Maatregelen tegen overlast Staalwijk HUTSPOT-WANDELTOCHTEN Sa licht Ley den film van het goede LEIDSE KANTONRECHTER Geluidsscherm en afzuiginstallatie Leidse directeur wazig de sloot in Door Johm Kroon geïnspireerde gevelwoningen van toen contra de nieuwbouwblokken van nu, de werkgelegenheid van toen (lakenfabricage) in verge lijking met de werkgelegenheid van nu (dekenfabriek Van Wijk). Bewaert Heer Hollandt ende Salicht Leyden dichtte een helaas onbekend ge bleven poëet eeuwen geleden. Nu, in het Jaar waarin Leiden her denkt, dat het vierhonderd Jaar de pe^n braak doet de film niet. Terecht waarschijnlijk in een jaar, dat voor feestvieren is gereserveerd. Daarom ook wordt het „Loflied op Leiden", dat de dichter Scrive- rius ongeveer 350 jaar geleden den in zijn historische perspectief contrasterende beelden gezet; heden en verleden vereni gen zich aan het slot van de Jan Krul, geleden van het Spaanse juk werd de bekendste voddenman uit Lei- i bevrijd, duikt het slot I regel weer op. „Salicht Leyden", 1 een sleutelstad in Holland, zo ,d luidt de titel van een film, die q speciaal ter gelegenheid van de jl viering dit jaar van Leidens Ont- zet wordt gefabriceerd. De film maakt deel uit van de tentoon stelling „Leiden '74: Leven in oor- I logstijd in de tweede helft van de 3 zestiende eeuw", die van 26 sep- ,n tember tot en met 1 december in "j het stedelijk museum De Laken hal aan de Oude Singel te zien zal zijn. eeuw bestaat, vervaardigd volgens onmogelijke opgave en bovendien scenario onder regie J Leidenaar Hans van Oosterom. De al tentoonstelling beoogt door mid- Ik heb een ruwe schets van de film, die Hans van Oosterom o.s. aan het maken zijn, mogen aan- omgeving, die zich, gesto- schouwen. Het belooft een goed produkt te worden, bij de ver- gebruik is gemaakt van de schitterende, bijna letterlijk „verscholen" stu dio van Joop Pieëte jr. en Joop Pieëte sr. aan de Burggravenlaan. De muziek, ook in deze studio op genomen, is geschreven door Ron Westerbeek en wordt gebracht door diens nieuwe groep Water. Westerbeek heeft zijn muziek uit stekend aangepast aan de cont trastryke beelden van de film en betaalt aldus vader en zoon Pieëte met gelijke munt terug, want zoals zaterdag in deze krant gemeld hebben zy een film ver vaardigd, die Westerbeeks „Wa den ken in de historische kledij rechtspreker, op 3 oktober vaardiging Hans van Oosterom en Chris Paul Stapels de laatste is ver antwoordelijk voor de organisatie en beeldcontrole hebben zich niet laten verleiden tot het maken van een produkt, dat een alles noemende en niets verbloemende weergave van de Leidse samenle ving geeft. In het tijdsbestek van twintig vijfentwintig minuten, dat voor de vertoning van de film is gereserveerd trouwens niet passend in het kader tentoonstelling. Er is gekozen luchtige benadering, met ter's Live Music" functioneel be geleidt. De camera is gehanteerd del van documenten, voorwerpen, het visuele accent op het goede door Jan Oonk; het commentaar 3 schilderijen, tekeningen en andere l| historische objecten een zo volle- dig mogelijk beeld te geven van Leiden tijdens en na het beleg. J De leefsituatie in Leiden anno i 1574 wordt in woord en beeld ge- 3 bracht. De film sluit daar op aan met sfeervolle beelden van het I Leiden van 1974 in contrast met het leven van vierhonderd jaar ;l| geleden: de poorters van toen te genover de burgers van nu, de dat Leiden te bieden heeft. De kritische shots, die niettemin toch in de film verstopt zijn, kan de toeschouwer zelf concluderen, b.v. wanneer de camera langs „het Slootje Gods", dat in de topogra fie luistert naar de naam Waard- gracht, glijdt en onvermijdelijk onthult dat de slopershamer hier te meedogenloos is gehanteerd. Maar wezenlijk ingaan op de pro blematiek van verkrotting en af- bij de film (die uiteraard in kleur is) wordt gesproken door de Leid se AVRO - omroepster Alice Op- penheim en Henk van den Berg (NOS), Ingrid Moerman, conser vator van de historische afdeling van De Lakenhal draagt zorg voor de research en coördinatie, Joop Pieëte Jr. voor geluid en montage, terwijl de produktie in handen is van de audio-visuele afdeling van Studio Loridan. Oosterom (rechts) LEIDEN Dit zijnreeds stevig op de pootjes gevestigd, Kees, Ton en Lien. Leeftijd: zes dagen. In de lens blikt moeder Hennie, die bij het voeden van haar kindertjes enigszins verrast werd door het klikken van de fotograaf. Op het plaatje ontbreekt vader Kees (Kees sr. dus). Ter geruststellinghij heeft moeder en kinderen nu niet de steek gelaten. Hedenmorgen is hij nog bij zijn gezin Vorige week donderdagavond voltrok zich in een Stompwijks wei land een in agrarische kringen nogal uitzonderlijke gebeurtenis. Koe Hennie, die zich enige maanden geleden aangenaam ver poosd had met Kees sr., verraste haar eigenaar, de Leidse veehouder Van Haasteren door tamelijk onaangekondigd van een drieling te bevallen. Zonder dat er een veearts of verloskundige in de buurt was, hup, zo op eigen kracht, vroeger dan was verwacht. Voorbijgangers attendeerden de heer Van Haasteren erop, dat er plotsklaps drie kalfjes meer in de wei verbleven. Hij kon zijn ogen in eerste instantie nauwelijks geloven, maar Hennie had het toch echt gefikst. De veehouder restte nog slechts de taak de borelingen in de burgerlijke stand in te schrijven en daartoe koos hij de roep namen van drie van zijn kinderen als inspiratiebron. KeesTon en Lien. Juist ja, twee stiertjes en één koetje. En de drieling maakt het uitstekend, zo verzekerde mevrouw Van Haasteren vanmorgen nog. Het trio is wat dat betreft op een gunstig tijdstip géboren. Midden in de winter zouden de overlevingskansen aanzienlijk geringer zijn. Nu zullen de beestjes het wel halen. Anderzijds zijn ze, in verhou ding tot de overige leden van de veestapel van de heer Van Haas teren wat laat ter wereld gekomen. Het is de vraag of ze het harde leven op het land reeds kunnen doorstaan. Daarom overweegt de veehouder hoe teder Kees, Ton en Lien thans ook in de wei dartelen de kalfjes te verkopen. (Foto Jan Holvast) Eind vorig jaar besloot Van der M., een jaar of veertig oud. eens een ritje te gaan maiken. Een rijbewijs had hij dan wed nooit machtig kunnen worden, en de auto mocht dan onverzekerd zijn. maar ach, een kniesoor die daar op let nietwaar? Dan plotseling een glad, enigszins hellend wegdek, een slip is het gevolg. Twee geparkeerde auto's staan precies in de slipbaan, een botsing is niet te vermijden. Commotie, de respectievelijke eigenaren komen opdraven. Ze vragen een schadevergoeding vam vier- en vijfhonderd gulden, zullen er verder geen werk van maken. Wat doet nu Van der M.? Is hij blij met het buitenkansje zo de poliltaie te kunnen ontlopen, gaat hij gretig op het alleszins rede lijke transactievoorstellen in? Van der M. zegt integendeel: "Je gaat je gang maar. Je maakt er maar politiewerk van, ik zie het wed." En aldus geschiedde, tot openlijk uitgesproken verbazing gasteren van officier van Justitie, mevrouw Van Schaick en niet alleen van haar. Verdachte had niet veel te zeggen, en zei dit ook. Wél onthulde hij nog dat de schadeclaim van de verzekeringsmaatschappij, die uiteindelijk voor de reparatiekosten was opgedraaid, twéémaal vijfhonderd gulden bedroeg, maar dit feit vermocht niemand te ontroeren. Ook de officier niet, want haar eis was zoals ver dachte die karakteriseerde "niet zo zuinig". Te weten: Rijden zonder rijbewijs: 100 gulden. Onverzekerd aan het verkeer deelnemen: 250 gulden boete, plus een voorwaardelijke hechtenis van tien dagen. En als uitsmijter voor de slip ook nog eens zestig gulden. "U hebt risico's genomen die niet te overzien en niet te dragen zijn", vond de kantonrechter, en Van der M., van beroep tegel zetter, beaamde dit möt; "Nee, door mij zeer zeker niet." "Toch zult u er de lasten van moeten dragen", besliste de kan tonrechter-plaatsvervanger, mr. Brandenhorst, en vonniste cemform. Eerst nog grijnzend, maar met een in de deuropening vallend gezicht, trok de ongelukkige automobilist af. en "volgende zgak". zei de kantonrechter. De kantonrechter-plaatsvervanger. De zoveelste kantonrechter- plaatsvervanger, want vooral mr. De Koning valt op de strafzit tingen maar heel zelden waar te nemen vraag me niet waarom. Voor de vaste tribunefclant is hder natuurlijk wel het voordeel aan verbonden dat ook hij steeds weer een nieuw gezocht ziet. en ook gisteren was dit weer markant. Een groot, bleek gezicht vol plooien en vouwen, dat in een haast onnavolgbare mimiek van moment tot moment weergeeft wat er in hec achterliggende brein allemaal omgaat. Vooral het onderdeel twijfelend kijken was zeer verzorgd- Een beetje kletsmederig, type aardige oom ("vertel het nu maar"); diepe orgelstem en een welhaast voortdurende intense lach. Op vallend: de eerste rechter die voortdurend "je" zegt tegen ver dachten, tenzij hun leeftijd zich er wel heel sterk tegen verzet. En die dan het afsluitende vonnis ('het doet pijn. maar het zal toch moeten") iineens iin de u-vorm uitspreekt. Kreten: "Je bouwt je wél een hele reputatie op, joh." Goed. maar u zét fout." Pieter Langenidjjk, wie was dat?" (tegen een bewoner van de gelijknamige straat) Om kwart voor elf wordt de zitting geschorst; de volgende ver dachte is pas tegen elf uur gedagvaard. Het loopt uit, de wachtkamer raakt Steeds voller. De justitia belen drentelen wat op en neer, anderen blijven zitten. Steeds vaker snorkt naast ons de stortbak van de WC. Een vrouw naast me neemt mijn krant, de bode gaat kijken en meldt de parket wachter dat de magistratuur nog aan de koffie zit. Eindelijk, bijna arena in. De ene fout-parkeerder volgt dan weer de andere rode vijfentwintig minuten te laat, mag de kudde wetsovertreders de stoplichter op; de krantenleester, een Slecht formulerende, gieche lende arts, ziet aanleiding zich te verbazen over de kleur van de parkeertegeHtjes. Was ik maar om kwart voor elf naar huis gegaan. FLORIS BAKELS LEIDEN Over veertien zal bij het fabriekscomplex 1 RMM (Rijnlandse Metaal bescher- andere regelen genomen worden het daarbij de vraag stellen r sindsdien werkmilieu te verbeteren. ,Het is na- mige wooncomplexen destijds niet op tuurlijk zo dat de de laatste wat grotere afstand gebeurd: „We hebben altijd ming Maatschappij) aan de Zoeter- uitstekend functionerende afzuigin- Jaren vooral ten aanzien van het drijf zijn neergezet," aldus de nieuwe afzuiginstal- staUatie gehad. Toch blijkt dat niet milieu een stuk kritischer zijn gewor- Struys in Specie, ïn houten geluids- helemaal voldoende te zijn. De 3 - in de omgeving klagen over stof de toezeg- op hun auto's en wasgoed, dat j ging die ze in maart van dit jaar moeilijk te verwijderen is. Een nader moet men natuurlijk niet vergeten de bewoners van Staalwijk (Drie onderzoek leerde dat die stofdeeltjes dat ons bedrijf vroeger vrijwel bui- deed. Zij onder- niet groter zijn dan tien micron i latie alsmede scherm worden geplaatst. De directie doet daarmee gestand deal. En we zijn dan ook bereid i hun wensen zoveel mogelijk te gemoet te komen. Aan de andere kant Octoberstraat vonden al geruime tijd overlast van bij die fabriek im de (ook 's nachts) e: ging door roestige stalen deeltjes. Het oude afzuiging geluidsscherm en de afzuiginstallatie werkte. Dat zullen nabij de spoorbrug worden ge bouwd. De staalconstructie staat er reeds. ten de bebouwde kom Leiden De R.M.M. van lawaai richting op Staalwijk terecht kunnen luchtverontreini- komen. En dan te bedenken dat de vrijwel afdoende alleen al nodig je eigen mensen te beschermen. Toen bekend werd dat de bewoners uit de buurt last hadden van ons stof dochteronder- zi3n we met vier overheidsinstanties de tafel gaan zitten bepaalde wind- stond. De laatste tientallen Jaren zijn Plan uit te werken. Die overheid be- constructiedelen reinigt, straalt van een nieuwe verflaag voorziet. Met het stralen worden roest van het metaal verwijderd. Zowel het materiaal waarmee gestraald wordt als de roest- en vuildeeltjes die stond uit de arbeidsinspectie, de in specteur voor de volksgezondheid, de afdeling Hinderwet van de gemeente Leiden en de brandweer. Het resul taat van dat overleg is dat wij over- los Baan tot de aanschaf van een com- 366 jonge duiven Tot pleet nieuwe afzuiginstallatie, die St. Ghislain aardig ingebouwd. En Je kunt Je Leiderdorpse postduivenver eniging De Rijnklievers hield met wedvlucht van afstand komfn Tot 197 km Er met7ÏÏE-S htato v^ cteb^re van Stoal- irSallatie met gesloten wind gelost. De uitslag was 1 N. Hoo- circuit, zodat theoretisch gesproken gervorst; 2. Gebrs. ondeïiTm geen enkel stofdeeltje wijk, die de schone was en hun auto's bevuild zagen worden. Het Milieu Ac tiecentrum Nederland daarom destijds actie, om de overlast ^afvan^Swe ^uiS/kost^ grote investering voor de vijf LEIDEN/DEN HAAG Het al coholpromillage in het bloed van een Goozen; 3. W. 62-jarige directeur uit Leiden loog er Gebrs. Kok, 10 idem; 5 om> dat bleek 2,55 te bedragen Jacobi en 9 A. v. d. Dop; 6. J. 7. en 8. J. v. d. Wal. Leyden; ningen in de buurt opgehaald directie van de HCG werd uitgenodigd voor een gesprek. Die was inmiddels procent dle - al in overleg met de gemeente getre den en was in staat om aan de wen- Vertrouwen sen van de bewoners tegemoet te ko- De Rijnklievers hield ook vlucht van Bergerac over een afstand 865 km met 89 duiven. Dit uitzonderlijk grote hoeveelheid alcohol dus. Wan een promillage van 0.5 wordt als grens aangenomen voor wed- autobestuurders. Op de Langeraarseweg in Ter Aar de laatste oude duivenvlucht. De uit- was de auto in een sloot terecht ge- 1. A. Dubbelaar; 2. T. Ver- komen en de politie had weinig de oorzaak daarvan vast Grote investering Ondier de kop "Staalwijkers kun nen voortaan de was weer bui ten hangen" vertelt directeur M. Struys in het blad Specie van de zaal; 3, 4 en 6. Gebrs. Kok; 5. De R.M.M. heeft ook laten onder- Ouwerkerk; 7. H. Baak; 8. P. Vee- stellen. "Hij kon nauwelijks zoeken hoe de geluidshinder te be- lenturf; 9. A. v. d. Dop; 10. L. Klein. eind komen, lalde maar wat", l veertien meter i Dezelfde vereniging hield een wed- t hoogte vlucht van de Fond. De uitslag de politie geconstateerd. Voor de Haagse politierechter zei verdachte zich van dat alles maar ongeveer acht meter. „We heb- daar: 1. A. v. d. Dop; 2. Gebrs. Kok; weinig te kunnen herinneren, hij had ben er vertrouwen in dat het ge- 3. M. Jongeleen; 4. A. Ouwerkerk; luidsscherm het lawaai beneden de 5. J. van der Wal; 6. P. Veelenturf; 7. L. Klein; 8. A. Dubbelaar; 9. toelaatbare grens zal brengen," dus de heer Struys, die er op wijst Comb. Zwaan-Den Oude; dat ook intern in de fabriek maat- Kiel. ADVERTENTIE LEIDEN Een fraaie medaille in vorm van een hutspot is dit jaar fct aandenken dat aan de deel- tmers van de zestiende Hutspot- [andeltochten zal worden uitgereikt. b wandeltochten zullen wor- fn gehouden op zaterdag 5 oktober, [en kan zioti inschrijven voor de standen van 5, 10, 15, 20 en 40 ki peter. Het inschrijfgeld be haagt f 2,50 per persoon en voor ge inen f4. De beloning voor een b bestaat overigens uit een fraaie vergulde gezinsmedaille. Voor zo ver gezinnen prijs stelen op een hutspotmedaille kunnen ze deze verkrijgen tegen betaling van f2. Groepen van ten minste 12 wande laars ontvangen een groepsprijs. De start van de Hutspot-Wandel tochten is bij de LOM-sehool aan de Rijnsburgersingel op de hoek met het Schuttersveld. Van negen tot tien uur zal het startsein worden gegeven voor ae 40 kilometer en van negen tot twee uur voor de overige afstanden. Men kon zich inschrijven bij de heer J. van t Slot, Clusius- weg 96 iri Noordwijk Binnen (tel. 01719-4179); betalen kan men per giro op postrekening nr. 549595 t.n.v. de penningmeester van de Wandel- kring Leiden cn Omstreken (de or ganisatie), Postbus 448 in Leiden. De Wandelkring Leiden en Om streken organiseert op zaterdag 24 en zondag 25 augustus a.s. de zeven tiende Rijnstreek Molentochten. Ook daar kan men zich inschrijven voor de vijf eerdergenoemde afstanden. De routes voeren de wandelaars door het molengebied ten noord-oosten van Leiden. De start is bij het Pa rochiehuis „De Drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude- Rijndijk. Inschrijving kan geschie den bij de heer J. P. Woordes, Eikenlaan 53 in Alphen aa, den Rijn (tel. 01720-75724). Bij het vol brengen van de tochten ontvangen de deelnemers een rond tegeltje van pla teel, voorzien van een afbeelding van één der molens langs de route. mensen die van aanpakken weten. Mannen en Vrc vanaf. 18 jaar: ye zitten om je"te springen dus snel, pak dat hoge netto weekloon xoof alle uitzendkrachten De avond voor het gebeurde was verdachte naar een verjaardags feestje geweest en had hij daar nog al wat gedronken. ficier berekende, dat alcoholnro- millage op een groter aantal duidde. Verdachte verkeerde duidelijk onder invloed van drank. De eis luidde drie weken gevangenisstraf en 'n jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De verdediger zette uiteen, dat ver dachte door het ongeluk o.a. ge kneusde ribben had opgelopen en water in zijn longen had gerkegen, zo dat hij in geen al te beste staat ver keerde- De rechter zag niet veel reden tot clementie en legde twee weken ge vangenisstraf en 9 maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid op.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3