sleutelt aan een nieuw - en verkoopsysteem Actie voor centrum se Surinamers Haagi DAF Achttien maanden geeist voor overval op bejaarde Vals bomalarm: eis 10 maanden Op korte afstanden straks geen 1ste klas meer? MASSAAL GRENS VERKEER f riend van vermoorde Japanner pieet niets debeste achteras- constructie: de DeDion-asvoor een veilig weggedrag ;i gebouwduit veiligheid JONGETJE OP TERSCHELLING DOODGESTOKEN Drie bestuursleden van VYDM in voor arrest in Suriname Stimezo: „Abortus politieke speelbal gemaakt WEER FRANSE KERNPROEF? Laat'ns wat van jc kjRIJDAG 26 JULI 1974 ARNHEM Gisteren Is al het jrote treffen van drommen gaande pn komende vakantiegangers op gang gekomen. Honderdduizenden Duitsers pit het Roergebied begonnen donder dag hun vakantie en zorgden met roortijdig terugkomende bouwvakkers roor massaal Nederlands grensver- Het Nationaal Bureau voor Toe- •isme verwacht dat deze drukte van zal aanhouden. Voor Duitsers het in Gelderland, langs de kust op de wadden volgende week a moeilijk worden om nog een over- 'liachtingsplekje te vinden. In de gro- ''fte steden is nog volop ruimte, maar tapp de Wadden kan men alleen nog jbii particulieren op Texel onderdak. J De drukte op de rijkswegen zal Tok dit weekend voortduren, omdat 'gelijk met de terugkomst van de j bouwvakkers voor de drie zuidelijke ^provincies de bedrijfsvakanties be- ''Jginnen. I AMSTERDAM Inspecteur K. J. H. H. Sietsma van de Amsterdamse recherche heeft, naar hot zich laat panzien, een vergeefse reis gemaakt •Jaar Kopenhagen, waar zich enkele nagen geleden de vriend van de in ,r^msterdam vermoorde Japanner Su- tuki bij de Japanse ambassade had gemeld. Enkele weken lang heeft Interpol rijiaar deze Masuru Joshida gezocht, •dbmdat hij samen met Suzuki uit HFapan naar Antwerpen was gereisd. pB' de ondervraging in Kopenhagen ijs inspecteur Sietsma echter geble ken dat Joshida en Suzuki in Ant werpen na onenigheid uit elkaar zijn en dat zij elkaar daarna niet ^r hebben gezien. "oshida is dus naar de recherche volkomen onschuldig aan dood van zijn vriend, wiens lijk op juni, verpakt in een mottenzak sflrijvend werd aangetroffen in een gracht. Vast is komen te staan dat Joshi- efla, die als toerist door Europa reist, vrijwillig bij de Japanse am bassade in Kopenhagen heeft ge- Hij had deze week toevallig 'n rpude Japanse krant onder ogen ge kregen, waarin hij tot zijn verbazing jas. dat Interpol naar hem aan het ADVERTENTIE UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen wil binnen af zienbare tijd komen tot twee verschillende tarief- en ver koopsystemen voor korte afstand (stadsgewest en regio) en de lange afstand (intercity). Het stelsel voor de korte afstand moet zich lenen tot een gezamenlijk systeem voor tarievene n kaartverkoop met het stads- en streekvervoer. Vooral in de randstad blijkt hieraan een grote behoefte te bestaan. den personeel en klanten van de NS naar het oordeel van de FSV teveel „menselijk leed". De NS wil de automatisering nu inpassen in een beleid, dat recht doet aan de verantwoordelijkheid tegen over de gemeenschap (een beter ver voersbeleid en kostenniveau), de klant (toegankelijkheid en hanteer baarheid) en aan het personeel bij de Spoorwegen (aantal arbeidsplaatsen en taakinhoud). Vriendje kon vluchten LEEUWARDEN De 8-Jarige derweg .1 Harlingön, werd ling is gistermiddag door een tot andere boten, die in Harllngen nog toe onbekende man met 1 aankwamen werden alle passa- steken om het leven gebracht giers gefotografeerd, die enige ge- na/dat deze hem gedwongen had mee het bos in te gaan en zich te ontkleden. Een vriendje van Bastiaan, de eveneens 8-Jarige Jan Bonne, die zich eveneens moest ontkleden, slaagde erin te ontsnappen. De jongens waren samen lopend van het zwembad op West-Ter schelling onderweg naar huis. Jan Bonne rende totaal overstuur naar het in de buurt gelegen Ho tel Europa waar hij alarm sloeg. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. De Terschellinger W. van der Wielen snelde naar de plek des onheils. Hij trof Bas tiaan Ellmer dood aan met mes steken in buik en hart terwijl de aanvaller verdwenen was. De politie begon nadat zij ge waarschuwd was een grootscheep se opsporingsactie naar de dader van de dodelijke steekpartij. De veerboot Koegelwleck, die al on- Het tarief en verkoopsysteem voor de lange afstand zal in grote lijnen blijven zoals het is, maar minder uitgebreid. Dit zijn de grondgedachten in een nota die deze week in de directie raad is behandeld en in beginsel aan vaard. In augustus zal de onderne mingsraad zich over de nota uitspre ken. Volgens de nota hebben het lange en korte afstandsvervoer ieder hun eigen „karaktertrekken". Zo kent de lange afstand het vervoer per inter- citytreinen, met weinig stopplaatsen, veel service, een eerste en tweede klas. Voor het vervoer op de kor te afstand bestaat er het vervoer per tram, metro, stads- en streekbus en de stoptrein, er zijn veel stopplaat sen, weinig service, terwijl het on derscheid tussen eerste en tweede klas opgeheven zou kunnen worden. Elk van beide zou dan ook gediend zijn met een eigen verkoop- en tarief stelsel, zo meent men bij de Spoor wegen. Zo zouden voor de korte afstand ne-tarieven kunnen gaan gelden, die gevangenisstraf met aftrek heeft de gaan nadat het drietal in een nabu- lijkenis vertoonden met het sig nalement, dat Jan Bonne van de moordenaar van zijn vriendje had weten te verstrekken. De man zou ongeveer 22 jaar zijn en een normaal postuur heb ben. Hij zou 1,70 meter lang zijn en lichtblond haar tot op de oren dragen, met een duidelijke schei ding in het midden. Bastiaans moordenaar zou voorts een dun ne blonde snor hebben. Vrij snel nadat de politie aan dit signa lement bekendheid had gegeven kwamen tips binnen van mensen, die meenden de moordenaar in de omgeving van het zwembad op West-Terschelling gezien te heb ben. Volgens sommigen zou de man vergezeld geweest zijn van een jongeman, die een camoufla gejas aanhad. Vanmiddag zal sectie op het lichaam van het vermoorde Jon getje worden verricht. AMSTERDAM Achttien maanden de als eerste naar binnen te zijn ge- haar niet op de zitting terug officier van Justitie in Amsterdam, mr. F. H. Von Meijenfieldt, gisteren deze gebieden geelst tegen de 44-Jarige monteur altijd te koop Alfred N. uit de hoofdstad, die door hem als de hoofddader wordt be- De Nederlander Louis van Rijswijk (26} is met een hand kar in negen weken en vijf dagen naar "Wenen gewandeld. De man heeft tijdens de 1400 kilometer praktisch alle weer som-, standigheden meegemaakt. Van Rijswijk, die op 18 mei vertrok, arriveerde in goede conditie, compleet met wagen. Onderweg overnachtte hij op campings of in goedkope pensions. Hij is gisteren hij aankomst op kampeerterrein nr. 2 in Wenen door het publiek toegejuicht en gehuldigd. Neder landse studenten "decoreerden" hem. op alle korte afstandtremen, ook op het busvervoer geldig zijn. De kaartjes vooi moeten dan overal zijn. Op de perrons kan zo worden volstaan met afstempelapparatuur. Op een nader te bepalen aantal Jaar gepleegde roofoverval op stations blijft het loket nog een rol 72-Jarige spelen in de kaartverkoop. In de minga. buiten spitstijd zouden automa- schouwd van de op 3 mei zien want ik schaam me dood". Mevr. De Jong was niet als getuige opge roepen. Haar verklaring werd voor had zich er goed van overtuigd dat gelezen: "Die man sloeg als een dolle mevr. De Jong aflüeen was En het bo- op me ln. Hij raakte me waar hij venwoninkje aan de Haarlemmer- In zijn requisitoir noemde mr Von de "We willen geld" had de monteur Meijenfeldt het gebeuren "een laffe de daad tegenover een weerloze oude Hij noemde Alfred de hoofd- Op die vrijdagmiddag werd me- Jong meteenvastgegrepen en haar dader. "HIJ is op het idee gekomen e ten het werk alleen af moeten kun- vrouw De Jong door de monteur, die op een bank in de voorkamer ge- heeft de anderen meegetrokken". nen. Over de automaten zegt de nota in het gezelschap van twee smeten. Dat hij haar ook 1 dat experimenten van belang blijven was, zodanig afgetuigd dat zij met vuistslagen had gegeven werd door om praktijkgegevens te verkrijgen. In het streefbeeld wordt de automa tisering echter geen. doel, van de middelen op de lijst regelen genoemd, kneuzingen over haar hele lichaam Alfred ontkent, in een ziekenhuis moest worden op- ir één genomen. Zelfs toen zij weken later Terwijl Alfred de vrouw in be- maat- de rechter-commissaris als getuige dwang hield gingen de andere twee moest verschijnen werd mevr De op zoek naar het geld. Na onge- De Federatieve Spoorwegvakver- jong vergezeld door haar huisdokter veer een kwartier, waarbij het hele eniging (FSV) heeft eind juni gezegd 0mdat zij nog altijd last had dat de NS een streep moet zetten evenwichtsstoornissen, onder alles wat plaatskaartenauto- maat heeft. Deze automaten bezorg- Het bedrag 1 Jong. ee de mannen te doen a f 10.000, dat de heer De een waarde bloemenkoopman. dié de "Het is e huis overhoop werd gehaald, dropen af met wat klein geld en een aantal zilveren tientjes, in totaal voor ongeveer f 120. schande. U had die DEN HAAG Een groep gen de verdachte. Alfred: "onze hele "We hadden geldgebrek en hebben onderneming is uit de hand gelopen omdat die vrouw ons geen geld wilde geven en zich verzette. Ik heb aldoor maar gehoopt dat ik op 2 mei de afspraak gemaakt De Jong dat geld af te ne- aldus de monteur. Hij erken de politie onlangs in overleg met de belden zij de Haagse wethouder Vink tweehonderd Surinamers heeft zich directeur van de sociale dienst be- op en vroegen een gesprek met hem. de Stichting voor sloot verscherpt politietoezicht in te de Laan van Nieuw- stellen in het gebou de Neherkade, in het pand Surinamers 1 Oostindië in Den Haag geïnstalleerd om vamdaa/rui't actie te voeren voor een Surinaams trefcentrum in Den Haag. Zij wisselen elkaar in groepen daar te gaan halen af en willen het pand voorlopig als De Surinamers actiecentrum blijven gebruiken, Dat gesprek werd gistermorgen ge- de dienst houden en resulteerde erin dat de wethouder toezegde te bekijken of aan het eind van de middag met e Niet alleen het trefcentrum zien zij kele tientallen het gebouw voelen zich daardoor minder ergens im de stad "n ails trefcentrum in in alle rust hun uitkeringen te richten pand te vinden zou zijn. Vandaag zal het punt van het tref- al woensdag centrum in de wekelijkse vergadering van B en W worden besproken, be- DEN HAAG Stimezo Neder land (Vereniging voor medisch Verantwoorde zwangerschapson derbreking) vindt dat minister Van Agt van Justitie de nood van onge wenst zwangere vrouwen „tot een speelbal van het partijpolitieke spel heeft gemaakt". Stimezo liet zich zo uit naar aan leiding van het gerechtelijk onder zoek dat ln opdracht van minister als programmapunt, maar ook willen stichting voor Surinamers bimmenge- bij 111 zijn mét de gemeentelijke soc. dienst gaan. Zij zeiden met de niet aan- gatic^ a Surina- wezige bestuursleden te willen spreken. Toen het personeel naar aantal van de Haagse Surinamers dat huis ging bleef de groep, 's Nachts PARAMARIBO Vier dienst- loof de de wethouder" Ook bemiddelde PÜchtige Nederlandse soldaten, der wie drie WDM-bestuursleden, gelichte zijde zou dit zijn zitten sinds 11 Juli ln Paramaribo in wezigheid in Suriname duidelijk voorarrest. Zij worden ervan ver dacht na hun diensttijd in burger kleding te hebben rondgelopen en De actievoerders hebben gisteren zouden zich daarom volgens een 1 gesprek tussen een dele de Surinamers en ambte naren van de sociale dienst en de afd. sociale zalken van de gemeente. SKMMffSSE ook contact opgenomen met CRM. woordvoerder Daar kregen zij te horen dat dit mi- van de troep nisterie de plannen voor de stich- hebben "gemaakt aan tin® van 'n trefcentrum geen stro- zettelijke 0 breed in de weg legt. Het ministerie, pleeKd door dat het geld voor het centrum be schikbaar wil stellen, heeft daar al maanden geleden in principe goed keuring voor gegeven en de mede werking toegezegd, aldus een woord voerder van CRM. maken, Negen van de dertien soldaten het derde peloton compagnie werden de troepenmacht ln Suriname steld, nadat het onderzoek door de bleemgróep zeer long angstie Idie hehhen crpmanH nun "on- a-lirfi^nv_Tvió1iifiQÓ_ Dow,movii.. "op- auditeur-militair te Paramaribo Hier worden voornamelijk „oude re" zwangerschappen behandeld, na melijk tussen de 8 en 12 weken. De medisch coördinator van de de_ Bravo- kliniek verklaarde na een onderzoek onder 135 vrouwen die er zijn' be- pro- ge- zettelijke ongehoorzaamheid ae- afgerond. Het v'lertaf bleef echter" in tS!utton«l d^eS'Steta. „WH H„„. dan twee perso- voorajrest omdat naar de mening zijn hoogst kwetsbare die van de militaire autoriteiten in Pa- overwegend buiten hun schuld in de- ramaribo "gevaar voor herhaling" ze moeilijke positie zijn geraakt". Hij vtodt het betreuringswaarddg dat vier dienstplichtige solda ten. werden samen met nog negen De vier hebben het recht om, na- minister Van Agt Juist deze Het grote probleem is volgens CRM een woordvoerder "weigerden anderen van Albina naar Parama- dat zij veertien dagen in voorarrest wen object maakt v™. ribo overgebracht, omdat zij volgens hebben doorgebracht bij de militai- manoeuvres. De bewindsman heeft krijgsraad te Paramaribo e AMSTERDAM De Amsterdam- de afvalbakken om nog wat eetbaars dat het bestuur van de stichting se rechter zal op 7 augustus moeten te vinden, btslissen of de 44-jarige terrazzower- De verdediger sprong er fel in. Mr. trefpunt heeft kunnen vinden, zomin ker Dante F. uit de hoofdstad ge- A. M. van Vreeswijk vroeg vrij- als de gemeentelijke coördinator volg te geven ir- „de verleiding 1 de uitnodiging zoek in te dienen om in vrijheid te cesje niet kunnen weerstaan". Surinamers geen geschikt pand als bun militaire uniform aan te trek- worden gesteld. Volgens de woord- 1 de commandant zal 1 order van de comman- dergelijk verzoek ook worden inge- handeld is tussen de 15 en 19 jaar. tracht heeft met een valse bommel- spraak. Hij achtte het feit niet bewe- dit soort zaken daar in is geslaagd, dant kolonel J. M. Lammeree, moe- diend en zal de krijgsraad vermoede- Velen komen uit Brabant ding de Bijenkorf 10 mille lichter te „Het onderzoek van de Amster- VAN ULDEN AUTO'S B.Y. ii SHOWROOM: ^JVERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN 1 TELEFOON 23041 GARAGE B. BAKKER POPULIERENSTRAAT 26A, TE ROELOFARENDSVEEN, TELEFOON 01713—2650 maken of dat hij het slachtoffer is damse recherche leek volgens hem van een samenloop van omstandig- nergens naar. „De telefonistes van heden. De officier van Justitie had de Bijenkorf werd gezegd dat ze nu geen twijfel en eiste gisteren tien de stem van de man van de bommel- maanden tegen de werkloze terraz- ding zouden horen. Die waren psy- Hij eiste onmid- papier en één nikkelen gulden haal de. Ter plaatse werd hij door pos tende rechercheurs in de kraag ge grepen. Twee telefonistes en een directie secretaresse herkenden D antes stem bij een telefonische stemproef. Vol gens hen was hij degene die op de middag van de 19de maart de Bijen korf opbelde. De man, die zei: „Er WELLINGTON ontploft een tijdbom indien ten de dienstplichtigen buiten Pa- lijk volgende week hierover beslissen. Limburg. ADVERTENTIE (Reuter) De geen Nieuwzeelandse premier Norman 10.000 gulden in de papierbak op het Kirk heeft vandaag meegedeeld re- Damrak wordt feelegd". denen te hebben Beroerd is dat, als je zo verkouden bent. Maar zit niet bij de pakken neer! Bel uw vrienden en kennissen en laat u door hen opvrolijken. Zo'n telefonisch ruggesteuntje is nog goedkoop ook. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. Dantes verhaal is roerend. „ïk ben dat Frankrijk vandaag die een geintje met de Bijenkorf heb- in de atmosfeer heeft genomen. Het ben willen uithalen". Zijn belangstel ling voor de papierbak was een on derdeel van zijn dagelijkse gang langs mi, 7 en 18 juli.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7