"Ik zit hier niet om leuk te zijn" Schoolverzuim in Leiden: piek in oude stadswijken zomer hM prijzen "Je kon zo een klap krijgen Vlevrouw Borgerding: mts te vrouw in de tCarner v. Koophandel WOENSDAG 31 JULI 1974 DEN HAAG In de gebouwen van het ministerie van [Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening hangt een geur van renovatie. Een enigszins prikkelende verflucht treedt de bezoe ker tegemoet, op weg door een lange gang, naar één van die onopvallende deuren, waarachter zich een staatssecretaris of Jminister schuil houdt. Eerste verrassing :wie een afspraak heeft met de heer J. L. N. Schaefer stuit niet op een hiërar chieke reeks van ambtenaren. Enig obstakel is hooguit zijn se cretaresse en die lacht vriendelijk. )oor ohn Kroon Staats secretaris Jan Schaefer: Stadsvernieuwing in Leiden was et afgesproken onderwerp. Gezien vele visites die staatssecretaris Jan chaefer de laatste maanden aan •iden heeft gebracht, was een te- >n bezoek zo langzamerhand op zijn aats. Sinds zijn komst op het mi- lsterie zijn er in Leiden bepaald unsbige ontwikkelingen op gang tracht. Na de Jaren, waarin de irshamer medeogenloos werd ge- .nteerd. wordt er nu aan vernieuw- gedaan. De renovatie is einde- ik begonnen, er is opeens geld voor. [enlng van een links kabinet? :haefer wil het niet zo expliciet illen: "Zowel van de kant van de iring als van de kant van de ge- ntebesturen is de prioriteit voor ladsvernieuwing hoger gesteld dan borheen. Al loopt het nog niet als [11 fluitje van een cent. Want alles jat Je aan stadsvernieuwing doet is weinig". •!jan Schaefer is de eerste manne- Ike staatssecretaris zonder stropdas, fens was hij bakker, eens was hij Éwoner van de Amsterdamse Pijp. ils ldd van de Tweede Kamer was Ij een opvallende verschoning. !|oor de vele kilo's vlees die hij mee- >rst, maar ook door het eenvoudige p daardoor zo heldere taalgebruik, barvan hij zich bedient. In het Leid- Haagwegkwartier herinnert men ■Ich hem als de man, die als Kamer- ÏH een bezoek aan de wijk bracht. De l-nihe Pen weet nog te vertellen at, de veer van een zitebank spoe- sprong, toen de heer Schaefer par op had plaatsgenomen. Als laatssecretaris is Schaefer weinig riders. Ik heb hem wel eens een com- lisslevergadering in Leiden van laatselijke politici halverwege zien innenkomen. Spijkerpak, handen in iï zak: "Goeiemiddag", waarna de >mmissieleden slechts verbouwe- i terd zwegen. Zoals hij ook contras- lerde met wethouder Kret, op een rrsconferentie, waar ze "stadsont- ikkeling verkochten als een goed rodukt". De een in spijkerpak, de Ider dn een maatkostuum, maar instandhoudingsregeling, door het Pt een gemeenschappelijke dyna- vorige kabinet voorbereid, door het huidige in de praktijk ge- Schaefer is koel bracht. Schaefer: "We hebben ze ventien gemeenten uitgezocht, waar van we dachten dat ze een stoot no dig hadden. Vanuit die filosofie zijn langs gegaan. We verwachten a die aanpak een positieve wer- een olievlekwerking uitgaat. Het was een uitdaging aan de ge- pek. !De werkkamer k efficiënt ingericht, alsof de ex- (oitatieberekening niet overschre- kn mocht worden. De zon schijnt volle glorie, vogels kwetteren een we z< [schaafde melodie en onder genot dat V; Ln een kop thee ontwikkelt zich de king, »nversatie. Praten over renovatie, iadsvernieuwing, de Ververstraat, meenten. Lelden heeft de hand- Van Hogendorpstraat, Heren- schoen opgenomen en snel gerea- je op langere termijn een doorwer king. Je merkt dat er iets op gang komt". Van Hogendorpstraat Het eerste renovatie-project van for maat in Leiden vormen de wonin gen in de Van Hogendorpstraat en omgeving in Noord. Het wijkcomité stelde op een gegeven moment een ultimatum, waarna Schaefer zelf, naar het dienstencentrum kwam om over de plannen te spreken en kno pen door te hakken. Hij ontkent de samenhang. "Het eerste plan voor de Van Hogendorpstraat kon niet. Dat heb ik de mensen gezegd en zo iets word je niet ln dank afgenomen. Maar ik heb altijd het gevoel dat je alleen maar mét de mensen kan pra ten als je zegt wat niet kan, als je eerlijk bent. Het wijkcomité en de bewoners daar hebben heel reëel met ons samengewerkt. Een voor beeld van een comité, dat niet alleen maar eisen stelt, maar ook redelij ke zaken wil doen; Het wijkcomité, de gemeente en het ministerie zijn sa men uite de problemen gekomen. Er is geen sprake geweest van een ultimatum, het heeft ons althans nooit bereikt. Kijk, ik zit hier niet om leuk te zijn. Als een plan te duur is. dan is het te duur. We krij gen er nu hele aardige huizen. Ik vond dat het daar nodig was. Het was de eerste keer in Leiden, in een wijk waar de mensen al Jaren ge wacht hebben. Ik had ook het gevoel, dat ze het nu zat waren. Maar een aantal mensen was als een soort sin terklaas door de wijk gegaan. Dat probleem had ik. Later kwam de huurwenningsbijdrage er bij. Dat was ook voor mij een nieuw gege ven. In de huren van straks zit een flinke rijksbijdrage". Inmiddels zijn de ontwikkelingen in het Noorderkwartier en ook in De Kooi in volle gang. Buro Voorlich ting van de gemeente heeft voor een aantal verhelderende informatiebul letins gezorgd, de Welzilnsraad, een projectleider, de wifkcomité's, een sociaal raadsman, een consulent stadsvernieuwing en het Juridisch Advisbureau bemoeien zich intensief met de renovatie en de begeleiding van de bewoners, die in meerderheid positief hebben gereageerd. Maar hoe is het in het Haagwegkwartier, waar de huizen evenmin veel weg hebben van villa's. De plannen zijn in de maak. maar de vraag is of er geen conflicten zullen ontstaan over de huurprijs, die na renovatie ge vraagd zal worden. Omdat vernieu wing van de huizen beschouwd wordt als het inhalen van achterstallig onderhoud. Schaefer: „Het ant woord ls simpelals ze niet bereid zijn na renovatie om meer huur te betalen, dan gaat de renovatie niet door. Kijk. en dat wordt vaak ver geten. er is een verschil tussen on derhoudsklachten en de technische werkzaamheden, die bij renovatie nodig zijn Natuurlijk moet Je eerst iets doen aan achterstallig onder houd. Maar het aanbrengen van een nieuw karkas bijvoorbeeld is na tuurlijk keel iets anders. Dat vertel len we de mensen ook. Maar die moeten natuurlijk wel open staan voor die informatie. Er zijn er ook, die willen niet luisteren. Ze mogen me wel vragen of de huren straks niet omhoog gaan, maar dan krij gen ze dit antwoord". Nuchtere antwoorden, zoals steeds. Praten met Schaefer over andere wijken blijkt overigens nog weinig concrete standpunten :>p te kunnen leveren. Van De Camp weet hij heel weinig („ons zijn geen concrete plannen bekend") en over het gebied Herengracht-Zijlsingel stelt hij vast „blij te zijn dat er nu een bestem- mingsp'an voor is. Ik hoop niet dat er nu nog een oeverloze discussie op volgt. In een bestemmingsplan kan Je niet wonen. Er zal gebouwd moe ten worden. Zijn er bezwaren tegen hoogbouw9 Bemoeien de mensen die die bezwaren maken zich ook met de exploitatie? En met de huren?". Ook voo- linkse doordrammers is in spraak we* eens lastig. Nadat we nog even de voordelen van centrale verwarming boven een gaskachel hebben vastgesteld, loopt de vluchtige visite ten einde. Schae fer vertrouwt ons nog toe: „Weet Je wat een belangrijk aspect is? Dat we met Leiden constant overleg voeren. Er is een stuurgroep, die be staat uit de vertegenwoordigers van het ministeries van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk en van de gemeente. Die ko men éénmaal in de maand bij el kaar om te horen hoe de stand van zaken ls. Zo moet het ook, je moet gezamenlijk optreden, wil Je iets be reiken". ^YA.X K(i.MOM) BRLKSTRAAT INTERNATIONALE BOXTMODK BREESTRAAT173 TEL. 01710-23337 LEIDEN LEIDEN Assistent-bedrijfslei der Olierook van Vroom en Drees- man Leiden bestrijdt ten enen male dat het bedrijf niet attent genoeg is opgetreden, gisteren, tijdens het bij- lenzwaaifeest van de wat buiten zin nen geraakte 17-jarige P H. van de "Ik heb constant bij hem in de buurt gestaan en heb ogenblikkelijk de mensen weggestuurd. Maar dat was moeilijk omdat iedereen bleef staan kijken. Het was trouwens le vensgevaarlijk om de man aan te pakken, je kon zo een klap met de bijl krijgen". De Jongeman kwam rond half twee de zaak binnen met een draagbare radio die teveel lawaai maakte. Een verkoper vroeg het geluid te tempe ren, maar daar gaf de Jongen geen gehoor aan. Wild geworden greep hij een klein bijltje en begon daarmee ongecontroleerd in het rond te De politie, die binnen enkele mi nuten ter plekke was, ikon weinig doen, daar de knaap inmiddels door twee klanten was gegrepen. Eén van hen leidde de knaap af terwijl de an dere hem met een pook een forse hoofdwond bezorgde. Ook in het Diaconessenziekenhuis was het gedrag van de Jongeman agressief. Een kalmerende injectie maakte daaraan een einde. De jon gen is per EHD naar het politiebu reau en later naar huis vervoerd. Wanneer hij voldoende genezen is. zal hij verder worden gehoord. woi'alle uitzendkrachten Eén leerplichtajnbtenaar onvoldoende 'oor laul Wolfswinkel LEIDEN Sinds kort is tot de kmer van Koophandel van Rijn- bd toegetreden mevrouw J. M. L. bgerding-Everink (48). De eerste duw in de geschiedenis van deze (V.K. Iets dat ongemerkt aan de pnsen voorbij dreigde te gaan. Het niet uniek dat een vrouw deel uit hakt van een instelling als de K.v.K, aar voor het gebied Leiden is het wie is mevrouw Borgerding eigen- Ie. Ze is de eigenaresse van Rötis- rie Oudt Leyden in de Steenstraat, t restaurant dat een ster heeft in [Michelingids. Twentse van huisuit, grootgebracht I de textiel (ze volgde in Enschede I hogere textielschool: ook als één bi de weinige vrouwen) kwam ze I Jaar geleden naar Ledden en werd koopster bij Vroom en Dreesmann. taen was dat er* leuk. Iedere fi- laldirecteur kon zelf bepalen of be- lalde dingen wel of niet in de win- ^DUi LEIDEN De postduivenvereni- tig Het Oosten hield een wedvlucht n Bergerac over een afstand van B km. In concours waren 46 dui- h. De uitslag was: 1, 4, 9. P. Koet C. Vesseur, 3. P. Juffermans, 5. Gijsman, 6. H. de Haas, 7. S. hoeman, 8. C. Selier, 10. W. h Klink. Dezelfde vereniging hield met 225 liven een wedvlucht van St. Ghis- |n over een afstand van 198 km. D tslag was daar: 1. P. Juffermans. 3. C. Gijsman, 4. K. Dokkum en L 5. W. FokKer, 6. H. de Haas, 7. C. Vesseur, 9. W. Gijsman en 10. Schoeman. LEIDEN De postduivenvereni- ag De Blauwkras hield een wed licht van St. Ghislain over een af- md van 197 km. De uitslag was: F. v. d. Wetering: 2. A. Noorder- ber; 3, 7. H. Sladek; 4, 5, 9. P. de M>s; 6, 8, 10. H. Bodija. kei kwamen. Dat kan nu niet meer. Alles wordt centraal geregeld. Een heerlijk beroep had ik toen." Na haar huwelijk leerde ae het ho- recawezen beter kennen en werd ze door haar echtgenoot "ingewijd" in de wereld van de goede keuken en de fijne wijn. Na de dood van haar man zette ze het restaurant zelfstandig voort. En ze hefcft er plezier in. De plaats ln de K.v.K. kwam vrij, doordat de heer Velthuysen van Ho liday Inn werd overgeplaatst. Velt huysen was op zijn beurt in de plaats gekomen van de heer Borgerding. Nu mevrouw. Voorgesteld door de werkgeversbond van horeca-onderne- mers van de afdeling Den Haag en omstreken werd ze geaccepteerd en toegelaten. Samen met 42 anderen mannen beziet ze de problemen en vragien die nu eenmaal des Kamers van Koophandel zijn. Regelmatig ontvalt het woord "interessant" haar. Voor vier jaar is ze benoemd; her benoeming is mogelijk en dat ge beurt vaak. Ze heeft een mening, maar weet niet precies af ze nou meteen een grote mond moet openzetten. "Ik weet niet of dat nou past, als vrouw", zegt ze. Ze is net begonnen en kijkt de kat zeker uit de boom. Ze is niet alleen een (charmante) vrouw, maar ook wel zakelijk. Natuurlijk. Toch: "Het afsluiten van de bin nenstad heeft z'n nut heus wel ge had. Kret heeft het goed bekeken. Het levert geen nadeel op." En: "De uitbreiding zo plotseling van het aantal restaurants en eet huisjes? Och, dat is tijdelijk, maar of het nou zo rendabel is?" „Speldeknop" "Leiden is een stad waar ik me thuis voel. Jawel,, zeker wel. Ik in teresseer me gewoon voor allerlei din gen. Heb alle musea gezien. Als Je het Rapenburg ziet, och dat is zo mooi, het heeft een hitorie en daar interesseer ik me voor. Ik hang echt aan Leiden. Ik vind het dat we die veemarkt heb ben. Gek hé, dat een vrouw dat zegt? Ik ben er eens een keer gaan kijken. Een hele andere wereld interessant. Historie en levendigheid; dingen die ze liefheeft. Vandaar ook de lief hebberij in kunstgeschiedenis. En het bezoek aan de Verenigde Staten, waar ze zich eerst "als een speldeknop" voelde maar "me er bovenuit heb ge stoken. Ten minste dat gevoel heb ik." Een vrouw die goed kan luisteren, die wil weten wat anderen ervan den ken. Een vrouw dus die ook de stuk ken leest die de K.v.K. van Den Haag heeft afgescheiden. Onder meer over de Schiphollijn. Vindt ze niet dat ze in een moeilijke stad als' Leiden niet wat alleen staat met een exclusieve rötisserie? "Nee en ja. Je staat alleen en je vecht alleen. Dat doet iedereen eigen lijk." Met "interesse" heeft ze zich vast gebeten aan haar taak. Met plezier. En de tijd zal komen dat ze heus wei eens een grote mond zal open zetten. Als de kat uit de boom is en tevreden op de koopvrouwsstoel ligt. Mevrouw Borgerding: je staat alleen en je vecht alleen. LEIDEN In de leeftijdsgroep van 11 tot en met 15 jaar komt het in Leiden het meest voor dat leerlin gen ongeoorloofd van school wegblij ven. Over het geheel genomen is het schoolverzuim verder opmerkelijk in De Kooi/Leiden-Noord, binnenstad Noord, Morskwartier (oude gedeelte) en omgeving Morsweg (achter 't be lastingkantoor), terwijl de omvang van het verzuim toeneemt in het Haagwegkwartier en in de Meren- wijk. Dit blijkt uit een overzicht van het schoolverzuim in Leiden over het schooljaar 1973-'74. In dit overzicht, dat. is opgesteld door de sociologe mevrouw dra. C. Storm en mej. M. Bosman (die eni ge tijd de taak van de leerplicht ambtenaar hebben waargenomen), worden in totaal 843 gevallen van ongeoorloofd schoolverzuim gemeld. Voor een goed beeld van het ver zuim ls dit geval evenwel niet be trouwbaar, omdat het hier slechts officiële meldingen betreft van scho len aan de gemeente. In sommige gevallen proberen de scholen zelf de problemen van ongeoorloofd school verzuim op te lossen en soms ook wordt het schoolverzuim niet gemeld, simpelweg omdat men verwacht dat de leerplichtambtenaar er toch niet veel aan zal kunnen doen. In het overzicht van het schoolver zuim wordt geconcludeerd dat één leerplichtambtenaar, die op het ver zuim controle moet uitoefenen en het moet proberen weg te nemen, voor een stad als Leiden onvoldoen de is. Een conclusie waarover giste ren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor het onderwijs uitvoerig werd gesproken. Met name de raadsleden Amptmeijer (PSP) en Van Aken (PvdA) vonden het hoogst noodzakelijk dat in de eerste plaats het toezicht op en be handeling van het ongeoorloofd schoolverzuim worden uitgebreid door tenminste nog één kracht aan te trekken. Vooral Amptmeijer drong er verder op aan het accent te leggen op die wijken waar, door hun specifieke aard; het schoolver zuim het grootst is. Hij deed voorts de suggestie deze problematiek wijk gericht aan te pakken door bijvoor beeld de wijkcomité's ln te schake- De waarnemend chef van de afde ling onderwijs, de heer Baalbergen, deelde mee dat er op de onderwijs begroting nog steeds een post open staat van ongeveer f 20.000, die be doeld is om een part-time kracht aan te trekken. Volgens hem worden daartoe nog steeds pogingen gedaan; het wil alleen niet erg vlotten. Overigens leert het overzicht over het vorige schooljaar, dat bij de Jon gere scholieren de omvang van het verzuim weliswaar minder is. maar dat de problemen die zich bü deze categorie voordoen ingrijpender zijn. De woonomgeving bijvoorbeeld blijkt bij het verzuim een grote rol te spe len en daarin kan dan ook een ver klaring worden gevonden voor het feit dat het schoolverzuim in de ou dere stadswijken van Leiden het grootst is. Het aantal verzuimdagen springt er In het overzicht uit bij de Dr. Van Voorthuysenschool (281) aan de Marnlxstraat, de St. Christoforus school (119) aan de Haarlemmerweg en de Al f ons Ariënschool (100) aan de Timorstraat. Voor wat betreft het lager beroepsonderwijs zit er een piek ln het aantal verzuimdagen bij de LTS Don Bosco (137) aan de Boerhaavelaan. Opmerkelijk ls verder het aantal leerlingen dat ongeoorloofd is wegge bleven van de school voor Lager Huishoud- en Nijverheids Onderwijs (LNHO) aan het Rapenburg, name lijk 30 van wie 25 zeer langdurig. Een belangrijke rol speelt hierbij ver moedelijk de mentaliteit, omdat leer lingen vooral ln de hoogste leerja ren het negende jaar bijvoorbeeld vaak liever gaan werken dan hun opleiding afmaken. Illustratief ln dit verband is, dat bij zestien bezochte schoolverzuimers van het lager huis houd- en nijverheids onderwijs in vier gevallen het negende leerjaar niet werd geaccepteerd. "Ik veranderde van baan. Mijn vrouw zag er erg tegen op dat ik nu iedere dag zo'n eind moest rijden, van huis naar werk Zoek dan woningruil, zegt mijn broer. Ja, maar hoe? Gewoon in de krant, met een rubriekadvertentie. Achdenk ik. We hebben het toch maar geprobeerd. Enfin wat denkt u? Precies. Nog geen vijf minuten van mijn nieuwe bedrijf. Een mens moet soms nog een hoop leren." Het dagblad Is uw leerzaamste kontaktadres.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3