NIEUWE SPELREGELS VOOR GEMEENTE EN POLITIE jongeren rkende Meer geheel afhankelijke verkeerslichten in stad Huisvesting voor we Renovatie woningen Ons Belang in noord DONDERDAG 25 JULI 1974 Ter vervanging van verordening uit 1912 LEIDEN De gemeenteraad krijgt in de vergadering van 5 augustus de eerste na het zomerreces de nieuwe alge mene plaatselijke verordening te bespreken. Dat met de vervaar diging hiervan geen haast is ge maakt, moge blijken uit het feit, dat ze dient ter vervanging van de Verordening op de straat- politie, die uit 1912 dateert Een aantal bestaande verorde ningen kan nu komen te verval len, zoals de „verordening tot wering en beteugeling der maze len" en de „verordening tot be teugeling van het gebruik van tabak door kinderen', die in lei den theoretisch nog van kracht De nieuwe verordening geeft, aldus het college van B. en W., een weerspiegeling van heden daagse rechtsopvattingen en dient als handvat van de politie: er staat in wat mag en wat in be paalde gevallen verboden is. Zo zjjn bijvoorbeeld de bepalingen over het houden van betogingen en optochten aangepast aan de moderne denkbeelden daarover. Er is geen vergunning voor ver eist, wel een meldingsplicht, zo dat tijdig politionele voorzorgs maatregelen kunnen worden ge nomen. De burgemeester kan voorschriften vaststellen, mits hij daarmee binnen het stramien van de verordening blijft: ter ver zekering van een redelijke en vei lige afwikkeling van het verkeer, ter beveiliging van personen en goederen, ter voorkoming van pressie en van ernstige hinder van anderen dan de deelnemers aan de optocht of betoging. In het uiterste geval heeft de burge meester de bevoegdheid om de betoging te verbieden. Ook het vergunningenstelsel voor, zoals B. en W. dat noemen „het hou den van vermakelijkheden, tot welke de toegang voor het publiek openstaat" is vervangen door het meldingstelseL Om parkeersexcessen te voor komen zijn twee nieuwe bepalin gen opgenomen. Kampeerwagens, caravans en andere voor recrea tieve doeleinden bestemde ver voermiddelen mogen voortaan niet langer op de weg worden ge parkeerd dan drie dagen achter een (ontheffing is mogelijk), ter wijl B. en W. het parkeren van te grote voertuigen (langer dan zes meter en breder dan 2,05 m) kunnen tegengaan, mits zij zelf vervangende parkeerruimte aan wijzen. De doorvoer van gevaar lijke stoffen wordt gebonden aan een door B. en W. aan te wijzen route (gedacht wordt aan rijks weg 44, rijksweg 4 en de verbin ding tussen deze wegen via Rijn dijk, Haagweg, Churchilllaan, Voorschoterweg, Lammenschans- plein en Europaweg). terwijl het vervoer van gevaarlijke stoffen van Leiden naar elders via de kortste route moet geschieden. De verordening bevat voorts een aantal bepalingen, die de bezwa renprocedure tegen zowel het ver lenen als het weigeren van ver gunningen en ontheffing rege len. Pro memorie of ter informatie ten slotte de letterlijke weergave van een aantal bepalingen uit de verordening: „Het is verboden de weg of enig goed, hetwelk zich op of aan de weg bevindt, te beklad den" „Het is verboden op of aan de weg, tenzij daartoe bevoegd, aan geplakte stukken af te scheuren, onleesbaar te maken of te be schadigen'. „Het is verboden zich des nachts op de weg te bevinden met een aanplakbiljet, plakmiddel, plak- gereedschap, kalk, krijt, teer of een kleur- of verfstof". „Ieder, die op de weg aanwezig is bij enig voorval, waardoor de openbare orde wordt of dreigt te worden verstoord, of bij een tot toeloop van publiek aanleiding gevende gebeurtenis, dan wel zich bevindt in of aanwezig is bij een samenscholing, is verplicht een daartoe strekkend individueel of algemeen bevel van een ambte naar van politie zijn weg te ver volgen of zich in een aangewezen richting te verwijderen". „Het is verboden vuilnis, af val, lorren, lompen, papier, kar ton of andere afgedankte voor werpen of stoffen op de weg te werpen of te laten vallen, dan wel zo op te slaan, dat deze ge heel of gedeeltelijk op de weg geraken of kunnen geraken". „Ieder is verplicht ervoor te zorgen, dat een hond, die onder zijn toezicht staat, zich niet van uitwerpselen ontdoet op een ge deelte van de weg, dat kennelijk is ingericht voor verkeer uitslui tend of mede van voetgangers of als speelgelegenheid voor kinde ren of als gazon". „Het is verboden stieren an ders over de weg te geleiden dan geknieband en voorzien van een neusring". „Het is de eigenaar of houder van een hond verboden deze op de weg los te laten lopen of los te hebben" (behalve tussen negen uur 's avonds en acht uur 's mor gens op wegen waar het niet druk is en waar geen overlast valt te duchten). „Ieder, die op of aan de weg muziek ten gehore brengt of door middel van het gesproken woord dan wel door middel van afbeel ding of geschrift, gedachten of gevoelens openbaart, is verplicht om indien zich daarbij wanorde lijkheden voordoen op een daar toe strekkend bevel van een amb tenaar van politie terstond de handeling te staken". „Het is verboden zonder ver gunning van de burgemeester op of aan de weg een feest, verto ning of een andere vermakelijk heid, daaronder begrepen een wedstrijd anders dan met voer tuig te geven of te houden". „Het is verboden zonder ver gunning van burgemeester of wethouders op of aan de weg als straatfotograaf op te treden dan wel zich aldaar te bevinden met de kennelijke bedoeling zijn dien sten als zodanig aan te bieden". „Het is verboden in de plant soenen, in de parken» of op de taluds, langs de singelgrachten, op de gazons, of uit bloembak ken die op of aan de weg ge plaatst zijn, bloemen of takken te plukken, uit te rukken, af te rukken of af te snijden". „Het is verboden zich als be zoeker in een inrichting (tot het verbruiken van eet- en/of drink waren) te bevinden op een tijd stip, waarop het verboden is de inrichting geopend te hebben". „Het is verboden op of aan de weg, dan wel elders op een voor het publiek toegankelijke plaats: a) iemand uit te jouwen, na te schreeuwen, met aanstootgeven de taal lastig te vallen, al dan niet met een voorwerp hinderlijk aan te raken, dan wel op andere wijze overlast aan te doen; b) te vechten; c) vuur te stoken of te hebben indien daardoor on nodige overlast aan derden wordt bezorgd". „Het is verboden aan de weg: a) in een raamkozijn of op een drempel of stoep van een gebouw te zitten of te liggen; b) tegen een deur of raam van een ge bouw te leunen; c) zich zonder redelijk doel in een portiek of poort op te houden". „Het is verboden des nachts naar binnen te gluren in een wo ning of een ander gebouw". „Het is verboden op of aan de weg, dan wel elders op een voor het publiek toegankelijke plaats iemand door woorden, gebaren of op enige andere wijze tot het plegen van ontucht beroepsmatig dan wel tegen betaling uit te nodigen". „Het is verboden: a) zich in openbare waterplaatsen of pri vaten, langer dan vijf minuten achtereen op te houden; b) zich in deze plaatsen of in de nabij heid daarvan op te houden op aanstootgevende wijze". „Het is verboden zonder ver gunning van burgemeester en wethouders een gebouw of een gedeelte van een gebouw by wijze van bedrijf te gebruiken voor het opbaren of bewaren van lijken". LEIDEN Na een voorberei dingsperiode van anderhalf jaar is er nu schot gekomen in de plannen van de Sticnting Huisvesting Werkende Jongeren om op de hoek Middelweg- Choorsteeg (Hooglandse Kerkkoor- steeg) een flat voor de huisvesting van werkende jongeren neer te zet ten. Bijgaand twee foto's van teke ningen van de toekomstige gevels, die geheel aangepast zijn aan de be staande bebouwing, zowel qua vorm geving als qua hoogte. In totaal is er-ruimte gecreëerd voor 37 éénka mer-appartementen. die elk zullen zijn voorzien van een zit-slaapkamer met daarin een keukentje, een dou che en toilet. Bij de bouw moet wor den afgeweken van de wenken en voorschriften, zoals die door het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening waren vastge steld. Staatssecretaris Van Dam heeft laten doorschemeren, dat dat toegestaan was, mits het de doelma tigheid ten goede zou komen. De stichting moet dit nu op het ministe rie gaan aantonen. De woningen zul len toegankelijk zijn via een binnen plaats, waar ook een fietsenstalling wordt geplaatst. De bestaande be bouwing een al geruime tijd leeg staande fabriek, drukkerij Brero en autosloperij Blonk gaat tegen de grond en maakt plaats voor geheel nieuwe bebouwing. De kale huren van de appartementen worden op 150 gulden geraamd. (Foto's Jan Holvast) LEIDEN Het architectenbureau De Jong uit Wassenaar heeft in overleg met de afdeling Volkshuis vesting van Gemeentewerken een re novatieplan ontworpen voor een complex van woningen in het Noor derkwartier, dat in beheer is van woningbouwvereniging Ons Belang. Het gaat om 59 woningen in de He rensingel .Alexanderstraat en Anna Paulownastraat, die bestaan uit veertien eengezinswoningen, 22 bene den en 23 bovenwoningen, alsmede een winkel, die buiten het renovatie plan is gehouden. De huidige indeling van de wonin gen is verouderd. Boven de eerste verdiepingen van de bovenwoningen liggen zolders, waarvan het voorge deelte by de bovenwoning en 't ach tergedeelte bij de benedenwoning be horen. Belangrijke elementen in het nieuwe plan zijn het maken van een douche-cel en het vervangen van de keukeninrichting. De elektriciteits-, gas- en waterinstallaties zullen wor den verbeterd. De zolders van de bo ven- en benedenwoningen zullen ge heel ter beschikking komen van de bewoners van de bovenetage. De benedenwoningen worden geschikt gemaakt voor bewoning door be jaarden of kleine gezinnen. Vier wo ningen worden gesloopt om de bouw van 24 bergingen voor in de Anna Paulownastraat en de Alexander straat gelegen bovenwoningen mo gelijk te maken. Met de bewoners is overeenstemming bereikt over een huurprijs na rendvatie van f83,70 tot f 135,70. Zij komen king voor een tegemoetkoming van 2500 gulden in de kosten. Zij kunnen bovendien individuele huursubsidie krijgen en wanneer hun inkomen lager dan zestienduizend gulden is een huurgewenningsbijdrage in de eerste drie Jaar. De renovatie zal worden uitge voerd door het aannemersbedrijf, Gebr. Togni te Leidschendam. De kosten worden geraamd op: f 1.513.823.84, voor een kwart te be talen door Ons Belang en voor de rest door gemeente en rijk. B. en W. stellen de raad voor een krediet van f 1.100.800 beschikbaar te stellen en het college te machtigen tot het aan gaan van een rijkslening. Prof. Oosterhoff (67) overleden LEIDEN Op 67-jarige leeftijd is vorige week zaterdag overleden prof. dr. L. J. Oosterhoff, gewoon hoog leraar in de theoretische organische scheikunde aan de Leidse universi teit. Prof. Oosterhoff was lid van de Koninklijke Academie van Weten schappen en doctor honoris causa van de universiteit van Zürich. Hij stu deerde van 1926 tot 1937 chemie in Leiden en werd in 1938 als chemi cus verbonden aan het laboratorium van de B.P.M. in Amsterdam, waar hij de functie had van leider "ex terne research". In 1949 promoveer de hij in Leiden, waar hij in 1950 werd benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de theoretische organi sche scheikunde. In 1969 werd hij be noemd tot gewoon hoogleraar. Het stoffelijk overschot van prof. Oos terhoff is inmiddels in alle stilte ge cremeerd. Eerste spruiten LEIDEN Op de Leidse groente veiling zijn gisteren de eerste sprui ten aangevoerd door de gebroeders Jansen uit Nieuwveen. Commissio nair Van Kwaak uit Leiden kocht ze voor de heer Havenaar uit Berkel, voor de prijs van twee gulden per kilo. rige deelnemers aan het verkeer. Een "starre" installatie vindt men o.m. bij de Warmonderbrug, Rijns burger weg (Warmonderweg) Oran jeboomstraat, Korevaarstraat, Le vendaal, Hoge Rijndijk, Prinsesse- kade, Boommarkt, Aalmarkt, Bree straat (Gangetje) en Noordeinde. De nieuwe zgn. "verkeersafhanke- KJke" installaties reageren het woord zegt het al wel op de ver keersdrukte en bieden daarom vele voordelen boven de oude verkeers lichtautomaten. Allereerst zijn er de semi-verkeers- afhank 'lijke automaten zoals bij het Stationsplein. Daar komen alle rich tingen aan de beurt, maar en dat is het verschil met de starre auto maat wanneer een bepaalde rij richting of opstelstrook aan de beurt is. wordt eeii hoeveelheid groen licht gegeven, die afhankelijk is van de hoeveelheid verkeer op dat moment. Hier geldt, dat de automobilisten min of meer aangesloten moeten op rijden om het licht daardoor zo lang mogelijk op groen te houden. Van- zeiafprekend is er wel een maximum groenperiode toegekend aan iedere rijrichting om te voorkomen, dat door een zeer druk bereden richting de andere richtingen geen groen meer zouden krijgen. Zelfbediening De nieuwste vinding op het gebied van verkeersllchtinstallaties is de zgn. zelfbedieningsautomaat. Deze installatie, geïntroduceerd door de firma Nederland B.V., werd voor wat betreft Lelden ontwikkeld in samen werking met de afdeling Verkeersza ken van de dienst Gemeentewerken. De werking van de nieuw auto maat is als volgt: De automobilist, fietser of voetganger meldt zich door het passeren van een magnetisch veld of door een druk op de knop. Wat er dan gebeurt is te vergelijken met het kopen van een postzegel bij het loket van een postkantoor. Ieder, die in de rij gaat staan, wordt op z'n beurt geholpen. Alle meldingen wor den in de automaat geregistreerd en op zo efficiënt mogelijke wijze afge werkt. Alleen dié richtingen krijgen groen, die zich hebben gemeld. Hier door ontstaan kortere wachttijden, waardoor de verkeersafwikkeling een stuk soepeler verloopt. Verder is de automaat zo ingericht, dat alle hoofdrichtingen een continue aan vraag hebben lopen. Als er dus hele maal geen verkeer is, dan staan de lichten op de hoofdrijbanen op groen en hebben de conflicterende (zij-) richtingen rood. Gebruiksaanwijzing: De meeste problemen doen zich in de praktijk voor bij het melden. Vele weggebruikers kennen de "gebruiks aanwijzing" van de nieuwe ver keerslichten niet. Waarnemingen hebben uitgewezen, dat veel automo bilisten bij het zien van een rood licht langzamer gaan rijden in de gedachte dat zij nog even tijd 'heb ben doordat het lioht op groen springt. Maar de nieuwe verkeers afhankelijke installaties werken zo als gezegd op "meldingen", hetgeen inhoudt dat de betreffende auto eerst een magnetisch veld moet passeren. Dat magnetisch veld wordt opgewekt door een lus onder het wegdek waar door elektrische stroom wordt ge voerd. Deze lussen liggen vrijwel on middellijk vóór de stopstreep. Het is dus duidelijk, dat auto' di rect moeten doorrijden tot aan de stopstreep om zo snel mogelijk groen te krijgen. Voor fietsers en voetgan gers geldt, dat zij bij aankomst op een kruising, stopstreep of over steekplaats op een knop (meestal aangebracht op een geel plaatje) moeten drukken. Wanneer er dan geen verkeer in de buurt is, springt een verkeersafhankelijk voetgan gerslicht (uiteraard met inachtne ming van de "gele" ontruimingsperio- de) vrij snel op groen. Dergelijke voetgangerslichten zijn te vinden op de Breestraat, ter hoog te van de Maaramarxsteeg; op de Bo termarkt, ter hoogte van de Koorn- brugsteeg en op de Pelikaanstraat ter hoogte van de Haarlemmer straat. De verkeerslichtinstallaties kosten - afhankelijk van de omvang - tussen de f 40.000,- en f 175.000,- per stuk. De vervanging van alle oude installaties door nieuw is dus een bijzondere kostbare aangelegen heid. LEIDEN De heren Groenendijk, Middelkoop, Stouten, Van der Voort, Wijling en Wilharm maakten er gisteren een feest van: de vlag ging in top op de huizendie zij in de Merenwijk, nabij de Kortimarkt aan het bouwen zijn. Het hoogste punt was be reikt. De zes Leidenaars bouwen de woningen in hun vrije tijd zelf en besparen zo een aanzienlijk deel van de bouwkosten. Bovendien kunnen ze rekenen op een bijdrage van het rijk. In oktober vorig jaar zijn ze met de bouw begonnen en ze verwachten in de periode december-maart klaar te komen. De zes woningen bestaan uit een woonkamer, een badkamer, zes slaapkamers, een keuken, een garage en een schuur. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Het aantal moderne, geheel verkeersafhankelijke stop lichten in Leiden, zoals die nu staan op de Vondellaan, bij de dam in de Mare en in de Verdi- straat, zal binnenkort worden uitgebreid. Dergelijke automaten zullen ook komen op het kruispunt Pelikaan- straat/Langegracht, de Churchill laan (alle kruispunten), Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat en het kruispunt Rijnsburgerweg/Was sen aarse weg. Dan zullen de semi-af- hankelijke installaties, die nu nog als noodoplossing op de eerderge noemde kruispunten in werking zijn, worden afgedankt. Door toepassing van de nieuwste apparatuur op het gebied van de ver- keerslichtinsfcallaties streeft de ge meente naar kortere wachttijden, voor de stoplichten en naar een vlot tere doorstroming van het verkeer. Dit leidt niet alleen tot meer vei ligheid op de weg, maar ook tot, een grotere tevredenheid bij de wegge bruikers, die de nieuwe installaties wel op de Juiste wijze moeten "bedie- Sinds de invoering van nieuwe, automatische verkeerslichten eind 1972 is n.l gebleken, dat er met name onder automobilisten nogal wat misverstanden bestaan over de werking van dergelijke installaties, hetgeen vaak leidt tot klachten en ontevredenheid. Daarom is het goed om eens wat uitgebreider stil te staan oij het hoe en waarom van de nieuwste verkeerslichtautomaten. Allereerst moeten we een onder scheid maken tussen de oude zgn. "starre" installaties en de nieuwere (semi-) "verkeersafhankelijke" lich ten. De zogeheten starre installaties werken i olgens een van tevoren vast gesteld patroon. De bedieningsauto maat van een dergelijke installatie, reageert niet op het verkeersaanbod, maar werkt achtereenvolgens alle richtingen af (waarbij alleen reke ning gehouden kan worden met de spitsuren). Het komt dan ook vaak voor, dat een licht op groen springt, terwijl er op dat moment geen ver keer is. Daardoor ontstaan (onno dig) langere wachttijden voor de ove Bij de dam in de Mare, waarover de Cityring (Langegracht- Lammermarkt) gaat, staan moderne stoplichten, zoals Leiden tr nu meer krijgt. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3