Rapport jeugdconsulent over werkende jongeren agenda Vormingswerk komt op veel mensen ontzettend vaag over 'Vormingswerk niet verbaasd door kritiek'' Botsing na slip DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1974 ALPHEN AAN DEN RIJN "Werkgevers, beroepsonderwijs, WD en confessionele partijen zullen hun deels oneerlijke kritiek op het vor mingsonderwijs moeten laten va ren. De werkgevers moeten gaan be seffen dai ze ook een sociale taak hebben. Aan de andere kant: de voorman nen van de werkende jongeren die .zelf vaik nauwelijks u. staat zijn hun woordje te doen moeten er voor opoassen dat zij niet vervreem den van hun achterban door een on beleefde manier van optreden. Ook mogen de gerechtvaardige eisen voor een wettelijk en gewaarborgd minimum Jeugdloon niet leiden tot hoog opgeschroefde financiële eisen". Aldus enigszins beknopt weerge geven, 1e Alphense Jeugdconsulent Peter Raumann, werkzaam bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in zijn woonplaats, in een scriptie die hij voor de cursus Hogere Sociale Arbeid heeft samengesteld over de zoge naamde "partiële (gedeeltelijke) leerplicht" Een leerplicht die geldt voor werkende Jongeren van 15, 16 en 17 'aar In Alphen zijn dat er ruim 25C dit Jaar. Zij ziin verplicht tot één dag per week "bijleren", zodra ze een baan nemen. Voor Jongens en meisjes van 15 Jaar wordt dit, met ingang van. vandac.g. zelfs een verplichte twee dagen in de week. Dat laatste geeft nogal wat te doen. De werkgevers zijn er om te be ginnen niet bijster happy mee. Na vraag onzerzijds bij de arbeidsbu reau^ in, Alphen, Leiden en Katwijk leerde dat er hoegenaamd geen em plooi is te vinden voor 15-Jarigen op dit moment. De werkgevers hebben 't niet zo begrepen op werknemers die twee van de vijf dagen niet verschij- merendecl niet zo zitten De school banken beu, met een hartgrondige hekel aan alles wat maar naar "school" of "leren' zweemt hebben ze geen nogere aspiraties dan gewoon gaan verdienen. En in veel gevallen wordt die verplichte leer- of vor mingsdag niet doorbetaald door de baas. Voor die categorie van 15-17-jari- gen zijn er twee mogelijkheden om aan de partiële leerplicht te voldoen naar een vormingsinstituut, of een beroepsopleiding volgen (Je kunt ook bepaalde cursussen doen, maar dat betreft een minderheid) Peter Raumann heeft in totaal 240 werkende Jongeren geënqueteerd (af komstig uit Alphen en de regiodor pen) over de vraag wat zij vinden van het vormingswerk, dan wel hun be roepsopleiding. Ook heeft hij 83 be drijven voor het merendeel uit Alphen bereid gevonden hun zegje daarover te doen. De opmerkelijke resultaten van die enquetes staan op deze pagina. Tot wat voor conclusies komt Raumann uiteindelijk? Wat zou moeten gebeuren t.a.v. de werkende jongeren is naar zijn mening dit: een ander basisonderwijs (beter aansluitend op het kleuteronderwijs) dat de mogelijkheid in zich heeft iets te doen voor de zwakke broe ders. daarna zou er een middenschool moeten komen. Dat is een 3-4 Jari ge school, na de basisschool, waar mee de beroepskeuze naar een late re leeftijd wordt verschoven. Dè,n pas zullen de jongeren zelf gemoti veerd raken voor een verdere com binatie van leren en (participatie onderwijs) Wil dat lukken, dan zal er om te beginnen heel veel moeten worden ge daan aan voorlichting, zowel aan de werkgevers als aan de werkende Jon geren. Donderdag tlng, 8—9 uur narr TJalkowskylaan spreksavond Baha defensievoorllch- Peter Raumann: "werkgevers hebben ook sociale taak Detailhandel, administratieve sector en bouw weinig geneigd tot aannemen van partieel leerplichtigen LEIDEN In het gebied van het e.o. zijn met name de werkgevers in de detailhandel, de administratieve sector en de bouw bijzonder weinig geneigd om partieel leerplichtigen aan te trekken. Dit zei ons de heer P. J. Buiter, jeugdconsulent van het GAB, toen wij hem met de cijfers uit de scriptie van de Alphense Jeugd consulent Raumann confronteerden. Volgens de heer Buiter is deze houding van de werkgevers één van de redenen waarom partieel- leerplichtigen in het algemeen een nogal negatief oordeel vellen over de instelling van de tweede dag in de partiële leerplicht. "Ze zien dat ze door die tweede dag erg moeilijk aan de slag kunnen komen. En boven dien krijgen ze maar drie dagen loon per week. Het is dus wel begrij pelijk dat ze over die tweede dag niet zo te spreken zijn". De heer Buiter erkende dat deze situatie voor de partieel leerplichtigen een hard gelag oplevert, maar aan de andere kant zei hij ook wel begrip te kunnen opbrengen voor het feit dat ^de werkgevers er niet zo happig op zijn om deze categorie van werk nemers aan te trekken. „Met het steeds maar stijgende loonpeil, zijn de bedrijven erg voorzichtig gewor den. Ze hebben te maken met har de economische wetten. En nou krijgt de werkgever voor iedere partieel leerplichtige wel een aanmoedings- premie (f20 per week), maar als hij i moei- twee partieel leerplichtigen aantrekt, dan is het voor hem toch ook niet zo goedkoop meer". De jeugdconsulent van het GAB in Leiden rekende ons voor dat van de 200 mensen die bij het GAB als werkzoekenden zijn ingeschreven, er tachtig jonger zijn dan negentien jaar en er 25 tot 30 partieel leerplich tig zijn (vijftien- en zestienjarigen). "Op het totaal van 200 aanvragers zijn er maar één of twee werkgevers die Ja zeggen tegen vijftienjarigen. Dat kan natuurlijk voorkomen in ir voor bepaald werk veel nodig zijn maar vooral in de detailhandel ligt het lijk". Overigens heeft het GAB in zijn gebouw aan de Oosterkerkstraat al enige tijd een stand staan waar schoolverlaters tal van inlichtingen kunnen krijgen over de arbeidsmoge lijkheden die hun geboden wordt. Volgens de heer Buiter loopt deze stand slecht, maar dat is niet alleen te wijten aan de geringe belangstel ling van de mensen die de school in middels verlaten hebben. Een be langrijke rol speelt hierbij dat door onvoldoende mankracht de stand niet naar behoren kan worden bemand. Belangstellenden worden nu verwe zen naar de afd. jeugdzaken, waar ze dezelfde inlichtingen kunnen krij gen. Over het vervullen van de partië le leerplicht deelde de heer Buiter ons ten slotte mee dat hij de erva ring heeft dat met name het vor mingswerk bij veel mensen „ont zettend vaag" overkomt, „omdat ze denken dat er alleen maar leuke spelletjes worden gedaan. De diepe re achtergrond kennen ze vaak niet" De jeugdconsulent zei ons de sug gestie van de heer Raumann om in te besteden aan beroepsgerichte vak ken, volledig te kunnen onderschrij ven. Een stuk voorlichting, zowel aan de werkgevers als aan de jon gere werknemers, vond hij daarbij evenwel van miiuvins zo groot be lang. WIM WIRTZ. Directeur Huub van Dalsum: ALPHEN AAN DEN RIJN De uitgestor te en in het rapport van Peter Raumann ten toon gespreide kritiek op het vormingswerk verbaast Huub van Dalsum, in Alphen woonachtige directeur van het Leidse vormingscentrum voor werkende jongeren, niet Hij staat bijvoorbeeld niet te kij ken van de roep om meer prak tijk-gerichte leselementen in het programma van de vormingsinstitu ten. Hij heeft wel een paar relati verende opmerkingen. Zo heb ben werkende jongeren heel vaak er geen notie vam wait een vormingscen trum behelst. „Schools" opgevoed vin den ze het al gauw niks als er niet wordt aangepakt volgens het ver trouwde lessysteem. Dan krijg Je dat een wat vrijere aanpak van discus sie-onderwerpen warden gerekend tot "spelletjes". Zo komt dat ook de werkgevers ter ore. Ben andere ken nis over het vormingswerk dan via deze weg hebben de werkgevers mees tail niet. Het vormingswerk zit met 't punt dat de werkende Jongeren zelf moei lijk te motiveren zijn. Ze hebben dat niet van thuis meegekregen. Van hniet van thuis meegekregen. Van Dalsum: „als je aan de deur komt, zegt vader: hier, ik heb twee han den waar ik mee heb gewerkt, laat m'n zoon dat ook maar doen". Maar hij vergeet, dat hij vroeger voor het minste een schop onder z'n kont kon krijgen. En dat hij geen vakantiegeld en ziekengeld kreeg". Door de plotseling grote stroom kopij is er vandaag he laas geen Allegaar. Morgen weer Wat het vormingswerk de wer kende jongeren wil laten inzien, is de situatie waarin ze verkeren. Dat betekent, weet van Dalsum, dat je alras termen als „superlinks" en „indoctrinerend bij het leven naar het hoofd krijgt „Wij hebben op het vormingscen trum in Leiden overal kleine affiches hangen over de arbeidsrechten. „Aanvaard nooit je ontslag", staat daarop. De bedrijven zeggen, als wij het hebben over cao en arbeidsvoor waarden, dat we de werkende jonge ren wantrouwend maken. Waarom? Als iemand van plan is een boot te kopen, zeg Je hem toch ook erop te letten of-t-ie wel houdt op ruwer water. Maar zo gauw je over mensen praat, mag dat ineens niet". „We gebruiken op het vormings centrum ook bruine rietsuiker. Als er een groep bedrijfsleiders op be zoek is, zie je dat ze elkaar daar over aanstoten. Indoctrinatie? Dat IN WASSENAAR Rolschaatswedstrijden WASSENAAR Op het parkeer terrein van Sporthal Blauw-Zwart in Wassenaar wordt 9 augustus een rolschaatswedstrijd voor devjeugd ge houden. Deze wedstrijden gelden als selectie voor het Nederlands kam pioenschap hardrijden op de rol schaats. De Friese wereldkampioene op de schaats, Atje Keulen-Deelstra, zal in haar afscheidstouraee bij al deze wedstrijden de leiding hebben en tevens de prijsuitreiking verrichten. Aan de rolschaatswedstrijden kan worden deelgenomen door Jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 13 jaar. Voor heide groepen zijn er drie categoriën t.w. 6-7-8 jaar 9-10 jaar en 11-12-13 Jaar. Er wordt gereden op een parcours van onge veer 100 meter lengte, dat wordt uit gezet op geasfalteerde wegen of pleinen. Per plaats kunnen maxi maal 200 jongens en meisjes aan de selectiewedstrijden meedoen. De win naars in elke categorie gaan over naar de landelijke finale om het kampioenschap van Nederland, die aan het einde van de tournooi op een overdekte rolschaatsbaan zal plaats vinden. De wedstrijden in Wassenaar be ginnen 's middags om 14.30 uur. Men kan zich inschrijven bij Verfwinkel Theil, Oostdorperweg, Kassa Sport fondsen Bad, Boekhandel Hooge- veen, Hobby-shop Voorhand, VVV- kantoor, Joh. de Witstraat, Sporthuis v. d. Holst. die jongeren 15 of 16 jaar lang al rietsuiker gebruiken, is dat dan geen indoctrinatie?" Condooms Van Dalsum vertelt dat een Al phense vader onlangs aan B en W van Alphen heeft laten weten dat hij zijn dochter niet langer op het LeSdse vorminscentrum wil heb ben, omdat daar meisjes verplicht condooms zouden moeten kopen. De situatie, aldus Van Dalsum: In een discussie over sexualiteit vertelden veel meisjes van 16 jaar dat ze elk weekeind met hun vriend naar bed gaan. Zonder voorbehoedsmaatrege- len. Bij een latere opdrachten-se rie stond inderdaad ook vermeld: 'n pakje condooms kopen bij een drogist. Durfden de meisjes niet, vertelden ze hun verbijsterde ge spreksleider. Van Dalsum: "Wel elk weekeind met elkaar naar bed. Ze beseffen niet dat ze hun hele Jeugd en toekomst in handen heb ben". Wat de toekomst van het vor mingswerk betreft, deelt Huub van Dalsum de visie van Peter Raumann (is ook die van de zgn. commissie- Lievegoed)een samengaan van vormingswerk en beroepsbegeleidend onderwijs: „in wezen zijn ze nu beide eenzijdig". Streekcentrum Een eerste daadwerkelijke stap in die richting wordt deze maand al gedaan met het slaan van de eer ste paal in de Gromesteinpolder in Leiden voor een geheel nieuw vor mingscentrumgebouw, oftewel streek school. Dat gebouw is in '75 klaar. De bedoeling is, dat het daarop vol gend Jaar aangrenzend aan de streekschool een gebouw voor hot beroepsbegeleidend onderwijs (leer- Leidenaar zakte door zijn fiets LEIDEN Een 25-Jarige Leidenaar is gisteravond op de Lange Mare door zijn fiets gezakt. De fietser reed in de richting van de Haarlem merstraat, toen plotseling een van de wielassen door de voorvork schoot. De onfortuinlijke Leidenaar kreeg als gevolg van de valpartij een snij- wond aan de linkerhand en een vleeswond aan de kin. Hij moest voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis worden overge bracht. lingenstelsel) kan worden geopend waarmee dan het streekcentrum voor werkende jongeren (één van de al lereerste in Nederland) een feit is. Van Dalsum: „wij zeggen als, Ne derlanders al gauw dat iemand maar timmerman moet worden, als hij daar enige belangstelling voor toont. In dat streekcentrum zou het zo moeten zijn dat het de ene ochtend aan bankwerken doet en de andere dag eens een etalage opmaakt, om al tastend en uitproberend Je uit eindelijke richting te bepalen". Van Daüsum betreurt het, gezien de hele ontwikkeling in de richting van het participatie onderwijs, dat er nu in Alphen een stichting in het leven is geroepen voor vormings werk op christelijke grondslag. Be reidheid tot samenwerking met „openbaar" gezinden, lijkt niet aan wezig, concludeert van Dalsum uit een contact met het bestuur, dat in '75 met dit Alphense vórmingscen- tsum wil beginnen. Van Dalsum: „in Leiden zijn we in '67 juist samen gegaan. Men heeft hier niet eens gevraagd waaróm we daartoe heb ben besloten". Integratie Het Alphense vormingscentrum zou alleen komen te staan, verwacht van Dalsum, los van een mogelijk heid tot integratie met het leerlin genstelsel zoals nu voor de deur staat: „Den Haag krijgt een streek centrum voor werkende jongeren en Leiden; ik kan me niet voorstellen dat dat voor Alpnen ook een haal bare kaart is". BOSKOOP Op de Henegouwer- weg is een Alphenaar met zyn auto in een bocht geslipt en op de linker weghelft op een tegenligger geklapt. De bestuurder van de tegenligger, een spoorwegambtenaar uit Boskoop, is met verwondingen naar het Bleu- landziekanhuis in Gouda gebracht. De andere bestuurder mankeerde niets. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. NIEUWKOOP Door nog onbe kende oorzaak is gistermiddag een van de houten loodsen van Pottenbak kerij Montagne aan het Zuideinde in brand geraakt en verwoest. In de schuur stonden o.m. twee luchtcom- pressoren. Snel optreden van de brandweer voorkwam verdere uit breiding van het vuur. OEGSTGEEST Om kwart over twaalf begon men aan de Laan van Alkemade ge spannen naar de lucht te kij ken. En ja, daar kwamen ze dan, de parachutespringers. In het kader van de Kinder vakantieweek (KIVA) had men de Rotterdamse "Flying Dutchmen" naar Oegstgeest gehaald. Vanuit een Cessna 172 sportvliegtuig, vanaf een hoogte van 1000 meter be gonnen de drie parachutis ten voorzien van rookbom- metjes aan hun vrije val om een paar honderd meter la ger hun parachutes te ope nen. Hangend aan hun fel gekleurde bestuurbare para chutes probeerden zij een predsielanding uit te voeren op een neergelegd landings- kruis. Dat dit van die hoogte niet altijd precies uitkwam zal niemand verwonderen. Op de parkeerplaats van het sportpark De Voskuyl de den jeugdige artiesten gister ochtend hun best een mooie tekening te maken. Voor de een was dat iets abstracts, voor de ander een zelfportret, maar plezierig was het zeker. Gelukkig was het gister middag redelijk goed weer, want daardoor konden de brandweerwedstrijden, waar bij de jeugd zich geducht weerde een gezellig karakter houden omdat niemand het erg vond om nat te worden. Onze fotograaf Jan Holvast spoedde zich gisteren naar Oegstgeest om wat vakantie- plezier vast te leggen. Gemeenschap, 8 Blauwpoortsbrug Kort Galgewater 10.15 uur vm„ vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtocht, terug plm 17.30 uur, lnl. tel 01710—2109543655. Jeugdvakantiedorp Zuid-West Voor- Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Lelden Zudd-West, Brahmslaan 20, tel. 63134. Apotheek Beker, LiJtweg 4, Oegstgeest. tel. 55482. Tevens zaterdag tot 1 uur nam. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging bureau: 61112. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging, Mare Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. JansenNlemeyer. dijck 32. Oegstgeest tel 01710—5! Release Hulpverleningsdienst Release, Nieu we Rltn 20a tel 24655 In Lelde advies- eind augustus gewijzigd In i do van 25 our nam. ma en a 10 uur nam Release ts gesloten i Juli tot 1 augustus. Twentwel Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand Volkshuis, Apothekersdijk 33 Alléén donderdagavond 79 r Dienstencentrum Noordelnpleln 2b tel 40483. algeme ne informatie, dag. van 9—10 uur Architecten Architecten-informatie Rllnland Op werkdagen tel delweg 4 (bil Hooglandse kerk.) Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum. Begijn hof 2 (Rapenburg) Dl. 7.30—10.30 uur nam en wo 7.30—8.30 uur nam Gespreksavonden 11. Oegstgeest. vr 8.15 i___ Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst Zuidwest tel 64116. SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel. 01710— 25202 Voor allen die ln moeilijkhe den verkeren dag en nacht te berei ken Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leiden Voor gewonde honden, katten, vogels e.<L Dag en nacht bereikbaar, tel 34687 Dierenambulance Tel 01710-34616 Maatschappelijk werk 20931. Spreekuur dagelijks 8 uur, maandagavond van 78 uur en woensdagochtend van 9.30—10.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe: Bin- Kooi, Driftstraat 49a, dl. 10.30-11.30 uur vm. Morskwartier, Dükstraat 2a. woe. 10-11 uur vm.Tuln- stadswijk. Herenstraat 45. vr. 10.30- 11.30. uur vm. Kees v.d. Wereld wint ronde van Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN RIJN (AAR LANDERVEEN) —Met twee ron den voorsprong heeft de Nieuwko- per Kees van de Wereld de ronde van Aarlanderveen (gisteravond) ge wonnen. Halverwege de koers had hij de karavaan al op één ronde gereden. Gerard den llartog (Avanti Al phen) eiste de tweede plaats op; der de werd de Avanti-renner John Ver geer. Bij de renners van acht tot veertien Jaar won Bert Verheugd, 2. Rob van Klink en 3. Wilfred de Wit. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Lelden Postbus 64 - Giro 57055 TelefooD directie en administra tie 01710-25041. Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31A0 Per Post f 34.20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers f 0.46 Abonnementsgelden ny vooruit betaling te voldoen Bit automa- tisnbp overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Na bezorging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16 00—18.00 a TelefooD 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2