LEIDSCH DAGBLA Kans voor werklozen: bijscholing in metaal In Genève zou akkoord zijn bereikt Digros verklaart D.E. koffieoorlog vandaag Zuigeling kreeg pacemaker LEIDSCH DAGBLAD SH2I SM Weer een nederlaag voor Nixon L J ONTSLAG DREIGT VOOR 500 MAN Leidse huisbaas zet Marokkanen op straat INSDAG 30 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34385 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEW ORLEANS (AP) Door artsen van het zieken huis van de Oschner Founda tion in New Orleans is gisteren met succes een "pacemaker" geplaatst in het lichaam van een kind van 18 uur oud. De hartslag van het kind was twee uur na de geboorte gedaald van 120 tot 20 per mi nuut, 130 a 150 is normaal. Na het inbrengen van de stimula tor steeg de pols tot een vaste 94 slagen per minuut. De toe stand van het kind werd na de ingreep beschreven als 'goed". De pacemaker, een batterij, is in het linkergedeelte van het lichaam van het kind in gebracht en met een draad met het hart verbonden. Het instrument weegt 78 gram en is omstreeks 5 centimeter lang en 2,5 centimeter dik. Het gaat twee jaar mee en zal dan moeten worden ver vangen. De operatie werd door vier chirurgen uitgevoerd en duurde iets minder dan twee uur. Het kind, vermoedelijk het jongste menselijke wezen dat ooit van een pacemaker is voorzien, zal, naar verwacht wordt, na 10 dagen het zieken huis mogen verlaten. De douanerecherche heeft in schuur van een veehouder de Van Rijckevorsselstraat n Breda een clandestiene je- erstokerij ontdekt. De stokerij ft een capaciteit van 4000 liter week. Tot nu toe is er nog nie- \d aangehouden, omdat er nand bij de stokerij aanwezig i de schuur werden 14 grote bakken aangetroffen met een iciteit van 2000 liter elk. De fcen waren vol en het gistings- '.es ivas in volle gang. De actie i uitgevoerd in samenwerking de dienst douane en accijn- uit Eindhoven. Samen met Bas v. d. Heijden en dan regen i of motregen. Zwakke tot matige, «Ie kust tijdelijk krachtige zuid- ater te Katwijk te 1.22 ei laagwater te 9.28 en 21.58 i KATWIJK/S ASSENHEIM De twee Digros-levensmidcl'ïlenbedrijven in Katwijk en Sassenfcebn hebben vanmorgen roodmerkkoff'e van Dou- we Egberts verkocht voor f2,19. De vastgestelde prijs hiervoor is f2.46 De prijsverlaging was al aangekon digd in een open brief, opgenomen in een landelijk ochtendblad, van Dirk van den Broek dit Amsterdam. De brief was gericht aan de directeur van Douwe Egberts en vermeldt on dermeer dat de meeste merkfabrikan ten van koffie -- ii;der druk van Dirk van den Broek onlangs al hebben besloten de vastgestelde prij zen af te schaffen. "Ik verkoop liever duizend pakken koffie met een dubbeltje winst, dan honderd pakken met een kwartje", Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 14 aug. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. zegt Dirk van den Brock die Douwe Egberts te hoge priiz-ïn verwijt. De brief werd onderschreven door Bas van der Heijden in Rotterdam en de beide Digros-vestigingen (van Dirk van den Broek Jr.) in Katwijk en Sassenheim. Morgenmiddag zal er een gesprek plaatsvinden tussen Douwe Egberts en Dirk van den Broek. Verkoop leider Temming zal dan de plaats in moeten nemen van de DE-direc- tie, die op vakantie is. Hij zegt: "Ik wil niet vooruitlopen op dat gesprek, maar als Dirk van den Broek in derdaad zijn prijzen wil (blijven) ver lagen, komt er een conflict. De rech ter zal dan uit moeten wijzen wie er gelijk heeft. In het verleden is dat steeds aan ons geweest". Herrieschopper veroorzaakte tumult bij V&D LEIDEN Een bezoeker van Vroom en Dreesmann heeft vanmid dag in het warenhuis voor tumult gezorgd. Hij stapte V. D. binnen met een luidspelende transistor-ra dio. Op het dringende verzoek van het personeel de radio wat zachter te zetten .ontstak hij in grote woede. Toen hij met ®en bijl om zich heen begon te slaan, waarbij hij enige ma teriële schade veroorzaakte, greep men ln en sloeg de herrieschopper Of hü de bijl al bij zich had, of dat hij die uit de zaak had gegrepen, was Timmiddag nog niet bekend. DEN HAAG/LEIDEN Via een korte scholingscursus zal binnen kort een aantal werkzoekenden in de metaalsector weer aan een baan kunnen komen. Op initiatief van de minister van Sociale Za ken, drs. J. Boersma, zullen over heid, werkgevers en werknemers aan deze actie deelnemen, waar door werkzoekenden in de bedrij ven een cursus kunnen volgen. De regeling, die o.a. ook in het ge bied van het gewestelijk arbeidsbu reau in Leiden zal gelden, is van structurele aard. In de metaal zijn namelijk veel werkzoekenden, ter wijl er grote behoefte bij de bedrijven is aan geschoolde metaalbewerkers. De ingeschreven werkzoekenden zijn vaak net niet voldoende geschoold, voor de vacatures- Via de scholingsregeling hoopt men in Leiden ongeveer 50 a 60 werkzoe kenden in de metaal aan een baan te kunnen helpen, aldus vanmorgen het gewestelijke arbeidsbureau. Bij de Leidse metaalbedrijven is groot ge brek aan gesohoolde arbeidskrach ten. De bedrijven zullen een tege moetkoming in de scholingskosten ontvangen van 35 gulden per man per dag. De cursisten krijgen tijdens de scholing een premie van 30 gulden netto per week. Behalve in Leiden, zal de regeling tevens gelden in het gebied van de gewestelijke arbeidsbu reaus Breda. Dordrecht, Nijmegen, Tilburg, Waalwijk en in Twente. De.raad van Nederlandse werkge versbonden zal de werkgevers in de metaalsector vragen om het arbeids bureau bijzonderheden over de openstaande banen te geven. Aan de hand van die gegevens zal zo nodig na persoonlijk contact met de betrokken werkgever een project groep, bestaande uit vertegenwoor digers van arbeidsbureau, werkge vers en werknemers, diegenen uit de ingeschrevenen kiezen, die voor een bepaalde scholing in aanmerking ko men. De bedoeling is, dat de cursis ten na de scholing zo spoedig moge lijk in een bedrijf worden geplaatst. Tot die datum blijven ze de uitke ring via de sociale voorzieningen ont vangen. Als de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven bij deze nieu we actie succes heeft, dan zal wor den bezien of uitbreiding tot andere bedrijfstakken en eventueel andere gebieden mogelijk is. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is blij met het scholingsplan, maar waarschuwt dat het geen won dermiddel is tegen de structurele pro blemen op de arbeidsmarkt. Daar voor zijn onder meer nodig: een doel treffender arbeidsbemiddeling en gerichte overheidssteun voor gevoe lige, maar wel levensvatbare be drijfstakken. 12 PAGINA'S O Peter Rodino (links), de Republi keinse voorzitter van de juridi sche commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, bekijkt de lijst waaruit blijkt dat met 28 tegen 10 stemmen opnieuw een reeks beschuldigingen aan het adres van president Nixon zijn geaccepteerd. Een ruime meerder heid dus voor het tweede im peachment (afzetting)-artikel te gen de Amerikaanse president. Verwacht wordt dat ook bij de behandeling in het Huis van Af gevaardigden een ruime meerder heid zal bestaan voor de afzetting van Nixon in verband met zijn rol in het Watergate-schandaal. PAGINA 6 NOS-nieuwsIezer Eef Brouwers heeft ervaren, dat de kranten in een komkommertijd verkeren. Binnen korte tijd stonden er drie journalisten bij hem op de stoep. HU vond het overigens niet verve lend. PAGINA 5 Elke twee weken is er een ont ploffing in een of andere chemi sche fabriek. PAGINA 7 Kunstschatten GENEVE "Het akkoord is ge sloten. We hopen het ontwerp van avond te tekenen", zo heeft het Franse persbureau AFP vanmiddag in Griekse kringen in Genève verno- ARNHEM/UTRECHT (ANP) Uiterlijk op 5 augustus zal een be slissing moeten zijn genomen over het lot van de scheepswerf gebrs. Van der Werf B.V. in de Gelderse plaats Deest. De werkgelegenheid Strubbelingen op Steenschunr LEIDEN Huiseigenaar J. Stip- donk van het pand Steenschuur 7 heeft gasteren drie Marokkaanse huurders op straat gezet. Toen zij tussen één uur en half drie aan het wandelen waren, sleepte hij hun be zittingen naar buiten en spijkerde hij vervolgens dê deur aan de zijkant van het pand dicht. Na het voorval, konden de overige buitenlandse huurders slechts via de ingang aan de voorzijde naar binnen, waarbij ze bij de huiseigenaar moesten aan kloppen. Hun werd verboden bezoek te ontvangen op hun kamers. Toen een Leidenaar met de buiten landers mee naar binnen wilde werd hij door de huiseigenaar tegengehou den. Er volgde een kleine strubbeling waarbij de trui van de Leidenaar kapot werd gescheurd en Stipdonk op de grond belandde. De huiseige naar heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De drie op straat gezette Marokka nen zijn nu tijdelijk ondergebracht, in de pandjes aan de Groeneste.^g, die in beheer zijn bij de Stichting Mi grantencentra. Ze zullen daar ln elk geval blijven zolang het proces duurt dat enkele maanden geleden door de buitenlandse huurders van Steen- schuur 7 tegen Stipdonk werd aange spannen. Nadien zal bekeken moeten worden of ze weer naar hun oude ka mers zullen kunnen terugkeren. van minstens 500 mensen staat daar bij op het spel. Het bedrijf in Deest geeft werk aan 240 man, het dochterbedrijf Gelria in Nijmegen (reparatiewerf) aan 80 man en voorts zijn nog en kele honderden werknemers van on deraannemers van de werf afhanke lijk, aldus directeur A. H. van der Werf. De vakbonden zijn bijzonder teleurgesteld over het feit, dat ze pas eind vorige week op de hoogte zijn gesteld van het dreigende échec. „We zijn gewoon over rompeld," zei de heer A. van der Veen, districtsbestuurder van de in dustriebond NW. Volgens ingewijden zal elk red dingsplan voor Van der Werf een uitstel van betaling en aanstelling van een bewindvoerder als basis moeten hebben. Een collega-werf zou bereid zijn Van der Werf over te nemen als het ministerie van Eco nomische Zaken de schuldenlast voor haar rekening neemt. Naar ver luidt zou het ministerie te kennen hebben gegeven dat eerst maar uit stel van betaling moet worden ge vraagd. Scheepswerf Van der Werf ver keert in ernstige liquiditeitsmoei lijkheden. Er wordt gezocht naar een oplossing van de problemen. De moeilijkheden zijn ontstaan door een vertraging in de oplevering van twee chemicaliën-tankers van elk 6500 ton, die per stuk ongeveer f 18,5 min kosten. NVV-bestuurder Van der Veen ta xeert het verlies van de scheepswerf op f 7 a f 9 min. „En dat is teveel bij een Jaaromzet van naar schat ting zon 20 miljoen". Ook Turkse delegatiekringen dat er een akkoord over Cyprus gesloten is, maar dat er voor de ondertekening nog een "militair- technische kwestie" geregeld moet worden. De kwestie zou betrekking hebben op de breedte van de bufferzone tus sen liet Turkse leger en de Grieks- Cypriotische nationale garde en op de procedure voor het vaststellen van de bestandslijnen. Nu een akkoord is bereikt over ver sterking van het bestand op Cyprus zal waarschijnlijk op 4 of 5 augustus een conferentie worden gehouden over de grondwettelijke problemen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Callaghan begon vanochtend in Genève aan wat gezien werd als een allerlaatste poging om het vre desoverleg uit het slop te halen. Gedurende de onderbreking van de onderhandelingen afgelopen nacht had de Britse minister een nieuwe formulering van het ontwerp-ak- koord opgesteld, waarbij iets werd te gemoet gekomen aan de harde Turk se eis, dat er geen Turkse troepen worden teruggetrokken als daaraan geen waterdichte garanties voor de Turks-Cyprioten zouden worden ge koppeld. Waarnemers in Ankara meldde van ochtend nog dat de Turkse premier Ecevit vannacht alle bevelhebbers van het leger had bfïeengeroepen omdat nieuwe Griekse eenheden zou den worden samengetrokken op het eiland Rhodo6, op 12 mijl van de Turkse kust. Aartsbisschop Makarios ls vanoch tend voor een bezoek van enkele da gen in Londen aangekomen. De af gezette president van Cyprus ver klaarde op het vliegveld: „Ik ben de gekozen leider en de president van Cyprus en niets kan me er van weer houden naar Cyprus terug te keren". Aangenomen wordt dat Makarios onder meer besprekingen zal voeren met de Engelse minister van Buiten landse Zaken Callaghan wanneer hij is teruggekeerd van het vredesover leg ln Genève. Makarios eiste dat de Griekse rege- rine de officieren die de staatsgreep uitvoerden worden teruggeroepen, terwijl hij de Turken verweet geen respect te hebben voor de Veilig-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1