Hans Ree krijgt applaus na zege op leider Jansa Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Wisselend succes Leidse schakers in IBM-tienkampen Nederlander punt van grootmeesterresultaat af Israël beschuldigt Rusland van wapen zendingen Palestijnen Bestand in Beiroet de Staatsloterij DDB schond het verkeersverdrag WOENSDAG 31 JULI 1974 PAGINA IS AMSTERDAM In de twaalfde ronde van het IBM-toernooi in Amsterdam zijn de kaarten opnieuw op de vreemdste wijze geschud. Het belangrijkste nationale nieuws is wel de nederlaag die (ex)-koploper Jansa leed tegen Hans Ree. De zaal applaudisseer de zelfs, een in ons land ongewone zaak. Het geldt als storend voor hen die nog bezig zijn en als kwalijke handeling jegens de verslage ne. Hoe het ook zij, Ree klom naar 8 punten en is nog één punt van het zo begeerde grootmeesterresultaat verwijderd. Dat punt moet nog komen uit drie partijen tegen Planinc, Velimirovic en Sosonko. Op papier een niet site zware taak. Door zijn verlies viel Jansa dus terug. De grote profiteurs 1 waren de Joegoslaaf Ivkov en de Rus Toekmakov. Zij speelden remise res- pevtievelijk tegen de Hongaar Ribli en die Hongaar Csom. Ivkov Ri bli was een niemendalletje ver moedelijk wilde Ivkov een kleine pauze inlassen voor de zware rest- dagen, doch Toekmakov heeft hard aan de ketting gerukt. De zeer zwijg zame, bescheiden Csom bleek even- wel opnieuw een onverzettelijke vr- dediger te zijn. Wie eveneens hardheid demon streerde was Kaplan, met zwart te gen Geiler. Geiler komt maar niet tot winnen. Hij haalde gisteren waarlijk de onderste steen boven, maar even wicht bleef evenwicht. De tijd ie de Oostduitser Kinaak Inodig had om te ontwikkelen, Jkwam hem duur te staan. In die fa- se bereidde Sosonko zijn beslissende slag voor. Het met veel spanning tegemoet geziene duel Langeweg—Donner viel tegen. Remise na 13 zetten. Het waarom is onduidelijk, of het moest zijn, dat Langeweg geen heil in een clinch zag en de door een kaak-abces geplaagde Donner al blij was met zijn vrijaf. Hij besteedde de rest van de middag aan bridge. Voor een sensationele laatste acte droegen Jan Timman en priester Lombardy zorg. De opening had al een klassiek-futuristisch karakter, welk kenmerk nog werd onderlijnd toen Lombardy aan Timman twee torens en een paard gunde tegen to ren en loperpaar aan zijn zijde. Die materiaalverhouding geldlt alls "ster ker voor de zwakkere partij", een wat cryptische omschrijving. Timmxan, die objectief beter stond, kreeg steeds nieuwe problemen op te lossen en naarmate de tijd verstreek werden ze venijniger. Fiotseling, maar totaal onnodig, kwam Timman in de mal lemolen terecht. In razende tijdnood van Lombardy. die toen op verlies stond, blunderde de Nederlander. Grootmeester Kavaiek, de overwin naar van Solingen, die een weekje in de hoofdstad aan het sightseen is, gaf als commentaar: "Typisch Ameri kaans zwendelschaak", maar daar mee mag men de volgehouden aan val van Lombardy niet als unfair be titelen. Integendeel. Het nemen van risico's is de basis van het vecht- schaak. GROOTMEESTERGROEP 12de ronde: Sosonko (Ned)Knaak (DDR) 10, Geiler (USSR)—Kaplan (VS) K—*A, Toekmakov (USSR)—Csom (Hong VaLangeweg (Ned) Donner (Ned) V2—V2, Ivkov (Joeg) Ribli (Hong) Timman (Ned)—Lom bardy (VS) 0—1, Jansa (Tsj)—Ree (Ned) 0-1, Planinc (Joeg)—Velimi rovic (Joeg) VzVz. Stand: 1/2: Toekmakov, Ivkov SVz, 3/4: In zijn woning aan de Raadhuislaan in Voorschoten is gisteravond de heer C. H. Heesen uit gebreid in de bloemetjes gezet. Reden: hij was het 2500ste lid van de af deling Leiden van de Alge mene Bond van Ambtenaren. De heer Heesen is werkzaam bij de Leidse universiteit en maakt voor het technisch-administratief personeel deel uit van de universiteitsraad. Op de foto van Jan Holvast) biedt de heer Bloem, voorzitter van de Leidse ABVA, het echtpaar Heesen een plantenbak aan. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Defensie SJimon Peres, heeft in het parlement in Jeruzalem de Sowjet-Unie beschuldigd, van massale Wapenleveranties aan Pa lestijnse guerrillabewegingen. De leveringen uit de Sowjet-Unie en an- "MEEL-BOM" iVOOR HEATH LONDEN De conservatieve par tijleider Edward Heath is gisteren getroffen door een meel-bom, die door een anti-apartheid betoger naar' hem werd gegooid toen hij naar een receptie ging van het "Lions Rugby Team", dat een tournee door Zuid- Afrika heeft gemaakt. Hoewel er een omvangrijke politie-afzetting was bij het hotel waar'de rugby-spelers recipieerden slaagden enkele beto gers er toch in binnen te komen. Peter Hain, een van de leidende figuren in de anti-apartheidsbeweging riep tegen de ex-premier: "Schaamt u zich, meneer Heath, u treedt op als Vorsters man in Londen". Zijn zusje wierp het meel-projectiel, dat Heath op de rug trof en hem hele maal onderstoof. De politie zette de betogers buiten. dere communistische landen zouden via Syrië, Algerije, Irak en Libië in handen komen van de Palestijn se organisaties. Hij zei ook dat het aantal Russische adviseurs en technici in Syrië de laatste tijd in hoog tempo toeneemt. Minister Peres zei dit in antwoord op vragen uit het parlement. Premier Rabin en Peres zelf heb ben onlangs verklaard dat de Ara bische landen, met name Syrië, zich voorbereiden op een nieuwe oorlog, tegen het eind van het Jaar. Het baart de Israëliërs ook zorgen dat de Syriërs en Egyptenaren weinig haast schijnen te maken met de we deropbouw van de gebieden die ze na de troepen-scheidiimgsakkoorden hebben teruggekregen. Volgens Is raëlische berichten is er nog geen be gin gemaakt met de wederopbouw van de Syrische stad Koeneitra en vordert het werk voor de heropening van het Suez-kanaal en het terugbrengen van de bevolking naar steden als Ismai- lia en Suez langzamer dan was be loofd. Volgens militaire kringen bereidt Israël zich voor op een mogelijke hervatting van de-oorlog tegen het eind van dit Jaar. De werktijden van de militairen worden verlengd, er komt een een ander systeem voor het oproepen van reservisten en langs de frontlijnen worden verster kingen Q Doodvonnissen De krijgsraad van de Chileense luchtmacht heeft gisteren in Santiago in het proces tegen 54 oud-leden van de lucht macht en 10 burgers, vier doodvon nissen geveld en anderen veroor deeld tot langdurige gevangenis straffen. De voormalige kolonel Ernesto Ga- laz, kapitein Raul Vergara, ser geant-majoor Belarmino Constanzo e een burger, de voormalige vice- president van de Chileense staats bank Carlo Lazo, zijn wegens hoog verraad en aanstichting tot oproer ter dood veroordeeld. De voormalige so cialistische senator Erich Schnacke kreeg 20 jaar gevangenisstraf. BEIROET Palestijnse comman do's en landweermannen van de fa- langistische partij hebben gister avond na drie dagen van gevechten in Dikwaneh, een voorstadje van Beiroet, een bestand gesloten. Bij de gevechten zouden vier Palestijnen zijn gedood. Aan falangistische zijde vielen twintig gewonden. Beide pairtijen maakten bij de strijd gebruik van granaatwerpers en raket ten. Het leger greep niet in, maar volstond ermee het stadsdeel met tanks af te sluiten. De gevechten braken zaterdag uit toen een Palestijnse commando de leider van de falangistische land weer neerschoot. Deze raakte daar bij gewond. De landweer reageer de daarop met het doodschieten van een Palestijn. De gevechten waren de hevigste sinds de botsingen tussen het Libane se leger en de commando's van vo rig Jaar mei. de kabelomroep DEN HAAG In Deventer, Dron- ten en Zoetermeer mag met experi mentele kabelomroep (radio en tv) worden begonnen. Minister Van Doorn (CRM) heeft dit meegedeeld aan respectievelijk de Kabelomroep vereniging Deventer, de Vereniging Lokale Omroep Dranten en de Stich ting Lokale Omroep Zoetermeer. Het kabelexperiment duurt twee Jaar, waarin noch de radioprogramma's noch de televisieprogramma's meer zendtijd mogen vergen dan drie en een half uur per week. Bovendien mogen de programma's van de bin nenlandse omroep niet worden on derbroken en moeten de program ma's van de lokale omroep betrek king hebben op het gebied, dat met de uitzendingen wordt bereikt, zo heeft minister Van Doorn bepaald. Deventer, Dronten en Zoetermeer behoren tot de zes gemeenten, die de minister indertijd heeft aange wezen voor experimentele kabelom roep. Melick-Herkenbosch en Goirle kregen al eerder toestemming met de lokale omroep te beginnen. Over de Amsterdamse Bijlmermeer is nog geen beslissing genomen. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 5 augustus af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de augustus-loterij op 5 augustus. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bei 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" f 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 14,19 en 21 augustus Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen. LEIDENIn de schaduw van de grootmeesters en de meesters heeft ook een aantal Leidse schakers zich in het IBM toernooi geroerd. In de eerste plaats waren daar de z.g. re- servegroepen, welke aan de win naars toegang tot de meestergroep voor het komende Jaar verlenen. In de A-tienkamp hadden de Philidor- spelers R. A. G. de Graaff en Ad v. d. Berg een plaats weten te bemach tigen. Beiden deden het niet onver dienstelijk en mochten de vierde en vijfde positie met vijf punten delen. Winnaar werd de Amsterdammer Dennis Dieks (het grote broertje van onze nationale jeugdkampioen)In de B tienkamp schaakten nog eens drie "Adler-boys" te weten Joop Pi ket, Westerveld en Van Reek. Joop Piket deed het best door met 5K punt vierde te worden, Westerveld en Van Reek verzamelden resp. 4 en 3 punten. John van Baarle bleef pro fijt trekken uit doorgeefschaaklessen en zegevierde met 7% uit 9. In groep C 1 trachtte jeugdkampioen Hans Kemperman het hoofd boven water te houden. Net terug van een uitput tingsslag om het wereldjeugdkam pioenschap tot 18 Jaar in een Parijs voorstadje (hij bereikte daar de vrij goede score van 5K uit 11) kwam de vermoeidheid toch wel aan het licht, en scoorde hij 4 uit 9. Oud Leids kam- Wereldrecord van Wohlhuter pioen Cees Berg stak niet in de Juis te vorm en kwam in C2 niet verder dan lVz punt. In Dl werd Geertsema met 6Yz uit 9 goede tweede. Derde werd in D2 Leo Barendse met 6 pun ten, Sassenheimer Lommerse haalde er 5*en Van Dijken kwam er niet ver der dan 3%. De troef van Leiderdorp, Steffelaar, miste in D3 net de zege, omdat hij door Ossewaarde geklopt werd. Eerstgenoemde kwam op 5J,4, de laatste scoorde driemaal. In D4 behaalde Jan Barendse 4 pnt. Nr. 1 van de serie E groepen werd een Leids onderonsje tussen Wisse en To- lenaar. In het tienjarenplan van To- lenaar or weg naar de C-klasse be gint nu een beetje schot te komen. Overige uitslagen: E2—J. Kamps 4% E-3 K. Rentes (ook al met uitput tingsverschijnselen kampend)- 5, E-4 J. Postma 3; F 2 W. Mechelsen 6"a; F 3 O. den Hollander 2V>, F 4 P. Zwetslot 5: 1-3 J. G. Kemperman sr. 6K. Bijzonder opvallend was het dat in de monotone glazen zaal vele spe lers ver beneden hun kunnen bleven, ondanks de overdreven serieuze aan pak van wedstrijdleider Wolthuis en de zijner». Misschien moet Juist hier in wel de oorzaak van het euvel worden gezocht. Behalve het spelen van de partij viel er niet veel anders te doen dan te vertrekken om elders nog wat verder te spelen, na te pra ten en wat 'op de goede afloop te drinken. Een open toernooi met ana lyse-zaal en kantine zou te prefere ren zijn. Imhoff leidt Ontploffing op Canadese basis QUEBEC Bi) een ontploffing op een militaire basis in Valcartier bi) Quebec zijn gisteren zes kadetten gedood en 22 gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening bi) de officiersopleiding, waaraan Jongens van veertien tot negentien Jaar deel- Zoetermeer kan beginnen met Hans Ree bekijkt achter zijn tegenstander Jansa de stelling. Jansa, Ree 8, 5. Ribli 7. 6. Geiler weg, Velimirovic, Lombardy 5. 14. 6K, 7. Csom 6. 8/10: Timman. Pla- Donner 4Vt, 15. Knaak 4, 16. Kaplan nine, Sosonko 5K; 11/13: Lange- 3Vz. BONN Oostduiitse grenswachten hebben gisternacht de directeur van het Westduitse bureau voor milieu zaken, Von Hieding, bij de grens plaats Maniëniborn de reis naar Ber lijn over de snelverkeersweg gewei gerd. Von Hieding was niet bereid antwoord te geven op de vraag of hij iets te maken had met dit bureau. De vestiging van deze instelling op Westberlijns gebied heeft onlangs tot boze reacties bij de regering van de DDR geleid, omdat volgens haar het viermogendhedenverdrag inzake Ber lijn, Bonn niet toestaat Westduitse instellingen in West-Berlijn onder te brengen. De tekst van het verdrag is in dit opzicht zo vaag dat inderdaad uit eenlopende interpretaties mogelijk zijn. Dit geldt echter niet voor de weigering van de DDR 'n Westduitse burger, tegen wie geen criminele ver denking bestaat, de toegang tot de Oostdultse autoweg naar Berlijn te weigeren. Het recht van vrije door gang is namelijk ondubbelzinnig ge regeld in het inter-Duitse verkeers verdrag, dat nauw met het viermo gendhedenverdrag samenhangt. In West- Duitsland wordt deze schending van het verkeersverdrag, dat lange tijd als het grootste succes van Brandt's Oost-Europa-politiek gold, zeer hoog opgenomen. Waar schijnlijk zullen de drie westelijke ge allieerden zich spoedig met Moskou in verbinding stellen. Intussen heeft Amerika in verband met deze zaak de onderhandelingen met de DDR over het vestigen van diplomatieke betrekkingen opgeschort. Voordat Von Hieding de toegang werd gewei gerd was er in de afgelopen dagen al sprake geweest van belemmeringen van het autoverkeer tussen Mariën- born en West-Berlijn. OSLO De Amerikaanse atleet Rick Wohlhuter heeft gisteravond, tijdens wedstrijden in Oslo het we reldrecord op de 1000 meter verbe terd en gebracht op 2 minuten 13.9 seconden. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van de Zuidafrikaan Danie Malan met 2.16.0. De 5000 meter leverde in Oslo een zege op voor de Amerikaan Dick Burkle in de uitstekende tijd van 13.23.3. Rinus Israel begint vandaag bij Excelsior ROTTERDAM Rinus Israel, de verdediger van landskampioen Feye- noord, is gisteren in principe ak koord gegaan met Excelsior. Vol gens Excelsior-voorzitter Henk Zon moeten er nog enkele formaliteiten worden vervuld. Rinus Israel zal bin nen veertien dagen zijn handteke ning onder het contract van de club uit Kralingen moeten plaatsen. Israel, die van Feyenoord een vrije transfer had gekregen en eerst in de slag ds geweest met Club Brugge en Berchem Sport, zal met ingang van woensdag 31 Juli bij Excelsior trai nen. nog in NK solo-klasse ENKHUIZEN De Engelse zei ler Gerald Rocket heeft gisteren bij Enkhuizen de vierde wedstrijd ge wonnen in de serie om het open Ne derlands kampioenschap in de solo klasse. In de algemene rangschik king is hij nu derde. Eerste is nog altijd Fred Imhoff, die gisteren als zevende eindigde. De beste Nederlan der in de vierde wedstrijd was Arie Breur: hij werd tweede, voor de titelhouder, Van Vianen. De Nederlandse zeilers Bieze en Ko ning hebben op het IJsselmeer voor Medemblik de eerste twee wedstrij den gewonnen in de reeks om het we reldkampioenschap Jeugd in de Vau- rienklasse. De tweede plaats was beide malen voor de gebroeders Bla- del (12 en 14 Jaar). Aan het kam pioenschap nemen 32 zeilers deel. uit acht landen. De Nederlandse zeiler Frederib Mik is op het Steinhuder meer in Ne- dersaksen (West Duitsland) als der de geëindigd in de derde race om het Europees kampioenschap Olympia- jollen. De eerste plaats was voor de Westduitser Woite, de tweede voor zijn landgenoot Klein.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13