Tweemaal per maand explodeert er een chemisch bedrijf Demonstratieve vergadering landbouworganisaties Schade door kwik in kalvermelk gaat in de miljoenen lopen Kans op ramp wordt statistisch steeds groter Twee weken voor voetbalagressie DINSDAG 30 JULI 1974 DEN HAAG/ROTTERDAM Explosies bij chemische fabrieken vinden in ons land met de regelmaat van een klok plaats. Vorige maand tweemaal. Deze maand al drie keer. Het wachten is op de volgende ontploffing. Dat zal onge twijfeld niet lang duren. De kans op een ramp is weliswaar onberekenbaar. Maar zeker is dat het elke dag, elk uur kan gebeuren. Ballans De balans van explosies bij chemische bedrijven ziet er voor de afgelopen weken als volgt uit: Door Jan Kees Kokke ke zijn van „ontploffing van een ethyleenfabriek in Pernis, honder den doden, Vlaardingen en Schie dam, geëvacueerd, paniek in Rotter dam, doodse stilte omtrent Rozen burg, en gifwolken, die Delft nade- In de nacht van woensdag op donderdag vorige week werd een ren loods met giftige grondstoffen Het hele artikel bleek gefingeerd te voor gewasbeschermingsmiddelen zijn. Denkbeeldig was de omschreven van de chemicaliënfabriek Luxan situatie daarentegen allerminst, in Eist volledig in as gelegd. Er Shell vond het ook een ernstige ontstonden hierbij giftige rookwol- zaak- Niet de gefingeerde ramp we ken, zodat men er rekening mee liswaar. Maar wel het geschreven hield dat de bevolking in de om- artikel. Shell deed Vrij Nederland geving moest worden geëvacueerd. een proces aan en het weeklbad De politie van ondermeer Eist, moest later een rectificatie plaatsen. Huissen, Bemmel en Arnhem was Heeft Shell dan oogkleppen op, erop voorbereid om huizen in de vraag Je Je af. Want er zijn toch gevarenzone te laten ontruimen, ook bij dit bedrijf regelmatig explo- Gelukkig dreef de wind de giftige sies voorgekomen. Alleen door een rook uit de richting van de woon- wonder is zo'n ramp nog niet uitge- centra. groeid tot de omvang, die in het Dinsdagmiddag vorige week vond artikel werd omschreven. een hevige explosie plaats, gevolgd Nederland zal de rijkdom, die het door een felle brand, in de pe- haalt uit de chemische bedrijven, roxide fabriek van Akzo Chemie eens op een dag duur moeten beta- in Deventer. Eén werknemer ,en- Nog zijn we in Nederland ont kwam in de vlammen om. Zes snapt aan een waarlijk grote explo- mensen werden gewond. Het was s*e- Maar statistisch wordt daardoor de tweede keer binnen vier Jaar de kans hierop steeds groter. Een dat dit bedrijf door een explosie somber, maar realistisch perspectief, werd getroffen. Omwonenden be- stempelen de fabriek als zeer ge vaarlijk. 20 Juni: een explosie en een Daaropvolgende brand veroorzaak ten een schade van bijna 3 mil joen gulden op het chemiecom-** plex van Shell in Pernis. Vijf mensen werden gewond. 27 Juni: Geertruidenberg ont snapte aan een ramp dankzij de gunstige windrichting, 's Avonds laat deed zich in de chemische fabriek Necof een zware ontplof fing voor, waarop onmiddellijk brand volgde. De wind dreef het vuur gelukkig weg van een aantal opsalgtanks met explosieve stof fen. De fabriek werd verder totaal verwoest. 16 Juli: bij de chemische fabriek Oxyrane in het Botlekgebied ex plodeerde 's middags een meng- station, waar zuurstof met butaan en propaan wordt vermengd. Vol gens het Centraal Actiecomité Rijnmond is een deel van de Rijnmondbevolking opnieuw door stom toeval aan een ramp ont snapt. In Amerika mogen proces sen, zoals die bij dit bedrijf wor den uitgevoerd, alleen in de woes tijn plaatsvinden, aldus het actie comité. Vers in het geheugen ligt ook de ramp begin vorige maand bij het Engelse chemiebedrijf van DSM (Staatsmijnen) in Flixborough, waarbij 29 doden vielen en tien tallen gewonden, afgezien nog van de enorme ravage die in de streek werd aangericht. Het gevaar van explosies in chemi sche fabrieken loert dag en nacht. Ook al zijn de veiligheidsmaatrege len nog zo omvangrijk, er is altijd wel een samenloop van omstandig heden denkbaar, die niemand heeft voorzien. Alleen achteraf kan men zeggen, dat men eraan had moeten denken. Meestal loopt het trouwens goed af. Misschien ontstaat er wel eens een lekje, maar die komen echt wel va ker voor. Ze worden op een gegeven moment opgespoord en hersteld. Soms ontstaat er wel eens een brandje. Maar dan treedt de be drijfsbrandweer op. En niemand die er ooit iets van hoort. Totdat er plotseling weer eens een bedrijf te gen de vlakte gaat. Zoals bijvoorbeeld bij de enorme brand in Januari 1968 op de Shell- raffinaderij in de Botlek. Deze ca tastrofe was voor de gemeente Rot terdam voor het eerst aanleiding om maatregelen te nemen om in geval van een ramp de bevolking in veiligheid te kunnen brengen. In het Rotterdamse stadhuis is nu het Coördinatiecentrum Rampenbe strijding gevestigd, dat in geval van nood onmiddellijk in actie kan ko- Ook de gemeente Vlaardingen is voorbereid op een eventuele ramp. Ongeveer een jaar geleden kregen de bewoners een folder in de bus met het zogeheten „Evacuatieplan". Daarin stonden onder meer vlucht wegen aangegeven voor auto's, bus sen, fietsers en voetgangers. De Hagenaars, die wat minder ex plosieve grond onder de voeten heb ben, dan de bewoners van de Rijn mond, kunnen in geval van een grootscheepse ramp rekenen op de k,Civiele Verdediging", de vredes- rampenbestrijdings-organisatie- van de gemeente Den Haag. Dit is een soort coördinatie-centrum, dat alleen in werking treedt in ernstige gevallen, zoals het neerstorten van een vliegtuig, het kantelen van een vrachtwagen met gevaarlijke stof fen, als een gifgroene wolk uit de Rijnmond komt aandrijven of bij gevaarlijke ontploffingen. Bijna een jaar geleden werden de lezers van het weekblad Vrij Neder land ougeschrikt door een opzienba rende reportage van een „ramp in de Rijnmond". Er zou hierbij spra-< r Vorige week werd een loods met giftige grondstoffen voor gewasbeschermingsmiddelen in Eist volledig in as gelegd. Dankzij de wind dreef de giftige gaswolk die hierbij vrij kwam uit de rich ting van het woongebied weg PUTTEN (ANP) De schade, ontstaan doordat kwik in kunstkal- vermelk is tereohtgekomen, bedraagt weü enige miljoenen. Die ruwe schat ting maakt men, op een moment dat een volledig en gedetailleerd over zicht van die schade nog niet is te geven, bij Trouw en co in Putten (Gld)de kalvermelkfabriek die anderhalve maand lang zonder dat te weten een kwikhoudende, door Corn Products Company abusieve lijk geleverde, grondstof in haar pro- dukt deed. In Nederland, vertelt directeur drs. T. G. H. van Breevoort van Trouw, heeft men ongeveer duizend besmet te of van besmetting verdachte kal veren moeten opruimen en een kalf is f 600 f 650 waard. Uit Italië zijn tot nu toe zeshonderd dode kalveren gemeld. Toch meent drs. Van Breevoort dat, als de Italiaanse autoriteiten dezelf de maatregelen nemen als de Neder landse, de schadeclaims uit Italië dubbel zo hoog zullen kunnen zijn als die uit Nederland. Neemt men in Italië verdergaande maatregelen dan hier te lande, dan kan dat Italiaan se schadebedrag nog hoger worden. De ongeveer dertigduizend on danks het nuttigen van verkeerd voer gezond gebleven Nederlandse kalveren, waarvan niettemin de or ganen zijn vernietigd, mogen niet ge ëxporteerd worden. De veeartsenij- kundige dienst wil door dit verbod Italiaanse verwijten over invoer van met kwik besmet Nederlands kalfs vlees voorkomen. Voor de binnen landse markt is het vlees van die gezond gebleven dieren wel goedge keurd, omdat volgens het ministerie van Volksgezondheid het kwikgehal- te vele malen lager is dan het nog toelaatbare. Maar voor de mesterij kan het exportverbod toch een scha depost gaan betekenen. Trouw en co heeft hier in Neder land enige handerden klanten. Daar van heeft, voorzover tot nu toe be kend, een dertigtal min of meer ern stige problemen gekregen door het voederen van het vergiftigde voer. De verhouding tussen ziek geworden en gezond gebleven dieren in de ei gen mesterij van Trouw komt on geveer op het zelfde neer. met de algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw en Visserij. Hoeveel kalveren er in Italië pre cies met het besmette voer gevoerd zijn is nog niet bekend. Ook daar is men aan een inventarisatie be zig. Het gaat daar echter wat moei lijker dan hier, doordat in Italië al leen „ongebonden" mesters zijn, ter wijl vele van Trouws klanten sa men met dit bedrijf in een zoge naamde integratie zitten. Er is geen aanwijzing dat de affai re nog zal leiden tot Italiaanse maatregelen tegen de invoer van kalfsvlees of kunstkalvermelk uit Nederland. Met die indruk is drs. H. A. van den Berg, directeur van de Nederlandse veeartsennijkundige dienst, uit Rome teruggekomen. In het weekeinde heeft hij in Ro me met zijn Italiaanse collega in formaties uitgewisseld over de in bei de landen genomen maatrege len. Men vroeg hem extra garanties voor de zuiverheid van het Neder landse produkt en hij antwoordde daarop dat zulke garanties zeker gegeven kunnen worden. De indruk van de heer Van den Landbouwcomité dringt aan: UTRECHT (ANP) Het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité KNLC gaat bij de an dere twee centrale landbouworganisaties aandringen op het gezamenlijk organiseren van een landelijke demonstratieve vergadering, waar la nd- en tuinbouw ultimatieve eisen zullen moeten stellen. In een te Utrecht gehouden extra-hoofdbestuursvergadering van het KNLC is hiertoe besloten. Rampenplannen DEN HAAG De verant- woordelijkheid voor de gezond heid en het welzijn van de be volking, nadat 'n ramp met een chemisch bedrijf heeft plaatsge vonden, oerust in eerste aanleg bij de burgemeester in wiens gemeente de calamiteit zich heeft voorgedaan. Hij is belast met de regeling van de ramp bestrijding. Dit heeft minister De Gaay Fortman meegedeeld, op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Konings (PvdA). De commissaris van de konini gin bevordert, dat het bestrijden van een ramp naar behoren ge schiedt. Het voorbereiden van een rampbestrijdingsplan is een aangelegenheid, waartoe op ge meentelijk niveau het initiatief wordt genomen. De materie is, aldus de minis ter, mede in. verband met de in dustriële ontwikkelingen en de daaruit voortvloeiende grotere risico's, meermalen onder de aandacht van de overheden ge bracht. Hierbij zijn, behalve rmpbestrijdingsplaninen en alarmeringsschema's, ook aan de orde geweest de wenselijkheid van het inventariseren van de in de gemeenten aanwezige gevaarlijke stoffen en de daar mee verbonden risico's, alsme de de noodzaak van de daarop gerichte bestrijdingsmaatregelen en, waar nodig, van evacuatie plannen. Aanhouding in moordzaak Terschelling TERSCHELLING (ANP) Inza ke de moord op de 8-Jarige Basje Ell- mer jongstleden donderdag op Ter schelling zijn gisteren weer belang rijke tips binnengekomen. Elders in het land is een man aangehouden die bloed op zijn kleding heeft. Deze man beantwoordt aan het signalement dat is opgegeven door verschillende ge tuigen. Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk verleent in alle mogelijke vormen assistentie. De politie wilde niet mededelen in welke plaats de man is aangehouden en evenmin ini tialen verstrekken. Na brand Eist: groenten wassen ARNHEM (ANP) Het gemeen tebestuur van de Gelderse plaats Bemmel heeft de omwonenden van de chemische fabriek Luxan in Eist (bestrijdingsmiddelen) namens de inspecteur voor de milieuhygiëne ge waarschuwd tegen het eten van zelf gekweekte groenten en fruit. Men ad viseert de omwonenden van deze fa briek, die eind vorige week het ma gazijn in vlammen zag opgaan, de groenten eerst goed te wassen, om dat de mogelijkheid bestaat dat er vergif op het voedsel zit. Vorige week woedde een felle brand in de fabriek, gepaard met de ont wikkeling van een giftige rookwolk. Aangezien het niet mogelijk bleek, op tijd meetapparatuur te bestem der plaatse te krijgen, tast men in het duister over de aard van de ver giftiging. DS70: Waarom alles in recestijd? DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Jan Berger van DS'70 heeft gisteren zijn verbazing uitgesproken over het feit dat dit kabinet een aan tal zeer belangrijke nota's tijdens het reces laat uitkomen. Het gaat hem om de defensienota, de huurverhogings nota die nog moet komen —en de eveneens op stapel staande werkloos heidsbestrijding. Over de werkloosheidsbestrijding van Boersma merkte Berger op dat DS '70 al by voortduring heeft gewe zen op het feit dat het beleid op dit punt te fragmentarisch is en dat het investeringsklimaat in Ne derland niet gezond genoeg blijkt. „Pas als heit kabinet een beter inves teringsklimaat schept, is er sprake van een ommekeer van het beleid. Met om- en bijscholing komt men er niet," aldus Berger. LOMMEL De Nederlandse be roepsrenner Jan Krekels is gisteren in het Belgische Lommei derde ge worden in een wedstryd over 145 ki lometer. Winnaar werd de Belg Jos Jacobs, die de afstand aflegde in 3 uur en 45 minuten. De plaatsingeh van de overige Nederlanders zyn: 4. Jo Vrancken; 13. Jos van Beers; 18. Theo van der Leeuw; 20. Fedor den Hertog allen op 2.50; 23. Ger Ha- rings. Berg was dat in Italië drie aspec ten een rol hebben gespeeld die wat anders lagen dan hier in Nederland. Er zijn daarginds meer kalveren met het kwik bevattende voer gevoederd dan hier: ongeveer vijftigduizend te gen dertigduizend. Naar het schijnt hebben die vijftigduizend Italiaanse kalveren niet zoveel onbesmet voer naast het besmette gekregen als hier in Nederland het geval was, zodat er onder hen meer ziektegevallen en sterfte voorkwamen. Tenslotte is er in Italië met meer zuidelijk tempe rament, met meer paniek gerageerd dan hier, en daardoor ook wel eens incorrect. Een woordvoerder van CPS Sas van Gent vertelde gisteren, dat men daar de order van Trouw en co voor maïszetmeel aan het Engelse zuster bedrijf had doorgegeven, omdat de produktiecapaciteit in Sas van Gent niet alle bestellingen meer aan kon. Hoe de fout kon ontstaan kon CPC Sas van Gent nog niet vertel len. CPC is nog steeds bezig „de factoren op een rijtje te zetten". Trouw en Co. heeft inmiddels, zon der nog een bedrag te noemen, haar schadeclaim bij CPC ingediend. UTRECHT (ANP) "De laat ste tijd treedt een duidelijke ver ruwing in de sport, en met name in de voetbalsport aan het licht. De berechting van een speler die tijdens een wedstrijd alle grenzen te buiten gaat, en speciaal wan neer die speler zijn agressie toont buiten het eigenlijke spel om, be hoort bij de strafrechter. Zo'n daad komt op hetzelfde neer als mishandeling op straat". Dit zei officier van Justitie mr. T. Schalken gisteren tijdens de behandeling voor de politierech ter van een zaak tegen de 37-Jari- ge grossier R. van K. uit Oister- wijk, die op 7 april als supporter van de voetbalclub "De Vrienden schaar" tijdens een degradatie wedstrijd tegen S.J.C. in Harme ien, het veld was opgelopen om de scheidsrechter een stomp in het gezicht te geven. Nadat mr. Schalken tegen Van K., die al eens eerder wegens agressief gedrag was veroordeeld, f 500 of 14 dagen geëist had, ver oordeelde de politierechter, mr. K. S. Bieger, de man tot twee we ken onvoorwaardelijke gevange nisstraf, waarvan hij hoopt dat er een preventieve werking van zal uitgaan: "Laat het voetbalpu bliek maar eens weten dat dit niet zomaar kan worden afge daan. Als ik kon zou ik u de toe gang tot het sportveld ontzeg gen", aldus mr. Bieger. De wedstrijd in Harmeien had vanwege de kans op degradatie, al een rumoerig verloop gehad, waarbij enkele spelers het veld werden uitgestuurd. Toen de voor- "De Vriendenschaar" de spil van de tegenpartij een kopstoot had gegeven en ook het veld werd uit gestuurd, kon Van K. zich niet meer beheersen, liep het veld op, en gaf de scheidsrechter een stomp in het gezicht. Dat was voor hoedespeler „nummer 9" van hem de tweede klap in korte tijd, want nummer 9 had hem ten af scheid hetzelfde aangedaan. Dat nummer 9 voor die hande ling voor tien jaar is geschorst, door de strafcommissie van de KNVB, vindt mr. Schalken eigen lijk onvoldoende: als de KNVB zegt dat het tuchtrecht zwaarder aankomt dan het strafrecht, is dat maar zeer ten dele waar. Al leen profspelers merken het in hun portemonnee. Amateurs worden maar nauwelijks geschaad door een tuchtrechtelijke straf. Het heeft in ieder geval geen maatschappeiy ke consequenties voor ze, terwijl dit wel het geval is wanneer een niet-speler het veld op kamt". Mr. Schalken noemde dit een hoogst onbevredigende gang van zaken en bepleitte voor dergelijke gevallen een dagvaarding van spe lers door het Openbaar Ministe- Vo<lgens de secretaris van het KNLC prijzen met name in de vlees- en drs. N. A. Vaandrager, is er duidelijk graansector worden waargemaakt, sprake van een vertrouwenscrisis: de subsidies op energie, kunstmest centrale landbouworganisaties bij een om zich te beraden over nader te nemen stappen. Het bestuur boeren vertrouwen de regering niet en bestrijdingsmiddelen. Om de boe- de Nederlandse CBTB meent dat er meer. De onrust bij de Nederlandse ren en tuinders in hun huidige li- met grote klem moet worden aange- boerenstand is, naar ook uit de ge- quiditeitsmoeilijkheden tegemoet te drongen op een aantal maatregelen beurtenissen van gistermorgen in 't komen zal hun een half jaar uitstel dat op korte termijn effect heeft, noorden des lands blijkt, veel groter van belastingbetaling moeten wor- Daarbij wordt ondermeer gedacht dan men een Week geleden nog dacht, den gegeven. aan fiscale maatregelen, herziening aldus drs. Vaandrager. van de beslissing aangaande het .Het KNLC vindt het begrijpelijk sardgasprijsbelsld voor de tuinbouw In een na de hoofdbestuursverga- dat de stemming onder de boeren en en aan aanvullende structuurmaat- dering uitgegeven persbericht noemt tuinders steeds slechter wordt. Als regelen waartoe de EG-regelingen het KNLC de duidelijke inkomens- Den Haag en Brussel de genoemde mogelijkheden bieden. In EG-ver- daling in land- en tuinbouw niet lan- maatregelen niet op korte termijn band zal opnieuw sterker moeten ger aanvaardbaar gezien de voorzie- nemen, zijn uitingen van onlustge- worden aangedrongen op een effec- ningen die voor andere bevolkings- voelens zoals zc in Frankrijk en Bel- tieve verbetering van het EG-markt- groepen gelden. Die inkomensdaling gië voorkomen volgens het KNLC ook beleid, zodat de voorgestelde rioht- is het gevolg van de onverminderd doorgegane kostenstüging by vele produktiemiddelen, terwyi opbrengst- pryzen veelal niet stegen en soms zelfs sterk daalden. Het KNLC steunt de eis van de EG- landbouwongan isatie Copa om snel een tussentijdse prijsverhoging in s land niet te vermijden. Het bestuur van de christelijke boe ren- en tuindersbond is gisteren in dat een speciale vergadering bijeen ge- sing weest in verband met de snel ver slechterende toestand in land- er tuinbouw voortvloeiend uit de explo- prijzen kunnen worden lijkt. Voorts is het naar de mening het bestuur dringend gewenst r op korte termijn een aanpas- van Europese landbouwprijzen wordt gerealiseerd en met name voor det uinbouw 'n heer doeltreffende be scherming tegen de toenemende sieve kostenstijging, die niet wordt currentie van buiten de EG. Het be- de hele linie toe te gecompenseerd door een evenredige stuur van de Nederlandse CBTB i trouwt erop dat de overheid de ge rechtvaardigde wens van het bedrijfs leven zal willen honoreren zodat har- rde landbouwprodukten. stijging van de opbrengsten. Het be- In afwachting hiervan zal onmiddel- stuur wil de gerechtvaardige extra btw-teruggave de georganiseerde land- vier procent moeten worden inge- tuinbouw die reeds zijn geformuleerd de acties die schade, hinder of voerd. en ter kennis van de overheid zijn last kunnen veroorzaken of zelfs de gebracht vanwege de noodzaak, die veiligheid in gevaar kunnen brengen Het KNLC onderschrijft ook de overige verlangens van het Copa: zodanige maatregelen dat de richt-, komt het overlegorgaan van de drie men. Gisteren heeft een aantal als "zaadcellen" verklede Dolle Mina's een boodschap afgegeven bij de Nunciatuur in Den Haagdit ter gelegenheid van van de zesde verjaardag van de encycliek "Humana* Vitae", Hier steken de zaadcellende straat over op weg naar de Nunciatuur

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7