"Het fietst zo weg, wist je dat? Brug met drie rij stroken over Rijn 'Dames en heren, hier zijn ze weer' De Tour de Frats kwam terug F luba Bestuur gewestraad tegen voortzetting Waarom moeten 325 woningen leeg staan? DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 Door A g_ J Paul Wolfswinkel en Jan Holvast En dit is hem dan: Ome Joop, de tourdokter, die een eigen wisselbokaal in de strijd wierp. LEIDEN Wat is heerlijker dan mee te mogen rijden in de karavaan van de Tour de Frats? Precies: niets. Achter de geluidswagen met Ome Germ aan het stuur en de microfoon (straks meer daarover) reden we mee. Braaf de renners vol gend op hun weg van de grens van de stad (Vrouwenweg) naar het Stadhuisplein. En wie zagen we in de karavaan nog meer? Ome Joop Vervoorn, de Leidse ster die een schildje aan zijn rijwiel met hulpmotor had bevestigd met het woord „tourdokter". Achter op de bagagedrager ontwaarden we een klein tasje, waar ongetwijfeld de pleisters, de zwachtels en de trek- zalf waren verstopt. Ome Joop was getooid met een (eens) hagelwitte pet volgens het Belgische model en had een dunne sigaar ferm tussen de lippen geklemd. Gelukzalig keek hy me aan en riep: „Mooi hè? Ja het is mooi. hoor!" Volgens plan zou de stoet Jeugdi ge wielrijders om kwart over één de gemeentegrens passeren. Toen foto graaf Jan van der Bijl en ik rond één uur aankwamen, waren er slechts twee motoragenten en twee omstanders van Jeugdige leeftijd, die wat verveeld zaten te wachten op een hekje. We zijn er maar by gaan zit ten. Wachten. Om half twee vonden we het wel letjes; er was geen bericht dat de sportieve peddelaars in aantocht wa ren en we besloten maar naar het Stadhuisplein te gaan, om ter plek ke, «etwait comfortabeler gezeten te wachten. Snakken En Ja hoor, dan sta Je in de file voor de brug te wachten en dan hoor Je de politiefluit. Hoor: ze zyn er. Gelukkig maar. Ome Chris. de wedstrijdleider heeft zich een beetje in de tyd ver gist en snélde in zyn rappe auto vooruit om dat te melden, vyf minu ten later komen ze eraan. Zwaaiend en herrietnakend. Moe. vies en eigen, ïyk dolbiy. „Nou die kleren snakken naar wasmiddel", zegt fotograaf Jan. Inderdaad. Tien volle dagen op pad en een groot deel daarvan op het zadel neemt wel wat vuil op. De grote bestelauto van Ome Germ verwelkomde zeer attent de agenten, de pers ènde NOS. Die helaas verstek het gaan. Ome Germ is overigens een hele Jofele man. Onderweg door de stad liet hy de omstanders veelvuldig het volgende weten: „Ja dames en heren, hier zyn ze weer. De kinderen die tien dagen lang een rijwieltocht heb ben gemaakt door Nederland. Mor gen kunt u een uitgebreid verslag lezen in het Leidsch Dagblad, de enige krant die by de tyd is". Kük, en als je zoiets hoort, gaat Je hart sneller slaan. Gratis reclame en dan nog eens 'n keer door 'n geluids wagen, zomaar op een goede woens dagmiddag. Dat is ontroerend. Het toeschouwerspubliek viel een beetje tegen, maar de mens die ston den te kyken, hadden een bewonde rende blik in de ogen. Helemaal zo als het moet dus. Tof Begeleid door vrolijke marsmuziek en Duitstalige, min of meer muzikale liefdesproblemen, die uit de luidspre ker schalden, bereikten we het Stad huisplein. Ouders, vriendjes en vriendinnetjes, kussen, handen, op merkingen en natuurlijk bloemen. Iedere bos mooi ingepakt met een kaartje erbij. „Met dank aan u" staat erop. Beter was het geweest wanneer er op zou hebben gestaan: „Jongens, dat hebben Jullie tof ge daan. Hartstikke goed!" Vooruit, laat dat dan de wens zyn van deze krant. Tourmoeders, ooms. belangrijk ge barende meneren en gewone mensen maken zich klaar om naar het vyf- hovenhuis aan de Hoflaan te gaan, waar de Tour de Frats officieel zal worden afgesloten, de bagage zal worden overgeheveld in de diverse auto's en de pry zen zullen worden uitgedeeld. Nou Ja, prijzen. Er zyn eigenlyk geen pryzen. Want het was een vakantietocht. Maar wél een gele trui en wél twee wisselbekers, waar van de ene als opschrift heeft: „Ome Sodemieters Bloemen. "Met dank aan u." ó,.i. - Een enthousiaste moeder. Joop's Tour Wisselbokaal". De in houd van een fles champagne zou er slechts de bodem van kunnen be dekken. De voetbalwereldcup was be duidend minder, hebben we voor de zoveelste keer geconstateerd. Sjonge- Jonge, wat een knots. Maar volkomen terecht en gegund. Want waar zyn deze erg Jonge men sen allemaal geweest? In Culemborg. Amsterdam, Leeuwarden, Arnhem, Enkhuizen, Havelte, Deventer, Bode graven. Totaal zo'n slordige 700 (ze venhonderd) kilometer. En geen za- delpyn. Eén uitvaller slechts, maar die was door een wesp gestoken. De trekzalf van Ome Joop baatte niet, de lokale medicynman heeft er een groot verband om moeten doen. Voor de 24ste keer werd er gefietst. Volgend Jaar zal het zilver overal blinken. Want dan wordt er natuur- lyk weer gereden. 'n Buitje water In het Vyfhovenhuis was de tyd om even met vader en moeder te praten eindeiyk aanwezig. Een klein meisje knuffelt haar broertje dat ze duidelyk heeft gemist. Forse smakken van kussen bezegelen de terugkeer. „Wat is dat nou?", zegt Ome Germ, „hebben we geen verkering meer? Nou meneer, die dochter van u is een dondersteen hoor, maar we heb ben veel plezier gehad". Ome Germ tegen my: „Het was heerlyk. Redeiyk goed weer onder weg. In de buurt van Leeuwarden hebben we een buitje water gehad en later nog eens wat meer. Maar het was machtig. En die zevenhon derd kilometer. Het fietst zó weg, wist Je dat?" Tja, Je zegt maar niks. Je hebt het laatste eindje meegereden en dan nog in een auto. Foei eigenlyk. In de grote zaal van het clubge bouw wordt alles neergelegd en de (reclame) truitjes worden in een grote wasmand gestapt. Het is voor bij het wachten is alleen nog op de winnaar van de gele trui en het overhandigen van de wisselbeker. Derhalve roept een wat machts wellustige Jongeman met een Juke- boxstem: .Appèl, appèl!!" en prompt gaat iedereen zitten op de grond. Keurig netjes in ryen, gerangschikt naar de ploeg die ze vertegenwoor digen. Een-twee-drie en daar is de pakkerd. Ome Chris dankt iedereen en zegt de traditionele woorden: „Jullie wa ren lastige sodemieters, maar we hebben een hoop plezier gehad". Welaan, een cliché dat het nog im mer doet. De winnaar van de gele trui, die eerst over de borstrok van Ome Joop zat gegord, komt uit Leeuwarden. Van de zes meisjes-wielrensters uit Leiden krijgt hy kussen. Ze zyn van het begin af aan opgetreden als tourmissen. De zaal roept heel hard: „Een-twee-drie" en SJoerd krijgt links en rechts een pakkerd op de wang gedrukt. Tot drie maal toe. Dezelfde SJoerd neemt ook de wisselbeker van een limonadefabriek in ontvangst om de simpele reden dat ze met de naam van de gazeuse- maker op him shirtje hebben rond getoerd. Een dubbeltrotse knaap. Arie uit Arnhem was door de hele club gekozen als de meest sportieve. En hij kon ternauwernood de bokaal met de naam van Ome Joop torsen. Fijn Klaar. Afgelopen. Voorby. Moeders kyken trots rond. Vaders hebben een pilsje in de hand. Het „informele gedeelte", zoals het wordt aangekon digd, kan beginnen. wy vertrekken. Na eerst een Leids meisje te hebben horen vertellen dat het leuk, fyn, mooi, heerlyk en ro mantisch was. „Sommigen hebben verkering gehad. Ik niet; ik heb het fyn gehad". En daar denk ik nu nóg over na. Ja, dames en heren, hier zijn ze weer. Op het Stadhuisplein. Uitvakken en neerleggen. Het is voorbij. Ter ontsluiting van de Waard LEIDEN Als de gemeenteraad maandag akkoord gaat, zal binnen kort worden begonnen met de bouw van de Sumatrabrug over de Oude Rijn tussen de Admiraal6weg en de Lage Rijndijk. Ze zal een krediet beschikbaar stellen van f 2.451.100. De brug za, worden uitgevoerd met drie overspanningen. De middelste over spanning komt boven de as van het vaarwater te liggen en zal voor de scheepvaart in beweegbare vorm (ophaalbrug) worden uitgevoerd. De doorvaarbreedte van het beweegba re gedeelte is aangepast aan die van de Schrijversbrug en bedraagt 10.50 meter. De brug zal geschikt zijn voor drie rijstroken met aanliggende rij wielstroken en een voetpad. Ten be hoeve van de aansluiting van de brug op de aanwezige wegen dient 't dwarsprofiel van de Admdraalsweg over enige lengte te worden aange past. Verder moet het kruispunt La ge Rijn iijk-Sumatrastraat worden gereconstrueerd. Voor het maken van de oprit vanaf de lage Rijn dijk moeten een aantal panden wor den gesloopt. Dit zijn de woningen lage Rijndijk nummer 96a, 96b, 98, 100 en 102, alsmede een aangrenzend brandspuithuisje. De woningen zijn al eigendom van de gemeente en zul len, voor zover nodig na ontruiming worden afgebroken. In overleg met het Bureau Huisvesting zal zo no dig voor vervangende woonruimte worden gezorgd, Voor een goede ver keersafwikkeling is het nodig dat het kruispunt Lage Rijndijk-Sumatrastr van een verkeerslichteninstallatie zal worden voorzien. De kosten van een dergeiyke installatie bedragen f 175.000,—. B. en W. achten de bouw van de brug dringend noodzakelijk in ver band met de bereikbaarheid van de bedrijven in de Waard. Het geld dat hiermee gemoeid is, was aanvan kelijk bestemd voor de Hoflandbrug (verbinding in het verlengde van de Vijf Meilaan over het korte Vliet- kanaal). De aanleg hiervan is nu voorlopig opgeschort. dus snel, pak dat hoge netto veeklo voor alle uitzendkrachten LEIDEN De meerderheid van evenals Oegstgeest, Rijnsburg, Val- het dagelijks bestuur van de gewest- kenburg en Wassenaar. De zes ove- raad Leiden s tegen verlenging van rige gemeenten Leiden, Leider de huidige gewestelijke regeling. Men dorp, Warmond, Zoeterwoude, Voor- adviseert de gewestraad een daartoe schoten en Sassenheim bezien nu strekkend verzoek van Katwijk af te de mogelijkheid om te komen tot een wijzen. Deze gemeente heeft zich te- "klem" gewest Leiden op basis van gen het definitieve ontwerp van de het definitief ontwerp. In de verga- gemeenschappelijke regeling voor een dering van 15 augustus komt een en nieuw gewest Leiden uitgesproken, ander ter sprake. LEZERS SCHRIJVEN Naar aanleiding van uw artikel van Wonen in Leiden nr. 3 moeten ons toch enkele dingen van het hart over de nota volkshuisvestóngs-beleid voor de komende jaren. Volgens de nota is er een correc tie nodig van de sociale-economische achterstand van Leiden. Deze achter stand zou men willen verhelpen door kapitaalkrachtige mensen van bui ten naar de Merenwijk en het toe komstige Waardeiland te lokken. In dien het sociaal-economische aspect zo belangrijk is en dan vooral het economische, waarom annexeert de gemeente dan niet een gedeelte van Leiderdorp of Oegstgeest (zie nota gewestvorming) Om Leiden uit zijn woon-ellende te halen heeft men in de eind zesti ger en begin zeventiger Jaren de Me renwijk opgezet met het uiteindelijke doel om alleen de Leidse woningzoe kende een dak boven zijn hoofd te ge ven (Arends- en Condorhorst, totale leegstand nu meer dan 20%). Doch door on- en verklaarbare redenen is dit in de (stink) sloot gevallen. Hoe ver steekt de gemeente hier zijn hand in eigen boezem? °®?leente- er staan nog minstens 325 flats en maisonnettes leeg waar van tientallen langer dan een half Jaar. Moeten deze woningen nou werkelijk renteloos leegstaan en aan de urgent woningzoekende geweigerd worden of is verlaging van de huur niet wenselijker 2500 urgent woningzoekenden van Ledden nog een paar nachtjes slapen en de S te venhof jespolder zet zijn poorten in 1975 open en Leiden is ontzet van het woonjuk met huur prijzen van minimaal f 375. Is dit niet wat al te wrang gemeente Lei den, met de gedachte van de Meren- wyk nog in het achterhoofd? Huurders Komitee Merenwijk Kiekendiefhorst 5 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3