"Keihard gesprek" in Geneve Nieuwe reeks beschuldigingen door commissie geaccepteerd Rampzalig uitstapje Rusland mengt zich in de kwestie Cyprus GONDEL STERFT UIT JOHN CONNALLY IN STAAT VAN BESCHULDIGING Vandaag beslissing? Frelimo stopt na tien jaar gevechten tegen het Portugese leger Nixon niet van plan proces te vermijden DINSDAG 30 JULI 1971 LONDEN De Sowjet-Unie, strategie van de Navo, iets wat de die zich aanvankelijk conflict op Cyprus afzijdig had gehouden, heeft besloten niet lan ger langs de kant te blijven staan. Moskou heeft met toenemende intensiteit waarschuwingen ge richt aan het adres van de Ver enigde Staten en de Navo van het eiland af te blijven. Het heeft Amerika eraan her innerd dat verbeterde Russisch- Amerikaanse betrekkingen voor namelijk verantwoordelijk zijn voor het tot op zekere hoogte be perkt houden van het conflict het de Sowjet-Unie niet dulden kan. De Russen besloten daarom speciale waarnemer te sturen naar Genève. om op het gema noeuvreer rond Cyprus een oogje te houden. Het Russische diplomatieke of fensief is dit keer niet enkel in gegeven door de traditionele tak- tiek moeilijkheden waar die zich ook voordoen in de wereld, uit te ving van de grenzen van de Sowjet-Unie en andere socialisti sche staten en de grenzen van de Arabische landen". Speciaal vermeldenswaard in het commentaar van de Prawda is de verwijzing naar „Arabische grenzen". Zij wijst op de bezorgd heid van het Kremlin dat een ac- Dit moet de Verenigde Staten centverlegging in het gebied van partner van de Russen in de de Middellandse Zee, uitbreiding ten worden bedoeld achter politiek van ontspanning en in de politiek van het Midden-Oosten tot in hét Midden-Oosten zou op krachtige wijze aan herin- ren dat zy niet moeten tornen kunnen betekenen. En hier is de a de strategische positie in het Amerikaanse buiten, maar ook door het feit gebied, hetzij door directe hetzij smaak van de Sowjet-Unie dat de kwestie rechtstreeks raakt door indirecte diplomatieke ini- groot genoeg geworden, de Sowjetrussische belangen, tiatieven. Moskou wil dat Cyprus land zich van het eiland zou meestermaken en de Navo in moeilijkheden zou brengen. Moskou beweert nog steeds dat „zekere kringen" waarmee klaarblijkelijk de Verenigde Sta ten worden bedoeld achter een Amerikaanse invloedssfeer Griekse overneming van Cyprus tot voorby de Middellandse Zee staan omdat het in het voordeel de Navo zou zijn. Maar tegelijkertijd maakt Mos invloed naar de kou zich zorgen over vestiging op het eiland van Turkse troepen. De Prawda. het orgaan van de onafhankelijk blijft omdat Maar intussen heeft de kwestie communistische partij, zei in niet bondenheid met of Griekenland stond Toen de crisis op Cyprus ont- het opvallend dat de Sowjet-Unie achter de Turkse in- vasie op Cyprus stond. Zij leek op eüand in de Middellandse Zee dellandse Zee (waar Cyprus ligt) ming in het gebied dat door de dat ogenblik de bedoeling te heb- betrokken wordt by de defensie- ligt in de onmiddellijke omge- Navo bestreken wordt. ben te voorkomen dat Grieken- „Niemand mag eraan twijfelen dat de Sowjet-Unie zal aandrin gen op beëindiging van de schen dingen van de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Cyprus", al dus een verklaring van het Kremlin. WASHINGTON John Connally. Connally, ls ten laste gelegd dat hij vroeger minister van Financiën ei een naaste medewerker van presi dent Nixon, is gisteren door een fe derale grand jury in staat schuldiging gesteld, het aannemen van meineed en belemmering rechtspraak ten laste gelegd in de omkoopsom aan Connally heeft] overhandigd. Connally was gouverneur van Texas en zat bij president Kennedy in de Hem worden auto toen deze in november 1963 in steekpenningen, Dallas werd vermoord. Aanvanke- Connally Democraat. La ter werd hij door de Republikeinen zaak die verband houdt met het Wa- beschouwd als hun beste kandidaat GENEVE (AP, UPI. AFP, Reuter) De onderhande lingen op de vredesconferentie in Genève over Cyprus ver lopen tot dusver uiterst moeizaam. De Griekse minister George Mavros beschuldigde Turkije ervan te onderhande len „met getrokken pistool". Op voorstel van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken werd besloten het overleg te verdagen tot vanochtend half tien, zodat beide partijen zich zouden kunnen bezinnen. De Brit heeft gisteren driemaal -n Inmiddels gaan de bestandsschen- onderhoud gehad met zijn Griekse dingen op Cyprus nog dOOT. Volgens collega Mavros en tweemaal met een bevelhebber van een Turks ma- zijn Turkse ambtgenoot Gunes. Er rinebataljon bedient de Grieks-Cy- zijn verscheidene telefoongesprek- tergate-schandaal Connally (57) ls de vierde oud-minis ter van Nixon die de afgelopen twee jaar is aangeklaagd. De anderen, zijn de gewezen ministers van Jus titie John Mitchell en Richard Klein- dienst en de oud-minister van Han del Maurice Stans. Connally wordt beschuldigd van enig vergrijp het aannemen van 10.000 dollar ik volledig toen hij in 1971 minister van Finan ciën was om een verhoging van de overheidssubsidie op melk te beïn vloeden. Een deel van de zuivelin dustrie had hem in ruil geld toege- voor het landspresidentschap In 1976. In een verklaring die na het be kend worden van de aanklacht door zijn eveneens te Houston gevestigde advocatenkantoor werd uitgegeven, zegt Connally dat hij onschuldig is, aan het ten laste gelegde. "Ik ontken opnieuw schuld aan ik vertrouw erop dat blaam zal worden gezuiverd", aldus de verklaring. "Maandenlang ls er met betrekking tot mijn rol bij de verhoging van de melkprijssubsidies in 1971 sprake ge- eest van lekken, geruchten zegd voor het herverkiezingsfonds culaties", aldus Connally, "De zaak is thans in de openbaarheid, waar zij eerlijk en fair kan worden behan deld". In de akte van beschuldiging zegt de grand Jury niet waarom Connally de steekpenningen tot twee maal toe aan Jacobsen zou hebben terugbetaald. Nixon. Als Connally op alle punten van de aanklacht schuldig wordt bevonden, kan hij maximaal tot 19 Jaar gevan genisstraf en 50.000 dollar boete wor den veroordeeld. De advocaat, Jake Jacobsen (54), destijds bevriend met l Athene gevoerd, prische nationale garde zich „commando-tactieken" tegen de herGriikse Ytand- punt dat de Tur^mv^troepen Cyprus moeten verlaten en de Turk- J se eis om garanties voor de Turkse Cyprioten die een minderheid men op het eiland. Duidelijk is dat premier Ecevit Reddingsploegen dalen met "behulp van touwen en ladders af naar de diepe kloof. i raketten", aldus de be- Turkije blijft bij zijn harde stand- prische troepen, zich voordoende als punt dat het Turkse invasieleger het burgers, hebben geprobeerd om door SALZBURG Zeker vijf Westduit- se schoolmeisjes zijn omgekomen toen een houten brug over een 20 me ter diepe kloof waardoor de Salzach De Turkse officier onthulde verder stroomt, instortte. Er zijn drie ver misten en 17 ernstig gewonden. dat vrachtwagens vol met Grieks-Cy- recht heeft om op Cyprus te zijn troepen aan te voeren. Daarbij wordt bataljon hij aangespoord door het Turkse len. thuisfront dat oproept tot verdere ac ties ter bevrijding van de Turks-Cy prioten. de Turrkse linies te rijden Waarnemers van .de VN hebben melding gemaakt van activiteiten van Turkse troepen en beschietin- Aartsbisschop Makarios. de afge- gen acht kilometer ten oosten Cyprus heeft er Kyrenia. VN-woordvoerder zijn brug stortte in toen de scholie- achteren'aan te val- ren op de brug poseerden voor een groepsfoto tijdens hun bezoek aan het Kitzloch-ravijn, een populair toe ristenplekje op ca 64 km. ten zuid westen van Salzburg. Rudolf De meisje, die in leeftijd varieerden tot 14 Jaar, waren afkom- Turken nog steeds stig uit Limburg aan de Lahn. Zij proberen terrein te winnen. De Tur- maakten deel uit van een groep Jon- anderhalf uur durend gesprek 'met J™ OastoW °P vakantie de Amerikaanse minister van Bul- manschappenophet.eüand diewor- was. gisteren bij de Verenigde Staten op Stajduhar vond met dese Incidenten aangedrongen duidelijker op te tre- beween dat r- den in de kwestie. Hij zei in een ruim den gestend door zware artillerie. De troepen beschikken over 200 tot 300 Amerikaanse Patton-tanks. Het hele gezelschap van 24 school meisjes en drie begeleidsters kwam in de afgrond terecht. Twee meisjes liepen slechts lichte verwondingen voerd en verdronken. tenlandse Zaken Kissinger onder meer dat de situatie op Cyprus voort durend slechter wordt omdat de Turkse strijdkrachten hun posities versterken en hun macht op het eiland uitbreiden. De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad een ontwerpre solutie ingediend die voorziet in het zenden van een commissie van on derzoek naar het eiland en deelne ming van de "grondwettige regering van de Cyprische republiek" aan de onderhandelingen in Geneve. Ver der werd de zondag al gedane eis tot terugtrekking van alle vreemde strijdkrachten herhaald. Rusland beschouwt als de grond wettige regering op Cyprus die van aartsbisschop Makarios. Waarneme- mers in New York geven het ont werp in deze vorm weinig kans aan vaard te worden. Secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de VN heeft de Veiligheidsraad er gisteren van in kennis gesteld dat de Turkse opper bevelhebber op Cyprus heeft ver zocht om de UNO-troepen terug te trekken uit die gebieden die door het Turkse invasieleger zijn bezet. Waldhelm heeft daarop contact WASHINGTON De Juridische opgenomen met de Turkse premier commissie van het Huls van Afge- echter te menen dat „wij enkele Ecevit en hem gewezen op de vrede- vaardigden heeft gisteravond met 28 stemmen van Democraten zullen ver- jievende rol die de troepen op Cyprus tegen 10 sttmmen het tweede im- e spelen. Griekenland deed in de. VN peachment-axtikel aangenomen de westerse naties om aanbevolen dat president Nixon LOURENCO MARQUES Radio- Mozambique heeft gisteravond be kendgemaakt dat een staakt het vu ren tussen de bevrijdingsorganisatie Frelimo en het Portugese leger is ingegaan. Volgens de radio hebben verschil lende onderdelen van de Frelimo in het district van Tete waar tien Jaar gevochten werd ingestemd, met een staken van het vuren. Zij hebben de wapens neergelegd, terwijl de Portugese troepen, met behulp van leden van de Frelimo, zijn begonnen met weghalen van mij nen van de wegen en paden in het oerwoud en van de spoorwegen. Van officiële zijde bevestigde men maandagavond dat de Frelimo ln de afgelopen tien dagen geen enkel bur gerdoel heeft aangevallen en dat de ze week geen enkele sabotagedaad tegen de spoorweg van Tete is ge pleegd. In verschillende steden in Mozambi que hebben de Afrikanen en een deel van de blanke bevolking gezamenlijk feest gevierd, na de toespraak van president de Spinola waarin hij for meel het recht op onafhankelijkheid van de Afrikaanse kolonies erkende. In de stad Tete. de hoofdplaats van het noordoostelijke district waar een langdurige guerrilla is gevoerd, re den Frelimo-strUders met door blan- menwerking van zwart en blank. Volgens kranten in Beira gebruikten de Frelimo-leiders en Portugese offi cieren samen de maaltijd. Ook uit andere plaatsen in Mozam bique worden soortgelijke verbroe deringstaferelen gemeld Guinee-Bissau, het voormalige Por- tugees-Guinee h eeft officieel ge vraagd om toelating tot de Verenig de Naties. Dit heeft het secretariaat van de Verenigde Naties gisteren be- bekendgemaakt. Secretaris-generaal Kurt Waldheim had een op 16 Juli gedateerd verzoek van de regering van Guinee-Bissau ontvangen, zal als officieel document worden ge publiceerd, aldus de woordvoerder van de VN. De leden van de Veilig heidsraad zullen overleg plegen om te beslissen wanneer het verzoek om toelating zal worden besproken. Gulnee-Bissau had in september vo rig Jaar eenzijdig zijn onafhankelijk heid afgekondigd. Ruim 80 landen hebben het reeds erkend. Het in telijk Afrika gelegen Guinee-Bissau is lid van verschillende speciale VN- bureaus, zoals de voedsel- en land bouworganisatie van de VN, de FAO en de Wereldgezondheidsorganisatie SHO. Volgens welingelichte kringen zal de Veiligheidsraad 't verzoek tot toela-] ting van de VN vermoedelijk zonderj moeilijkheden aanvaarden. Mogelijk[ zal dit tijdig genoeg gebeuren ken bestuurde vrachtauto's de stad ouinee-Bissau formeel toe te laten, binnen, waar ze door zwarte en blan ke toeschouwers werden toege juicht. De plaatselijke Frelimo-com mandant Raimundo Dalepe zei dat er zeer binnenkort een Frelimo-re- Ju weiendiefstal Gistermiddag op de komende zitting van de alge mene vergadering van de Verenig de Naties die op 17 september begint. mimwmKsmiBkaBtmZ. Zéi Tussen de rotsen wordt gezocht naar de slachtoffers van de ramp vreedzame bedoelingen van het Pre- len. Zij vertrokken met sieraden ter riep op tot vreedzame sa- druk uit te oefenen op Turkije om het staat ontwerp-akkoord snel te tekenen, beschuldiging zal worden stig genoeg Ernstige slag yoor de mafia gesteld en zal worden ontslagen gens misbruik van de presidentiële macht. De Democraat Charles Rangel, zei in het huis van afgevaardigden Tho- ne) die telefonisch te horen kreeg, mas o'Neill, zei: "Alleen een won der" zou Nixon nog kunnen behoeden voor een proces. Hij rekende op een meerderheid van ca 70 stemmen voor afzetting. De commissie van Justitie zal ver moedelijk nog een of twee aanvul- Sommige Democraten dach. en ten dat 't naast zich neerleggen van in dagvaardingen door Nixon niet via de telefoon hoorde dat dat hij zou worden neergeschoten en hij een explosief postpakket tege- die eveneens te horen kreeg dat hij moet kan zien. Beide afgevaardig- zou worden neergeschoten en om den hebben de FBI van de bedreigin- Thomas Railsback (Illinois), die gen op de hoogte gebracht. waarde van twee miljoen francs <1.1 miljoen gulden), wild in het rond schietend in de nauwe straat waaraan de werkplaats ligt. Zij raakten echter niemand en verdwenen spoorloos. Studentenbetoging De Pe ruaanse politie heeft gisteren met wa- terkanonnen een betoging tegen de! regering door 300 studenten ulteenge- dreven. De studenten protesteerden I tegen de overneming door de regering] van president Juan Velasco van zei onafhankelijke dagbladen. Ze riepen "pers vrij" en "weg met Velasco" Elf betogers werden gearresteerd. Busongeluk In een afgelegen Jungle-gebied in het noordoosten van Brazilië is zondagavond een over volle autobus in botsing gekomen met een Vrachtauto die geladen was met bomen. Volgens de politie kwamen! negen en .zestig mensen om het le ven. Het ongeluk deed zich door nog onbekende oorzaak voor op de weg van Brasilia naar Belem. Door de klap van de aanrijding waren de bo men vanaf de vrachtauto de bus binnengeschoven. !- impeachment. toepassing 1 President Nixon zal ook dan niet iende "impeachment-artikelen" iftreden wanneer t Huis van Afge- vaarden en deze eind deze week for- Zeven Republikeinen stemden voor vaardigden stemt voor een proces tot meei aan het Huis overdragen. Het woordvoerder, met 27 tegen 11 stemmen een eerste raid Warren, zei gisteren in antwoord impeachment-artikel waarbij de pre- op de vraag of Nixon sident wordt beschuldigd van belem- af te treden mering van PALERMO (RTRi De Itali- verdoezelen aanse Justitie heeft gisteren de ma fia een ernstige slag toegediend toen een rechtbank in Palermo 32 ver meende mafialeiders tot een totale gevangenisstraf van 110 Jaar Tot de aanvullende impeachment- artikelen behoren de beschuldigin gen inzake belastingontduiking, de rechtspraak bij het senaat «vermijden: „Ik siegeenen- mlnflchti yan het c0 d00r het van de inbraak in het kele omstandigheid waarin de presi- dent dat in het beste belang Watergate-gebouw. De vijf punten van het tweede land zou beschouwen", impeachment-artikel zijn misbruik Warren herhaalde de belastingdienst, misbruik verschillende verstrekken van geluidsbanden deelde. De mannen, onder wie de ge- tiging voor een geheime spionage- na-oorlogse mafia-leider Lu- eenheid, het niet rapporteren ciano Liggio, kregen gevangenisstraf wetsovertredingen fen variërend van 8 maanden tot federale diensten, zeven Jaar op beschuldiging medeplichtigheid keren dat de president vertrouwt dat federale onderzSek-instanties, mach- het Huis van Mgera^den hem voorbereid~ge'n getroffen voor het tinton voor een geheime spionage- met m staat van beschuldiging zal eventue,e proces dat de senaat tegen ^iSTsenaatsleiders Mike Mansfield en Hugh Scott zijn het er gisteren na be- over eens geworden dat een proces de senaat tot afzetting van Nixon inmenging in Robert McClory, de op .«e.»» het begaan langrijkste Republikein in de cotn- misdaad. Liggio. die vijf missie van Justütie, die bij de stem- door de televisie moet worden uitge- Jaar lang voortvluchtig was. kreeg ming van zaterdag tegen afzetting zonden, maar wel in beperkte - zes Jaar. van Nixon was, zei gisteren dat hij De rechtbank sprak echter 43 zou stemmen voor impeachment In tegenstelling tot het optimis- dat het Witte Huis aan de dag andere i heeft vijf maanden geduurd vrij. Het pro- de president op grond van misbruik legde, verklaarden verscheidene lei- het Amerikaanse Huis Huis van Afgevaardigden Nixon in staat van beschuldiging stelt. Zij be spraken kwesties van "huishoudelij ke aard" zoals de plaatsruimte, toe gangskaarten e.d. Twee van de Republikeinen die bin nen de commissie van justitie van Afge- zijn constitutionele bevoegdhe- dende politici in het congres dat vaardigden voor de afzettingsproce- werd gezien als een poging de be- den. Het tweede impeachment-artikel zij op een behoorlijke meerderheid dure Jtegen president Hi?on hebben ruchte organisatie de genadeslag toe werd herschreven om instem ming van. McClory te krijgen. afzetting rekenen. De leider gestemd zijn met de dood bedreigd. van de Democratische meerderheid Het gaat om William Cohen L(Mai- VENETIE In Venetië, reeds bedreigd door verval, vervuiling en wegzinking ln de Adriatische Zee, verdwenen nu ook de gon dels. Vijf eeuwen geleden voeren 10.000 van deze ranke vaartuigjes door de 153 kanalen, die de 112 eilanden waarop de stad is ge bouwd verbinden. Rijke families hadden soms wel vijf eigen gon dels en er waren 20.000 gondeliers eenvijfde van de stadsbevol king. Nu zijn er nog slechts 400 gon dels over. en het aantal beroeps gondeliers ls geslonken tot 120. Deze vakmensen zijn niet alleen beroemd vanwege de bekwame wijze waarop zij him scheepjes, die tot elf meter lang zijn, door het ingewikkelde net van Vene tië's waterwegen loodsen. ZIJ heb ben ook geschiedenis gemaakt door hun gezang en hun humor. De oorzaak van het verdwijnen van de gondels is evenwel geen mysterie. De voornaamste oorzaak is de Venctiaanse waterbus of „vaporetto", die voor het eerst in 1881 in de vaart kwam. Boven dien vinden de rijke Venetianen die vroeger privé-gondels hadden het nu gemakkelijker zich te ver plaatsen met motorboten. Dit betekent dat de gondeliers voornamelijk afhankelijk zijn van de toeristen. En het feit dat dit werk in hoofdzaak beperkt blijft tot het voorjaar en de zdmer be tekent dat zij enorm hoge tarie ven in rekening moeten brengen. Er zijn nog zes routes waarop gondels dienen voor openba re veerdiensten, maar deze wer ken met verlies, hetgeen de krap pe gemeentekas maar moeilijk kan dragen. Gondels zijn verrassend snel (ze hebben gemiddeld een minuut nodig om het Gran Canal over te steken), en een volleerd gonde lier kan zijn scheepje met een slag van zijn stok volledig om zijn as laten draaien. Er is drie Jaar voor nodig om dit vakmanschap te leren, en er kamen nog maar weinig kandidaten als leerlingen. Men heeft wel eens voorgesteld de opleiding van gondeliers met over heidsgelden te steunen, maar daar is niets van terecht gekomen. Ook al zou het tekort aan gondeliers in een klap worden opgeheven, dan blijft er nog altijd eep tekort

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6