, Hazerswoude, Rijnsburg, Valkenburg Jeugdzang die tussendoor ook evangeliserende teksten behandelt dan zijn die zangen beter gecompo neerd, gaver gezongen. De moderne Revival Singers van Colijn in Kat wijk/Rijn zingen stukken slagvaar diger. Al die bedoelde koorwerken eveneens met een drumstel, piano of elektronisch orgel en enkele tokkel- of blaasinstrumenten. Het hier ge bruikte orkestje speelde kwalitatief onberispelijk. Alleen, door vermen ging in het geheel van soul- en pop elementen, ontstaat die geaccepteer de kernloze monotonitelt, waardoor je het klankklimaat wel ondergaat, maar zonder echt beluisteren. Punt 6 raakte ook even de werksfeer van een muziekrecensent. N.l. „Wat ziet u als doel van dit concert: en tertainment, christelijke entertain ment, evangelie, evangelische com municatie?" De Continental-mana gers geven daarmee zelf de ingren- zing van dit Amerikaanse optreden weer. Het stempel reli-musical ligt er nadrukkelijk op. Het enquête-for mulier laat al nuances in de beant woording toe. We zijn hoer op do mein van het persoonlijke. De klas- siek-muzikale zal er niet zo gauw toe komen om Jezus Christus in een deinende operette-klanksfeer thuis te denken. De tekstens zijn ten dele bijbels, ten dele vrucht van soms primitieve, na ïeve vrije fantasie, waar in dialogen zeker ook denkpatronen van ooster se wijzen doorheen lichten. Het kan de een aanspreken, de ander niet. solist: klassieke muziek. 21.43 (S) Mannenkoor. 22.10 Dat zit goed fout: een korte ludleke-culturele happening. 22.30 (S) ült de w.— Muzlefcpers. *2.55 (S) Dichter bij de "i1*1®11: muziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Essay: programma over kunst. 23.50 Radiojournaal. DUITSE TV Hilversum 3 Donderdag 1 augustus Duitsland I 17£5 (K) Journaal. (Regionale progr. NDR: 18.00 (K) Kultuursplegel Hhk. gazine. 18.30 (K) Aktualitelten. 18.45 (8) Sesjun: Jazz Ji-?8 Proïramaiaovaaicht. WDB: 18 (K) Nieuws uit Noordrijn-Westfalen 18.06 (K) Kinderprogramma. 18.15 (K) Gelderen Show, met Nederlandstalige Top-Tien. 23.02 (S) TROS-Sport-Tljd: sport en muziek. 00.02 Aktua 0.10 (8) Jazz-Sir. 1.02 De Nachtwacht. NOS: 5.02 De sateé-saus show. E.O.: 6.02-7.00 (8) Matinata: gevarieerde lichte muziek. Vrijdag 2 augustus 1974 Hilversum I. 402 m. en FM-kanalen. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym l Western muziek. 17.30 Nleiuws 17.32 i 298 m en FM- 8.02 (8) Tussen voor zieken. NCRV: 11.03 Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Op de Hollandse toer. 13.03 (8) Drie tussen de middag: Ontroerend goed. NOS: 14.03 Pop-Kontakt I: de Meurders' Methode AVRO: 15.03 Pop- Kontakt n. 16.03 De Hitmeesters met o.a. Soulttme U.S.A. (17.03 Radiojour- weerbe- nastiek. 7.20 (S) Dag 21.00 (K) Los Angeles 1937: Dana u«r», de dood. misdaadfilm. 21.46 (K) Reportage. 22.30 (K) Journaal en kom- mentaar en weerbericht. Duitsland II 17.00 (K) Journaal. 17.10 (K) Kln- gaatje. .18.30 Nederland 1 NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.56 (K) Journaal. TROS: 19.05 (K) De Waltons, tv-eerie. NOS: 20.00 K Jour naal. TROS: 20/21 (K) Op losse Kroe- rubriek. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 Oudhollandse volksliedjes. Daarna: moderne muziek voor twee piano's. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- ienprogramma NOS: 22.50—22.66 (K) Journaal Nederland II NOS: 18.45 iK) Fabeltjeskrant. 18.55 KEES VERHOEF 22.30 (K) Journaal. 20.30 (K) Regionale aktualitelten 21.00 gramma-serie i (K) Journaad. 21.15 (K) Kultureei ma- gazine. 22.00 (K) Dokumentalre film. (Om (K) Journaal. AVRO: 19.06 (K) De schone heks. tv-serle. 19.30 (K) MASH tv-serle. NOS: 20.00 (K) Journaal, het volkslied 11.56 AVRO: 20.21 (K) Twee voor een eeld. Toerisimo tv-film. 21.35 (K) Jazz-o-rf beldsvoorlichting: Terzake. 12AO Lich- N06: 22.10—22.45 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5