WEER IMPASSE IN GENEVE f luba vooi'alle uitzendkrachten Na bijna bereikt akkoord over Cyprus: TURKS VETO Israël in actie tegen illegale nederzetttingen vandaag Frankrijk nam weer kernproef ERICH KASTNER OVERLEDEN LEIDSCH DAGBLAD Italiaanse artsen in staking Boeren in opstand tegen prijzen SNELLE TAAG LOOS OPTIMISME FOTO LINDHOUT GENEVE/ANKARA/ATHENE (AP, AFP, Reuter, )PA) De vredesconferentie over Cyprus in Genève is ipnieuw in een impasse belahd, nadat er vanochtend vroeg ia urenlange onderhandelingen goede hoop bestond op een ivereenkomst. De Griekse minister van Buitenlandse Za ken Mavros kondigde aan dat vanmiddag nog nadere mede delingen zouden worden gedaan. Volgens berichten uit conferentiekringen zijn de onderhande lingen stuk gelopen op een veto van de Turkse premier Ecevit over een belangrijke passage in het ontwerp-akkoord. De Turk se regering wil dat een terugtrekking van de Turkse troepen duidelijk afhankelijk wordït gestéld van garanties voor de vei ligheid en de grondwettelijke rechten van de Turks-Cyprioten. Turkije zou ook vasthouden aan het recht om die troepen te be voor- [aden en te versterken, zolang ze op Cyprus zijn. De Briitse minister Cal- jagan moet zeer geirriiteerd en ge- Ichofct zijn geweest toen hij vernam lat Ecevit niet akkoord ging met de formuleringen, die voor zün minister ran Buitenlandse Zaken Gunes wel De Britse minister van Buitenland je Zaken. James Callaghan. heeft jnmiddellijk telefonisch contact op genomen met de Turkse prebiier Eeevit in Ankara in een poging om je conferentie aflsnog tot een goed [inde te brengen. In Ankara werd het purkse kabinet vanochtend in spoed- fittimg bijeengeroepen om de nieuwe jompromis-voorstellen, die in Genève yaren uitgewerkt te bespreken. Na afloop werden geen officiële bededelingen gedaan. Wel zei pre mier Ecevit dat zich nieuwe proble men hebben voorgedaan in wat hij joemde "De laatste fase" van de be sprekingen in Genève. "Als er over eenstemming bereikt wordt, dan zul len we het vandaag weten", verklaar- je Ecevit. "De besprekingen verkeren b een kritiek stadium", aldus een (/oordvoerder van de Britse delegatie. De Griekse minister van Buiten landse Zaken Mavros deelde nog mee, feat de resolutie voorziet in een twee- Ie conferentie die binnen acht dagen jehouden zou moeten worden om be paalde grondwettelijke problemen te uderen. Zowel in Ankara als in Athene wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat zowel de Turkse premier Ecevit als de Griekse premier KaramanTis naar Genève zullen ver trekken wanneer de onderhande lingen niet slagen. De Turks-Griekse twist over Cy prus is dit weekeinde nog gecompli ceerder geworden door de inmenging van Rusland. Zij hebben tijdens een zitting van de Veiligheidsraad geëist, dat alle buitenlandse troepen van het eiland verdwijnen. De Britse ambas sadeur Richards verweet de Russen er een propagandabijeenkomst van te hebben gemaakt. Zie ook pagina 6 George Mavros (m), de Griekse minister van Buitenlandse Zaken wandelde vanmorgen met jour nalisten door de tuin van het Geneefse Palais des Nations, waar hij samen met zijn Britse en Turkse ambtgenoten een marathonzitting over de kwestie-Cyprus had gehouden. pefcud WELLINGTON Volgens pie- lier Norman Kirk van Nieuw-Zee- and heeft Frankrijk vanochtend, reer een kernproef genomen in het ebied van de Stille Zuidzee. M« «ge- Ijk was het een bom van honderd negaton. Het zou de vijfde tcernex- )losie zijn in de huidige reeks die p 16 Juni boven de atol Moeroeroa Uit het Australische Canberra werd ïiaeld dat het om de krachtigste cernontploffing tot dusver ging. Terder maakte de Australische re- ering vandaag bekend dat er in zes de negen gecontroleerde melk- nonsters radioactief Jodium is ge- onstateerd sinds de Fransen dit aar hun kernproeven hebben her- rat. Maatselijk re^en n het algemeen veel bewolking met lijk regen. Overwegend matige itelijke wind. Mlnimumtempe- omstreeks dertien graden, maxi men ongeveer 20 graden. Opgemaakt te 11.15 uur). TEL AVIV Israëlische militai ren zijn vandaag begonnen met het verwijderen van ongeveer twee duizend Joodse nationalisten, die zich bij Nabloes hadden gevestigd in bezet Jordanië. De groep wild^ geen gebied van de westelijke Jor- daan-oever afstaan, omdat het wordt beschouwd als „historisch va derland". Zij hadden zich daar vier dagen geleden in tenten geïnstalleerd als protest tegen het beleid van de re gering om het gebied aan Jordanië terug te geven in ruil voor Jordaan- MUNCHEN De bekende Duitse auteur Erich Kastner is vandaag op 75-jarige leeftijd in een ziekenhuis te München overleden. Hij schreef gedichten, proza, zoals „Emil und die Detective" uit 1928 en „Der kleine Grenzverkehr" (1949) en toneel zoals het uit 1949 dateren de stuk „Die Schule der Diktatoren". Onder Hitier werden zijn boeken verboden en verbrand. Sinds dien publiceerde hij in Zwitser land, maar bleef in Duitsland wonen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 13 aug. 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. De operatie werd geleid door de staf-generaal Goer. Met dertig bussen werden de „kolonisten" weg gevoerd, zonder dat zich incidenten voordedenJDe minister van Defensie had de kolonisten tot gisterochtend 9 uur de tijd gegeven om het ten tenkamp op te breken. De groep die de steun had van de nationale reli gieuze partij en aanhangers van de beweging voor een groter Is raël, was niet op het aanbod inge gaan. Weer twee roofovervallen AMSTERDAM Twee gewapende mannen hebben vanmorgen even na tien uur een overval gepleegd op een sigarenwinkel annex bijkantoor van de gemeentegiro aan de Hemony- straat in Amsterdam en zijn met een bedrag van ongeveer 7.500 gulden in een gestolen auto gevlucht. De twee mannen, van wie er een lang rood haar had en de ander blond krullend haar kwamen de winkel binnen, bedreigden de eigenaar met pistolen en grepen ruim 4.000 gulden uit de kassa, In de winkel bevond zich al een incasseerder van een ziekenfonds, die Juist 3.000 gulden wilde storten. Ook dat geld namen de overvallers mee. NIJMEGEN Twee mannen heb ben vanmorgen een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Nij megen overvallen en ruim f 28.000 buitgemaakt. Onder bedreiging van een pistool moest de kassier het geld afstaan. Een groep kinderen zag de overvallers, die ongeveer 25 Jaar zijn, uit de bank komen. Eén van hen trok al rennend een ijsmuts van zijn hoofd. De kinderen, die later ook de politie deze inlichtingen gaven, za gen de Jongemannen verdwijnen in een blauwe Fiat 124. In Griekenland worden de ont wikkelingen steeds tegenstrijdiger. Enerzijds doet de regering-Kara- manlis er alles aan om de demo cratie in het land te herstellen, maar anderzijds wordt steeds dui delijker dan de rol van de junta nog lang niet is uitgespeeld. Ka- ramanlis (foto links) kon zijn nieuwe ministers dan ook uit sluitend toezeggen dat de officie ren zich tot him militaire taken zullen beperken. Toch wordt er rekening mee gehouden dat de kolonels, kapiteins en luitenants op hun schreden zullen terugke ren zodra het gevaar voor een oorlog met Turkije geweken is. PAGINA 6 Ziekte bij kalveren door kwik. PAGINA 5 In dit vrijwel voetballoze tijdperk natuurlijk meer aandacht voor de zomersporten. Zoals voor het zwemmen. De nationale kam pioenschappen kwamen niet tot een climax, maar tevredenheid heerst alom. En we gaan met een groot gezelschap naar Wenen. De Nederlandse damesatletiek kwam niet zo best uit de verf in Edinburgh, waar we door Enge land en Tsjecho-Slowakije lelijk op ons nummer werden gezet. En de resultaten van onze roeiers bleven in Duisburg ook al aan de magere kant. Neen, de feestelijke oranjedagen van een maandje te rug zijn nu ver te zoeken. PAGINA'S 7-11 Opera's en operettes in het Haag se Congresgebouw. PAGINA 13 ROME In Italië is vandaag der de 100.000 artsen 48 uur begonnen verwacht, ongeveer 80 pet van de me dici zal deelnemen. De staking die tot woensdag duurt, houdt verband met de komende in voering van een nationale gezond heidsdienst naar Brits model, waar tegen de particuliere artsen zich met alle middelen verzetten. De afgelopen week staakte al het personeel van de poliklinieken. Voor 6 en 7 augustus staat een staking op het program van het hulppersoneel in ziekenhuizen. Het verplegend personeel wenst met de medici in één arbeidscontract te worden opgenomen. De artsen verzetten zich op hun beurt ook tegen een regeringsplan om de reusachtige schulden die de ziekenhuizen bij de ziekenfondsen hebben te delgen. Tijdens de stakingen zal in de zie kenhuizen een nooddienst worden gehandhaafd. Baas betaalde drinkgelag TERNEUZEN Een chauffeur van het transportbedrijf Stoffijn in Terneuzen heeft een paar dagen lang op kosten van zijn baas de bloemetjes buiten gezet. De chauffeur, de 25-Ja- rige A. L., vertrok vorige week maan dag met 25 ton suiker naar België. Het was zijn eerste rit voor zijn nieuwe werkgever. Toen hij vrijdag nog niet terug was, waarschuwde directeur A. C. Stoffijn de politie. Stoffijn verkeerde in. de veronderstelling dat zijn wagen was gestolen. De laatste maanden ge beurt dit namelijk steeds vaker. Vrijdagavond om tien uur stond de chauffeur plotseling weer voor de deur van het huis van zijn moeder in Terneuzen. Met trekker. Maar zonder oplegger. Die had hij ergens in Duitsland achtergelaten, om dat hij niet wijs kon worden uit zijn laadbrief. Bovendien had hij geen routebeschrijving meegekregen, zo verklaarde hij aan de politie. Volgens de directeur had de man met de 700 gulden, die hij had meegekregen in België goede sier gemaakt. „Hij was volledig de kluts kwijtgeraakt. Hij is gewoon in allerlei café's in België blijven hangen. Toen is hij de weg kwijtgeraakt en heeft de trekker, die nog met 25 ton suiker was geladen, gewoon maar ergens laten staan," aldus de heer Stoffijn. „Later heb ik zijn vorige baas opge beld. Hij heeft dit soort streken al eerder uitgehaald". Luba barst ween. van best betalende banen'voor mensen', die van aanpakken weten. Mannen en vroüwqn vanaf 18 jaar: we zitten om je te springen 1 ,Kom' dus snel,.pak dat hoge netto weekloon I L A Nieuwe Rijn 35, Leiden telefoon 01710 - 4 03 41 ■■I Donizettihof 10, Alphen aan den Rijn telefoon 01720-94698 GRONINGEN Honderd boeren uit de provincie Groningen hebben vanmorgen met tractoren en land bouwwerktuigen autowegen in de provincie geblokkeerd. Ook de grensqyergangen bij Nieuweschans en Bellingwolde zijn uren versperd geweest. Vanmorgen vroeg begonnen de acties van de boeren, uit protest tegen de lage landbouwprijzen, op de autosnelwegen tussen Groningen en Leeuwarden en Groningen en Drach ten. De rijkspolitie leidde het verkeer om. maar toch ontstonden daar fi les. Om negen uur gingen de acties in Oost-Groningen van start. Met honderden tractoren vertrok de ka ravaan vanuit Winschoten naar Nieu weschans, waar de Duitse douane de grenspost inmiddels hermetisch had De voorman van de demonstreren de boeren in Groningen, de landbou wer J. D, Leeuwma, noemde deze ac tie maar een begin voor verdere ac ties. "Wij zijn niet van plan om het hierbij te laten als onze minister van Landbouw niet tegemoet wil komen aan onze eisen. In vergelij king met 1970 verdienen wij eigen lijk een verhoging van de produk- tenprijzen van 60 procent", aldus de heer Leeuwma. "Dan zouden we in koopkracht nog maar gelijk zijn met 1970. Laat staan dat we er op voor uit gaan". Later op de dag zouden de Groningse boeren afspreken welke acties zij verder zullen ondernemen. De politieke stroomversnelling waarin Portugal 'zich bevindt verwart de waarnemer aan de kant. Aan de Taag placht men in veelvouden van decennia te denken; nü spelen zich funda mentele veranderingen binnen het tijdsbestek van een kwar taal af. Zaterdag heeft president De Spi- nola aangekondigd dat de drie Afrikaanse "provincies" Ango la, Mozambique en Guinee-Bis- sau de volledige onafhankelijk heid zullen krijgen. Een uit zichtloze oorlog van meer dan dertien jaar die het toch al arme Portugal uitmergelde ede militaire activiteiten slokten de helft van de begroting op) komt hiermee tot een definitief einde. Een verheugende ontwikkeling is hiermede op gang. Er dreigen overigens nog genoeg moeilijk heden. De belangrijke blanke minderheid in Mozambique bij voorbeeld, voor een goed deel in Afrika geboren en getogen, zal zich zeker niet voetstoots uit haar prominente posities laten dringen. Er hebben al de nodige bloedige botsingen plaatsgehad. Parallellen met de blanké "pieds noirs" in het voormalige Frans Algerije lig gen voor de hand. Ook de vrij heidsbewegingen zelf staan vaak frontaal tegenover elkaar. Portugal zal in de komende jaren veel steun van de nieuwe Euro pese vrienden kunnen gebrui ken. Politiek, maar vooral ook economisch. Het is nog te vroeg om nu al voor een lid maatschap van de EG te plei ten. Daarvoor ligt het land nog te veel achterop in zijn econo mische mogelijkheden. Maar een vorm van associatie van Portugal én van de nieuwe lan den die nu uit de Lustitaanse teugel worden losgelaten moet zeker met alle macht worden bevorderd. Hier is ruimte voor een politiek initiatief van de Nederlandse regering. De prille aanzet tot democratie in Por tugal kan alleen maar uit groeien bij het vooruitzicht van een rooskleuriger materiële toekomst. Wat zegt de zonnebadende pre sident van 's werelds belang rijkste democratie op de jong ste beslissing van de juridische commissie uit het Huis van af gevaardigden? Hij zegt dat hij vol vertrouwen is. Dat volle vertrouwen is in elk geval bij het Amerikaanse volk tot een nieuw laagtepunt weg geëbd als men op de jongste Gailup-enquete afgaat: nog maar 24 procent van de onder vraagden is tevreden met de manier waarop Nixon zün ambt bekleedt. Zes van de zeventien Republi keinse partijgenoten van Nixon in de juridische commissie stemden vóór de in beschuldi gingstelling van de president. Dat is een flinke minderheid, maar het is nog te verdedigen dat deze mensen dermate in de zaak betrokken zijn geraakt dat de verhoudingen ongunsti ger voor Nixon zijn komen te liggen dan straks in het voltal lige Huis van Afgevaardigden. Het is ook mogelijk dat Nixon gokt op de traditionele wijding waarmee Amerikanen met hun staatsinstellingen omspringen. Dat zou dan betekenen dat het Huis voor de laatste stap, het aanklagen van de president zou terugschrikken. Het lijkt loos optimisme van Nixon. Maar al zou het Huis tenslotte toch terugdeinzen, of in het vplgende stadium de Senaat, als rechter fungerend, de pre sident niet afzetten, dan nog is de schade niet te overzien. De verkiezingen voor het Con gres (Huis en Senaat) in no vember zouden een ware aard verschuiving teweeg brengen in de richting van de Democraten, die Nixon tot in alles zouden dwarsbomen (het budget-ve to!). Maar wat nog veel be langrijker is: de geloofwaar digheid van de Amerikaanse democratie, bij alle gebreken toch weinig betwist, zou een knauw krijgen die tot op het bot zou reiken. Er is op het strand van San Clemente geen parasol die daartegen bescher ming biedt. KLEURVERGROTING KADO Bjj elke kleurenfilm die u met deze bon by ons laat ontwikkelen en af drukken, krijgt u een kleurvergroting GRATIS HAARI.F-TVnVfF.RSTR 1Q2 LEIDEN MAANDAG 29 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34384 Leidsch m dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1