'Zomaar een zomeravond' enige zelfwerkzaamheid I ...en gisteren Pok voor de televisie is het komkommertijd vandaag DUITSE TV TV morgen] DONDERDAG 25 JULI 1974 NEDERLAND 1 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Jesus Christ Mornings tar, zangprogramma (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Drie mannen in een ballon, documentaire film (EO) Film van de BBC-televisie over de geschiedenis van de luchtvaart. By de vervaardiging van deze film werd gebruik gemaakt van authentieke opnamen uit de be ginperiode van de luchtvaart. Ondere andere is te zien hoe de eerste ballonvaarder Montgolfier het luchtruim koos 21.10 Nader Bekeken (EO) 21.35 Alice in Israël, gospel-music (EO) Muzikaal programma rond de Zweedse zangeres Alice Babs dat geheel op Israëlische lokatie werd opgenomen 22.15 Big D Ranch 1, natuurfilm (EO) 23.05 Arnhems Slavisch Koor (EO) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Rock Concerts, deel III (VPRO) In het derde „Rock Concert" opnamen van het optre den van Dave Mason en de groep Poco met onder meer „Feeling allright" (Mason), „Baby Please" (Mason) en „C'mon" (Pocol) 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 All in the family, tv-serie (VPRO) 20.45 Dick Cavett (VPRO) Dick Cavett praat in dit programma met Katherine Hepburn, één van de laatste legendarische sterren van het witte doek, die nu in Engeland, samen met Sir Lawrence Olivier, bezig is aan haar eerste televisiefilm 21.35 These are the dammed, speelfilm van Joseph Losey (VPRO) 23.10 Journaal (NOS) Wat heeft gisteren nu de meeste indruk op me gemaakt? De eindeloze regen die in Avanches neerviel tijdens het „Spel zonder grenzen", dat daardoor nog wateriger werd dan het van nature al is? Avenches in Zwitserland, een naam om te onthouden als u een vakantieoord met regen zoekt. Of het wezenloze van een pro gramma „Als er op de wereld nog liefde bestaat" een samen raapsel van internationale ar tiesten, die tijdens de „Jom- Kippoeroorlog" de Israëlische soldaten met muziek en zang vermaakten? Dat zoiets gebeurt is natuurlijk mooi: het is weer eens wat anders dan kanonge bulder. Dat het geregistreerd wordt is ook juist, want alles wat gebeurt, moet ook geregis- teerd worden, vind ik. Maar dat er dan een program ma ontstaat van hetzelfde al looi als die modefoto's, waarop 4e beeldige mannequins in de woestijn voor een nomadentent met kindertjes in vodden ziet staan, is schier onvergeeflijk. Je kreeg geen momenten het ge voel. dat een originele tv-regis- seur op het idee was gekomen die artiesten te gaan filmen, die bezig waren de Israëlische soldaten te amuseren. Je kreeg integendeel het gevoel dat een handige regisseur wat artiesten had gecontracteerd, en die toen met toestemming van de mili taire autoriteiten naar het front had gestuurd, voor een betaalbaar en tegelijk verkoop baar decor". In elk geval was ik ook niet onder de indruk van wat ik zag van „Voortvluchtig", een verhaal en een tekst waarvan de cliché's afdropen, wat des te verdrietiger stemde omdat de regisseur. Delbert Mann, een kleine 20 Jaar geleden als ex- tv-regisseur de filmwereld ver raste met zulke voltreffers als „Marty' en „The Bachelor Party". Daarvan was niets meer terug te vinden. Wat hij nu, teruggekeerd naar de tele visie, gemaakt had was een pure c-film: een draak zonder kraak of smaak. Ook was ik niet echt onder de indruk van wat ons als het leukste uit „Een gulden de man" werd gepresenteerd. Er zaten een paar goede dingen in, zoals die man die niet in de gaten had dat hij niet met een Russin sprak (zij gaf voor alleen maar Russisch te spre ken maar gaf hem wel ln zui ver Nederlands antwoord via pen en papier), en de improvi serende „vriend" van de over spelige echtgenoot. Maar als dat nu de oogst was van het leukste van twee jaar lang candid camera-filmpjes, moet toch wel geconcludeerd worden dat dit Tros-programma niet in de schaduw heeft kunnen staan van ..Poets'. Misschien was ik wel van hele maal niet onder de indruk, gisteren, die mogelijkheid moet natuurlijk ook overwogen wor-' natuurlijk ook overwogen wor den. Toch was er een kort in terviewtje, waar ik nog steeds aan moet terugdenken. Harmen Siezen reisde voor het journaal mee terug met een charter- vliegtuig dat vakantiegangers uit Griekenland terugbracht. Hij vroeg een jongeman (spor tief uiterlijk) waarom hij voor- tijdg zijn vakantie had afge broken, terwijl nu in Grieken land toch alles weer pais en vree leek te zijn. Hij had na tuurlijk beter kunnen vragen: u zag in Griekenland op het moment dat het volk uitzinnig van vreugde door de straten hoste en feestvierde na zeven jaar onderdrukt te zijn. Was dat niet een geweldige beleve nis, een unieke gebeurtenis, die je maar zelden mag meemaken, had u niet het gevoel dat u met uw neus in de boter was gevallen? Maar nee, de Jongeman had zijn vakantie voortijdig afge broken, omdat de geplande ex cursies niet waren doorgegaan, omdat zij een tijdje in het donker hadden gezeten in het hotel, en omdat hij, hoewel hij in een a-hotel zat, niet had kunnen kiezen by het samen stellen van zijn maaltijden. Dit antwoord heeft een zo die pe indruk op me gemaakt, dat ik het er nog benauwd van krijg als ik er aan terugdenk. NICO SCHEEPMAKER Donderdag 25 Juli HILV. I NA 18 UUR 18.00 Nieuws. 18.11 Radio; 18.20 (S) Lichte (NOS: 9.20 Wat heeft dat kind?, pe- ■l°Ur5uS lO.lOja/Mono) 18.30 Kleur:" Informatie over kerk en samenleving. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heiiskwartler. 9.15 De kerk vandaag: Arbeidsvitaminen. .00 Nieuws. 11.03-11.05 Radlojow naai). 11.30 (3) Europese Muzlekfei tlval voor de Jeugd 1974 te Neerpe België) 11.55 Beursberichten. 19.30 Veel gevraagde ge wijde muziek 20.0 0(S) Zomaar verdenking 22.30 Nieuw 22. Hier en Nu. .2.50 Edukatlef Toerisme 23.05(S) Royal Philharmonic Orche- Orkest: Nieuws. HILV. II 18.00 (S) TUd vry voor muziek in vrfje t(jd 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama 18-53 Boekbespreking AVRO: 19.00 de landbouw. NOS: 12.40 (S, Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en 31echt, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Dingen van de dag NOS: 13.25 Spiegel van België 13.50 (8) Internationaal Spectrum: hedendaagse muziek. 14.30 Blik op de derde wereld. 14.45 Blik op Europa. 15.00 Zoeklicht od Nederland: tages veel (S; Beiaardconcert: woord. 7.07 muziek klassieke muziek NOS: 19.50 Den Haag vandaag AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Radiojournaal 20.10 (S) Resi dentieorkest met zangsollste: moderne muziek 21.31 S) Planokwintet: mo derne muziek 22.05 (S; Poe Moe: klanken uit een ander klimaat 22.35 Zes hoog houdt de lift weer tegen. ziek. (16.00 Nieuws) Humanistisch ver bond: 16.45 Laat ]e niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrildag: maga zine. 17.55 mededelingen. BILV. II KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende klassieke (7.30 Nieuws. 7.41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gym- 1 de huisvrouw. 8.45 Voor 10.30 Nieuws. 1 Beter Leven 22.55 Cabaret-profiel llngen. 12.00 <S) waarin over kunst wordt doorgepraat land. 12.26 Mededelingen. 12.30 23.50 Radiojournaal 23.55 Nieuws. m fi| HILV. III 18.02 Joost mag niet eten. Tros: 1902 (8] Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S] 14.00 (S) Holiday Interlokaal: Drie loopt achter 20.02 (S) De Hug van Oelderen Show, met o.a. de Ne derlandstalige Top Tien 23.02 (S; TROS-Sport-TiJd: sport en muziek. 0.02 Aktua 0.10 (S) Jazz-Sir. 1.02 De Nachtwacht. NOS: 5.02 De sateésaus- show EO: 6.02-7.00 (S) Matlnata: muziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILV. III EO: 7.02 (S) Gospel6ound. 8.02 (Si Tussen thee en koffie. 10.03 (S) De rend goed. NOS: de middag: Ontroe- gaatje (7.55 Wegeninformatie. 8.0 kast met solisten: klassieke muziek. De televisieprogramma's in Neder land zijn tijdens de vakantiemaan den vooral gevuld met buitenlandse waar. Allerhande films en kUkver- halen-in-serie, aanbod uit eigen stu dio's is er nauwelijks of het zouden de actualiteiten-rubrieken moeten zyn. Zoals bij het theater: in mei loopt het seizoen af. kan de schouw burg tUdelyk op slot. Een van de weinige tekenen van self werkzaamheid tijdens deze kom- kommertyd komt nu alweer voor het vUfde jaar van de VARA via 'Zomaar een zomeravond'. Zomaar een pro gramma? Eindredacteur Koos Post erna: "Er Is ooit beweert dat de mensen "s zo mers geen televisie zouden ldjken. Minder misschien, maar ze kijken natuurlijk wed. Is het niet thuis, dan op de camping, in de caravan of bun galow of in het hotel. En het enige dat wordt geboden is aangekocht werk. Dat vind ik een ongehoorde toestand. Daarom zyn we met 'Zo maar een zomeravond' begonnen. Om ln ieder geval Iets te doen in een tyd dat er helemaal niets gebeurt'. De Amerikaanse muziekgroep Hues Corporation, bestaande uit St. Clair Lee, Ann Kelly en Tom my Brown, was in ons land voor televisie-opnamen. De groep, die a.s. maandag is te zien in AVRO's Top-Pop, staat met "Rock the boat" hoog genoteerd op de hit lijsten. Nederland II NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. 18.55 (K) Journaal. TROS: 19.05 (K) Leven de wildernis, natuurserie. 19.25 K Bo ter, kaas en eieren, spelprogramma. NOS: 20.00 (K) Journaal. TROS: 20.21 (K) De lange hete zomer, speelfilm. 22.15 (K) Adieu Zevensprong: hoogte punten seizoen '73/'74. IKOR: 22.45 (K) Les Camlsards, speelfilm (dl. 2). NOS: 23.40—23.45 (K) Journaal. Duitsland I 17.55—18.00 (K) Journaal. (Regionale programma's: NDR: 18.00 (K) Kul- tuurspiegel-magazlne. 1830 (K) Aktua Utelten. 18.45 (K) Zandmannetje 18.55 (K) Nordschau-magazine. 19.26 (K) Reportage. 19.59 Programmaoverzicht WDR: 18.00 (K) Nieuws uit N< Westfalen. 18.05 (K) Kinden u-magazine. .59 Program! WDR: 18.00 (K) Nieuws uit Noordrijn- "'■Jtfalen. 18.05 (K) Klnderprogram- 18.15 (K) TV-serle. 18.40 (K) Ak- tualitelten. 1930 (K) Vervolg TV-eerie. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Kultureel magazine. 21.00 Grote Duitsers. 22.30 (K) Journ. lommentaar en weerbericht. Duitsland n .00 (K) Journaal ogramma. 17.35 muziek. 18.25 (K) Hier kocht der Chef, kinderserie. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (K) Internationaal variété-progr. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Politie ke vraaggesprekken22.16 (K) Doku- mentak programma 22.45 (K) Jour- Helen Reddy heeft haar steen- In Hollywood onthulde Helen op het trottoir van haar platenmaatschap pij Capitol Record Towers te Vine Street de gedenkplaat. De naam van de zangeres is nu voor altijd ver eeuwigd. Helen Reddy bevindt zich in illuster gezelschap, want vele gro te entertainers zijn haar voorge gaan. Commentaar van Helen: „Sinds mijn ouders me in Australië vertel den. dat Je in Hollywood over ster ren kon lopen, droomde ik van een dergelyke onderscheiding". Schaken Het Nederlandse stu- dentenschaakteam is gisteren in Thornabv tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in de flna- legroep teruggevallen door een ne derlaag van 0,5—3,5 in de derde ron de tegei de leider in het klassement Denemarken. Nederland deelt nu met Oostenrijk de achtste plaats met 4,5 punten. Denemarken is eerste met 9,5 punten voor de Sovjet Unie (6,5 en 1 afgebroken partij), en Hon garije (5,5 en 1 afg). Ook 's zomers televisie maken is geen probleemloze onderneming. om dat er m omroepland nog niet aan vakantie-spreiding wordt gedaan, zo dat deze maanden bijvoorbeeld slechts vijftig, zestig procent van het tech nisch personeel aanwezig is. De stu dio-faciliteiten kunnen daardoor niet optimaal zijn en de zuil die meer wil dan vooral film vertonen zal moeten roeien met de riemen die er nog zyn. Zomaar een zomeravond' is elke week improviseren. Een uur program ma maken met nieuws dat er toe vallig is. met artiesten doe per onge luk in Nederland zyn. hopen dat de techniek het weer klaart, eenmaal repeteren op dinsdagmiddag en dins dagavond rechtstreeks uit de VARA- Scudio (overigens een radiostudio): •Zomaar een zomeravond'. Blanco verstrooiing, niks bijzonders in feite een plakje kaas voor op het droge televisie-brood. Wel gezellig. Immers, het is een ültzenidiing met publiek. Dus: een paar honderd mensen in de zaal een brokje ledenbestand en nog wat anderen die zo'n uitje naar Hil versum best aardig vinden ook al omdat de vakantie toch al verregend te Het programma dat dinsdag JJ. op het scherm kwam: Seth Gaaike- ma krygt een kwartiertje illegale 6TER-tyd om reclame te maken voor zijn zomershow in het Kur- haus, ir. Lardinois vertelt over het Vleesoverschot in Europa, optredens van de Engelse mondlhairmonioa-spe- ler Tommy Re illy en van ons eigen nationale bloempje Jenny Arean. een meneer met postduiven, een andere meneer, die iets zinnigs poogt te zeggen over eventueel in het bezit van spaarcenten zijnde bejaarden en de vaste Items', zyn- de een wedstrijd sneltekenen tussen equipes uit dorpjes ergens in Neder land, het orkest van Charlie Neder- pelt en presentator Edwin Rutten, opvolger van het koppel Letty Kos terman-Herman Stok. Zo op het oog een eenvoudige op zet. er kan niets mis gaan. Toch is er elke week een vyf man sterk pro dukide-team in de weer. zegt Koos Postema: toch zyn er steeds weer risico's.' Het is een live'-programma. Waar- We vinden dat dat moet. Dan moet je incalculeren, dat er onverwachte dingen kunnen gebeuren. Het publiek zou wel eens helemaal niet kunnen reageren op Seth Ga&ikema, de men sen in de zaal met wie de presen tator een babbeltje had gepland kun nen hoewel ze tevoren door de produktie worden ingeseind opeens dicht slaan, wat hebben we deze keer voor dieren in het programma?, Oh Ja duiven, nou, die beesten kunnen wel helemaal niks willen of Juist te veel zodat ze plots door de studio fladderen. Daarby biy ven we mik ken op actualiteit. Dinsdagavond luisteren we om zes uur altijd 'nog even naar de nieuwsberichten. Je kan niet weten'. Als karakter-aanduiding voor •Zo meravond' kan het best presentator Edwin Rutten bekend van gezang en van het KRO - ra dio-programma 'Van In Bayreuth is gisteren een ten toonstelling geopend gewijd aan kitsch, curiosa en kostbaarhe den rond Beyreuth en de Wagner- festspiele. Directeur Manfred Eger van de 50-Jarige gemeentelijke Richard- Wagner-Gedenkstatte zei bij deze gelegenheid dat men zich niet beter van de uitwassen rond de Wagner- cultus kon distantiëren, dan door er voorbeelden van te laten zien. Onder die voorbeelden zijn een schriftelijk op echtheid gewaarborg de kies van de meester, afkomstig uit zijn beurs, en een „Hemelvaart van Wagner" van de hand van een onbekende schilder die met zoveel vervoering te werk ds gegaan, dat men niet kan geloven dat het hem ernst was. (K) Journaal. VARA: 19.05 21.15 (K) My country occupied, fllmreportage. 21.50 De Com missaris, politieserie. NOS: 22.50— 22.55 (K) Journaal. - Een jonge bewonderaar van Meneer De Uil heft zijn extra glaasje grenadine, al helemaal in de stemming om vanavond het feest in het Grote Dierenbos mee te vieren. De Fabeltjeskrant ver schijnt vandaag namelijk voor de duizendste maal op het televisie- twaalf tot twee' (een menopauze- programma, schreef onlangs de VARA-gids) ter hand worden ge- CLICHE'S Edwin die blijft tonen als de student, die maar niet af wil stude ren doet het aardig en zoet, weeft wel eens een grapje tussen veel halve en hele cMché's, hij zet mensen niet voor schut, is voor iedereen minzaam en zonnig, draagt kraag van het over hemd open, ziet er dan toch nog ge kleed uit, voldoet als vakantiekracht prima. De Jongens van het orkest hebben net zoveel inzet alls voor een goede schnabbel en de wetenschap dat er in het programma best iets fout mag gaan (dat is levende televisie, dat is spontaan) bezorgt het totaal een sfeertje van genoegiyke ongedwon genheid. Die dinsdag krygt Jenny Arean aan het slot van haar eerste liedje een kikker in de keel. van de on dertiteling op het scherm tijdens het sneltekenspeïletje blijkt geen bliksem te kloppen en de presentator ver bindt een paar keer aan enkelvoudige onderwerpen meervoudige gezegdes. Maar, dat geeft allemaal niet, want Eindredacteur Koos (rechts) en presentator Rutten middentijdens een re petitie van "Zomaar een zomer avond". in een tyd dat merendeel van de televisie-makers op het luie achterste verkeert, komt 'Zomaar een zomer avond' als een klein zonnetje op de buis. Zomaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5