Tegenstrijdigheid neemt in Griekenland met de das: toe RUSSEN EN BRITTEN BOTSEN President Nixon blijft optimistisch cBuiter^ands geld 5 LEIDSE SPAARBANK Ministers hebben geen idee van hun macht De Spinola belooft Afrikaanse koloniën onafhankelijkheid Opstand Franse gevangenissen Ondanks duidelijke uitspraak juridische commissie MEISJE VAN DRIE SCHIET MAN DOOD MAANDAG 29 JULI 1971 ATHENE De ontwikkelingen in Griekenland worden v£an dag tot dag tegenstrijdiger. Je hebt als buitenstaander steeds meer moeite om niet te geloven dat je droomt. Door Michael Stein Vrijdag slaagde Karamanlis er na veel moeilijkheden in zijn kabinetsformatie te voltooien. Tot aangename verrassing van velen maakt nu ook een aantal hoogst-deskundige liberalen deel uit van de regering, en zelfs een zeer gematigde socialist. De ministers en staatssecretarissen zouden al donderdag ge- installeerd worden, maar enigen onder hen eisten eerst ga- ziekenhuis waar hU ranties tegen een nieuw ingrijpen van de leger-officieren in ^idene opLaties ondStfng en "SI de politiek. Het maximum, dat Karamanlis zij zelf hebben niet het flauw- hun kon verstrekken, was een schrif- ste idee, over hoeveel macht zij nu telijke verzekering zijnerzijds dat de eindelijk beschikken om moeilijke be- ©fficieren zich tot him militaire ta- slissdngen door te drukken. ken zouden beperken. de binnenlands- hoor lijk verzorgd werd. Niettemin viel zijn vrouw flauw, toen ze hem vrijdag voor de eerste maal weer terug zag, overdekt als hl] was met grote, open wonden en diepe litte kens. waterdichte beveiliging. Tenslotte politieke toestand is het feit, dat pre- Dat de inacht van de zogenaamde gingen de aangezochte ministers door mier Karamanlis de staatszaken niet ^rdwen^ Junta bepaald niet is ge- de knieën, omdat, zoals c opmerkte: „Als wij weigeren, moet het d&n doen?". Deze minister gaf toe. dat er geen enkele zekerheid i hen in een regeringsgebouw uitoefent, vanuit de vijfde etage chique hotel Grand Bretagne op het Grondwetsplein. De premier broken, bleek uit hetgeen Journalisten op het platteland gezien hebben. Daar tref je in de overheids- en po litiebureaus nog steeds het embleem de junta aan: de herrijzende b«taat. dat de kolonels en de kapt- Greenland al, het ware,op bezoek S! teins en de luitenants en de brigade- in zijn eigen land, generaals niet alsnog op hun schre- buitenlandse toeristen en Journalis- den terug zullen keren, zodra de Cy- pruskwestie geregeld en het gevaar De minister i Buitenlandse Zaken dag al 'van alle gemeentebesturen be vel had gegeven dit zeer gehate 1 **5 waaien Minister Averoff staan van president Gizikis. die vorig persconferentie ten beste. Uiteraard Jaar door brigade-generaal Ionnadis werd hij bestookt met vragen, wat i als zodanig gebombardeerd was. Het werd een pijnlijke affaire, omdat de minister de vertegenwoordigers van het fascisme Gizikis niet de hand wensten te geven. Een mooi en symbolisch gebaar, maar zonder verdere konsekwenties voor de machtsverhoudingen- Zaterdag ontving de minister van sociale zaken een delegatie vakbonds leiders. Zij vroegen de afschaffing van alle decreten, wetten en maatre gelen, die de bewegingsvrijheid van vakbonden verhinderen. (Die beston den overigens ook al voor de Junta, maar werden tijdens het fascisme Defensie be seft kennelijk heel goed hoe zwak de burger-politici tegenover de militai ren sta vn. Hij bestond het om tegenover Franse journalisten de leden van de Junta lof toe te zwaaien vanwege hun „patriottisme dat ten grondslag lag aan hun veranderde mentaliteit". Onder deze omstandigheden is he* niet verwonderlijk dat de regering i de 30.000 man" sterke mili- de groo-sle vaagheid in acht neemt j._ inzake telingen heeft begaan). Zijn geloof Nieuwe bleek onjuist te zijn geweest. Een de eventuele terugkeer van koning andere minister deelde gisteren mee Constantljn, de opheffing van het dat Ioannides gewoon zijn oude func- verbod van de communistische par- tie blijft uitoefenen. Ioannides is er dus nog als Te' ófflTïè nu met Ioannides de sterke man en tegelijkertijd de beul van het re gime aan de hand was. „Heren, ik weet het niet, ik weet het echt niet," lichtte hij de pers voor. En na einde loos verder aandringen „Ik geloof dat hij zijn functie niet meer bekleedt" (namelijk dant taire politie, die de vreselijkste Met tranen in haar ogen arriveerde de Griekse zangeres en actrice Melina Mercouri dit weekeinde op de Atheense lucht haven na een verbanning van zeven jaar. Rechts haar echt genoot, de Amerikaanse filmregisseur Jules Dassin. LISSABON De Portugese president Antonio de Spinoüa heeft zaterdag in een radio- en tele- visierede gezegd dat Portugal be reid is nu een begin te maken met het proces van de machts overdracht aan de volkerèn van Guinee, Angola en Mozambique. „Het mement is aangebroken om de bevolking van de overzeese gebieden het recht toe te kennen hun lot in eigen hand te nemen" De Spinola bevestigde wat reeds eerder deze week in een amende ment op de grondwet was vast gelegd, namelijk dat Portugal het recht van de volkeren op zelf beschikking, daarbij inbegrepen het recht op onafhankelijkheid, erkent. „Dit amendement moet de wet telijke basis vormen voor het on middellijk begin van het dekolo nisatieproces in de overzeese ge bieden", aldus de president. Het amendement vervangt een uit 1933 daterende wet waarin de overzeese gebieden tot Portugal worden gerekend en afscheiding uitdrukkelijk wordt verboden. „Wij staan nu open voor alle initiatieven om een begin te ma ken met het voorbereiden, orga niseren en uitvoeren van het de- kolonisatieproces. Wij erkennen van nu af aan het recht op poli tieke onafhankelijkheid, die zal worden uitgeroepen op een nader goed te keuren tijdstip en onder nader goed te keuren voorwaar den". „We hebben de moeilijkste van alle overwinningen behaald: we hebben onszelf overwonnen, onze dwalingen en onze tegenstrijdig heden", aldus president De Spi nola. Met dertien jaar oorlog hebben we de prijs betaald voor de vergissingen van het vorige bewind. De militaire inspannin gen hebben in de loop der Jaren hun zin totaal verloren omdat ze niet vergezeld gingen van politie ke maatregelen". Portugal zal zijn verantwoorde lijkheden niet ontwijken en alle mogelijke hulp geven die de nieu we landen nodig zullen hebben. „Portugal zal het tweede moeder land blijven voor elke burger van deze nieuwe naties". Portugal, al dus de president, keert na een decennium van struisvogelpolitiek weer terug in de wereld. ..De verklaring van generaal De Spinola is een concrete daad die niet alleen door allen in Gui nee en de andere voormalige Por tugese koloniën, maar door alle Afrikanen hogelijk zal worden ge waardeerd", aldus heeft de leider van Gulnee-Bissau, Luis CabraL zaterdag verklaard. Hij deed dit in Algiers waaraan hij een particulier bezoek brengt Cabral sprak van een historische daad, waardoor de noodzakelijke voorwaarden worden geschapen voor een openhartige en loyale samenwerking tussen Guinee- Bissau en het Portugese volk. In Lissabon werd de verklaring met instemming door de bevol king begroet. Ook premier Vasoo Goncalves en minister van bui tenlandse zaken Mario Soares spraken van een belangrijke wen ding in het Portugese beleid en een „overwinning voor de demo cratie". In New York betuigde secre taris-generaal van de VN. Kurt Waldhejn. zijn instemming met de denkbeelden van het Portu gese staatshoofd. De bevolking van Mozambique reageerde kalm maar in brede kring voldaan op de verklaring van De Spinola. Vertegenwoordi gers van het nieuwe Portugese bewind spraken echter de vrees uit voor de opkomst van een soortgelijke rechtse beweging als destijds in Algerije de organisatie van het geheime leger (OAS). uiteraard verscherpt: het eerste door machtsfactor achter de schennen. mededeüngen omdat eerst de Junta uitgevaardigde decreet ver bood honderden vakbonden). Verder eisten zij de teruggave van alle in beslag genomen eigendommen van de verboden verklaarde vakbonden en het weer in dienst nemen van alle vakbondsleden, die om politieke re nen waren ontslagen. En tenslotte vroeg men de minister de speciale Zijn militaire politie mag sinds vrij dag pidus een bekendmaking van het ministerie van defensie „al leen nog maar zijn eigen taken ver vullen en niet meer ingrijpen in »t NEW YORK (AP) De Sowjet- (West-Europese tijd). r dan het besluit c dere taken". Dat wil zeggen: de mi- ogenblik. Vandaar dat Karamanlis Unie heeft op de speciale zitting In Athene had de nieuwe Griekse het bestand op het eiland moest bijeen- worden geverifieerd. heid vaa de staat" te waken: zij rden officieren, die wegens hun ver-, ken op Cyprus mag zich alleen nog maar bemoeien de Junta uit de strijdkrach- se militairen, politie-eenheden af te schaffen, die de «üscipline in het leger. Ge- ten werden ontslagen, niet opnieuw uitgesproken dat het eiland de Junta ter bestrijding van onwel gevallige vakbondsactiviteiten had opeericht. Wat was de reactie van de minis ter? Dat hij sympathie en begrip had voor de verlangens van zijn bezoekers Voorzichtigheid gematigheid roepen in verband met de spannln- zijn de directieven, die voortdurend voortdurende bron kon worden van militaire conflicten. Van Britse zijde is hierop gezegd gen met Turkije, nog steeds geen uitgevaardigd worden. Vandaar dat dat de hele bijeenkomst geruststellende gedachte. Hoe veinig geruststellend, bleek dat hij persoonlijk met deze verlan- toen de gevangenis Boyati in Athe- gisteravond had willen geven, op gens instemde, maar dat de heren ge- ne open ging duld moesten uitoefenen. Misschien kon hij over een week of tien da gen meer zeggen. Het ministeriële antwoord is teke nend voor de politieke situatie. Het merendeel van de ministers moge be- eenvoudig 6taan uit brave goedwillende ganda vertoning" Verschillende gedelegeerden waren oordeel dat de veiligheidsraad De Russische ambassadeur Sa- frontsjoek zei tenslotte dat hem het epeet dat de Britse vertegenwoordi ger de verklaring van Moskou had alle buitenland- zij de door Turkije te Genève gestel- solutie in. De eisen werden wel mon- verworpen "en was teruggevallen op de waarschuwing de eisen beschouwde als "onaan vaardbaar en onbehandelbaar". Maar vlak voordat de raad te New York bijeenkwam had do Griekse gedelegeerde aldaar. De- "propa- nis Carayannis, nog gezegd dat zijn resolutie als niet meer dan propagan- regering geen nieuwe vergadering da die beoogde te "bewijzen" "dat nodig vond omdat er weer hoop Moskou zich inzet was dat te Genève iets zo eeen officiële niet nee heeft gezegd, toen presi- de veiligheidsraad van gisteravond regering gevraagd de veilie dent Ohizikis hem .verzocht' de hon- opgeroepen tot het totale terugtrek- komst van de veiligheidsraad omdat Zy dienden evenwel geen nieuwe re- ----- *-I—g—♦-i solutie in. De eisen werden wel mon deling naar voren gebracht door de Russische gedelegeerde. ambas sadeur Wassili Safrontsjoek. Verschillende Westeuropese gede legeerden beschouwde de ontwerp- i banale laster in een geest gelijk i die van de kwalijkste periode uit de koude oorlog". ongeveer hon- zoek van hogerhand heeft afgelast moest wachten met i uit .dhene is vertrokken. Vandaar totdat er iets was bereikt op het i resolutie, den bereikt. uit dat de communisten zich weliswaar desoverleg in Genève, i kwam. HJ was op 16 februari ge- zeer kritisch, maar ook uiterst be- arresteerd en meer dan een maand hoedzaam tegenover de regering op- grondig gemarteld dat het vlees stellen. Niemand, tot en met de VOU' Op 28 i stonden erop dat de raad geen soort v worden de verdedi ging van een klein land dat zichzelf beschouwde als een "niet-gebonden Gisteravond is door de raad twee staat" "Baarlijke onzin", was het oordeel van de Britse ambassadeur Ivor Ri chards. "De vergadering is een on- gedrongen op het snel terugtrekken, waardig iets geworden en een beledi- vangenissen zijn zaterdag' gin2 voor zowel de veiligheidsraad 6tanden uitgebroken uit protest tegen de Rus- uur vergaderd. De Russen hadden bekendgemaakt een resolutie afzonderlijk orgaan moest hebben ontworpen waarin werd de conferentie te Genè- PARIJS In talrijke Franse ge- als de Verenigde Naties". WASHINGTON —Met 27 tegen 11 stemmen heeft de Juridische commis sie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden zaterdagavond aan bevolen. president Nixon in staat van beschiuldiging te stellen en zo de afzeütinsprocedure op gang te bren gen. De oommissie keurde het eerste impeachmentarcikel goed, waarin Nixon wordt beschuldigd van belem mering van het gerechtelijk onder zoek naar de Watergate-affaire om de zaak in de doofpot te stoppen. Na de historische beslissing, die volgde op een openbaar debat van vier dagen dat door de televisie werd uitgezonden, werd de zitting ver daagd tot vandaag. Er moet nog ge stemd worden over een tweede im peachment-artikel over machtsmis bruik door de president, maar onge acht de uitslag daarvan komt de aan beveling tot de afzettingsprocedure nu in behandeling bij het voltallige huis van afgevaardigden. Gezien de ruime meerderheid, waarmee de commissie de aanbeve ling goedkeurde (zes Republikeinen stemden met 21 Democratische leden mee), wordt 'net zeer waarschijnlijk geacht dat het 435 leden tellende huis Nixon door de senaat zal laten be rechten, Volgens ervaren congresle den zal zo*n besluit met een marge van misschien wel 60 stemmen wor den goedgekeurd, terwijl een eenvou dige meerderheid al voldoende is. De pro-impeachment-stemmen, van de zes Republikeinen en drie conservatieve zuidelijke Democra ten zullen in het voltallige huis ze ker doorwerken Het huis van afge vaardigden komt in verband met de kwestie mogelllk 12 augustus al bij een, waarna misschien rond 23 augus tus een besluit valt. Wordt Nixon aan geklaagd, dan kan de berechting in ment-artikel staat dat president Ni- ons allen geen moeilijke week is ge- xon de rechtsgang in de Watergate- weest. Het is zeker een moeilijke week affaire heeft belemmerd en daarmee geweest", zijn grondwettelijke eed en plicht heeft gesehonden In de volgende Perssecretaris Ronald Ziegler zei termen wordt Nixon van medeplich- desgevraagd dat het een moeilijke tigheid aan het In de doofpot stop- JUJ pen van de affaire beschuldigd "Richard M. Nixon, gebruik de president is maar dat hij kan. ''Hij kan zijn emoties goed beheersen en zich hand- aanval- kend van de bevoegdheden van zijn haven onder twee Jaar hoge ambt, aanvaardde persoon- len"- lijk en via zijn ondergeschikten en Verdediger St. Clair zei, dat hij een helpers een gedragslijn of plan, moeilijk karwei had, maar dat hij er erop gericht het onderzoek naar deze geen spijt van had. "Ik zal doorgaan onwettige binnendringing (in het tot het einde al» de president dat Waterate-gebouw, red.) te vertra- wil". gen, te belemmeren en tegen te i Volgens een gisteren in New York gepubliceerde enquetevm, het insti- te dekk». hun Identiteit ££t~SiÖp Ttadt 61 wTmtder het strafstelsel en de materiële standigheden. In Colmar in Oost- Frankrijk staken gedetineerden een deel van de gebouwen in brand en verschansten zich op de daken, van waar zij de politie met dakpannen be kogelden. Twintig gevangenen ont snapten, van wie er twaalf weer werden gepakt. Gevangenismuiterij speelde zich ook af in Amiens, Marseille, Varces, Mulhouse, Ensisheim, Parijs (Fresnes en De Santé) en Rennes. ADAIRVILLE, KENTUCKY (AP)' Een driejarig meisje heeft zater dag op aandringen van een caféhou der in Adairville, in de Amerikaanse stad Kentucky, een man doodgescho ten, aldus de plaatselijke sheriff. Sheriff Robert Wilson verklaarde dat de zestigjarige Ray Spaulding in het café zat toen de eigenaar, Milton Buzz Cole, met het meisje binnen- verborgen te houden schennen en het bestaan vang van de onwettige, geheime tiviteiten te verhullen". Het artikel, bevat dan verder negen afzonderlij ke aanklachten, waaronder het af- te be- Amerikanen dat president Nixon, door de senaat berecht moet worden en 46 procent dat hij moet weggaan. leggen valse Maar dertig procent i de Ame- verklaringen, het achterhouden misleidende rikanen vindt niet dat de senaat de president moet oordelen en 38 moord Cole trok een pistool, gaf dat aan het kind en zei haar dat ze Spaul ding moest doodschieten. Ze schoot één maal en Spaulding was direct dood, aldus Wilson. Cole zit in een cel en wordt be schuldigd van medeplichtigheid bewijsmateriaal en het aanmoedi- procent is tegen zijn afzetting. gen van getuigen tot het afleggen van onjuiste verklaringen. dragen i het op verborgen wijze vuurwapen. Tegen komt en dat het huis va de senaat in september beginnen. Te digden de aanbeveling va gen half november zou de uitspraak sche commissie niet zal kunnen vallen. Voor afzetting van de Het Witte Huis deelde dit zaterdag- staat president is een meerderheid van avond na de stemming in de commis- gestel tweederde noodzakelijk. sie mee. Nixons perschef Ziegler ver- zijn President Nixon vertrouwt er klaarde in het presidentiële echter nog altijd op dat t zover niet verblijf te San Clemente in California der impeachment-artikel ook eenvou- staan, dan zal dat de tweede maal zijn dat zoiets een president in de Amerikaanse geschiedenis over komt. In 1867 werd Andrew Johnson door het huis van afgevaardigden in staat van beschuldiging gesteld maar de senaat spr*k hem een Jaar later vrij omdat er n stem ontbrak aan de vereiste meerderheid van twee derde om de president af te zetten. De president heeft vandaag zijn be langrijkste verdediger, James St. Claór, ontmoet om de banden te be studeren die hy morgen moet over- handigen aan rechter Sirica. Haig verluidt de commissiedebatten zei dat de uitslag in de commissie niet via de televisie gevolgd. Toen voor Justitie mets veranderd heeft, beschuldiging kan worden de uitslag van de stemming hem aan zijn zelfvertrouwen en vastbeslo- Het voltallige huis zal naar bereikte, had hij juist bij San Cle- tenheid om voort te gaan en zyn 'dat de bewijzen mente in zee gezwommen. functie als president van de Verenig- het goedgekeurde impeach- de Staten te blijven uitoefenen. "Ik zou niet willen doen alsof dit voor de" uitspraak van het hoogge- Moet Nixon in de senaat terecht- rechtshof en de Juridische commissie De opiniepeiling werd uitgevoerd, het kind is niets ingebracht. Ze is het huls van afgevaardigden. ADVERTENTIE Nixon en zijn vrouw konden nog lachen toen ze gisteravond terugkeerden in Washington. Van daag praat hij daar met verdediger James St. Clair over de bandjes die morgen moeten worden overhandigd aan rechter Sirica. afgevaar- dat de president dit vertrouwen heeft dig niet aanwezig zijn". Nixon heeft de Juridi- "omdat hij weet dat hij geen ver grijpen heeft begaan waarvoor hij in Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor i dit of welk

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6