LEIDEN: dansende stad <£2^5/ 4 Jehovah's Getuigen hebben organisatie in eigen hand Kret naar op 16 augustus Sassenheim Bureau voor lichting is inge burgerd DE WEG NAAR DE BRUG VRIJDAG 26 JULI 1974 VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265,— Met 2 briljanten 340,— Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Desiree - Anjer - Constant - A.S. Martinshof. De koning der Verloviügs- ringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Het onderbrengen van de gasten heeft de organisatie nogal wat hoofdbrekens gekost. Had men enige tijd geleden de oplossing ge vonden in het oude Elisabeth Zie kenhuis, vandalen gooiden roet in het eten. Bij een inbraak is name lijk alle sanitair vernield zodat dit fijn centraal gelegen gebouw niet meer als "festivalhotel" dienst kon doen. De gasten worden nu onder gebracht in gymnastieklokalen van scholen en bij particulieren. Groenoordhal 9,10 en 11 augustus internationaal centrum Foto rechts: De Horincea groep uit Roemenië. LEIDEN „Een dansende stad" wordt Leiden het week einde van 9 t/m 1 1 augustus. Dansend op de tonen van de doedelzak, de Turkse trom en de harmonica. Met andere woorden het Internationaal Volksdansfestival is dan weer losgebarsten. Onzeker V Twee leden van The Haifa Municipality Students folkdancing group in actie. Eigenlijk begint het al eerder want. verscheidene groepen zullen begin van de week al in Leiden aankomen en er voor zorgen dat hun aanwezig heid niet onopgemerkt blijft. De Ieren zijn de eersten die het vierde door de NEVO (Nederlandse Volks dansvereniging) de gemeente Leiden en de VVV-Leiden georganiseerde dansfeest-terrein komen verkennen. Het is de geheel uit jeugdige deelne mers (26) bestaande groep "Scoil Rince Gaelach Maire Breatnach" uit de Ierse hoofdstad Dublin. Zij zullen hoofdzakelijk dansen uitvoeren uit aede provincies Minister en Lelnster. Ook de Yoego-Slavische dansgroep „Budo Tomovic" komt vrijdag in Ne- deland aan. Deze groep (36 man en vrouw sterk) uit Titograd (Montene gro) komt naar ons land in het ka der van een internationaal uitwisse lingsprogramma. Hun repertoire omvat dansen uit heel Yoego-Slavië. De Tsjechoslowaakse afvaardiging bestaat uit de kinderdansgroep „Ro- zemarinek" (Rozemarijn) uit het (Zuid-Moravië). Het zijn allemaal leerlingen, tussen de 9 en 15 Jaar, van de plaatselijke school. Voor de muzikale begeleiding zorgt het on derwijzend personeel. Op het bekende festival van Hodonin bereikte deze jonge groep, die naast wat dansen uit Bohemen voornamelijk dansen uit Moravië zal laten zien. een zeer eervolle derde plaats» LEIDEN 528 kilo koffie. 2800 kratten limonade, 12.380 broodjes, 9900 krentebollen, 300 broden, 3500 runderlappen, 2750 kwart-kippen, 3500 karbonaden, 550 kilo kaas. 1272 blikken sperziebonen. 1100 kilo frites en 6000 frikadellen. Dit zijn zo enkele van de vele ingrediënten die nodig zijn om de inwendige mens tijdens het vierdaagse congres van de Jeho vah's Getuigen in de Groenoordhal van tijd tot tijd te versterken. In totaal zijn er 2000 vrijwilligers geplaatst om het congres in goede banen te leiden. Dat betekent bij voorbeeld dat er achthonderd man werkzaam zijn in sector voeding, drie- tot vierhonderd man in de af deling dienstverlening en driehon derd man in de afdeling reiniging. Vrijwilligers die in het dagelijks leven een bepaalde functie vervullen krijgen in de organisatie van het congres zoveel mogelijk een soort gelijke functie. Een groenteman ver koopt gedurende de congresdagen dan ook wat hij (afgezien van groen te) doorgaans aan de man brengt en een „broeder"-timmerman bouwt der halve de toiletten. Door op die ma nier de vrijwilligers in te passen en alles in eigen hand te houden, wordt er een flinke kostenbesparing bereikt en draait de organisatie bovendien vlekkeloos. Een woordvoerder van de nieuws dienst, die zich in het restaurant van de hal gevestigd heeft, vertelde dat er bij dergelijke manifestaties van Jehovah's Getuigen zelfs wel eens militaire autoriteiten op bezoek ko men om zich van de wijze waarop alles is georganiseerd op de hoogte te stellen. Een belangrijke voorwaar de echter voor het goed verlopen van het congres noemde hij de men taliteit van de bezoekers, die het er inderdaad voor over hebben om an derhalf uur in de rij te staan voor een (plate-service) warme maaltijd ik f. 2.75). Nachtlogies gedurende de vier con gresdagen wordt verstrekt door de plaatselijke „broeders en zusters", terwijl sommige bezoekers een tent hebben meegenomen en die op het terrein van de Groenoordhal hebben opgezet. Overigens valt volgens de woord voerder van de nieuwsdienst uit een ruwe schatting op te maken dat ongeveer twintig procent van de gis teren rond 11.000 bezoekers voor het eerst een congres als dit bijwoonde, hetzij uit louter nieuwsgierigheid het zij omdat ze op weg zijn zich bij de Jehovah's Getuigen aan te sluiten. Het congres, dat als centraal thema het „Goddelijke voornemen" heeft meegekregen, wordt a.s. zondag om een uur of vijf afgesloten. (Foto Jan Holvast) de pub die Hans de Haas heeft in gericht, Coby Schreijer, de zangeres van de lp "Rebelse meid", zal daar zaterdag de zangers en zangeressen introduceren. Voor zaterdagavond is een geheel Nederlands programma in elkaar gezet. Zondag kunnen de bezoekers nader kennis maken met de buitenlandse gasten. Met een slotbal (voor de deelne mers) en een voorstelling (14.00 uur)! valt zondagmiddag het doek over het volksdansfestival 1974. Verscheidene groepen beginnen dan aan een klein toerneetje door Nederland dat de NEVO in elkaar heeft gezet om de gasten iets meer van Nederland te laten zien. De komst van de Turkse dansgroep "Halkevleri" heeft tot gisteren aan een zijde draad gehangen. Coordi nator Joop van Tol kon geen contact krijgen met Ankara. Dankzij de Leidse KLM-stewardess Dona Groen kon de leider van de Turkse groep zijn definitieve komst aankondigen. Israel is vertegenwoordigd door de Zweedse groep „Smedjebackens Folk- De Turkse dansgroep Halkevleri uit Ankara. itvkunnen maken met enkele groepen groep waarin ook de want tijdens de koopavond zullen 8 groep „The Haifa Municipality Stu- danslag", dent folkdancing group". Het bijzon- oudere dansliefhebbers dere in het programma van de ïsrae- 0 li's is. dat ze naast de moderne digd door de Leidse groep „Acna- ving) demonstraties worden gegeven, dansen (ontstaan na de stichting van lay." En, al staan ze dan niet op de bot ko- augustus de Haarlemmerstraat men. Nederland wordt vertegenwoor- het Stadhuisplein (of naaste omge- de staat Israel) ook aandacht beste- aanplakbiljetten, de Amerikanen la den aan de dansen van minder- ten bij dit feest niet verstek gaan. Markt heidsgroepen. Deze dansen, die in uit het plaa/tsje Dodgeville (Wiscon- Europa nog maar weinig bekendheid 6in) komt een afvaardiging genieten zijn karakteristiek voor het „Folklore Village Farm. dorpjes rond de berg Marmel. Hun centrum Leiden naar het stad- dans is sterk Arabisch getint. Ook de huis wandelen om daar in de burger- bevatten, Jemenitische dansen zijn terug te zaal door B. en W. te worden ont- oud-Hollandse i de stu- vangen. Het belooft daar In de Groenoordhal. waar het alle- de maal moet gebeuren, gaan de eerste activiteiten vrijdag al om zes uur 's avonds beginnen. Naast het thea ter, dat voorlopig (er is nog ruimte voor uitbreiding) 2250 zitplaatsen zal een markt. „Geen markt." zegt Hans hele Kagie, „want dat doet bijna iedereen vinden in het repertoire «c s&u- -w» HK1 - denten uit Haifa. Verder zijn er de happening te worden en burgemees- tegenwoordig en de ambachtslieden groep ..Horincea" zesendertig dansers ter Vis zal niet onder een dansje uit- zijn erg duur. Er zijn een paar oud -»ien en verder een sieradenmaker. Er is een gezellig terras en ook een volks - dansorkest." Het klinkt allemaal erg gezellig en niemand zal waarschijn lijk moeite hebben de tijd tot de voorstelling die om 20.00 uur begint door te komen. Ook zaterdagavond begint de voorstelling om 20.00 uur maar voor die tijd zijn er nog een massa activi teiten waaraan iedereen kan mee doen. Vanaf 10.30 uur kan men na melijk deelnemen aan de lessen die door instructeurs van de verscheide ne groepen worden gegeven. Tussen de lessen door zullen de groepen op treden op de Haarlemmerstraat (10, 14.30 en 15.00 uur) en de Leidse be jaardentehuizen en het dienstencen trum in Oegstgeest met een optreden SASSENHEIM/LEIDEX Sassenheims nieuwe burgemeester ds. A. J. Kret, nu nog wethouder van Leiden, zal vrijdag 16 augustus tijdens een buitengewone vergadering van de Sassenheimse gemeenteraad officieel zijn intrede doen. De vergadering ter gelegenheid van de installatie van Kret begint om 10 uur. In de middaguren zal burgemeester Kret vervolgens kennis maken met de Sassenheimse burgerij. Van 14.30 tot 15.30 is er een ontvangst voor ge nodigden en van 16.30 tot 18 uur volgt er een openbare receptie. Wethouder Kret neemt in Leiden afscheid tegelijkertijd met de gehele oude raad in een vergadering op woensdag 28 augustus. Hij maakt dan nog deel uit van de raad, omdat hij in afwachting van de gereedkoming van de Sassenheimse ambtswoning voorlopig inwoner van Leiden blijft. Na zijn installatie in Sassenheim zal hij niet meer als wethouder fungeren. 't Fortuintje Voor degenen die niet dansen maar liever luisteren en kijken is er zater dag en zondag vanaf 10.00 uur 's och tends iets te doen in 't Fortuintje", LEIDEN Naast kranten en weekbladen in de eerste en familie, kennissen en buren in de tweede plaats wordt door de 600 bij het on derzoek betrokken burgers vaak het gemeentelijk bureau voorlichting ge noemd als informatiebron voor het geen er in Leiden gebeurt. Het bu reau wordt relatief het meest ge noemd door bewoners van het Roo- denburger-district. Van de ondervraagden is 45 pet. op de hoogte, dat er zo'n bureau is in Leiden. Deze bekendheid is rela tief geringer bij vrouwen en bij men sen met een lager opleidingsniveau. Het functioneren van deze ge meentelijke afdeling wordt als midi delmatig tot goed gekwalificeerd. Met de nadruk op goed. De Jonge ren zijn minder gunstig dan de oude ren. Dit gegeven wordt goeddeels verklaard door de negatievere hou ding van jongeren ten aanzien van ambtenapen. Ongeveer tien pet. van de onder vraagden heeft weieens contact met In de rij hij bureau voorlich ting in de hal van het stadhuis, waar 'meeneem-informatie' klaar ligt. (Foto Jan Holvast) de afdeling gehad. In vrijwel alle gevallen wordt het verloop van dat contact als positief beoordeeld. Vrijwel alle gezagsdragers en inter mediaire kaders karakteriseren het contact met bureauvoorlichting als prettig. De mening over het func tioneren in het algemeen daarente gen is iets negatiever. Dat wordt als middelmatig omschreven. Ambtelij ke functionarissen zitten iets hoger. De intermediaire kaders, die een ne gatief oordeel geven, hebben deze ar gumenten: te late informatie, te gezagsgetrouw en te weinig mensen. Uit de r'oor gezagsdragers gesug gereerde t-ken valt op te maken, dat een enigszins actievere en meer on afhankelijke rol van het bureau voorlichting op prijs gesteld zou worden. Opvallend is. dat drie van de vier wethouders geen informatie ga ven bij deze vraag. Tot de taken wordt gerekend het uitgeven van een gemeentelijk voor lichtingsblad. Een klein deel van de burgerij denkt, dat zo'n blad er is. Misschien dacht men aan het Leisch Dagblad, dat vooral wordt genoemd bij de mededeling, dat er veel aandacht wordt besteed aan het gemeentelijk gebeuren. Volgende keer (maandag a.s.) iets over drempelvrees, ten opzichte van de gemeente. Zevende van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3