Markerwaard beste plaats tweede luchthaven Hinderwet te moeilijk Nota 1000 km-beurt was beetje te hoog Hare Krisjna eist recht Na onderzoek van vijf mogelijkheden Benzine prijs niet omhoog Nederlandse huisVrouw kent kabinet slecht MEESTE IN DE BOUW WOENSDAG 31 JULI 1974 ROTTERDAM/DEN HAAG De aanleg en de bouw van een eventuele tweede nationale luchthaven op de Maas vlakte gaat twee maal zoveel koeten als in de Markerwaard. Dit blijkt uit het vandaag verschenen rapport van de Com missie Tweede Nationale Luchthaven (Commissie Segers). Het rapport laat de conclusie dat de Markerwaard de meest aangewezen plaats is voor vestiging van de tweede natio nale luchthaven. Op het kostenvlak komt een vesti- van de vi)f potentiële vestigingsplaat- ging op de Maasvlakte bijzonder sen Markerwaard. Dinteloord. Ieer- slecht af. Het ls de duurste lokatie dam. Goeree en de Maasvlakte. De aanleg en bouw van de luchthaven 1 op de Maasvlakte zou (naar waarde van de gulden in 1973) op 4395 mll- 1 Joen gulden neerkomen terwijl aan- Meer dan vier ton ZZXZbS&JT™1 2274 uitlaatgassen op vierkante km. DEN HAAG/ROTTERDAM Da- geiyks spuit het personenautoverkeer in het bebouwde gebied van Den Haag per vierkante kilometer bijna 4.8 ton aan luchtverontreinigende stoffen. In het Rotterdamse stede lijke gebied is dat 4,2 ton per vier kante kilometer. Slechts op enkele knooppunten van grote wegen ook weer nabü Den Haag en Rotterdam is de uitworp nog hoger dan in deze twee steden. Dit Wijkt uit een onderzoek dafr»de onderafdeling milieu van de provin. ciale waterstaat in Zuid-Holland heeft verricht naar de uitworp van op benzine lopende auto's. De studie van provinciale water staat beslaat het grootste deel van de provincie. Ze maakt deel uit van een onderzoek waarin ook de indus trie, de tuinbouw en de woongebieden zijn betrokken. De uitworp van bromfietsen en auto's met dieselmotor is buiten beschouwing gebleven. Gezien het verband tossen de verkeersintensiteit de hoeveelheden luchtverontreini gende stoffen, zal de uitworp van autogassen jaarlijks met hetzelfde percentage toenemen als de verkeers- Een luchthaven op de Maasvlakte is (evenals trouwens in Dinteloord of Goeree) bijzonder moeilijk in te passen in het internationale lucht verkeer. De inwerking met het luchtverkeer boven de aangrenzen de landen is dermate moeilijk dat 'n oplossing praktisch uitgesloten moet worden geacht. Voor Leerdam komen daar nog een paar moeilijkheden bij Alleen voor de Markerwaard kan een routestructuur worden ontworpen die geen vergaande moeilijkheden geeft. Wat de geluidshinder betreft komen Dinteloord en Leerdam er bijzonder slecht af. Voor de lokaties Goeree en Maasvlakte speelt het verlies van natuurlijk milieu een bijzonder gro te rol. Ook wat betreft het milieu komt een vestiging op de Markerwaard het allerbest af. Een tweede nationale luchthaven zal bij een verkeersomvang van tachtig miljoen passagiers in het Jaar 2000 aan tenminste veertigduizend men sen werk bieden. Dat betekent dat cir ca 110.000 mensen economisch afhan kelijk worden van de tweede natio nale luchthaven. DEN HAAG Morgen gaan de maximumprijzen voor stook olie omhoog, maar die van ben zine niet. Het ministerie van Economische Zaken heeft erin toegestemd dat stookolie met 'n zwavelgehalte van 3,5 procent f 20,20 per ton duurder wordt en de laagzwavelige stookolie (1 procent) f 2,70 per ton. Voor het overige blijven de maximum prijzen van de prijzenbeschik- king aardolieprodukten 1974 gelden. AMSTERDAM (ANP) "Hare Krisjna perst miljoenen af". De stichting International Society for Krishna Conciousness in Amsterdam heeft gisteren voor de president van de rechtbank te Amsterdam geëist dat het weekblad Accent deze door haar op 20 juli gepubliceerde kop zal rectificeren op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. Ook verlangt Hare Krisj na een verbod zich aldus over de beweging uit te laten op straf fe van een dwangsom van 100.000 gulden. De kop werd in Accent geplaatst, boven een van het Duitse weekblad der Stern in het Nederlands vertaald artikel over bedelpraktijken van de Hare Krisjna-be weging in West- Duitsland. Ook werd de kop gebruikt in advertenties in de dagbladen. Vol gens de raadsman van Hare Krisjna wordt de kop niet gedekt door het ar tikel, dat ook ondeugdelijk vertaald zou zijl. "Woorden als afpersen en afdwingen komen in de Duitse versie niet voor", aldus mr. J. van Es. "Het 7Bl de gemiddelde lezer niet geheel duidelijk zijn dat dit verhaal niet op de Nederlandse beweging slaat. Hare Krisjna moet zich er wel tegen verweren, want het heeft een slechts zeer bescheiden voet in de Nederlandse maatschappij. Men vraagt zich toch al af "waar leven die mensen van", en dan biedt Accent daar het antwoord: "Zij persen af", aldus mr. Van Es. Namens Accent betoogde mr. H. Rehbock dat de waarnemend hoofd redacteur in eerste instantie tificatie, samen te stellen in geza menlijk overleg, vriendelijk had gebode.i, maar dat deze was gewei gerd met als motief dat Hare Krisj na de pen zou moeten opnemen om 'n fout van Accent te herstellen. On danks het niet "heel gelukkig" geko zen woord afpersen achtte hij geen sprake van opzettelijke belediging. "Wanneer men zich in het publiek merkwaardig opstelt, mag daar ook wel een tegenreactie op verwacht worden'. Mr. Van Es bestreed de "vrien- delijkeid" van het door de hoofdre dacteur gedane aanbod tot rectifica tie. De president zal uitspraak doen op vrijdag 9 augustus. \Boerenprotest laait weer hoger op UTRECHT Het boerenprotest jneemt steeds grotere vormen aan. Vanmorgen werden in Overijssel en kele belangrijke verkeerswegen af gegrendeld met tractoren en land bouwmachines nadat maandag de Groningse boeren al in actie waren geweest. Bij Westerhaar versperden tachtig boeren de rijksweg. Ernstige opstoppingen bleven uit, omdat de rijkspolitie het verkeer tijdig wist om [te leiden. Ondertussen heeft vanmiddag ln Den Haag een openbare vergadering plaats van het landbouwschap, waar de boerenorganisaties zich beraden Dver de steeds Slechter wordende in komenssituatie van de boeren. Op veel regionale vergaderingen is aan gedrongen op een gezamenlijke actie van de bonden. Bij de bonden be staat echter afkeer tegen acties die 't verkeer lam leggen en wil men alles in 't werk stellen om de boeren af te houden van de harde acties die mo menteel worden overwogen. ROTTERDAM (ANP) De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied heeft in een brief aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de minister van Mi lieuhygiëne gevraagd de aanvragen tot een vergunning inzake de wet op de luchtverontreiniging voor de bevolking meer be grijpelijk te maken. Ze zijn over het algemeen te ingewikkeld, vindt de vereniging. Het is voor de meeste mensen moeilijk om een zinvolle beoordeling over de aanvraag te geven. De in spraak wordt daardoor tot vrijwel nul gereduceerd. De vereniging beschuldigt de pro- voor de bevolking ter visie ligt. Uit vincie en het openbaar lichaam Rijn- de ervaringen is volgens de vereni- mond ervan, dat zij geen pogingen ging gebleken dat de huidige proce- Twee verdachten voor moord op Terschelling TERSCHELLING Voor de moord op de 8-Jarige Basje Ellmer uit Midsland op Terschelling zün nu twee nieuwe verdachten aangehou den; een 21-Jarige militair uit Pur- merend en een 18-jarige Jongen uit Enkhuizen Bedde verdachten zijn op het eiland geweest. De jongste van de twee is door de politie naar Terschelling te ruggebracht voor confrontatie. Met de militair moet dat nog gebeuren. Hij heeft Terschelling dit weekeinde verlaten maar werd wel gefotogra feerd. Ook noteerde de politie zUn naam. De controle werkt zeer effec tief, aldus de rijkspolitie. De recherche heeft vanmiddag mee gedeeld dat er in deze affaire een bekentenis is afgelegd. De politie zou pas later op de dag nadere medede lingen doen. Protest Fleurop over verdwijnen brieftelegrammen DEN HAAG Fleurop-Interflora Nederland heeft bij de centrale di rectie van de PTT geprotesteerd te gen het afschaffen per 1 septem ber van de brieftelegrammen. Mensen, die in een andere stad iemand een bloemetje cadeau willen doen, moeten straks vijftig procent meer aan telegramkosten betalen. Het brieftelegram wordt over geseind als een gewoon telegram, maar in de plaats van aankomst als brief in de normale postbestelling opgenomen. Door deze gang van za ken is een brieftelegram goedkoper. Politie vindt voor ton aan cocaïne DEN HAAG De Groep Vedüven- de Middelen van de Haagse recher che heeft maandag in een woning aan de Stortenbekerstraat de drie bewoners, alsmede een Rotterdam mer ingerekend. Het viertal wordt verdacht van overtreding van de wet op de Verdovende Middelen. In het huis von de politie ruim 1,2 kflo co caine en vijftien gram marihuana, waarvan de totale handelswaarde op 100.000 gulden wordt geraamd. De actie van de recherche kwam op gang na anonieme telefoontjes dat zoud enworden verhandeld. Een eer ste inval in heit huis leidde tot de arrestatie van een 26-jarige kelner. Op zyn slaapkamer vond de politie ongeveer 1250 gram cocaine en luttele grammen marihuana. Later op de dag, omstreeks 4 uur, de deen rechercheurs een tweede in val in de woning. Daabü werden aan gehouden de vriendin van kel ner (een 24-jarige verpleegster), een 19-Jarige man zonder beroep en een 29-Jarige havenarbeider uit Rot terdam. De man zonder beroep was ln het bezit van enige grammen co caïne. De Rotterdammer wordt er van verdacht als leverancier van het goedje te hebben gefungeerd. Volgens de politie heeft tot dusver re alleen de kelner een bokente- n's afgelegd. De overige verlach ten zijn gisteren verder verhoord. Arrestatie in containerzaak ANTWERPEN De politie van Antwerpen heeft een dancingeige naar uit Sint-Gillis-Waas aangehou den in verband met diefstal van een container met 144 kleurentelevisie- toestellen, die vorige week werd ge stolen in Schiedam. Zowel in het Rotterdamse als Ant werpse havengebied is de afgelopen maanden een aantal containers, o.a. met koper, vlees .elektronische appa ratuur en Jeansotaf, verdwenen. De politie vermoedt dat achter deze containerdiefstallen een internatio naal georganiseerde bende zit. In Nederland arresteerde de politie in middels twee verdachten .inwoners van Boekei en Vlaardingen, in ver band met de diefstal van een contai ner met spijkerbroeken. In 0,3 seconde trein boeken UTRECHT Vanaf eind septem ber kan men bij de NS tot drie maan den voor vertrek electronisch een plaats reserveren in de 28 dagelijks uit ons land vertrekkende interna tionale treinen. Een dergelijke elec- tranisohe boeking, via een computer neemt 0.3 seconde in beslag. Op zes plaatsen in ons land wor den voor dit systeem zgn. terminals ingericht. doen om hierin verandering te bren- dure niet gen. Een woordvoerder van Rijn- formatie aan mond geeft toe, dat de aanvragen aanvraag erg ingewikkeld zijn. "Maar medewerking een ieder die dit wil, wordt door het beoogde doel in de bevolking voldoet, •s te ingewikkeld en de van gemeenten is niet overal hetzelfde. In vele geval len ondervond de vereniging moei lijkheden of werden geen faciliteiten verleend. De wetgever heeft volgens de vereniging teveel vertrouwen in de gastvrijheid van de Nederland se gemeentehuizen en de bereidwil ligheid van het ambtenarenkorps. De kleinere gemeenten zijn niet in gesteld op het ter inzage leggen van de aanvragen. Hiervoor moeten meestal bureaus worden ontruimd. In de gemeente Zuidland werd zelfs een ambtenaar tijdelijk naar het ar chief gestuurd om ruimte te maken. Beter ging hes in de iet» grotere ge- meenen. Alleen in Rotterdam Delft en Vlaardingen leverde het geen problemen op. ons alle medewerking verleend. Het is alleen Jammer, dat de belangstel ling van de bevolking over het alge meen zeer gering is", aldus de woordvoerder. "Alleen de actiegroepen, wijkraden en andere organisaties zijn op dit punt actief". Eind vorig Jaar had Rijnmond spe ciaal voor de mensen, die overdag werken, zeven noorzittingen over hin derwetvergunningen naar de vrijdag- nen De Nederlandse hulsvrouwen ken- te noemen; 24 procent twee en 17 en onze ministers maar slecht, procent drie ministers, avo^d ve^KhoveS. De bevoiii'tok meï™ de aanvraag bespreken en tevens be- dit tear. 6 p**, minder da* ln Het onderzoek is twee keer gehouden, mei 1974. zwaarschriften indienen. In totaal, zijn op deze avonden slechts drie mensen verschenen. De vereniging heeft naar aanleiding van een door 1CI Holland bv in Rot terdam ingediende aanvraag een dilt Jaar, 6 proc. minder dan in okit. 1973 overigens. Van Agt werd ge- ln oletooer 1973 en mei 1974. "oemd door 30 pet. (was 28), Van In du ruim zes maanden heeft der Stoel 24 pet. (was 15), Lubbers kabinet wel wat beter leren door 22 pet. (was 8) en Duisenberg deraoek ingesteld bi) alle 28 Rijn- procent van de duizend ondervraag- mondgemeenten, waar de aanvraagde huisvrouwen Slechte één minister kennen, maar nog altijd weet 26 door 17 Drie procent van de huisvrouwen wist van het bestaan ROTTERDAM De rechter komt aan te pas om uit te maken of de duizend kilometerbeurt van een nieu- auto gratis mocht worden ver richt of dat er voor de controlebeurt t'n 100 gulden arbeidsloon in reke ning kan worden gebracht. De vraag werd actueel nadat de Economische Controle Dienst de gang van zaken de Rotterdamse BMW-dealer Breeman aan een onderzoek heeft onderworpen. Gisteren kreeg de economische po litierechter in Rotterdam nr. W. A. Deth de resultaten van het on derzoek voorgelegd. De Economische Controle Dienst had geconstateerd dat de BMW-dealer in de periode van 22 november 1972 tot 27 Juli 1973 It hoge rekeningen zou hebben uit geschreven voor de 1000 kilometer- beurten van nieuwe auto's. Eerst werden na zo'n servicebeurt alleen de olie en de vervangende onderdelen in rekening gebracht, meestal een bedrag tussen de 37 en de 49 gulden. Daarna kostte zo'n zelfde "service beurt" 125 en soms zelfs 156 gulden. Directeur P. W. Breeman verklaar de dat het prijsverschil van zo'n hon derd gulden het gevolg was van het in rekening brengen van het ar beidsloon. Hij legde de rechter uit te hebben gehandeld in opdracht van de BMW -importeur, die op zijn beurt weer orders van de fabrikant zou hebben gekregen. Het ln rekening brengen van het arbeidsloon zou te maken hebben met veranderde on- derhoudsschema's en andere metho den, zoals het inschakelen van de zogenoemde „ddagnose-apparatuur". De raadsman van de BMW-dealer voerde aan dat Nederland ongeveer het enige land zou zijn, waar na aan koop van een nieuwe auto de 1000- rfcht. De officier van Justitie mr. P. A. H. Bos eiste een boete van tienduizend gulden, waarvan negen mille voor waardelijk met een proeftijd van twee Jaar. "Als de BMW-dealer voor taan het arbeidsloon in rekening zou mogen brengen, bestaat het gevaar dat de dealers van andere automer ken het ook gaan doen en dan is het hek van de dam", verduidelijkte hij. Maandag zal de economische politie rechter mr. Van Deth schriftelijk uitspraak doen. zeven van Pronk, negen van Vrede- ling, twaalf van Vorrink en vijf tien van Boersma. Zes procent was nog steeds van mening dat Dreea Jr. minister was. Ook enkele fractieleiders zijn voor velen bekend als minister: Wiegel 16 pet. (was zelfs 24), Aantjes 8 (was 10) en Andriessen ook 8 (was 9). Voor l procent van de huisvrou wen zijn ook deze politici in het ka binet Den Uyl opgenomen: Geert- sema, Bakker, Klompé, Van dar Louw, Nan Mierio, Biesheuvel en Schmelzer. Op Buitenlandse Zaken plaatste 41 pet. van de ondervraagden Van der Stoel (52 pot. wist geen ant woord te geven); op ontwikkelings samenwerking zette 9 pot Pronk (87 pet onwetenden); op sociale zaken 13 pot Boersma (80 pet noem de geen naam) en op CRM 6 pet Van Doorn (86 pet wist geen naam te noemen); volkshuisvesting GruiJ- ters 5 oct. (90 pet. geen naam); fi nanciën Duisenberg 19 pet. (77 pet. wist geer naam); premier Den Uyl 86 pet. (nog altijd 13 pet wist geen naam); milieuzaken Vorrink 15 pet. (84 pet. geen naam) en tenslotte eco nomische zaken Lubbers 14 procent .(83 procent kon geen naam noemen. RIDDERKERK (ANP) Twee "personen zijn gisteren om het leven gekomen, zes werden zwaar gewond, als gevolg van een autobotsing op rijksweg 15. Door nog on bekende oorzaak is een auto met vier gastarbeiders uit Turkije op de linkerweghelft gekomen en daar frontaal gebotst op een tegemoetko mende auto. Enkele andere auto's zijn daarna ook in botsing gekomen. Om het leven zijn gekomen J. C. Elands (24) uit Tiel en zijn 18-jarige echtgenote C. Elands-Briene. Bij dit echt paar zaten in de auto H. Kruidenier (23) uit Tiel en zijn 18-jarige verloofde mej. E. van der Garde uit Veenen- daal. Zij werden zwaar ge wond, evenals de heer Kruik uit Rockanje. Eveneens zwaar gewond werden de vier Turken, van wie er drie uit Zetdam en een uit Hengelo kwamen. De toedracht is nog niet duidelijk, omdat de politie nog niemand heeft kunnen verhoren. UTRECHT (ANP) Het aantal ziekmeldingen in de bouw is vorig Jaar met ongeveer vijf procent ge stegen en het aantal uitkeringsdagen volgens de ziektewet met ruim drie procent. Het ging om respectievelijk 433.000 meldingen en 8.850.000 dagen waarmee de bouwnijverheid de be drijfstak met de hoogste gemiddelde ziekteduur is. De griepepidemie in het begin van 1973 is de voornaamste norzaak van de nieuwe piek, zo blijkt uit de Jaarverslagen van het sociaal fonds bouwnijverheid en de bedrijfsvereniging voor de bouwnij verheid. Aan ziekengeld werd vorig Jaar ruim f613 min uitgekeerd. Dat is gemiddeld f 69 per dag. In het bouw en schildersbedrijf kwam ongeveer 4,5 procent van het aantal gemelde ziektegevallen niet voor uitkering in aanmerking. In het baggerbedrijf, was dat 8,8 procent. Het aantal werkloosheidsmeldin gen in de bouwnijverheid daalde in 1973 met ongeveer 10 ct en het aan tal uitkeringdagen met circa 22 pet. De gemiddelde duur van de werk loosheid daalde van 49 tot 42 dagen. Tegen het eind van 1973 nam de werkloosheid evenwel weer toe. Er waren toen 24.000 geregistreerde werklozen tegenover 20.700 per ultimo 1972. Bovendien werd nog eens over 110.200 dagen uitkering, wegens vorstwerkloosheid gedaan. Uit het Jaarverslag blijkt voorts, dat het onderzoek naar de oorzaken van het ziekteverzuim door bezoeken aan ondernemingen met een relatief hoog ziekteverzuim in 1973 werd voortgezet. Bij dit onderzoek wordt nauw samengewerkt met het econo misch instituut voor de bouwnijver heid.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7